تحصیل در بلژیک و بررسی آن

تحصیل در بلژیک
 • تحصیل در بلژیک و شرایط عمومی
 • تحصیل در بلژیک در مدارس
 • تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری
 • تحصیل در بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی
 • تحصیل در بلژیک و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک
 • تحصیل در بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
 • تحصیل در بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در بلژیک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در بلژیک و مقدمه ای بر آن

تحصیل در بلژیک ، شرایط تحصیل در بلژیک در مقاطع مختلف و اخذ اقامت تحصیلی بلژیک در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. شرایط تحصیل در بلژیک چیست؟ مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در بلژیک کدام ها هستند؟ اخذ بورسیه تحصیلی در بلژیک به چه صورتی است؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه تحصیل در بلژیک و اخذ اقامت تحصیلی بلژیک پاسخ داده و نکات مهم و اساسب در این زمینه را خدمت شما عزیزان بیان می کنیم. بلژیک کشوری در غرب اروپاست که با کشورهای فرانسه ، لوکزامبورگ ، آلمان و هلند هم مرز می باشد. پایتخت این کشور بروکسل و دارای جمعیتی حدود ۱۱ میلیون نفر می باشد و زبان رسمی مردم این کشور، آلمانی، هلندی و فرانسوی است. تحصیل در بلژیک و اقامت تحصیلی بلژیک به علت وجود دانشگاه ها و دوره های انگلیسی و هزینه های پایین تحصیل در این کشور متقاضیان زیادی دارد. همانطور که گفته شد، در این مقاله سعی بر این است شرایط تحصیل در بلژیک و اخذ اقامت پس از تحصیل و شرایط کار و دانشگاه های معتبر و بورسیه های مختلف در این کشور بررسی شود. موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش با بیش از ۱۵ سال سابقه درخشان در امر حقوق بین الملل خصوصی و مهاجرت آماده کمک رسانی به شما عزیزان در خصوص اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی در بلژیک می باشد.بدین منظور می توانید جهت دریافت مشاوره حقوقی رایگان با دفاتر این موسسه تماس حاصل فرمائید. با این مقدمه با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

پرچم بلژیک
بلژیک
نماد بلژیک

تحصیل در بلژیک و شرایط عمومی

تحصیل در بلژیک از پایه دبستان شروع و با پایان دوره دبیرستان شخص وارد دانشگاه می شود. برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک شخص نیاز به اتمام دوره دبیرستان دارد و مدرک دبیرستان شخص باید مورد تائید وزارت علوم بلژیک قرار بگیرد تا بتواند وارد دانشگاه های بلژیک بشود. دوره های دانشگاه نیز در بلژیک مانند بسیاری از کشورها و دانشگاه های دیگر اروپایی به دو صورت عملی و آکادمیک ارائه می گردد. برای تحصیل در برخی رشته ها نظیر پزشکی و برخی رشته های فنی در کشور بلژیک،‌ نیاز به گذراندن آزمون جهت ورود به دانشگاه است. دوره های تحصیلی در این کشور به زبان های آلمانی ، هلندی ، فرانسوی و انگلیسی ارائه شده و هزینه های تحصیل در این کشور حدود ۸۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد. دوره های آموزشی در دانشگاه ها در ماه های سپتامبر و اکتبر آغاز می گردد. گفتنی است که دانشجو در کشور بلژیک همزمان با تحصیل اجازه کار پاره وقت دانشجویی را نیز دارد.

تحصيلات‌ در كشور بلژيك‌ در سه‌ مقطع ابتدايي، متوسطه‌ و دبيرستان برگزار می گردد و دانش آموزان پس‌ ازپایان این دوره های آموزشی ، مي‌توانند جهت تحصيل‌ در رشته‌ مورد علاقه‌ خود در دانشگاه اقدام نمایند .

دانشجویان در مرحله اول جهت ورود به‌ دانشگاه‌های بلژیک ، لزوماً باید مدرک ديپلم‌ دبيرستان‌ های کشور بلژيك‌ و يا ديپلم‌ دبيرستان‌ كشورهاي‌ ديگر را ارائه نمایند . چنانچه این مدرک مورد  تأييد وزارت‌ آموزش، تحقيقات‌ و تشكيلات كشور بلژيك‌ واقع گردد میتوانند جهت ورود به دانشگاه اقدام نمایند . لازم به ذکر است که تحصيل‌ در رشته‌هايی همچون‌ فني‌ و مهندسي، پزشكي‌ و دندانپزشكي‌ در دانشگاه های کشور بلژیک ، مستلزم شرکت در آزمون ورودی می باشد.

تحصیل در بلژیک در مدارس

همانطور که گفته شد، تحصیل در بلژیک از مقطع دبستان آغاز می گردد و در این کشور تحصیل برای اتباع بلژیکی و اروپایی در مدارک دولتی این کشور رایگان است. تحصیل در مدارس بلژیک به سه بخش تقسیم می شود.

 • پیش دبستان

   پیش دبستانی در بلژیک از سن ۲ سال و ۶ ماهگی شروع می شود. در پیش دبستانی به کودکان مهارت های ابتدایی را آموزش داده و آنها را برای ورود به دبستان آماده می کنند. اکثر پیش دبستانی ها به دبستان ها متصل هستند و برخی مواقع نیز ساختمان این مدارس یکی است. با اینکه ثبت نام در پیش دبستانی اجباری نمی باشد ولی طبق آمار ۹۰% والدین کودکان خود را در پیش دبستانی ثبت نام می کنند. پیش دبستانی در بلژیک به صورت رایگان برگزار می گردد.

  تحصیل در پیش دبستانی در خارج از کشور

 • تحصیلات ابتدایی

  تحصیلات در دبستان نیز در بلژیک رایگان بوده و از سن ۶ سالگی آغاز می گردد. در بلژیک دروسی که در اکثر مدارس آموزش داده می شود، به کودکان ارائه می شود ولی در کنار مباحث اصلی نظیر خواندن، نوشتن و ریاضی ابتدایی دروسی نیز مانند موسیقی، دینی، زیست و تاریخ نیز در کنار این مطالب ارائه می گردد. تحصیل در مدارس بلژیک از ساعت ۸:۳۰ آغاز می شود و تا ساعت ۱۵:۳۰ ادامه دارد و در این بین یک فاصله ۱ ساعته برای ناهار نیز در نظر گرفته شده است. در اکثر مدارس بلژیک از سال دوم به کودکان زبان فرانسوی آموزش داده می شود. شایان ذکر است که آموزش زبان فرانسوی در برخی مدارس اجباری و در برخی مدارس اختیاری می باشد.

 • تحصیلات متوسطه

  تحصیلات متوسطه در بلژیک از سن ۱۲ سالگی شروع می شود. در این مقطع دانش آموزان دوره هایی که انتخاب می کنند بیشتر به انتخاب خودشان است. دوره های متوسطه در بلژیک عموماً به چهار بخش تقسیم میشوند:

  • آموزش متوسطه عمومی
  • آموزش متوسطه فنی حرفه ای
  • آموزش متوسطه حرفه ای (نظیر دوره هایی مثل جواهرسازی، مکانیک ماشین، نجاری و …)
  • آموزش متوسطه هنر

  مدارس سنت البرتوس ، کالج باربارا و لووین کالج  از مدارس متوسطه در کشور بلژیک هستند.

تحصیل در بلژیک در مقطع لیسانس

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی اکثرا به زبان فرانسوی است و دوره های به زبان انگلیسی کمتر ارائه می شود ولی هزینه های پایین تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی از نکات مثبت نظام آموزشی این کشور محسوب می شود. کارشناسی در بلژیک به صورت یک دوره ۳ ساله ارائه می گردد و معمولا ۱۸۰ واحد می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک شخص نیاز به داشتن مدرک پایان تحصیلات متوسطه دارد. شایان تکرار است که اکثر دوره های لیسانس در کشور بلژیک به زبان فرانسوی ارائه شده و برخی نیز به زبان های هلندی ، انگلیسی و آلمانی ارائه می شود که کمتر می باشند. برای مثال دوره های لیسانس در دانشگاه های لوواین و گنت که دانشگاه های برتر بلژیک می باشند به زبان فرانسوی می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک قبل از اقدام برای پذیرش، باید مدرک پایان تحصیلات متوسطه شخص توسط سازمان ارزش یابی بورکسل- والونیا تائید شود. البته باید توجه شود برای ورود به تحصیل در دوره کارشناسی،‌ متقاضیان برای ورود به برخی رشته ها نظیر رشته های هنری ، مهندسی و کالج ها،‌ علاوه  ارزیابی مدرک پایان تحصیلات متوسطه، آزمون ورودی را نیز باید شرکت کنند یا برای برخی رشته ها مثل پزشکی و دندان پزشکی در پایان سال اول تحصیلی آزمون رقابتی و سخت بگذرانند. هزینه تحصیل در کشور بلژیک در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی این کشور حدود ۲ الی ۵ هزار یورو در سال می باشد که رشته های پزشکی بیشترین میزان شهریه را بین رشته های مختلف دارند. زمان ارسال اپلیکیشن به دانشگاه جهت پذیرش معمولا تا ۱۵ آپریل (برای افرادی که داخل بلژیک می باشند) و تا ۳۰ آپریل (برای افرادی که از خارج بلژیک درخواست پذیرش می دهند) می باشد. همینطور باید توجه شود در برخی دانشگاه ها نظیر لوواین شخص برای پذیرش در مقطع کارشناسی نباید بیشتر از ۵ سال فاصله تحصیلی داشته باشد و نباید برای کارشناسی مجدد اقدام کند.

اقامت از طریق تحصیل

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

دوره های کارشناسی ارشد در دانشگاه های بلژیک متشکل از چندین واحد درسی و ارائه ی پایان نامه تحقیقاتی می باشد. سیستم آموزش کارشناسی ارشد در کشور بلژیک بر پایه ی تلاش های دانشجو می باشد  و اصطلاحاً  استاد محورنمی باشد.

از جمله مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد بلژیک ، ارائه مدرک زبان انگلیسی که دلالت بر تسلط فرد داشته باشد ، توصیه نامه اساتید و همچنین ارائه نامه ای که مبتنی بر استطاعت مالی شخص باشد را می توان نام برد .

تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس دارای گستردگی و تنوع بیشتری می باشد. بسیاری از دوره ها به زبان انگلیسی نیز ارائه میشود و سخت گیری های مختلف در خصوص پذیرش مانند آزمون های ورودی ندارد. از نکات مثبت در خصوص تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور بلژیک را فرصت تحصیل در یک جامعه چند زبانه را تجربه خواهند کرد.
 • دانشجو در کشور بلژیک با زبان های هلندی ، آلمانی و فرانسوی آشنا می شود.
 • دوره های فوق لیسانس به زبان انگلیسی حتی در دانشگاه های فرانسوی ارائه می شود.
 • بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی سیاسی اروپا نظیر پارلمان اروپا و کالج اروپا هردو در بلژیک قرار دارند.
 • 7 دانشگاه بلژیک در رنکینگ های بین المللی جزو ۴۰۰ دانشگاه برتر می باشند.

جدول مشخصات تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

در عرف کشور بلژیک،‌دو واژه فلاندرز (فلندرز) و والونیا به عنوان دو بخش بزرگ از این کشور شناخته شده هستد که بخش فلندرز، دانشگاه ها و قسمت های هلندی زبان این کشور و بخش والونیا به فرانسوی زبان های این کشور گفته می شود. اختلافات بسیار زیادی بین این دو دسته بوده است و هنوز نیز ادامه دارد.

نقشه بحش های فلندرز و والونیا در بلژیک

غیر از دانشگاه ها، اکول های فنی و هنری نیز در کشور بلژیک وجود دارند که مثل اکول های فرانسه می باشند و بیشتر روی فعالیت های عملی تمرکز دارند و شخص را برای ورود به بازار کار آماده می نمایند.

دوره های فوق لیسانس در بلژیک به ۲ نوع تقسیم می شوند :

 • فوق لیسانس اولیه (دو ساله ۱۲۰ واحد)
 • فوق لیسانس پیشرفته (یک ساله ۶۰ واحد)

برخلاف برخی فوق لیسانس های ۱ ساله که شخص نمی تواند برای ادامه تحصیل در دکترا اقدام کند، در بلژیک با تحصیل در مقطع فوق لیسانس پیشرفته می تواند برای دکترا ادامه تحصیل بدهد. در فوق لیسانس های پیشرفته غیر از دروس تحصیلی و آکادمیک به شخص کار گروهی ، کارهای پروژه ای و عملی نیز آموزش داده می شود. شخص عموماً برای ورود به مقطع فوق لیسانس در بلژیک نیاز به داشتن مدرک زبان که معمولا ایلتس ۶٫۵ می باشد دارد. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس پیشرفته و ۱ ساله شخص باید لیسانس خود را که حداقل ۲۴۰ واحد است گذرانده باشد. همینطور در برخی دوره ها از شخص تجربه و سابقه کار عملی نیز می خواهند.

تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری

تحصیل در بلژیک در مقطع دکترا معمولا به دو صورت می باشد. روش اول شخص باید با اساتید در ارتباط باشد و قبل از اقدام، جهت پذیرش استاد راهنمای خود را پیدا کند. برای یافتن استاد راهنما شخص باید ابتدا کارهای پژوهشی و علمی استاد را بررسی کند و بعد از آن اگر در این زمینه فعالیت تحقیقاتی دارد به استاد ایمیل بزند و از این طریق نظر استاد را جلب کند. یافتن استاد قبل از اقدام برای پذیرش،  شانس دریافت پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی را خیلی بیشتر می کند. در برخی موارد نیز پوزیشن ها و جایگاه های دکتری مشخص می شود و دانشجو تنها برای آنها اپلای می کند و دانشگاه تصمیم میگیرد رزومه شخص مناسب تحصیل در مقطع دکترا میباشد یا خیر؟ از آنجایی که هزینه های فرم درخواست پذیرش معمولا بین ۵۰ الی ۱۰۰ یورو می باشد، شخص باید نهایت دقت را در انتخاب دوره مورد نظر جهت پذیرش به عمل آورد. بسیاری از دانشگاه ها جهت پذیرش دکترا، شخص باید یک موضوع، سوپروایزر و هزینه های مورد نظر را مشخص کند و بعد از آن برای پذیرش اقدام کند. دانشکده و کمیته در خصوص پروژه مورد نظر شخص و پذیرش تصمیم گیری می کند. برای مشاهده جایگاه های مختلف در مقطع دکترا هم میتوان به مستقیماً به وب سایت دانشگاه رجوع کرد و جایگاه های موجود را مشاهده نمود. همینطور میتوان به وب سایت های مرجع مراجعه کرد و به طور کلی شرایط مختلف جایگاه های مختلف دکترا را مشاهده کرد و سپس برای اخذ پذیرش اقدام کرد.

بورسیه تحصیلی

بنا بر آنچه که گفته شد، لازمه ی پذیرش در مقطع دکترا ارائه ی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد . متقاضیان ادامه تحصیل در بلژیک می بایستی با استاد راهنما در دانشگاه برای ارائه ی پروپوزال و اخذ تاییدیه از ایشان در ارتباط  باشند و در صورت امکان در رشته تحصیلی مورد نظر خود بورس تحصیلی دریافت نمایند . لازم به ذکر است که  شرایط اخذ بورس تحصیلی در اغلب موارد مربوط به دانشجویان فارغ التحصیل از  دانشگاه های همان کشور می باشد و در مرحله بعد اشخاصی که از رزومه کاری و تحصیلی فوق العاده قوی برخوردار باشند می توانند جهت درخواست بورس تحصیلی اقدام نمایند .

دوره ی فوق دکترا نیز در دانشگاه های بلژیک وجود دارد . منتها گذراندن این دوره , مدرک تحصیلی محسوب نمی گردد . معمولاً اساتید دانشگاه های کشور بلژیک پروژه های مورد نظر در پست دکترا را اعلام نمی کنند و فرد متقاضی باید با استاد در ارتباط باشد و شرایط خود را توضیح دهد.

دانشجویان در تمامی مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا به ترتیب می توانند ۱۰ ، ۲۰ و ۳۰ ساعت در هفته کار کنند و هزینه های مربوط به گذران زندگی خود را کسب نمایند .

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در بلژیک

تحصیل در بلژیک به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در بلژیک بسیار ارزان تر از بسیاری از کشورها است ولی با این حال بورسیه های مختلفی جهت تحصیل و کمک هزینه های زندگی در بلژیک در نظر گرفته شده است. انواع بورسیه های تحصیلی بلژیک:

 • بورسیه های دولتی و منطقه ای : قرارداد فرهنگی دو جانبه از فلاندر
 • بورسیه های دانشگاهی : بورسیه های تحصیلی راجر دیماندز در دانشگاه لوون- بورسیه های دانشگاه گنت
 • بورسیه های تحصیلی اراسموس
 • بورسیه های آرِس : هر ساله بورسیه های زیادی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

گفتنی است که در مجموع دریافت بورسیه تحصیلی از کشور بلژیک اندکی سخت می باشد و اکثر بورسیه ها در مقاطع ارشد و لیسانس مربوط به اتباع کشورهای خاصی نظیر آمریکایی ها و چین و ژاپن و … می باشد ولی در مقطع دکترا شانس دریافت بورسیه تحصیلی پس از دریافت استاد راهنما بسیار بیشتر می باشد.

تحصیل در بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

تحصیل در بلژیک به علت هزینه های پایین تحصیل از جمله کشورهای مورد نظر متقاضیان تحصیل در اروپا می باشد و همینطور کیفیت دانشگاه ها و شرایط تحصیل و گستردگی رشته ها به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس و دکتری،‌ همگی از نکات مثبت تحصیل در این کشور است. یکی از موارد مهم، محل زندگی دانشجویان در بلژیک است که بسته به لایف استایل دانشجو می تواند متفاوت باشد.

اسکان دانشجویی در خارج از کشور

برخی دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی که اتاق های یک نفره و چند نفره می باشند اسکان می کنند و برخی نیز به صورت مستقل منزل یا خوابگاه یا سوئیت اجاره می نمایند که طبیعتا هزینه های آن بالاتر می باشد. هزینه های زندگی در بلژیک کاملاً بستگی به نوع زندگی شخص دارد ولی به طور معمول هزینه های خوابگاه دانشجویی در بلژیک چیزی در حدود ۲۵۰ الی ۳۵۰ یورو در ماه است که به همراه سایر هزینه های زندگی نظیر غذا و رفت و آمد و تفریحات هزینه های زندگی به حدود ۹۰۰ یورو در بلژیک میرسد.

تحصیل در بلژیک و هزینه های زندگی دانشجویی
هزینه های تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی

کار دانشجویی در خارج از کشور

تحصیل در بلژیک با توجه به هزینه های پایین تحصیل میتواند گزینه مناسبی جهت ادامه تحصیل دانشجویان باشد ولی به علت هزینه های نه چندان پایین زندگی نیاز به کار دانشجویی همزمان با تحصیل هست وگرنه هزینه های زندگی به همراه هزینه های تحصیل در سال ممکن است به ۱۵ هزار یورو نیز برسد و این مبلغ قابل توجهی برای دانشجویان بین المللی می باشد.

به همین جهت شرایط کار و کار دانشجویی از موارد مهم تحصیل در بلژیک بشمار می آید. دانشجویان خارج اتحادیه اروپا که اقامت تحصیلی خود را دریافت کرده اند، در صورتی که کاری که پیدا کرده اند از ۲۰ ساعت در هفته تجاوز نکند و با دروس آنها تداخلی نداشته باشد می توانند با ارائه قرارداد کار به وزارت کار بلژیک مجوز کار نوع C دریافت کنند. البته در تعطیلات دانشگاهی و بین ترم ها دانشجو بدون نیاز به دریافت مجوز از دولت بلژیک می تواند مشغول به کار شود. لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی کار در کشور بلژیک از قبل،‌باید مد نظر داشته باشند که بدون دانش زبان هلندی یا فرانسوی یا آلمانی پیدا کردن کار دانشجویی بسیار مشکل است و در چند ماه ابتدایی تحصیل نمیتوان روی کار دانشجویی حساب خاصی باز کرد. دانشجو معاف از پرداخت مالیات می باشد ولی باید مبلغی در حدود بین ۲ الی ۵ درصد حقوق ماهیانه خود را به عنوان سهم همبستگی به دولت بپردازد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

کار ضمن تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک و بررسی ویزای همراه

ویزای همراه برای مهاجرت به خارج از کشور

تحصیل در بلژیک برای دانشجویان خارج اتحادیه اروپا که خواهان به همراه آوردن خانواده خود هنگام تحصیل می باشند، نیز امکان دارد. افرادی که خواهان تحصیل در بلژیک می باشند، می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز درخواست اقامت کشور بلژیک را بدهند. در صورتی که شخص به طور قانونی اقامت بلژیک را داشته باشد همسر و فرزندان وی در صورت اثبات رابطه می توانند وی را همراهی کنند. مدارک مورد نیاز جهت الحاق خانواده :

 • پاسپورت

 • مدرک رابطه مثل سند ازدواج

 • مدارک پزشکی

 • مدارک بیمه

 • مدرک اسکان

 • مدرک تمکن مالی

مدارک باید به زبان آلمانی ، فرانسوی یا هلندی ترجمه شود. ساکنین خارج اتحادیه اروپا در بلژیک به طور معمول برای کار در این کشور نیاز به دریافت مجوز کار دارند و به همین جهت از ابتدا اجازه کار در این کشور را ندارند ولی پس از یافتن کارفرما در این کشور می توانند با ارائه مدارک کار و قرارداد کار درخواست مجوز کار بدهند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

تحصیل در بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک

تحصیل در بلژیک همانطور که اشاره شد در دانشگاه های فرانسوی زبان (والونیا) و هلندی زبان (فلاندرزی) امکان پذیر است. در کشور بلژیک دانشگاه های معتبر با رنک های بین المللی و قدیمی وجود دارند که دوره های مختلفی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. در زیر به برخی از بهترین دانشگاه های بلژیک اشاره میکنیم:

تحصیل در بلژیک و دانشگاه های برتر بلژیک
تحصیل در دانشگاه های بلژیک

تحصیل در بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

تحصیل در بلژیک ، نیاز به دریافت ویزا تحصیلی و مجوز اقامت در کشور بلژیک دارد. برای دریافت ویزا تحصیلی بلژیک شخص ابتدا نیاز به دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر دارد و بعد از آن می تواند جهت دریافت ویزای تحصیلی بلژیک اقدام کند. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزا تحصیلی بلژیک عبارتند از:

مدارک مورد نیاز ویزا

 • فرم کامل شده درخواست ویزا تحصیلی بلژیک
 • پاسپورت یا مدرک مشابه هویتی که حداقل ۱۲ ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدرک مالی مورد نیاز جهت مدت زمان اقامت در بلژیک
 • مدرک تائیدیه پزشکی که شخص بیماری خاصی ندارد.
 • مدرک عدم سوء پیشینه برای افراد بالای ۲۱ سال
 • مدرک پذیرش دانشگاهی
 • مدرک تائیدیه و ارزیابی مدارک قبلی دانشجو
 • مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی دانشجو
 • انگیزه نامه و هدف شخص جهت تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در بلژیک با توجه به مواردی که در خصوص آن صحبت شد و نکات مثبت این کشور برای تحصیل و هزینه های پایین، نکات منفی نیز دارد که موقعیت کار پس از تحصیل نیز از این نکات منفی شمرده می شود. نرخ بیکاری در کشور بلژیک چیزی در حدود ۵٫۶ درصد است که در مقایسه با کشورهایی نظیر اتریش ، آلمان و هلند نرخ مناسبی نمی باشد و این نشان دهنده این موضوع است که دانشجو پس از اتمام تحصیل شانس فوق العاده ای برای یافتن کار و اخذ اقامت این کشور ندارد. البته در صورتی که دوره تحصیلی و تخصص دانشجو در مشاغل فنی مهندسی ، پزشکی و امنیتی باشد که جزو مشاغل مورد نیاز کشور بلژیک می باشد، شانس بسیار خوبی جهت یافتن کار و اخذ اقامت کاری دارد. البته موضوع اصلی این است که در کشور بلژیک بر خلاف کشورهایی نظیر کانادا و آلمان که بعد از اتمام دوره تحصیل مدتی را به دانشجو اجازه می دهند تا در جستجوی کار باشد در کشور بلژیک طبق قوانین، شخص دانشجو پس از اتمام دوره تحصیلی مجبور به ترک خاک بلژیک می شود و اجازه ندارد در این کشور بماند و دنبال کار بگردد. همین موضوع یکی از نکات منفی قابل توجه در زمینه تحصیل در بلژیک است که شخص جهت اخذ اقامت پس از تحصیل اطمینان خاطر کمتری دارد و به همین جهت کشورهایی نظیر آلمان و اتریش گزینه های جایگزین جهت تحصیل در اروپا می باشند. در ادامه نمودار نرخ بیکاری در کشور بلژیک را در یک سال گذشته مشاهده می نمایید :

نمودار نرخ بیکاری در بلژیک در یک سال اخیر

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد کار در بلژیک

مقاله مرتبط

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک و وضعیت اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در بلژیک موجب اعطای اقامت در این کشور نمی شود ولی با ۵ سال زندگی بدون وقفه در کشور بلژیک میتوان اقامت دائم این کشور را اخذ کرد. برای اخذ اقامت دائم بلژیک شخص نباید بیش از ۶ ماه خارج از کشور بلژیک باشد و طی ۵ سالی که منجر به اقامت دائم وی می شود، نباید مجموعاً بیش از ۱ سال را خارج از بلژیک گذرانده باشد. برای درخواست تابعیت و شهروندی کشور بلژیک نیز شخص باید ۱۰ سال به طور مداوم در بلژیک زندگی کرده باشد و اقامت دائم داشته باشد.  قوانین اخذ تابعیت و اقامت دائم کشور بلژیک اندکی سخت گیرانه بوده و با یادگیری یکی از زبان های رسمی بلژیک شخص می تواند پس از گذشت مدت مورد نیاز درخواست پاسپورت بدهد.

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

تحصیل در بلژیک و سخن پایانی

تحصیل در بلژیک ، شرایط تحصیل در بلژیک در مقاطع مختلف و اخذ اقامت تحصیلی بلژیک در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
تحصیل در بلژیک با توجه به شرایطی که در این مقاله به آنها اشاره شد میتواند یک گزینه مناسب جهت دانشجویانی باشد که قصد دارند در یک کشور اروپایی با هزینه های متوسط تحصیل کنند. همینطور بسیاری از اشخاصی که زبان فرانسوی را یاد گرفته اند با توجه به تغییر قوانین کشور فرانسه و رایگان نبودن تحصیل از سال ۲۰۱۹ در این کشور و با توجه به شرایط کار نه چندان جالب و نرخ بیکاری بالا و هزینه های زندگی بالا در فرانسه، تحصیل در بلژیک می تواند گزینه جایگزین بسیار مناسبی برای اشخاصی باشد که به زبان فرانسوی مسلط می باشند و به همین جهت میتوانند در دوره های فرانسوی در کشور بلژیک با هزینه های بسیار مناسب شرکت کنند. البته قوانین اقامتی کشور بلژیک از معایب تحصیل در این کشور می باشد. برای دانشجویانی که هدف اصلی آنها تحصیل در یک کشور و اخذ اقامت و تابعیت از این روش می باشد شاید بهترین گزینه موجود نباشد. به همین دلیل می توان کشورهای جایگزین نظیر آلمان ، اتریش و نروژ را نیز در اروپا برای تحصیل و اخذ اقامت پیشنهاد داد. موسسه حقوقی ملک پور با بیش از ۱۵ سال سابقه در امر مهاجرت و حقوق بین الملل همواره آماده کمک به شما عزیزان در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ اقامت کشور بلژیک می باشد و جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره میتوانید با شماره دفاتر ما تماس حاصل فرمائید. همچنین در صورت وجود هر گونه سوال می توانید آن را در قسمت پایانی مقاله در قسمت دیدگاهها و نظرات مطرح نموده تا همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگو باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 پاسخ
 1. رضوی گفته:

  با سلام
  دخترم در پایه متوسطه اول هستند و می‌خواهم برای تحصیل دبیرستان (متوسطه دوم) ایشان در کشور بلژیک اقدام کنم دخترم در حال یادگیری زبان فرانسه نیز هستند و اینکه بستگان نزدیک ما در این کشور اقامت دارند و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند، واینکه ما چندین باربه این کشور سفر کرده ایم و دخترم حدود سه چهار بار پاسپورتش مهر خورده ، از نظر مالی هیچ مشکلی نیست فقط میخواستم شرایط ورود به دبیرستان را بسنجم اگر کمک کنید ممنون میشوم

  پاسخ
 2. مرتضی توکل گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  بنده دانشجوی دکترای تصمیم گیری و خط مشی گذاری دانشگاه آزاد اصفهان هستم قصد دارم تز دکتری را مشترک در یک کشور اروپایی یا امریکا با دانشگاه محل تحصیل فعلیم بگذرونم آیا ممکنه راهنمایی بفرمایید
  ضمنا لیسانس بنده کشاورزی است از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مدیریت دولتی دانشگاه ازاد اصفهان و کارمند بانک کشاورزی و دارای تجربه طرح نویسی و مدیریت ریسک باغات و مزارع و سابقه تدریس در نظام مهندسی کشاورزی اصفهان
  البته چون شاغل هستم دوست دارم فقط برای تحقیق پایان نامه اعزام بشوم

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   شرایط شما برای اقدام و گذراندن تز به طور کامل باید بررسی گردد که می توانید با دفاتر MIE تماس حاصل نمایید.

   پاسخ