اقامت ارمنستان و بررسی آن

اقامت ارمنستان ، شرایط و راههای اخذ اقامت ارمنستان و تابعیت این کشور، در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اخذ اقامت کشور ارمنستان مستلزم چه شرایطی است؟ راههای اخذ اقامت ارمنستان و تابعیت ارمنستان کدام اند؟ هزینه های زندگی در کشور ارمنستان چقدر است؟ در این مقاله به این سوالات و برخی سوالات دیگر در زمینه اخذ اقامت ارمنستان و روشهای مهاجرت به این کشور پاسخ داده و به صورت ساده و خلاصه مهم ترین و اصلی ترین نکات را در این خصوص برای شما عزیزان گرد آورده ایم. ارمنستان یک کشور کوچک از لحاظ مساحت در حوزه CIS و یکی از کشور های عضو اتحادیه جماهیر شوروی می باشد. ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی به پایتختی ایروان که از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان، از غرب با ترکیه و از جنوب با ایران و نخجوان هم‌مرز است. ارمنستان دارای روابط سیاسی با ثباتی با کشور آذربایجان و ترکیه نمی باشد و با کشور آذربایجان سابقه جنگ های متعدد دارد. همچنین این کشور از اقتصاد پویایی برخوردار نمی باشد. قبل از هر اقدامی برای مهاجرت می توانید با وکلای معتبر ما در این زمینه مشورت نمایید. شما می توانید با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و از خدمات مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

در مقاله پیش رو، مباحث کلی زیر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد:

اقامت ارمنستان
 • اقامت ارمنستان و شرایط عمومی آن
 • اقامت ارمنستان از طریق کار
 • اقامت ارمنستان از طریق تحصیل
 • اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت ارمنستان از طریق ازدواج
 • اقامت ارمنستان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت ارمنستان از طریق پناهندگی
 • اقامت ارمنستان و هزینه های زندگی در ارمنستان
 • اقامت ارمنستان و اخذ تابعیت ارمنستان

اقامت ارمنستان و شرایط عمومی آن

ارمنستان یک کشور زیبا با تاریخ و سنت های غنی، طبیعت چشم نواز و نرخ جرم و جنایت بسیار پایین است. ایروان، پایتخت ارمنستان، یکی از امن ترین شهرهای جهان محسوب می شود. هزینه زندگی در ارمنستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین است. مجوز اقامت ارمنستان به شما و اعضای خانواده تان اجازه اقامت بدون محدودیت در کشور، سفر بدون روادید به ارمنستان و حق شرکت در فعالیت های قانونی مانند تجارت، کار، تحصیل و یا بازنشستگی می دهد. شخص دارای اقامت ارمنستان می تواند وابستگان درجه یک خود را ملحق کند. از جمله همسر و فرزندان، پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ. ساکنان ارمنستان از حقوق و آزادی های قانون اساسی، از جمله حقوق بهداشت، امنیت اجتماعی، آموزش و پرورش، حقوق مالکیت و حقوق خصوصی، آزادی بیان، وجدان، مذهب و اعتقاد برخوردارند. اشخاص دارای اقامت ارمنستان مجبور به خدمت در ارتش نیستند.

طبیعت ارمنستان ـ مهاجرت به ارمنستان

اقامت ارمنستان از طریق کار

افراد خارجی می توانند اجازه اقامت موقت (یک ساله) را بر اساس یک قرارداد کاری که با کارفرمای ارمنی امضا شده است، دریافت کنند. کار بدون اجازه اقامت ارمنستان ممکن است مجازات برای کارفرما و لغو ویزا بهمراه داشته باشد. در صورتی که قرارداد توسط کارفرما فسخ شود، مجوز اقامت ارمنستان نیز می تواند لغو شود. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، ارمنستان یک سیستم مجوز کار تدوین کرد که کارفرمایان را موظف می کند قبل از اینکه بتواند کارکنان خارجی را استخدام کنند، مجوز کار اخذ کنند. این قوانین در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۹ تصویب شد.

نرخ بیکاری در ارمنستان ۱۵٫۳۰ درصد است که به نسبت جمعیت کم این کشور نرخ بالایی است. ارمنستان از اقتصاد پویایی برخوردار نیست و طبیعتا کاریابی و پیدا کردن پیشنهاد شغلی در ارمنستان با توجه به این نرخ بیکاری بالا دشوار است.

نمودار نرخ بیکاری ارمنستان در چند سال اخیر در زیر خدمت شما عزیزان ارائه شده است :

نمودار نرخ بیکاری ارمنستان در چند سال اخیر

در مقایسه با کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپایی مانند آلمان، اتریش و هلند که از نرخ بیکاری بسیار پایینی برخوردارند و به افراد ویزای جستجوی کار می دهند تا در محیط و در کشورشان به دنبال کار باشند و پس از استخدام، اقامت کاری دریافت خواهند کرد و پس از ۳ سال امکان اخذ اقامت دائم دارند و یا کشورهایی مانند کانادا و استرالیا که با سیستم امتیازی ویزای کار به افراد می دهند که در مورد کانادا اقامت دائم نیز از ابتدا به افراد داده می شود، شرایط کاریابی در ارمنستان با شرط پیدا کردن یک کارفرما و پیشنهاد شغلی با شرایط اقتصادی و نرخ بیکاری و شرایط بی ثبات سیاسی بسیار دشوار می باشد. اگر شخصی از شرایط خوب تحصیلی با سابقه کار مرتبط و سطح زبان خوب برخوردار است از شرایط شغلی، مالی و تبعات اقامتی به مراتب بهتری در کشورهای اروپایی یا کانادا و استرالیا بهره خواهد برد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالاتی با عناوین کار در آلمان یا اتریش ، ویزای کار هلند و کار در کانادا از همین وبسایت مراجعه نمایید.

ویزای کارارمنستان
کار در ارمنستان

اقامت ارمنستان از طریق تحصیل

ارمنستان دارای ۴ دانشگاه بین المللی می باشد که در رشته هایی نظیر فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و فناوری اطلاعات دانشجو می پذیرند. سال تحصیلی در دو ترم سپتامبر و جولای آغاز می شود. دانش آموزان در مدارس ارمنستان ثبت نام می کنند و اجازه اقامت موقت دریافت می نمایند که تا یک سال معتبر است و می توانند تمدید شود. اخذ اقامت دائم ارمنستان از طریق تحصیل در صورتی امکان پذیر است که فرد پس از تحصیل مشغول به کار شود و پس از۳ تا ۵ سال با شرط پرداخت بیمه و مالیات می تواند اقامت دائم ارمنستان را دریافت کند. در خصوص تحصیل در ارمنستان در مقاطع عالی ، در مقطع کارشناسی ارشد می توان به رشته هایی نظیر مدیریت صنعتی و روابط بین الملل و در مقطع دکتری به رشته های علوم اجتماعی و بهداشت عمومی اشاره کرد.

در زیر لیستی از ۹ دانشگاه برتر در ارمنستان آورده شده است :

لیستی از 9 دانشگاه برتر در ارمنستان

دانشگاه های ارمنستان در رنک جهانی رتبه پایینی دارند و امکان عدم پذیرش مدارک این دانشگاه ها در کشورهای تاپ و پیشرفته اروپایی یا کانادا و آمریکا وجود دارد. در زیر رتبه برخی دانشگاه های ارمنستان آورده شده است :

برخی از دانشگاه های ارمنستان و رنکینگ جهانی آن ها

این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع از نظر قانونی و شرعی ایراد دارد. برای کسب اطلاعات کامل درباره اقامت ارمنستان از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان به لینک تحصیل در ارمنستان مراجعه نمایید.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور ارمنستان

اقامت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

افرادی که در ارمنستان سرمایه گذاری می کنند یکی از انواع اقامت های زیر را اخذ خواهند کرد:

 • اجازه اقامت ویژه، صادر شده به صورت گذرنامه و معتبر برای ۱۰ سال

 • مجوز اقامت دائم ارمنستان، به صورت کارت و به مدت ۵ سال

 • اجازه اقامت ارمنستان بصورت موقت، صادر شده به صورت کارت و معتبر برای ۱ سال

مقامات مهاجرت (پلیس و سرویس امنیت ملی) ماهیت سرمایه گذاری، اندازه، محل، ایجاد شغل، ملیت و سایر عوامل را در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا شما برای دریافت اجازه اقامت واجد شرایط هستید را مورد بررسی قرار می دهند.

امکان صدور ویزا برای خانواده از جمله همسر و فرزندان، خواهر، برادر، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و حتی نوه های فرد از مزایای سرمایه گزاری در ارمنستان است.

در زمینه سرمایه گذاری در ارمنستان باید به نکات مهمی توجه داشت. در طی سال های اخیر فساد و فقر موجب اعتراضات گسترده ای از طرف مخالفان در ارمنستان شد و در نهایت باعث استعفای سرژ سارکسیان نخست وزیر این کشور در تاریخ ۲۳ آوریل گردید. ارمنستان در پایان سال گذشته با کاهش قیمت و تقاضای داخلی بسیار زیادی مواجه بود.

کشور ارمنستان با جمعیت ۳/۲ میلیون نفر به شدت به کمک و سرمایه گذاری روسیه نیاز دارد که رکود اقتصادی آن به صادرات ارمنستان نیز ضربه زده است. حدود ۱۱ درصد از جمعیت ارمنستان زیر خط فقر زندگی می کنند و درآمد کمتر از ۳٫۲۰ دلار (۱،۵۳۰ درام ارمنی) در روز نشان دهنده آن است که دولت همچنان با کسری بودجه مواجه است و نرخ بیکاری بیش از ۱۶ درصد است. این شرایط باعث شده افرادی که قصد اخذ اقامت ارمنستان را دارند، در تصمیم خود تجدید نظر کنند.

در نتیجه سرمایه گذاری در ارمنستان نمی تواند روش امنی برای گسترش کسب و کار و رسیدن به سود اقتصادی باشد و ریسک های زیادی در پی خواهد داشت. مطمئنا سرمایه گذاری در کشورهایی نظیر آلمان، اتریش، هلند، سوئیس با شاخص های سرمایه گذاری و اقتصادی استاندارد مانند سیستم ها و قوانین مالیاتی، نرخ بیکاری پایین، سیستم قضایی سالم و با قوانین مدون، تورم پایین، شفافیت سیستم های بانکی، موجود بودن فرصت های سرمایه گذاری و بوروکراسی دولتی سالم می تواند موجب سود آوری و امنیت مالی شود و تبعات اقامتی نیز برای افراد و خانواده آنها بهمراه داشته باشد.

سرمایه گذاری در اروپا، قوانین، شرایط و مدارک لازم مبحثی تخصصی و مفصل است پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات دقیق در این خصوص  به لینک سرمایه گذاری در اروپا مراجعه کنید.

مهاجرت به خارج از کشور از طریق سرمایه گذاری ـ سرمایه گذاری در خارج از کشور

سرمایه گذاری در ارمنستان

اقامت ارمنستان و اخذ تابعیت از طریق تولد

فرزند متولد شده در ارمنستان شهروندی و تابعیت ارمنستان را اخذ می نماید، در صورتیکه:

 • والدین در هنگام تولد کودک بدون توجه به محل تولد، تابعیت ارامنه را در اختیار دارند.
 • یکی از والدین، در زمان تولد کودک، دارای تابعیت ارمنی است، در حالیکه یکی دیگر از والدین دارای تابعیت مجهول باشد.
 • اگر در زمان تولد کودک یکی از والدین دارای تابعیت ارمنی باشد و والدین دیگر یک شهروند خارجی است، در این حالت تعیین شهروندی کودک بر اساس رضایت کتبی هر دو والدین است.
 • یک کودک از افراد بدون اقامت ارمنستان که در قلمرو ارمنستان متولد شده است، شهروندی ارمنستان را به دست می آورد.

تولد در خارج از کشور ـ اخذ تابعیت از طریق تولد

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق تولد

اقامت ارمنستان از طریق ازدواج

برای ازدواج در ارمنستان و اخذ اقامت ارمنستان ، شما یا همسر آینده شما باید یک شهروند ارمنی باشد؛ گفتنی است که ازدواج با یک شهروند ارمنی به طور خودکار به شما تابعیت ارمنستان را اعطاء نمی کند. پروسه درخواست بطور استاندارد اعمال می شود. به طور معمول، پس از ازدواج باید به مدت ۲ سال در خاک ارمنستان زندگی کرده باشید. شما باید حداقل یک سال در طی این دو سال را در ارمنستان زندگی کرده باشید یا در این مدت صاحب فرزند مشترک از همسر ارمنی خود شده باشید. قبولی در آزمون شهروندی نیز یکی از شروط الزامی اخذ اقامت دائم و تابعیت ارمنستان از طریق ازدواج است.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در ارمنستان:

 • پاسپورت
 • گواهی تولد؛
 • توافق اولیه (در صورت لزوم)
 • اثبات آدرس (به عنوان مثال: قرارداد اجاره، صورتحساب اخیر)
 • اثبات ملیت
 • مدارک مدنی (مثلا گواهی طلاق یا مرگ، اگر قبلا ازدواج کرده اید)

اخذ تابعیت از طریق ازدواج ـ مهاجرت به خارج از کشور از طریق ازدواج ـ ازدواج در خارج از کشور

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق ازدواج

اقامت ارمنستان از طریق پناهندگی

با ورود به ارمنستان و اظهار پناهندگی به پلیس از پناهجو اثر انگشت گرفته می شود. پس از تکمیل ثبت نام ، تاریخ مصاحبه تعیین می شود. در عمل، همه پناهجویان حداقل یک بار مصاحبه می شوند تا تعیین شود که آیا واجد شرایط پناهندگی هستند یا خیر؟ در صورتی که درخواست پناهندگی شخصی رأی مثبت دریافت کند و با پرونده او موافقت شود، به شخص اقامت موقت کشور ارمنستان اعطاء می شود. اعطای اقامت ارمنستان بصورت دائم از طریق پناهندگی زمان مشخصی ندارد و معمولا سالها طول می کشد. اگر درخواست پناهندگی شخص رد شود، شخص باید سریعا خاک کشور ارمنستان را ترک نماید. البته امکان اعتراض و تجدید نظر در مورد رای صادر شده نیز وجود دارد.

موسسه حقوقی ملک پور یا MIE اتریش هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد. افرادی که قصد دریافت اقامت ارمنستان را دارند، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرق قانونی مهاجرت به ارمنستان با مشاورین ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنند. 

پناهندگی به خارج از کشور ـ مهاجرت به خارج از کشور از طریق پناهندگی

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

اقامت ارمنستان و هزینه های زندگی در ارمنستان

یکی از مراحل مهم قبل از هرگونه تصمیم برای مهاجرت به هرکشوی، تحقیق درباره هزینه زندگی یا تحصیل در آن کشور می باشد. بهتر است برای تصمیم گیری منطقی درباره اقامت ارمنستان و مهاجرت به این کشور در مورد هزینه های زندگی در این کشور اطلاع کافی داشته باشید. هزینه های زندگی در ارمنستان ۲۵٫۷۹%  و هزینه های مسکن در ارمنستان ۳۹٫۵۴% کم هزینه تر از ایران می باشد. در جدول زیر برخی هزینه های زندگی در ارمنستان خدمت شما عزیزان ارائه شده است :

جدول برخی هزینه های زندگی در ارمنستان

هزینه های زندگی در خارج از کشور

اقامت ارمنستان و اخذ تابعیت ارمنستان

پس از سه سال اقامت ارمنستان ، می توانید درخواست تابعیت ارمنستان بدهید. علاوه بر آن شما باید دانش پایه ای از زبان ارمنی و قانون اساسی ارمنستان داشته باشید. با توجه به شاخص پاسپورت Arton Capital  و Henley & Partners  در سال ۲۰۱۸، گذرنامه ارمنستان به ترتیب در رتبه ۷۰ و ۷۸ در جهان قرار گرفت و اجازه سفر بدون روادید به ۵۹ کشور از جمله روسیه، اکثر کشورهای مستقل مشترک المنافع حوزه CIS و ایران را فراهم می کند. ارمنستان به طور خاص اجازه می دهد که تابعیت دوگانه داشته باشید و شما ملزم به لغو هر گونه تابعیت دیگری نخواهید بود. لطفا توجه داشته باشید که تنها گذرنامه ارمنی یک سند مسافرتی است، شما نمی توانید از اجازه اقامت ارمنستان برای سفر به کشورهای دیگر استفاده کنید.

پاسپورت ارمنستان ـ تابعیت و شهروندی ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت ارمنستان و سخن پایانی

اقامت ارمنستان و تمامی طرق اقامت این کشور در این مقاله معرفی گردید و مورد بررسی قرار گرفت. باتوجه به رکود اقتصادی در ارمنستان در سال های اخیر و تاریخچه جنگ هایی که ارمنستان با کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و ترکیه داشته است اقامت ارمنستان در مقایسه با اقامت کشورهای پیشرفته اروپایی که از لحاظ اقتصادی در رتبه های اول دنیا هستند مانند آلمان ، اتریش، سوییس، هلند و دانمارک از ارزش کمتری برخوردار است. اگر قصد اخذ اقامت دائم یک کشور اروپایی را دارید می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره MIE در زمینه اقامت، تابعیت و تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت مشاوره تخصصی داشته و همچنین از ویدیو ها و مقالات موسسه دیدن فرمایید. علاوه بر اینها می توانید سوالات خود را درباره اقامت ارمنستان در قسمت دیدگاه همین مقاله بپرسید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ