تحصیل در لیتوانی

(تحصیل در کشور لیتوانی، مهاجرت تحصیلی، وکیل مهاجرتی کشور لیتوانی)

 

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور با هزینه های بسیار پایین را دارید، مشاوره ی تخصصی وکلای مهاجرتی موسسه ی حقوقی ملکپور میتواند بهترین کشور و دانشگاه ها را به شما معرفی کند. کشور لیتوانی از جمله کشور های مورد تخصص ماست. مهاجرت به این کشور اروپایی از ایده های جدید کارشناسان بخش مهاجرت و وکلای مهاجرتی میباشد. ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های لیتوانی امکان پذیر است. دانشگاه های لیتوانی از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار بوده و در طی سال های اخیرمتخصصان مطرحی در رشته های مختلف از دانشگاه های لیتوانی فارغ التحصیل شده اند. جمهوری لیتوانی کشوری ایده آل برای ادامه تحصیل در اروپا میباشد. اجباری بودن تحصیل رایگان در کشور لیتوانی برای سنین ۶ تا ۱۶ از قوانین موجود و البته از مزایای تحصیل در لیتوانی به حساب میاید. سیستم آموزشی این کشور طوری طراحی شده است که افراد، بعد از سن ۱۰ سالگی امکان راهیابی به کالج های فنی حرفه ای را داشته، و یا تا سن ۱۲ سال در مدرسه بوده و بعد به کالج مربوطه راه بیابند.

حال تصور کنیم شما خود در جایگاه انتخاب یک کشور اروپایی هستید تا بتوانید فرصت تحصیل و زندگی در اروپا را به خود بدهید. اگر به شما بگویند که دو انتخاب دارید: اول آنکه در شهر مربوطه خانه ای اجاره کنید تا در آن اقامت گزینید ،  دوم آنکه از امکانات خوابگاهی دانشگاهی استفاده کنید ، شما هم به احتمال قوی گزینه ی دوم را انتخاب خواهید کرد. چون بسیار به صرفه تر خواهد بود. امروزه خوابگاه و محل زندگی موضوع بسیار مهمی برای دانشجویان خارجی است. به همین دلیل موسسات آموزش عالی لیتوانی امکان اقامت ۸۷ درصد از جمعیت دانشجویی خود را در خوابگاه های نوساز تامین می نمایند و اجاره خوابگاه یا سوئیت دانشجویی هم در این کشور آسان و ارزان می باشد.

مجاورت با کشورهای لهستان، لاتویا ، بلاروس و تأثیرپذیری از فرهنگ آموزشی و برنامه های منعطف تحصیلی دانشگاه های منطقه موجب شده تحصیل در کشور لیتوانی از ابعادی چون مقرون به صرفه بودن شهریه دانشگاه و پذیرش قشر چند ملیتی، گوی سبقت را در رشته های فنی مهندسی، مدیریت و اقتصاد جهانی، پزشکی و تجارت بربیاد. اخیرا موجی در اروپای شرقی و شمالی شرایط تحصیل را برای اهالی منطقه و از آن مهمتر برای مهاجرین فراهم آورده است که در ادامه به تحلیل و بررسی آن میپردازیم.

استانداردهای بالا، شهریه ی بسیار پایین و کیفیت آموزش در محیط آرام و مدرن دانشگاه های کشور لیتوانی:

کشور لیتوانی از دیر باز همواره به عنوان کشوری با سطح بالای تدریس و کیفیت آموزش و پرورش شناخته شده است. این کشور از قرن ۱۶ میلادی، یعنی زمان تاسیس قدیمی ترین دانشگاه ها، نقش بسیار مهمی در زندگی آموزشی و فرهنگی مردم نه تنها در لیتوانی، بلکه همچنین در کشورهای همسایه خود ایفا نموده است.  موسسات آموزش عالی لیتوانی پس از تحقیقات گسترده به خوبی به امکانات مدرن مورد نیاز اعم از آزمایشگاه ها، کارگاه ها و مراکز کامپیوتر مجهز شده اند. در اختیار داشتن محیط مناسب تحصیل و تحقیق، به همراه اساتید معتبر و کارآزموده می تواند بستر مناسبی برای موفقیت دانش جویان این مراکز فراهم آورد. علاقمندان به تحصیل در کشور لیتوانی امکان انتخاب رشته مورد علاقه خود را از میان طیف وسیعی از رشته ها ی تحصیلی خواهند داشت و خوشبختانه محدودیتی در این مورد نخواهند داشت که از مزایای برتر دانشگاه های کشور لیتوانی به حساب میاید. در عین حال، شهریه دانشگاه های این کشور و هزینه های زندگی، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر می باشد.

لازم به ذکر است موسسات آموزش عالی لیتوانیایی از شرکت کنندگان فعال در برنامه های مختلف بین المللی و مدارس آموزش عالی خارج از لیتوانی هستند. این مزیت می تواند پایه ای برای پروژه های تبادل دانشجو، معلم و دانشمند در خدمت توسعه دانش باشد. دانشگاه های لیتوانیایی فعالانه در برنامه اراسموس موندوس شرکت می کنند که این امر کمک شایانی به دانش آموزان جهت گسترش دانش فرهنگی خود می نماید. (موسسه ی حقوقی ملکپور، برترین ارائه دهنده ی خدمات مهاجرت تحصیلی با بهره گیری از دفاتر حقوقی داخل و خارج کشور خود)

فرصت های شغلی موجود در کشور لیتوانی، در انتخاب شدن این کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان نقش مهمی را ایفا میکند. لازم به ذکر است اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه های لیتوانی عاملی اصلی برای بدست آوردن شغل حرفه ای موفق حتی در سراسر جهان می باشد. این کشور به منظور تسهیل شرایط دانشجویان بین المللی، تغییرات قابل توجهی را در نظام آموزش خود انجام داده است. همچنین، کشور لیتوانی عضو سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) است. این سیستم به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که به آسانی اعتبار تحصیلی و مدارک اخذ شده خود را به سیستم اعتباری ملی خود انتقال دهند. علاقه مندان به تحصیل در انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا با توجه به امکان استفاده از این سیستم، می توانند تحصیلات خود را در لیتوانی گذرانده و در سال آخر تحصیل به آسانی به کشور مورد علاقه مهاجرت نمایند.

از دیدگاه آموزشی، بنا به گزارش سازمان های معتبر جهانی، نرخ با سوادی در میان جمعیت جوان ،یعنی پانزده سال به بالا، ۱۰۰درصد میباشد. از لحاظ آماری میزان جمعیت با تحصیلات عالیه در کشورلیتوانی دوبرابر میزان متوسط در کلیه کشورهای اروپایی عضو اتحادیه اروپا است. مردم این کشور جزء تحصیل کرده ترین افراد در بخش اروپای شرقی و اروپای مرکزی هستند. کشور لیتوانی حدودا ۲۲ دانشگاه و ۲۴ کالج دارد و در سال گذشته مجموعا ۲۰۱۰۰۰ دانشجو در ۳۵ موسسه علمی به تحصیل مشغول بوده اند. در این میان دانشگاه فنی کائوناس جزء بزرگ ترین دانشگاه ها در حوزه بالتیک میباشد. لیتوانی کشوری با مردم چند زبانه جزء ۵ کشور برتر عضو اتحادیه اروپا که حداقل به یک زبان خارجی مسلط هستند می باشد. مردم کشور لیتوانی به سه زبان خارجی روسی، انگلیسی و لهستانی مسلط هستند و ۹۰ درصد آنها می توانند علاوه بر زبان مادری خود به یک زبان دیگر هم صحبت نمایند و در حدود پنجاه درصد آنها به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند.

دلایل متعدد از جمله موارد ذکر شده در بالا، دانشگاه های لیتوانی را در زمره دانشگاه های برتر اتحادیه اروپا قرار می دهد. همچنین مدارک صادره از دانشگاه های لیتوانی در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا معتبر بوده و نیازی به ارزیابی مجدد نمی باشد. سیستم آموزشی دانشگاه ها در لیتوانی به صورت ترمی است و دانشجویان باید امتیاز لازم برای گذارندن دروس را به دست آورند.

توجه داشته باشید، تحصیل در دانشگاه های لیتوانی برای دانشجویان خارجی در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است تمامی دانشجویان خارجی از سوی اداره مهاجرت لیتوانی هر ساله کارت اقامتی با امکان رفت و آمد در تمامی ۲۸ کشور اتحادیه اروپا دریافت می کنند. این دانشجویان پس از اتمام تحصیل در دانشگاه، امکان ادامه زندگی و دریافت اقامت دائم را در صورت یافتن کار در اتحادیه اروپا خواهند داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در لیتواتی و اروپا از طریق ایمیل یا تلفن با مجموعه تماس حاصل فرمایید تا اعضای متخصص ایو پلاس اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

همانطور که میدانید، در اکثر کشور های مهاجر پذیر، مهاجرین به دنبال این هستند تا برای تحصیل وارد دانشگاه های انگلیسی زبان شوند. زیرا تحصیل در این مراکز از اعتبار، جذابیت و سهولت برخوردار است. جالب است بدانید در آمار های اخیر، کشور ایران، از نقطه نظر میزان مهاجرت از داخل به خارج کشور، رتبه ی اول را دارد. هم اکنون در کشور ایران جوانان در پی این هستند تا از میان کثرت گزینه های انتخابی در اروپا و امریکا به جهت مهاجرت، مناسب ترین انتخاب را داشته باشند. گزینه ی مناسب این طور تعریف میشود:

 • کشوری با بهره گیری از صنعت رو به پیشرفت
 • کشوری با بهره گیری از فضای رشد اقتصادی برای مهاجرین
 • کشوری با بهره گیری از فرهنگ چند ملیتی و جریان های متمدن بین المللی
 • کشوری با بهره گیری از دانشگاه های محلی و انگلیسی زبان که رایگان بوده یا حداقل شهریه را دارا باشند
 • کشوری با بهره گیری از فرهنگ پذیرش قشر خارجی
 • کشوری با بهره گیری از نظام فراگیر آموزشی و دانشگاه های مدرن با شهریه های حداقل

تحصیل در کشور لیتوانی از این مزایا بر خوردار است. از دانشگاه های انگلیسی زبان در لیتوانی می توان به دانشگاه فنی مهندسی در شهرهای کائوناس و ویلنیوس، دانشگاه تجارت و مدیریت در شهر ویلینیوس، دانشگاه علوم اروپایی در شهر ویلینیوس، دانشکده مدیریت و اقتصاد در شهرهای ویلینیوس و کائوناس، دانشکده بین المللی ال. سی. سی در شهر کلایپیدا، دانشگاه لیتوانیایی علوم پزشکی در شهر کائوناس و دانشگاه ویتاتاس مگموس در شهر کائوناس اشاره نمود.

همچنین در کشور لیتوانی میتوان بر کالج های انگلیسی زبان معتبر آن هم حساب کرد. از بین کالج های انگلیسی زبان نیز می توان به مدرسه بین المللی قانون و تجارت در شهر ویلینیوس، کالج علوم ارتباطات در شهرهای ویلنیوس و تلشای و کلایپیدا، کالج سنت ایگناتیوس لویولا در مرز شهر کائوناس اشاره نمود.

امروزه دانشجویان کشوری را جهت مهاجرت تحصیلی انتخاب میکنند که از لحاظ جاذبه های توریستی هم حرفی برای گفتن داشته باشد. تحصیل در کشور لیتوانی میتواند همراه با تفریح و لذت زندگی اروپایی برای دانشجویان خارجی باشد. کشور لیتوانی در حوزه ی بالتیک جزء معروف ترین ها برای جذب توریست نیز میباشد. آیا می دانستید کشور لیتوانی دریای بالتیک را به دریای سیاه متصل می کند؟ این امر توانسته جاذبه های توریستی بسیاری را برای کشور لیتوانی به ارمغان بیاورد. این کشور دارای زیباترین پایتخت در میان کشورهای حوزه بالتیک بوده و در سال جدید بیشترین گردشگر را طی سالهای گذشته به خود دیده و امکانات دیدنی این کشور و اقدامات دولت لیتوانی برای رفاه و امنیت باعث شده تا گردشگران زیادی  اقامت لیتوانی را برگزینند.

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد مهاجرت تحصیلی به کشور لیتوانی و یا شرایط تحصیل در کشور لیتوانی با شماره تلفن های موسسه ی حقوقی ملکپور تماس حاصل فرمایید.

 

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 نظرات, میانگین: 2٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، برای لیتوانی در ابتد شرایط تحصیل در لیتوانی را مطالعه بفرمایید سپس با دفاتر تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنید. اگر شرایط شما مناسب باشد شاید بتوان برای کشورهای که وضعیت بهتری نسبت به لیتوانی دارند اقدام کرد.

   پاسخ
 1. محمد گفته:

  باسلام , آیا دانشگاهای معتبری در کشور لیتوانی در رشته های انیمیشن و گیم سازی وجود دارد؟و شرایط تحصیل در آنها چگونه هست؟

  پاسخ