تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه چگونه است ؟ شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه اقدام کرد؟ راههای مهاجرت به ترکیه و شرایط اخذ اقامت ترکیه را می دانید ؟ اقدامات لازم برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و همینطور شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه برای تحصیل در ترکیه  کدام است ؟ تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و تحصیل در ترکیه به چه زبانهای امکان پذیر است؟ تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است ؟ قوانین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و همینطور تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه و همچنین تحصیل در دانشگاههای ترکیه چگونه است ؟

این مقاله در باب تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه برای شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) نگارش شده و به کلیه سوالات شما در زمینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و تحصیل در دانشگاههای ترکیه پاسخ می دهد.

تحصیل در مقطع کارشناسی :

دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه در هر سال تحصیلی طبق قانون موظف به پذیرش سهمیه‌ ای بالغ بر ۴۵۰۰ دانشجوی خارجی (غیر ترک) هستند. در این راستا سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) ترکیه متولی برگزاری آزمونی تحت عنوان YÖS (آزمون دانشجویان خارجی) می باشد که همه ساله در ماه آوریل در کشور ترکیه و چند کشور منطقه به‌ طور همزمان برگزار می‌شود.

در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه می توان بیان نمود که با توجه به سطح معلومات دبیرستانی دانش آموزان ایرانی در مقایسه با داوطلبان سایر کشورهای منطقه و همچنین اعتبار علمی بسیار بالای دانشگاه‌های ترکیه ، هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی در ترکیه  بسیار پائین این کشور، برگزاری آزمون به زبان انگلیسی ، سهل‌الوصول بودن تردد به کشور ترکیه و عوامل بسیاری از این قبیل فرصت استثنایی برای داوطلبان ایرانی مهیا شده است تا با شانس قبولی بسیار بالا امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه نصیبشان شود.و به همین جهت شاهد تمایل رو به ازدیاد دانشجویان ایرانی به مهاجرت تحصیلی به این کشور هستیم.

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه کاملاً مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود. زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته ، انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و یا ترکی خواهد بود.

همچنین در راستای بحث تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه می توان بیان نمود که تقویم آموزشی دانشگاه‌های ترکیه تقریباً همانند دانشگاه‌های ایران می باشد بدین ترتیب که شروع ترم پائیز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه و ترم بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود. پس از قبولی در  آزمون مذکور در فوق امکان تحصیل در کلیه رشته‌های فنی مهندسی ، پزشکی ، هنر و علوم انسانی در دانشگاه‌های ترکیه فراهم می باشد.

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه در سال‌های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین‌المللی کسب کرده‌اند به گونه‌ای که مدارک علمی این دانشگاه‌ها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده است. در تمامی رشته‌ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر است و حتی در برخی دانشگاهها از ترم دوم به بعد می‌توان به‌ صورت انتقالی به دانشگاه‌های آمریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل شد.

همانطور که گفته شد ورود به دانشگاه از مقطع دیپلم و دبیرستان به بعد همانند ایران منوط به شرکت و قبولی در آزمون سراسری کشور ترکیه می باشد و در مقاطع بالاتر بستگی به ضوابط و قوانین هر دانشگاه دارد.

شرایط شرکت‌کنندگان در آزمون‌‌ مذکور:

برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود نداشته و کلیۀ دانش آموزان اعم از دبیرستان ، فنی حرفه‌ای ، کار دانش، هنرستان و … که در سال آخر دبیرستان بوده و یا دارای دیپلم متوسطه یازده ساله هستند اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

همچنین در بحث تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه لازم است بدانید که آزمون YÖS شامل دو قسمت است. قسمت اول‌‌: آزمون YÖS جهت سنجش استعدادهای آموزشی پایه شامل هوش و استعداد تحصیلی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و جغرافیا در حد دوره دبیرستان و شامل ۸۰ سؤال تستی ۵ گزینه‌ای در مدت ۹۰ دقیقه به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می‌شود و مبنای اصلی پذیرش دانشجو است.

قسمت دوم‌‌: سنجش سطح اطلاعات داوطلب به زبان ترکی است که در این آزمون به هر داوطلب نمره A یا B یا C داده خواهد شد.

در تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه انتخاب رشته همانند دانشگاه سراسری ایران بعد از آزمون و دریافت نتایج صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است که انتخاب رشته الزاماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و همچنین ارتباطی به دیپلم دبیرستانی نخواهد داشت.

در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه شایان ذکر است که شما عزیزان اگر می خواهید که از چگونگی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای ترکیه و  شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه آگاه شوید می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای ام آی ای اتریش و شعبه مرکزی آن در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و یا با تمامی دفاتر همکار این موسسه در سراسر ایران در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و تحصیل در دانشگاههای ترکیه با کارشناسان و حقوقدانان این موسسه مشاوره رایگان اخذ نمایید .

تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه :

گزینش دانشجو در مقاطع بالای لیسانس در دانشگاه‌های ترکیه از طریق کنکور سراسری انجام نمی‌پذیرد ، بلکه دانشگاه‌ها به‌ صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند. بر این اساس ورود به دانشگاه‌ها در این مقاطع به مراتب آسان تر از دانشگاه‌های ایران است.

دانشگاه‌های ترکیه سالانه دوبار اقدام به اعلام لیست رشته‌هایی که در آنها پذیرش دانشجوی فوق لیسانس و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو درآن رشته‌ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می‌توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب کرده و اقدام به ثبت‌نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند. طول دوره فوق لیسانس حداقل ۲ سال و Ph.D چهار سال است. زبان تدریس در دوره‌های فوق لیسانس و Ph.D ، ترکی یا انگلیسی است.

داوطلبین به ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه می بایست امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا LES، را داده و قبول شوند. امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره‌های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه‌ها و… در ترکیه مورد نیاز است. امتیاز به‌دست آمده در این امتحان به‌ وسیله برگه نتایج آزمون LES به داوطلبان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به مؤسسات مربوطه ارائه می‌شود.

این آزمون، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابه‌جایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماه‌های May و December برگزار می‌شود. این امتحان یک آزمون استعداد سنجی شامل ۲ بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است وهدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی است که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نیست. سؤالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.

تمام کسانی‌که در سال آخر دورة لیسانس مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دورة فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.

امتحان LES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. نتایج LES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.

 هزینه تحصیل و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه :

به‌طور کلی در تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و دانشگاه‌های ترکیه دارای امکانات وسیع و مناسبی از جهت فضای آموزشی، امکانات کتابخانه‌ای، اینترنتی و تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم و زمین‌‌های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و خدمات درمانی و غیره هستند. اکثر دانشگاه‌ها دارای امکانات خوابگاهی با هزینه بسیار اندک هستند و با وجود اینکه دانشگاه‌ها از پیش تعهدی جهت خوابگاه ارائه نمی‌کنند ولی در سال‌های گذشته معمولاً امکان استفاده از خوابگاه برای دانشجویان ایرانی فراهم بوده است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه تفاوت انچنانی با ایران نداشته و می توان گفت با هزینه ماهانه معادل  ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار زندگی متوسطی را در این کشور داشت ، هزینه خوراک و مسکن نزدیک به ایران و هزینه پوشاک بسیار پایین تر می باشد . همچنین دانشجویان از ۵۰ در صد تخفیف در هزینه های حمل و نقل عمومی بهره مند می شوند.
هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه مانند تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اغلب از ۱۵ هزار دلار به بالا خواهد بود اما با توجه به آنچه که گفته شد دانشجویان ممتاز توانایی اخذ بورس و وام های کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه های ترکیه را دارند.

موسسه حقوقی ملک پور در پایان این مقاله و در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه و مهاجرت تحصیلی به ترکیه  و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه بیان می نماید که شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف فراهم است. و افرادی که می خواهند تحصیل در ترکیه و به ویژه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه داشته باشند ممکن است که به نتیجه دلخواه نرسند . سوال این است که آیا تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه می تواند به اخذ اقامت تحصیلی ترکیه برسد یا خیر . با توجه به تقاضای بالای افراد برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه برای آگاهی افراد در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه مشاوره ای ام آی ای اتریش از طریق کارشناسان و حقوقدانان با تجربه خود آماده راهنمایی و مشاوره رایگان در خصوص تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در ترکیه به شما عزیزان می باشد .

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 نظرات, میانگین: 4٫50 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ