تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل یکی از طریق اخذ اقامت آلمان می باشد. در مورد تحصیل در آلمان سوالات فراوانی وجود دارد که مهمترین آن ها به این صورت است که؛ تحصیل مهندسی در آلمان و شرایط گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟ راههای مهاجرت به آلمان و همچنین راههای اخذ اقامت آلمان  از طریق تحصیل مهندسی در آلمان کدام است ؟

تحصیل مهندسی در آلمان از مواردی است که در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان هستند ، برای تحصیل در آلمان ورود به دوره ی تحصیل مهندسی در آلمان دانشجویان بزرگوار باید واجد شرایط باشند و بسیاری از گزینه های اخذ اقامت تحصیلی آلمان را داشته باشند ، اینکه دانشگاه های این کشور چه مدارکی برای تحصیل مهندسی در آلمان و مهاجرت به آلمان از دانشجویان مطالبه خواهند کرد و یا اینکه هزینه ی تحصیل مهندسی در آلمان و همچنین قوانین مهاجرت تحصیلی به آلمان و همچنین تحصیل در آلمان پس از تحصیل مهندسی در آلمان و تحصیل در دانشگاههای آلمان و در نهایت اخذ اقامت آلمان مواردی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت .

فایل صوتی آقای ملک پور در باب مقایسه تحصیل اتریش و آلمان و تحصیل در آلمان

موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه MIE اتریش علاوه بر تحصیل مهندسی در کشور آلمان به مواردی از جمله کار در آلمان ، سرمایه گذاری در آلمان ، ثبت شرکت در آلمان ، کار آفرینی در آلمان ، ازدواج در آلمان ، تولد فرزند در آلمان و حتی پناهندگی در آلمان را به صورت کامل بررسی خواهد کرد و به تمامی قواعد و قوانین مهاجرتی آلمان را جهت تحصیل مهندسی در آلمان به صورت ویژه توضیح خواهد داد .

شرایط تحصیل مهندسی در آلمان

سرمایه گزاری این کشور بر روی دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان به نوعی است که بیشتر دانشجویان را به این امر سوق می دهد ، اطلاعات در زمینه تحصیل مهندسی در کشور آلمان باید از منابع موثق و معتبر اخذ شود و این امر سبب می شود تا این موضوع را از زبان وکیل مهاجرتی آلمان که به تحصیل مهندسی در آلمان اشراف دارد ، بشنوید .

در ابتدا باید خاطر نشان کرد که تحصیل مهندسی در کشور آلمان در چند نوع دانشگاه و مرکز آموزش عالی امکان پذیر است . دانشگاه دولتی آلمان که سالانه پذیرای بسیاری از دانشجویان است و شرایطی نسبتاً سخت تر از دیگر دانشگاه های خصوصی این کشور خواهد بود ، و همچنین امکان تحصیل مهندسی در کشور آلمان در مراکز عالی و آموزشی ( فاخوخشوله ) به عنوان دسته سوم وجود خواهد داشت .

یکی دیگر از مواردی که باید جهت اخذ پذیرش تحصیلی آلمان مخصوصاً تحصیل مهندسی در آلمان به آن توجه کنیم ، داشتن مدارک مورد نیاز دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است که شاید در اکثر مواقع مدارک یکسانی در تحصیل مهندسی در آلمان از متقاضیان مورد نظر درخواست داشته باشند ولکن پیشنهاد می شود قبل از هر گونه اقدامی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و پس از آن مراحل بعدی را پیگیری نمایید.

تحصیل مهندسی در کشور آلمان در مقطع لیسانس

یکی از راه هایی که بسیاری از دانش آموزان از سال های آخر دوره متوسطه به فکر آن هستند تحصیل مهندسی در آلمان در مقطع لیسانس است ، برای تحصیل مهندسی در آلمان در مقطع لیسانس نیاز است تا دانش آموز علاوه بر دیپلم و پیش دانشگاهی ۱۲ ساله ، قبولی دانشگاه سراسری در ایران نیز داشته باشد ، لازم به ذکر است که دانش آموز با در دست داشتن مدرک زبان B2 وارد دوره های یک ساله T کرس خواهد شد ، این دوره معادل سازی پیش دانشگاهی خواهد بود وبه صورت کامل دروس ابتدایی جهت تحصیل مهندسی در آلمان با دانش اموزان مورد بررسی و تدریس خواهد شد .

اما جهت اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل مهندسی در آلمان برای دانشجویان دانشگاه های معتبر ایران امکان پذیر است و تنها با مدارکی که در ذیل خواهیم گفت می توانند برای تحصیل مهندسی در آلمان در مقاطع فوق لیسانس و دکترا اقدام نمایند . لازم به ذر است که نوع مدرک زبان ( آلمانی یا انگلیسی ) باید مورد تائید دانشگاه باشد .

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل مهندسی در آلمان :

 1. اصل و ترجمه آخرین مدارک تحصیلی
  در این موضوع باید دیپلم و پیش دانشگاهی ۱۲ ساله به علاوه ریز نمرات و همچنین آخرین مدرک تحصیلی به عنوان مثال لیسانس و ریز نمرات آن آماده ارائه باشد ، این آمادگی اعم از ترجمه شدن و به تائید سفارت رساندن است .
 2. اصل و کپی پاسپورت معتبر
 3. اصل و کپی شناسنامه
 4. عکس
 5. ارائه مدرک زبان
  در این قسمت باید از دانشگاه مورد نظر استعلام گرفته شود که چه مدرکی مورد نیاز است .
 6. ارائه قبولی دانشگاه سراسری (این قسمت مختص افرادی است که تنها با داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی قصد ادامه تحصیل مهندسی در آلمان را دارند)

این موضوع بسیار مهم است که در دانشگاه های دولتی تحصیل مهندسی در آلمان در مقطع لیسانس به زبان آلمانی است ، به عبارتی در تمام دنیا مقطع کارشناسی به زبان رسمی همان کشور تدریس می شود . اما در مقاطع بالا تر امکان اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل مهندسی در آلمان به زبان انگلیسی نیز فراهم است ، البته لازم به ذکر است که در دانشگاه های خصوصی این امکان وجود دارد که دانش جویان در تمامی مقاطع به زبان انگلیسی تحصیل کنند .

دانشگاه های معتبر برای تحصیل مهندسی در کشور آلمان

امکان تحصیل مهندسی در آلمان دانشگاه های ذیل وجود خواهد داشت .

 • دانشگاه وورتسبورگ
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • دانشگاه دورتموند
 • دانشگاه فنی آخن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه فنی دارمشتات
 • دانشگاه فنی درسدن
 • دانشگاه فنی مونیخ

هزینه ی تحصیل مهندسی در آلمان در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان خواهد بود ، این مسئله را باید به این صورت باز کرد که دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان در سال مبلغ ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال پرداخت خواهند کرد که این در مقایسه با سوئیس و سوئد و دیگر کشور هایی که هزینه های بالایی دارند به صورت رایگان محسوب خواهد شد .

کشور آلمان به دانشجویان فارغ التحصیل در تحصیل مهندسی در آلمان اجازه می دهد در سه دوره ی ۶ ماه داخل این کشور حضور داشته باشند و از موقعیت های شغلی که این کشور برای آنها وجود دارد استفاده کنند ، به علت صنعتی بودن این کشور و قطبی از صنعت جهان شدن این کشور فارغ التحصیلان تحصیل مهندسی در آلمان با آسودگی بیشتری جهت اقامت پس از تحصیل اقدام می کنند و شرایط کاری خوبی خواهند داشت . این مدت در عوام به ۱۸ ماه یا یک سال و نیم اجازه کار پس از تحصی معروف است .

نکات مهم تحصیل مهندسی در آلمان

امروزه شاهد این موضوع هستیم که به علت رایگان بودن دانشگاه ها ی این کشور متقاضی تحصیل مهندسی در کشور آلمان به سرعت رو به افزایش است ، این امر سبب شده است تا بسیاری از دانشگاه های ایران را به عنوان دانشگاه مبداء از حیث علمی مورد تائید و قبول قرار ندهد . در این زمینه باید متخصصین امر مشورت نمایید ولکن در نظر داشته باشید در حال حاضر مدارک صادره از دانشگاه های علمی کاربردی و بعضاً دانشگاه آزاد ایران را به سختی و به ندرت جهت تحصیل مهندسی در کشور آلمان می پذیرند .

ارائه مدرک زبان یکی از دغدغه های اقدام جهت تحصیل مهندسی در آلمان است ، به علت آنکه شاید بیش از ۹۰ درصد دوره های تحصیلی به تعصب بر زبان رسمی این کشور آلمانی است ، شانس بیشتری جهت تحصیل مهندسی در آلمان با آگاهی و داشتن مدرک زبان آلمانی خواهید داشت .

کشور آلمان به عنوان یکی از قطب های صنعتی اروپا و جهان همواره مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بوده است و امکانات فراوان و تحصیل رایگان آلمان این کشور را بیش از پیش برای تحصیل جذاب تر کرده است. همچینن این شرایط فراهم است که در تمام مقاطع تحصیلی این کشور از دبستان تا مراتب عالی به تحصیل پرداخته و تجربه تحصیل و زندگی در یکی از بهترین کشورهای دنیا را برای خود فراهم کنید.

 

لینک مقالات پیشنهادی :

ویزای کار آلمان

 

 

جمع بندی کلی در مورد تحصیل مهندسی در آلمان

در پایان شایان ذکر است که بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان در ابتدا با دیدن تحصیلات رایگان این کشور وارد این مرحله خواهند شد ولکن پس از دیدن وقت های تخمینی سفارت آلمان جهت اعطای ویزای تحصیلی برای ادامه تحصیل مهندسی در آلمان که در حال حاضر بیش از یک سال و نیم است ، از تحصیل مهندسی در آلمان منصرف می شوند .
پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام جهت تحصیل مهندسی در کشور آلمان با مشاوران ارشد حقوق بین الملل و وکیل مهاجرتی آلمان مشاوره داشته باشید و تمامی قوانین مهاجرت به آلمان را از جمله کار در آلمان ، سرمایه گذاری در آلمان ، ثبت شرکت در آلمان ، کار آفرینی در آلمان ، ازدواج در آلمان ، تولد فرزند در آلمان و حتی پناهندگی در آلمان در نظر داشته باشید و بهترین و مقرون به صرفه ترین راه ها را انتخاب نمایید .

موسسه حقوقی ملکپور با همکاری موسسه MIE اتریش تلاش دارد تا به صورت کامل تمام گزینه های مهاجرت به آلمان و همچنین اخذ اقامت آلمان و شرایط تحصیل مهندسی در آلمان را به شما دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در آلمان ارائه دهد ، لذا می توانید جهت آگاهی از چگونگی تحصیل مهندسی در آلمان و همچنین مهاجرت به آلمان و همچنین اخذ اقامت آلمان با مشاوران ما در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید .

Rating: 4
20 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Hadi گفته:

  سلام
  من کارشناسی مهندس عمران در دانشگاه آزاد با معدل۱۷ تموم کردم. مدرک آیلتس هم دارم میخواستم بدونم میتونم برای ادامه تحصیل(کارشناسی ارشد)به آلمان بروم یا نه.
  در دانشگاه های آلمان رشته عمران هست؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   شما با مدرک دانشگاه ازاد نیز می توانید برای دانشگاههای المان اقدام کنید. در نظر داشته باشید که نمرات و رنک دانشگاه شما نیز حائز اهمیت می باشد.

   پاسخ
 2. سارا گفته:

  سلام من لیسانس مهندسی برق از دانشگاه صنعتی همدان دارم با معدل ۱۶/۱۰ و ۲۴ سالمه،، همچنین برای گرفتن مدرک زبان آلمانی هم تازه اقدام کردم. من میخام برای آلمان درخواست ویزای تحصیلی بدم،، میخام بدونم اونجا با همین مدرک لیسانسم میتونم کار کنم،، و نیاز به چه نرم افزار های تخصصی دارم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
 3. مهدی گفته:

  با سلام
  من فارغ التحصیل سال ۹۲از دانشگاه آزاد در رشته برق الکترونیک هستم و از سال ۹۲مشغول کار هستم
  میتونم واسه فوق لیسانس در آلمان اقدام کنم.
  شرایط رو دارم؟؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، بله میشه برای المان اقدام کرد و باید مدرک زبان المانی داشته باشید که شانستون بالا باشه . با توجه به وقت های سفارت حتما با برنامه ریزی جلو برین .

   پاسخ
 4. مژگان گفته:

  سلام من ۳۰ سالمه و لیسانس مهندسی الکترونیک در دانشگاه شهید چمران رو با معدل ۱۴٫۶دارم میتونم واسه فوق رشته خودم در آلمان اقدام کنم؟چیکار باید کنم؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، بله میشه اقدام کرد ولی نباید گپ تحصیلی شما بالا باشه. مدرک زبان آلمانی هم باید داشته باشید. اولین قدم اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه هست.

   پاسخ
 5. مهدی گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر؛
  در آلمان، تقاضای کار برای مهندسین عمران خوب است یا مهندسین مکانیک؟ بزار کار کدام یک بهتر است؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، با توجه به اینکه آلمان یک کشور کاملا اقتصادی است نقاضا برای مهندسین مکانیک بسیار بالاتر است و همچنین مدارک مهندسین مکانیک نیازی به معدلسازی ندارد ولی برای عمران باید معادلسازی انجام شود.

   پاسخ
 6. amir گفته:

  با سلام خدمت شما .امیر هستم ۳۴ ساله از ایران .دارای مدرک دیپلم ریاضی .مدرک فوق دیپلم رشته جوشکاری و کارشناسی مهندسی تکنولوژی جوشکاری از دانشگاه علمی کاربردی شیراز هستم.داری انواع سرتیفیک های مختلف در زمینه انواع فرایند های جوشکاری و بازرسیهای بین المللی جوش و بازرسی های جوشکاری میباشم و مدارک مختلف در زمینه ایمنی HSE هم داخلی و هم بین المللی می باشم و مدرک ایلتس ۵ و سطح زبان b1میباشم و دارای سابقه کار جوشکاری بمدت یکسال در پروژه های بین الملی پارس جنوبی هستم قصد ادامه تحصیل در رشته خودم دارم ایا با این شرایط بهتر است که درخواست ویزای دانشجویی کنم یا اینکه ویزای کاری برای من با این شرایط بهتر و راحتتر است؟با تشکر از موسسه خوب شما

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض احترام ، هدف شما بسیار مهم است. اما پیشنهاد ما به شما می توانید ویزای کار باشد چرا که با توجه به سن باید بتوانید نهایت بهره را از مهاجرت خود ببرید. همچنین بازار کاری رشته شما در آلمان نیز مناسب است.

   پاسخ
 7. ق. ح گفته:

  سلام و عرض ادب
  من ۳۳ سالمه دارای دیپلم فنی در رشته جوشکاری قوس الکتریک و جوش با گاز اوکسی اسیتیلن با معدل ۱۵ ، فوق دیپلم صنایع فلزات از دانشگاه فنی دولتی با معدل ۱۴ ، و کارشناسی ناپیوسته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد با معدل ۱۳ . و کارشناسی ارشد در رشته مکانیک گرایش طراحی و ساخت دستگاهها و ماشین آلات و سیستم ها از دانشگاه فنی مهندسی پلیتنیک کی یف در کشور اوکراین بامعدل ۸۸ از ۱۰۰ یا ۴/۶۴ از ۵ هستم. میخوام برای یکی از دانشگاههای فنی مهندسی در آلمان یا نروژ یا اتریش برای مستر مجدد یا پی اچ دی اقدام کنم. دارای سه مقاله کشوری در اوکراین مرتبط با موضوع پایان نامه ارشد که برای دوتا از مقاله ها در کنفراس حضور داشتم ولی کنفرانس ندادم اما برای مقاله سوم کنفراس دادم و مقاله من سوم شد.یک مقاله بین الملی هم دارم که در یک ژورنال بین الملی هم چاپ شده. با توجه به اینکه سیستم آموزشی در کشور اوکراین برای رشته من به زبان اوکراینی و روسی میباشد به ناچار من با این زبانها تحصیل کردم و به این زبانها مسلط هستم ولی زبان انگلیسی من ضعیف هستش.
  در حال حاظر من ساکن شهر کی یف و متاهل هستم و همسرم اوکراینی هستن. باتوجه به تجربه خوب شما و شرایط من آیا میشه از یکی از دانشگاههای المان یا نروژ یا اتریش اسکالرشیب گرفت؟ آیا میشه از دانشگاهی پذیرش گرفت که ابتدا به من فرصت آموزش دوره زبان در خود دانشگاه بده و بعد وارد کورس تحصیلی شد که این دوره آموزش زبان هم شامل همون اسکالر شیب باشه؟
  ممنون میشم از طریق ایمیل هم جواب بدید. تا بتوانم با شما در ارتباط باشم

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   با سلام و عرض ادب، ممنون از توضحیات کاملتون ، برای تحصیل در مقطع دکترا شما بیاد در ابتدا سوپروایزر پیدا کنید که با جستجو در سایت دانشگاه مقصد این امکان پذیره، با توجه به شرایط شما که مناسب به نظر می رسد برای بسیاری از دانشگاه ها می توانید اقدام کنید و خود را به آلمان و نروژ محدود نکنید. مشاوره های تخصصی قطعا به شما کمک فراوانی خواهد کرد. لطفا برای دریافت اطلاعات کاملتر با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس جاصل فرمایید و یا از طریق صفحه مشاوره مهاجرتی رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. متاسفانه امکان مشاوره کامل با توجه به محدودیت ها از طریق ایمیل وجود ندارد.

   پاسخ
 8. MZ گفته:

  سلام به شما بزرگوار و انسان والا.با عرض احترام سوالم رو مطرح میکنم.
  پدر بنده سرمایه ی معمولی ای دارند بطوریکه میتونن شرایط خود حمایتی اتریش رو ارضی کنند.ایشون از سن ۱۲ سالگی که پدر و مادرشون رو از دست میدن در صنعت ساختمان شروع به کار میکنند و از کارگری میرسند به ساخت و ساز و بعد از ۴۰ سال تجربه ایشون سازنده ی بسیار ماهر و زبر دستی هستند .البته تحصیل هم کردند ولی دیپلم ندارند بلکه چند سال پیش ایشون در دانشگاه علم وصنعت دوره هایی رو به مدت چند ماه یا شایدم یک سال سپری کردند و بعد از پاس کردن امتحانات مختلف رشته ی ساختمان، مدرک معمار تجربی با درجه ی عالی به ایشون داده شد.من فکر میکنم اتریش برای ایشون که در طول زندگی دستخوش بسیاری سختی ها و نا ملایمات اجتماعی شدن استراحت گاه خوبی باشه.سوالم اینجاست که ایشون بعد از ۵ سال که (به عقیده ی من) استراحت کردند، میتونن اونجا نیز فعالیت عمرانی داشته باشند؟
  ضمنا مادر بنده هم دیپلم دارند.
  باز هم بسیار سپاسگذارم

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   با سلام و عرض ادب، ایشالله سایه پدر و مادر همیشه رو سرتون باشه، باید شرایط شما بررسی شود، اما بعد از اخذ اقامت دائم امکان کار وجود داره، لطفا برای دریافت اطلاعات کاملتر با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس جاصل فرمایید و یا از طریق صفحه مشاوره مهاجرتی رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

   پاسخ
 9. امین گفته:

  سلام..
  من ۴۰ سالمه وامسال مهندسی برق دانشگاه شیراز براحتی قبولم .. آیا میتونم برای تحصیل دررشته مهندسی برق در دانشگاه آلمان اقدام کنم؟ یعنی به سنم گیر نمیدن.. البته میخوام به پشتوانه خانومم که ۲۲ سالشه وقصد تحصیل درآلمان داره برم

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام می توانید اقدام نمایید اما اگر قصد دارید با ویزای همراه وارد شوید باید شرایط کامل خود را با کارشناسان حقوقی بررسی نمایید برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ