اقامت سوئیس

اقامت سوئیس و بررسی روش های آن

 • اقامت سوئیس و کلیات آن
 • اقامت سوئیس از طریق کار
 • اقامت سوئیس از طریق تحصیل
 • اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت سوئیس از طریق ازدواج
 • اقامت سوئیس و اخذ تابعیت آن از طریق تولد
 • اقامت سوئیس از طریق پناهندگی
 • اقامت سوئیس و ویزای توریستی سوئیس

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اقامت سوئیس و کلیات آن

اقامت سوئیس ، بررسی شرایط اخذ اقامت در سوئیس و به طور کلی مهاجرت به سوئیس از روش های متفاوت، در این نوشتار مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. سعی شده تمامی نکات اساسی و مهم به صورت ساده و خلاصه خدمت شما ارائه شود تا آگاهی شما را در زمینه اقامت سوئیس بالا برده و شما را نسبت به اتخاذ تصمیم درست راهنمایی نماید. سوئیس به عنوان کشوری زیبا با سطح امنیت و رفاه اجتماعی بالا، قدرت خرید بالای مردم و به طور کلی کیفیت بالای زندگی، مقصد مهاجران بسیاری است که آرزوی اقامت سوئیس را در سر می پرورانند. اما در زمینه مهاجرت باید با اطلاع کافی گام برداشت و همه جوانب امر را سنجید. برای مثال هزینه زندگی در سوئیس بسیار بالاست و همچنین به آسانی مهاجر نمی پذیرد و پروسه اقامت و تابعیت آن دارای روندی طولانی است. تابعیت سوئیس پس از ۱۲ سال در صورت واجد شرایط بودن اعطا می شود. شما می توانید همواره برای کسب اطلاع در زمینه سوئیس و مهاجرت به آن با مشاورین ما تماس تلفنی داشته و مشاوره رایگان دریافت نمایید. مؤسسه حقوقی ملک پور در تمامی مسیر مهاجرتی شما را راهنمایی و یاری می نماید.

در مورد کشور سوئیس باید گفت که بخش وسیعی از این کشور را کوه های آلپ پوشانیده و از این جهت، کشور سوئیس سرشار از زیبائی های طبیعی است. جمعیت سوئیس ۸ میلیون نفر بوده و مردم نواحی مختلف آن به سه زبان فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی صحبت می کنند. این کشور از ۲۶ کانتون تشکیل شده است. در مورد رفاه و امنیت سوئیس باید گفت یکی از امن ترین و بدون جرم و جنایت ترین کشورهای جهان است. اقتصاد سوئیس نیز از پایداری خوبی برخوردار است و نرخ بیکاری آن کمتر از ۳ درصد می باشد. اطلاعات کامل تر راجع به سوئیس جهت مطالعه شما در مقالات زیر فراهم آمده است.

مقاله مرتبط

آشنایی با کشور سوئیس

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد سوئیس

مقاله مرتبط

راههای مهاجرت به سوئیس

اقامت سوئیس از طریق کار

اخذ اقامت سوئیس از طریق کار منوط به داشتن پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای مجاز در سوئیس می باشد که خود دارای شرایطی است:

 • کارفرمای مجاز مربوط به شرکتی معتبر در سوئیس باشد که به دولت مالیات پرداخت می نماید.
 • جایگاه شغلی به مدت ۳ ماه در سوئیس و پس از آن ۳ ماه در اتحادیه اروپا اعلام عمومی شده باشد.
 • حقوق مشخص شده فرد به گونه ای باشد که هزینه های زندگی خود و خانواده اش را تأمین نماید.

نرخ بیکاری در سوئیس حدود ۲٫۷ در ماه های اخیر ۲۰۲۸ بوده و از این در برخی حوزه ها سوئیس با کمبود نیروی کار روبروست. از جمله:

 • مهندسی و تکنولوژی
 • IT
 • داروسازی
 • خدمات مالی و بانکداری
 • هتل داری و میزبانی

لازم به ذکر است میزان دستمزد در سوئیس بالا می باشد که البته به همان نسبت نیز هزینه های زندگی در سوئیس بالا می باشد. همچنین حقوق از یک منطقه به منطقه دیگر بسیار متفاوت است.

مقاله مرتبط

کار در سوئیس

مقاله مرتبط

ویزای کار سوئیس

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد کار در سوئیس

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

نظام تحصیلی اروپا و همچنین سوئیس بر پایه نظام بولونیا می باشد و دانش آموزان ابتدا وارد دوره پیش دبستانی(Kindergarten) و سپس دبستان(Volksschule) می شوند که اجباری است. پس از گذراندن دبستان دو شاخه متفاوت تحصیلی Oberstufenschule و Primarschule وجود دارد و با اتمام این دوره، تحصیلات اجباری پایان می یابد و وارد دوره اختیاری دبیرستان(Gymnasium) می شوند که مجدداً به دو شاخه (Berufslehre) و (Gymnasium) تقسیم می شود. یک گروه تحصیلات پیش از دانشگاهی را در طول ۴٫۵ سال دریافت می نمایند و گروهی دیگر که ۶٫۵ سال به طول می انجامد تحصیل و کارآموزی جهت ورود به بازار کار دارند. با گذر از این دوره، دانش آموزان وارد دانشگاه(Universität) یا مؤسسات علمی کاربردی (Fachhochschuled) می شوند و مقاطع مختلف تحصیل در دانشگاه سپری می شود. دوره کارشناسی در سوئیس ۳ تا ۴ سال، فوق لیسانس ۱ تا ۲ سال و دکتری ۳ سال به طول می انجامد.

جهت ورود به دانشگاه های سوئیس باید این نکته را مدنظر داشت که هم هزینه های تحصیل و هم هزینه های زندگی دانشجو در سوئیس نسبت به سایر کشورها بیشتر است که دلیل آن سطح کیفیت بالای زندگی، امنیت، نظم، زیبایی و بطور کلی رفاه جاری در کشور سوئیس است. برای مثال هزینه تحصیل در سوئیس در مقطع تحصیلی فوق لیسانس در حدود ۱۶۰۰ یورو ماهیانه می باشد. امکان بردن همراه در ضمن تحصیل وجود نداشته و دوره های تحصیلی سوئیس بیشتر برای مجردان مناسب می باید.

پس از تحصیل، در صورت یافتن کار و تغییر ویزا از تحصیلی به کاری، با ۱۰ سال اقامت در سوئیس، امکان درخواست برای اقامت دائم وجود دارد. پس از فارغ التحصیلی امکان اقامت در سوئیس و جست و جوی کار به مدت ۶ ماه فراهم است.

مقاله مرتبط

تحصیل در سوئیس

مقاله مرتبط

ویزای تحصیلی سوئیس

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

بورسیه تحصیلی:

امکان تحصیل همراه با دریافت بورسیه نیز در سوئیس امکان پذیر است اما بیشتر برای دانشجویان مقطع دکتری این بورسیه ارائه می شود. برای سایر دانشجویان در صورتی که رزومه قوی تحصیلی داشته و به عنوان نخبه شناخته شوند امکان دریافت بورسیه وجود دارد. این بورسیه مربوط به کل یا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجوست. اعطای بورسیه به دانشجویان علاوه بر شرایط خاص گفته شده، دارای محدودیت سنی است. دانشگاه های فنی بازل، ژنو، فرایبورگ، لوزان، نوشاتل، سنت گالن، برن، لوکرن، زوریخ، دلاسویزرا ایتالیانا و دانشکده های غیر فنی EPFL ، IHEID و  ETHZ از جمله دانشگاه های هستند که بورسیه ارائه می دهند.

بورسیه تحصیلی در سوئیس

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در سوئیس نیز یکی دیگر از راه های دستیابی به اقامت سوئیس می باشد. سرمایه گذاری به چندین شیوه امکان پذیر است. که بعضاً برخی مانند سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، امکان اقامت را برای سرمایه گذار فراهم نمی آورد. پروسه خرید ملک در سوئیس، امری بسیار دشوار و پیچیده  است اما از این منظر می تواند برای سرمایه گذاران و طالبان سود قابل اهمیت باشد که خرید ملک برای خارجیان امکان پذیر است و باید در نظر داشت که املاک در سوئیس از قیمت بسیار بالایی برخوردارند.

شیوه هایی از سرمایه گذاری که منجر به اقامت سوئیس می شوند بسیار شبیه به کشور اتریش می باشد. برای مثال خودحمایتی که فرد تا ۵ سال حق کار در کشور سوئیس را ندارد و پس از آن اقامت دائم دریافت نموده و مانند دیگر شهروندان اجازه کار دارد. موارد مربوط به ثبت شرکت و کارآفرینی و به طور کلی سرمایه گذاری دارای پیچیدگی هایی است که بدون کمک وکیل حقوقی به سخنی امکان پذیر است. پیشنهاد می کنیم پیش از هر اقدامی کاملاً نسبت به شرایط سرمایه گذاری در سوئیس اطلاعات کسب کرده با وکلای حقوقی مشورت نموده و سپس اقدام نمایید. مقالات زیر جهت مطالعه شما فراهم آمده است.

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد ثبت شرکت در سوئیس

سرمایه گذاری در سوئیس
شرایط سرمایه گذاری در سوئیس
ثبت شرکت در کشور سوئیس
ثبت شرکت و کار آفرینی در سوییس

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

ازدواج با شهروند سوئیسی از روش های اخذ اقامت سوئیس است. به این شکل که در صورتی که ۵ سال با همسر سوئیسی خود زندگی نمایید و از این مدت ۳ سال را در خاک سوئیس سپری کرده باشید، امکان درخواست اقامت دائم برای شما فراهم است. البته در مواردی خاص در صورتی که ۶ سال زندگی در خارج از کشور با یکدیگر داشته باشید امکان درخواست و اخذ اقامت سوئیس در صورت توانایی اثبات وابستگی به سوئیس، وجود دارد. جهت دریافت اقامت سوئیس، باید ثابت نمایید که بین طرفین علقه وجود دارد و با ارائه مدارکی به افسر سفارت ثابت نمایید که پیوند ازدواج شما صوری نمی باشد. علاوه بر آن، زوجی که شهروند سوئیس به شمار می رود باید شغل در سوئیس داشته، به دولت مالیات دهد و ثابت نماید امکان تأمین هزینه های خود و همسرش را دارد. در این حالت فرد با ارائه مدارک خود به کنسولگری سوئیس و تسلیم شواهد و مدارک، می تواند جهت درخواست اقامت خود اقدام نماید.

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد ازدواج در سوئیس

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در سوئیس

اقامت سوئیس و اخذ تابعیت آن از طریق تولد

از آنجا که قواعد اعطای تابعیت سوئیس بر اساس اصل خون می باشد، بنابراین صرفاً پاسپورت سوئیسی به کودکانی تعلق می گیرد که از پدر یا مادر سوئیسی متولد شده باشند و تولد در خاک سوئیس لزومی به اخذ تابعیت سوئیس ایجاد نمی کند. فقط در صورتی که تولد در خاک سوئیس صورت پذیرد و پدر و مادر کودک نامشخص باشند، کودک به دلیل جلوگیری از بی تابعیتی، اصل خاک را اجرا می نماید. در غیر اینصورت اصل خون برقرار است.

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

مقاله مرتبط

اخذ اقامت و تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

♦ مؤسسه حقوقی ملک پور به دلیل خطرات و عواقب پناهندگی، هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این مطلب صرفاً جهت بالا بردن آگاهی مخاطبین درباره این موضوع و امتناع از انتخاب آن بیان می شود.

پناهجو شخصیست که بنا به دلایل نژادی، مذهبی، عقیده و دیدگاه و یا دلایل دیگر اجتماعی امکان زندگی در کشور خود را نداشته و در معرض آزار، شکنجه، مجازات و مرگ قرار داشته باشد و به کشورهایی که از حقوق پناهندگان دفاع می کنند پناه ببرد. طبق کنوانسیون ژنو که پیمانی مدنی بین المللی است، کشورهای عضو کنوانسیون موظفند حداقل امکانات مورد نیاز زندگی را برای پناهجویان فراهم نمایند. سوئیس به عنوان یکی از ۲۶ کشور عضو این پیمان، متعهد است که شرایط زندگی معقولی برای پناهجویان فراهم کند. اما هر ساله به دلیل تعداد زیاد افرادی که به دلایل غیرواقعی اقدام به پناهندگی می نمایند، شرایط بسیار سختی جهت پذیرفتن پناهنده اعمال می شود تا صداقت شخص محرز شود. از خطرات و ریسک های پناهندگی به جز مسائل خطرناک پیرامون مسیر رسیدن به کشور مقصد، احتمال عدم موافقت با پناهندگی و بازگردادندن شخص به کشور مبدأ می باشد که در این صورت شخص دیگر حق ورود به کشورهای اتحادیه اروپا و سوئیس را نخواهد داشت.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

اقامت سوئیس و ویزای توریستی سوئیس

اگرچه سوئیس کشوری عضو اتحادیه اروپا نیست، اما یکی از کشورهای عضو شنگن بوده و امکان سفر بدون ویزا به سوئیس برای افراد این کشورها فراهم است. افراد دیگر کشورها جهت ورود به سوئیس باید ویزا دریافت نمایند. که به وسیله ویزای توریستی امکان سفر به مدت ۹۰ روز فراهم است. در صورتی که فرد بخواهد بیش از ۳ ماه در سوئیس اقامت داشته باشد باید مجوز اقامت سوئیس دریافت نماید. البته شهروندان کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، آمریکا و نیوزلند نیز مشابه کشورهای عضو شنگن، نیازی به اخذ ویزا جهت ورود به خاک سوئیس ندارند مگر اینکه اقامت آن ها بیش از ۸ روز به طول انجامد. بنابراین به طور کلی چنان چه که گفته شد جهت اقامت کوتاه مدت کمتر از ۹۰ روز به دلایل گردشگری، برنامه های آموزشی و تفریحی و کسب و کار و تجارت، می توان با ویزای توریستی اقدام نمود که البته باید پاسپورت شما حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد و به همراه دیگر مدارک به سفارت سوئیس مراجعه نموده و اخذ ویزا نمایید.

در انتهای این مبحث که صحبت از اقامت سوئیس شد، توجه به مقایسه اقامت سوئیس با دیگر کشورهای اروپایی خارج از لطف نیست. توجه شما را به بیانات آقای ملک پور در این باره جلب می نماییم.

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد مقایسه سوئیس و اتریش

فایل صوتی مؤسسه ملک پور در مورد اقامت سوئیس و انگلستان

اقامت سوئیس و بررسی کلی آن

اقامت سوئیس در این نوشته مورد بررسی قرار گرفت. سوئیس به عنوان کشوری زیبا، قانونمند، امن و منظم و با سطوح بالای کیفیت و رفاه، همواره مورد اقبال مهاجرین بوده است اما باید در نظر داشت که هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالاست. در این مبحث انواع راه های مهاجرتی به سوئیس از قبیل کار و سرمایه گذاری، تحصیل و … صحبت شد و سعی نمودیم هر اطلاعاتی که شما جهت مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت سوئیس نیازمندید به سمع و نظر شما برسانیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی راجع به اقامت سوئیس و یا مشاوره با کارشناسان حقوقی، مؤسسه ملک پور امکان مشاوره رایگان تلفنی را برای شما فراهم آورده است. همچنین می توانید نظرات و پرسش های خود را درقسمت دیدگاه این مقاله عنوان نموده و پاسخ خود رادر کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ