اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک پس از گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟ راههای مهاجرت به بلژیک ۲۰۱۸ و همچنین راههای اخذ اقامت بلژیک ۲۰۱۸ کدام است ؟ دراین مقاله به شما توصیح میدهیم که قوانین ازدواج در بلژیک ، و اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک و یا شرایط تحصیل در بلژیک و همچنین کار در بلژیک یه چه صورت است .

افرادی که اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک را مد نظر دارند، ممکن است این مسیر قانونی را اشتباه گام بردارند،‌برای مثال بسیاری از افراد تصور میکنند اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج همانند اخذ تابعیت اروپا از طریق ازدواج یکسان نیست و هر کشور شرایط خاص خودش را دارد .

 نیز از موضوعاتی هست که به دلیل قواعد و شرایط خاص، موجب شده این کشور به خاطر بوروکراسی آن مشهور شود. در کشور بلژیک نسبتا خود ازدواج آسان است . ازدواج در هر نوعی در این کشور مجاز است. برای کسب اطلاعات در باب اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج میتوانید با مشاورین موسسه مشورت نمایید.

متقاضیان اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک ، که در بلژیک فقط مراسم ازدواج مدنی به طور قانونی در یک دفتر اسناد رسمی قانونی، به رسمیت شناخته شده است. پس از مراسم عمومي که بايد در اماکن عمومی برگزار گردد، زوج ها بعنوان بخشی از جشن خود، مراسم مذهبی يا سکولار را برگزار می کنند، اما اجبار نیست ولی مرسوم و خوش یمن میدانند.

 

بلژیک دومین کشور قانونی برای انواع ازدواج ها می باشد، و فرایندشان تقریبا یکسان است، مگر اینکه از عرف خارج باشد.

آیا می توانم در بلژیک ازدواج کنم؟

آیا امکان اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج وجود دارد؟

قوانین اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج چیست؟

 

متقاضیان اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج برای ازدواج در بلژیک این سوال را میپرسند که آیا من میتوانم با یک بلژیکی ازدواج کنم؟

شما یا همسر آینده ی شما باید یک شهروند بلژیکی باشید یا حداقل سه ماه در بلژیک اقامت داشته باشید. به گفته دولت بلژیک ، بلیط هوایی و قراردادهای اجاره می تواند به عنوان مدارک اقامت استفاده شود و مشکلی نیست، اما خود اخذ ویزای ک‪وتاه مدت برای بلژیک امر حقوقی پیچیده ای میباشد. اگر شما هم متقاضی اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک هستید باید قوانین این کشور را رعایت کنید.

برای اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک قوانین این کشور نشان می دهد که خارجی ها می توانند در بلژیک با یک ویزای (C-Class (C به این کشور سفر کرده و با یک بلژیکی ازدواج کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در باب اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج میتوانید به سایت رسمی این کشور هم رجوع فرمایید و البته مطالب این سایت برگرفته از همان متون هستند.

جهت اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج هر دو متقاضی باید بیش از ۱۸ سال داشته باشند. کسانی که بیش از ۱۶ سال دارند ممکن است با اجازه والدین خود و دادگاه بتوانند جهت اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک ازدواج کنند. خارجی ها باید از معیارهای ازدواج در کشور خود، از جمله محدودیت های سنی برخوردار باشند.

 

همجنس بازی ثبت شده (wettelijk samenwonen / cohabitation légale) در بلژیک تا حدودی غیر معمول است. در حالی که در کشورهای دیگر و به اصطلاح مشابه، ازدواج از این نوع، میتواند به مشترک بودن آدرس محل سکونت و یکسان بودن مسئولیت هایشان ختم گردد و نه لزوما یک رابطه جنسی. بنابراین، علاوه بر زوج ها، همچنین ارائه ی آدرس سکونت و شرایط مسئولیت پذیری یکسان با حتی اعضای خانواده ی خود،‌میتواند در صورتی که یک طرف از این ارتباط،‌تبعه ی بلژیک باشد، به اخذ تابعیت مبدل گردد. با این حال، اگر شما ازدواج کرده اید و یا در حال حاضر یک زندگی مشترک را ثبت نموده اید، بلافاصله نمیتوانید به نام همسر وارد شوید و اقامت دائم اخذ نمایید.

 

در یک زندگی مشترک ثبت شده در بلژیک، هر دو طرف حق دارند در خانه مشترکشان زندگی کنند و از حقوق شهروندی یکسان بهره مند شوند. همچنین وظیفه نگهداری آن، از جمله پرداخت هزینه ها یا به طور مشترک برای پرداخت بدهی های مربوط به حفط خانواده و خانه مانند وام مسکن یا خودرو، مسئولیت داشته باشیند.

مسئله ای  که برطبق نظام حقوق بین الملل خصوصی در میان اکثر کشور های جهان پذیرفته شده می باشد ،  بدین صورت است که  افرا متقاضی در صورت ازدواج ؛ میتوانند جهت اخذ تابعیت کشور مد نظر اقدام نمایند. با توجه به آنچه که گفته شد ، اگر فردی با یکی از اتباع بلژیکی ازدواج کند ؛  میتواند در راستای اخذ تابعیت اسپانیا اقدام  نماید.

در حقوق کشور ایران نیز در بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی به این امر اشاره شده است که هر زمان تبعه خارجی  با شوهر ایرانی ازدواج نماید ، ایرانی محسوب می شود.

البته در برخی کشورها همچون ایران آثار حقوقی در مورد اخذ تابعیت پس از ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت می باشد . اما  در رابطه با کشور بلژیک ازدواج با مرد یا زن تبعه ی آن ، قطعاً منتهی به اخذ تابعیت می گردد .  این امر منوط بر این است که پرونده ی اخذ تابعیت در بلژیک درست ارائه گردد و دارای شاکله ی صحیح حقوقی باشد.
آنچه در ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران ذکر شده است ، حاکی از تحمیلی بودن آثار تابعیت می باشد . به عنوان مثال در صورتی که  زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج نماید از نظر قانون گذار خود به خود ایرانی حساب می شود. حال آنکه ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست.
بدیهی است که اطلاعات حقوقی در خصوص ازدواج و شروط ضمن عقد ازدواج و اخذ تابعیت یا اقامت در بلژیک از طریق ازدواج دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خود میباشد.

 

آماده سازی قبل از عروسی

 

شما باید قبل از عروسی خود حداقل دو هفته ازدواج کنید. انتظار می رود اطلاعات دقیق در مورد خود و همسر آینده خود ارائه دهید. لیستی از اسنادی که احتمالا نیاز دارید در زیر آمده است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج :

 

شناسه ملی (مانند گذرنامه)؛

گواهی تولد؛

توافق اولیه (در صورت لزوم)؛

اثبات آدرس (مانند قرارداد اجاره، صورتحساب های اخیر)؛

اثبات ملیت؛

مدارک مدنی (مثلا گواهی طلاق یا مرگ، اگر قبلا ازدواج کرده اید)؛

گواهینامه اقامت – مقامات اداره ی مهاجرت بلژیک انتظار دارند که این گواهی جزو مدارکتان باشد. همانطور که در زیر توضیح داده شده است، اما اگر محل اقامت شما بلژیک نیست، این گواهینامه را صادر نکنید، مدارک دیگری لازم است که میتوانید به عنوان جایگزین نمایید.

حداقل یکی از طرفین باید مدارک اقامت در بلژیک را تهیه کند. مقامات محلی باید قادر به صدور گواهی اقامت برای ازدواج باشند (بویسی ون وینستون وو هویولیدزدولیدن / گواهی نامه مهاجرت). شما باید وضعیت محل اقامت خود را ثابت نمایید. میتوانید در این راستا اجاره نامه ای ارائه دهید.

 

اسناد خارجی ممکن است با یک مهر تایپ Apostille، مجاز باشند. همچنین به عنوان ‘Apostilisation’ یا ‘legalization’ یا معادل آن شناخته شود. دولت یک مجوز با یک شناسه منحصر به فرد را صادر مینماید که یک کد شناسایی معتبر شناسایی در خارج از کشور است.

در مجموع ،‌ اگر شما متقاضی مهاجرت به بلژیک و یا ازدواج در بلژیک و یا اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک هستید، برای آنکه صحیح گام بردارید و از نظر حقوقی به مسئله نخورید و همچنین منابع مالی شما  اتلاف نگردد،‌شما میبایست به نکات حقوقی اخذ اقامت بلژیک و یا اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج توجه نموده و در سایت دولت این کشور قواعد را مطالعه نمائید. موسسه ی حقوقی ملکپور با همکاری MIE اتریش در سراسر ایران و همینطور شعبه مرکزی در وین اتریش میتواند شما را از نظر قوانین و شرایط اخذ تابعیت بلژیک از طریق ازدواج راهنمایی کند. دقت نمایید شرایط اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک با سایر کشورهای اروپا تفاوتهای زیادی دارد که توصیه مینماییم پیش از اقدام و هزینه های گزاف، به صورتی تلفنی از خط ویژه  مشاوره ی رایگان شوید

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (6 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 پاسخ
 1. الیکا گفته:

  سلام. آیا امکان دارد با یک فرد مقیم بلژیک در کشور سومی اقدام به ازدواج کرد و سپس به بلژیک سفر کرد و اقامت دائم را اخذ کرد؟

  Rating: ۴
  پاسخ
 2. m.n گفته:

  با عرض سلام خدمت شما
  برای کشورهایی که از سیستم خون تابعیت میکنند از طریق ملیت پدر و مادر
  و کشورهای سیستم خاک از طریق محل تولد

  پاسخ
 3. r گفته:

  سلام. لطفا بفرمایید اگه یه خانم ایرانی با یه آقای ایرانی که ۱۸ ساله بلژیک زندگی می کنه، ازدواح کنن چه شرایطی باید داشته باشن؟ برا خانم که بخواد بره مدرک زبان نیاز هست یا نه؟

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   دوست گرامی اگر قصد اخذ اقامت از طریق ازدواج را دارید باید فرد مقابل بتواند اثبات نماید که می تواند هزینه های زندگی را تامین نماید و درآمد کافی برای پرداخت هزینه های زندگی را دارد برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان حقوقی مشاوره نمایید.

   پاسخ
 4. علی گفته:

  سلام خوبین میخاستم بدونم کیس ازدواج شما دارین و اینکه هزینه ازدئاج با کسی که مقیم اونجاست چقدره ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
 5. sepehr گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من میخواستم با همسرم در ترکیه ازدواج کنم میخواستم ببینم چون ما در ترکیه ازدواج کردیم میتونم از بلژیک اقدام کنم و همسرم را نزد خود بیاورم در ضمن من سفارت ایران نمیتونم برم ممنون میشم راهنمائی کنید

  پاسخ