تحصیل رایگان در اروپا و بررسی آن

تحصیل رایگان در اروپا ، شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل اروپا و تحصیل در اروپا و کشورهای ارائه دهنده تحصیلات مجانی در اروپا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط لازم برای بهره مند شدن از تحصیل رایگان در اروپا چیست؟ کدام کشور ها تحصیلات رایگان برای دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند؟ هزینه زندگی در اروپا برای افرادی که خواهان ادامه تحصیل در اروپا می باشند چقدر است؟ دلایل زیادی وجود دارد که دانشجویان، اروپا را به عنوان مقصدی برای تحصیل انتخاب می نمایند که از این دلایل می توان به؛ ارائه تحصیلات در کلاس جهانی، ارائه دوره ها به زبان های اصلی تجارت جهانی (انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و…)، برخورداری از آینده روشن برای امر کسب و کار، گزینه های بسیار زیاد برای تحصیل و وجود بورس های تحصیلی و تحصیل رایگان در اروپا و… اشاره نمود و دانشجویان بسیار زیادی از سرتاسر دنیا برای تحصیل رایگان در اروپا یا تحصیل ارزان در این منطقه اقدام می نمایند. برای مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی و بهرمندی از تحصیل رایگان در اروپا نیازمند داشتن اطلاعات و دانش کافی از قوانین کشورهای موجود است و این موضوع برای افرادی که قصد مهاجرت از این طریق را دارند موضوع ساده ای نخواهد بود و فرد بایستی با یک وکیل معتبر در این زمینه مشورت نماید. موسسه حقوقی ملک پور ، همکار موسسه MIE  اتریش با کارشناسان و وکلای خبره در زمینه مهاجرت آماده ارائه بهترین خدمات به هموطنان عزیزمان می باشد، شما می توانید با این موسسه تماس حاصل نموده و اطلاعات رایگان و به روز شده (مطابق جدیدترین قوانین کشور ها)  دریافت نمائید.

تحصیل رایگان در اروپا همواره جزو پرطرفدارترین موضوعات برای علاقمندان به تحصیل و زندگی در خارج از ایران محسوب می شود. هزینه های تحصیلی بخش عمده هزینه های زندگی در اروپا را برای دانشجویان شامل می شود. تحصیل رایگان در اروپا، دانشجو را قادر می سازد تا فقط هزینه زندگی شخصی خود را پرداخته و حتی با کار حین تحصیل بتواند هزینه های زندگی خود در اروپا را به صفر برساند. در این مقاله سعی بر آن شده تا کشورها و شرایط تحصیل رایگان در اروپا،و روند صدور ویزای تحصیلی برای تحصیل رایگان در اروپا بررسی شده و به سوالات و ابهامات شما پاسخ داده شود. موسسه حقوقی ملکپور با همکاری موسسه حقوقی MIE اتریش تلاش دارد تا تمامی شرایط تحصیل رایگان در اروپا گزینه های دیگر تحصیل در اروپا را به صورت شفاف به شما متقاضیان محترم ارائه دهد.

تحصیل رایگان در اروپا
 • تحصیل رایگان در اروپا و شرایط عمومی
 • تحصیل رایگان در اروپا و تحصیل در مقاطع مختلف
 • تحصیل رایگان در اروپا ، معرفی و بررسی کشورهای اروپایی با نظام آموزشی رایگان
 • تحصیل رایگان در اروپا و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل رایگان در اروپا و شرایط دریافت بورسیه
 • تحصیل رایگان در اروپا و ویزای تحصیلی اروپا
 • تحصیل رایگان در اروپا برای دانشجویان پیام نور و علمی کاربردی
 • تحصیل رایگان در اروپا و متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اروپا
 • تحصیل رایگان در اروپا و شرایط کار پس از تحصیل
 • تحصیل رایگان در اروپا و شرایط اخذ اقامت و پاسپورت اروپایی
 • مزایای تحصیل در اروپا
 • تحصیل رایگان در نروژ
 • تحصیل رایگان در سوئد
 • تحصیل رایگان در آلمان
 • تحصیل رایگان در ایتالیا
 • تحصیل رایگان در ایسلند
 • تحصیل رایگان در اتریش
 • تحصیل رایگان در اروپا ، معرفی محصول اپلای و ویزای تحصیلی اتریش
 • تحصیل رایگان در اروپا و سخن پایانی

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط عمومی

قاره اروپا دومین قاره کوچک جهان شناخته می شود که در قسمت نیمکره شمالی زمین واقع گردیده است. مساحت این قاره در حدود ۱۰ کیلومتر مربع می باشد و جمعیت این قاره یازده درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است. تعداد کشورهای قاره سبز ۵۲ کشور می باشد. شاخص توسعه انسانی که مشتمل بر؛ دستیابی به آموزش، کیفیت بهداشت، امید به زندگی  و درآمد سرانه است، در این کشورها در سطح بالایی قرار دارد. کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی از کشورهای برتر دنیا به شمار می آیند که صنایع عظیم و تکنولوژی های نوین در این کشورها زبانزد خاص و عام می باشد و تمام این پیشرفت ها طی سالیان اخیر به علت دانش و تحقیقات در زمینه علم و فناوری صورت پذیرفته است.

 دانشگاه های متعددی در این منطقه وجود دارد که برترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می نماید و دانشجویان می توانند با تحصیل رایگان در اروپا یا تحصیل ارزان به مقاصد خود دست یابند و از پتانسیل های موجود در این کشورها در زمینه کسب و کار بهرمند گردند و  برای آینده شغلی خود شرایط مطلوبی را متصور باشند. شمار کشورهایی که تحصیل رایگان ارائه می نمایند زیاد می باشد و افراد می توانند با داشتن شرایط لازم برای این کشورها اقدام نمایند که در ادامه این نوشتار شرایط لازم برای تحصیل رایگان در اروپا و دانشگاه های موجود در کشورهای اروپایی که تحصیلات رایگان یا ارزان برای دانشجویان ارائه می نماید بحث خواهیم کرد. ۱۵ کشور برتر در زمینه آموزش و پرورش در اروپا که بر اساس کیفیت تحصیلی، هزینه های تحصیلی و زندگی وآینده شغل رتبه بندی شده است و در نمودار زیر قابل مشاهده می باشد:

نمودار رتبه بندی کشورهای اروپایی از نظر کیفیت آموزشی برای دانشجویان بین المللی

تحصیل زیر ۱۸ سال در خارج از کشور
مهاجرت برای پزشکان و دندانپزشکان
تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل رایگان در اروپا ، معرفی و بررسی کشورهای اروپایی با نظام آموزشی رایگان

دانشگاه های موجود در اروپا به دو بخش دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند که هزینه تحصیل برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و سایر کشور ها متفاوت می باشد. علیرغم اینکه دانشگاه ها در طی سالهای اخیر سیاست های خود را برای جذب دانشجو تغییر داده اند و هزینه ها را افزایش داده اند  اما در برخی از در دانشگاه های دولتی دانشجویان بین المللی می توانند تحصیل رایگان در اروپا را تجربه نمایند که به شرح زیر می باشد.

تحصیل رایگان در آلمان

یکی از کشور هایی که دانشجویان بین المللی می توانند در مقاطع مختلف تحصیل رایگان در اروپا را تجربه نمایند کشور آلمان می باشد. چندین دانشگاه این کشور دارای رتبه بالای آموزشی در جهان است که از دانشگاه های برلین، LMU،  دانشگاه هیدلبرگ ، دانشگاه مونیخ و… می توان نام برد. در دانشگاه های آلمان تحصیل به زبان آلمانی در تمامی مقاطع رایگان است برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه هیدلبرگ شهریه بسیار پایینی در حدود ۱۵۰۰ یورو به ازای هر ترم از دانشجویان بین المللی اخذ می نماید و دوره های آن مشتمل بر آلمانی و انگلیسی است. دانشگاه LMU  نیز در مقطع کارشناسی ارشد تنها ۲۵۰ دلار برای هزینه های اداری از دانشجویان بین الملی اخذ می نماید.

لیست دانشگاه هایی که با پرداخت شهریه اندک می توان در آلمان تحصیل نمود بدین شرح است:

لیست دانشگاه هایی که با پرداخت شهریه اندک می توان در آلمان تحصیل نمود

ویزای تحصیلی آلمان

 

تحصیل رایگان در اتریش

یکی دیگر از کشورهایی  که تحصیل رایگان در اروپا را ارئه می نماید و دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان  یا با پرداخت شهریه اندک تحصیل نمایند کشور زیبای اتریش است. دوره های درسی در بیشتر دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی و انگلیسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری ارائه می گردد که برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا یا عضو منطقه اقتصادی اروپا به صورت رایگان عرضه می گردد.برای نمونه یکی از دانشگاه های کشور اتریش که دانشگاه وین نام دارد که در اتریش در جایگاه نخست قرار دارد و در رنک بندی جهانی در رتبه ۱۴۳  دنیا واقع شده است، از دانشجویان بین المللی هزینه ای به مبلغ ۷۲۶٫۷۲ یورو به ازای هر ترم دریافت می کند و همچنین دانشجویان هزینه اندکی به مبلغ ۷۹٫۱۹ یورو برای اتحادیه دانشجویان می پردازند. این دانشگاه از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است و دانشجویانی که در دانشگاه های کشور اتریش فارغ التحصیل می شوند می تواننددر همین کشور به دنبال کار باشند و از آنجایی که نرخ بیکاری پایینی دارد می توانند به راحتی شغلی مرتبط با رشته خود را بیابند و اقامت کاری دریافت نمایند.

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل رایگان در آلمان و اتریش

 

تحصیل رایگان در نروژ

کشور نروژ کشور با داشتن ذخایر نفت و گاز فراوان، همچنین با درامد سرانه بالا و طبیعت بکر با کوهای زیبا در دنیا شناخته شده است.این کشور عضو سازمان ملل متحد، عضو ناتو، شورای اروپا و اروپای شمالی و بخشی از شنگن است. نروژ به عنوان کشوری با ارائه تحصیل رایگان در اروپا در بین دانشجویان شناخته شده است.

آموزش در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. آموزش عالی در کشور نروژ ترکیبی از دانشگاه های دولتی و خصوصی است. در سال۲۰۱۹ و با رنک بندی که QS انجام می دهد، چهار دانشگاه نروژ در رتبه بندی جهانی  در جایگاه خوبی قرار دارند که این دانشگاه ها شامل؛ دانشگاه اسلود، دانشگاه برگن ، دانشگاه ترومسو و دانشگاه علم و صنعت.

 بیشتر دانشگاه های مقاطع کارشناسی به زبان نروژی ارائه می گردد اما بیش از ۲۰۰ برنامه در دانشگاه های نروژ در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می گردد.مقطع کارشناسی در نروژبه مدت ۳ سال، کارشناسی ارشد به مدت ۲ سال و دکترا بیش از ۳سال به طول می انجامد. هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی رایگان می باشد و تنها در حدودو ۱۰۰ دلار به عنوان هزینه های اداری هر ترم بایستی پرداخت گردد و در برخی از دانشگاه ها هزینه دوره کارشناسی ارشد مقداری بالاتر می باشدولی با این وجود به عنوان مثال در دانشگاه اسلو  دانشجویان کارشناسی ارشد هیچ گونه ای هزینه ای پرداخت نخواهد کرد و رایگان می باشد تنها مبلغ ۶۹٫۱۲ برای سازمان رفاه دانشجویی پرداخت خواهند کرد.

تحصیل رایگان در نروژ

 

 

تحصیل رایگان در بلژیک

بلژیک یک ملیت چند زبانه می باشد که اکثر دوره های دانشگاهی در این کشور به زبان فرانسوی است اما دوره هایی نیز به زبان انگلیسی وجود دارد. برخی از دانشگاه های بلژیک امکان تحصیل رایگان یا با هزینه های بسیار کم را برای دانشجویان فراهم نموده است .

شهریه دانشگاه گنت برای دانشجویان بین المللی درمقطع لیسانس در حدود ۱۰۰۰ دلار و برای مقطع کارشناسی ارشد ۲۰۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه uc Louvain  نیز یکی از دانشگاهای موجود در بلژیک است که هزینه برابر ۱۰۰۰ دلار در سال را دانشجویان متقبل می گردند.

از سایر کشورهایی که تحصیل رایگان در اروپا برای دانشجویان بین المللی ارائه می نماید، می توان از اسپانیا، ایتالیا، دانمارک،فنلاند، فرانسه، سوئیس و.. نام برد. برخی از دانشگاه هایی که تحصیلات رایگان در اروپا ارائه می نمایند و در رتبه بندی جهانی ازاعتبار ویژه ای برخوردار می باشند به شرح ذیل است.

لیست دانشگاههای اروپایی که تحصیل رایگان ارائه می دهند

تحصیل در بلژیک

در بخشهای بعدی و انتهایی مقاله به صورت بازتری به تحلیل و بررسی تحصیل رایگان در کشور های فوق الذکر و چند کشور دیگر اروپایی خواهیم پرداخت.

تحصیل رایگان در اروپا و ویزای تحصیلی اروپا

دانشجویانی که از کشورهای غیر اروپایی بمنظور تحصیل رایگان در اروپا اقدام می نمایند، نیاز به ویزای تحصیلی برای ورود به این کشور ها دارند که برای دریافت ویزای تحصیلی فرد بایستی مدارکی را ارائه نماید که بدین شرح می باشد:

 1. اصل و کپی مدارک شناسایی متقاضی شامل گذرنامه معتبر و شناسنامه و ترجمه این مدارک
 2. ارائه چند قطعه عکس با زمینه سفید
 3. ارائه ی آخرین مدرک تحصیلی متقاضی و ریز نمرات مربوط به مدرک و ترجمه ی آن
 4. ارائه ی نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 5. ارائه اسناد و مدارک بانکی که نشان از توانایی مالی فرد برای هزینه های زندگی و هزینه تحصیل یک سال وی می شود.

ارائه ی مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی الزامی نمی باشد ولی در هنگام مصاحبه فرد باید با زبان کشور مقصد آشنایی کامل داشته باشد. نکته اساسی در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی این موضوع است که فرد باید وابستگی مالی، وابستگی عاطفی یا کاری نسبت به ایران داشته باشد که برای این موارد می توانند با پیشنهاد شغلی مبنی بر این که شرکت مورد نظر فرد را بعد از اتمام تحصیلات، در ایران نیاز دارد، یا فرد دارای پدر یا مادری است که به وی وابسته است شانس خود را برای ویزای تحصیلی بالا ببرد. نکته دیگری که می تواند ریسک ویزای تحصیلی را بالا ببرد Gap تحصیلی است؛ نباید فاصله فارغ التحصیلی فرد تا زمان اپلای برای دانشگاه زیاد باشد.

تحصیل رایگان در اروپا و بررسی ویزای همراه

افرادی که قصد تحصیل رایگان در اروپا را دارند می توانند از طریق ویزای همراه برای خانواده خود شامل همسر و فرزند یا شریک زندگی (Partner) خود درخواست ویزای همراه نمایند و بدینوسیله اقامت کشور مورد نظر را برای آنها نیز اخذ نمایند. ویزای همراه به دو صورت ویزای توریستی و ویزای کاری موسم به ( open work permit) برای همراه متقاضی قابل اخذ می باشد. برخی از کشورها را برای ارائه ویزای همراه بررسی می نماییم.

کشور آلمان در هنگام صدور مجوز تحصیلی اجازه الحاق همراه را به فرد می دهد و همراه می تواند تا زمان اتمام تحصیل متقاضی در کشور آلمان اقامت داشته باشد. این نوع ویزا برای همسر و فرزند زیر۱۸ سال صادر می گردد. همراه در آلمان اجازه کار نخواهد داشت.

افرادی که برای تحصیل رایگان در اروپا کشور اتریش را انتخاب نموده اند نمی توانند به صورت همزمان برای همسر و فرزند خود ویزای همراه درخواست نمایند، اما متقاضی اصلی می تواند پس از ورود به اتریش و ثبت نام در دانشگاه و بعد از ۲ الی ۳ ماه می توانند برای خانواده خود ویزای همراه درخواست نمایند.

دانمارک نیز یکی از کشورهایی به شمار میرود که دانشجویان می توانند با هدف تحصیل رایگان در اروپا آن را انتخاب نمایند. دانشجویانی که نیز در دانمارک تحصیل می نمایند می توانند برای ویزای همراه در همان ابتدا درخواست نمایند و ویزای همراه نیز در این کشور برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال را شامل می شود.

کشور دانمارک جزء محدود کشورهایی در اروپا محسوب می گردد که همراه دانشجو به صورت تمام وقت اجازه کار دارد و این موضوع باعث شده است متقاضیانی که به صورت زوج و خانواده هستند استقبال بسیار خوبی از این موقعیت نمایند. چراکه همراه دانشجو با اجازه کار فول تایمی که دارد می توانید بخش اعظمی از هزینه های زندگی را تامین نماید.

برای درخواست ویزای تحصیلی سوئیس فرد نمی تواند از طریق ویزای همراه یا الحاق به خانواده برای خانواده خود درخواست نماید، زیرا ویزایی که فرد برای تحصیل در دانشگاه اخذ می نماید ،دلیل این امر این می باشد که ویزایی که دانشجویان اخذ می نمایند از نوع ویزای موقت B می باشد و تنها افرادی که دارای مجوز اقامت نوع C می باشند می توانند برای این نوع ویزا اقدام نمایند.

برای کشور نروژ نیز فرد می تواند بعد از رفتن به نروژ و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر و بعد از گذشت مدتی برای همراه خود درخواست ویزای همراه نماید.

نکته اساسی برای درخواست ویزای همراه برای تحصیل رایگان در اروپا

نکته اساسی برای درخواست ویزای همراه داشتن توان مالی همسر برای حمایت مالی و مخارج زندگی خانواده اش می باشد که فرد بایستی این تمکن مالی را در حساب خود نشان دهد. نکته دیگر مسلط بودن همراه به زبان کشور مورد نظر است. داشتن ریشه یا وابستگی به ایران شانس ویزا شدن فرد رابالا می برد. برای افرادی که برای همسر خود اقدام می نمایند باید مدارک و گواهی های لازم که نشان از ازدواج آنها دارد را ارائه نمایند.

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشند می توانند برای اخذ بورسیه های تحصیلی اقدام نمایند و از این طریق تحصیل رایگان در اروپا را تجربه نمایند. بورسیه های تحصیلی با دو هدف  شامل پوشش هزینه های تحصیل یا پوشش هزینه های تحصیلی و زندگی ارائه می گردد کما اینکه برخی از کشورها این بورسیه ها را به عنوان کمک هزینه و با تخفیف در شهریه دانشگاه ارائه می نمایند مانند برخی از دانشگاه های کشور هلند. اکثر دانشگاه های موجود در اروپا برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی ارائه می نمایند.

افرادی که برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام می نمایند باید دارای رزومه قوی در زمینه تحصیلی و مقالات علمی در سطح بین المللی، داشتن اختراعات به ثبت رسیده، تحصیل در دانشگاه هایی با مرتبه علمی بالا باشند و این بورسیه های تحصیلی برای افراد برجسته ارائه می گردد.

تحصیل در اروپا ـ مهاجرت تحصیلی به اروپا

بورسیه تحصیلی در خارج از کشور

تحصیل رایگان در اروپا برای دانشجویان پیام نور و علمی کاربردی

دانشجویانی که برای تحصیل رایگان در اروپا اقدام می کنند و برای پذیرش از دانشگاهی مدارک خود را ارائه می نمایند دانشگاه مربوطه مدارک تحصیلی فرد را ارزش گذاری می نماید و با توجه به  دروسی که فرد گذرانده است از صفر تا ۴ نمره می دهد و معدل فرد محاسبه می گردد، عملا برخی از دروسی را خصوصا دروس عمومی ارزشگذاری نمی کند. نکته مهم در این رابطه این موضوع است که سالیانه سایت های QS، سایت تایمز و… دانشگاه ها را با توجه به بار علمی که دارند ارزش گذاری و رتبه بندی می نماید و چنانچه فردی در دانشگاهی در ایران تحصیل نموده باشد که در این رتبه بندی بین المللی قرار گرفته است شانس بیشتری برای پذیرش دارد، با این وجود پذیرش فرد را دانشگاه مشخص می نماید و با توجه به سیاست های دانشگاه عمل می نماید و از این طریق دانشجویانی که مدرک خود را از دانشگاه های علمی کاربردی یا پیام نور اخذ نموده اند شانس تحصیل رایگان در اروپا را دارند. کشورهایی مانند ایتالیا که بورسیه های تحصیلی خوبی ارائه می نماید یا برخی از دانشگاه های آلمان مقصد خوبی برای این عزیزان می باشد.

تحصیل رایگان در اروپا و متوسط هزینه زندگی دانشجویی در اروپا

یکی از مهم ترین مسائلی که ذهن بسیاری از دانشجویان را درگیر می سازد بحث هزینه هاست، دانشجویانی که  قصد تحصیل رایگان در اروپا را دارند بایستی هزینه های زندگی را نیز مد نظر قرار دهند و این هزینه ها غیر قابل اغماض است. برای روشن شدن موضوع هزینه زندگی در برخی از این کشور ها را بررسی می نماییم.

جدول هزینه زندگی در برخی از کشور های اروپایی

همانطور که در جدول بالا مشاهده می گردد میزان هزینه های کشور سوئیس در مقابل سایر کشورها از هزینه های بالاتری برخوردار است؛ کما اینکه متوسط درآمد در این کشور تقریبا دوبرابر سایر کشورها می باشد. یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی در زمینه قیمت و هزینه ها شاخص تورم می باشد که طبق نمودار زیر برای برخی از کشورها مقایسه می نماییم.

در این نمودار برای کشور هایی که به عنوان ارائه دهنده تحصیل رایگان در اروپا شناخته می شوند، کشور سوئیس از نرخ تورم پایین تری نسبت به سایر کشورهای اروپایی برخوردار است.

نمودار نرخ تورم کشور های اروپایی بر حسب نرخ شاخص مصرف کننده

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط کار پس از تحصیل

با توجه به پیشرفت های حاصل شده در زمینه تکنولوژی و صنعت در منطقه اروپا و ایجاد زمینه و بستر مناسب برای صاحبان مشاغل و کسب و کار و همچنین اعمال سیاست های درست برای حمایت از نیروی کار سبب گردیده است که افراد زیادی در جستجوی کار در این کشورها باشند. دانشجویانی که در حال تحصیل رایگان در اروپا می باشند می توانند بعد از اتمام تحصیل در این کشور ها در جستجوی شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود باشند و پس از پیدا نمودن شغل مربوطه ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل می نمایند و اقامت بلند مدت دریافت می کنند. نکته اساسی در این رابطه این موضوع است که هرچه دانشجو بر زبان کشور مورد نظر تسلط بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای پیدا نمودن کار دارد. کشورهای یاد شده در زمینه های مختلف نیازمند نیروی کار ماهر می باشند از این رو افرادی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند به مدت ۱۸ ماه فرصت دارند که بعد از تحصیل در جستجوی شغل مورد نظر باشند، دانشجویانی که از اتریش فارغ التحصیل می گردند به مدت ۶ ماه بعد از تحصیلشان فرصت جستجوی کار دارند یا دانشجویانی که از نروژ فارغ التحصیل می گردند به مدت ۶ ماه فرصت جستجوی کار در این کشور را دارند ولی دانستن زبان نروژی یکی از الزامات است. افرادی که در دانشگاه های سوئیس در حال تحصیل می باشند بعد از اتمام تحصیل ۳ ماه فرصت دارند شغل مورد نظر خود را بیابند، همانطور که ذکر کردیم علاوه بر داشتن تخصص لازم در زمینه کاری، مربوطه فرد باید به زبان کشور مورد نظر اشراف و تسلط کامل داشته باشد. یکی از شاخص های مهم اقتصادی برای افرادی که خواهان کار در سایر کشورها می باشند شاخص نرخ بیکاری است که برای کشورهایی که از آنها به عنوان مقصدی برای تحصیل رایگان در اروپا ذکر کردیم کشور آلمان دارای نرخ بیکاری پایین تری می باشد.

نمودار نرخ بیکاری کشور های اروپایی

اقامت پس از تحصیل در هلند
اقامت پس از تحصیل در آلمان
اقامت پس از تحصیل در اتریش

تحصیل رایگان در اروپا و شرایط اخذ اقامت و پاسپورت اروپایی

دانشجویانی که از کشورهای غیر اروپایی بمنظور تحصیل رایگان در اروپا اقدام می نمایند، نیاز به ویزای تحصیلی برای ورود به این کشور ها دارند که برای دریافت ویزای تحصیلی فرد بایستی مدارکی را ارائه نماید که بدین شرح می باشد:

 1. اصل و کپی مدارک شناسایی متقاضی شامل گذرنامه معتبر و شناسنامه و ترجمه این مدارک
 2. ارائه چند قطعه عکس با زمینه سفید
 3. ارائه ی آخرین مدرک تحصیلی متقاضی و ریز نمرات مربوط به مدرک و ترجمه ی آن
 4. ارائه ی نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 5. ارائه اسناد و مدارک بانکی که نشان از توانایی مالی فرد برای هزینه های زندگی و هزینه تحصیل یک سال وی می شود.

ارائه ی مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی الزامی نمی باشد ولی در هنگام مصاحبه فرد باید با زبان کشور مقصد آشنایی کامل داشته باشد. نکته اساسی در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی این موضوع است که فرد باید وابستگی مالی، وابستگی عاطفی یا کاری نسبت به ایران داشته باشد که برای این موارد می توانند با پیشنهاد شغلی مبنی بر این که شرکت مورد نظر فرد را بعد از اتمام تحصیلات، در ایران نیاز دارد، یا فرد دارای پدر یا مادری است که به وی وابسته است شانس خود را برای ویزای تحصیلی بالا ببرد. نکته دیگری که می تواند ریسک ویزای تحصیلی را بالا ببرد Gap تحصیلی است؛ نباید فاصله فارغ التحصیلی فرد تا زمان اپلای برای دانشگاه زیاد باشد.

مزایای تحصیل رایگان در اروپا

 • تحصیل رایگان در اروپا بدون هزینه
 • اقتصاد و صنعت قوی و شکوفای اروپا
 • تنوع رشته های تحصیلی و دانشگاه های اروپا
 • بهره گیری از مدرن ترین سیستم های آموزشی در اروپا

مروری کلی بر تحصیل در اروپا

برخی از کشورهای اتحادیه اروپا به تمامی دانشجویان خارجی واجد شرایط متقاضی تحصیل رایگان در اروپا خدمات تحصیلی رایگان عرضه می کنند. این کشورها شامل نروژ، سوئد، آلمان، دانمارک، فنلاند، اتریش و یونان می باشند.پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در قاره اروپا برای دانشجویان شامل پرستاری، روانشناسی و حقوق می باشد و در مرحله بعدی فیزیک و رشته های علوم پایه قرار دارند.

تحصیل رایگان در نروژ

همه ساله دانشجویان زیادی به دلیل رایگان بودن و کیفیت بالای تحصیل در نروژ اقدام به دریافت ویزای تحصیلی این کشور می کنند. با استفاده از مالیات شهروندانش هزینه تحصیل خارجی را همانند  دانشجویان نروژی زمان پرداخت کرده تا از مزایای تحصیل در اروپا برخوردار شود. هرچند که هزینه زندگی در نروژ بسیار بالا بوده و در حدود ۸ هزار و ۹۰۰ کرون نروژ  یا معادل ۲۰ میلیون تومان ماهیانه می باشد.  که شامل هزینه اجاره خانه لوازم منزل، پوشاک، سلامت، حمل و نقل و سایر هزینه ها می باشد.

در نروژ  ۸ دانشگاه غیردولتی،  ۲۰ دانشگاه دولتی و   ۱۶  آموزشکده خصوصی  وجود دارد.  دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه استاوانگر، دانشگاه علوم طبیعی نروژ, دانشگاه آگدر و  دانشگاه نورد لند  از جمله دانشگاه های رایگان برای تحصیل در به شمار می آیند.

دانشگاه اسلو

بر طبق رتبه بندی دانش معروف به  رتبه بندی شانگهای، دانشگاه اسلو شصت و هفتمین دانشگاه برتر جهان است.  سطح علمی دانشجویان و اساتید دانشگاه اسلو  بسیار بالاست و برنامه آموزشی بسیار منظمی دارد. این دانشگاه هر سال ۵ برنده جایزه نوبل را معرفی می کند.  بین سالهای ۱۹۴۷ و ۱۹۸۹،  جایزه نوبل توسط دانشگاه اسلو به برندگان اعطا می شد ولی در حال حاضر این دانشگاه تنها میزبانی این مراسم را بر عهده دارد.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در نروژ

تحصیل رایگان در سوئد

تا سال ۲۰۱۰، سوئد جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپا بود که تحصیل در آن رایگان  بدون در نظر گرفتن ملیت بود. در سال ۲۰۱۰ پارلمان سوئد قانون دریافت شهریه شهروندان غیر اتحادیه اروپایی را صادر کرد. ولی در عین حال مجوز اعطای بورسیه تحصیلی رایگان را به دولت برای تحصیل رایگان شهروندان خارجی اعطا کرد.

علیرغم این که بر طبق قانون هیچ دانشگاه رایگانی برای شهروندان خارجی در سوئد وجود ندارد،  دانشگاه ها دانشجویان خارجی را بورسیه کامل تحصیلی می‌کنند.

مهمترین دانشگاههای رایگان سوئد شامل:

دانشگاه لوند، دانشگاه هالمشتاد، دانشگاه آپسالا، دانشگاه استکهلم، دانشگاه علوم اقتصادی استکهلم و دانشگاه یونکوپیک می باشند.

دانشگاه پژوهش محور آپسالا، قدیمی ترین دانشگاه سوئد  محسوب می شود که در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده است و جز بهترین دانشگاههای اروپایی است. این دانشگاه ۱۶ میلادی و دوران امپراطوری سوئد به  شهرت رسید.

تحصیل رایگان در آلمان

اکثر دانشگاه های آلمان  خدمات تحصیلی رایگان به دانشجویان خارجی اعطا می کنند. اخیراً تنها ۴ دانشگاه از میان ۱۶ دانشگاه دولتی آلمان، به نام های بادن، وترمبرگ، باواریا، هامبورگ و لاور ساکونی شهریه هایی به میزان ۵۰۰ یورو در هر ترم دریافت می کنند.  سایر دانشگاه ها تنها هر ترم مبلغ ۵۰ یورو به عنوان هزینه‌های جاری دانشجو  دریافت می کنند  و هیچ هزینه تحصیلی دیگری از دانشجو گرفته نمی شود.

 برای دوره فوق لیسانس، برخی دانشگاه ها شهریه به میزان ۶۵۰ تا ۳ هزار یورو  در هر ترم از دانشجو دریافت می کنند.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

مقاله مرتبط

تحصیل رایگان در آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا تحت عنوان بورسیه استانی بوده و با ارائه گواهی عدم تمکن مالی حتی برای دانشجویان دانشگاه های پیام نور و علمی و کاربردی نیز امکان پذیر است.

دولت ایتالیا و دانشگاه هایی مانند بولونیا، پاویا، پلی تکنیک میلان، یونیورسیتا کاتولیکا بورسیه های تحصیلی رایگان به دانشجویان بین المللی با تمکن مالی کم اعطا می کنند.

مقاله مرتبط

بورسیه تحصیلی ایتالیا

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد بورسیه تحصیلی ایتالیا

تحصیل رایگان در ایسلند

دانشگاه های ایسلند هیچ شهریه ای بابت تحصیل از دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند ولی مبلغی به میزان ۵۹۵ یورو بعنوان هزینه ثبت نام سالیانه از دانشجویان دریافت می کنند.

تحصیل رایگان در اتریش

اگر شما دانشجوی بین المللی و شهروند کشورهای جهان سوم و کمتر صنعتی که قرارداد تبادل دانشجو با اتریش دارند باشید، می توانید از تحصیل رایگان در اتریش بهره مند شوید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اروپا ، معرفی محصول اپلای و ویزای تحصیلی اتریش

همانطور که ذکر کردیم کشور اتریش یکی از کشورهایی است که دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان در اروپا را دارند می توانند برای آن اقدام نمایند. افرادی که قصد تحصیل در کشور اتریش را دارند باید از دانشگاه های موجود در اتریش پذیرش دریافت نمایند و از آن طریق و با ارائه مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی اتریش اقدام نمایند. امر پذیرش و ویزا دو مقوله ای بسیار متفاوت می باشد که نیازمند اطلاعات کامل در باب هر دو موضوع است و کوچکترین اشتباه می توانند فرد را از آینده ای که برای خود متصور گردیده باز دارد. معمولا افرادی که برای پذیرش از دانشگاه اتریش اقدام می نمایند با سوالاتی نظیر؛ برای اپلای و اخذ ویزای تحصیلی اتریش باید از کجا شروع کرد؟ تحصیلات رایگان در اتریش برای چه افرادی امکان پذیر می باشد؟ شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی چیست؟ و… رو به رو می گردند. موسسه حقوقی ملک پور با ارائه محصولی در زمینه اپلای و ویزای تحصیلی و توضیح تمام موارد پذیرش و ویزای تحصیلی افراد را در رسیدن به اهداف خود راهنمایی می نمایند که شما می توانید این محصول را با قیمت مناسب از سایت malekpour.ir  یا لینک زیر خریداری نمایید.

اپلای و ویزای تحصیلی اتریش

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل رایگان در اروپا و سخن پایانی

تحصیل رایگان در اروپا ، کشورهای اروپایی ارائه دهنده تحصیلات رایگان و مواردی از قبیل بورسیه تحصیلی و هزینه های زندگی در این مقاله مورد بررسی واقع گردید. دانشجویان از سرتا سر دنیا با هدف بهرمند شدن از تحصیلات عالی و آموزش مطلوب و همچنین برای دستیابی به مشاغل حرفه ای و ورود به بازار کار برای تحصیل رایگان در اروپا اقدام می نمایند. از آنجایی که متقاضیان زیادی برای این دانشگاه ها اقدام می نمایند بایستی روزمه تحصیلی فرد قوی باشد و همچنین سرمایه لازم برای مخارج زندگی خود در کشور مورد نظر را داشته باشد. نرخ بیکاری در بسیاری از کشورهای اروپایی مناسب می باشد و افرادی که در حال تحصیل رایگان در اروپا می باشند می توانند بعد از اتمام تحصیل از طرف کارفرمایی پیشنهاد شغلی دریافت نمایند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند و از این طریق اقامت دائم و پاسپورت آن کشور را دریافت نمایند. برای پذیرش از دانشگاه و اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی به منظور بهره مند گردیدن از تحصیل رایگان در اروپا باید با یک وکیل خبره در زمینه مهاجرت مشورت نمایید. موسسه حقوقی ملک پور با تجربه ۱۵ ساله در زمینه مهاجرت و با بیش از ۷۰۰۰ پرونده موفق می تواند شما را برای رسیدن به این مهم راهنمایی نماید.شما بزرگواران می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و از به روزترین و کامل ترین اطلاعات در زمینه تحصیل رایگان در اروپا و مهاجرت به کشورهای مختلف آگاهی های لازم را کسب نمایید و همچنین مشاورین موسسه حقوقی ملک پور آماده ارائه بهترین خدمات به هموطنان عزیزمان می باشد، لذا درصورت داشتن ابهام یا سوالی در زمینه مهاجرت در پرسش و پاسخ همگانی شرکت نمایید یا در بخش دیدگاههای همین مقاله سوالات خود را مطرح کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ های خود را دریافت دارید.

0 پاسخ