اخذ اقامت فنلاند

اخذ اقامت فنلاند

اخذ اقامت فنلاند

اخذ اقامت فنلاند

اخذ اقامت فنلاند ، مهاجرت به فنلاند و اخذ اقامت و تابعیت فنلاند در این نوشتار مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. اخذ اقامت فنلاند در هنگام مهاجرت به فنلاند با مشاوره وکیل مهاجرت امکان پذیر بوده و از طرق مختلفی قابل انجام است. همانند دیگر کشورها معمولا ۶ روش برای اخذ اقامت فنلاند وجود دارد. سرمایه گذاری در فنلاند و یا خرید ملک در فنلاند می تواند از راههای اخذ اقامت فنلاند باشد . شرایط اخذ تابعیت فنلاند از طریق تحصیل در فنلاند و یا کار در فنلاند و یا ثبت شرکت در فنلاند و یا تمکن مالی در فنلاند نیز می تواند روشی برای راههای اخذ اقامت فنلاند باشد . آیا تولد فرزند در فنلاند و یا ازدواج در فنلاند منجر به اخذ اقامت فنلاند می گردد ؟

در این مقاله سعی شده است که در مورد راه های اخذ اقامت فنلاند توضیحات کاملی داده شود تا کمکی باشد برای متقاضیانی که خواهان اخذ اقامت و تابعیت فنلاند هستند.

برای دریافت اقامت فنلاند باید دانش کافی راجع به راههای مختلف اقامت و چگونگی فرایند آن داشته باشید. زندگی، تحصیل و کار در فنلاند ابعاد گوناگونی دارد که توجه به هر یک از آنها می تواند راهنمای خوبی برای ورود به عرصه مهاجرت باشد. چگونگی دریافت مجوز اقامت دائم در فنلاند و همچنین دریافت انواع مجوزهای A,B,P اقامت فنلاند در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی اولیه فنلاند در جهت اخذ اقامت فنلاند

بر اساس داده های سایت worldometers فنلاند تقریبا پنج و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت فنلاند ۳۳۸۴۲۴ کیلومترمربع است. حدود هشتاد و چهار درصد جمعیت فنلاند در شهرها ساکنند. میانگین سن مردم فنلاند ۴۲٫۵ سال است و نرخ رشد جمعیت فنلاند حدود ۳۵/۰ درصد است. در سال ۲۰۱۸ نرخ بیکاری فنلاند حدود ۷٫۶ درصد است. هلسینکی پایتخت فنلاند می باشد و حدود ۶۳۲ هزار نفر جمعیت دارد. فنلاند از کشورهای اسکاندیناوی بوده و عضو اتحادیه اروپا است. واحد پولی فنلاند نیز یورو است.

مردم فنلاند به دو زبان سوئدی و فنلاندی صحبت می کنند. دین اغلب مردم فنلاند مسیحیت است که جمعیت مسیحیان این کشور ۸۵ درصد میباشد. همچنین از نظر آب و هوای که یکی از فاکتورهای مهم اقامت است این کشور شبیه به دانمارک و سوئد بوده و سرد است. این کشور کوچک یک کشور سوسیال دموکارت می باشد و از زیبایی های طبیعی فراونی بهره می برد.

فنلاند یکی از پرطرفدارترین کشورهای جهان برای تحصیل است و رقم دانشجویان بین المللی فنلاند به سیصدهزار نفر میرسد. کار دانشجویی در حین تحصیل در فنلاند کاملا قانونی است و فارغ التحصیلان دانشگاههای فنلاند پس از پایان تحصیلات می توانند برای کار و اقامت دائم در فنلاند اقدام کنند.

از نظر هزینه زندگی ، هزینه زندگی در فنلاند با کشورهای مانند سوئیس و دانمارک قابل مقایسه است. به طور کلی هزینه های زندگی در کشورهای حوزه اسکاندیناوی به نسبت سایر کشورهای اروپایی بیشتر است.

شرایط کلی اخذ اقامت فنلاند

اگر از خارج از اتحادیه اروپا قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در فنلاند را دارید ، باید برای اخذ اقامت فنلاند درخواست دهید. اگر قصد دارید در فنلاند کار کنید، حتی اگر اقامت شما کمتر از ۹۰ روز باشد ، میبایستی مجوز اقامت داشته باشید. شخص متقاضی باید مجوز اقامت خودش شخصا برای اقامت درخواست کند و شخص دیگری نمی تواند برای وی درخواست اخذ اقامت فنلاند بدهد بعنوان مثال شما نمی توانید برای همسر یا کارمند خود درخواست اجازه اقامت کنید.

اگر شما شهروند یک کشور عضو اتحادیه اروپا، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس هستید، نیازی به اخذ اقامت فنلاند ندارید، اما شما باید حق اقامت خود را در فنلاند ثبت کنید. اگر مجوز اول اقامت شما منقضی شود اما شما می خواهید در فنلاند بمانید، در زمان مناسب درخواست اجازه اقامت یا اجازه اقامت دائمی بدهید. قبل از اینکه مجوز اقامت فعلی شما منقضی شود، باید برای یک مجوز اقامت جدید با شرایط جدید درخواست بدهید. درخواست اقامت جدید باید در زمان مناسب، قبل از اینکه مجوز قبلی منقضی شود، ارسال شود.

اگر اخذ اقامت فنلاند را دارید پیشنهاد می شود که حتما ویدیو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را تهیه کنید، چرا که در این ویدیو هر آنچه که برای مهاجرت به فنلاند و اخذ اقامت فنلاند نیاز است شرح داده شده است.

طرق مختلف اخذ اقامت فنلاند

هنگامی که برای نخستین بار اجازه اقامت خود در فنلاند را درخواست می کنید، فرم درخواست مناسب برای شما بستگی به دلیل شما برای ورود به فنلاند دارد. این دلایل می تواند به شرح زیر باشد:

 • کار در فنلاند
 • رفتن به فنلاند برای پیوستن به اعضای خانواده
 • تحصیل در فنلاند
 • ریمگری یا مهاجرت معکوس
 • آمدن به فنلاند به دلایل دیگر
 • اجازه اقامت برای یک قربانی قاچاق انسان

هنگامی که شما برای دریافت اخذ اقامت فنلاند درخواست می دهید، باید طبق قانون اتباع بیگانه فنلاند عمل کنید. بیشترین زمینه برای دریافت اجازه اقامت، تحصیل، کار، خود اشتغالی، روابط خانوادگی در فنلاند و مهاجرت معکوس است. اگر مطمئن نیستید چه فرم درخواستی باید استفاده کنید، به Application Finder سایت مهاجرت فنلاند مراجعه فرمایید. اگر قبلا مجوز اقامت دریافت کرده اید و مایل به اقامت در فنلاند هستید پس از پایان دوره، درخواست تمدید مجوز اقامت را درخواست کنید.

اقدامات لازم برای اخذ اقامت فنلاند

کارهایی که برای اخذ اقامت فنلاند و مهاجرت به فنلاند باید انجام دهید به شرح زیر است:

 • اطمینان حاصل کنید که شرایط مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت را دارید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام پیوست های مورد نیاز را دارید. در صورت لزوم، آنها را ترجمه و قانونی کنید.
 • فرم درخواست خود را پر کنید.
 • درخواست الکترونیک خود را در ورودی خدمات الکترونیکی در (سفارت یا کنسولگری) یا در مرکز خدمات مهاجرت فنلاند انجام دهید.
 • اگر شما در خارج از کشور هستید، از سفارت یا کنسولگری فنلاند دیدن کنید. اگر شما در حال حاضر در فنلاند هستید، قرار ملاقات را در یک مرکز خدمات مهاجرت فنلاند رزرو کنید.
 • منتظر نتیجه باشید. پرسنل اداره مهاجرت به فنلاند در صورت لزوم با شما تماس می گیرد.
 • این مهاجرت به فنلاند را مطالعه بفرمایید.

شرایط اخذ اقامت فنلاند برای ملاقات با خانواده

اگر خانوده شما در فنلاند زندگی می کند و شما نیز می خواهید با ایشان زندگی کنید، به اجازه اقامت بر اساس روابط خانوادگی نیاز دارید. اگر مجوز اقامت ندارید، می توانید از فنلاند دیدن کنید و حداکثر ۹۰ روز اقامت داشته باشید. برای بازدید، شما معمولا به ویزا نیاز دارید. اعضای خانواده شما که در فنلاند زندگی می کنند، اسپانسر یا حامی شما تلقی می شوند . حامی شما نمی تواند از طرف شما درخواست اخذ اقامت فنلاند کند. شما باید این کار را خودتان انجام دهید. برای دریافت مجوز اقامت باید با حامی خود زندگی کنید.

همه بستگان نمی توانند به عنوان حامیان عمل کنند، زیرا قانون فنلاند بعضی افراد را به عنوان اعضای خانواده تعریف می کند. مفهوم خانواده در فنلاند بسیار حساس تراز کشورهای دیگر است. اعضای خانواده یک شهروند فنلاندی عبارتند از:

 • همسر
 • یک شریک ثبت شده
 • شریک زندگی مشترک
 • همراه کودک زیر ۱۸ سال
 • فرزند

اخذ اقامت فنلاند از طریق ریمایگریشن

ریمایگریشن یا مهاجرت معکوس به معنای مهاجرت افرادیست که ریشه فنلاندی دارند. در شرایط خاص، این افراد ممکن است اجازه اقامت در فنلاند بدون هیچگونه زمینه دیگری مانند کار یا تحصیل را دریافت کنند.

 • شما شهروند سابق فنلاند هستید
 • شما متولد شده از یک شهروند فنلاند هستید
 • شما طی سالهای در ۱۹۳۹-۱۹۴۵ در ارتش فنلاند خدمت کرده اید

در فنلاند، فردی که دوست دارید، به عنوان عضو خانواده تان شناخته نمی شود. با این حال، فردی که دوست دارید می توانید اجازه اقامت را به دلایل دیگری دریافت کنید. شهروندان اتحادیه اروپا نیازمند اجازه اقامت در فنلاند نیستند. تعریف قانونی اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا نیز متفاوت است. در صفحه ثبت نام اتحادیه اروپا بیشتر بخوانید.

الزامات عمومی برای ورود به فنلاند و اخذ اقامت فنلاند

قبل از ارسال درخواست، اطمینان حاصل کنید که شرایط عمومی برای ورود به فنلاند را دارید.

 1. یک گذرنامه
 2. ممنوعیت وارد شدن را به شما اعلام نکرده اند.
 3. شما برای نظم و امنیت عمومی خطر محسوب نمیشوید.
 4. شما برای سلامتی عمومی خطر محسوب نمیشوید.
 5. شما برای روابط بین الملل فنلاند خطرناک نیستید.

اخذ اقامت فنلاند از طریق کار 

اگر شما قصد دارید برای کار یا کارآفرینی در فنلاند باشید، معمولا به اجازه اقامت نیاز دارید. اگر بدون اجازه اقامت کار کنید، ممکن است با یک جریمه مجازات شوید. بهتر است در مورد شرایطی که مجوز اقامت لازم را ندارید بیشتر بدانید. اگر شما برای کار درخواست اجازه اقامت دارید، مجوز اقامتی که شما باید استفاده کنید بستگی به نوع کار شما و یا نوع کسب و کارتان دارد. اگر شخصی در فنلاند تحصیل کرده باشد، می تواند برای اجازه اقامت برای جستجوی کار در فنلاند تقاضا دهد. اگر به دلایل دیگری قبلا مجوز اقامت را دریافت کرده اید، ممکن است مجوز اقامتتان شامل حق کار هم باشد. اگر اجازه اقامت شما شامل حق کار باشد، به طور معمول نیازی به مجوز جداگانه برای کار نخواهید داشت.

هنگام درخواست مجوز اقامت برای کار در فنلاند، باید توجه داشته باشید که درخواست های خاص اقامت برای انواع خاصی از کار وجود دارد. اگر درخواست کار خاصی برای اقامت خاص شما وجود نداشته باشد، شما باید برای اجازه اقامت برای یک کارگر درخواست دهید. اداره استخدامی و توسعه اقتصادی تصمیم خود را در مورد درخواست شما می گیرد. اگر برای درخواست اخذ اقامت فنلاند از طریق کار درخواست می کنید، باید حقوق خود را برای کار خود دریافت کنید. این حقوق باید برای حمایت از شما برای تمام مدتی که مجوز اقامت شما معتبر است به اندازه کافی باشد.

شرایز تغییر شغل و پایان استخدام برای کار در فنلاند

اگر اجازه اقامت شما بر اساس کار باشد، ممکن است فقط حق کار برای یک کارفرمای خاص یا در یک زمینه خاص از کار را به شما بدهند. اگر شما اجازه اقامت در یک فیلد خاص از کار داده شده است، تا زمانی که اجازه اقامتتان منقضی نشده، معمولا شما مجاز به تغییر شغل آزادانه و داشتن کار جدید در همین رشته هستید. اگر مجوز اقامت برای یک کار خاص به شما داده شده است، شما آزاد هستید که این کار را در خدمت یکی دیگر از کارفرمایان انجام دهید.

اگر اجازه اقامت شما فقط به شما اجازه می دهد که برای یک کارفرمای خاص کار کنید یا اگر بخواهید زمینه کاری خود را تغییر دهید، باید مجوز اقامت جدید درخواست کنید. اگر اجازه اقامت کاریتان به اتمام رسید، باید فنلاند را ترک کنید، مگر این که مجوز اقامت برای کار دیگری درخواست کنید. اگر به شما اجازه اقامت برای کار داده شد، خانواده شما معمولا می توانند درخواست اجازه اقامت را بر اساس روابط خانوادگی درخواست کنند.

ایده های کارآفرینی و سرمایه گذاری در فنلاند ، مخصوصا در بخش کشاورزی بسیار سودآور به نظر می رسد. با برنامه ریزی درست و طرح تجاری قوی می توانید در ادامه برای اخذ اقامت فنلاند اقدام کنید.

اعتبار و انواع دسته های اخذ اقامت دانمارک

اجازه اقامت فنلاند می تواند یا برای یک دوره مشخص یا دائمی باشد. اولین مجوز اقامت همیشه موقت و برای مدت مشخص صادر می شود. نوع مجوز اقامت با یک نامه مجوز همراه است. برای مجوز اقامت مستمر (continuous residence permit) نامه A را صادر می کنند، در حالی که برای اجازه اقامت موقت (temporary residence permit ) نامه B را صادر می کنند. مجوز اقامت دائمی نامه P است. مجوز اقامت اتحادیه اروپا برای اقامت دائم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نامه P-EY است.

فنلاند در ابتدای سال ۲۰۱۲ کارت های مجوز اقامت بیومتریک را ارائه داد. شناسه های بیومتریک که در تراشه کارت مجوز اقامت ذخیره می شوند شامل یک تصویر چهره و دو اثر انگشت است.

اجازه اقامت دائم فنلاند

اجازه اقامت دائم فنلاند تا اطلاع ثانوی معتبر است. به عبارت دیگر مدت اعتبار آن محدود نیست. اخذ اقامت دائم فنلاند در شرایط زیر ممکن است:

 • شما به طور مداوم در فنلاند برای مدت چهار سال با یک مجوز اقامت مستمر (مجوزA) زندگی کرده باشید؛ و شرایط لازم برای اعطای مجوز اقامت مستمر هنوز برایتان وجود داشته باشد.

شروع زمان چهار سال اقامت فنلاند به صورت زیر است:

 • در هنگام ورود به فنلاند اگر مجوز اقامت مستمر خود را در هنگام ورود به فنلاند داشته باشید؛ یا
 • در روز نخست اقامت مستمر خود، درخواست مجوز اقامت دائم فنلاند داده باشید؛ یا
 • در روز ورود به فنلاند اگر مجوز اقامت دائم خود را براساس وضعیت پناهندگی یا حمایت فرعی دریافت کرده باشید.

برای دریافت اجازه اقامت دائم فنلاند، شما باید بتوانید اجازه اقامت مستمر دریافت کنید. اداره مهاجرت فنلاند تنها زمانی می تواند اجازه اقامت دائم به شما بدهد که شما دارای شرایط لازم برای اقامت مستمر (مجوزA) باشید. در اکثر موارد، شرایط شما برای دریافت مجوز اقامت دائمی همان است که برای مجوز اقامت قبلی شما بوده است.

شرایط اخذ اقامت فنلاند

به طور خلاصه، می توانید برای اجازه اقامت دائم در زمینه های جدید درخواست دهید. به یاد داشته باشید که باید شرایط لازم برای مجوز اقامتی را که درخواست می کنید، فراهم نمایید. برای مثال شما می توانید اجازه اقامت دائمی را بر اساس خانواده یا کار دریافت کنید.

اگر شما در فنلاند مرتکب جرم شوید مجوز اقامت دائم برای شما ممنوع است. مجوز اقامت مستمر شما هنگام درخواست مجوز اقامت دائم باید اعتبار داشته باشد. قبل از انقضای مجوز اقامت قبلی باید درخواست مجوز اقامت دائمی کنید. هنگامیکه از مجوز چهار سال اقامت خود فقط سه ماه فرصت دارید برای اقامت دائم خود درخواست دهید. اگر پس از گذراندن مجوز اقامت قبلی مجوز اقامت دائمی خود را درخواست کنید، نمیتوانید اجازه اقامت دائم دریافت کنید. در چنین مواردی، شما می توانید برای یک مجوز توسعه یافته جدید درخواست کنید.

شما می توانید در طول فرایند درخواست و روند درخواست تجدید نظر در فنلاند اقامت قانونی داشته باشید. اگر خدمات مهاجرتی فنلاند به شما اجازه اقامت دائمی را نداد، اداره مهاجرت در نظر خواهد گرفت که آیا می توانند به شما اجازه اقامت جدیدی بدهد. پس از گذراندن اجازه اقامت قبلی و تبدیل آن به مجوز اقامت دائم، شما مجاز به ادامه کار نیستید. پس از دریافت اجازه اقامت دائم، حق کار نامحدود دارید.

اخذ اقامت فنلاند و تابعیت این کشور

فرزند یک شهروند فنلاندی از طریق والدین خود تابعیت فنلاند (اصل خون) دریافت می کند. خدمات مهاجرت فنلاند با درخواست شهروندی فنلاند، تابعیت فنلاند را اعطا کند. برای یک متقاضی، روش اعلان یک راه سریع و ارزان تر برای تبدیل شدن به یک تبعه فنلاندی است. تابعیت فنلاند از طرق زیر امکانپذیر است:

 • یک کودک متولد از یک مرد فنلاند در خارج از کشور و بدون ازدواج
 • یک کودک سازگاری پذیر بین ۱۲ تا ۱۷ ساله
 • یک شهروند سابق فنلاند
 • یک شهروند شمال اروپا
 • یک جوان ۱۸ تا ۲۲ ساله که به اندازه کافی در فنلاند زندگی کرده است.

اگر شما به هیچ کدام از این گروه ها تعلق ندارید، می توانید تابعیت فنلاند را با استفاده از درخواست دریافت کنید (این پروسه به نام “طبیعی شدن” (NATURALISATION) نامیده می شود). برای دریافت تابعیت باید موارد لازم برای تطبیق شرایط را بدست آورید:

 • هویت ثابت شده است
 • مهارت های زبان کافی
 • دوره کافی دوره اقامت
 • تمامیت
 • ابزار پشتیبانی
 • تعهدات پرداخت شده را انجام داد

فنلاند چند تابعی را می پذیرد. به عبارت دیگر، یک شهروند فنلاند ممکن است شهروند کشور دیگر نیز باشد. حتی اگر یک شهروند فنلاندی دارای بیش از یک تابعیت باشد، مقامات فنلاند او را یک شهروند فنلاند در فنلاند و در خارج از کشور می دانند. با این حال، مقامات کشورهای دیگر ممکن است لزوما او را به عنوان یک شهروند فنلاند در نظر نگیرند، زیرا هر کشوری چند تابعی را قبول نمی کند.

سخن آخر در مورد اخذ اقامت فنلاند

با توجه به شرایطی که این کشور دارد اگر قصد مهاجرت به فنلاند را دارید، حتما تمامی طرق مهاجرت و اخذ اقامت فنلاند را با دیگر کشور ها مانند اتریش و دانمارک مقایسه کنید. پیشنهاد می شود که تمام مقالات و ویدیو های مربوط به مهاجرت به فنلاند و اخذ اقامت فنلاند را با کلیدواژه ملک پور در گوگل سرچ کنید و سطح اطلاعات خود را افزایش دهید. همچنین می توانید تمام ابهامات خود را در مورد اخذ اقامت و تابعیت فنلاند در بخش پرسش و پاسخ همگانی مطرح کنید و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

در خصوص راههای اخذ اقامت فنلاند از طرق مختلف از جمله تحصیل در فنلاند ، کار در فنلاند ، سرمایه گذاری در فنلاند و دیگر طرق مهاجرت به فنلاند با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای mie اتریش در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس گرفته و از روند و جزییات راههای اخذ اقامت فنلاند مشاوره تخصصی دریافت نمایید. امیدوار است که مقاله اخذ اقامت فنلاند مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد گفته:

  سلام ۳۷ سالمه لیسانس آسانسور از علمی کاربردی دارم و از ۸۷ مدیر عامل شرکت آسانسور هستم حدود۲۰۰ پروژه انجام دادم فنلاند و سوئس و آلمان و آمریکا و چین بزرگان این صنعتند و مایلم برای مهاجرت به یکی از این کشورها برم لطفا راهنمایی کنید.سپاس

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، برای کار در فنلاند ، سوئیس ، آمریکا و چین باید پیشنهاد شغلی داشته باشید تا بتوان اقدام کرد. برای ویزای جستجوکاری آلمان نیز برای شما مناسب است و ۶ ماه به شما فرصت داده می شود تا کار موردنظر خود را پیدا کنید.

   پاسخ