تحصیل و اعزام دانشجو به برزیل

تحصیل و اعزام دانشجو به برزیل

امروزه افراد زیادی به دنبال گرفتن پذیرش تحصیلی در اقصی نقاط جهان هستند و پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی تبدیل به یکی از پرطرفدارترین ویزاها شده است و برزیل یکی از کشورهای معتبر قاره ی آمریکای جنوبی میباشد که
با دقت به استقبال فراوان برای آموزش تکمیلی و نبود مکانهای آموزشی ، کالجها و دانشگاهها در کشور برزیل، موسسات خصوصی و دولتی این کشور ملزم به اجرای امتحان ورودی می باشند. پس از تکمیل یک دوره ی کامل آکادمیک، دانشجویان دانشگاه امکان دارد به مدرک لیسانس دست یابند و نیز امکان دارد یک سال آموزش اضافی را بسته به میزان آموزشی خود بگذرانند.
اکنون فراتر از ۱۰۰۰ دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری در برزیل وجود دارد که اغلب این دوره ها در دانشکده های بسیار خوبی هم سطح با موسسات مشابه در اکثر کشورهای پیشرفته برگزار می گردند و نیز نظام آموزشی این کشور نظیر کشور آمریکا می باشد ، آموزش دانشگاهی در فدرال، ایالت، شهرستان، دانشگاههای خصوصی و سایر موسسات وابسته به فدراسیونها و موسسات مستقل برگزار می گردد. دانشگاهها از دانشکده ها یا مدارس تشکیل یافته و سازمان داخلی آنها بر طبق دپارتمانی است که با مدارس، دانشکده ها یا مراکز مرتبط می باشند.
کشور برزیل تنها کشور دنیا می باشد که در مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته ها به افراد بورس می دهد. با توجه به این نکته، برزیل انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد میباشد. کشور برزیل برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد(Master) بورسیه ای را معرفی کرده است که افراد با داشتن شرایط مناسب می توانند برای این بورس اقدام نمایند. بطور معمول حدود ۶۰۰دلار بصورت ماهیانه به دانشجویان پرداخت می شود که با توجه به هزینه های زندگی و تحصیل در برزیل براحتی امکان زندگی و تحصیل بوجود می آید.
دانشجویان مقطع کارشناسیارشد در کشور برزیل، حق کار دانشجویی بمدت ۲۰ ساعت در هفته را دارا می باشند. برزیل اولین کشوری است که به یک دانشجو در مقطع فوق لیسانس این اجازه را می دهد که بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کند.
شما می توانید برای اطمینان پیدا کردن از شرایط بورس و اینکه آیا شما شامل این میشوید یا خیر با ما تماس حاصل نمایید و با مشاوره تلفنی رایگان از شرایط این کشور مطلع شوید.
تحصیل در مقطع دکترا در برزیل
علاقه مندان به شرکت در دوره هایPHD کشور برزیل می توانند برای بورس شدن در این کشور اقدام نمایند. در حال حاضر کشور برزیل فرصت های زیادی را برای بورس اعلام کرده است. به دانشجویان دکتری حدود ۹۰۰دلار بصورت ماهانه بعنوان حقوق پرداخت شود.

شایان بیان است که اکنون زبان رسمی این کشور ، زبان پرتغالی و برزیلی می باشد و نیز بسیاری از دانشگاه های این کشور در برخی از رشته ها به صورت زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد لیکن دانشجویانی که هدف تحصیل در کشور برزیل را دارند در هر صورت باید به زبان رسمی این کشور مسلط باشند .
بنابراین مناسبتر است جهت آنکه شانس اخذ ویزا افزایش یابد پیش از مهاجرت به کشور برزیل متقاضی تحصیل ، به زبان رسمی این کشور آشنایی کامل داشته باشند.
با توجه به تقاضای بیشتر برای آموزش تکمیلی و فقدان مکانهای آموزشی، کالجها و دانشگاهها در برزیل، هر دوی موسسات خصوصی و دولتی ملزم به اجرای امتحان ورودی می باشند. بعد از تکمیل یک دوره ی کامل، آکادمیک، دانشجویان دانشگاه ممکن است به مدرک لیسانس دست یابند و همچنین ممکن است یک سال آموزش مهم اضافی را بگذرانند.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ دوره ی کار شناسی ارشد و دکتری در برزیل وجود دارد که بیشتر این دوره ها در دانشکده های بسیار عالی هم سطح با موسسات مشابه در بیشتر کشورهای پیشرفته برگزار می گردند.
برزیل یکی از بهترین و قویترین سیستمهای آموزشی دنیا را دارد. یکی از دلایل عدم شناخت دانشگاههای برزیل در ایران زبان رسمی این کشور می باشد، که اتفاقاً همین مسأله عاملی شده است که دانشگاههای برزیلی در رتبه بندی جهانی در جایگاههای شایسته ای قرار نگیرند. اما اگر شما به تولیدات علمی دانشمندان و استادان دانشگاههای این کشور در مجلات و کنفرانسهای علمی نیم نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که بسیاری از آن‌ها در رده ی دانشمندان بزرگ دنیا در حال تولید علم و تکنولوژی هستند. در راستای رفع این نقیصه دولت برزیل اخیراً شروع به جذب دانشجویان خارجی کرده است و دانشگاههای این کشور از این دانشجویان استقبال خوبی به عمل می آورند، به طوری که در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشجویان خارجی راحت تر از دانشجویان برزیلی می توانند کمک هزینه ی تحصیلی دریافت کنند! برزیلی ها به آموزش و پژوهش علی الخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار جدی نگاه می کنند. زیرا در اینجا شما با یک مدرک لیسانس نسبتاً راحت می توانید یک کار مناسب پیدا کنید. پس کسی که وارد مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌شود نشان می دهد که به دنبال فراگیری علم و دانش و مهارت بیشتر است، نه به دست آوردن مدرک.در برزیل همانند ایران دو دسته دانشگاه وجود دارد: دانشگاههای فدرال و دانشگاههای خصوصی. تحصیل در دانشگاههای فدرال مجانی بوده ولی برای ورود به آن‌ها در مقطع لیسانس نیاز به عبور از آزمون ورودی می باشد. این آزمون ورودی برای هر دانشگاه فدرال به صورت جداگانه برگزار می شود. جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای فدرال روال خاصی ندارد و در دپارتمان هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را دارد که معمولاً شامل بررسی رزومه ی تحصیلی و مصاحبه می باشد.
دانشگاههای خصوصی در کشور برزیل از کیفیت خوبی برخوردار هستند و به صورت بسیار دقیق توسط وزارت علوم و تکنولوژی این کشور کنترل می‌شوند و در صورت افت کیفیت در یک رشته، مجوز آن رشته در دانشگاه مورد نظر باطل می شود. ورود به دانشگاههای خصوصی در برزیل نیز نیاز به عبور از کنکور آن دانشگاه را دارد که جدیداً در راستای گسترش جذب دانشجویان خارجی، دولت این کشور در حال ایجاد تسهیلاتی برای معافیت خارجیان از این کنکورها می باشد.

برزیل یکی از کشورهای در حال توسعه می باشد که در حال گذار به جامعه ی صنعتی است. در حالی که در چند سال گذشته قدرتهای اقتصادی بزرگ دنیا دچار رکود و بحران اقتصادی بودند، برزیل یکی از معدود کشورهایی بود که دارای نرخ رشد اقتصادی مثبت بود و اصلاً بازارها و صنایع این کشور دچار رکود نشدند که این نشانی از استحکام زیر پایه‌های اقتصادی این کشور می باشد. هم‌ اکنون برزیل ششمین قدرت اقتصادی دنیا می باشد، یعنی بالاتر از فرانسه و انگلیس! در این سال برزیل، هند و چین جمعا ۶۵ درصد اقتصاد کل دنیا را در اختیار خواهند داشت. هم‌ اکنون برزیل چهارمین سازنده ی هواپیما در دنیاست و هشتمین تولید کننده ی فولاد دنیا، دهمین خودروساز بزرگ دنیاست به طوری که تمام شرکت های بزرگ خودروسازی دنیا در برزیل کارخانه دارند که همین باعث شده برزیل در سالهای آینده قطب خودروسازی قاره آمریکا شود. همچنین برزیل سومین تولیدکننده پوشاک و منسوجات دنیا می باشد.
تحصیل در مقطع دکتری:
پذیرش در این مقطع نیازمند ارائه رزومه قوی در زمینه کاری مربوط و یافتن پوزیشن در دانشگاه می باشد. در برخی موارد ارائه پروپوزال تحقیقاتی نیز مورد نیاز است. طول این دوره براساس رشته می تواند ۳، ۴ یا ۵ سال باشد و دانشجو باید پروژه خود را به همراه مقالات مربوطه ارائه دهد.
کلیه دروس در دانشگاه های برزیل به زبان پرتغالی می باشد. در برخی موارد بر حسب درخواست دانشجویان و یا استاد، دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. برخی دانشگاههای برزیل در هنگام پذیرش مخصوصاً در مقطع دکتری تقاضای مدرک زبان انگلیسی معمولاً معادل ۶ آیلتس کافی است، می کنند. برخی از دانشگاه ها یک مصاحبه از طریق اینترنت خواهند داشت. ارائه هیچگونه مدرکی جهت زبان پرتغالی مورد نیاز نیست ولی در برخی موارد در حین مصاحبه در این مورد سؤال خواهد شد.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ