تحصیل در گرجستان و بررسی آن

تحصیل در گرجستان
 • تحصیل در گرجستان و شرایط عمومی
 • تحصیل در گرجستان در مدارس
 • تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری
 • تحصیل در گرجستان به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل در گرجستان و هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان
 • تحصیل در گرجستان و کار دانشجویی
 • تحصیل در گرجستان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در گرجستان و معرفی دانشگاه های برتر گرجستان
 • تحصیل در گرجستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی گرجستان
 • تحصیل در گرجستان و موقعیت کار و اقامت پس از تحصیل

تحصیل در گرجستان و مقدمه ای بر آن

تحصیل در گرجستان ، شرایط و مدارک پذیرش تحصیلی گرجستان و به طور کلی مهاجرت به گرجستان از طریق تحصیل در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط تحصیل در گرجستان در مقاطع مختلف چگونه است؟ آیا برای تحصیل در گرجستان بورسیه تحصیلی وجود دارد؟ شرایط اخذ بورسیه تحصیلی گرجستان چیست؟ دانشگاه های برتر گرجستان کدام ها هستند؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه تحصیل در گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان پاسخ و کلیه نکات مهم و ضروری پیرامون تحصیل در گرجستان به صورت ساده و خلاصه خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم. تحصیل در گرجستان به دلیل نزدیکی به کشور ایران و پایین بودن هزینه تحصیل، می تواند به عنوان مقصدی برای تحصیل عده ای از دانشجویان قرار گیرد. اما سوالی که همواره مد نظر افراد قرار می گیرد این است که شرایط تحصیل و هزینه های زندگی در گرجستان به چه صورت بوده و چگونه می توان اقامت تحصیلی این کشور را اخذ نمود؟ ما در این نوشتار سعی داریم تا به طور کامل شما را از مزایا، معایب و به طور کلی شرایط تحصیل در گرجستان آگاه سازیم.شما عزیزان همواره میتوانید به منظور کسب اطلاعات دقیق تر و بررسی تخصصی شرایط خود با دفتر مرکزی موسسه ی حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نمایید و از مشاوره ی رایگان مشاورین مجرب موسسه بهره مند شوید. لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در گرجستان و شرایط عمومی

تحصیل در گرجستان و شرایط عمومی

تحصیل در گرجستان و اخذ اقامت تحصیلی این کشور در طی چند سال اخیر مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. حضور دانشجویان بین المللی موجب بالا رفتن سطح نظام آموزشی دانشگاه ها و مدارس این کشور گردیده و  به طبع سبب بالا رفتن رتبه  دانشگاه های این کشور در رنکینگ دانشگاه های بین المللی گردیده است. به همین علت گرجستان توجه ویژه ای بر جذب دانشجویان بین المللی قرار داده، تا علاوه بر اشتغال زایی و ارز آوری برای کشور خود، موجبات تعاملات علمی، فرهنگی و اقتصادی را با سایر کشور ها فراهم آورد.

دانشگاه های برتر گرجستان، هزینه های زندگی و تحصیل در گرجستان ، شرایط اخذ ویزای همراه و وضعیت تحصیل و بورسیه در مقاطع مختلف و … در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ما همواره درخواست همراهان عزیزمان را ارج نهاده و سعی داریم تا اطلاعات مورد نیاز آن ها را به صورت دقیق، کامل و مستند در اختیارشان قرار دهیم.

تحصیل در گرجستان در مدارس

تحصیل در گرجستان برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال تا مرحله ی اخذ دیپلم “Atestate” به مدت دوازده سال بوده که به سه دوره ی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تقسیم بندی می شود. دوره ی دبستان در گرجستان در ۶ سال، دوره ی راهنمایی ۳ سال و دوره ی دبیرستان نیز در طی ۳ سال برگزار می شود. لازم به ذکر است که تحصیل در گرجستان به زبان گرجی رایگان می باشد، اما امکان تحصیل در مدارس بین المللی و به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که طبیعتا مشمول هزینه خواهد بود. دولت گرجستان نسبت به تحصیل دانش آموزان حساسیت بالایی داشته و می توان گفت که تحصیل دانش آموزان تا مقطع راهنمایی تقریبا اجباری می باشد. نظام آموزشی در مدارس کشور گرجستان بر مبنای نظام تحصیلی ESTC بوده و به نظام تحصیلی کشور های اروپایی بسیار نزدیک می باشد. دانش آموزان بین المللی از ابتدای دوره ی دبیرستان می توانند برای اخذ پذیرش در مدارس این کشور درخواست دهند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی به مدت ۴ سال به طول می انجامد و دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در گرجستان الزاما به مدرک زبان بسیار بالایی نیاز ندارند، اما سطح زبان شخص می بایست در حدی باشد که بتواند از پس آزمون اولیه ی دانشگاه برآید و در حد آیلتس ۵ ونیم کفایت می کند. همچنین این امکان وجود دارد که در صورت نیاز، شخص بتواند دوره های زبان خود را در همان کشور گرجستان بگذراند و پس از آن وارد دانشگاه شود. دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در رشته های مناسبی همچون پزشکی، مدیریت، حسابداری، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و کشاورزی، اقتصاد، هنر، توریسم، هتل داری، حقوق و روابط بین الملل را دارند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر بوده و مدت زمان این دوره در حدود یکسال و نیم الی ۲ سال می باشد. به منظور اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس شخص می بایست سطح زبان متناسبی در حد آیلتس ۶ داشته باشد و که البته در صورت نیاز پیش از ورود به دانشگاه می تواند یک ترم یا دو ترم دوره زبان گذرانده و پس از مشغول به تحصیل در دانشگاه شود. این مقاله با نظارت مستقیم موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع کاملا غیر اخلاقی و غیر شرعی بوده و موسسه ملک پور هیچ گونه رضایتی در این باب ندارد.

تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری

به منظور تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری شخص می بایست رزومه ی قوی و مقالات معتبری ارائه داده و با یک استاد راهنما در دانشگاه مقصد مکاتبه کرده و از ایشان پذیرش بگیرد. به منظور اخذ پذیرش در مقطع دکتری داشتن سطح زبان بالا در حد آیلتس ۷ الزامی بوده و مرتبط بودن رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس با رشته ی مورد نظر در مقطع دکتری برای بسیاری از دانشگاه ها جزء معیار های مهم می باشد. همچنین لازم به ذکر است که مدت دوره دکتری ۳ الی ۵ سال بوده و پیشینه ی تحقیقاتی و سوابق پژوهشی شخص برای اخذ پذیرش در این مقطع بسیار حائز اهمیت می باشد.

تحصیل در گرجستان و هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان

تحصیل در گرجستان و هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های تحصیل در گرجستان برای شهروندان زیر ۱۸ سال این کشور و به زبان گرجی تقریبا رایگان است. اما برای دانش آموزان خارجی امکان تحصیل در مدارس بین المللی و به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که هزینه ی تحصیل آنها در حدود ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار در سال می باشد. هزینه ی تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در حدود ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ دلار بوده که با توجه به رشته و دانشگاهی که شخص پذیرش می شود متفاوت است.

تحصیل در رشته ی پزشکی نیز در حدود  ۶۰۰۰ الی ۷۰۰۰ دلار در سال متغیر است، اما لازم به ذکر است که اکثریت دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیستند و به همین جهت در انتخاب رشته و دانشگاه می بایست دقت فراوانی داشته باشید. همچنین هزینه ی خوابگاه نیز در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار در ماه متغیر می باشد. در جدول زیر قیمت میانگینی از هزینه های زندگی و موارد مصرفی در گرجستان به حضورتان اعلام می گردد :

۲۸۵ دلار اجاره آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر
۹۴۰ دلار قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۶۰ دلار هزینه ی ماهیانه آب و برق یک واحد ۸۵ متری
۱۶ دلار اینترنت نامحدود ماهیانه ۶۰ مگابیت در ثانیه
۶ الی ۱۲ دلار یک وعده ناهار در رستوران متوسط
۱٫۵ دلار یک لیتر شیر
۱٫۵ دلار یک کیلوگرم برنج
۴ الی ۷ دلار یک کیلوگرم گوشت
۱ دلار یک لیتر بنزین

تحصیل در گرجستان به همراه بورس تحصیلی

تحصیل در گرجستان به زبان رسمی این کشور در اکثر مقاطع تحصیلی و برای شهروندان این کشور تقریبا رایگان است و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی برای برخی از دانشجویان بین المللی نیز امکان پذیر می باشد که این بورسیه بیشتر به مقاطع دکتری تعلق می گیرد و از میان این بورس های دولتی و غیر دولتی می توان به بورس بورن ادواردز، بنیاد کارولیاس، بنجامین آگیلمن، جری بیکر و فول برایت اشاره کرد. به منظور اخذ بورسیه در مقطع دکتری، شخص می بایست مقالات ISI معتبری ارائه داده و همچنین رزومه و پروپزال بسیار قوی نشان دهد. سپس با یک سوپر وایزر یا استاد راهنما در دانشگاه مقصد از طریق ایمیل مکاتبه کرده و رزومه خود را برای ایشان ارسال نماید و در صورت تأیید اولیه، چند مورد تحقیق و پژوهش علمی به شخص داده می شود و در صورت تأیید نهایی ایشان می توان به منظور اخذ پذیرش همراه با بورسیه تحصیل در گرجستان اقدام نمود.

تحصیل در گرجستان و کار دانشجویی

در زمان تحصیل در گرجستان شخص دانشجو معمولا ۲۰ ساعت در هفته اجازه ی کار به صورت پاره وقت را دارند، ولی برای یافتن شغل مناسب شخص می بایست به زبان گرجی تسلط داشته باشد. اما گفتنی است که به دلیل وضعیت اقتصادی نامناسب این کشور می توان گفت که شانس کاریابی دانشجویان بسیار پایین بوده و سیاست دولت بر این است که اولویت شغلی با مردم بومی همان کشور باشد. البته نرخ بیکاری در کشور گرجستان در طی سالهای اخیر روندی نزولی را شاهد بوده، به طوری که از ۱۶٫۸ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۱۱٫۶ درصد در سال ۲۰۱۷ رسیده است. در جدول زیر نرخ بیکاری در گرجستان در طی ۱۰ سال اخیر را مشاهده می فرمایید :

جدول نرخ بیکاری در گرجستان در 10 سال اخیر

تحصیل در گرجستان و بررسی ویزای همراه

یکی از مهمترین دغدغه های ذهنی دانشجویان در باب تحصیل در گرجستان شرایط ویزای همراه در این کشور می باشد. بدین منظور در ابتدا شخص دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کرده و پس از اخذ پذیرش برای همراه خود دعوت نامه ارسال می کند. معمولا این درخواست، پس از مستقر شدن دانشجو در کشور مقصد صورت می گیرد و دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری شانس بالاتری به منظور اخذ این ویزا خواهند داشت.

تحصیل در گرجستان و معرفی دانشگاه های برتر گرجستان

انتخاب یک دانشگاه معتبر یکی از مواردی است که همواره مد نظر دانشجویانی که قصد تحصیل در گرجستان را دارند، قرار می گیرد. کشور گرجستان دارای ۴۸ دانشگاه و موسسه ی آموزش عالی می باشد که در جدول زیر ۱۰ مورد از معتبر ترین دانشگاه های گرجستان به حضورتان معرفی می شوند :

Phone number website Best university of Georgia world Rank Rank
+۹۹۵ (۳۲) ۲-۲۲۰-۲۴۱ https://www.tsu.ge/ Ivane Javakhishvili Tbilisi State University ۴۰۹۳ ۱
+۹۹۵ ۳۲۲ ۲۲۰۰۰۹ https://iliauni.edu.ge/ge Ilia State University ۴۴۸۴ ۲
+۹۹۵ (۳۲) ۳۶۵ ۳۷۱ http://gtu.ge/ Georgian Technical University ۴۷۷۰ ۳
+۹۹۵ (۳۴۲) ۶۵۴ ۹۸۷ http://www.gorgasali.edu.ge/ Tbilisi Teaching University Gorgasali ۸۰۸۶ ۴
+۹۹۵ (۳۲) ۲۵۹ ۵۰۰۶ http://www.ibsu.edu.ge/ International Black Sea University ۸۰۹۹ ۵
+۹۹۵ (۳۲) ۵۴۲ ۴۵۰ http://www.tsmu.edu/ Tbilisi State Medical University ۸۳۹۴ ۶
+۹۹۵ (۳۲) ۲۳۷ ۷۷۷۷ http://cu.edu.ge/ Caucasus University ۸۵۴۳ ۷
+۹۹۵ (۲۲۲) ۷۱۷ ۸۰ https://www.bsu.edu.ge/ Batumi Shota Rustaveli State University ۸۵۷۸ ۸
+۹۹۵ (۳۲) ۲ ۲۴۱ ۱۴ https://www.ug.edu.ge/public/ The University of Georgia ۸۵۸۱ ۹
+۹۹۵ (۳۲) ۲۴۵ ۷۵۴۵ https://gipa.ge/ Georgian Institute of Public Affairs ۹۲۵۵ ۱۰

تحصیل در گرجستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

گرجستان از جمله کشورهایی است که روابط دوجانبه ی مساعدی با ایران دارد و به همین منظور ایرانی ها به منظور سفر به این کشور تا ۹۰ روز بدون نیاز به اخذ ویزا و روادید می توانند در خاک این کشور حضور داشته باشند. اما به منظور تحصیل در گرجستان نیاز است که از سفارت و اداره ی مهاجرت این کشور کسب اجازه کرده و درخواست ویزا D3 کنید. مدت زمان صدور این ویزا در حدود ۴۵ الی ۶۰ روز بوده که بسته به شرایط پرونده ممکن است متغیر باشد.

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی گرجستان عبارتند از :

 1. رزومه تحصیلی و ترجمه ی مدارک تحصیلی و ریز نمرات (به همراه مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری)
 2. اصل و ترجمه ی مدارک هویتی (شناسنامه، کارت ملی و … )
 3. داشتن توصیه نامه معتبر از اساتید آخرین مقطع تحصیلی
 4. گواهی عدم سوء پیشینه
 5. دو قطعه عکس
 6. ارائه ی گواهی سلامت و عدم ابتلا به بیماری های خطرناک همانند ایدز و …
 7. پرداخت هزینه ی ویزا
 8. تکمیل کردن فرم های درخواست
 9. ارائه ی نامه ی پذیرش و دعوتنامه ی معتبر از طرف دانشگاه
 10. پاسپورت متقاضی با حداقل دو برگ سفید و ۶ ماه اعتبار از تاریخ صدور روادید
 11. انگیزه نامه

تحصیل در گرجستان و موقعیت کار و اقامت پس از تحصیل

تا اینجا در مورد تحصیل در گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان بحث کردیم.  حال در رابطه با اقامت دانشجویان پس از تحصیل در گرجستان ، سیاست کلی دولت بر این است که نیروهای متخصصی که در همین کشور تحصیل کرده اند را جذب نموده و به این صورت از تخصص و ایده های آنها در راستای پیشرفت کشور خود بهره مند شود. در راستای اجرایی شدن این سیاست، دانشجو پس از گذراندن دوره تحصیل در گرجستان یک سال زمان دارد که برای کاریابی در کشور گرجستان اقدام کند و در صورت یافتن شغل تمام وقت بتواند اقامت کاری دریافت کرده و پس از ۳ الی ۵ سال پرداخت مالیات، برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند. اما با توجه به نرخ بیکاری نسبتا بالای این کشور و تمایل آن کشور بر جذب نیروهای بومی، شانس کاریابی دانشجو بالا نبوده و بهتر است که از همان ابتدا برای تحصیل در کشورهایی اقدام کنید که نرخ بیکاری پایین تری داشته و شرایط اقتصادی قوی تری نسبت به کشور گرجستان داشته باشند. این مقاله با نظارت مستقیم کارشناسان ارشد موسسه ی حقوقی ملک پور به نگارش درآمده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر اخلاقی و حرام بوده و موسسه ی حقوقی ملک پور هیچ گونه رضایتی بر این امر ندارد.

کشورهای بسیار پیشرفته تر با سطح علمی بالاتری نسبت به گرجستان وجود دارند که می توانند به منظور تحصیل مد نظر قرار گرفته شوند که از جمله ی آن ها می توان به تحصیل در انگلیس، کانادا، هلند، دانمارک و … اشاره کرد.

تحصیل در کانادا
تحصیل در بهترین دانشگاه های انگلستان

همچنین افرادی که به دنبال تحصیل با هزینه های نسبتا مناسبی می باشند میتوانند برای تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان و اتریش نیز اقدام نمایند.

تحصیل در اتریش
تحصیل رایگان در آلمان

موسسه حقوقی ملک پور همواره به خواسته های هم میهنان عزیزمان ارج نهاده و همواره سعی داشته است تا با کسب اطلاعات دقیق از به روز ترین قوانین مهاجرت و به اشتراک گذاشتن این اطلاعات و تجارب ارزشمند با موکلین خود گامی بلند در راستای آگاه سازی این عزیزان بردارد. شما همراهان ارجمند می توانید به منظور کسب اطلاعات دقیق تر در رابطه با تحصیل در گرجستان و همچنین تحصیل، کار و سرمایه گذاری در سایر کشور های اروپایی و کانادا مقالات ما را با کلید واژه ی “ملک پور” جستجو کرده و یا اینکه با دفتر مرکزی موسسه حقوقی ملک پور و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از مشاوره ی رایگان مشاورین مجرب موسسه استفاده کرده و از شرایط تحصیل در گرجستان و سایر کشور ها مطلع گردیده و در صورت نیاز از مشاوره ی تخصصی مشاورین ارشد و وکلای مهاجرت موسسه نیز بهره مند شوید.

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل در گرجستان و سخن پایانی

تحصیل در گرجستان ، شرایط تحصیل در مقاطع مختلف این کشور و مدارک مورد نیاز به منظور اخذ پذیرش و تحصیل در گرجستان را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. ممکن است در نگاه اول گرجستان کشور مناسبی به منظور ادامه تحصیل به نظر برسد. چرا که هزینه ی تحصیل در آن کشور به نسبت سایر کشور ها کمتر می باشد، اما همان طور که مطلع هستید کشور گرجستان جز کشور های آسیایی و جهان سوم بوده و علاوه بر نرخ بیکاری نسبتا بالا، شرایط اقتصادی قوی هم ندارد و شانس کاریابی دانشجویان نیز حتی پس اتمام دوره تحصیل در گرجستان نیز بسیار پایین می باشد.چرا که تمرکز و سیاست کلی این کشور بر جذب نیروهای بومی بوده و حتی بسیاری از مردم گرجستان پس از پایان دوره های تحصیلی خود، به منظور یافتن شغلی مناسب به کشور های بسیار پیشرفته تری مانند اتریش، آلمان، انگلیس و یا کانادا مهاجرت می کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ