اخذ تابعیت در کشور مجارستان از طریق تولد

 

اخذ تابعیت در کشور مجارستان از طریق تولد

تابعیت اصولاً به ارتباطی گفته می شود که فی مابین یک شخص حقیقی یا حقوقی و یک دولت ایجاد می شود که برطبق آن فرد به یک کشور انتساب داده می شود . این رابطه شامل سه عنصر سیاسی بودن ، معنوی بودن و حقوقی بودن می باشد . (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)

یکی از اصلی ترین ویژگی های اخذ تابعیت ، دریافت آن از طریق تولد است . در این صورت تابعیت فرد به شیوه ی تولد کسب می شود و این امر کاملاً غیرارادی است.

اخذ تابعیت به شیوه ی تولد به دو صورت است :

  1. اخذ تابعیت از طریق خاک
  2.  اخذ تابعیت از طریق خون

” اخذ تابعیت از طریق خاک ” بدین معنا که  فرد متولد در یک کشور می تواند تابعیت آن کشور را اخذ نماید . در مورد بسیاری از کشورها اخذ تابعیت از طریق تولد در آن کشور مقدور نمی باشد ؛ بلکه از طریق خون است ؛ یعنی رابطه نسبی از طریقِ پدر و مادر منتقل می شود . البته انتقال ِتابعیت از طریق خون غالباً به تبعیت از پدر می باشد . اکنون در مواد قانون مدنی ایران نیز اینگونه مقرر شده است که تابعیت از طریق پدر ایرانی منتقل می شود .

لیکن در خصوص تولد اتباع بیگانه که از پدر ایرانی نیستند شک وجود دارد و فرآیند بر آن است که فرد ، شناسنامه ایرانی (تابعیت ایرانی) را اخذ نمی کند . شایان بیان است که در خصوص کشور مجارستان تولد منجر به اخذ تابعیت این کشور نمی گردد . به این معنا که در کشور مجارستان تولد مسبب اخذ تابعیت نیست. به بیان دیگر ، سیستم اخذ تابعیت در این کشور خون می باشد . (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)

گفتنی است که سیستم اخذ تابعیت به شیوه ی تولد در بسیاری از کشورها مدام در حال تغییر است.

در رابطه با امر تابعیت و تفاوت آن  با اخذ اقامت ، نکات حقوقی آن را جمع آوری نموده و در قسمت مربوطه در وب سایتمان قرار داده ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آنها مراجعه نمائید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ