تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان در هنگام مهاجرت به لهستان ۲۰۱۸ از جمله مهاجرت تحصیلی به لهستان پس از گرفتن وکیل مهاجرت چه شرایطی دارد ؟ اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل در لهستان ، وکیل مهاجرت به لهستان ، اخذ ویزای تحصیلی لهستان ، اخذ اقامت شنگن از طریق تحصیل در لهستان و یا اخذ اقامت لهستان از جمله مباحث مورد تقاضای افراد علاقه مند به مهاجرت به اروپا از جمله تحصیل در لهستان می باشد . در این مقاله توضیحات ارائه شده است .

از آنجایی که متداول ترین راه های مهاجرت ، اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت از طریق تحصیل می باشد مهاجرت تحصیلی به کشور لهستان و تحصیل در لهستان در سالهای اخیر بسیار مورد توجه دانش آموزان و دانشجویان سراسر دنیا قرار گرفته است . بسیاری از متقاضیان که قصد مهاجرت به کشور های مطرح دنیا را دارند به دنبال مطمئن ترین ، سریع ترین و کم هزینه ترین راه اقامت در این کشور ها هستند بنابراین تحصیل در کشور های اروپا از دیرباز یکی از طرق اقامت در قاره ی سبز بوده که می تواند به اقامت دائم اروپا منتج شود . اولین سوالی که برای شما متقاضی عزیز پیش می آید این است که کدام کشور ها برای رسیدن به اقامت دائم اروپا مناسب هستند ؟ در پاسخ می توان گفت کشور های آلمان ، اتریش ، لهستان ، اسلوونی ، مجارستان و … از جمله کشور هایی هستند که در آنها امکان اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل وجود دارد . تحصیل در لهستان یکی از گزینه های مطرح و حائز اهمیت برای تحصیل در اروپا می باشد . حال بی گمان سوال های اساسی دیگری درباره تحصیل در لهستان برای شما پیش خواهد آمد سوالاتی از این قبیل که هزینه تحصیل در لهستان چه مقدار می باشد؟آیا جهت تحصیل در لهستان و اخذ پذیرش از دانشگاه های لهستان مانند کشور های انگلستان ، آلمان ، استرالیا و امریکا و … به مدرک زبان نیاز می باشد و یا مانند کشور اتریش ، اسلوونی و ایتالیا و …نیازی به مدرک زبان نیست؟؟؟و به طور کلی چه مدارکی جهت تحصیل در لهستان نیاز می باشد؟ آیا شخص متقاضی هنگام مهاجرت تحصیلی به لهستان می تواند همراه داشته باشد و اگر چنین امکانی وجود دارد چه اشخاصی می توانند به عنوان همراه اقدام به مهاجرت به کشور لهستان کنند؟ تحصیل در لهستان چند سال به طول خواهد انجامید؟ امکان اقامت کاری پس از تحصیل در لهستان وجود دارد؟ و بسیاری از سوالات مهم دیگری که برای شما مطرح خواهد شد و ما در این مقاله بر آن هستیم که سوالات شما را پاسخ گوییم .

صرف نظر از اینکه هدف شما تحصیل در کشور لهستان است یا اخذ اقامت دائم این کشور و همچنین تابعیت کشور لهستان که برابر با اخذ اقامت دائم اروپا می باشد بایستی گفت تحصیل در کشور لهستان و به طور کلی کشور لهستان به دلایلی که ذکر خواهد شد گزینه بسیار مناسبی برای مهاجرت تحصیلی و همینطور اخذ اقامت دائم در اروپا می باشد  .کشور لهستان از سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است و در سال های اخیر رشد اقتصادی چشمگیری داشته است . از عللی که تحصیل در کشور لهستان در میان متقاضیان مهاجرت به اروپا محبوب شده است هزینه مناسب زندگی در این کشور می باشد و همچنین در مقایسه با بسیاری از کشور های اروپا مانند سوئد و انگلستان که بایستی برای تحصیل هزینه های بسیار بالایی پرداخت کنید هزینه پایین تحصیل در لهستان نیز مزید بر علت شده است و باید به دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به لهستان اضافه شود .در واقع در این کشور با هزینه ۶۰۰ یورو در ماه می توانید از پس هزینه های زندگی که شامل خوابگاه و تهیه غذا می باشد بر آیید ، هزینه تحصیل در لهستان نیز برای دانشجویان غیر اروپایی سالیانه در حدود ۴ هزار یورو الی ۷ هزار یورو می باشد که حدود این بازه به رشته انتخابی شما و مقطعی که در آن تحصیل خواهید کرد بستگی دارد . از دیگر دلایلی که بسیاری از افراد به تحصیل در کشور لهستان ترغیب می شوند امنیت این کشور در اروپای مرکزی می باشد که فضای لازم و امنیت مورد نیاز را برای یک دانشجوی خارجی تامین می کند . مبنای تحصیل در کشور لهستان و نظام عالی آموزشی این کشور را قانون اساسی کشور لهستان تعیین کرده است ، مفاد قانون اساسی در مورد تحصیل در کشور لهستان بیانگر آزادی های فردی و حقوق شهروندی مردمان این کشور است :

هر شخصی حق تحصیل را دارد و تحصیل در لهستان تا سن ۱۸ سالگی اجباری می باشد . اجباری بودن تحصیلات پیش از ورود به دانشگاه بر اساس قانون مصوب پارلمان می باشد .

تحصیل در لهستان در مدارس دولتی در مقاطع ابتدایی ، متوسطه و پیش دانشگاهی رایگان می باشد اما ماده قانونی مصوب مجلس این اجازه را به موسسات آموزش عالی می دهد که هزینه ای را بابت شهریه دریافت کنند . همچنین برای تحصیل در لهستان در مدارس غیر دولتی بایستی شخص متقاضی هزینه شهریه مصوب را پرداخت کنند .

در این مقاله بر آن هستیم تا شرایط تحصیل در لهستان در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا را بررسی کنیم تا شما متقاضی عزیز بتوانید برای تصمیم گیری در این زمینه و جهت تحصیل در لهستان آگاهی لازم را پیدا کنید .

تحصیل در لهستان در مقطع لیسانس

آموزش عالی در لهستان در مقاطع پیش دانشگاهی و دانشگاهی که شامل تحصیل در لهستان در مقطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا می باشد با هزینه های نسبتا مناسب امکان پذیر است . higher education institutions (HEIs) به موسسات آموزشی در کشور لهستان اطلاق می شود که هم شامل موسسات آکادمیک و دانشگاهی می باشد و هم شامل موسسات آموزشی غیر آکادمیک و غیر دانشگاهی که به طور کلی به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می شوند . دوره های لیسانس در کشور لهستان حداقل ۶ ترم به طول خواهد انجامید همچنین در بعضی از رشته های تحصیلی این مدت به حداقل هفت ترم افزایش پیدا خواهد کرد . برای تحصیل در لهستان در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی این دوره زمانی ۹ ترم الی ۱۲ ترم خواهد بود . شخص متقاضی بعد از گذراندن دوره دبیرستان برای تحصیل در کشور لهستان در مقطع لیسانس بایستی آزمونی را به شکل کنکور سراسری با موفقیت از سر بگذرانند تا بتوانند وارد دانشگاه بشوند . در واقع پذیرشی که دانشگاه برای مقطع لیسانس به شخص متقاضی می دهد بستگی بسیار به نتیجه این آزمون دارد . در بسیاری از موارد این آزمون توسط higher education institutions (HEIs) برگذار می شود و در واقع خود موسسات آموزشی به صورت موضوعی با توجه به رشته انتخابی متقاضی آزمون ورودی را تعریف کرده و برگذار می کند . علاوه بر این برای تحصیل در لهستان در مقطع لیسانس شما نیاز به اثبات توانایی زبان دارید ، بنابراین تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی است و شما باید مدرک تافل یا آیلتس خود را هنگام اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی از این کشور ارائه دهید . برای تحصیل در رشته های تربیت بدنی و رشته های هنری علاوه بر این شما نیاز دارید توانایی های فردی خود را نیز اثبات کنید بایستی در آزمون های عملی و تئوریک شرکت کرده و امتیاز لازم را بدست بیاورید .

لازم به ذکر است هنگامی که یک شخص غیر اروپایی تقاضای تحصیل در کشور لهستان در مقطع لیسانس را دارد بایستی مدرک دیپلمی که از کشور خود گرفته است را توسط یک کمیته ارزشیابی در کشور لهستان تایید کند . لیست موسسات آموزشی و دولت هایی که با کشور لهستان در این زمینه توافق نامه ای امضا کرده اند را می توانید در وبسایت مربوطه بررسی کنید :

www.buwiwm.edu.pl

شروع ترم های دانشگاهی در کشور لهستان در فصل پاییز (October-mid February)

و همچنین آغاز ترم دوم در فصل بهار می باشد (mid February-June)

لازم به ذکر است که متقاضی تحصیل در لهستان بر خلاف بسیاری از کشور های اروپا مانند کشور انگلستان و ایتالیا که مجوز ورود همراه را در مقطع لیسانس صادر نمی کنند می توانند خانواده خود را تحت عنوان ویزای همراه به کشور لهستان ببرد . منظور از خانواده ، همسر و فرزندان زیر هجده سال شخص متقاضی تحصیل در لهستان می باشد ، البته سفارت کشور لهستان شرایطی را برای ورود همراهان لحاظ کرده است که بایستی در این باره با آگاهی کامل اقدامات لازم را انجام داده و با رعایت ضوابط حقوقی و قانونی مورد نیاز قدم های اولیه را برداشت .

همچنین دانشگاه های کشور لهستان ظرفیت لازم را جهت اسکان دانشجویان بین المللی که مشغول تحصیل در لهستان هستند در خوابگاه و اتاق های تعبیه شده در نظر گرفته است تا متقاضیان تحصیل در کشور لهستان با آرامش خاطر در باره سکونت گاه خود اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور بکنند .

تحصیل در لهستان در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان حداقل دو سال به طول خواهد انجامید و تحصیل در لهستان در مقطع فوق لیسانس در  Master of Art, Master Engineer, Master Engineer Architect, qualified physician, dental surgeon or veterinarian و … به صورت کارشناسی ارشد پیوسته ممکن خواهد بود که حداقل پنج سال زمان خواهد برد . لازم به ذکر است که در بسیاری از شاخه های تحصیلی و در   Art schools ، physical education departments شما بایستی جهت ورود به مقطع فوق لیسانس آزمون ورودی عملی و تئوریک بدهید . پیش از ورود به این مقطع نیز مانند مقطع لیسانس جهت تحصیل در لهستان بایستی توانایی زبان خود را به اثبات برسانید که این امر از طریق ارائه مدرک آیلتس و یا تافل امکان پذیر است . در این مقطع نیز شما می توانید هنگام مهاجرت تحصیلی به لهستان خانواده خود را به عنوان همراه کنار خود داشته باشید .

از دانشگاه های بسیار مطرح لهستان که از رنکینگ های بسیار بالایی نیز برخوردار هستند می توان چند دانشگاه زیر را نام برد :

 1. University of Warsaw (Uniwersytet Warszawski)
  ۲٫ Jagiellonian University (Uniwersytet Jagielloński)
  ۳٫ AGH University of Science and Technology (Akademia Górniczo-Hutnicza)
  ۴٫ Adam Mickiewicz University (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
  ۵٫ Warsaw University of Technology (Politechnika Warszawska)
  ۶٫ University of Silesia in Katowice (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  ۷٫ Nicolaus Copernicus University (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  ۸٫ Cracow University of Technology (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kosciuszki)
  ۹٫ University of Lodz (Uniwersytet Łódzki)
  ۱۰٫ Silesian University of Technology (Politechnika Śląska w Gliwicach)
  ۱۱٫ University of Gdansk (Uniwersytet Gdański)
  ۱۲٫ University of Warmia and Mazury (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
  ۱۳٫ Warsaw University of Life Sciences (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
  ۱۴٫ Lublin University of Technology (Politechnika Lubelska)
  ۱۵٫ The John Paul II Catholic University of Lublin (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

 

لازم به ذکر است هنگام تحصیل در لهستان شخص متقاضی در دوران دانشجویی خود حق اشتغال به کار نیز دارد که مدت زمان مجاز برای کار دانشجویی بستگی به مقطعی دارد که شما در آن مشغول به تحصیل هستید ، بنابراین شما در مقطع لیسانس حق ده ساعت کار دانشجویی دارید که در مقطع فوق لیسانس به بیست ساعت افزایش پیدا خواهد کرد .

تحصیل در لهستان در مقطع دکترا

طول دوره دکترا در کشور لهستان دو سال تا چهار سال متغیر است که بستگی به کار تحقیقاتی و پژوهشی دارد که شما مشغول به فعالیت در آن هستید . تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های عمومی به زبان لهستانی ، رایگان است اما اگر شما بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل بکنید باید هزینه پرداخت بکنید و حداقل مدرک آیلتس ۷ را ارائه بدهید . همچنین اگر به دلیل کسب نمرات ضعیف مجبور به تکرار دوره phd  بشوید مجبور به پرداخت هزینه تحصیل دوره های تجدید شده خواهید شد . لازم به ذکر است که اگر بخواهید به صورت نیمه وقت تحصیل کنید تا از حق کار ۳۰ ساعت به بالا بهره مند شوید نیز بایستی بابت تحصیل در لهستان در مقطع دکترا هزینه شهریه را پرداخت کنید .

داوطلبانی که به صورت تمام وقت در مقطع دکترا مشغول به تحصیل در لهستان می شوند می توانند علاوه بر تحصیل رایگان در مقطع دکترا از جایگاه شغلی نیز در دانشگاه بهره مند شوند و کسب در آمد کنند . به طور میانگین ۳۰ درصد از دانشجویان مقطع دکترا در لهستان موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند که شامل دانشجویان برتر در این مقطع می باشد همچنین دانشجویانی که به صورت تمام وقت در مقطع دکترا در دانشگاه های غیر دولتی مشغول به تحصیل می باشند توسط دولت لهستان حمایت مالی خواهند شد .

همانطور که گفته شد تحصیل در لهستان از سراسر کشور های دنیا با متقاضیان بسیاری روبرو گردیده است و ما در این مقاله سعی کردیم چندی از دلایل مهم که موجب محبوبیت این کشور در میان دانش آموختگان جهان گردیده است را بیان کرده و در مسیر مهاجرت به این کشور به طور اجمالی شما را آگاه سازیم .

برای کسب ازاطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در لهستان می توانید با تمامی دفاتر این موسسه در سراسر دنیا و یا شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص مهاجرت به لهستان و همچنین اخذ اقامت لهستان و شرایط تحصیل در لهستان مشاوره رایگان اخذ نمایید . 

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 پاسخ
 1. aaa گفته:

  سلام
  میخواستم بپرسم کدوم کشورهای اروپایی مدرک فوق دیپلم رو به رسمیت میشناسن؟ و اینکه برای تو کدوم کشور های اروپایی به غیر از آلمان و اتریش میشه تغییر رشته داد؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، مدرک فوق دیپلم تحت عنوان Associated Degree در اکثر کشورهای اروپایی قابل قبول است، شرایط تغییر رشته باید با هماهنگی دانشگاه انجام شود و معمولا با ارائه دلایل مناسب امکان پذیر است.

   پاسخ
 2. agh گفته:

  سلام
  بنده فوق دیپلم الکترونیک دارم و ۲۲ ساله هستم میخواستم برای ادامه تحصیل در رشته ای غیر از رشته ی خودم در مقطع کارشناسی در کشور چک یا لهستان اقدام کنم، میخواستم بپرسم که کدوم از این کشور ها تحصیل رایگان هست؟ واینکه میشه به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟
  ممنونم از توجه شما

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، دوست گرامی تحصیل رایگان در کشورهای نظیر آلمان ، اتریش ، نروژ و فرانسه امکان پذیر است اما این بدان معنی نیست که شما هیچ هزینه ای را پرداخت نکنید و هزنیه ثبت نام جز موارد معمولی است که باید پرداخت گردد. با توجه به رشته و این قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید در حال خاضر کانادا می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای تحصیل رایگان نیز آلمان و اتریش مناسب هستند اما شما باید دانش زبان آلمانی خود را تقویت کنید و همچنین در این کشورها می توانید آینده کاری خوبی داشته باشید.

   پاسخ