تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

 • مقدمه ای بر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا
 • شرایط و دانشگاه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا
 • ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا
 • شرایط و مدارک مورد نیاز ورود برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا
 • آزمون MCAT جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا
 • طول مدت تحصیل در دانشکاه های پزشکی کانادا
 • هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

مقدمه ای بر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را جهت پاسخ به پرسشهای مکرر علاقمندان به مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا خصوصا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا در این مقاله به بررسی و بحث علمی خواهیم گذاشت ، از دیرباز رشته های پزشکی و دندانپزشکی جز رشته های پرطرفدار در کشور ما بوده اند و هرساله تعداد بسیاری پشت سد کنکور این رشته ها باقی مانده اند،به همین دلیل هرساله با افزایش رشد مهاجرت تحصیلی برای داوطلبان این رشته ها مواجه بوده ایم. به همین جهت بر آن شدیم تا مقاله ی پیش رو را برای شما تهیه نماییم ، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و در باب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا جدیدترین شرایط و قوانین را جویا شوید.

همچنین شما را به دیدن ویدیو و شنیدن وویس های تهیه شده توسط استاد ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش ) در این باب که موقتآ به طور رایگان در اختیار شما قرار داده شده است دعوت مینماییم.

اگر شما هم مایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می باشید با مشاوره با وکیل مهاجرت و داشتن اطلاعات کافی وجامع اقدام به این امر کنید و از کلیه شرایط آن به خوبی آگاه شوید. ما در این مقاله به تفصیل به کلیه جزئیات آن خواهیم پرداخت .

شرایط و دانشگاه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

یکی از کشور هایی که بسیاری از افراد برای تحصیل در این رشته ها  علاقمند به مهاجرت به آن هستند کشور کانادا می باشد. از دلایلی که افراد زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا اقدام میکنند سطح بالای استاندارد جهانی دانشگاه های این کشور می باشد.در آخرین رتبه بندی QS که در سال ۲۰۱۸ انجام شد ۲۶ دانشگاه از کانادا در جایگا بهترین دانشگاههای جهان قرار گرفتند.۱۰ دانشگاه برتر کانادا  که در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند عبارتند از :

 • 1. دانشگاه تورنتو

 • 2. دانشگاه McGill

 • 3. دانشگاه بریتیش کلمبیا University Of British Colombia

 • 4. دانشگاه آلبرتا University Of Alberta

 • 5. دانشگاه مونترال University Of Montreal

 • 6. دانشگاه مک مستر McMaster University

 • 7. دانشگاه واترلو University Of Waterloo

 • 8. دانشگاه وسترن Western University

 • 9. دانشگاه کلگری University Of Calgary

 • 10. دانشگاه کوئین Queen’s University

ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا

رقابت برای ورود به دانشگاه های پزشکی در کانادا بسیار زیاد است و افرادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا پذیرش می شوند که دارای مدرک لیسانس با معدل بالا و نمرات عالی و همچنین مدرک زبان بین المللی با سطح بالا باشند. این رقابت به حدی می باشد که حتی با وجود ۱۷ دانشگاه پزشکی در کانادا فقط ۱۵٪ از دانشجویان کانادایی در دانشکده پزشکی کانادا پذیرش می شوند و اکثر دانش آموزان کانادایی پزشکی را در خارج از کشور در جزایر کارائیب، شرق اروپا و سایر نقاط ادامه می دهند.

بنابراین مهم است که متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به طور کامل نیازمندی های ورود به هر دانشکده پزشکی را که به آن ها اعلام می شود را برآورده کنند. گواهی نامه دبیرستان متقاضی و در نهایت نوع مدرک کارشناسی قبل از دوره بسیار حائز اهمیت می باشد

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت پرستاران به کانادا – آقای افضلی مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا

شرایط و مدارک مورد نیاز ورود برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا باید بدانید شما نمیتوانید بلافاصله پس از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی وارد این رشته  شوید، بلکه باید در ابتدا یک دوره لیسانس در رشته های مرتبط به پزشکی (health sience)  مانند علوم تجربی، زیست شناسی، شیمی، روانشناسی و… را به مدت  ۴ سال بگذرانید و پس از اینکه با کسب نمره ی مورد نیاز و معمولا نمره های بالا و معدل بالا ( حداقل ۱۵،که البته این نمره کاملا رقابتی می باشد و اولویت با کسانی است که معدل بالاتر و نمره های بهتری دارند) موفق به دریافت مدرک آن شدید ، باید در یک آزمون به نام آزمون Medical College Admission Test که به اختصار  MCAT  نامیده می شود شرکت نمایید و با کسب نمره مورد نظر در این آزمون پس از آن برای ورود به رشته پزشکی اقدام کنید .دوره پزشکی در کانادا بسته به دانشگاه ها و پیش زمینه هر دانشجوز یک برنامه ۴ تا ۶ ساله است. برای سال تحصیلی ۵ ساله در کانادا، سال اول تحصیلی برای دانشجویانی است که مدرک لیسانسشان در زمینه رشته های مناسب با پزشکی نمی با شد طراحی شده است. بنابراین بهتر است دانشجو یک مدرک لیسانس زیست شناسی یا سایر رشته های مرتبط با مدرک پزشکی در یک دوره ۴ ساله  را داشته باشد.

تحصیل در دانشگاه های کانادا
هزینه های تحصیل در کانادا
تحصیل رایگان در کانادا

آزمون MCAT جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی درکانادا

اکثر دانشکده های پزشکی کانادا نیاز به آزمون ورودی MCAT دارند. MCAT یک آزمون متداول و چند گزینه ای است که شامل:

 1. پایه های شیمیایی و فیزیکی سیستم های بیولوژیکی (CPBS)
 2. تجزیه و تحلیل بحران و مهارت های استدلال (CARS)
 3. پایه های بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی (BBFL)
 4. مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست شناختی (PSBB)

می باشد وعلاوه بر امتحان از دانش مفاهیم و اصول علمی ضروری رشته پزشکی به ارزیابی و سنجش شما در بخش های حل مسائل، تفکر انتقادی و مهارت های نوشتاری می پردازد.

آزمون شامل چهار بخش گفتاری، علوم فیزیکی و علوم زیست شناسی و دارای سوالات چند گزینه ای هستند و نمرات از ۱ تا ۱۵ به بالا برای هر بخش می باشد. بخش رایتینگ شامل دو مقاله است.کل نمرات رشته ها از پایینترین نمره J و بالاترین T می باشد. و حداقل نمره ۱۲۴ در هر بخش می باشد.همچنین تست کامپیوتری در مراکز آزمایشگاهی تاسیس شده در کانادا، ایالات متحده و خارج از کشور داده می شود و باید از طریق وب سایت از روز و تاریخ آزمون مطلع شوید، آزمون تقریبا چهار و نیم ساعت است.

طول مدت تحصیل در دانشکاه های پزشکی کانادا

 • عمومی پزشکی: ۴ سال لیسانس و برنامه ۶ ساله می باشد و همینطور یک دوره عملی به مدت ۴۸ هفته
 • دامپزشکی: برنامه ۶ ساله
 • دندانپزشکی: برنامه ۵ تا ۶ ساله
 • داروخانه: برنامه ۵ تا ۶ ساله
 • پرستاری: برنامه ۳ تا ۴ ساله
 • فیزیوتراپی: برنامه ۳ تا ۴ ساله
 • تخصص پزشکی: برنامه ۳ تا ۶ ساله
شرایط ویزای تحصیلی کانادا
تحصیل پزشکی در کانادا
ویزای تحصیلی کانادا
بورسیه تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا با توجه به اینکه شما در کدام شهر و یا دانشگاه تحصیل می کنید متفاوت می باشد.به طور میانگین می توان گفت هزینه تحصیلی سالیانه  ۱۱۹۰۰ دلار کانادا  تا ۱۳۰۰۰ دلار می باشد .بسیاری از دانشجویان می توانند به وسیله وام های دانشجویی هزینه خود را تامین کنند و شهریه خود را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

دانشجویان در کانادا می توانند در هفته ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت کار کنند که حقوق میانگین در کانادا به ازای هر ساعت مبلغی معادل ۹ تا ۱۳ دلار می باشد .

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه های زندگی دانشجویی بسته به اینکه شما در کدام ایالت و شهر زندگی می کنید متفاوت می باشد اما به صورت میانگین می توان گفت هزینه زندگی سالیانه دانشجویی از ۱۴۰۰۰ دلار تا ۳۰۰۰۰ دلار بسته به سبک زندگی و شرایط هر شخص و شهر محل زندگی متغیر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • ارائه مدرک سلامت پزشکی همراه با کلیه آزمایشات مورد نظر که صحت و سلامت فرد را تایید کند.
 • مدرک زبان با حدنصاب نمره تعیین شده از طرف هر دانشگاه (آیلتس حداقل ۶)
 • گذرنامه معتبر
 • یک نامه پذیرش از موسسه آموزشی تعیین شده
 • ارائه مدرک سو پیشینه کیفری .شما باید یک شهروند قانع کننده باشید که هیچ سابقه کیفری ندارد و برای امنیت کانادا خطرناک نیست.
 • ارائه صورت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی که نشان می دهد شما پول کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی خود را دارا می باشید.همچنین اگر همراه دارید باید هزینه های همراه هم به این حساب اضافه گردد.
سخن آخر در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

با توجه به توضیحات داده شده در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا میتوان گفت به دلایل متعدد از جمله رنکینگ بالای دانشگاه های کانادا در QS و همینطور سطح بالای علمی آنها و امکانات تحصیل و زندگی در شرایط استاندارد جهانی تحصیل در کانادا همواره مورد توجه بسیاری از افراد می باشد ، و اگر شما هم جز کسانی هستیدکه علاقمند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می باشید میتوانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط مهاجرت به کانادا و تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی با مشاورین و وکلای مجرب ما در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار مستقل ما در ایران تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی ما بهره مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 پاسخ
 1. حسن گفته:

  سلام خدمت جناب عالی من سال اول دانشگاه پزشکی تهران هستم و مدرک IELTS من هم ۸ است وتافل من ۸۵ مباشد به زبان فرانسه هم مسلط هستم و ۳نفر از فامیل هایم هم در کانادا حضور دارند که ویزای داءم دارند و توانایی پرداخت ماهی ۲۰۰۰ دلار هستم ولی سرمایه اولیه زیادی ندارم می خواستم بپرسم با وضعیتم بعد از قبولی درMCATمی تونم وام تحصیلی بگیرم و ایا مدارکم برای کار کردن مفید هست و بری ۱ نفر متوسط هزینه چقدر هست

  Rating: ۴
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، شرایط شما خیلی خوبه . میشه خودتون برای پذیرش دانشگاه های مطرح اقدام بفرمایید. سنتون هم باید مشخص باشه که بشه بهتر راهنمایی کرد. در سال اول معمولا امکان اخذ وام برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد.

   پاسخ
 2. رضا گفته:

  سلام وقتتون بخیر دندانپزشک عمومی هستم و در درمانگاه دولتی مشغول بکار هستم و قصد ادامه تحصیل ( تخصص) یا کار با مدرک عمومی رو دارم لطفا راهنمایی بفرمایید که برای تخصص یا کار کانادا بهتره یا المان؟ پروسه کدومش راحتره و زودتر میشه به نتیجه رسید؟ ممنون

  Rating: ۵
  پاسخ
  • MIE Malekpour07 گفته:

   با سلام، برای کار باید مدارکتون معادلسازی بشه و برای تحصیل هم باید ازمون ورودی بدین ، با توجه به تایم های سفارت المان کانادا گزینه ای هست که سریعتر به نتیجه میرسه

   پاسخ
 3. amin گفته:

  عرض سلام و احترام بنده ۱۷ سالمه و دوازدهم هستم می خواستم برای دانشگاه های کانادا بورس بگیرم رزومه من این است که مدال نقره در المپیاد شیمی تمامی سال ها معدلم بالای ۱۹ بوده و تافل ۸۰ دارم و نمرات زیست و شیمیم همیشه بالا بوده و شیمیم اکثرا ۲۰ بوده می خواستم بدونم که آیا می توانم برای رشته پزشکی در کانادا بورس بگیرم یا هرجای دیگر ولی اولویتم کانادا است!!؟

  Rating: ۴
  پاسخ