اقامت اروپا و بررسی آن

اقامت اروپا ، انواع روشهای مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت و تابعیت کشور های اروپایی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. از چه روشهایی می توان به اقامت اروپا دست یافت؟ مزایای اقامت اروپا چیست؟ به طور معمول پس از چند سال اقامت در اروپا می توان به تابعیت و پاسپورت اروپایی دست یافت؟ بهترین روش برای اخذ اقامت اروپا و تابعیت کشورهای اروپایی کدام است؟ سریعترین روشهای اخذ اقامت کشورهای اروپایی کدام است؟ آیا امکان اخذ اقامت اروپا با کمترین هزینه وجود دارد؟ ما در این مقاله سعی بر آن داریم به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه اخذ اقامت اروپا و پاسپورت کشورهای اروپایی پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. به طور کلی مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت کشور های اروپایی از ۶ طریق که در ادامه مقاله معرفی شده اند، امکان پذیر است. در گام اول برای ورود اتباع غیر اتحادیه اروپا به این قاره باید ویزا یا مجوز اقامت صادر گردد. همانطور که می دانید پس از اخذ ویزا جهت ورود به یکی از کشور های اروپایی که عضو محدوده کشورهای شنگن باشد، می توانید بدون هیچ محدودیتی بسته به مدت اعتبار آن ویزا بین سایر کشور های محدوده شنگن به مسافرت و رفت و آمد بپردازید. امید است این مقاله که به همت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است، بتواند تمامی ابهامات شما در زمینه مهاجرت به اروپا و اقامت کشور های اروپایی را رفع نماید، به هر روی پس از مطالعه این مقاله چنانچه کماکان سوال یا ابهامی در این زمینه داشتید، همواره می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش تماس برقرار کرده و از مشاوره تلفنی رایگان در زمینه مهاجرت به اروپا و اقامت کشور های اروپایی بهرمند شوید.

در این مقاله به ارائه مطالبی علمی در باب سرفصل های زیر می پردازیم :

اقامت اروپا
 • اقامت اروپا و شرایط عمومی آن
 • اقامت اروپا از طریق کار
 • اقامت اروپا از طریق تحصیل
 • اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت اروپا از طریق ازدواج
 • اقامت اروپا و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت اروپا و پناهندگی
 • اقامت اروپا و خدمات موسسه حقوقی ملک پور
 • اقامت اروپا و اخذ تابعیت اروپا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت اروپا و شرایط عمومی

راحت ترین کشورهای اروپایی برای گرفتن اقامت همواره مورد سوال بسیاری از کسانی بوده است که خواهان مهاجرت آسان به اروپا می باشد. اما شاید یکی از مسائلی که برای بسیاری از متقاضیان اقامت اروپا هنوز به خوبی جا نیفتاده باشد، تفاوت کشورهای اتحادیه اروپا ( EU members ) و کشور های حوزه شنگن ( Schengen Area ) و کشور های عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( EFTA ) باشد که در این بخش از مقاله به رفع ابهام در این زمینه می پردازیم.

 Europe Union یا اتحادیه اروپا، اتحادیه ای است اقتصادی و سیاسی که در حال حاضر ۲۸ کشور اروپایی عضو این اتحادیه هستند.

محدوده شنگن منطقه ای است که شامل ۲۶ ایالت اروپایی که همه این ایالات یا کشورها، گذرنامه و سایر انواع کنترل مرزی را در مرزهای مشترک خود لغو کرده اند. این منطقه بیشتر به عنوان یک قلمرو واحد برای اهداف سفر بین المللی، با رویه ویزای مشترک عمل می کند. نامگذاری محدوده ای موسوم به شنگن پس از توافقنامه شنگن در سال ۱۹۸۵ صورت گرفته است.

۲۲ کشور از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا، عضو محدوده شنگن می باشند. از شش عضو اتحادیه اروپا که بخشی از محدوده شنگن نیستند، می توان چهار کشور بلغارستان، کرواسی، قبرس و رومانی را نام برد که از نظر قانونی ملزم به پیوستن به این منطقه هستند در حالی که دو کشور دیگر ایرلند و انگلیس از پیوستن به اتحادیه اروپا سر باز می زنند. گفتنی است که کشور های عضو محدوده شنگن،‌ کنترلهای مرزی خود را با کشور های غیر شنگن تقویت نموده اند.

چهار عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( European Free Trade Association ) یعنی ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس، عضو اتحادیه اروپا نیستند، اما با توافقنامه شنگن را موافقتنامه امضا کرده اند و مسافرت و گشت و گذار در این ۴ کشور نیز برای هر شخصی که اقامت یکی از کشورهای اروپایی را بدست آورده است به راحتی امکان پذیر است.

گفتنی است که سه کشور بسیار کوچک موناکو، سان مارینو و شهر واتیکان، نیز در واقع بخشی از منطقه شنگن هستند.

در نقشه زیر می توانید به اطلاع مصوری در این باره دست یابید :

نقشه حوزه شنگن و اتحادیه اروپا

لذا اگر قصد مهاجرت به یکی از کشور های اروپایی و اخذ اقامت اروپا را دارید، بهتر است کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنید که از مزایای ویزای شنگن و آزادی سفر در کشورهای این منطقه استفاده کنید؛ یا اگر قصد مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت دائم اروپا از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت دارید و می خواهید که با سایر کشور های اروپایی به تجارت متقابل بپردازید انتخاب کشوری که در اتحادیه اروپاست می تواند گزینه مناسبی باشد. جان کلام اینکه، بسته شرایط شخصی و اهداف مهاجرت تان باید اقامت در کشور اروپایی را انتخاب نمایید که مناسب شخص شماست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته تا ایشان با ارزیابی شرایط تان بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهند یا دریافت مشاوره رایگان که در پایان همین مقاله وجود دارد را پر کنید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

اقامت اروپا از طریق کار

مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت کاری یکی از کشورهای اروپایی متقاضیان زیادی دارد و برای بسیاری بهترین روش اخذ اقامت اروپا قلمداد می شود. برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار باید به سراغ کشور های اروپایی بروید که در درجه اول نرخ بیکاری در آنها کمتر باشد و برای پیدا کردن کار به متقاضیان، امکان اخذ ویزای جستجوی کار را فراهم نموده اند. توجه به مشاغل مورد نیاز یک کشور نیز از پیش قدم های مهاجرت کاری به آن کشور به حساب می آید. به طور کلی برای پیدا کردن کار در کشور های خارجی باید از یک کارفرمای معتبر تبعه آن کشور پیشنهاد کاری ( Job Offer ) داشته باشید. روند دریافت پیشنهاد کاری برای متقاضیان کار خارج از اتحادیه اروپا به این صورت است که فرصت شغلی ابتدا به مدت سه ماه در آن کشور آگهی شود و اگر هیچ یک از نیروی کار بومی آن کشور متقاضی کار در آن شغل نبودند یا مناسب انجام آن شغل نبودند، آنگاه آن فرصت شغلی به مدت ۳ ماه دیگر در کل کشورهای اتحادیه اروپا آگهی می گردد، چنانچه هیچ یک از نیروی کار اتباع کشور های اتحادیه اروپا نیز واجد الشرایط انجام آن شغل نبودند، آنگاه کارفرمای آن شغل می تواند نیروی کار مورد نیاز خود را از اتباع خارج از اتحادیه اروپا تأمین کند. لذا اگر شما متقاضی کار در یکی از کشور های اروپایی و اخذ اقامت اروپا از طریق کار می باشید، می بایست برای منصب شغلی مورد نظرتان ۶ ماه صبر کنید تا در صورت عدم وجود نیروی کار اروپایی نوبت به شما برسد. بالطبع احتمال موفقیت این روش برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار بسیار پائین است، زیرا اخذ ویزای کار اروپا از طریق پیشنهاد کاری امری بس طولانی و تا حدودی غیر ممکن می باشد. اما خبر خوب این است که برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و بلژیک به متقاضیان کار خارجی اجازه می دهند تا با اخذ ویزای جستجوی کار ( Job Seeker Visa ) به صورت موقت خاک این کشور ها رفته و در محیط بازار کار این کشور‌ها، کار و کارفرمای مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوید.

شایان ذکر است که مهاجرت کاری به بلژیک و اخذ اقامت اروپا از طریق کار در بلژیک بدلیل وجود چند زبان مختلف در این کشور و رسمیت شناختن هر یک از این زبان ها در هر منطقه از این کشور گزینه مناسب تری نسبت به کار در آلمان و اتریش به نظر نمی رسد.

احتمال پیدا کردن کار در آلمان و اتریش نیز به علت صنعتی بودن بیشتر در حوزه های فنی و مهندسی نظیر IT ، مخابرات، برق، مکانیک، پردازش داده، ریاضی و تکنولوژی و … بالا می باشد. در نمودارهای نرخ بیکاری مقایسه ای در برخی کشور های اروپایی را در زیر مشاهده می نمایید :

نمودار نرخ بیکاری مقایسه ای بین کشور های بلژیک آلمان و هلند

نمودار نرخ بیکاری اتریش در قیاس با کشور های آلمان و جمهوری چک

همانطور که در نمودار فوق ملاحظه می کنید نرخ بیکاری در جمهوری چک حتی از آلمان و اتریش به مراتب کمتر است، اما یکی از معایبی که مهاجرت کاری به جمهوری چک و اخذ اقامت اروپا از طریق کار در جمهوری چک دارد، این است که یادگیری زبان چکی بسیار مشکل بوده و از آنجا که تسلط بر زبان بومی یکی از پیش شروط اعطای تابعیت و پاسپورت می باشد، این گزینه نیز برای مهاجرت کاری مناسب به نظر نمی رسد. البته جمهوری چک گزینه مناسبی برای تحصیل در رشته های پزشکی محسوب می شود، زیرا دانشگاه چارلز که در جمهوری چک واقع شده است، یکی از دانشگاههای معتبر در زمینه پزشکی در جهان است.

برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار، عموما شما می توانید پس از انعقاد یک قرارداد کاری و پیدا کردن شغل در یکی از کشورهای اروپایی، اگر به مدت پنج سال به کار و کسب درآمد پرداخته و بدهی مالیاتی نداشته باشید، می توانید برای اخذ اقامت دائم اروپا درخواست دهید و پس از ۱ الی ۲ سال تحت شرایطی خاص، واجد الشرایط اخذ تابعیت و پاسپورت اروپایی خواهید شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت کاری به اروپا و امکان پیدا کردن کار و اخذ اقامت اروپا از طریق کار می توانید به مقالات کار در آلمان یا اتریش و کار در بلژیک از همین وبسایت مراجعه نمایید.

اقامت دائم اروپا و حوزه شنگن

عنوان جعبه آیکون دار

یکی از بهترین روشها و سریع ترین راههای اخذ اقامت اروپا اخذ بلو كارت يا كارت آبي اروپا يكي از كارت هاي اقامتي بسيار معتبر مي باشد. دارنده BLUE CARD مي تواند در تمامي اتحاديه اروپا بدون محدوديت به كار مشغول مي گردد. اشخاصي كه داراي تخصص و تحصيلات آكادميك مي باشند اگر پيشنهاد شغلي در اين كشور داشته باشند كه داراي حقوق ساليانه در حدود حداقل ٦٢٢٦٥ يورو به صورت ناخالص و ٤٤٤٧ يورو در ماه به صورت خالص باشد، مي توانند بلو كارت اخذ نمايند. بلو كارت مي تواند در هر كدام از كشورهاي عضو اتحاديه كار كند و پس از ٣ تا ٤ سال مي تواند اقامت دائم خود را دريافت كند.

به جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه مقالات زیر را اکیدا به شما توصیه می نماییم :

بلوکارت ( Blue Card )

بلوکارت اتریش ( مجوز کار و اقامت در سراسر اتحادیه اروپا )

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

بلوکارت blue card

اقامت اروپا از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاههای اروپایی یکی از سریعترین و راحت ترین راههای اخذ اقامت اروپا ست.

اما به این نکته توجه ویژه داشته باشید که تحصیل در اروپا و اقامت تحصیلی در کشور های اروپایی به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم اروپا و پاسپورت و تابعیت اروپایی نخواهد شد؛ اما تحصیل در یکی از کشور های اروپایی می تواند زمینه ساز و سکوی پرتاب بسیار عالی برای پیدا کردن کار در آن کشور و سایر کشور های اروپایی باشد.

همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره شد، اقامت کاری می تواند منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت و تابعیت اروپایی شود، لذا با تحصیل در اروپا می توان کار پیدا کرد و با داشتن کار می توان به اقامت دائم و سپس تابعیت اروپا دست یافت.

لینک مقاله پیشنهادی :‌ ویزای تحصیلی اروپا و تحصیل در اروپا در سال ۲۰۲۰

ویزای تحصیلی اروپا

مهاجرت تحصیلی به برخی کشورهای اروپایی با برخورداری از دانشگاههای معتبر در سطح جهان، سطح کیفیت بالای آموزشی و سکوی پرتابی برای آینده ای بهتر، همواره مد نظر بسیاری از متقاضیان اقامت اروپا بوده است. یکی از دغدغه های دانشجویان بین المللی برای تحصیل در خارج از کشور، هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه می باشد. به همین خاطر بیشتر متقاضیان تحصیل در اروپا به دنبال کشورهایی می گردند که تحصیل در آنها رایگان است. گزینه هایی که در این زمینه می توان به شما عزیزان پیشنهاد داد، تحصیل در دانشگاههای آلمان ، اتریش و نروژ است. از دیگر مزایای تحصیل در این کشور ها آسان پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیل به علت پایین بودن نرخ بیکاری است.

لینک مقاله پیشنهادی : تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

به هر حال شرایط بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و اتریش مناسب نیست، به همین خاطر سایر کشور های اروپایی که گزینه های بسیار خوب برای مهاجرت تحصیلی می باشند، را خدمت شما عزیزان معرفی می نماییم.

تحصیل در بیشتر موارد آسان ترین راه مهاجرت به شمار می رود و بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا ابتدا از طریق تحصیل به محیط وارد شده و سپس برای اقامت خود برنامه ریزی و اقدام می کنند؛ لذا اگر قصد شما از تحصیل در کشور های اروپایی، صرفا بهانه ای برای ورود به اروپا و به سرعت جذب شدن در بازار کار اروپاست، به شما تحصیل در دوره های کاربردی top-up کشورهای هلند و دانمارک را پیشنهاد می نماییم. شرایط اولیه تحصیل در این دوره ها داشتن مدرک لیسانس و نمره زبان آیلتس ۶ می باشد. شما در طی این دوره ها که عموما به مدت یک سال به طول می انجامد، با دیدن آموزشهای کاربردی، آماده ورود به بازار کار خواهید شد. از آنجا که طول مدت تحصیل و اقامت تحصیلی برای دوره های top-up کمتر از فوق لیسانس می باشد، لذا هزینه های تحصیل در این دوره ها طبیعتا پایین تر است و شما می توانید با هزینه بسیار کمتر از فوق لیسانس جذب بازار کار اروپا شوید. در اکثر کشور های اروپایی از جمله هلند و دانمارک، پس از اتمام تحصیل به دانشجویان به مدت ۶ ماه تا ۱ سال اجازه می دهند تا در کشور اقامت داشته باشند و به دنبال کار مرتبط با رشته تحصیلی خود بگردند. دانشجویان در صورت پیدا کردن کار می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند و از طریق کار به اقامت اروپا و سپس پاسپورت اروپایی دست یابند.

مراحل مهاجرت تحصیلی به اروپا عبارتند از :

 • تهیه مدارک، ترجمه رسمی مدرک تحصیلی قبلی و ریز نمرات جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از مرکز آموزشی مورد نظر
 • Apply کردن و Submit کردن مدارک مورد نیاز به مرکز آموزشی و دانشگاه مورد نظر از طریق ایمیل
 • تأییدیه و Accept دانشگاه و پرداخت شهریه
 • دریافت نامه قبولی پذیرش
 • ارائه مدارک به سفارت و …

تحصیل در دانشگاههای اروپایی و اخذ اقامت اروپا

در جدول زیر میتوانید بهترین دانشگاههای اروپایی جهت اخذ اقامت تحصیلی اروپا را مشاهده نمایید ( بهمراه رنکینگ بین المللی و داخلی اروپا ):

رنکینگ اروپا در سال ۲۰۲۰

رنکینگ جهانی در سال ۲۰۲۰

نام دانشگاه

کشور اروپایی

۱  ۱ University of Oxford بریتانیا
۲  ۳ University of Cambridge بریتانیا
۳  ۱۰ Imperial College London بریتانیا
۴  =۱۳ ETH Zurich سوئیس
۵  ۱۵ UCL بریتانیا
۶  =۲۷ London School of Economics and Political Science بریتانیا
۷  ۳۰ University of Edinburgh بریتانیا
۸  =۳۲ LMU Munich آلمان
۹  =۳۶ King’s College London بریتانیا
۱۰  =۳۸ École Polytechnique Fédérale de Lausanne سوئیس
۱۱  ۴۱ Karolinska Institute سوئد
۱۲  ۴۳ Technical University of Munich آلمان
۱۳  ۴۴ Heidelberg University آلمان
=۱۴  =۴۵ KU Leuven بلژیک
=۱۴  =۴۵ Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris فرانسه
۱۶  =۵۵ University of Manchester بریتانیا
۱۷  ۵۹ Wageningen University & Research هلند
۱۸  =۶۲ University of Amsterdam هلند
=۱۹  =۶۷ Delft University of Technology هلند
=۱۹  =۶۷ Leiden University هلند
۲۱  ۶۹ Erasmus University Rotterdam هلند
معرفی کالج بلربیز

اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در اروپا و اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری از طرق زیر امکان پذیر است :

اخذ اقامت اروپا از طریق خود حمایتی و تمکن مالی

شاید برای برخی از افرادی که از لحاظ مالی متمول هستند و سن بالایی دارند، یکی از بهترین راههای اخذ اقامت اروپا، خود حمایتی باشد، زیرا در این نوع از برنامه های سرمایه گذاری، متقاضی در واقع هیچ نوع سرمایه گذاری و انتقال هنگفت سرمایه به خارج از کشور را نخواهد داشت و صرفا با اثبات تمکن مالی و نشان دادن وجه مورد نظر بر روی حساب شخصی اش می توان اقامت اروپا را بدست آورد. نکته حائز اهمیت در باب اخذ اقامت اروپا از طریق خود حمایتی، شرط حضور به مدت حدودا ۶ ماه در سال در کشور مقصد و عدم اجازه کار برای دیگران و دریافت حقوق از این طریق می باشد. ( البته در برنامه خود حمایتی فرانسه شرط حضور وجود ندارد : به جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ای با عنوان « خود حمایتی فرانسه » رجوع بفرمایید. کشورهایی از جمله اسپانیا، یونان و اتریش، برنامه خود حمایتی را در برنامه های سرمایه گذاری خود جای داده اند که در این بین اخذ اقامت اروپا از طریق خودحمایتی اتریش بسته به شرایط متقاضی می تواند بهترین آنها باشد. شایان ذکر است که امکان با خود بردن همراه ( همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال ) و اخذ اقامت اروپا برای آنان نیز امکان پذیر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توان به مقاله ای با عنوان شرایط اقامت خود حمایتی اتریش از همین وبسایت مراجعه نمایید.

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی برای آن دسته از متقاضیان اقامت اروپا که دارای تمکن مالی مناسب هستند و قصد دارند با انتقال سرمایه شان به یک کشور اروپایی یک شرکت را راه اندازی نمایند، گزینه مناسبی می باشد. نکته حائز اهمیت در این روش، ارائه یک business plan که دارای خلاقیت و نوآوری باشد، به تایید دولت برسد و تاثیر مثبت در اقتصاد کشور مقصد داشته باشد، می باشد. نکته مهم تر آنکه متقاضی در این روش باید تعدادی از نیروی کار بومی کشور مقصد سرمایه گذاری را استخدام نموده و به آنها حقوق و دستمزد کافی بپردازد و بعنوان کارفرمایشان بیمه و مالیات آن ها را نیز رد کنید. امکان ثبت شرکت و کارآفرینی در بسیاری از کشور های اروپایی امکان پذیر است؛ اما بعنوان پیشنهاد می توان گزینه بسیاری مناسبی را خدمت شما عزیزان و همراهان گرامی معرفی کرد، ثبت شرکت در اتریش می باشد. در این برنامه متقاضی ابتدا مبلغی در حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو را برای امور حقوقی و دولتی ثبت رسمی شرکت در اتریش پرداخت می نمایند و پس از آن حداقل مبلغ مورد نیاز ۳۵٫۰۰۰ یورو را در طی دو قسط مساوی قبل از ورود به کشور اتریش و پس از ورود به این کشور را به حساب شرکت خودش  انتقال می دهند. از مزایای بی نظیر این روش می توان به :

 • استخدام همسر یا یک دوست در شرکت ثبت شده به عنوان کارمند
 • گرفتن وام های کم بهره از کشور اتریش
 • پرداخت حقوق به فرزندان متقاضی توسط دولت اتریش، بواسطه ثبت شرکت در این کشور
 • استفاده از خدمات بیمه درمانی
 • برخورداری متقاضی اصلی و همراهان از تحصیل رایگان

و … اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توان به مقاله ای با عنوان ثبت شرکت در اتریش از همین وبسایت مراجعه نمایید.

ثبت شرکت در اتریش

یکی از جدیدترین روشهای مهاجرتی و اخذ اقامت اروپا در سال ۲۰۲۰ روشی نوین و ابداعی توسط موسسه حقوقی ملک پور موسوم به « اقامت کار شرکت » می باشد. شما در این روش که یکی از کم هزینه ترین راههای اخذ اقامت اروپا می تواند باشد با سرمایه ای اندک شرکتی را ثبت کرده و در آن مشغول به کار می شود. شایان ذکر است که در روش اقامت کار شرکت تنها بابت ثبت شرکت به شما اقامت داده نمی شود و این امر می بایست ضمن کار کردن شما در آن شرکت نیز باشد. نکته مهم تر آنکه روش اقامت کار شرکت تنها منحصر به کشورهای اروپایی نمی باشد و اخذ اقامت کشور top‌ ی نظیر کانادا نیز از روش اقامت کار شرکت امکان پذیر است. با رجوع به مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتر و جزئی تری در این خصوص دستیابی پیدا کنید :

لینک مقاله : اقامت کار شرکت

اقامت کار شرکت

اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک

به طور عمومی صرف خرید ملک در یک کشور به تنهایی باعث اخذ اقامت آن کشور نخواهد شد، اما برخی کشور های اروپایی نظیر قبرس و پرتغال اعطای اقامت از طریق خرید ملک را در برنامه های سرمایه گذاری خود گنجانده اند. در کشور پرتغال پس از خرید ملک ابتدا کارت اقامت موقت یک ساله دریافت می کنید، پس از چندین بار تمدید اقامت موقت، می توانید پس از ۵ سال به اقامت دائم پرتغال دست یابید. نکته شایان توجه در مورد خرید ملک این است که درست است که در برخی کشورها نمی توان صرف خرید املاک و مستغلات به اقامت دست یافت، اما خرید ملک در راستای اعطای اقامت نقطه مثبت در نظر گرفته می شود. برنامه سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات در کشور پرتغال به دو صورت امکان پذیر است. روش اول سرمایه گذاری با حداقل مبلغ ۳۵۰٫۰۰۰ هزار یورو و همکاری با دولت پرتغال جهت بازسازی و مرمت بناهایی که بیشتر از ۳۰ سال قدمت دارند و روش دوم که به ویزای طلایی پرتغال نیز موسوم است خرید یک یا چند ملک با حداقل سرمایه ۵۰۰٫۰۰۰ یورو است که از این طریق می توان ضمن اجاره دادن املاک و دریافت سود، اقامت اروپا و اقامت پرتغال را بدست آورد. گفتنی است که متقاضی پس از ۵ سال که به اقامت دائم پرتغال رسید، مجوز فروش املاک خود را دارد. از نکات حائز اهمیت در اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک در پرتغال، شرط حضور تنها ۷ روز در سال برای تمدید مجوز اقامت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به لینک خرید ملک ( گلدن ویزای ) پرتغال رجوع کنید.

از دیگر کشورهای اروپایی که می توانید با خرید ملک به اقامت و پاسپورت اروپایی دست یابید، خرید املاک و مستغلات در مناطق مورد تأیید دولت کشور قبرس جنوبی است. شما با خرید ملک به قیمت دو میلیون یورو می توانید پاسپورت قبرس اروپایی را بخرید و پس از گذشت ۵ سال ملک خریداری شده خود را بفروش برسانید. خرید ملک در قبرس عنوان مقاله ای است که اطلاعات جزئی و ارزشمندی در این خصوص می تواند در اختیار شما قرار دهد.

همچنین می توانید به مقاله ای با عنوان اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک از همین وبسایت مراجعه نمایید.

اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک ـ قسمت ۱

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اقامت دائم اروپا از طریق خرید ملک ـ قسمت ۲

مقایسه خرید ملک در اتریش و پرتغال
اخذ اقامت لوکزامبورگ از طریق خرید ملک
خرید ملک در هلند

اخذ اقامت اروپا از طریق اخذ نمایندگی یا فرنچایز

اخذ نمایندگی یا فرانچایز رستوران های زنجیره ای مانند مک دونالد، برگر کینگ، Subway ، KFC و … یکی از مناسب ترین و پر سودترین روش ها جهت اخذ اقامت اروپا بشمار می رود. حداقل میزان سرمایه گذاری اولیه برای راه اندازی شعبه ای از هر کدام از این غولهای صنعت غذا و رستوران داری در یکی از کشور های اروپایی می تواند منجر به اخذ اقامت دائم اروپا گردد. حداقل سرمایه مورد نیاز جهت اخذ فرنچایز از کمپانی مک دونالد ۹۰۰ هزار یورو و حداقل سرمایه برای راه اندازی یک شعبه از رستوران های subway 70 تا ۱۰۰ هزار یورو می باشد. گفتنی است که سود حاصل از سرمایه گذاری در رستوران های زنجیره ای قابل ملاحظه است. خاطر نشان می کنیم که یکی از پشتوانه های سرمایه گذاری در این چنین کمپانی هایی، تبلیغات کلان و وسیع آن ها در سطح جهان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ای با عنوان اخذ اقامت دائم اروپا از طریق اخذ نمایندگی یا فرنچایز مراجعه نمایید.

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اخذ اقامت اروپا از طریق اخذ نمایندگی با فرنچایز

اخذ اقامت از طریق فرنچایز ـ سرمایه گذاری فرنچایز در اروپا

مقاله مرتبط

سرمایه گذاری در اروپا
اقامت دائم اروپا

مقاله مرتبط

سرمایه گذاری در خارج از ایران

اقامت اروپا از طریق ازدواج

ازدواج با تبعه یکی از کشور های اروپایی، اگر با رعایت اصول و شرایط خاص آن کشور اروپایی صورت پذیرد، منجر به اخذ اقامت اروپا می گردد. قانون اعطای تابعیت در کشور های اروپایی از طریق ازدواج عموما داری شرایط مشابهی می باشد. در اعطای تابعیت از طریق ازدواج افراد بیگانه، هر دو کشور طرفین ازدواج تعیین کننده می باشند. بعنوان مثال مطابق قانون مدنی کشور عزیزمان ایران، چنانچه یک مرد ایرانی با زنی بیگانه ازدواج نماید، به آن زن تابعیت ایران تعلق می گیرد؛ اما اگر یک زن ایرانی با مردی خارجی ازدواج کند، به آن مرد تابعیت و پاسپورت ایرانی تعلق نخواهد گرفت. اما اعطای تابعیت از طریق ازدواج در قانون کشور های اروپایی، هیچ تفاوتی بین زن و مرد طرفین ازدواج وجود ندارد. نکته حائز اهمیت در ازدواج خارجی صوری نبودن ازدواج است که طرفین می بایست با ارائه مدارک و مستنداتی این امر را اثبات نمایند، بعنوان مثال طرفین باید نشان دهند که بهم دیگر علاقه دارند و باهم زندگی می کنند. پس از چند سال زندگی متوالی در کنار هم در خاک کشور اروپایی که یکی از طرفین ازدواج تبعه یا مقیم دائم آنجاست، می توان به اقامت دائم و سپس پاسپورت و تابعیت اروپا دست یافت.

مقاله مرتبط

اقامت از طریق ازدواج
مهاجرت به خارج از کشور از ازدواج ـ اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

اقامت اروپا و اخذ تابعیت از طریق تولد

به طور کلی اعطای تابعیت از طریق تولد از دو قاعده خاک و خون پیروی می نماید. کشور هایی نظیر کانادا، آمریکا، برزیل که از قاعده خاک پیروی می کنند، صرف تولد یک کودک در خاک کشور شان، ( بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین او )  به آن کودک تابعیت و پاسپورت اعطاء می نمایند؛ اما کشور های اروپایی از این قاعده در اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی نمی کنند. اکثر کشور های اروپایی زمانی به یک کودک تابعیت کشور خود را اعطاء می نمایند که :

 • کودک در خاک آن کشور به دنیا آمده باشد، بشرطی که حداقل پدر یا مادر وی تبعه یا مقیم دائم آن کشور باشند.
 • کودک در خارج از خاک آن کشور متولد شده باشد، اگر پدر یا مادر وی تبعه یا مقیم دائم آن کشور باشد.

لذا همانطور که می توان برداشت کرد، شرط اعطای تابعیت به کودک از طریق قاعده خون، در واقع خون و نژاد والدین اوست و نه خاک کشوری که در آن به دنیا آمده است.

البته در قاعده خون استثنائاتی وجود دارد، از جمله اینکه اگر کودکی در خاک کشوری که از قاعده خون در اعطای تابعیت پیروی می کند از پدری یا مادری مجهول الهویت و نامشخص به دنیا بیاید، به آن کودک تابعیت تعلق خواهد گرفت.

شما با کلیک بر روی مقاله ای با عنوان « اقامت اروپا از طریق تولد فرزند » می توانید به اطلاعات دقیقتری در این خصوص دست یابید.

تولد در خارج از کشور ـ اخذ تابعیت کشور های خارجی از طریق تولد

اقامت اروپا و پناهندگی

قبل از هر چیز تأکید می نماییم که موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه پناهندگی ندارد و به شما دوست عزیز به هیچ عنوان این روش را توصیه نمی کند و در این بخش از مقاله صرفا جهت بالا بردن اطلاعات شما عزیزان از مراحل دریافت پناهندگی و آگاهی از خطرات آن تهیه و تدوین گردیده است. مطابق کنوانسیون ژنو، کنوانسیون پناهندگی پناهنده به یک فرد خارجی اطلاق می شود که به علت نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار گرفته یا تحت تعقیب باشد، خارج از کشور متبوع خود بوده و به دلیل ترس از جان و شکنجه، قادر به بازگشت به کشور خود نیست. برای پناهندگی به یکی از کشور های اروپایی می بایست پس از اینکه با قاچاقچیان انسان و افراد خطرناک از مسیرهای صعب العبور و پرخطر زمینی و دریایی عبور کرد تا به کشور اروپایی مورد نظر تان ورود کنید، می بایست در کمترین زمان ممکن خود را به یکی از پاسگاههای مرزی یا نزدیک ترین اداره پلیس برسانید و در آنجا ضمن ارائه مدارک هویتی خود و ثبت اثر انگشت خود درخواست پناهندگی دهید. در خواست شما در صف بررسی قرار می گیرد و شما به کمپ های پناهندگان که در وضعیت بسیار نامساعدی قرار دارند انتقال داده می شوید. پس از یک هفته الی چند ماه ممکن است پاسخ اولیه بررسی ها را دریافت کنید. اگر اثر انگشت شما در کشور دیگر اروپایی بعنوان پناهنده ثبت شده باشد، بنا بر قانون دوبلین به همان کشور منتقل می شوید. در صورت رد شدن کیس پناهندگی شما دولت کشوری که به آن پناهنده شده اید، به شما اخطار می دهد که ظرف مدت مشخص و کوتاهی خاک آن کشور را ترک کنید؛ در غیر این صورت زندانی خواهید شد. در صورت قبولی درخواست تان نیز مسیر بسیار سخت و پر پیج و خمی در پیش دارید تا به اقامت اروپا دست یابید. توجه داشته باشید که مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از پرخطر ترین و نافرجام ترین طرق مهاجرتی است که نه تنها ممکن است در این راه مال و جان خود را از دست بدهید، بلکه در صورت قبولی درخواست پناهندگی تان نیز همواره به عنوان یک شهروند درجه دوم و سربار جامعه شناخته می شوید. خاطر نشان می کنیم که برخی از کشور های اروپایی مانند مجارستان کمپ پناهندگی ندارند و پناهنده پذیر هم نیستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پناهندگی به کشور مورد نظر تان آن را با کلید واژه ملک پور در گوگل سرچ کرده تا به جدید ترین و به روز ترین اطلاعات در زمینه پناهندگی دسترسی داشته باشید. مطابق آمار داخلی ما بیشترین متقاضیان اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی مربوط به کشور انگلستان است که به همین جهت ما مقاله ای را تهیه و منتشر کرده ایم تا اطلاعات و داده های مناسبی در این خصوص به شما ارائه نماید. شما با کلیک بر روی مقاله «‌ قوانین پناهندگی در انگلستان » می توانید به مقاله مذکور هدایت شوید.

پناهندگی ـ‌مهاجرت به کشور های خارجی از طریق پناهندگی

اقامت اروپا و خدمات موسسه حقوقی ملک پور

همانطور که تا اینجای مقاله اشاره شد، برای اخذ اقامت اروپا روشهای مختلفی وجود دارد که شما بنا بر شرایط شخصی تان و اهداف تان از مهاجرت و زندگی در خارج از کشور می توانید یکی از این روشها را انتخاب نموده و بر اساس آن اقدام به مهاجرت نمایید. اما به راستی کدام یک از روشهای مهاجرتی فوق، بهترین گزینه برای مهاجرت شخص شما خواهد بود؟ برای دانستن پاسخ این سوالات همواره می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس برقرار کرده و ضمن در میان گذاشتن شرایط خود با مشاورین مجرب این موسسه، بهترین ارزیابی از شرایطتان صورت گرفته و مناسب ترین روش مهاجرتی و کشور مورد نظر برای اخذ اقامت اروپا به شما پیشنهاد داده می شود. گفتنی است که انتخاب روش مهاجرتی و انتخاب کشور مورد نظر جهت مهاجرت تنها گام نخستین این راه طولانی است. تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا و آماده سازی الزامات مهاجرتی و اقامتی در کشور خارجی و … از جمله نیازمندی های اقامت اروپا خواهد بود که موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است که با برخورداری از مجرب ترین وکلای متخصص در امر مهاجرت در کشورهای اروپایی شما را تا آخرین گام های اخذ اقامت اروپا همراهی خواهد نمود.

مهاجرت به خارج از کشور و وکیل معتبر برای امور مهم

موسسه حقوقی ملک پور همچنین محصول ویدئویی بی نظیر در زمینه مهاجرت تهیه و منتشر کرده است که در آن به تدریس تمامی راههای مهاجرت به خارج از کشور و معرفی بهترین راهها به شما با تمامی جزئیات پرداخته شده است. شما با تهیه و تماشای این محصول ویدئویی می توانید به مانند یک وکیل مهاجرتی بهترین مسیر اخذ اقامت اروپا یا هر کجای جهان را متناسب با شرایط تان بشناسید و فریب موسسات مهاجرتی که در بازار گل آلود مهاجرت سوداگری می کنند را نخورید.

ویدئوی گام به گام انتخاب بهترین مسیر مهاجرت

اقامت اروپا و اخذ تابعیت اروپا

شرایط اخذ اقامت اروپا در هر کدام از روشهای مهاجرتی متفاوت از سایر روشها می باشد. بعنوان مثال مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاههای اروپا بخودی خود منجر به اخذ اقامت و تابعیت نمی گردد، مگر تحصیل در مقطع دکتری که خود نوعی شغل محسوب می گردد. اما به طور کلی اگر بتوانید به مدت ۵ سال در یکی از کشور های اروپایی ضمن پرداخت مرتب مالیات به دولت آن کشور اقامت داشته باشید، پس از ۱ الی ۲ سال می توانید به تابعیت و پاسپورت اروپایی دست یابید. شایان ذکر است که این یک قاعده کلی نبوده و در برخی از روشهای اقامتی این قاعده حکمفرما نیست. به طور مثال در سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور قبرس، متقاضی با خرید املاک و مستغلاتی با ارزش ۲ میلیون یورو می تواند مستقیما به پاسپورت و تابعیت این کشور دست پیدا کند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و از لحاظ قانونی قابل پیگیری خواهد بود. لذا هر یک از روشها و هر یک از کشور ها مدت زمان مورد نیاز خاص خود را خواهد داشت تا بوسیله آن موفق به اخذ اقامت دائم یا تابعیت اروپا شوید.

پاسپورت اروپایی ـ اخذ اقامت اروپا و تابعیت اروپا

بهترین کشور برای پول درآوردن
اقامت اروپا و سخن پایانی

اقامت اروپا از روشهای کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی مورد بررسی قرار گرفت و بهترین و راحت ترین کشور ها برای اخذ اقامت اروپا در هر کدام روشها خدمت تان معرفی شد، بعنوان مثال اشاره کردیم که بهترین کشورها برای اخذ اقامت اروپا از طریق کار می توانند کشور های آلمان یا اتریش باشند. برای سایر طرق مهاجرتی نیز همین رویه در مقاله پیش رو طی شد. شما عزیزان برای کسب بهترین راهنمایی ها و اطلاعات می توانید محصول ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور با نام راهنمای گام به گام انتخاب بهترین مسیر مهاجرت را تهیه نموده تا با دیدن این محصول ویدئویی تنها پس از طی دو هفته خود همانند یک وکیل مهاجرتی برای مهاجرت تان تصمیم گیری کنید. همچنین در صورت هر گونه سوال در زمینه اخذ اقامت اروپا می توانید آن را در انتهای همین مقاله در بخش دیدگاههای مطرح نموده تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 پاسخ
 1. علیرضا گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم من با لیسانس مدیریت بازرگانی و ایلس ۶ و با سن ۲۷ چگونه میتونم مهاجرت کنم و مهاجرت از طریق تحصیل چگونه است ایا باید معدل لیسانس بالا باشد یا با هر معدلی میتوان اقامت تحصیلی گرفت لطفا راهنمایی کنید

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیزبرای اخذ اقامت تحصیلی در مقطع فوق لیسانس عموما شما می بایست ایلتس ۶و نیم داشته باشید. معدل لیسانس در اخذ پذیرش از دانشگاه و یا کالج تاثیر گذار می باشد.

   پاسخ
 2. سعید گفته:

  سلام و خسته نباشید. سپاسگزارم از مقاله خوبتون و سایت کامل موسسه حقوقی ملک پور .
  بنده ۱۹سالمه و دیپلم ریاضی دارم و در حال تحصیل در رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد هستم زبان انگلیسی در حد آیلتس ۶ هستم اما خیلی به فرانسه علاقه مندم و الان مدرک A2 زبان فرانسوی را دارم و از نظر نقدینگی تا ۲۰۰ میلیون می تونم سرمایه گذاری کنم ایا با این شرایط می تونم برای فرانسه اقدام کنم و آیا روش تحصیلی منتج به اقامت میشه و میزان هزینه های تحصیل چقدر هست. ممنونم.

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز شما می توانید در فرانسه رایگان تحصیل کنید. در نظر داشته باشید در روش تحصیلی منتج به اخذ اقامت نخواهد شد. ولی شما پس از تحصیل می توانید به مدت ۸ ماه تا یکسال در فرانسه جویای کار باشید.

   پاسخ
 3. samira گفته:

  سلام ممنون از مقاله خوبتون ایا اکه اقامت یکی از کشورهای اروپایی رو داشته باشیم مثلا اقامت لتونی رو بگیریم می تونیم بریم تو کشور دیگه زندگی کنیم ؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز از آنجا که لتونی در حوزه شنگن قرار دارد می توانید در کشورهای دیگر این حوزه رفت و آمد داشته باشید ولی در نظر داشته باشید که برای تمدید اقامت می بایست ۸ ماه در سال را در این کشور حضور داشته باشید و این امر را می بایست اثبات کنید. پس از ۵ سال و اخذ اقامت دائم دیگر شرط حضور وجود ندارد و می توانید در کشورهای دیگر اروپائی زندگی کنید .

   پاسخ
 4. ترانه گفته:

  سلام
  خیلی مقاله خوبی بود و مننونم که اینقدر با دقت و حوصله همه مطالب رو برامون توضیح میدین. ما می تونیم اقامت سوئد، سوییس، دانمارک و یا اتریش رو با خرید سهام دریافت کنیم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام دوست عزیز در حال حاضر اخذ اقامت از طریق خرید سهام در کشورهای نامبرده وجود ندارد .شما می توانید از طریق ثبت شرکت تحت ضوایط و شرایطی به اقامت برسید . برای راهنمائی دقیق تر لطفا بفرمائید چند ساله هستید و مدرک و رشته تحصیلی تون رو هم بفرمائید .

   پاسخ
 5. احمد گفته:

  سلام.من مقاله تون رو خوندم یه سوال برام پیش اومده. ایا میشه در اروپا به واسطه ی تحصیل وارد شد بعد درس رو ول کرد و کلا به کار مشغول شد؟ مشکلی از این بابت به وجود میاد؟ یعنی حتما باید درس تموم بشه تا بتونم جذب بازار کار بشم؟ منونم از پاسخ دهی شما

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز چنانچه شما کار تمام وقت داشته باشید و بیمه و مالیات پرداخت کنید می توانید ویزاتون رو به ویزای کاری تبدیل کنید . این نکته رو در نظر داشته باشید که شهریه پرداختی به دانشگاه به شما مسترد نمی گردد.

   پاسخ
 6. گلی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  آیا می توان برای خرید ملک در اروپا از وام بانکی استفاده کرد؟ مثلا برای اتریش میشه بخشی از هزینه ملک رو خودمون بپردازیم و بخشی رو وام بگیریم تا به اقامت برسیم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام دوست عزیز چنانچه شما از طریق خرید ملک قصد اخذ اقامت در اروپا را دارید می بایست کل مبلغ را پرداخت نمائید و امکان اخذ وام وجود ندارد . در خصوص کشور اتریش در نظر داشته باشد در این کشور عموما خرید ملک باعث اعطای اقامت به خریدار نمی گردد و تنها طی شرایطی خاص می توان با خرید ملک اقامت گرفت .

   پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز شما می توانید از طریق خرید سهام با ۵۰ هزار یورو اقامت یکی از کشورهای اروپای شرقی را دریافت کنید .هم چنین می توانید از طریق ثبت شرکت بیزینس خودتون رو داشته باشید . سرمایه گذاری در ساب وی و بر گر کینگ هم سود بالائی به شما خواهد داد.

   پاسخ
 7. حنانه گفته:

  سلام وقتتون بخیر شرایط کار شرکت در کدوم کشورهای اروپایی وجود دارد و آیا منجر به اقامت و تابعیت می گردد؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز این روش اخذ اقامت در اکثر کشور های اروپائی امکانپذیر می باشد .که در صورت کار و پرداخت بیمه و مالیات به شما اقامت دائم اعطا و با توجه به قوانین هر کشوری پس از گذشت چند سال می توانید برای پاسپورت اقدام نمائید .

   پاسخ