وکالت در دعاوی ملک و املاک

مهم ترین دعاوی مرتبط با املاک و اموال غیر منقول ، دعوای خلع ید غاصبانه ، دعوای تخلیه و دعاوی تصرف می باشند. عدم آگاهی از این گونه دعاوی و نا آشنایی با طریقه صحیح اقامه آن سبب می شود بسیاری از اشخاص پس از طرح دعوا و پی گیری دادرسی های طولانی نتیجه مثبتی عایدشان نشود و این امر موجب نا امیدی آن ها از دستگاه قضایی گردد؛ حال آن که هر دعوای حقوقی که در دادگاه اقامه می شود دارای شرایط و ارکان خاص خود می باشد که توجه و رعایت آنها از اهمیت اساسی برخوردار است. بنابراین ، رسیدگی به آن منوط به تحقق ارکان و شرایط تشکیل دهنده آن و تقدیم دادخواست مطابق مقررات قانون است. در ادامه و برای آشنایی بیشتر با مهمترین دعاوی مربوط املاک  به طور اختصار به برخی از شرایط و مقدمات اساسی لازم برای طرح این دعاوی خواهیم پرداخت.

 ۱. دعوای تخلیه:

 در ابتدا باید گفت بین دعوای تخلیه و دعوای خلع ید تفاوت های ظریفی وجود دارد بنابراین شناخت مبنای تمایز این دو دعوا ضروری و مهم به نظر می رسد. به طور اختصار می توان گفت منشا دعوای خلع ید غصب است و هیچ قراردادی بین مالک و متصرف مال وجود نداشته است در حالی که در دعوای تخلیه در گذشته یک رابطه حقوقی (قرارداد) در مورد موضوع مورد دعوا میان طرفین وجود داشته و شروع تصرف خوانده مجاز و قانونی بوده لیکن ادامه تصرفات او از سوی خواهان غیر قانونی تلقی شده است.به معنای دیگر به هردلیل قرارداد سابق دیگر به حیات خود ادامه نداده و مالک به ادامه تصرف خوانده رضایت ندارد.

برای درک بهتر این تفاوت به عنوان مثال می توان گفت: ملکی برای مدت یکسال اجاره داده شده است و حال مالک مدعی انقضا یا فسخ قرارداد اجاره می باشد و درخواست توقف تصرفات و اعاده ملک به خود را دارد و در واقع راضی به ادامه تصرف متصرف یا همان مساجر سابق نیست. همانطور که ملاحظه شد در این جا خواهان به قانونی بودن شروع تصرفات خوانده اقرار دارد اما بقای این تصرفات را غیر قانونی می داند.در این حالت مالک به عنوان خواهان رفع تصرف متصرف می بایست در محکمه صالح طرح دعوای تخلیه و نه خلع ید نماید که موفقیت در این دعوا نیازمند آگاهی به قوانین و مقررات و آشنایی به روند حاکم بر این دسته از دعاوی می باشد که این امر ضرورت کمک گرفتن از دانش وکیلی متخصص را نمایان می نماید.

 ۲. دعوای خلع ید غاصبانه:

 رسیدگی به این دعوی فرع بر اثبات مالکیت خواهان است. این بدان معنی است که زمانی خواهان میتواند این دعوا را طرح نماید که بتواند شرایط و ارکان تشکیل دهنده این دعوا را که همانا اثبات مالکیت خواهان و تصرف غاصبانه و یا در حکم غاصبانه خوانده است را رعایت نماید.

در غیر این صورت اگر خواهان نتواند مالکیت خود را ثابت نماید و در واقع اصل مالکیت خواهان محل نزاع واقع شده و دلایل و مدارک کافی برای اثبات مالکیت وی وجود نداشته باشد و اظهارات وی حاکی از نوعی ادعای مالکیت باشد که احراز آن منوط به رسیدگی مستقل است ، در این صورت دعوای خلع ید خواهان به تنهایی قابلیت استماع نداشته و به استناد ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی قابل رد خواهد بود چراکه خواهان ادعایی را مطرح کرده که در ردیف خواسته نیامده است.

 ۳٫ دعاوی تصرف:

 دعاوی تصرف شامل سه نوع دعوا متفاوت می شود: دعوای تصرف عدوای ، دعوای  مزاحمت و دعوای ممانعت از حق.

در این دعاوی اصولا بحث مالکیت مال غیر منقول مطرح نیست بلکه خواهان ادعا دارد ملک موضوع دعوا سابقاً در تصرف و مورد استفاده وی بوده و دیگری بدون رضایت او و بدون هیچ گونه مجوز قانونی بر حسب مورد ملک را از تصرف او خارج کرده و یا مانع اعمال حق او در ملک مزبور گشته و یا نهایتاً مزاحم تصرفات او شده است و حال خواهان خواستار بازگشت و اعاده ملک به خویش و یا رفع ممانعت و مزاحمت خوانده از ملک موضوع دعوا می باشد.

قانونگذار برای این نوع از دعاوی املاک به جهت حمایت از متصرف قانونی ملک امتیازات ویژه ای در نظر گرفته است من جمله : غیر مالی تلقی کردن این دعاوی که باعث تغییر در صلاحیت دادگاه صالحه و نحوه محاسبه هزینه دادرسی و تغییر در شرایط تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی این نوع دعاوی شده است ، رسیدگی خارج از نوبت جهت تسریع در احقاق حقوق متصرف قانونی ملک و اجرای حکم صادره از دادگاه بدوی هرچند هنوز رای صادره قطعی نشده باشد.

لازم به ذکر است دعوای تصرف عدوانی را می توان به صورت شکایت کیفری نیز در دادگاه های جزایی مطرح کرد که در اینصورت رسیدگی به آن منوط به اثبات مالکیت خواهان می باشد.

وکلای مؤسسه حقوقی ملک پور با تکیه بر تجارب و تسلط کامل بر قوانین ناظر به املاک ، شما را در کسب نتیجه موفقیت آمیز در این دعاوی یاری و احقاق حق شده را تضمین می نمایند. برای بهره مندی از این خدمات کافی است با شماره تلفن های موسسه تماس حاصل نموده و یا به آدرس پست الکترونیکی اختصاصی به نشانی law@malekpourlaw.com پست الکترونیکی ارسال نمایید تا وقت ملاقات با وکلای موسسه برای شما تعیین گردد.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ