اخذ تابعیت در کشور پرتغال از طریق تولد

اخذ تابعیت در کشور پرتغال از طریق تولد

تابعیت اصولا یک رابطه ای است که بین یک دولت و یک فرد حقیقی یا حقوقی ایجاد می شود که برطبق آن فرد به کشوری انتساب داده می شود . این رابطه دارای سه عنصر سیاسی بودن ، معنوی بودن و حقوقی بودن است .

مهم ترین ویژگی اخذ تابعیت ، اخذ آن از طریق تولد است که در این حالت تابعیت فرد از طریق تولد حاصل می شود و غیرارادی است.

تابعیت از طریق تولد دو شکل دارد : الف)اخذ تابعیت از طریق خاک ، ب)اخذ تابعیت از طریق خون.

مقصود از روش اخذ تابعیت به شیوه ی خاک آن است که فرد با تولد در یک کشور می تواند تابعیت آن کشور را اخذ نماید. لیکن اخذ تابعیت در اکثریت کشورها  از طریق تولد درآن کشور نیست بلکه از طریق خون ، یعنی رابطه نسبی با پدر و مادر منتقل می شود . البته مقصود از تابعیت از طریق خون غالباً از طریق پدر می باشد . اکنون در مواد قانون مدنی ایران نیز به صورتی وضع شده است که تولد از پدر ایرانی سبب اخذ تابعیت می گردد ، لیکن در مورد تولد اتباع بیگانه که از پدر ایرانی نیستند تردید وجود دارد و روش بر آن است که فرد شناسنامه  (تابعیت) ایرانی را اخذ نمی کند .در کشور پرتغال تولد سبب اخذ تابعیت این کشور نمی شود.

بدین معنا که در کشورپرتغال  تولد مسبب اخذ تابعیت نیست ، لذا سیستم اخذ تابعیت در این کشور خون می باشد. البته ذکر این نکته الزامیست که سیستم اخذ تابعیت از طریق تولد در بیشتر کشورها مدام در حال تغییر است ، برای نمونه در کشور انگلستان تا چند سال اخیر سیستم اخذ تابعیت از طریق خاک بود و حتی اگر طفلی در کشتی یا هواپیمای انگلستان به دنیا می آمد انگلیسی به شمار می رفت ؛ اما این موضوع تغییر کرد و اکنون سیستم اخذ تابعیت انگلستان خون مقرر می شود.

در رابطه با تابعیت و تفاوتش با اقامت نکات حقوقی را جمع آوری نموده ایم و در بخش مربوطه خود در وب سایتمان قرار دادیم که برای اطلاع از آن میتوانید به این بخش ها با استفاده از موتور جستجوی کنار صفحه مراجعه نمایید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ