راهنمای سرمایه گذاری در ایران

راهنمای سرمایه گذاری در ایران

در میان کشورهای جهان، ایران دارنده یکی از بهترین شرایط برای سرمایه گذاری و ایجاد درآمد به شمار می آید. قوانین ایران که سنتی و انعطاف پذیر هستند، به سرمایه گذاران اجازه می دهند سرمایه خود را وارد این کشور کرده و چندین برابر سرمایه اولیه را از آن برداشت کنند. این که کابینه های گوناگون ایران در سال های گذشته، با ادبیات گوناگون بر تمایل به جذب سرمایه خارجی پافشاری کرده اند، نشان دهنده ثبات نظام ایران در این امر است.

اگر وکیل بتواند راه های قانونی و مشروع سرمایه گذاری را به موکل خود نشان دهد، سرمایه گذار می تواند در دورانی کوتاه سرمایه خود را مضاعف کند. قانون «تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی» که به تازگی در ایران تصویب شده است، بستری بسیار مناسب برای سرمایه گذارانی فراهم کرده است که می خواهند در ایران کار کنند. تفاوتی نمی کند که این سرمایه گذار، از ایرانیان مقیم خارج به شمار می آید یا این که از اشاخص حقیقی و حقوقی خارجی است.

قانون جذب و حمایت سرمایه گذاری خارجی، زمینه ای بسیار مساعد برای سرمایه گذاری خارجی فراهم کرده و تنها در سه زمینه، سرمایه گذاری را محدود کرده است که ذکر آنها نیز تنها جنبه توصیه ای و کلی دارد. برای نمونه، در یکی از این قیود، ذکر شده است که سرمایه گذاری خارجی باید منجر به رشد اقتصادی و یا ایجاد فرصت های کار و زمینه سازی برای صادرات گردد. با تفسیر موسع از این موارد، در واقع می توان گفت همه درها برای سرمایه گذاری خارجی باز گذاشته شده اند.

بند بعدی که در قیود سرمایه گذاری در ایران ذکر شده، «عدم تهدید امنیت ملی یا تخریب محیط زیست یا اخلال در اقتصاد کشور» است. اگر وکیل سرمایه گذاری از تبحر و دانش کافی برخوردار باشد، می تواند طرح اقتصادی را به گونه ای تعریف کند که مشمول هیچ کدام از عنوان های یاد شده در این بند قرار نگیرد.

محدودیت بعدی ذکر شده در قانون «تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی»، قیدی است که در تجربه تاریخی ایران از دوران استعمار ریشه دارد. بر پایه این قید، «اعطای امتیاز ویژه یا موقعیت انحصاری به سرمایه گذار خارجی در ایران ممنوع است.» این مسئله نیز در مقررات ضد انحصار در کشورهای گوناگون جهان، امری مقبول و پذیرفتنی به شمار می آید.

در پایان این نوشته در باب سرمایه گذاری خارجی در ایران، باید یادآوری شود که به سرمایه گذاران خارجی اجازه داده نمی شود که در ایران اموال غیر منقول (زمین یا ساختمان) خریداری و تملک کند. با توجه به مهارت حقوقدانان مؤسسه برگزیدگان ملک پور (MIE) در زمینه تجارت بین الملل و توانایی وکلای ما در ارائه بهترین مشاوره، با بهره برداری از عقود معین و غیر معین کاملاً قانونی، می توان بر این محدودیت نیز غلبه کرد.

حقوقدان می تواند فرایند حقوقی را به گونه ای فراهم کند اشخاص غیر ایرانی بتوانند از امتیاز مالکیت اموال غیر منقول بهره مند شوند. در بحث های آینده با همین عنوان، بررسی دقیق تری درباره این مسئله به عمل خواهد آمد. در پایان بد نیست یادآوری شود که بر خلاف برخی بدگویی ها، ایران از بهترین و امن ترین کشورهای جهان در زمینه سرمایه گذاری به شمار می آید.

فقه و حقوق اسلامی در تفسیر مذهب شیعه و در ذیل نظام ولایت فقیه در ایران، به ویژه با توجه به اهمیت ویژه این مذهب برای مالکیت خصوصی و قواعد فقهی همچون «تسلیط» و «قاعده ید»، زمینه لازم برای احترام به حقوق مالی دیگران فراهم شده و این مسئله مورد حمایت و تأیید نظام سیاسی-حقوقی ایران است. بر این اساس، زمینه برای سرمایه گذاری های جذاب و سودآور فراهم است.

وکلای مؤسسه حقوقی برگزیدگان ملک پور، از برترین کارشناسان در زمینه حقوق تجارت بین الملل گلچین شده اند و با تسلط بر بیش از سه زبان بین المللی، توانایی ارائه خدمات در زمینه های گوناگون را دارند.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ