اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواجاقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج یکی از طرق مهاجرت به آلمان می باشد و برای اخذ آن می بایست قوانین اقامت آلمان از طریق ازدواج و شرایط مهاجرت به آلمان و شرایط گرفتن وکیل مهاجرت را بررسی کنید. ما در این مقاله قوانین اقامت آلمان از طریق ازدواج را به طور مفصل بیان می کنیم و به سؤالات شما در باب اقامت آلمان از طریق ازدواج پاسخ خواهیم داد . برای اقامت آلمان از طریق ازدواج مهم ترین نکته ارتباط شما با یک شخص مقیم آلمان است و این رابطه می بایست یک رابطه واقعی باشد که به آفیسر ویزا و اداره مهاجرت اثبات شود.

می توانید در رابطه با اقامت آلمان از طریق ازدواج و راههای مهاجرت به آلمان و شرایط تحصیل در آلمان و یا کار در آلمان و یا سرمایه گذاری در آلمان و یا ازدواج در آلمان و یا تولد فرزند در آلمان و یا ثبت شرکت در آلمان کارشناسان حقوقی و متخصصین مؤسسه حقوقی ملک پور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان اخذ نمایید .

 

فایل های صوتی آقای ملک پور (دانشجوی دکترا رشته حقوق دانشگاه ملی وین اتریش) در باب قواعد کلی ازدواج در آلمان

به طور کلی پروسه اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج بسیار مهم و کوتاه است. کشور آلمان یکی از زیباترین و بهترین کشورهاست و مناظر زیبایی برای ازدواج و سفر دارد. اداره مهاجرت و وزارت امور خارجه در آلمان ازدواج را یک قرارداد حقوقی و قانونی می داند. اگر شما با یک شخص مقیم آلمان و یا تبعه آلمان ازدواج کنید می توانید اقامت آلمان را اخذ نمایید. هر ازدواجی در آلمان صرف نظر از اینکه ازدواج مذهبی باشد یا نباشد می بایست در Standesamt ثبت شود . تنها شخص نماینده رسمی می تواند این ثبت را انجام دهد. دولت آلمان ازدواج همجنسگرایان را نیز به رسمیت می شناسد. زوج های همجنسگرا باید همان شرایط ازدواج را رعایت کنند همچنین بسیاری از تعهدات مربوط به ازدواج heterosexual را خواهند داشت .

حداقل سن ازدواج در آلمان ۱۸ سال است. برای ازدواج با یک شخص آلمانی می بایست وضعیت تأهل قبلی خود را در صورت سابقه تأهل مشخص کنید. به طور مثال می بایست گواهی فوت همسر یا سند طلاق را ارائه دهید. هزینه ثبت مراسم ازدواج معمولأ ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو است. ازدواج با یک شخص تبعه یا مقیم آلمان به خودی خود منجر به اقامت آلمان نمی شود و پس از چند سال زندگی مشترک در آلمان می توانید درخواست شهروندی دهید . در صورت که همسر فرد در آلمان فوت کند تمامی اموال وی به همسرش منتقل می شود.

 

لینک مقاله پیشنهادی => اقامت آلمان

 

مدارک مورد نیاز برای اقامت آلمان از طریق ازدواج :

مدارک مورد نیاز به دو مورد کشور مبدأ و وضعیت تأهل متقاضی بستگی دارد. با این حال ممکن است الزامات کنسولگری آلمان در کشور شما متفاوت باشد. تمامی مدارک می بایست ترجمه شود و از تاریخ ترجمه بیش از ۶ ماه نگذشته باشد. باید اثبات نمایید منع قانونی برای ازدواج شما وجود ندارد. مدارک مورد نیاز شما برای درخواست اقامت و ثبت ازدواج شامل موارد زیر می شود:

 • گواهی تولد
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک رسمی اقامت Meldebescheinigung
 • گواهی تولد فرزندان دو طرف
 • گواهی تجرد (اجازه ازدواج) (CNI) (Befreiung vom Ehefähigkeitszeugnis)
 • تأیید دو طرف Ledigkeitsbescheinigung
 • گواهی فوت همسر سابق
 • طلاق نامه
 • گواهی تمکن مالی

یکی از موارد بسیار مهم جهت اعلام ازدواج و اخذ ویزای ازدواج آلمان آشنایی با زبان آلمانی است. متقاضی اقامت آلمان از طریق ازدواج می بایست مدرک A1 زبان آلمانی را برای ارائه به سفارت داشته باشد. همچنین می بایست به کنسولگری اثبات شود قصد واقعی متقاضی ازدواج و زندگی مشترک با شریک آلمانی است و قصد اخذ اقامت از این راه برای فریب سفارت آلمان را ندارد. جهت اثبات این موضوع مدارکی لازم است من جمله مدارکی دال بر مکاتبات طرفین مثل ایمیل و پیامک، عکس ها و فیلم های خانوادگی و آشنایی طرفین و اسناد مربوط به ثبت ازدواج. طبق قوانین اداره مهاجرت آلمان در حال حاضر سختگیری قانون برای اعطای اقامت آلمان از طریق ازدواج بیشتر شده و دلیل این سختگیری سودجویی افراد کلاهبردار برای اخذ اقامت آلمان بوده است. از این رو مدارک شما برای درخواست ویزای ازدواج آلمان می بایست کافی و معتبر باشد.

 

لینک مقالات پیشنهادی :

کار در آلمان

ویزای کار آلمان

 

 

نحوه اقدام برای اقامت آلمان از طریق ازدواج زمانی که یکی از زوجین آلمانی نباشد

درصورتیکه یکی از زوجین آلمانی نباشد دادگاه منطقه ای نرنبرگ (Oberlandesgericht Nurnberg) وضعیت حقوقی زوجین را مشخص می کند و مدارک را به Standesamt ارسال می کند. پروسه حقوقی بررسی مدارک و تأیید پرونده ۳ تا ۶ ماه طول می کشد.

برای ازدواج هایی که در آن داماد یا عروس آلمانی نیستند، اسناد به دادگاه منطقه ای نرنبرگ (Oberlandesgericht Nurnberg) ارسال می شود که وضعیت قانونی زن و شوهر را تایید می کند. این دفتر سپس همه چیز را به Standesamt ارسال می کند. در اکثر کشورها برای انتقال تابعیت به همسر تفاوتی بین مرد و زن وجود ندارد به این معنا که درصورت ازدواج با زن آلمانی یا مرد آلمانی اقامت و تابعیت به همسر منتقل می شود در صورتیکه در قانون ایران تابعیت تنها از مرد به زن منتقل می شود.

شرایط فرد متقاضی برای اقامت آلمان از طریق ازدواج

شخص تبعه آلمان می بایست محل سکونت و هزینه های زندگی همسر خود در آلمان را فراهم کند. طبق قوانین اقامتی آلمان متراژی مشخص برای سکونت ۲ نفر در یک منزل اعلام شده که شخص متقاضی اقامت آلمان از طریق ازدواج می بایست حداقل این متراژ از منزل (حداقل ۱۳ متر مربع برای هر نفر) را به صورت استیجاری یا شخصی فراهم کند. درمورد درآمد ماهیانه نیر این موضوع صدق می کند و فردی می تواند برای ازدواج و اقامت شریک زندگی خود در آلمان اقدام نماید که حداقل درآمد اعلامی از سوی اداره مهاجرت آلمان را داشته باشد. این مبلغ متغیر است و پیش از اقدام جهت ارائه مدارک به سفارت می بایست از این مبلغ آگاهی داشته باشید.

به طور معمول پس از ۸ سال اقامت در آلمان امکان اخذ تابعیت آلمان وجود دارد همچنین پس از ۵ سال امکان اخذ اقامت دائم آلمان وجود دارد. تابعیت آلمان حقوق نامحدودی را شامل می شود از جمله حق رأی و دسترسی نامحدود به بازارهای کار اروپایی. کشور آلمان تابعیت دوگانه را نمی پذیرد به عنوان یک شهروند آلمانی می بایست از تابعیت اول خود صرف نظر کنید. برای اخذ اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج پروسه بسیار کوتاهتر است. در صورتی اقامت در آلمان به مدت ۳ سال می توانید درخواست اقامت دائم را داشته باشید.

 

لینک مقاله پیشنهادی => تحصیل در آلمان

 

نتیجه گیری کلی در مورد اقامت آلمان از طریق ازدواج

طبق قوانین اعلام شده در رابطه با اقامت آلمان از طریق ازدواج افرادی که با زن یا مرد آلمانی ازدواج می کنند می توانند اقامت آلمان را اخذ نمایند. در رابطه با شرایط اقامتی همسر شما در آلمان تفاوتی بین اقامت دائم و پاسپورت برای درخواست ویزای ازدواج نیست. چه اینکه شخص اقامت آلمان را داشته باشد یا تابعیت آلمان را داشته باشد درصورت ارائه مدارک کافی و شرایط مطلوب می تواند درخواست اقامت برای همسر خارجی خود را داشته باشد. افرادی که در ایران ازدواج خود را ثبت نموده اند نیز می توانند برای اقامت آلمان از طریق ازدواج اقدام نمایند. برای این افراد نیز مدارکی که ذکر شد می بایست به سفارت ارائه شود.

تا این جا تلاش ما بر این بود که اطلاعات موثق و کافی جهت اقامت آلمان از طریق ازدواج در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با این وجود پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام برای مراجعه به سفارت آلمان حتمأ با اداره مهاجرت آلمان تماس بگیرید و اطلاعات کافی در رابطه با میزان درآمد دریافتی و شرایط اقامتی خود کسب نمایید. جهت اقامت آلمان از طریق ازدواج می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور (با همکاری مؤسسه MIE اتریش) در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس بگیرید و در خصوص راههای مهاجرت به آلمان به صورت تخصصی مشاوره رایگان اخذ نمایید .

Rating: 5
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آرزو گفته:

  با سلام و احترام
  کسی که قبلا ایران ازدواج کرده و آلمان جدا شده و به خاطر پناهندگی نتونسته بره سفارت ایران گواهی طلاق ایرانی بگیره الان که اقامت دائم داره و پاسپورت آبی، از چه طریقی می تونه گواهی تجرد Ehefähigkeitszeugnis بگیره برای ازدواج دوم؟ از طریق دادگاه منطقه ای که گواهی طلاق رو صادر کرده و سند ازدواج ایرانی و شناسنامه ها رو داره و طلاق رو صادر کرده میشه شخصا درخواست کنه؟ ممنونم

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز از آنجا که موسسه حقوقی ملک پور در خصوص پناهندگی مشاوره و اقدامی ندارد .در خصوص احوال شخصیه پناهندگان نیز قادر به ارائه اطلاعات نمی باشد .

   پاسخ
 2. صادق زاده گفته:

  سلام باتشکراز مهربب پابان شما
  من قراره بااقایی که تبعه المانه ازدواج کنم ودخترهفت ساله ای دارم چطوری اونوهم همراه خودم ببرم واقامتش روبگیرم

  Rating: ۴
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، در ابتدا باید امور مربوط به اقامت خودتون رو انجام بدین و کارت اقامت بگیرین ، بعدش میشه برای فرزند اقدام کرد. مهمترین نکته در پرونده شما نحوه اثبات رابطه هست. حتما با وکیل اقدام کنید

   پاسخ