اشتغال افغانیان در اروپا

اشتغال افغانیان در اروپا

 

در چند سال اخیر، روند فرار مغزها و مهاجرت نخبگان و فرهنگیان از افغانستان افزایش یافته است. منابع کاری در کشور افغانستان درمقایسه با سایر کشور های آسیایی کمتر می باشد.

امنیتی نسبی برای زندگی کردن در افغانستان فراهم شده است، اما روند مهاجرت افغان ها به خارج از کشور هنوز هم، مانند گذشته ادامه دارد. اخیرا، گزارش های منتشر شده در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد شمار زیادی از افغان ها، کشور شان را ترک کرده و به کشور های دومی به ویژه اروپا، مهاجرت نموده اند، برخی از نهاد های مدافع حقوق بشر و مهاجرت نیز از این روند، اظهار نگرانی کرده اند. مشکل نخست، مشکل عدم پذیرش درخواست پناهندگی است.

یکی از دلایل مهاجرت جوانان در کشور افغانستان اشتغال می باشد. بحران اقتصادی تاثیر بسیار مستقیم بر زندگی مهاجران افغان مقیم کشورهای اروپایی گذاشته است، بسیاری از مهاجران افغان مقیم کشورهای اروپایی از معاش بسیار خوبی استفاده می کردند که در حال حاضر این وضعیت تقریبا از بین رفته است.

در جریان سه سال بحران اقتصادی، فشار کار بر روی مهاجران زیاد شده، مهاجران را در مشاغل بسیار سطح پایین به کار می گیرند، می توان گفت که هنوز هم این تبعیض نژادی در اوپا وجود دارد، و مهاجر افغان را به عنوان انسان درجه چهارم قبول می کنند. حق کار یکی از حقوق مهاجران می باشد اما اکثریت مهاجرین افغان به راحتی نمیتوانند در کشورهای میزبان کار نمایند و یا باید در کارهای سخت با سختگیریهای فراوان کارفرمایان و بدون اظهار نظری به کار خود ادامه دهند.

افغانستان از کشور هایست که میلیون ها اتباع آن در خارج از کشور پناهنده هستند.تا اکنون تعداد دقیق پناهندگان افغان در کشور های خارجی معلوم نیست اما گفته می شود که میلیون ها افغان در دو کشور همسایه پاکستان و ایران بسر می برند. یونان، اتریش، هلند، بلجیم و سوئد از کشور هایی هستند که به گفته شورای مهاجران افغان مقیم آلمان، به مهاجران حق پناهندگی داده نمی شود. میلیون ها شهروند افغانستان در سی سال گذشته از افغانستان خارج شده و به دیگر کشور ها پناهنده شده اند.

مؤسسه ی حقوقی ملک پور برترین ارائه دهنده ی خدمات حقوقی داخلی و حقوق بین الملل می باشد که مسیر مهاجرت اتباع افغان را به اروپا هموار میسازد.

افغانستان درحال حاضر یکی از کشورهایی است که شهروندان آن بخش بزرگی از پناهجویان در کشورهای غربی را تشکیل می دهند.

گزارش های وجود دارد که شماری از پناهجویان افغان در راه رسیدن به مقصد در کشور های غربی ضرب و شتم یا ناپدید می شوند و حتی در برخی موارد جان خود را از دست می دهند. بیشترِ‌ مهاجران افغان به اروپا كسانی اند كه می‌کوشند به زندگی بهتر دست یابند. اما بسیاری اوقات مجبور می‌شوند که این مسیر را به قیمت مرگ دنبال كنند. در واقع آنان در جستجوی زندگی انسانی با داشتن امكانات قابل قبول می‌باشند. چیزی كه در كشور خودشان نوشداروی نایافتنی است.

می توان گفت افغانستان تا کنون بیشترین آمار مهاجر را در بین کشورهای جهان داشته است. از مجموع ۲۲ میلیون مهاجر جهان، حدود چهار تا پنج ملیون نفر را مهاجران افغانستان تشکیل می‌دهند. تعداد بیشتر این مهاجران نیز كسانی اند كه به شكل غیر قانونی وارد كشورهای دیگر شده و با مشكلات بسیاری نیز مواجه می‌شوند.

رد شدن از مرزهای صعب العبور، افتادن در موج خروشان دریا، فرار و گریز از واگن‌های ریل در روی صخره‌های سخت، عبور در بیابان‌های وسیع، افتادن در چنگال سگ‌های محافظان و… از جمله مواردی اند كه پناهجویان افغان را در مسیر رسیدن به اروپا مورد تهدید قرار می‌دهد. این عوامل همیشه به حالت تهدید باقی نمی‌ماند، بلكه در اكثر مواقع باعث قتل، قطع عضو و یا معلولیت دایمی این افراد می‌گردد.

با این حال، شورای مهاجران افغان مقیم آلمان از سازمان های مدافع حقوق پناهندگی، حقوق بشر و سایر نهاد های مدافع حقوق انسانی خواسته است که برای تحقق حقوق پناهندگان افغان تلاش کنند.

دولت معتقد است چارچوب‌های قانونی را برای مهاجرت قانونمند افغان‌ها در كشورهای همسایه و ممالك دور فراهم سازد. نیازمندی كشورهای دیگر به نیروی كار و موجودیت پتانسیل‌های كاری در جامعه افغانستان، مقتضی است تا مكانیزم‌های منظم میان دولت‌های مهاجر پذیر و دولت افغانستان فراهم شود تا دیگر نسل جوان افغان دچار چنین مشكلاتی نباشند .

مؤسسه ی حقوقی ملک پور معتبرترین مؤسسه ی حقوقی کشور با مشاورینی مجرب آماده ی راهنمایی شما عزیزان می باشد .

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ
  1. احمد گفته:

    سلام جناب اقاى ملک پور ايا ميتوان از ايران به المان رفت براى مهاجران افغانستانى که وضعيت مالى خوبى ندارن ايا منى ک اىنجا دانشجو هستم ومشکلات بسيار زيادى براى تحصيل و زندگى دارم چطور

    پاسخ