تابعیت

تابعیت دوم (فرق تابعیت با اقامت ، وکیل مهاجرت برای امور اقامت یا تابعیت )

از جمله مهمترین مباحثی که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه ایرانیان عزیزقرار گرفته است ، بحث تابعیت می باشد. شایان ذکر است که مردم بسیاری از کشورهای جهان در رابطه با اخذ تابعیت و یا اقامت کشورهای دیگر سوالاتی را مطرح می نمایند. شایان ذکر است که اغلب افرادی که تمایل دارند به کشورهای مختلف جهان مهاجرت نمایند ، به مقایسه ی دو مقوله ی تابعیت و اقامت می پردازند و دچار سردرگمی می شوند. در مورد اخذ تابعیت ، افراد خبره و متخصصی که در مقوله حقوق بین الملل فعالیت دارند تعاریف مختلفی را از این دو موضوع ارائه کرده اند؛  با تمام این اوصاف، امر واضح و مسلم ، خصلت سیاسی است که در این دو موضوع وجود دارد. چرا که تابعیت بیان حالتی است ناشی از این که اشخاص متقاضی متعلق به یک ملت یا دولت هستند .به طورکلی می توان اینگونه بیان نمود که تابعیت رابطه ای سیاسی، حقوقی و معنوی است که فرد را به یک دولت معین مرتبط می سازد. به عبارت دیگر ؛ اصطلاح شهروندی به منزله ی شهری گری محدودتر از ملیت می باشد. پس لزوماً برای اخذ تابعیت یک کشور باید در نظر داشته باشیم که دولت مربوطه چه قوانینی را برای اخذ تابعیت درنظر گرفته است و قطعاً این دولت است که مشخص می نماید در این رابطه سیاسی فرد تا چه میزان قادر است که از قوانین این کشور تبعیت نماید و همچنین اینکه تا چه حد می تواند نسبت به کشور مد نظر اعتقاد خالصانه داشته باشد. شایان ذکر است که از حیث حقوقی و معنوی بودن این بحث ، تابعیت آثاری مرتبط به حقوق داخلی و بین المللی را دارا می باشد. چرا که در نظام بین المللی بدین صورت است که تابعین یک کشور می توانند از حمایت های سیاسی دولت خود در خارج از آن کشور و نیز از حمایت کلی قواعدی که مابین دولت خود و دیگر دول پذیرفته شده است ،  برخوردار گردند. لازم به ذکر است در نظام داخلی کشورها نیز اتباع می توانند هم از حقوق سیاسی همچون حق رای برخوردار باشند و هم از تمامی حقوقی که توسط قوانین مدنی و تجاری وضع شده است برخوردار گردند.

خارج از بحث تخصصی حقوقی در رابطه با تابعیت ، بیان چند نکته ظریف در باب تفاوت های اقامت و تابعیت خالی از لطف نیست که یقیناً میتواند مفید حال عزیزان باشد.

یکی از تفاوتهای تابعیت با امر اقامت در این مورد است که اخذ تابعیت قابلیت سلب ندارد . این مسئله بدین معناست که اگر شما تابعیت ایران را داشته باشید و مرتکب جرمی شده باشید ، تابعیت ایرانی را از شما سلب نمی کنند . با این حال در نظر داشته باشید که اگر شما تنها اقامت در کشور ایران را داشته باشید و جرمی را مرتکب شوید ، دولت قادر است که اقامت شما را سلب نماید. این نکته حائز اهمیت است که در مورد کشورهایی نظیر آمریکا و انگستان و همچنین سایر کشورهای سطح بالا نیز این نکته در رابطه با امر اقامت و تابعیت صادق است. به طور کل در نظام حقوق بین الملل سلب تابعیت امری زشت و قبیح تلقی می شود ، به همین خاطر است که کشورها از تبعه کشور خود سلب تابعیت نمی کنند ؛ چرا که این کار در منظر عرف حقوقی کار پسندیده ای نیست و تبعات منفی را در بر دارد.

از دیگر تفاوت های تابعیت و اقامت در این است شخصی که دارای تابعیت است می تواند از حق رای استفاده کند و چنانچه در قسمت فوق نیز بیان شد اخذ اقامت خود به خود موجب نمی گردد که  شما حق درای داشته باشید.

 تفاوت دیگری که در اخذ اقامت و تابعیت وجود دارد این است کسانی که دارای اقامت یک کشور می باشند ؛ نمی توانند در یک سری از مشاغل مشغول به کار شوند و یا به آن کار منتسب شوند . برای مثال شخص دارنده ی اقامت امریکا نمیتواند به ریاست جمهوری این کشور منسوب شود ، در حالیکه هر شخص دیگری که تابعیت امریکا را دارا می باشد ( البته به غیر از یهودی ) می تواند برای ریاست جمهوری کاندید شود.

خارج ار بحث در مورد تفاوت های اقامت و تابعیت ، بیان این نکته الزامی است که اغلب اوقات اشخاصی که تمایل دارند که دارای تابعیت دوم  از کشوری باشند ، ابتدائاً موظفند که اقامت آن کشور را بگیرند و پس از آن برای تابعیت آن کشور اقدام نمایند. به بیان دیگر ، اگر شما بخواهید که تابعیت کشور امریکا را اخذ نمایید ، ابتدا موظفید که اقامت امریکا را را داشته باشید و پس از آن برای امر تابعیت اقدام نمایید .

پس اگر شخصی بخواهد پاسپورت امریکایی داشته باشد ابتدا باید گرین کارت امریکا را داشته باشد و پس از گذشت ۳۰ ماه ( قانون فعلی امریکا ) اقامت در امریکا جهت دریافت پاسپورت امریکایی اقدام نماید.

توجه داشته باشید که شخص نام برده ، در زمانی که اقامت امریکا را دارد ، در صورتی که مرتکب جرم شود دولت این کشور میتواند او را از خاک این کشور خارج نماید . در مقابل ، شخصی که پاسپورت کشور امریکا را دارد و جرمی را مرتکب شود ؛ معمولا بدین صورت است که تابعیت امریکایی را از او سلب نمی کنند ، به خصوص اگر تابعیت اولیه از این شخص سلب شده باشد .

موسسه حقوقی ملک پور در تمام مسائل حقوقی پاسخگوی شما خواهد بود ، شما می توانید از ابتدا تا زمان اخذ تابعیت ، در باب تابعیت ایران ، و همچنین جهت اخذ اقامت اروپا یا اقامت امریکا ، پاسخ سوالات خود را از متخصصین ما در امر مهاجرت  بخواهید .

مجدداً به شما یاد آوری می نماییم که امور مهاجرتی و یا اقامتی ، همچون امور مربوط به اخذ تابعیت و یا ترک تابعیت در شاخه ای از علم حقوق به نام حقوق بین الملل خصوصی بررسی می گردد  و بهتر است که شما در این باب به وکیل دادگستری که به امور مهاجرت آشنایی داشته باشد مراجعه نمایید ، نه هر وکیل دادگستری.

ما در کنار شما هستیم با هر آنچه که در این زمینه خوانده ایم و هر آنچه دراین زمینه یاد گرفته ایم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ