تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بررسی شرایط و جزئیات آن

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس ، نحوه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، شرایط اخذ اقامت در پروسه تحصیل و اعزام دانشجو به کشور زیبای سوئیس و مواردی از این قبیل با رویکردی علمی و تخصصی در این مقاله به بررسی گذاشته خواهند شد. شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس چیست؟ آیا تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ آیا تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس برای تحصیل در تمامی مقاطع امکان پذیر است؟ برای اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس باید چه پیشنیازهایی داشت؟ بهترین دانشگاههای سوئیس کدامند؟ شرایط کار پس از تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس چگونه است؟ ‌آیا تحصیل در رشته حقوق در سوئیس گزینه مناسبی است؟ تحصیل پزشکی در سوئیس چطور؟ آیا تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس هزینه های بالایی به دنبال دارد؟ در این نوشتار، پاسخ به این سوالات به شکل تخصصی هدف قرار گرفته است. اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی علاقه مند به شکلات، اسباب و وسایل لوکس و مناظر خیره کننده هستید سوئیس می تواند همان کشوری باشد که به دنبال آن هستید. به علاوه، اقتصاد قوی این کشور و فضای بین المللی که دانشجویان و افراد از سرتاسر دنیا در جستجوی آموزش و شرایط زندگی با کیفیت در آن گرد هم آمده اند می تواند موجب علاقه هر فردی به تحصیل در سوئیس شود. کارشناسان مجرب مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نکات و الزامات مهم را در این مقاله و در زمینه تحصیل و اعزام دانشجو به کشور سوئیس به شما عزیزان یادآور خواهند شد و از طریق تماس با آنها می توانید مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط عمومی
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مدارس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع دکتری
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بورسیه تحصیلی سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و پذیرش تحصیلی
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بررسی وضعیت ویزای همراه
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و دانشگاه های برتر سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و ویزای تحصیلی
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و زمان اعزام دانشجو به سوئیس
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و وضعیت اقامت پس از تحصیل
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و موسسه معتبر MIE (ملکپور)
 • تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط عمومی

شاید از شنیدن آنکه بیشترین میزان شکلات در کشور سوئیس تولید می شود، بیش از ۱۵۰۰ دریاچه را در خود جای داده است و اینکه سوئیس تنها کشوری است که پرچم مربع دارد شگفت زده شوید. این کشور شگفت انگیز در اروپای غربی واقع شده و مساحت آن چندان زیاد نیست. کشور سوئیس در نقطه ای قرار گرفته که نقاط جغرافیایی گوناگون و فرهنگ های متنوع اروپایی را به هم پیوند می دهد و به سبب سبک زندگی و زیبایی طبیعی مورد توجه عدۀ زیادی از علاقه مندان تحصیل در سوئیس قرار گرفته است. از هر جنبه ای به کشور سوئیس بنگریم متوجه موقعیت منحصر به فرد آن می شویم؛ سوئیس زادگاه روانشناسانی همچون پیاژه و ورزشکاران موفقی همچون فدرر (تنیس باز) و هینگیس (تنیس باز) بوده است. بسیاری از دانشگاه های سوئیس موفق به کسب جوائزی برای کسب رضایت دانشجویان بین المللی نیز شده اند که همین مسئله می تواند به افراد کمک کند از پروسه تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس اطمینان بیشتری کسب کنند. نمودار زیر برخی اطلاعات مهم دربارۀ کشور سوئیس را نشان می دهد.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و شرایط عمومی

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مدارس

با توجه به دشواری های پیش روی دانش آموزان بین المللی برای تحصیل به زبانی غیر از زبان مادری خود دولت سوئیس توجه ویژه ای به دانش آموزان بین المللی دارد. اغلب در زمان ثبت نام، مسئولین مدرسه با توجه به دانش زبانی دانش آموزان دوره های فشردۀ آموزش زبان را برای دانش آموزان برنامه ریزی می کنند. به علاوه، دوره هایی به زبان مادری این دانش آموزان و مطابق با فرهنگ آنها نیز توسط مشاورین مربوطه و انجمن اولیا مربیان تدوین می شوند که با مراجعه به وب سایت ادارۀ مهاجرت هر کانتون می توان از جزئیات آنها مطلع شد. افراد علاقه مند به تحصیل در سوئیس لازم است توجه داشته باشند که آموزش ابتدایی در کشور سوئیس ۸ ساله است به نحوی که کودکان در دو سال آغازین آموزش ابتدایی در مهدکودک و یا نخستین سیکل آموزشی آموزش می بینند. طبق قوانین کشور سوئیس کودکان در ۴ سالگی به مدرسه می روند. در مورد سن آمادگی برای مدرسه باید گفت که این مسئله کاملاً به رشد فردی کودک بستگی دارد. به عنوان مثال، در بخش آلمانی زبان سوئیس کودکان در انتهای دورۀ مهدکودک مورد ارزیابی قرار می گیرند تا مشخص شود که آمادگی ورود به مدرسۀ ابتدایی را دارند یا نیاز است یک سال دیگر را در مهدکودک سپری کنند. در بخش فرانسوی زبان سوئیس، چنین ارزیابی در پایان سطح آموزشی ۱ که دوره ای ۴ ساله است به انجام می رسد. شاید علاقه مندان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس در پی کسب اطلاعاتی دربارۀ تعطیلات مدارس این کشور باشند. در سرتاسر کشور سوئیس سال تحصیلی بین نیمه آگوست تا نیمه سپتامبر آغاز می شود. دانش آموزان در هر سال تحصیلی حدود ۱۳ هفته تعطیل هستند که تاریخ دقیق آنها را کانتون ها و بخش ها مشخص می کنند. در جدول زیر به نام چند مدرسه بین المللی در سوئیس اشاره شده است:

نام مدرسه منطقه/شهر
مدرسه آمریکایی سوئیس کالینا دی اورو
مدرسه بین المللی ISCS در مرکز سوئیس چم
مدرسه بین المللی Laut-Lac سنت لاگیر لاچیساز (Saint-Légier-La Chiésa)
Surval Montreux مونتروکس
مدرسه دو زبانه IIL ژنو

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مدارس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی

پس از اتمام آموزش اجباری و ورود به آموزش سطح ۲ لازم است دانش آموزان برای ورود به دوره کارآموزی و یا دانشکده های آموزش عمومی همچون دانشکده های آموزش لیسانس و یا دانشکده های تخصصی تصمیم گیری نمایند. بسیاری از افراد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس بعد از به پایان رساندن سطح دو علاقه مند به گذراندن دوره های کارآموزی تعلیم و آموزش حرفه ای (VET) هستند. چنین دوره هایی اغلب ارائه دهنده آموزش عملی و تئوری به شکل همزمان هستند و نهایتاً در ۱۹-۱۸ سالگی به اتمام می رسند. از آنجائیکه سه زبان آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی زبان های رسمی سوئیس هستند زبان تدریس در دانشگاه ممکن است به هریک از این زبان ها و یا حتی زبان انگلیسی باشد. دوره کارشناسی در سوئیس به دو شکل آکادمیک و حرفه ای فدرال (FVB) است. دورۀ لیسانس آکادمیک در سوئیس ۴ ساله است. افراد پس از شرکت در برنامه ها/ دوره های کارآموزی تعلیم و آموزش حرفه ای (VET) می توانند برای آزمون آموزش عمومی که در سوئیس با نام آزمون حرفه ای لیسانس فدرال شناخته می شود آمادگی لازم را کسب نمایند. افراد پس از کسب نمره قبولی در آزمون FVB می توانند مدرک دورۀ لیسانس حرفه ای فدرال را اخذ کرده و مجوز ورود مستقیم به دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) سوئیس در رشته های مرتبط با برنامه VET گذرانده شده را اخذ کنند. ارائه یکی از مدارک زیر برای تحصیل به هر زبان در سوئیس الزامی است.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوییس

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد کار و تحصیل در سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

افرادی که در پی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند لازم است در سطح ۳ تحصیل نمایند. تحصیلات سطح ۳ در سوئیس به دو بخش تقسیم می شود: بخش آموزش عالی و بخش آموزش حرفه ای. بخش نخست با عنوان سطح ۳ الف شناخته می شود و شامل موسسات آموزش عالی (HEI) و یا به عبارتی، دانشگاه های کانتونال (ایالتی)، دو موسسه فدرال فناوری (ETHZ، EPFL)، دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) و دانشگاه های تربیت معلم (UTE) است. بخش دوم که با عنوان سطح ۳ ب شناخته می شود، موسسات آموزش حرفه ای (PEI) و همچنین دوره های آمادگی شخصی برای آزمون های حرفه ای فدرال سطح ابتدایی و پیشرفته را در بر می گیرد. درخواست برای تحصیل در این دانشگاه ها و موسسات باید مستقیماً به موسسات آموزش عالی ارسال شود. دوره کارشناسی ارشد در سوئیس اغلب ۲-۱ ساله است. دانشجویان بین المللی در صورتیکه حداقل شش ماه در سوئیس زندگی کرده باشند تا ۱۵ ساعت در هفته هم اجازه کار دارند. برای افرادی که مدرک تحصیلی خود را از یک دانشگاه خارجی دریافت کرده و در کشور سوئیس در یک دانشگاه و یا موسسه سوئیسی مشغول به کار هستند الزامی به اینکه ۶ ماه منتظر بمانند وجود ندارد و می توانند سریعاً مشغول به کار شوند. در این شرایط، کارفرما باید برای فرد مجوز کار دریافت کند و فرد نیز باید حالت دانشجوی تمام وقت را حفظ کرده و نشان دهد که در دروس خود پیشرفت دارد.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و تحصیل در مقطع دکتری

همانطور که در بخش اخذ ویزای تحصیلی سوئیس برای مقطع کارشناسی ارشد ذکر شد، تحصیل در این مقطع معادل آموزش دیدن در تحصیلات سطح ۳ این کشور است.دانشجویان می توانند برای تحصیل در مقطع دکترا در دو بخش آموزش عالی و آموزش حرفه ای مشغول به تحصیل شوند. افراد دارای هدف تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس برای تحصیل در مقطع دکتری لازم است با دانشگاه و سوپروایزر مورد نظر ارتباط برقرار کنند. به علاوه، ارائه درخواست به یکی از سه بخش زیر برای تحصیل در این مقطع الزامی است:

 1. دانشگاه هایی همچون موسسه فدرال فناوری زوریخ و موسسه فدرال فناوری لوزان
 2. دانشگاه های علوم کاربردی (UAS)
 3. دانشگاه های تربیت معلم (UTE)

در زیر نام برخی از موسسات آموزش عالی سوئیس ذکر شده است:

 • EPFL (موسسه فدرال فناوری سوئیس)
 • ETH زوریخ (موسسه فدرال فناوری سوئیس)
 • دانشگاه برن
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوزان

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بورسیه تحصیلی سوئیس

بورسیه تحصیلی سوئیس به منظور یاری دانشجویان مستعد به آنها اعطا می شود و اغلب بسته به نوع آن هزینه تحصیل و زندگی و یا یکی از آنها را شامل می شود. برخی دانشگاه های سرتاسر دنیا چنین بورسیه ای را برای دانشجویان خارجی در نظر می گیرند که کشور سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نیست. اداره کل آموزش هر کانتون واحدی را برای پاسخگویی به پرسش های اخذ کنندگان ویزای تحصیلی سوئیس در زمینه بورسیه تحصیلی در نظر گرفته است و این واحدها آدرس های بخش های خصوصی و موسسات اعطا کننده بورسیه را ارائه می دهند. لازم به ذکر است که دولت سوئیس بورسیه هایی را نیز برای محققان خارجی دارای مدرک فوق لیسانس و یا دکتری در نظر گرفته است که متقاضیان می توانند اطلاعات کامل را از وزارت علوم، تحقیقات و نوآوری این کشور دریافت کنند. جهت اطلاع بیشتر متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس در جدول زیر به چند نمونه از بورسیه های تحصیلی در سوئیس اشاره شده است:

نام بورسیه مشخصات بورسیه
بورسیه فوق لیسانس ETH زوریخ هر ترم ۱۲٫۰۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه فوق لیسانس UNIL برای دانشجویان خارجی ماهیانه ۱٫۶۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه موسسه Graduate سالانه ۸٫۰۰۰ فرانک سوئیس برای دانشجویان بین المللی
بورسیه فوق لیسانی دانشگاه ژنو سالانه ۱۵٫۰۰۰-۱۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه IMD یک بورسیه کامل و چهار بورسیه ۸۰%
تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بورسیه تحصیلی سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و پذیرش تحصیلی

ارائه مدارک صحیح و بی نقص از مراحل مهم در پروسه اعزام دانشجو و تحصیل در سوئیس محسوب می شود. در واقع، نخستین مرحله آن است که دانشجو با ارائه مدارک کامل پذیرش را از دانشگاه مربوطه اخذ نماید. برخی مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف یکسان هستند، اما برخی دانشگاه ها ممکن است مدارک دیگری را نیز از متقاضیان درخواست کنند که با مراجعه به وب سایت دانشگاه ها می توان از فهرست دقیق مدارک اطمینان حاصل نمود. فرد با دارا بودن شرایط لازم می تواند پذیرش را از دانشگاه مورد نظر خود اخذ نماید. ارائه مدارک زیر برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس ضروری است:

 • مدارک تحصیلی تمامی مقاطع پیشین
 • ریز نمرات
 • کپی پاسپورت
 • تکمیل فرم پذیرش تحصیلی
 • کپی دیپلم ۱۲ ساله
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان بسته به زبان تحصیل در دانشگاه
 • پروپوزال، فهرست کنفرانس ها و مقالات برای مقطع دکتری
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس

دانشگاه های سوئیس اغلب تحت مدیریت بخش دولتی بوده و تا حد زیادی توسط مالیاتی که افراد در سوئیس می پردازند تأمین بودجه می شوند. تنها استثنا در این میان دانشگاه های نیمه خصوصی ایتالیایی زبان سوئیس هستند. به طور میانگین، شهریه دانشگاه های سوئیس چیزی در حدود ۸۰۵ فرانک سوئیس است و شهریه دانشگاه های خصوصی این کشور ممکن است کمی از این رقم بالاتر باشد. در جدول زیر برای اطلاع بیشتر متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس به هزینه تحصیل در مقاطع مختلف و چند دانشگاه سوئیس اشاره شده است.

دانشگاه / مقطع تحصیلی / رشته هزینه تحصیل
مقطع لیسانس و فوق لیسانس به طور میانگین سالانه ۱۷۵۵٫۱۰ فرانک سوئیس
مقطع دکتری به طور میانگین سالانه۲۱۹٫۳۹ -۱۰۹٫۶۹ فرانک سوئیس
رشته های پزشکی سالانه حدود ۱۷۵۵۱٫۰۴ فرانک سوئیس
دانشگاه کسب و کار سوئیس سالانه حدود ۱۰۹۶۹٫۴۰ فرانک سوئیس
دانشگاه ژنو به طور میانگین سالانه ۹۸۷٫۲۵ فرانک سوئیس
دانشگاه ETH ۱۲۸۸ فرانک سوئیس
دانشگاه SG ۲۳۴۰ فرانک سوئیس
فوق لیسانس علوم کامپیوتر و انفورماتیک (دانشگاه بازل) ۱۶٫۹۴ فرانک سوئیس
زیست شناسی (دانشگاه زوریخ) ۱۴۱۷٫۲۵ فرانک سوئیس
مدیریت کسب و کار (دانشگاه زوریخ) ۱۴۱۷٫۲۵ فرانک سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های تحصیل در سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس

به طور کلی، هزینه های زندگی در کشور سوئیس ۷۳٫۵۵ % (جدا از هزینه های اجارۀ مسکن) از ایالات متحدۀ آمریکا بیشتر و از ایران نیز ۲۱۲٫۴۹ درصد بیشتر است. متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس باید توجه داشته باشند که هزینه های زندگی بسته به محل زندگی در سوئیس دارای تفاوت هایی است. با این حال، در بخش زیر به نمونه هایی از مهم ترین هزینه های زندگی در سوئیس اشاره شده است. در جدول دیگری نیز شاخص هزینه زندگی در میان چند شهر سوئیس با هم مقایسه شده است که با بررسی آن در می یابیم هزینه های زندگی در زوریخ بیشتر است.

فهرست برخی اقلام و موارد ضروری هزینه
۱ پوند برنج سفید ۱٫۲۸ فرانک سوئیس
یک عدد نان ۲٫۴۱ فرانک سوئیس
۱ پوند پنیر محلی ۱۰٫۴۸ فرانک سوئیس
۱ پوند سینه مرغ (بدون استخوان) ۱۱٫۴۶ فرانک سوئیس
۱ پوند سیب ۱٫۸۲ فرانک سوئیس
۱ پوند پیاز ۱٫۱۳ فرانک سوئیس
یک بطری ۱٫۵ لیتری آب ۱٫۲۷ فرانک سوئیس
۱ لیتر بنزین ۶٫۱۹ فرانک سوئیس
برق، آب، گاز، … برای یک آپارتمان ۹۱۵ فیتی ۱۸۲٫۴۱ فرانک سوئیس
اجارۀ ماهیانه یک آپارتمان ۱ خواب در مرکز شهر ۱۴۲۴۹۶ فرانک سوئیس
اجارۀ ماهیانه یک آپارتمان ۳ خواب خارج از مرکز شهر ۲۱۵۰۴۶ فرانک سوئیس

مقایسه شاخص هزینه زندگی در میان چند شهر سوئیس:

رتبه شهر شاخص هزینه زندگی
۱ زوریخ ۱۲۷.۴۴
۲ لوزان ۱۲۴.۳۹
۳ ژنو ۱۲۲.۴۳
۴ برن ۱۱۸.۳۰
هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

تحصیل در دانشگاه های ارزان در سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بررسی وضعیت ویزای همراه

 مسئله ای که ذهن بسیاری از علاقه مندان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس را به خود مشغول می نماید امکان الحاق همراه با شروع تحصیل در کشور سوئیس است. متأسفانه طبق قوانین کشور سوئیس، امکان بردن همراه (اعم از همسر و یا فرزند) و یا الحاق وی به دانشجو/ دانش آموز حین تحصیل وجود ندارد. دلیل این امر آن است که ویزای صادر شده برای دانشجویان/ دانش آموزان ویزای موقت نوع B است و تنها افراد بیگانه دارنده مجوز اقامت نوع C قادر به الحاق اعضای خانواده خود هستند. با این حال، استثناهایی نیز در این میان برای دانشجویان دکترا، استادانی که به شکل موقتی وارد این کشور شده اند، دانشجویان پست- دکترا و برخی افراد دیگر وجود دارد که البته در آن صورت هم شرایط الحاق همراه چندان آسان نیست. به شما عزیزان و سروران گرامی توصیه می نماییم که اگر در پی اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس هستید محصول راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت را تهیه نموده و اطلاعات دقیق را در تمامی زمینه های مهاجرتی کسب کنید.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و بررسی وضعیت ویزای همراه
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و دانشگاه های برتر سوئیس

فارغ از مسیر شغلی فرد در آینده، افراد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس در هنگام تحصیل در سوئیس در با کیفیت ترین سطح آموزشی تحصیل می نمایند. در کنار اینکه تعدادی از معتبرترین و با کیفیت ترین دانشگاه های دنیا در سوئیس قرار گرفته اند، سوئیس یکی از ۲۰ کشور ثروتمند دنیا و یکی از امن ترین کشورها در اروپا محسوب می شود. در زیر به معرفی چند مورد از دانشگاه های برتر سوئیس پرداخته ایم:

نام دانشگاه رنک جهانی (سال ۲۰۱۹)
دانشگاه بازل ۱۶۰
دانشگاه زوریخ ۷۸
دانشگاه لوزان ۱۴۹
دانشگاه نوشاتل ۹۰۱
دانشگاه سنت گالن ۳۷۵
دانشگاه فدرال فناوری سوئیس ۷
دانشگاه اکول پلی تکنیک لوزان ۲۲
دانشگاه برن ۱۲۳
دانشگاه فریبورگ ۵۸۱
دانشگاه USI ۵۰۱
تحصیل در دانشگاه های برتر سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و ویزای تحصیلی

مرحله ارائه مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس مرحله ای بسیار مهم و سرنوشت ساز محسوب می شود و هرگونه غفلت و کوتاهی در این مرحله می تواند اثرات زیان باری را برای فرد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس به وجود آورده و او را از ادامه راه بازدارد. برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی نیاز است که فرد تقاضانامه آنلاین را در وب سایت دانشگاه پر کرده، هزینه ثبت نام را پرداخت کرده و تمامی مدارک را پیش از موعد تعیین شده ارائه دهد. در بخش زیر به مدارک عمومی و تخصصی مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس اشاره شده است:

 • کپی شناسنامه
 • مدارک بیمه مسافرتی
 • پرینت امضا شده فرم تقاضا
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام
 • دیپلم و یا مدرک کارشناسی بسته به مقطع مورد درخواست
 • نامه ای با ذکر هدف سفر به سوئیس
 • مقاله (در صورت وجود)

دانشجویان مقطع دکترا علاوه بر مدارک ذکر شده لازم است مدارک زیر را نیز ارائه دهند:

 • نامه از استادی که متعهد شده راهنمای فرد باشد.
 • ریز نمرات برای دانشجویان شاغل در سال آخر مدارس سطح ۲

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و زمان اعزام دانشجو به سوئیس

یکی از نکاتی که در راستای تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس اهمیت ویژه ای دارد عبارت است از ارائه صحیح و کامل مدارک در زمان مقتضی به دانشگاه. در واقع، لازم است پیش از شروع ترم دانشجویان مدارک خود را جهت اخذ پذیرش به دانشگاه ارسال نموده باشند. اغلب دانشگاه ها ورودی های مختلفی در سال دارند که دانشجویان می توانند برای آنها اقدام نمایند. به عنوان مثال، اغلب ورودی دانشگاه در پاییز در ماه مارس و یا ژامویه-آوریل است و یا دانشجویان بین المللی می توانند در فصل بهار در ماه آگوست و یا ژولای-نوامبر وارد دانشگاه شوند. اغلب دانشگاه ها دانشجویان متقاضی تحصیل در سوئیس را ملزم می نمایند که حداکثر ۳ ماه پیش از شروع ترم تحصیلی درخواست پذیرش خود را ارائه دهند. فرآیند اخذ ویزای تحصیلی سوئیس نیز فرآیندی زمان بر است و به محض آنکه دانشجو نامه پذیرش را از دانشگاه اخذ می نماید لازم است فرآیند دریافت ویزا را آغاز نماید. توصیه می شود دانشجویان حداقل ۳ ماه پیش از رفتن به دانشگاه فرآیند اخذ ویزا را شروع نمایند.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و زمان اعزام دانشجو به سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و وضعیت اقامت پس از تحصیل

مطابق آنچه در بخش های قبل ذکر شد، ویزای تحصیلی سوئیس تنها مجوز اقامت کوتاه مدت افراد متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس را در این کشور فراهم می آورد و فرد تنها پس از یافتن شغل و دریافت ویزای نوع D می تواند برای مدت طولانی تری در این کشور اقامت داشته باشد، چرا که این نوع ویزا امکان اقامت بیش از ۹۰ روز را برای فرد فراهم می آورد. طبق قوانین این کشور، افرادی که پس از دریافت ویزای کاری حداقل ده سال در سوئیس زندگی کرده باشند قادر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهند بود و پس از این مدت متقاضیان اخذ تابعیت در صورت رعایت الزاماتی همچون آموختن زبان رسمی این کشور، ادغام شدن در جامعه و آموختن آداب و سنت های سوئیس قادر به اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت سوئیس خواهند بود. از آنجائیکه اخذ اقامت توسط دانشجویان در سوئیس تا حد زیادی وابسته به یافتن شغل در این کشور است، در نمودار زیر به بررسی نرخ بیکاری سوئیس در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ پرداخته ایم. همانطور که نمودار نشان می دهد میانگین نرخ بیکاری سوئیس در این بازه زمانی برابر با ۱٫۷۱ بوده است که می تواند آمار بسیار امیدوار کننده ای برای علاقه مندان یافتن شغل در این کشور باشد.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و وضعیت اقامت پس از تحصیل - نمودار

اقامت پس از تحصیل در سوئیس

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و موسسه معتبر MIE (ملکپور)

 با توجه به کیفیت بالای آموزش و علاقه افراد به تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس، لازم است افراد پروسه اخذ پذیرش و ویزای خود را به شکل کاملاً تخصصی پیش ببرند. در واقع، کمک گرفتن از وکلای مجرب در زمینه امر مهاجرت می تواند به فرد اطمینان خاطر دهد که پروسه اخذ ویزای تحصیلی سوئیس به دقت پیش می رود. شما همراهان گرامی می توانید پروسه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی سوئیس را زیر نظر وکلای کاملاً مجرب و زبده موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با سابقه طولانی در امر مهاجرت پیش ببرید. به علاوه، خدمات آنلاین این موسسه موجب می شود متقاضیان امر مهاجرت در هر نقطه ای از دنیا بتوانند از خدمات این موسسه برخوردار شوند. کپی برداری از مطالب این مقاله به هیچ وجه مورد رضایت موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) نیست.

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و موسسه معتبر MIE (ملکپور)
تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و سخن پایانی

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس و الزامات تحصیل در سوئیس و اخذ ویزای تحصیلی سوئیس از جنبه های گوناگون در این مقاله به شکل علمی بررسی شد. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این اطلاعات تخصصی راهنمای شما همراهان عزیز علاقه مند تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس بوده باشیم و توانسته باشیم مسیر اخذ این ویزا را برای شما شفاف سازی و تسهیل کنیم. با توجه به اهمیت بسیار زیاد مقوله مهاجرت و همچنین تحصیل در زندگی افراد انتخاب مناسب ترین مدرسه و دانشگاه اهمیت بسزایی دارد و باید تمام جزئیات به دقت بررسی شوند. کشور سوئیس با توجه به کیفیت آموزشی بالا می تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس باشد، اما باید علاقه مندان به تحصیل در سوئیس در نظر داشته باشند که با توجه به شرایط سخت داشتن همراه در این کشور متقاضیان متأهل متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به سوئیس می توانند کشورهای دیگری همچون اتریش را نیز با همان کیفیت آموزشی هدف مهاجرت خود قرار دهند. در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در سوئیس ، مشاورین مجرب ما در حوزه حقوق بین الملل پذیرای تماس تلفنی شما سروران گرامی هستند تا اطلاعات رایگانی را به شکل کاملاً رایگان به شما عزیزان ارائه دهند. همچنین، این امکان فراهم شده که در قسمت انتهای مقاله، نظرات و هرگونه پرسشی در این زمینه ها را در قسمت دیدگاه ها بیان کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن منتظر دریافت پاسخ خود از مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) باشید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 پاسخ
 1. شهره فیاض گفته:

  با سلام میشه لطفا راهنماییم کنید. پسرم ۱۶ سالش تموم شده و میخواستم بعد از دیپلمش اقدام کنم . تجربی میخونه. ایا لازمه مثلا رشته ی it یا چیزی رو بگذرونه و مدرک فنی حرفه ای ایران رو اونا قبول دارن؟ یا خودم مدرک آشپزی دارم ؟!

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز فرزند شما پس از اخذ مدرک دیپلم می تواند برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نماید و نیاز به گذراندن دوره و یا رشته خاصی نیست .چنانچه شما کار فرمائی داشته باشید که برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند می توانید از این طریق اقامت کاری دریافت نمائید

   پاسخ
 2. میلاد گفته:

  سلام.من ۳۱ سالمه و دامپزشک هستم.میخواستم برای دندانپزشکی اروپا(سویس،یونان،فرانسه،پرتغال،ایتالیا،المان،لهستان)اقدام کنم.تو کدوم شانس موفقیت دارم؟

  پاسخ
 3. نادر گفته:

  با سلام لطفا در مورد دانشگاهی که رشته مدیریت توریسم و هتلداری در کشور سوییس هست توضیح بیشتری بفرمایید، طول دوره، مدرک، هزینه ها، و شرایط بازار کار بعد از فارغ‌التحصیلی، چون من قصد جدی دارم که برای کارشناسی ارشد در این رشته در سوییس اقدام کنم.
  با سپاس

  پاسخ
 4. فرشاد گفته:

  سلام خدا قوت..
  بنده کارشناس بیهوشی هستم ؛ میخواستم بدونم واسه ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس ؛ چه رشته هایی میتونم انتخاب کنم و شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اونجا چطوریه؟؟

  پاسخ
 5. فاطمه گفته:

  سلام
  در خصوص رشته ی خلاقیت میخواستم بدونم در کدام دانشگاه ها وجود دارد و اگر ممکن باشد سایتی در خصوص سرفصل های ان به من معرفی کنید بسیار متشکر میشوم.هم چنین من اگر بخواهم برای مقطع ارشد معماری از دانشگاه های سوییس اقدام کنم چه ایتم هایی میتواند احتمال پذیرشرمن را ببشتر کند؟
  با تشکر و سپاس فراوان

  پاسخ
 6. قاسم صمدی گفته:

  سلام خسته نباشید

  من با دعوتنامه ویزای توریستی گرفتم
  آیا میتونم اقدام به اعلام پناهندگی در سوئیس کنم ؟
  چگونه؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با نهایت تشکر

  پاسخ
  • سمیرا میرزاقایی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   پناهندگی راه مناسبی برای اخذ اقامت نیست و شما می توانید با یافتن کار در کشور سوئیس اقامت کاری و نهایتأ اقامت دائم کشور سوئیس را اخذ نمایید
   جهت کسب اطلاعات کامل می توانید با شماره تلفن های مؤسسه تماس بگیرید
   ۰۲۱۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۰۲۱۸۸۵۶۷۳۴۰

   پاسخ
 7. ح.زمردی گفته:

  میتونین بگین من حقکق دانشگاه ازاد خوندم ایا پذیرش برای دانشگاهای لوزان در حقوق تجارت بین الملل برای ارشد میتونم بگیرم و چه مدارکی میخواد و براورد هزینه ایش چقدره ؟!

  پاسخ
  • رسول صفری گفته:

   با سلام و عرض ادب.
   شما می توانید با اخذ مدرک زبان آیلتس با نمرخه بالای ۶٫۵ از دانشگاه لوزان پذیرش بگیرید.
   یکی دیگر از بهترین دانشگاه ها برای شما دانشگاه های کشور اتریش می باشند.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.
   https://telegram.me/parsiaanlaw

   ۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ
  • admin گفته:

   با سلام دوست عزیز شما می توانید برای ادامه تحصیل در دانشگاههای با رنکینگ بالاتر مثل انگلستان یا اتریش اقدام کنید و با توجه به هزینه های بالای زندگی در سوئیس این کشور به شما توصیه نمی شود برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید به طور رایگان مشاوره می شوید

   پاسخ
 8. علی گفته:

  سلام.بنده فوق لیسانسم ایا امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری برایم وجود دارد؟خانواده ام را نیز میتوانم همراه خود ببرم؟

  پاسخ
  • المیرا زمانی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما بزرگوار
   عرض کنم خدمتتان که جهت مقطع دکتری نیازمند به سوپر وایزر می باشید بدین صورت که شما شخصا بای باید با استادی در دانشگاه مورد نظرتان مکاتبه نمایید و برای خود سوپر وایزر تعیین کنید. اما می توانید برای اسپانیا در مقطع دکتری اقدام نمایید
   پیشنهاد می شود جهت برخورداری از اطلاعات بیشتر با مشاورین ارشد حقوق بین المللی موسسه حقوقی اریکه برگزیدگان پارسیان تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمائید .
   https://telegram.me/parsiaanlaw
   +۹۸۲۱۸۸۵۶۷۳۴۰
   +۹۸۲۱۸۸۵۶۷۳۲۶

   پاسخ
 9. لقمان جعفری گفته:

  سلام. در کشوری که هستم شرایط تحصیلم سخته . هم از نظر مالی هم از نظر فضا. اکه میشه با درخواست انتقالم موافقت کنید. با تشکر.

  پاسخ