تحصیل در ژاپن

 

تحصیل و اعزام دانشجو به ژاپن

(پذیرش و ویزای تحصیلی ژاپن ، تحصیل در شرق آسیا ، تحصیل دانشجویان بین المللی در ژاپن)

کشور ژاپن ، کشوری در شرق قاره آسیا با داشتن یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی جهان که البته همین مسئله باعث گردیده تا در صد کمی از مردم این کشور بی سواد بمانند ، این در حالی است که تحصيلات ابتدايي در ژاپن از ۶ سالگي آغاز مي شود . ( موسسه حقوقی ملک پور ارائه دهنده بهترین مشاوره تحصیلی در کشورهای آسیایی ، اروپایی ، آمریکایی و ….. جهت ادامه تحصیل در خارج از ایران ) گر مایل به ادامه تحصیل در ژاپن هستید در ادامه شما را با نظام آموزشی کشور ژاپن آشنا می سازیم تا بهتر بدانید وارد چه سیستم آموزشی می شوید . سیستم اساسی آموزش برپایه ترکیبی از نظام‌های آموزشی برتر دنیا انگلستان، فرانسه و آمریکا قالب ریزی شده و شاید مدل آموزش آمریکا بیشترین تأثیر را داشته است.

نظام آموزش از ابتدا تا قبل از دانشگاه در کشور ژاپن :

مراکز پیش دبستانی ، مدارس ابتدایی (شوگاکو) ، مدارس مقدماتی متوسطه (چوگاکو) ، مدارس تکمیلی متوسطه (کوکو ؛ کوتایگاک)

تحصيلات ابتدايي در ژاپن ۶ سال به طول می انجانمد كه دانش آموزان در آن دروس پايه را همانند اکثر نظام های آموزشی دنیا فرا مي گيرند و بعد از آن دانش آموزان وارد دوره دبيرستان ميشوند كه تحصيلات در آن به ۲ دوره سه ساله تقسيم مي شود. تحصيلات   ابتدايي و دوره اول دبيرستان در مجموع ۹ سال است كه اجباري است . دانش آموزان در امتحانات سراسري تحت عنوان NCUEE   شركت مي كنند. براي ورود به دانشگاههاي ژاپن داشتن ديپلم دبيرستان و گذراندن موفقيت آميز امتحانات سراسري ورودي دانشگاهها NCUEE الزامي است اين امتحانات از ۱۸ درس در موضوعات زبان ژاپني، علوم اجتماعي، رياضيات، علوم و زبان خارجي برگزار مي شود ، در حدود ۹۳ درصد کودکان وارد مقطع تکمیلی متوسطه شده، و این در حالیست که تقریباً تمامی آنان فارغ التحصیل می‌شوند . ( جالب است بدانید که نرخ با سوادی از سالها پیش نزدیک به نیم قرن پیش در ژاپن به طرز چشمگیری همیشه بالای ۹۰ درصد بوده ) اما شاید ژاپن به طرزی شگفت انگیز با تغییر ساختار جمعیت مواجه شود، با پایین آوردن نرخ زاد و ولد و افزایش انتظارات از زندگی، جمعیت افراد بزرگسال به میزان چشمگیری رو به افزایش گذاشته است و باعث گردیده تا قشر جوان در صد کمی از جمعیت را به خود اختصاص دهد و این یعنی تعداد دانشجویان این کشور هم کم می شود با این وضع شاید این دلیلی باشد برای جذب دانشجویان بین المللی ، به طور کلی می توان گفت که تحصیل در ژاپن، برای دانشجویان خارجی آسان گشته است .

مراكز آموزش عالي در ژاپن به سه دسته دولتي، محلي و خصوصي تقسيم مي شوند . دانشگاههاي دولتي و محلي ژاپن تحت پوشش وزارت آموزش، علوم و فرهنگ ژاپن هستد. دانشگاههاي خصوصي ژاپن نيز با مجوز اين وزارتخانه فعاليت مي كنند و با در نظر گرفتن مسائل آموزشي، درصدي از هزينه هاي خود را نيز از دولت دريافت مي كنند. تعداد دانشگاههاي خصوصي در ژاپن به مراتب از دانشگاههاي دولتي بيشتر است. از نظر آماري دانشگاههاي دولتي ۱۸ درصد، دانشگاههاي محلي ۹ درصد و دانشگاههاي خصوصي ۷۳ درصد از مراكز آموزش عالي ژاپن را به خود اختصاص داده اند. در ژاپن تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد که معمولا دانشگاههای دولتی بزرگ مثل دانشگاه توکیو، کیوتو،  ازاکا، توهوکو، سوکوبا و … و یا خصوصی مطرح مثل واسدا و کیو اعتبار بیشتری دارند. اگر شما مایل به تحصیل در ژاپن هستید بد نیست بدانید یادگیری گرامر زبان ژاپنی چندان مشکل نیست و با صرف تقریباً  ۶ ماه وقت می توان در حد مکالمه روزمره  پیشرفت نمود.

ولی یادگیری این زبان درحد خواندن و نوشتن امری بسیار مشکل بوده و نیازمند سالها تمرین و ممارست است. یک  فرد ژاپنی معمولا قادر به نوشتن ۳۰۰۰ شکل و خواندن ۴۰۰۰ شکل است. برای خارجیان بزرگسال رسیدن به این قابلیت بسیار سخت است. غیر از چینی ها و زرد پوستانی که خط مشترکی با ژاپنی ها دارند و نیز خارجیانی که از کودکی در مدارس این کشور درس خوانده اند کمتر فرد دیگری را می توان یافت که توانسته باشد به این زبان بنویسد و یا بخواند و اگر مایل به تحصیل در ژاپن هستید اگر در رشته های فنی تحصیل می کنید تسلط به زبان ژاپنی چندان مهم نیست ولی دانشجویان رشته های علوم انسانی حتما باید دروس و مطالب درسی خود را در منابعی به زبان ژاپنی جستجو کنند ، لازم به ذکر است که اغلب دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند معمولا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کنند. چون در این ۲ مقطع با دانستن زبان انگلیسی و تا حدی آشنایی به مکالمات روزمره ژاپنی امکان تحصیل وجود دارد، به جز رشته های علوم انسانی که زبان ژاپنی جزو لاینفک آن است.

ولی برای دوره های کارشناسی با توجه به این که کلیه کلاسها و امتحانها به زبان ژاپنی برگزار می شود آشنایی کامل به خواندن و نوشتن این زبان شرط اولیه محسوب میشود و برای آن نیز میبایست حداقل یک سال قبل از شروع دوره در مدارس زبان ژاپنی اقدام به فراگیری آن کرد. دانشجویان مقطع فوق لیسانس بعلت اینکه با ژاپنی ها در یک کلاس واحد درس می خوانند درگیری بیشتری با زبان ژاپنی دارند ، در صورتی که در مقطع دکترا دانشجویان بین المللی می توانند از رفرنس های انگلیسی همانند اکثر کشورها استفاده کنند . اگر شما در ایران زندگی می کنید می توانید با یادگیری زبان ژاپنی در کشور خود ابزار را برای تحصیل در ژاپن فراهم سازید که البته کار بسیار سختی است ، اما در کنار آن یک شانس هم کشور ژاپن به شما می دهد که اگر شما در سفارت ژاپن در تهران بورس دولتی کشور ژاپن را دریافت کردید برای خواندن زبان ژاپنی به این کشور مهاجرت تحصیلی کنید ، مدت ۶ ماه با استفاده از این بورس در کلاس ژاپنی شرکت می کنید. ولی سایر دانشجویان معمولا قادر به پرداخت هزینه کلاسهای زبان نبوده و بصورت تجربی و یا شرکت در کلاسهای محلی رایگان این زبان را یادمی گیرند. در اغلب شهرهای ژاپن گروههای داوطلبی وجود دارند که به خارجیان زبان یاد می دهند. شرکت در برنامه های این گروهها کمک مهمی در زمینه یادگیری زبان ژاپنی خواهد بود که یادگیری این زبان برای آنها بسیار مهم می باشد آنچنانکه مدارک زبان آیلتس یا تافل آن چنان تاثیری در گرفتن پذیرش از دانشگاه ندارد که داشتن مدرک زبان ژاپنی دارد . حال که صحبت از هزینه ها شد اشاره ای به میزان هزینه تحصیل در کشور ژاپن می کنیم : بستگی دارد به اینکه دانشگاه دولتی باشد یا خصوصی. معمولا هزینه دانشگاههای خصوصی دو برابر دانشگاههای دولتی بوده و کیفیت آنها هم پائینتراست. پس عاقلانه خواهد بود اگر فقط به دانشگاههای دولتی ژاپن اکتفا شود. شهریه دانشگاههای دولتی ژاپن در مقاطع فوق لیسانس و دکتری چیزی در حدود ۵۰۰ هزار ین در سال است. البته چیزی حدود ۳۰۰ هزار ین هم برای یک بار به عنوان هزینه ثبت نام  دریافت خواهند کرد (در صورتی که هر یکصد ین ژاپن معادل ۲۵۰۰ تومان ما می باشد) شما می توانید از حق کار پاره وقتی که در ویزای تحصیلی به شما می دهند استفاده کنید و درآمد کسب کنید تا هزینه های شما تامین گردد اما شاید آن قدر به کار رسیدن آسان نباشد ، شما می بایست به زبان ژاپنی مسلط باشید یا حداقل به زبان انگلیسی تسلط کافی را داشته باشید تا در ژاپن کار دانشجویی به دست آورید . حال اگر تامین هزینه های تحصیل برای شما امکان پذیر نمی باشد می توانید شانس خود را برای گرفتن بورس تحصیل در ژاپن امتحان کنید .

برای تحصیل در ژاپن بورس های مختلفی وجود دارد که عمده ترین آن بورس تحصیلی دولت ژاپن است که به آن بورس “مون بو شو “ می گویند. البته شهرداری های شهرهای بزرگ و صنعتی و همچنین شرکتهای خصوصی و سازمانهای خیریه مختلفی نیز وجود دارند که بورسهای مختلفی را به خارجیان ارائه می دهند. شما می توانید برای گرفتن بورسیه با ارائه مدارک فارغ التحصیلی خود ( اصل دانش نامه ) برای پذیرش بورس مقطع فوق لیسانس یا دکتری اقدام کنید که البته آن هم چندان آسان نیست شما می بایستی مدارک خود را قبل از موعد مشخص به سفارت ژاپن ارائه دهید که البته این یک امر کاملا حقوقی است و پیشنهاد می شود از وکیل استفاده کنید ( وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور در این باب به شما یاری می رسانند ) . پس از ارائه مدارک که می بایست حتی المقدور مدارک دانشگاه های معتبر را دارا باشید و همچنین معدل بالایی داشته باشید ، فاصله ای بین مقاطع تحصیل شما نباشد و سن مناسب داشته باشید ، اگر در مرحله اول تایید شوید برای مصاحبه خوانده می شوید و معمولا مصاحبه  در مرداد ماه  انجام می شود. سپس از منتخبین مدارک دیگری درخواست شده و به ژاپن فرستاده می شود تا انتخاب نهائی در این کشور انجام شود. نتایج نهائی قبول شدگان در بهمن ماه اعلام خواهد شد. تعدادی از قبول شدگان در فروردین سال بعد به ژاپن اعزام می شوند و گروه کوچکی از آنان ممکن است در شهریور سال بعد به ژاپن بروند . این افراد به محض ورود به ژاپن به خوابگاههای از قبل آماده شده منتقل می شوند و مدت ۶ ماه فرصت خواهند داشت تا فارغ از هر وهم و خیالی به یادگیری زبان مشغول شوند. سپس باید امتحان ورودی دکتری  و یا فوق لیسانس را داده و در صورت قبولی در مقطع مورد نظر ادامه تحصیل بدهند. شرایط دیگری هم برای دریافت بورسیه مون بو شو وجود دارد و آن این است که خود شما بتوانید با یک استاد راهنما ارتباط بگیرید و مدارک تحصیلی خود را برای آن ارسال نمایید و با رزومه قوی و شرایط و مدارک عالی تحصیلی او را متقاعد سازید تا به شما پذیرش دهند. میزان بورس مون بو شو چیزی حدود ۱۸۵۰۰۰ بعنوان بورس تحصیلی پرداخت می شود که برای زندگی یک زوج کافی است.

البته مجردین می توانند کلی هم پس انداز کنند . علاوه بر آن نیازی به پرداخت شهریه هم نمی باشد در هر سال حدود ۱۵ نفر ایرانی از طریق سفارت موفق به دریافت بورس می شوند و  تعداد اندکی هم از طریق ارتباط مستقیم با اساتید بورس می گیرند. اغلب بورسهای تحصیلی دیگر فقط به دانشجویانی داده می شود که در حال تحصیل در ژاپن باشند. لازمه دریافت آن این است که دانشجو در دانشگاهی ثبت نام کرده و شهریه ترم اول خود را داده باشد. شانس دریافت این بورس ها بستگی به ملیت شخص دارد. برای ایرانیان چیزی در حدود ۳۰ درصد است . البته در حالت کلی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ژاپن را دارند می بایست ساپورت مالی داشته باشند و یا اینکه آنجا کار کنند که البته میزان درآمد کار دانشجویی در ژاپن با توجه به تغییرات جدید که حق ۴ ساعت کار در روز معمولی و ۸ ساعت حق کار در روز تعطیل را می دهد آن چنان بالا نمی باشد ، برای یک ساعت کار در فروشگاهها و یا کارکاه ها چیزی حدود۶۰۰ الی ۸۰۰ ین پرداخت می شود که پیشنهاد می شود اگر که بورس تحصیلی ندارید تحصیل درکشور ژاپن برای شما هزینه بردار خواهد شد ، یک دانشجوی مجرد حدود ۸۰ هزار ین در ماه برای مخارج خود شامل کرایه منزل، آب و برق و تلفن و خوراک و پوشاک و رفت و آمد نیاز خواهد داشت. یک دانشجوی متاهل به دو برابر این مبلغ نیاز دارد ، کلا ژاپن کشور گرانی است و تامین هزینه تحصیل و زندگی بصورت شخصی کار ساده ای نیست . سیستم دانشگاهی ژاپن طوری طراحی شده است که پاسخگوی نیازهای داخلی خودشان باشد از این رو این امکان وجود دارد که تجربه علمی بدست آمده براحتی قابل استفاده در سایر نقاط دنیا نباشد. زبان تحصیل در این کشور ژاپنی است از این رو دانشجو شانس تسلط به زبان انگلیسی را که فاکتور مهمی در فعالیت های علمی است را از دست می دهد. بخصوص کسانی که قصد دارند به کشورشان برگشته و در دانشگاهها تدریس کنند باید دقت کنند که رفرنسهای ژاپنی به هیچوجه قابل استفاده نخواهند بود .

لذا مجبورخواهند شد تا دوباره کاری کرده و خود را با رفرنسهای بین المللی به روز کنند و شاید از این رو است که تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند به سمت کشورهای اتحادیه اروپا که دارای نظام آموزشی رایگان هستند می روند تا هم هدف اول خود که ادامه تحصیل هست را در دانشگاه های معتبر کشورهای اتحادیه اروپا انجام دهند و در نهایت با به کار رسیدن به اقامت اتحادیه اروپا دست پیدا کنند و صرفاً محدود به اقامت در یک کشور آسیایی نباشند . ( در امور مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از ایران می توانید از مشاورین متخصص در امور بین الملل موسسه حقوقی ملک پور مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید )

Rating: 5
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 4٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 پاسخ
 1. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم کشور ژاپن برای تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی خوب است یا خیر صرف نظر از اینکه کشور های اروپایی عالین میخواستم بدونم مدرک ژاپن در چه حدی است

  Rating: ۵
  پاسخ
 2. A گفته:

  سلام و خسته نباشید من دانش آموز پایه ی نهم هستم و به زبان ژاپنی تسلط دارم چگونه امکانش هست که بتوانم برای مقطع دبیرستان به ژاپن بروم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، اگر زبان ژاپنی رو در حد خوب بلد هستین بله میشه براتون اقدام کرد. مدارس بین المللی ژاپن هم گزینه مناسبی هستند ، باید نمره های سه سال اخر تحصیلتون خوب باشه

   پاسخ
 3. زهرا گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی دکترای یک رشته مهندسی، ۲۸ ساله هستم و هر سه مقطع تحصیلی را در دانشگاه امیر کبیر بوده ام. رزومه نسبتا خوبی هم دارم. میخواستم ببینم دانشگاههای ژاپن امکان تحصیل به صورت dual degree در قوانین خود دارند یا خیر(به این صورت که شما پس از شروع تحصیل استاد راهنمای دومی از دانشگاه ژاپن انتخاب کرده و پروژه مشترک تعریف می کنید و بسته به قوانین مثلا به عنوان دانشجوی مهمان در دانشگاه دوم هم ثبت نام می کنید و معمولا زمانی حدود دو سال را در دانشگاه ژاپن صرف کار تحقیقاتی خود می کنید). از طرف دانشگاههای ایران این موضوع تعریف شده ولی عمده دانشجویان به دانشگاههای کشورهای اروپایی می روند.
  با تشکر از توجه شما

  پاسخ
 4. mie editor3 گفته:

  سلام آقای ملک پور خسته نباشید من ۱۹سالمه و دانشجوی کارشناسی رشته حسابداری مالیاتی هستم میخواستم شرایط اخذ بورس و یا ویزای تحصیلی کشور ژاپن در مقطع ارشد رو بدونم همچنین میخواسم بدونم شرایط اخذ اقامت این کشور چیه؟با تشکر فراوان

  پاسخ
 5. anika گفته:

  با سلام
  خسته نباشید، اگه امکانش هست در مورد هزینه ی تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه هنر در ژاپن گرایش فیلمسازی ، و کمک هزینه اطلاعی بدید .
  با تشکر

  پاسخ
  • امید جلالی فراهانی گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما
   احتراما با توجه به دانشگاه های مختلف که در شهرهای مختلف ژاپن وجود دارد هزینه های تحصیل متفاوت می باشد لذا برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با موسسه تماس بگیرید و مشاوره رایگان شوید.
   موفق باشید
   مؤسسه حقوقی اریکه برگزیدگان پارسیان

   پاسخ