بورسیه تحصیلی یونان و بررسی آن

بورسیه تحصیلی یونان ، شرایط تحصیل در یونان به همراه اخذ انواع بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی یونان به صورت کاملا علمی مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد. برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان باید چه شرایطی داشته باشیم؟ آیا نظام آموزشی یونان بورسیه تحصیلی ارائه می دهد؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان کدام ها هستند؟ در این مقاله سعی شده است که به این سوالات و سوالات دیگر در باب شرایط اخذ انواع بورسیه تحصیلی از دانشگاههای یونان پاسخ داده و مهم ترین نکات پیرامون آن خدمت شما سروران گرامی ارائه گردد.  کشور یونان مهد فلسفه و اندیشه بزرگانی همچون افلاطون ، سقراط و ارسطو خواستگاه بسیاری از دانشجویان و علاقمندان به تحصیل می باشد. برای آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی یونان نیاز است تا ابتدا در خصوص کشور یونان و همچنین نظام آموزشی این کشور اطلاعاتی داشته باشیم. متخصصین ما در موسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش با نگارش این مقاله سعی بر آن داشته اند تا پاسخگوی شما در زمینه تحصیل در یونان با بورسیه تحصیلی باشند. آنچه در این مقاله بدان پرداخته خواهد شد :

بورسیه تحصیلی یونان
 • بورسیه تحصیلی یونان و شرایط عمومی
 • بورسیه تحصیلی یونان و شرایط اخذ آن
 • بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی یونان در مقطع دکترا
 • بورسیه تحصیلی یونان و انواع آن
 • بورسیه تحصیلی یونان و دانشگاه های بین المللی این کشور
 • بورسیه تحصیلی یونان و مدارک مورد نیاز
 • بورسیه تحصیلی یونان و ویزای آن
 • بورسیه تحصیلی یونان و هزینه های زندگی در این کشور

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

بورسیه تحصیلی یونان و شرایط عمومی

یونان کشوری مدیترانه ای است که در قسمت جنوب شرقی اروپا واقع گردیده است. این کشور دارای فرهنگ بسیار غنی و به روایتی زادگاه تمدن و دانش غرب می باشد. یونان کشوری است در بخش مرزی آسیا و اروپا و افریقا و دروازه ای به این سه قاره می باشد. این کشور زادگاه مشاهیر و فلاسفه ای همچون ارسطو، افلاطون و سقراط می باشد و در زمینه علم و دانش، نجوم، طب و فلسفه در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد. یونان به عنوان یک کشور با نظام آموزشی بولونیایی، به صورت خودکار یک نظام آموزش عالی و کمک هزینه تحصیلی دسترسی دارد. با تاسیس بنیاد بورسیه تحصیلی یونان به صورت دولتی در سال ۱۹۵۲ تحت عنوان IKY  همه دانش آموزان در این کشور با ارائه یک فرم درخواست می توانند برای این بورس تقاضا کنند. این بنیاد با بررسی درخواست ها عموما به دانش آموزانی که در سطح تحصیلی خود نیاز به این بورسیه داشته باشند که غالبا از کشورهای در حال توسعه می باشند، کمک هزینه هایی ارائه می دهد. همچنین مطابق با قانون کشور یونان بسیاری از دانشگاه ها یا موسسات تحصیلات عالی می توانند بر اساس شایستگی بورسیه خود را به دانشجویان ممتاز ارائه دهند. به جهت دریافت بورسیه تحصیلی یونان همانند سایر کشورها ارائه مدارک تحصیلی، مدرک زبان، رزومه تحصیلی قوی، انگیزه نامه و همچنین توصیه نامه نیاز می باشد.

جدول اطلاعات عمومی یونان

برای کسب اطلاعات در مورد تحصیل در یونان می توانید به لینک تحصیل در یونان مراجعه نموده و از اطلاعات آن بهره مند شوید.

تحصیل و اعزام دانشجو به یونان

بورسیه تحصیلی یونان و شرایط اخذ آن

شخص متقاضی جهت اخذ بورسیه تحصیلی در یونان ، نیاز به داشتن شرایطی دارد تا بتواند با ارائه این شرایط تقاضای خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان ارائه دهد. اخذ بورسیه تحصیلی یونان به عواملی نظیر مقطع تحصیلی ، نوع برنامه تحصیلی و همچنین رزومه علمی متقاضی بستگی دارد. برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان چند نکته حائز اهمیت می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

 • با دقت پایگاه هایی که بورسیه مطابق با شرایط شما ارائه می دهند را جستجو کنید.
 • تنها برای یک نوع بورسیه محبوب که بالاترین کمک هزینه را ارائه می دهد درخواست ندهید؛ بلکه بر روی سازمان هایی که منطبق با شرایط شما هستند تمرکز کنید و درخواست خود را به چندین سازمان ارائه دهید.
 • به مهلت سازمان ها برای ارائه بورسیه دقت کنید. برخی از سازمان ها تنها یک بار در سال درخواست بورسیه متقاضیان را بررسی می کنند. دقت کنید این زمان را از دست ندهید.
 • انگیزه نامه بسیار قوی ارائه دهید که مبتنی بر دلایل کاملا شخصی و قانع کننده باشد .
 • حتما بر روی رزومه خود از عکس استفاده کنید.

همه این موارد به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر آنکه یک رزومه قوی ارائه می دهید شانس شما برای اخذ بورسیه تحصیلی یونان افزایش پیدا کند.

تحصیل در خارج ار کشور ـ مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور ـ ویزای تحصیلی

پرچم یونان ـ مهاجرت به یونان

بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی

جهت دریافت بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی متقاضی باید در مقطع پیشین خود، یعنی در سطح دیپلم نمرات بالایی داشته باشد. در واقع دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع چندان راحت نمی باشد و شخص نیاز به ارائه یک پیشینه علمی قوی دارد. اما مطابق با قانون یونان همانطور که پیشتر ذکر گردید متقاضی می تواند از بورسیه تحصیلی دولتی این کشور استفاده کند، همچنین علاوه بر بورسیه تحصیلی دولتی، یکی از بورسیه های تحصیلی که برای مقطع کارشناسی تعلق میگیرد بورسیه ی Hellenic است که توسط دولت یونان پشتیبانی می گردد. تحت این بورسیه به  دانشحویان متقاضی تحصیل در دوره ی کارشناسی به ازای هر ماه ۵۰۰ یورو تعلق می گیرد. همچنین تحت این بورسیه دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه ی دانشگاه را نخواهند داشت.

تحصیل در خارج از کشور و اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند سایر کشورها نیاز به داشتن یک رزومه قوی در مقطع پیشین می باشد. البته همانطور که ذکر گردید به واسطه بورسیه IKY به دانشجویان کشورهای در حال توسعه بورسیه تحصیلی داده می شود که از طریق این بورسیه دانشجو در ماه ۴۵۰ تا ۶۰۰ یورو دریافت می کند و همچنین کمک هزینه هایی بابت درمان، غذا و لوازم التحریر نیز ارائه می شود. در صورتی که دانشجو ورود و خروج به کشور داشته باشد ۱۰۰۰ یوروی دیگر بابت هزینه سفر نیز اعطا می گردد. هر دانشجوی خارجی می تواند برای دریافت بورسیه تحصیلی یونان به سفارت یونان در کشور خود مراجعه نماید. لازم به ذکر است به طور معمول متقاضی بورسیه تحصیلی یونان باید در مقطع پیشین خود، یعنی در دوره لیسانس خود معدل بالا و همچنین چندین توصیه نامه از اساتید خود داشته باشد و بتواند یه انگیزه نامه قوی ارائه دهد. قابل ذکر است که داشتن یک نمره زبان آیلتس در سطح ۶٫۵ نیز حائز اهمیت می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور ـ تحصیل در مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در یونان

بورسیه تحصیلی یونان در مقطع دکترا

بورسیه تحصیلی یونان برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری به صورت Full-Fund یا اعطای بخشی از هزینه های تحصیل به دانشجو می باشد. دولت و دانشگاه های یونان هر ساله به دانشجویان بین المللی و شهروندان محلی بورسیه های تحصیلی مختلف ارائه می دهند که برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری ارائه می شود. نمونه ای از بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در کشور یونان به شرح زیر می باشد:

بورسیه تحصیلی Stavros Niarchos تحصیلات تکمیلی در یونان (مقطع دکتری)

جهت اخذ بورسیه تحصیلی یونان در مقطع دکتری فرد باید رزومه تحصیلاتی قوی اعم از داشتن مقاله در ژورنال های بین المللی، پروپوزال تحقیقاتی قوی و نمره زبان بالا داشته باشد تا دانشجو بتواند دانشگاه و استاد راهنمای مربوطه را برای اعطای بورسیه تحصیلی متقاعد نماید. در واقع بخش اعظم بورسیه های تحصیلی در مقطع دکتری بسیار به رزومه علمی شخص بستگی دارد. لازم است بدانید متقاضی مقطع دکترا در طول مدت تحصیل که معمولا پژوهش و تحقیق محور می باشد، اجازه کار به صورت کاملا تمام وقت در زمینه کار تحقیقاتی خود در دانشگاه دارد و همچنین مجوز ۴۰ ساعت کار در هفته به صورت نیمه وقت را نیز می تواند از دانشگاه دریافت کند. معمولا فرد متقاضی پس از تحصیل study permit  دارد؛ به این صورت که اجازه دارد در کشور یونان برای جستجوی کار اقامت داشته باشد. البته لازم به ذکر است که به دلیل شرایط نا مناسب اقتصادی در کشور یونان و نرخ بیکاری بالای این کشور، اقامت پس از تحصیل جهت جستجوی کار چندان در این کشور پیشنهاد نمی گردد . در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور یونان ۱۹٫۸ درصد می باشد که در قیاس با سایر کشورهای طراز اول نظیر آلمان، اتریش، سوئیس عدد تقریبا بالایی محسوب می شود. در جدول زیر نرخ بیکاری کشور یونان را در طول سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مشاهده میفرمایید.

نمودار نرخ بیکاری یونان از سال 2014 تا سال 2019

تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور

بورسیه تحصیلی یونان و انواع آن

بورسیه تحصیلی یونان شامل دو نوع بورسیه دولتی و خصوصی می باشد که بورسیه دولتی توسط دولت و سازمان ها ارائه می گردد و بورسیه خصوصی بر اساس شایسته سالاری، توسط دانشگاه ها ارائه می شود.

بورسیه هایی که در کشور یونان ارائه می گردد شامل موارد زیر می باشد:

 1. بورسیه دولتی تحت عنوان IKY

اخذ بورسیه تحصیلی یونان به صورت دولتی، معمولا برای دانشجویانی از کشور های آذربایجان، ارمنستان، بلژیک، بلغارستان، استونی، اسرائیل، اردن، چین، کرواسی، قبرس، لتونی، مکزیک، کره جنوبی، نروژ، مجارستان، اوکراین، لهستان، رومانی، صربستان، اسلوونی، اسلوونی، ترکیه و جمهوری چک امکان پذیر می باشد . به واسطه این بورسیه تحصیلی به متقاضیان در مقطع کارشناسی ماهیانه ۴۰۰ یورو و به متقاضیان تحصیلات تکمیلی ۴۵۰ یورو بابت هزینه های تحصیل اعطا می گردد. همچنین به مبلغ ۵۰۰ تا ۵۵۰ یورو بابت هزینه های استقرار و اسکان داده می شود. علاوه بر آن ۱۵۰ یورو در سال بابت هزینه های حمل و نقل به دانشجو تعلق می گیرد.

 1. بورسیه سازمان MARI E SKLODOWSKA CURIE

 که در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های خاصی نظیر داروسازی و پزشکی و زیست شناسی به مدت ۳ سال ارائه می شود.

 1. بورسیه سازمان STAVAROS NIARCHOS

که در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در رشته هایی نظیر علوم سیاسی وحکومت داری ارائه می گردد.

 1. بورسیه اراسموس

یونان سابقه بسیار تاریخی در امر تعلیم و تربیت دارد. علیرغم شرایط اقتصادی ضعیف در سالهای اخیر، همچنان سیستم بورسیه تحصیلی دریونان همانند گذشته به قوت خود پا برجاست. بورسیه تحصیلی در یونان و اتحادیه اروپا از طریق سازمان IKY یا بنیاد بورس تحصیلی دولتی هماهنگ می شود. در مقطع لیسانس دانشگاه های یونان تقریبا رایگان هستند. اما تحصیلات تکمیلی بین ۳۶۲۵ تا ۱۲۰۰۰ یورو هزینه دارد. تقریبا تمام بورس های بین المللی می توانند برای تحصیل در یونان مورد استفاده قرار بگیرند و همچنین برخی از بورس های تحصیلی خصوصی نیزموجود است. اما لازم به ذکر است به عنوان یک کشور کوچک، بورسیه تحصیلی در یونان به تعداد کمی از درخواست کنندگان داده می شود.

برخی از بورس های یونان در مورد مطالعه زبان و فرهنگ کشور یونان می باشند. این بورس ها از طریق بنیاد فرهنگی هلنیک، دانشگاه آتن و تسالونیکی برای دانشجویان خارجی ارائه می شوند. بورس تحصیلی هلنیک برای دانشجویان خارجی از کشورهای در حال توسعه کمک هزینه تحصیلی در حدود  ۶۰۰ یورو، غذای رایگان و لوازم آموزشی رایگان فراهم می کند. همچنین در صورت ورود و خروج از کشور، هزینه های سفر به میزان ۱۰۰۰ یورو نیز تامین می گردد و ۳۰۰ یورو بابت معافیت از هزینه های تحصیل برای دوره های زبان یونانی پرداخت می شود. دانش آموزان خارجی می توانند برای این بورسیه تحصیلی در یونان از طریق سفارت یونان در کشور خودشان درخواست خود را ارائه دهند.

یکی دیگر از انواع بورسیه تحصیلی یونان و سراسر اروپا، بورس اراسمو  موندس می باشد. بورس اراسموس یک برنامه فعال اروپایی برای آموزش عالی است. اگر به دنبال تحصیلات تکمیلی در یونان یا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید، این برنامه شرایط مناسبی برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. در این بورس اگر شرایط لازم را برآورده سازید، می توانید یک وام تا ۱۲،۰۰۰ یورو برای یک سال و ۱۸،۰۰۰ یورو برای یک برنامه کارشناسی ارشد ۲ ساله درخواست کنید.

بورسیه تحصیلی ـ اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاههای خارج از کشور

بورسیه تحصیلی یونان و دانشگاه های بین المللی آن

یونان دارای ۳۷ دانشگاه می باشد که از برخی از آن ها از نظر اعتبار در سطح مناسبی می باشند. در این میان مطابق با قانون یونان، کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تکمیلی اجازه دارند تا با بررسی رزومه علمی فرد متقاضی و بر اساس شایسته سالاری، به دانشجویان داخلی و خارجی، بورسیه تحصیلی یونان را ارائه دهند. در ادامه نام تعدادی از دانشگاه های معتبر جهت اخذ بورسیه تحصیلی یونان به شما معرفی میگردد.

 • از قدیمی ترین دانشگاه های یونان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه ملی فنی آتن
  • دانشگاه هنرهای زیبای آتن
  • دانشگاه ملی و کاپادیستری آتن
  • آکادمی نیروهای دریایی هلنیک
  • کالج امریکایی یونان
  • دانشگاه ارسطو تسالونیکی
  • دانشگاه پانتیون
  • دانشگاه پاتراس
  • دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن

در ادامه اسامی دانشگاه ها از نظر رتبه و سطح علمی بالا از رتبه ۱ تا ۵ در این کشور  بررسی می گردد:

لیست دانشگاههای معتبر یونان بهمراه رنکینگ جهانی آنها

بورسیه تحصیلی یونان و مدارک مورد نیاز

اگر شما اطمینان حاصل کردید که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی یونان هستید، وقت آن است که درخواست خود را آماده کنید. برای این کار شما باید مدارک زیر را تهیه نمایید:

 • آخرین مدارک تحصیلی
 • توصیه نامه (کاری و تحصیلی)
 • مدارک زبان
 • انگیزه نامه
 • خلاصه برنامه تحصیلی (رزومه)
 • گاهی لازم است نمونه هایی از کار و تحقیقات علمی خود مانند مقالات را ارائه دهید.

توصیه نامه ها بخش مهمی از هر برنامه بورس تحصیلی هستند. از آنجا که بسیاری از اساتید و کارفرمایان دارای مشغله زیادی هستند، سعی کنید با آنها در اسرع وقت تماس بگیرید تا در زمانبندی شما خللی ایجاد نشود. برخی از آنها قوانین بسیار خاصی در مورد توصیه نامه ها دارند و موارد عمومی را قبول نمی کنند. اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد و مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی دریونان مرتب است. همچنین از تمامی مدارک ارائه شده کپی های لازم را تهیه کنید تا آنها را از دست ندهید.

مدارک مورد نیاز ـ‌مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به خارج از کشور

بورسیه تحصیلی یونان و ویزای آن

شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در یونان نیازی به ویزا ندارند. با این حال، اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، حتی برای تحصیل بوسیله بورسیه تحصیلی در یونان، باید یک ویزای دانشجویی را بدست آورید. برای انجام این کار، لازم است در ابتدا نامه رسمی پذیرش از دانشگاه مورد نظر در یونان را ارائه دهید. این نامه پذیرش یا TEL باید توسط وزارت آموزش یونان تایید شده باشد. در ادامه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی یونان با توجه به قوانین موجود، ذکر شده است:

ارائه یک گذرنامه معتبر که توسط کنوانسیون های بین المللی به رسمیت شناخته شده باشد.

آخرین مدارک و اسناد تحصیلی از جمله ریزنمرات

ارائه اسناد بانکی در خصوص اثبات تمکن مالی

اسناد مربوط به عدم سو سابقه و تاییدیه های پزشکی

بیمه درمانی مسافرتی

ویزا باید توسط مقامات کنسولی حاضر در کشور مقصد صادر شود. در شرایط استثنایی، البته در برخی موارد ممکن است پس از ورود دانشجو به یونان، ویزا توسط ادارات کنترل گذرنامه، با تصمیم مقامات دولتی صادر گردد که با این تصمیمات دولتی شرایط، مدارک لازم و روش صدور ویزا مشخص می شود.

پس از  مدت ۴۰ روز از ورود به یونان، متقاضی باید برای کسب اجازه اقامت تحصیلی درخواست خود را  ارائه دهد.

ویزا ـ پاسپورت ـ اخذ ویزا جهت مهاجرت

بورسیه تحصیلی یونان و هزینه زندگی

هزینه های زندگی در هر کشور یکی از موارد و فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب آن کشور برای زندگی و تحصیل می باشد. لذا کسانی که متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی یونان هستند می توانند با برآورد هزینه های زندگی در این کشور، برای بورسیه تحصیلی که دریافت می کنند برنامه ریزی نمایند. همانطور که پیشتر ذکر گردید برخی از بورسیه های تحصیلی یونان تنها هزینه تحصیل را تحت پوشش قرار می دهند و برخی دیگر علاوه بر آن بخشی از هزینه های زندگی را نیز مورد پوشش قرار می دهند. در ادامه در جدول زیر به هزینه های زندگی در کشور یونان خواهیم پرداخت تا متقاضیان بورسیه تحصیلی یونان بتوانند با توجه به آن برنامه ریزی های مالی خود را انجام دهند.

جدول هزینه های زندگی در یونان

هزینه های زندگی در خارج از کشور

بر اساس جدول ارائه گردیده می توان هزینه های زندگی در کشور یونان را به صورت ماهیانه در حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو متناسب با سبک زندگی هر فرد در نظر گرفت .

مهاجرت به یونان
پاسپورت یونان
ویزای توریستی یونان
بورسیه تحصیلی یونان و کلام آخر

بورسیه تحصیلی یونان و انواع بورسیه های تحصیلی در این کشور به صورت ساده و روان بررسی گردید. بر اساس مطالب ارائه شده در این مقاله باید گفت اخذ بورسیه تحصیلی یونان همانند سایر کشورها فرایند چندان ساده ای نمی باشد؛ به خصوص اگر متقاضی بورسیه تحصیلی یونان در مقطع دکترا می باشید، دریافت این بورسیه نیاز به داشتن رزومه علمی کارآمد و همچنین استاد راهنما دارد. با توجه به اینکه اغلب افراد پس از تحصیل در هر کشور تمایل به اقامت و جستجوی کار دارند، پیشنهاد ما به شما کشور یونان نمی باشد؛ چرا که این کشور به دلایل وضعیت اقتصادی نا به سامان و ورشکستگی های اقتصادی که در سال های گذشته با آن مواجه بوده است، چندان مقصد مناسبی نمی باشد. اگر شما نیز متقاضی بورسیه تحصیلی یونان می باشید، پیشنهاد می گردد ابتدا با متخصصین ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش؛ مشورت نموده و پس از آن اقدام نمایید. همچنین شما می توانید کلیه پرسش های خود را در باب بورسیه تحصیلی یونان و یا سایر کشورها در ذیل همین مقاله مطرح نمایید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ