تحصیل در کشور مالزی

تحصیل در کشور مالزی

تحصیل در کشور مالزی از راههای مهاجرت به مالزی ۲۰۱۸ برای اخذ اقامت مالزی پس از گرفتن وکیل مهاجرت می باشد . تحصیل در کشور مالزی شرایط خاصی دارد . در خصوص تحصیل در کشور مالزی می توان بیان نمود که کشور مالزی در جنوب شرقی اسیا می باشد که پایتخت اون کوالالامپور می باشد ، پایتخت این کشور جز ۱۰ شهر زیبای اسیا محسوب می شود ، کشور مالزی دارای ۱۳ استان که به هر استان دار ان هم پادشاه نیز گفته می شود ، بیشتر دانشجویان ایرانی که به کشور مالزی در حال تحصیل هستند در استان سلانگور زندگی می کنند به دلیل اینکه این شهر دارای دانشگاههای می باشد که مورد تایید کشور ایران می باشد واحد پول مالزی این کشور رینگت می باشد

جمعیت کشور مالزی:

جمعیت مالزی حدود ۲۶ میلیون نفر می باشد که از بیشتر قشرهای دنیا توی این کشور اقامت دارند ولی از کشور هند ،کشور چین ، کشور مالزیایی در این کشور بیشتر به چشم می خورد

دین و مذهب مردم مالزی :

دین رسمی مردم مالزی اسلام می باشد ولی معمولا علاوه بر اسلام چندین نوع دیگه هم هست که از این بابت مردمش آزاد هستند و هر کسی میتونه هر دینی رو داشته باشه .

آب و هوای مالزی :

آب و هوای مالزی در تمام فصلهای سال گرم و شرجی هست ولی گرماش اونقدری نیست که ادم هلاک بشه ، همه ایرانی های که میان اینجا تا امروز مشکلی نداشتند. هواش تقریبا بین ۲۲ تا ۳۰ درجه هستش البته هر هفته بارندگی رو داریم و خیلی اوقات هوا رو ما خنک میبینیم .

تحصیل در مالزی نحوه پذیرش هزینه ها

از جمله مزایای تحصیل در مالزی می توان به کیفیت بالای تحصیلی این کشور و همچنین اعتبار جهانی ، تنوع رشته ها ، تدریس به زبان انگلیسی، تحصیل ارزان قیمت به علت شهریه های ارزان و هزینه های پایین زندگی در مالزی می توان اشاره کرد

مخارج زندگی یک دانشجودر مالزی

مخارج روزانه دانشجویان در مالزی بسته به نیازها و سبک های زندگی آنهاست. یک تخمین تقریبی از هزینه های مسکن، غذا، کتاب، البسه، تفریح، جا به جایی و سایر مخارج برای یک دانشجو در ماه در کمترین حالت از( ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار) است.

رنکینگ دانشگاههای مالزی :

UPM UTM USM UM نام دانشگاه
۷۷۳ ۷۵۸ ۵۸۵       ۸۵۰ رنکینگ

این رنکینگ از بین ۱۲۰۰۰ دانشگاه معتبر جهانی است

تحصیلات پیش دانشگاهی در مالزی

در مالزی دانش‌آموزان‌ در سه‌ سال‌ اول‌ دبیرستان‌ دروس‌ علوم‌ پایه، علوم‌ انسانی، هنر و آموزش‌های‌ صنعتی‌طی می کنند و در پایان‌ آن‌ در امتحانات‌(PMR) شرکت‌ می‌کنندکه دوره‌ دوم‌ نیز سه‌ سال‌ می باشد که‌ برای‌ ۲ سال‌ دانش‌آموزان‌ دروس‌ مشخصی‌ را انتخاب‌ می‌کنند و در امتحانات‌ SPM شرکت‌ می‌نمایند. برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌های‌ مالزی‌ دانش‌آموزان‌ باید دوره‌ یکساله‌ دیگری‌ را طی کنند و با موفقیت‌ در امتحانات‌ آخر سال‌ مدرک‌ STPM که‌ همان‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ در مالزی‌ است. این‌ مدرک‌ مشابه‌ مدارک‌ A Level در نظام‌ آموزشی‌ انگلستان‌ است.

دارندگان‌ مدرک‌SPM  مالزی می‌توانند در کالج‌های مالزی و پلی‌ تکنیک‌های مالزی، و دارندگان‌ مدرک‌STPM، می‌توانند در دانشگاه‌های مالزی ادامه‌ تحصیل‌ دهند.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین در باب فوق لیسانس نرم افزار مالزی

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین در باب تحصیل در مالزی

دوره‌های‌ تحصیلی دانشگاههای مالزی

دوره‌هایی‌ که‌ منتهی‌ به‌ مدارک Diploma است سه‌ سال‌ تحصیل‌ و برای‌ Certificate  دو سال‌ تحصیل‌ در کالج‌ها و پلی‌ تکنیک‌های مالزی می باشد. دوره‌های‌ سه‌ ساله طی‌ شده‌ در دانشگاه‌ها نیز که‌ به‌ مدرک‌ Diploma منتهی‌ می‌شود. معمولاً‌ با ۹۰ تا ۱۰۰ واحد (Credit) گذرانده‌ می‌شود.

افرادی‌ که‌ مدرک‌ Diploma  یا Certificate از کالج‌ها یا پلی‌تکنیک‌های مالزی داشته‌ باشند می‌توانند وارد دانشگاه‌های مالزی شوند.

Bachelor

که شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصیل‌ است. این‌ مدرک‌ معمولاً‌ با گذراندن‌ ۱۵۰ تا ۱۸۰ واحد اخذ می‌شود. لازم‌ به‌ یادآوری‌ است‌ که‌ تعداد واحدها در دانشگاه‌های‌ گوناگون‌ مالزی یکسان‌ نیست.

 اخذ مدرک (Post Graduate Diploma (PGD نیز بعد از گذراندن‌ دوره‌های‌ Diploma به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ میسر است‌ و در صورت‌ داشتن‌Certificate این‌ دوره‌ ۲ ساله‌ خواهد بود.

Master

 برای ورود به‌ این‌ دوره در دانشگاههای مالزی، امتحانی‌ صورت‌ نمی‌گیرد، بلکه‌ داشتن‌ مدرک‌ Bachelor  با معدل‌ حداقل‌Honours Second1 و معرف‌های‌ علمی‌ الزامی‌ است.

‌این‌ دوره‌ به‌ سه صورت‌ ارایه‌ می‌شود:

درس‌ (Taught Course): این دوره شامل گذراندن ۳۰ تا ۳۳ واحد در دوره کارشناسی ارشد بوده و دانشجو پس از گذراندن واحدهای درسی موظف به ارائه یک پژوهش علمی در حد ۳ تا ۶ واحد بدون دفاع از آن به استاد راهنمای خود بوده و پس از انجام، موفق به دریافت مدرک Master می شود.

درس و پژوهش (‌Taught Course and Research): دانشجو پس از گذراندن ۳۶ واحد که ۱۸ تا ۲۴ واحد آن پژوهش است موفق به دریافت مدرک Master می شود.

پژوهش (By Research) :در این حالت‌ کلاسی وجود نداشته و تنها ارائه پایان نامه پژوهشی لازم است که تمامی ۳۶ واحد مربوط به همین پایان نامه پژوهشی است.

در حالت‌ های ب و ج “درس و پژوهش” و “پژوهش”، دانشجو باید از رساله‌ تحقیقی‌ خود دفاع‌ کند و در صورت‌ موفقیت، موفق‌ به‌ دریافت‌ مدرک‌ از دانشگاه های مالزی می‌شود.

Ph.D

برای‌ ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ بسیار بالای‌ دوره Master الزامی‌ است. این‌ دوره‌ نیز به‌ دو صورتی‌ که‌ در مقطع‌ Master آورده‌ شد برگزار می‌شود. دانشجو باید حدود ۹۰ واحد بگذراند ۳۰ واحد به‌ پژوهش‌ و   ۹۰ واحد در قالب‌ پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ است.

ضمناً‌ در بعضی‌ از دانشگاه‌های مالزی‌ دانشجوی بسیار ممتاز و با معدل‌ First Class می‌تواند بعد از دوره‌ Bachelor ر دوره Ph.D.  تحصیل‌ کند. در این‌ دوره‌ نیز دفاع‌ موفقیت‌آمیز از پایان‌ نامه‌ پژوهشی‌ شرط‌ اعطای‌ مدرک‌ است.

هزینه های زندگی در کشور مالزی :

هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای ۲سال تحصیل ۵۰۰۰الی ۶۰۰۰دلار است.

در مقطع دکترا برای کل تحصیل،فرد متقاضی باید ۱۲۰۰۰الی ۱۳۰۰۰دلار پرداخت نماید.

رشته ی MBAدر دانشگاه UPM  ۱۷۰۰۰دلار است و در دانشگاه UTM  ۱۳۰۰۰دلار.

کالج زبان نیز در کشور مالزی ماهانه بین ۷۰۰تا ۸۰۰دلار است.

تحصیل در مدرسه ی SAYFOL  نیز سالانه ۵۰۰۰دلار است.

تحصیل در رشته پزشکی

دانش اموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی ،دندانپزشکی و دارو سازی در مالزی را دارند در ابتدای امر باید دارای دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی بودهبا معدل بالای ۱۷ باشند .برای دانش اموزانی که این مدارک راندارند باید دوره ۲ ساله فاندیشن را در مالزی سپری کرده بعد وارد دانشگاه شوند که معمولا اولویت با دانش اموزانی میباشد که دوره فاندیشین را در کشور مالزی سپری کردند

کل دوره پزشکی در مالزی ۵ ساله میباشد کل هزینه این پنج سال ۳۶۰۰۰۰رینگت است که معمولا یک سوم هزینه باید در ابتدای ثبت نام باید پرداخت گردد

دوره دکتری دارو سازی ۴ ساله است و هزینه کلی ۱۷۰۰۰ رینگت است و هزینه سالیانه پرداخت میشود

طول دوره دندانپزشکی ۵ ساله است با هزینه ۴۰۷۰۰۰ رینگت است که سالیانه ۷۰ seatدارد و اولویت ۳۰ تا اول به کسانی تعاق میگیرد که دوره های فاندیشین را در خود مالزی گذرانده اند

یکسری دانشگاههای internationalدر مالزی وجود دارد که نمایندگی دانشگاه امریکای است نصف تحصیل در مالزی سپری میشود و نصف تحصیل در امریکا ولی معمولا به سختی ویزا تعلق میگیر برای دانشجویان این دانشگاهها.

دانشگاه هاش دولتی مالزی هستند که ازمونهای ورودی سختی دارند که معمولا قبولی در این ازمون ها به سختی میباشد دانشگاههای ukm.usmکه سالیانه ۳ ترمه ومعمولا به فارغ التحصیلان خود یک فرصت یکساله میدهند تا دنبال کار بروند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دارای مشاورین مجرب در این زمینه میباشد برای جزئیات بیشتر میتوانید از مشاوره رایگان موسسه برخوردار باشید

کار دانشجویی در کشور مالزی

نکته قابل تامل در زمینه مهاجرت تحصیلی به مالزی شرایط خوب کاری در این کشور هست که دانشجویان در حین تحصیل به راحتی میتوانند وارد بازار کاری شوند و بتوانند مقدار زیادی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند معمولا در اکثر کشورهای اروپایی دانشجویان در حین تحصیل براساس مقطع تحصیلیشان حق کار کردن دارندمثلا در مقطع لیسانس هفتهای ۱۰ ساعت ،در مقطع فوق لیسانس هفته ای۱۰تا۲۰ ساعت و در مقطع دکترا هفتهای ۳۰تا ۴۰ ساعت ، این در حالی میباشد در کشور مالزی این محدودیت وجود ندارد و دانشجویان میتوانند کار کنند بدو ن محدودیت زمانی.

دورهای کوتاه مدت در مالزی

یکی دیگر از مزایای تحصیل در مالزی وجود دورهای کوتاه مدت اموزشی میباشد که شرط سنی ندارد و در هر رنج سنی قابل اقدام هست این دوره های با عنوان دوره های اموزشی مهمانداری و هتلداری میباشد مدت زمان تحصیل ۳ ساله است و مدرک فوق دیپلم صادر میکند بدون مدرک زبان هم میشود برای شرکت در این دورها اقدام کرد کورس زبان را در مالزی میگذرانید و وارد دانشگاه میشوید که علاوه بر این مدرک، مدرک زبان هم به شما تعلق میگیرد در ضمن دانشگاههای برگزار کننده این دوره ها با هتلهای ۵ ستاره قراردارد دارد تا دانشجویان خود را برای کار به این هتلها ارسال میکنند و روزانه تا ۸ ساعت هم اجازه کار دارند وساعتی ۸ تا ۱۰ رینگت در یافت میکنند

یکی دیگر از دورهای بسیار پر متقاضی که در کشور مالزی برگزار میشود دوره های یکساله هنرهای اشپزی هست که در ابتدای امر دانایی زبان انگلیسی مورد بررسی قرار میگیرد وبعد از طی کورس زبان وارد دورد یکساله اشپزی میشود فرد متقاضی ،و بعد از فارغ التحصیلی دارنده مدرک میتواند بصورت فول تایم کار کند .

برای اطلاع از شرایط تحصیل در کشور مالزی بهتر است قبل از هر گونه اقدام در خصوص مهاجرت به مالزی از جمله مهاجرت تحصیلی به مالزی و یا اخذ ویزای تحصیلی مالزی برای تحصیل در کشور مالزی مطالب موجود در این بخش را که فقط دقایقی زمان را خواهد گرفت به صورت رایگان مطالعه نمایید و یا با موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار این موسسه در سراسر دنیا و یا در شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نمایید تا اطلاعات بیشتری در باب مهاجرت تحصیلی به مالزی و یا شرایط تحصیل در کشور مالزی را کسب نمایید .

Rating: 5
12 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. s گفته:

  ایا با دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی میشه در مالزی رشته it خوند؟
  و اینکه با دیپلم تجربی میتونم فاندیشن ریاضی بخونم؟

  Rating: ۴
  پاسخ
 2. M گفته:

  با سلام خدمت شما ، مقاله که نوشتین فرمودین محدودیت سنی نداره و بدون مدرک زبان هم میشه اقدام کرد برای رشته هتلداری سوالم اینه که میشه با دیپلم ۱۱ ساله هم اقدام کرد؟ بعد از سه سال برای کدوم کشورها میشه اقدام کرد؟ با سپاس از شما

  Rating: ۵
  پاسخ
 3. مصطفی گفته:

  سلام
  من دیپلم تجربی با معدل۱۷ دارم خواستم بدونم برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی مالزی چه شرایط دیگه ای داشته باشم؟؟
  همچنین شما در مقالتون نوشته بودین ۱/۳ هزینه رو باید در موقع ثبت نام پرداخت کنیم یعنی نمیشه هزینه هر سال را جدا پرداخت کرد؟؟؟

  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز شرایط در مقالات موسسه حقوقی ملک پور ذکر شده . هم چنین شما شهریه هر سال رو جداگانه پرداخت می کنید

   پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   برای اخذ پذیرش تحصیلی شرایطی مانند سن و مدرک زبان از فاکتورهای اساسی ست . کشور خاصی مد نظر شماست؟ ممنون میشم اطلاعات رو کامل بفرمائید

   پاسخ
 4. حسین گفته:

  با سلام
  کسی که دیپلم علوم تجربی را دارد آیا این امکان برای او وجود دارد که در یکی از رشته های دانشگاهی ریاضی فیزیک در مالزی تحصیل کند؟

  Rating: ۵
  پاسخ
 5. بشیر شریعتی گفته:

  سلام قصد مهاجرت به کشور مالزی رو دارم من لیسانس رشته کامپیوتر هستم و ۳۳ سال سن دارم و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس رو دارم . همسرم ب عنوان همراه هست آیا مشکلی که در این زمینه وجود ندارد و ویزا به عنوان همراه دانشجو می دهند؟

  پاسخ