تابعیت

تابعیت

مبحث تابعیت معمولاً از مفاهیمی است که مورد سوال افرادی که قصد مهاجرت به کشور های مختلف را دارند مطرح می شود، ما در این مبحث به بررسی موارد مربوط به تابعیت می پردازیم. موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) با بهره مندی از وکلای مجرب آماده پاسخگویی به سوالات شما پیرامون مفاهیم مربوط به مهاجرت می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

 

از نظر لغوی تابعیت به معنای یک رابطه ی مادی و معنوی شخص با دولت مربوطه می باشد. طبق این رابطه دولت می تواند در امورات شخص جهت مدیریت بهتر حکومت و دولت دخالت کند. البته این دخالت دول مختلف در راستای قوانین و مقررات معینی است که به تصویب مراجع قانونی آن کشور رسیده باشد. طبق قاعده ی کشور های مختلف معمولاً تصویب قوانین در مجلسی انجام می شود که متشکل از گروه ها و اقشار مختلف مردم است. البته ممکن است در حکومت ها و کشورهایی که از نظر دموکراسی با مسئله مواجه باشند این نکته رعایت نشود.

تصویب قوانین در یک کشور هم از طریق پیشنهاد نمایندگان مردم یا همان اعضای مجلس انجام می شود که باید به تصویب اعضای مجلس برسد و یا این که دولت پیشنهاد قانونی شدن طرحی را در قالب رایحه ای مشخص به مجلس اعلام کند و مجلس نسبت به تصویب یا عدم تصویب آن تصمیم گیری نماید. پیشنهاد قانونی شدن طرح های مختلف ممکن است به صورت ضرب العجلی صورت گیرد، این موارد را به اصطلاح طرح های چند فوریتی مطرح می شوند که البته چند فوریت طرح ها نیز باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد. به طور مثال دولت تصمیم می گیرد در راستای حفظ قوانین و رعایت نظم در رانندگی قانون افزایش جرایم رانندگی را تصویب کند، طبق این مسئله دولت می تواند به افراد تابع خود مبلغ بیشتری را جهت جریمه دریافت کند. پس تابعیت در واقع یک رابطه ی مادی و معنوی بین دولت  و افراد تابع آن کشور مطرح می شود.

علت این که این مبحث در باب مهاجرت مطرح شده این است که افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند سعی می کنند تابعیت آن کشور را دریافت کنند تا با خیال راحت و همچنین بهره مندی از امکانات آن کشور استفاده کنند. اقامت مبحثی دیگری است که در باب مهاجرت مطرح می شود، در واقع افرادی که برای مهاجرت اقدام می کنند ابتدا باید نسبت به اخذ ویزای آن کشور اقدام کنند و در صورت داشتن شرایط لازم نسبت به کسب اقامت کشور مذکور و در نهایت نسبت به تحصیل تابعیت خود اقدام کنند.

بسیاری افراد فرق واژه ی فوق را با تابعیت نمی دانند و موجبات اشتباهات افراد و بعضاً ارائه اطلاعات غلط می شوند. تحصیل تابعیت در کشور های مختلف بسته به قوانین کشور ها متفاوت است. جهت کسب اطلاع راجع به تابعیت کشورهای مختلف می توانید با مشاورین ما در موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس حاصل فرمایید. تابعیت از نظر تولد فرزند به دو دسته تقسیم می شود، تابعیت از طریق خون و همچنین خاک. این قانون بسته به شرایط مختلف کشور ها تصویب شده است و البته ممکن است قوانین عوض شوند، به طور مثال تابعیت از طریق تولد فرزند در کشور انگلستان به صورت خاک بود ولی هم اکنون تابعیت این کشور خون است.

البته در شرایط خاص معمولاً کشور هایی که تابعیت آنها خون یا خاک است، در استثنا تابعیت دیگری را نیز قبول می کنند. افرادی که قصد مهاجرت از این طریق را دارند باید توجه داشته باشند که تولد فرزند در کشورهایی مناسب است که تابعیت آنها از نوع خاک باشد و البته هم اکنون بسیار از کشور ها که تابعیت آنها خاک است نیز برای مهاجرت مناسب نیستند، به طور مثال، مهاجرت به کشور آمریکا از این طریق بهره ای برای خانواده شخص ندارد و عملاً فقط برای فرزند امتیازاتی وجود دارد. تابعیت خاک در معنا به این مفهوم است که کشور که تابعیت فرزند متولد شده از طریق خاک کشوری است که در آن به دنیا آمده است و در تابعیت خون در واقع تابعیت فرد به واسطه ی تابعیت پدر و مادر مشخص می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس حاصل فرمایید و از مشاوره همکاران بهره مند شوید.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ