تحصیل مهندسی در کانادا و بررسی شرایط آن

تحصیل مهندسی در کانادا ، شرایط، مدارک مورد نیاز، رشته های تحصیلی متفاوت، اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تحصیل و سایر نکات مرتبط با تحصیل در کانادا با رویکرد تحصیل مهندسی را در این مقاله مورد بررسی قرار خواهیم داد. تحصیل مهندسی در کانادا چه شرایطی دارد؟ آیا امکان اقامت دائم پس از تحصیل مهندسی در کانادا برای دانشجویان وجود دارد؟ رشته های تحصیلی برای تحصیل مهندسی در کانادا کدام است؟ هزینه تحصیل در رشته عمران در کانادا چقدر است؟ شرایط تحصیل در رشته کامپیوتر و تکنولوژی در کانادا چگونه است؟ آیا بازار کار مهندسی پزشکی در کانادا رونق دارد؟ این مقاله برای پاسخ دهی به این سوالات و تمامی نکات مرتبط با تحصیل در کانادا در رشته های مهندسی و برای افزایش اطلاعات شما همراهان عزیز نگارش شده است. کانادا کشوری با سطح رفاهی و سطح علمی دانشگاههای بسیار بالایی است. تحصیل در این کشور برای اکثر دانش آموزان و دانشجویان شرایطی نزدیک به ایده آل و متقاضیان بسیاری نیز دارد. این کشور با نیاز داشتن به نیروی کار، زمینه ی اشتغال پس از تحصیل را برای دانشجویان فراهم کرده است و تمامی دانش جویان پس از تحصیل می توانند جذب بازار کار شوند و اقامت خود را به اقامت دائمی تبدیل کنند. موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با داشتن وکلای تخصصی در زمینه های تحصیل، کار، و سرمایه گذاری در کشور کانادا امکان انواع مهاجرت های قانونی را برای شما عزیزان فراهم کرده است. شما می توانید برای کسب اطلاعات کامل تر با این موسسه تماس بگیرید و شرایط خود را به صورت رایگان از طریق مشاورین مورد بررسی قرار دهید تا بهترین راه برای مهاجرت شما را مطرح کنند. در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید:

امروزه رشته های مهندسی در کشورهایی که نیاز به نیروی کار مهندسی مانند کانادا دارند بسیار پرطرفدار می باشد و بسیاری از دانشجویان تمایل به تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا هستند اما در واقع کدامیک از رشته های مهندسی در کانادا می تواند برای ادامه تحصیل و پس از آن برای اشتغال به کار مناسب تر باشد؟ که در این مقاله سعی شده است برخی از رشته های مهندسی در کانادا که شرایط مناسب تری دارند تشریح می گردد ، امروزه مشاهده می کنیم که دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا در وب سایت ها و وب لایگ های متعدد به دنبال رشته مناسب برای ادامه تحصیل و اشتغال به کار می باشند که بدین عزیزان توصیه می نمائیم قبل از هرگونه اقدام برای انتخاب رشته مهندسی در کانادا و اقدام برای مهاجرت تحصیلی به کانادا با مشاورین و وکلای موسسه حقوقی ملک پور اتریش مشاوره نمائید .

تحصیل مهندسی در کانادا
 • تحصیل مهندسی در کانادا و شرایط عمومی آن
 • تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع لیسانس
 • تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری ( PHD )
 • تحصیل مهندسی در کانادا در رشته های مختلف
  • کامپیوتر و تکنولوژی
  • مکانیک
  • برق
  • نفت
  • صنایع
 • تحصیل مهندسی در کانادا و هزینه های تحصیل
 • تحصیل مهندسی در کانادا و هزینه های زندگی در آن
 • تحصیل مهندسی در کانادا به همراه بورس تحصیلی
 • تحصیل مهندسی در کانادا به زبان انگلیسی
 • تحصیل مهندسی در کانادا و مدارک مورد نیاز
 • تحصیل مهندسی در کانادا و وضعیت ویزای همراه
 • تحصیل مهندسی در کانادا و وضعیت اقامت پس از تحصیل
 • تحصیل مهندسی در کانادا و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

تحصیل مهندسی در کانادا و شرایط عمومی

کانادا ، کشوری در قاره ی آمریکا است که شمالی ترین کشور این قاره و دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه محسوب می شود. جمعیت این کشور پهناور ۳۵ میلیون نفر است و شهر اتاوا پایتخت این کشور می باشد که در استان اونتاریو قرار دارد. مساحت کشور کانادا ۹٫۹۸۴٫۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد. کانادا از ۱۰ استان تشکیل شده که تورنتو با جمعیتی ۵ و نیم میلیون نفری پرجمعیت ترین شهر در کانادا قلمداد می گردد. شهر مونترال نیز در استان کبک، بزرگترین شهر پس از پاریس می باشد که همه ی شهروندان به زبان فرانسوی صحبت می کنند. واحد رسمی پول این کشور دلار کانادا می باشد. زبان رسمی اول در این کشور انگلیسی و دوم فرانسوی است.

نقشه تقسیم بندی استانی کشور کانادا

این کشور با داشتن دانشگاه های سطح بالا و رفاه بسیار عالی مقصد بسیاری از دانشجویان به خصوص برای دانش جویانی که قصد ادامه ی تحصیل مهندسی در کانادا را دارند می باشد. کشور کانادا به نسبت مساحتی که دارد جمعیت بسیار کمی دارد از این رو به نیروی کار مهندس نیاز دارد. دانشجویان محصل در رشته های مهندسی در کانادا ، بعد از اتمام دوره ی تحصیلشان به راحتی وارد بازار کار می شوند و می توانند به واسطه ی کار در این کشور اقامت دائم خود را اخذ کنند.

جدول شرایط عمومی و بررسی اجمالی کشور کانادا

مقاله مرتبط

شرایط تحصیل در کانادا

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در کانادا

مقاله مرتبط

اعزام دانشجو به کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع لیسانس

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا پروسه ای ۴ الی ۵ ساله دارد که در اکثر رشته های مهندسی مانند عمران، مکانیک، برق، الکترونیک، معماری، IT، معدن، و سایر رشته های مهندسی برای دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در کانادا ارائه می شود. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای کانادا به طور کلی نیازمند مدرک زبان IELTS با نمره ی ۶٫۵ و ارائه ی مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی است. البته امکان تحصیل در رشته های مختلف از جمله رشته های مهندسی در کانادا ، بدون مدرک زبان نیز امکان پذیر است. گذراندن پیش نیازهای دروس ریاضیات سال آخر از جمله جبر (پیش حسابان) و حسابان، فیزیک، شیمی و انگلیسی از دیگر شروط اصلی برای تحصیل مهندسی در کانادا است. همانطور که گفته شد نسبت به نوع رشته متقاضی تحصیل مهندسی در کانادا مدت زمانی بین ۴ الی ۵ ساله دارد. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا هم بسته به شهر و رشته متغییر می باشد که در ادامه بصورت جزئی به آن پرداخته شده است.

تحصیل در کانادا - مهاجرت تحصیلی به کانادا - ویزای تحصیلی کانادا - دانشگاههای کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا مانند سایر کشور ها پروسه ای ۱ و نیم ساله الی ۲ سال دارد. مدرک زبان IELTS  با نمره ی ۶٫۵  نیز از شرایط اصلی ورود به این مقطع است. اگر دانشجوی متقاضی تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا قادر نباشد به هر دلیلی نمره زبان مذکور را ارائه نماید، در برخی دانشگاههای امکان تحصیل بدون مدرک زبان نیز میسر است که البته با گذراندن دوره زبان پیش از شروع کورس اصلی امکان پذیر خواهد بود. همچنین ارائه ی مدرک لیسانس در رشته های الکترونیک، نرم افزار، برق، معماری، مکانیک، IT ، ریاضی، جبر، و یا سایر رشته های مرتبط، با حد نصاب نمره ای که از سوی دانشگاه کانادایی تعیین شده است نیاز است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور ـ تحصیل در مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور

لازم به ذکر است که گپ تحصیلی در کشور کانادا امری بسیار حساس  و مهم است. یعنی اگر دانشجو بین اخرین مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه تا اقدام برای تحصیل در مقطع بعدی، وقفه ای بیشتر از ۴ الی ۵ سال داشته باشد، این وقفه ی به وجود آمده باید با نامه ی کار که مرتبط با رشته ی تحصیلی دانشجو باشد و شخص بیمه هم بوده باشد پر شود تا برای پذیرش در دانشگاه های کانادا مورد قبول واقع شود.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری ( PHD )

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری برای متقاضیان از ۲ طریق امکان پذیر است. راه اول برای کسانی است که رزومه ی بسیارخوب و قوی در خصوص رشته ی تحصیلی خود دارند که می توانند از مقطع کارشناسی مستقیم به مقطع دکتری بروند. راه دوم برای کسانی است که با گذراند دوره ی کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط با گذرانده اند. تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکتری نیازمند مدارک و شرایط خاصی است که هر متقاضی باید این شرایط را ارائه دهد تا مجاز به تحصیل در این مقطع شود. این مدارک عبارتند از:

 • داشتن استاد راهنما که طرح و موضوع تحقیق شما را حمایت کند.
 • دانش زبان انگلیسی ( مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ی ۷ )
 • ارائه ی مقالات معتبر ( مقالات ISI به صورت ژورنال حداقل ۲ عدد )
 • ارائه ی مدرک کارشناسی ارشد با حد نصاب معدل درخواستی از سوی دانشگاه

تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور - ویزای تحصیلی دکترا

« تحصیل در مقطع دکتری در کانادا »‌ به صورت پروژه های تحقیقاتی صورت می گیرد که دانشگاه حمایت های مالی را برای دانشجویان در این مقطع لحاظ می کند. پروسه ی تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بسته به نوع رشته متفاوت است اما معمولا بین ۴ الی ۵ سال به طول می انجامد.

تحصیل مهندسی در کانادا در رشته کامپیوتر و تکنولوژی

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

هر یک از دانشگاه های کانادا که دارای دانشکده ی مهندسی است، از رشته ی مهندسی کامپیوتر نیز برخوردار می باشد. اما در بسیاری از دانشگاه ها این رشته به عنوان رشته ای تخصصی در مهندسی الکتریک، الکترونیک و یا به عنوان دوره ای ترکیبی از علوم کامپیوتر و دپارتمان های مهندسی برق در نظر گرفته می شود. از این رو، در بسیاری از دانشگاه های کانادا این دپارتمان را دانشکده ی مهندسی الکتریک و کامپیوتر (ECE) نامگذاری کرده اند ، داشتن تحصیلات تکمیلی در این رشته برای برخی از مشاغل ضروری و ارزشمند است .

دانشگاه های ارائه دهنده ی رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا

دانشگاه مموریال نیوفاندلند ، دانشگاه دالهاوزی ، دانشگاه شربروک ، دانشگاه لاوال ، دانشگاه واترلو ، دانشگاه رایرسون ف دانشگاه تورنتو ، دانشگاه کوئین ، دانشگاه بریتیش کلمبیا ، دانشگاه ویکتوریا ، دانشگاه کارلتون ، دانشگاه ساسکاچوان ، دانشگاه مک گیل

نکته ای که در خصوص تحصیل مهندسی در کانادا می توان به آن اشاره نمود این است که پذیرش در رشته ی مهندسی کامپیوتر در مقطع ارشد و دکترا در کانادا در برخی از دانشگاه ها ممکن است نیازمند مدرک GRE باشد و  برای تحصیل در رشته ی کامپیوتر در کانادا علاوه بر مدارک تحصیلی، داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی هم برای تحصیل در دانشگاه مورد نیاز است. حد نصاب نمره ی زبان برای پذیرش در دانشگاه معمولا آیلتس با نمره ی بالاتر از ۶٫۵ می باشد .

فرصت های شغلی برای رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا

 • مهندسان کامپیوتر در سراسر بخش های دولتی و خصوصی کانادا همانند زیر استخدام می شوند:
 • زیرساخت های کامپیوتری و سخت افزارهای ارتباطات مخابرات
 • شرکت های مهندسی، ساخت و مخابراتی
 • شرکت های مشاوره فناوری اطلاعات
 • دولت
 • موسسات آموزشی و تحقیقاتی
 • سازمان های مراقبت های بهداشت و سلامت

بازار کار رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا

کانادا از کشورهای رو به رشد در زمینه ی فناوری اطلاعات می باشد و دولت کانادا تلاش های بسیار زیادی را  به منظور جذب نیروی ماهر در حوزه ی فناوری اطلاعات از جمله مهندسان کامپیوتر، برنامه نویسان، طراحان نرم افزار و بسیاری از مشاغل مرتبط با این حوزه انجام داده است. در حال حاضر حدود ۸۱,۲۰۰ متخصص در زمینه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات و در زمینه های کامپیوتری در کانادا مشغول به فعالیت هستند اما سراسر استان های کانادا تا سال ۲۰۱۹ به بیش از ۱۸۲,۰۰۰ نیروی دیگر در این حوزه اعلام نیاز کرده است. بنابراین اکنون مهندسان کامپیوتر و افرادی با تحصیلات در این رشته برای مهاجرت به کانادا الزامی به دریافت پیشنهاد کاری ندارند و می توانند از برنامه های تدارک دیده شده از سوی دولت کانادا در گروه نیروی متخصص برای مهاجرت استفاده کنند و از فرصت های شغلی رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا بهره مند شوند، این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است .

تحصیل مهندسی در کانادا در رشته مکانیک

در خصوص تحصیل مهندسی در کانادا می توان بیان نمود که مهندسی مکانیک وسیعترین رشته ی مهندسی در کانادا بعد از مهندسی عمران است. کشور کانادا تقاضای زیادی برای مهندسین مکانیک مخصوصا در استان های غربی دارد. حقوق ارائه شده برای مهندسان مکانیک در  این استان ها نسبت به سایر استان ها به طور قابل توجهی بیشتر است که علت این امر تقاضای زیاد برای مهندسان در بخش کارخانجات و صنایع نفت و گاز می باشد .

دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی مکانیک

دانشگاه تورنتو (رتبه ۳۷ جهان)

دانشگاه مک گیل (رتبه ۴۶ جهان)

دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ۱۰۰-۵۱)

دانشگاه مک مستر (رتبه ۱۵۰-۱۰۱)

دانشگاه واترلو (رتبه ۱۵۰-۱۰۱)

دانشگاه کوئین (رتبه ی ۲۰۰-۱۵۱)

دانشگاه مونترآل (رتبه ۲۰۰-۱۵۱)

دانشگاه کنکوردیا (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

دانشگاه لاوال (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

دانشگاه آلبرتا (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

دانشگاه کلگری (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

دانشگاه اتاوا (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

دانشگاه وسترن آنتاریو (رتبه ۳۰۰-۲۰۱)

فرصت های شغلی  مهندسی مکانیک در کانادا

مشاغل مهندسی مکانیک هم در شرکت های خصوصی و هم در شرکت های دولتی به چشم می خورد. اکثر مهندسان مکانیک در حال حاضر در بخش های صنعتی یا صنایع نفت و گاز مشغول به کار می باشند. اما در صنایع دیگر نیز  هر از گاهی فرصت های شغلی وجود دارد. علی رغم کار برای شرکت های صنعتی، اکثر مهندسان مکانیک در یک محیط اداری کار می کنند و بنابراین گاهی اوقات از محل های ساختمانی و صنعتی بازدید می کنند تا پروژه ها و تجهیزات بی وقفه را کنترل کنند. در حال حاضر، بیشترین تقاضا برای مهندسان مکانیک در استان های غربی کانادا است. محل هایی همانند ونکورر، کلگری و ادمونتون جایی هستند که بهترین چشم انداز شغلی برای این رشته را دارند.  مهندسان مکانیک ممکن است تخصص خاصی در تحقیق یا توسعه، تست یا انواع مختلف ساخت یا مدیریت داشته باشند. بسیاری از صنایع به انواع متخلفی از سیستم های مکانیکی و مهندسین مکانیک نیاز دارند و به این دلیل بازار کار رشته ی مهندسی مکانیک در کانادا جزو بهترین ها می باشد. تحصیلات تکمیلی برای کارهای تخصصی در موسسات تحقیقاتی، شرکت های مشاوره و یا در شرکت های تحقیق و توسعه مفید خواهند بود.

فرصت های اشتغال در بخش های:

کارخانه ، انرژی ، ساختمان ، پزشکی ، مدیریت نیروی انسانی و منابع و همچنین توسعه ی استفاده از مواد و تکنولوژی های جدید

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اقامت کانادا با مهندسی مکانیک

تحصیل مهندسی در کانادا در رشته برق

رشته ی الکترونیک و رشته ی برق در برخی مواقع به عنوان دو رشته ی مجزا که رشته ی الکترونیک متمرکز بر سیستم های الکترونیکی در مقیاس های کوچک همانند کامپیوترها و مدارهای مجتمع و رشته ی برق متمرکز بر سیستم های الکتریکی در مقیاس های بزرگ همانند انتقال قدرت و کنترل موتور هستند، در نظر گرفته می شوند. اما در اکثر دانشگاه های کانادا این دو رشته با هم ادغام شده و در کنار رشته ی مهندسی کامپیوتر به طور مشترک در دپارتمان کامپیوتر و برق (ECE) ارائه می شود. در حال حاضر، ۳۸ دوره ی مختلف از رشته ی مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس و ۲۵ دوره ی مختلف در مقطع ارشد در کانادا ارائه می شود. در صورتی که فرد بخواهد در سمت های مدیریتی یا نظارتی حوزه ی الکتریک و برق فعالیت داشته باشد، ممکن است نیاز به اخذ مدارک تحصیلات تکمیلی داشته باشد .

بازار کار رشته ی مهندسی برق در کانادا

کد شغلی این رشته در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) برابر ۲۱۳۳ می باشد. بعد از مهندسی عمران و مهندسی مکانیک، مهندسی برق با بیش از ۱,۸۰۰ موقعیت شغلی، سومین رشته ی پرتقاضا در کانادا در میان سایر رشته های مهندسی می باشد. بازار کار مهندسی برق در کانادا در سال های اخیر از رشد چشمگیری برخوردار بوده است و این رشته در اکثر شهرهای کانادا بخصوص در مراکز استان ها تقاضای زیادی داشته است. از این رو، اکثر مهندسان برق در کانادا که دارای مجوز مهندس حرفه ای (P.Eng) از نظام مهندسی یکی ازاستان های کانادا هستند، می توانند در اکثر بازارهای کانادایی کار خود را با حقوق ۷۰,۰۰۰ دلار در سال شروع کنند. به جز استان کبک که در آن حقوق مهندسان برق به طور قابل توجهی پایین تر از میانگین حقوق کل کشور است. غرب کانادا تقاضای شدید در زمینه ی مهندس برق ماهر دارد.

تحصیل مهندسی در کانادا در رشته نفت

دوره های آموزشی در رشته ی مهندسی نفت در اکثر دانشگاه های کانادا به بخش های مختلف زمین شناختی، مهندسی مخزن و مهندسی تسهیلات نفت و گاز می پردازند. پذیرش در رشته ی مهندس نفت در کانادا بسیار رقابتی است و اخذ مدرکی در این رشته ی تحصیلی در یکی از دانشگاه های کانادا باعث می شود که فرد بتواند در اکثر کشورهای جهان در صنایع مختلف مبتنی بر نفت و گاز، شغل پردرآمدی بدست آورد.

تحصیل مهندسی در کانادا در رشته صنایع

در حال حاضر  ۲۱ دوره ی مختلف از رشته ی مهندسی صنایع در مقطع لیسانس و ۱۴ دوره ی مختلف در مقطع ارشد، در کانادا ارائه می شود. دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس این رشته هستند باید در مقطع دبیرستان دوره های ریاضیات همانند جبر، مثلثات و حسابان، علوم کامپیوتر و علومی مانند شیمی و فیزیک را بگذرانند. دوره های لیسانس مهندسی صنایع در کانادا شامل سخنرانی در کلاس های درس و تمرین در آزمایشگاه دانشگاه می باشد. بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کانادا دوره های آموزشی مشارکتی (Co-op) را ارائه می کنند که در آن دانشجویان در ضمن گذراندن دوره ی آموزشی با مهارت های عملی نیز آشنا می شوند. دانشگاه ها و کالج های بسیاری کمی در کانادا دوره های ی مهندسی صنایع در مقطع لیسانس یا ارشد را ارئه می دهند. دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی صنایع در کانادا با سه عنوان مدرک ارشد علوم کاربردی (MASc)، ارشد مهندسی (MEng) و دکترا ارائه می شوند. مدرک تحصیلات تکمیلی به مهندسان صنایع اجازه می دهد تا به عنوان یک پروفسور در کالج یا دانشگاه تدریس کرده یا در کارهای تحقیقاتی مشارکت داشته باشند.

تحصیل مهندسی در کانادا و هزینه های تحصیل

همانطور که گفته شد، هزینه های تحصیل مهندسی در کانادا به نوع رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید و به شهر محل تحصیل شما مرتبط است. اما به طور کلی اگر بخواهیم هزینه ی تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا را بیان کنیم می توانیم برای مقطع لیسانس یا کارشناسی مبلغی بالغ بر ۲۶ تا ۲۸ هزار دلار کانادا  و سایر مقاطع مانند فوق لیسانس و دکتری در حدود ۱۵ تا ۱۷ هزار دلار کانادا در نظر گرفت. این ارقام برای رشته های مهندسی و پزشکی که واحد های عملی بیشتری دارند بیشتر است. در جدول زیر هزینه ی تحصیل برای یک سال در برخی از رشته های تحصیلی در کانادا را مشاهده می کنید:

لینک مهم و مقاله پیشنهادی

شایان ذکر است که در مقاله ای تحت عنوان « هزینه های تحصیل در کانادا » در دانشگاهها و رشته های مختلف می توانید آمار و اطلاعات به روزی را در این خصوص به دست آورید.

هزینه های تحصیل در کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا و هزینه های زندگی در آن

یکی دیگر از پرسشهای شایع در خصوص مهاجرت تحصیلی به کانادا ، هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی در این کشور است. هزینه های زندگی بسته به شهر و محل زندگی افراد متفاوت است. سبک زندگی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است و همین امر، سبب گوناگون بود هزینه های زندگی افراد ساکن در کانادا می شود. اما در حالت کلی دولت کانادا هزینه ی یک سال زندگی در کانادا را به صرف داشتن یک زندگی معمولی در حدود ۱۵ هزار دلار کانادا بیان کرده است که این مبلغ شامل هزینه هایی مانند اجاره ی مسکن، خوراک، حمل و نقل، بیمه و ساید هزینه ها می شود. در جدول زیر هزینه های بعضی اقلام مصرفی در اتاوا پایتخت کانادا را مشاهده می کنید:

لینک مهم و مقاله پیشنهادی

در مقاله ای تحت عنوان « هزینه های زندگی در کانادا » می توانید به صورت ریز و تحلیلی هزینه اقامت در شهرهای بزرگ نظیر مونترال ، اوتاوا ،‌ ونکوور و تورنتو را به خوبی ملاحظه نمایید.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا به همراه بورس تحصیلی

بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی که قصد تحصیل مهندسی در کانادا و سایر رشته ها را دارند، شرایط و مدارک خاصی را نیاز دارد که دانشگاه های کانادا برای اهدای بورسیه به دانشجویان متقاضی این شرایط را تعیین کرده اند. این شرایط و مدارک عبارت است از:

 • داشتن رزومه ی تحصیلی قوی و نمرات سطح بالا در مقطع قبلی
 • ارائه ی مقالات معتبر ( مقالات ISI) حداقل ۲ تا به صورت ژورنال
 • دانش زبان انگلیسی ( مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ی بالا)
 • داشتن ترجمه ی کتاب و یا تألیف کتاب

بورسیه ها در دانشگاه های کانادا انواع مختلفی دارد مانند: حمایت های مالی برای انجام پروژه های تحقیقاتی دانشجویان، وام ها و کمک هزینه هایی که با داشتن رزومه ی خوب و قابل قبول به افراد می دهند و یا سایر وام هایی که به دانشجویان ممتاز در دانشگاه ها اعطاء می گردد. گفتنی است که کسب اطلاع از فرصت های بورسیه ای در سایت دانشگاه مورد نظر قابل پیگیری می باشد. در جدول زیر نام برخی از بورسیه های اعطا شده در دانشگاههای کانادا را مشاهده می فرمایید:

جدول برخی بورسیه های تحصیلی در دانشگاههای کانادا با ذکر مبلغ هر بورسیه

جدول برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاههای مختلف کانادا

لینک مهم و مقاله پیشنهادی

در مقاله ی « شرایط بورسیه تحصیلی کانادا » می توانید به اطلاعات جامع تر در خصوص انواع بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشگاههای متفاوت این کشور دست پیدا کنید.

تحصیل در کانادا به همراه بورس تحصیلی
بورسیه تحصیلی کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی در کانادا و یا تحصیل در سایر رشته های تحصیلی در این کشور اغلب به زبان انگلیسی برگزار می شود. اما در استان کبک که زبان رسمی مردم در این ایالت فرانسوی است تحصیل نیز به زبان فرانسوی انجام می پذیرد. اکثر افرادی که متقاضی تحصیل در سایر کشور های جهان هستند، خواهان تحصیل به زبان انگلیسی می باشند زیرا زبان انگلیسی غالبا به عنوان زبان دوم در همه جای جهان به افراد تدریس می شود، مردم تمایل بیشتری به تحصیل به این زبان دارند. همنطور که گفته شد به جز استان کبک که غالبا تحصیل به زبان فرانسوی امکان پذیر است، در سایر ایالت های کانادا زبان تحصیل در مقاطع دانشگاهی و مدارس به طور متداول به زبان انگلیسی است.

مهاجرت به کانادا ـ تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در دانشگاههای کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا و مدارک مورد نیاز

همانطور که مستحضرید ارائه صحیح مدارک و چیدن مدارک و ارائه ی آن به سفارت، از اصلی ترین قسمت های « اخذ ویزای تحصیلی کانادا » و شروع پروسه مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد. مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت در هر مقطع تحصیلی متفاوت است اما مدارک زیر به عنوان اصلی ترین مدارک برای تحصیل در کانادا به شمار می آیند. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی به صورت ترجمه شده
 • فرم در خواست پذیرش تحصیلی
 • رزومه ی متقاضی به صورت ترجمه شده (CV)
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاه در مقطع قبلی
 • انگیزه نامه ( S O P)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی ترجمه شده
 • عکس پاسپوتی ۲ قطعه
 • پرینت حساب بانکی برای نشان دادن تمکن مالی مورد نیاز در حین تحصیل

شایان ذکر است که این مدارک برای همه ی مقاطع تحصیلی باید وجود داشته باشد و با چیدمان صحیح به سفارت ارائه شود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزا

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا و وضعیت ویزای همراه

در قسمت وضعیت همراهان به این موضوع می پردازیم که آیا همراهان شخص متقاضی تحصیل مهندسی در کانادا و یا دانشجویان واقع در کشور کانادا می توانند همراهان خود را با خود در کانادا همراه سازند یا خیر؟ به طور کلی منظور از همراه در علم مهاجرت و حقوق بین الملل، منظور همسر (‌ قانونی یا شریک زندگی ) و فرزندان است. در بعضی کشور ها فرزند تا ۱۶ سال و در اکثر کشور های جهان فرزند تا ۱۸ سال می تواند زیر مجموعه ی همراه برای پدر یا مادر قرار بگیرد. کشور کانادا برای متقاضیان تحصیل مهندسی در کانادا و دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع داشگاهی در کانادا را دارند، این امکان را فراهم کرده است که همراه شامل همسر و فرزند تا ۱۸ سال به دانشجوی اصلی در کانادا ملحق شوند. شرایط اصلی در اخذ ویزای همراه سن، سطح زبان و مدرک تحصیلی شخص همراه است. اقامتی که به همراه دانشجو داده می شود به میزان مدت زمان تحصیل شخص اصلی در کانادا مرتبط است.

ویزای همراه برای مهاجرت به خارج از کشور

شایان ذکر است که شخص همراه اجازه ی کار کردن در کانادا و کسب درآمد برای گذران زندگی را دارد و می تواند از طریق کار کردن در کانادا اقامت خود را در این کشور تمدید نماید.

نکته

مضاف بر این یکی از راههای ورود همسر شخص متقاضی تحصیل مهندسی در کانادا ، اخذ ویزای W1 است. این ویزا به همراهانی تعلق خواهد گرفت که از لحاظ رشته تحصیلی و سوابق کاری، فردی مثمر ثمر و مفید برای جامعه کار کانادا تلقی گردد و همسر متقاضی اصلی تحصیل در کانادا می تواند از طریق ویزای مذکور با « مجوز ویزای کار باز » یا Open Work Permit به کانادا وارد شده و در انواع مشاغل به کسب درآمد بپردازد.

تحصیل مهندسی در کانادا و وضعیت اقامت پس از تحصیل

تحصیل مهندسی در کانادا و به طور کلی تحصیل در کانادا در هر مقطعی و یا تحصیل در هر کشور دیگری منجر به اخذ اقامت دائم یا شهروندی (‌ تابعیت ) نخواهد شد. ویزا های تحصیلی منجر به اقامت های موقت می شوند و شخص فقط  تا مدت تحصیلش در آن کشور مجوز یا اجازه اقامت دارد و بعد از اتمام دوره ی تحصیل باید خاک آن کشور را ترک کند. برای تبدیل اقامت های موقت به اقامت های بلند مدت متقاضی باید به کار تمام وقت در کانادا مشغول شود که این کار باید در رشته ای که در یکی از دانشگاههای کانادا تحصیل نموده است، باشد.

قانون PGWP

در کانادا اقامتی موسوم به PGWP‌ یا Post Graduate Work Permit به فرد بعد از اتمام دوره ی تحصیلش داده می شود. اقامت PGWP به اندازه ی سالهایی است که در کانادا تحصیل کرده است که بیشترین زمان بعد از اتمام تحصیل در کانادا ۳ سال و نیم است.

گفتنی است که اکثر افرادی که در کانادا تحصیل می کنند از سیستم اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر کشور کانادا ویزای خود را به ویزا کاری تغییر می دهند یا بعد از ۳ سال کار کردن در کانادا می توانند اقامت دائمی خود را دریافت کنند. از آنجا که میزان بیکاری در کشور کانادا پایین است، لذا پیدا کردن کار علی الخصوص در رشته های مهندسی در این کشور بالاست و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی همچون عمران، IT ، الکترونیک ، مکانیک، نفت و … با شانس بسیار بالایی در کانادا کار پیدا کنند و پس از ۳ الی ۵ سال موفق به اخذ اقامت دائم کانادا و نتیجتا پاسپورت کانادا شوند.

در زیر می توانید نمودار نرخ بیکاری را برای کشور کانادا در طول سالیان متوالی مشاهده بفرمایید که روندی نزولی داشته است :

نمودار درصد نرخ بیکاری کانادا در بازه زمانی سال های 1976 تا 2019

لذا تحصیل مهندسی در کانادا به واسطه اخذ ویزای تحصیلی می تواند روش مناسب برای مهاجرت به کانادا و در نهایت پس از فارغ التحصیلی می تواند منجر به اخذ اقامت دائم گردد.

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟
اخذ اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر
مشاوره مهاجرت به کانادا
تحصیل مهندسی در کانادا و سخن پایانی

تحصیل مهندسی در کانادا هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی، اقامت پس از تحصیل از طریق تحصیل مهندسی در کانادا ، وضعیت همراه دانشجو در کانادا و تمامی نکات مرتبط با تحصیل مهندسی در کانادا و تحصیل در این کشور مورد بررسی قرار گرفت. کانادا کشوری بسیار سطح بالا از لحاظ کیفیت زندگی و سطح رفاه است و همچنین سطح علمی و سطح آموزش در این کشور بسیار مطلوب است و در سطح کلاس جهانی می باشد. دانشجویان سرتاسر جهان برای تحصیل مهندسی در کانادا و ادامه ی تحصیل خود در مقاطع دانشگاهی همه ساله برای این کشور اقدام میکنند. جمعیت کم کشور کانادا به نسبت وسعت این کشور سبب شده است که دولت نیاز به نیروی کار خود را از کشور های دیگر و از مهاجرین برطرف نماید. به همین علت بخش عمده ای از جمعیت ۳۵ میلیون نفری این کشور را مهاجرین تشکیل داده اند. اقامت پس از تحصیل، بازار کار وسیع، جذب آسان به بازار کار و اخذ اقامت کانادا بعد از ۳ سال از دیگر شرایط ایده آل این کشور برای جذب متقاضیان تحصیل مهندسی در کانادا و نیرو های متخصص کار به این کشور است. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن وکلای مجرب در کشور کانادا می تواند در زمینه ی تحصیل مهندسی در کانادا سرمایه گذاری در کانادا و کار در کانادا همراه شما عزیزان باشد. شما می توانید از طریق تماس با موسسه شرایط خود را با مشاورین در میان بگذارید تا به صورت رایگان، بهترین و ارزان ترین راه مهاجرت را برای شما مطرح کنند. همچنین بخش های دیدگاه این مقاله و انجمن پرسش و پاسخ سایت نیز برای پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما عزیزان تدارک دیده شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 پاسخ
 1. امیر فروتنی گفته:

  سلام. من متاهل هستم ۲۹ سالمه من میتونم در حین تحصیل همسرم رو با خودم ببرم. ایا امکانش هست؟؟؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در خصوص الحاق خانواده به فرد دانشجو را دارند . شما یرای چه کشوری اقدام کردید؟

   پاسخ
 2. مهسا گفته:

  با سلام و عرض ادب
  من ۱۹ساله هستم دیپلم گرافیک دارم مدرک زبان ندارم و بودجه حدودا ۴۰۰ میلیون دارم میتونم زبان رو در کانادا بخونم و بعد وارد دانشگاه بشم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب دوست عزیز شما می توانید پذیرش کاندیشنال اخذ نمائید و با تحصیل زبان در کانادا به سطح آیلتس مورد نظر برسید و سپس تحصیل دروس تخصصی تون رو شروع کنید ولی در حال حاضر و با توجه به سختگیری های سفارت کانادا برای صدور ویزا بهتر هست که زبان رو در ایران بخونید.

   پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   بله امکانپذیر هست . البته کارنامه تحصیلی و نمرات برخی از دروس در اخذ پذیرش تاثیر گذار هستند. چند ساله هستید ؟

   پاسخ
 3. zahra گفته:

  سلام برای مهندسی پزشکی امریکایه سوال دارم من میخوام بدونم فقط معدل کل دیپلم مهمه یاریزنمرات؟اگه ریزنمرات هم هست من میخوام بدونم که نمراتم برای پذیرش این رشته خوب هس یانه معدل کلم۱۵/۳۰شده ومعدل پیشم۱۳/۳۰٫ممنون میشم پاسخ بدید.

  Rating: ۴
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، حداقلی وجود نداره و معمولا معدل های بالای ۱۲ شانس پذیرش دارند اما هرچی معدل بالاتر باشه شانس پذیرش در دانشگاه مطرح بیشتر خواهد بود.

   پاسخ