اقامت سوئیس و بررسی شرایط و راههای اخذ اقامت سوئیس در سال ۲۰۲۰

اقامت سوئیس ، راه ها و شرایط اخذ اقامت سوئیس در سال ۲۰۲۰ و همچنین مهاجرت به سوئیس به طرق مختلف و مواردی از این قبیل موضوع بحث و بررسی علمی و تخصصی در این مقاله است. راههای اخذ اقامت سوئیس کدام است؟ آیا اخذ اقامت سوئیس از طریق کار کم هزینه ترین روش برای اخذ اقامت این کشور است؟ اخذ اقامت کشور سوئیس چه هزینه هایی به دنبال دارد؟ آیا اخذ اقامت کشور زیبای سوئیس فرآیند ساده ای دارد؟ آیا امکان اخذ اقامت ورزشی در سوئیس وجود دارد؟ مزایا و معایب مهاجرت به سوئیس چیست؟ طبیعت زیبا و منحصر به فرد سوئیس، امکانات فوق العاده و وسایل لوکس این کشور و همچنین اقتصاد قوی آن موجب شده افراد زیادی در اندیشه مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت دائم سوئیس باشند. به طور کلی، برای مهاجرت به سوئیس شش شیوه تعریف شده که در این مقاله به تفصیل به آنها و به پاسخ سوالاتی از قبیل سوالات مطرح شده پرداخته خواهد شد. از آنجائیکه لازم است در زمینه مهاجرت به سوئیس با اطلاع کافی گام برداشته شود، شما عزیزان می توانید برای انتخاب مناسب ترین شیوه مهاجرتی با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس تلفنی داشته و به روزترین اطلاعات را درباره راههای مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت سوئیس کسب نمایید.

اقامت سوئیس
 • اقامت سوئیس و شرایط عمومی آن
 • اقامت سوئیس از طریق کار
 • اقامت سوئیس از طریق تحصیل
 • اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت سوئیس از طریق ازدواج
 • اقامت سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت سوئیس از طریق پناهندگی
 • اقامت سوئیس برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس
 • اقامت سوئیس و اخذ تابعیت سوئیس
 • اقامت سوئیس و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت سوئیس و شرایط عمومی آن

پوشیده شدن بخش وسیعی از کشور سوئیس توسط کوه های آلپ موجب شده زیبایی های طبیعی این کشور خیره کننده باشد. این کشور از ۲۶ کانتون تشکیل شده است و یکی از امن ترین و بدون جرم و جنایت ترین کشورهای دنیاست. پایداری اقتصاد سوئیس و رفاه بالای مردم آن نیز از نکات دیگر مثبت درباره آن است. سوئیس کشوری با مساحت کم در اروپای غربی است که تولید کننده بیشترین میزان شکلات در دنیاست و تنوع فرهنگی فراوانی در آن مشاهده می شود. به علاوه، به سبب کیفیت بالای آموزشی در این کشور، بسیاری از دانشگاه های سوئیس جایزه رضایت دانشجویان بین المللی را کسب نموده اند. به طور کلی، می توان گفت نکات مثبت فراوانی سبب علاقه مهاجران به اخذ اقامت سوئیس شده اند. فرانسه، لیختن اشتاین، ایتالیا، اتریش و آلمان همسایگان این کشور به شمار می روند و سازمان های بین المللی مهمی همچون سازمان تجارت جهانی و صلیب سرخ در آن واقع شده اند. خوشبختانه شرایط سیاسی کشور سوئیس نیز بسیار آرام است و این کشور همواره از جنگ دوری نموده است. از دو شهر زوریخ و ژنو با عنوان توریستی ترین شهرهای سوئیس نام برده شده است و در رنکینگ برترین شهر های دنیا این دو شهر در زمره ۱۰ شهر برتر در ۱۰ سال اخیر قرار داشته اند. نمودار زیر اطلاعاتی را درباره کشور سوئیس نشان می دهد.

اطلاعات عمومی در مورد کشور سوئیس

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت به سوئیس

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد مقایسه اخذ اقامت دو کشور سوئیس و اتریش

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد اقامت سوئیس یا انگلیس

اقامت سوئیس از طریق کار

مهاجرت کاری یکی از شیوه های اخذ اقامت سوئیس است. در حال حاضر، تنها روش مهاجرت کاری به سوئیس یافتن کارفرمایی معتبر در این کشور و اخذ job offer (پیشنهاد شغلی) از این کارفرماست. به طور کلی، شرایط اشتغال به کار در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا راحت تر است و آنها با محدودیت های افراد بیگانه تبعه کشورهای خارج از اتحادیه مواجه نیستند. در این راستا، لازم است هماهنگی های فرآیند استخدام فرد با مقامات دولت سوئیس انجام شود. در واقع، کارفرما موظف است شغل مورد نظر را ابتدا در سوئیس و سپس در اتحادیه اروپا آگهی نماید و در صورت عدم پیدا شدن نیروی کاری مورد نیاز در کل اتحادیه می توان نیروی مورد نظر را به کار گرفت. به علاوه، از سال ۲۰۱۷ سهیمه بندی برای جذب نیروهای خارجی در نظر گرفته شده است. در واقع، بر اساس این تقسیم بندی ۳۰۰۰ سهمیه برای مجوز B (مجوز کار بلند مدت) و ۴٫۵۰۰ سهمیه برای مجوز L (مجوز کار بلند مدت) در نظر گرفته شده است.

بر مبنای قوانین سوئیس، متخصصان، مدیران و سایر نیروهای ماهر نیروهای مورد نیاز سوئیس هستند. آنچه که شانس فرد را برای اخذ ویزای کاری سوئیس افزایش می دهد عبارت است از داشتن تخصص در زمینه شغلی خود، مدرک تحصیلی مناسب و سطح زبان خوب. مجوزهای کاری بلند مدت امکان کار برای بازه زمانی حداقل ۱۲ ماهه و مجوزهای کوتاه مدت امکان کار برای بازه ۳ تا ۱۲ ماهه را فراهم می آورند. معمولاً اعتبار ۵ ساله برای این نوع اقامت های کاری در نظر گرفته می شود و در ادامه و پس از گذشت ۵ سال دیگر و با پا بر جا بودن قرارداد کاری فرد می تواند اقامت دائم سوئیس را اخذ نماید. البته تبعه عضو اتحادیه اروپا پس از گذشت ۵ سال می توانند اقامت دائم اروپا را اخذ نمایند. در نمودار زیر، نرخ بیکاری سوئیس در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس نمودار زیر، میانگین نرخ بیکاری سوئیس در این بازه برابر با ۱٫۷۱ است که آمار بسیار رضایت بخشی محسوب می شود و همین خاطر احتمال و شانس پیدا کردن کار در سوئیس بالاست.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد کار در سوئیس

مقاله مرتبط ـ لطفا بر روی عکس زیر کلیک نمایید

کار در آلمان یا اتریش
کار در کانادا
جدیدترین شرایط کار در استرالیا

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

شرایط مناسب تحصیل در سوئیس و کیفیت بالای آموزش در این کشور موجب شده که مهاجرت تحصیلی یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس محسوب شود که مورد توجه متقاضیان بسیاری در سرتاسر دنیاست. آموزش اجباری در سوئیس ۹ ساله است و زبان های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و رومانیایی زبان های آموزش در سوئیس محسوب می شوند. در نظام آموزشی سوئیس توجه ویژه ای به دانش آموزان بین المللی شده است. کودکان در دو سال ابتدایی در مهدکودک آموزش می بینند و بعد در ۴ سالگی به مدرسه می روند. اصولاً قوانین آموزشی سوئیس بسته به کانتون مورد نظر متغیر است و اصولاً بسته به رشد فردی کودکان در مورد مناسب بودن سن آنها برای شروع مدرسه تصمیم گیری می شود. بنابراین تحصیل در مدارس یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس محسوب می شود و دانش آموزان معمولاً می توانند در فاصله زمانی نیمه آگوست تا نیمه سپتامبر وارد مدارس شوند. جدول زیر نام چند مدرسه بین المللی سوئیس را به تصویر می کشد:

نام مدرسه

منطقه/شهر

مدرسه آمریکایی سوئیس کالینا دی اورو
مدرسه بین المللی ISCS در مرکز سوئیس چم
مدرسه بین المللی Laut-Lac سنت لاگیر لاچیساز (Saint-Légier-La Chiésa)
Surval Montreux مونتروکس
مدرسه دو زبانه IIL ژنو

دانش آموزان پس از اتمام دوره تحصیلی در مدارس می توانند در دانشکده های آموزش عمومی و دوره های کارآموزی در این کشور تحصیل نمایند. دوره های کارآموزی تعلیم و آموزش حرفه­ای (VET) ارائه دهنده آموزش تئوری و عملی هستند. دوره کارشناسی در سوئیس به دو شکل حرفه­ای فدرال (FVB) و آکادمیک ارائه می شود و اغلب ۴ ساله است.

تحصیل کودکان در خارج از کشور - تحصیل در مدارس خارجی - تحصیل در مدارس در خارج از کشور

نکته مهم

با توجه به اینکه زبان های مختلف در کانتون های سوئیس مورد استفاده هستند دوره لیسانس ممکن است به هریک از این زبان ها باشد و بسته به زبان مورد نظر لازم است مدارک همان زبان ارائه شود.

افرادی که قصد اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را دارند باید توجه داشته باشند که تحصیل در این مقطع معادل تحصیلات سطح ۳ و اغلب ۲-۱ ساله است. تحصیلات سطح ۳ در سوئیس به دو بخش آموزش حرفه­ای و آموزش عالی تقسیم می­شود.

دانشجویان بین المللی پس از گذشت ۶ ماه تا ۱۵ ساعت در هفته اجازه کار دارند. تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس نیازمند داشتن رزومه علمی و پژوهشی قوی، مقالات علمی و سطح زبان خوب است و برقراری ارتباط با یک سوپروایزر است و دانشجویان لازم است درخواست خود را به دانشگاه­های علوم کاربردی (UAS)، دانشگاه­های تربیت معلم (UTE) و دانشگاه­هایی مانند موسسه فدرال فناوری زوریخ و موسسه فدرال فناوری لوزان ارائه دهند. در جدول زیر به فهرستی از دانشگاه های برتر سوئیس اشاره شده است:

نام دانشگاه

رنک جهانی (سال ۲۰۱۹)

دانشگاه بازل ۱۶۰
دانشگاه زوریخ ۷۸
دانشگاه لوزان ۱۴۹
دانشگاه نوشاتل ۹۰۱
دانشگاه سنت گالن ۳۷۵
دانشگاه فدرال فناوری سوئیس ۷
دانشگاه اکول پلی تکنیک لوزان ۲۲
دانشگاه برن ۱۲۳
دانشگاه فریبورگ ۵۸۱
دانشگاه USI ۵۰۱

بورسیه های تحصیلی در کشور سوئیس برای دانشجویان مستعد در نظر گرفته شده است که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

نام بورسیه

مشخصات بورسیه

بورسیه فوق لیسانس ETH زوریخ هر ترم ۱۲٫۰۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه فوق لیسانس UNIL برای دانشجویان خارجی ماهیانه ۱٫۶۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه موسسه Graduate سالانه ۸٫۰۰۰ فرانک سوئیس برای دانشجویان بین المللی
بورسیه فوق لیسانی دانشگاه ژنو سالانه ۱۵٫۰۰۰-۱۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس
بورسیه IMD یک بورسیه کامل و چهار بورسیه ۸۰%

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

با توجه به اقتصاد پایدار کشور سوئیس، سرمایه گذاری در این کشور می تواند تصمیم ایده آل و منطقی برای سرمایه گذاران خارجی باشد. با این حال، فرد لازم است پیش از هر تصمیمی به دقت بررسی نماید که کدام شیوه سرمایه گذاری در سوئیس برای وی بهتر و مناسب تر است. یکی دیگر از نکات مثبت آن است که افراد پس از سرمایه گذاری در این کشور امکان سفر بدون نیاز به ارائه ویزا در اغلب کشورهای اروپایی را می یابند.

لازم به توضیح است که برخی از شیوه های سرمایه گذاری همچون خرید ملک در سوئیس امکان اخذ اقامت برای فرد را فراهم نمی آورد و افراد دارای هدف اخذ اقامت این کشور لازم است از طرق دیگری در این کشور سرمایه گذاری نمایند.

سرمایه گذاری همراه با آثار اقامتی در سوئیس می تواند از طریق شیوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده توسط بازنشستگان و ثبت شرکت (تحت شرایطی) در سوئیس صورت پذیرد.

با این حال، باید در نظر داشت که فارغ از ماهیت شیوه سرمایه گذاری مشورت با وکلای مجرب اهمیت ویژه ای دارد تا از هر اشتباهی جلوگیری شود. افرادی که در کشور خود دارای بیزینس و سابقه کار مدیریتی بوده باشند می توانند در صورت دارا بودن شرایط لازم شرکتی را در سوئیس ثبت نمایند و از روی استخدام در شرکت ، اقامت سوئیس را اخذ نمایند. البته ثبت شرکت مستلزم ارائه بیزینس پلن قوی و اثبات آثار مثبت بر اقتصاد این کشور است.

کانتون زوگ با توجه به شرایط مالیاتی مناسب می تواند یکی از مناطق مناسب برای ثبت شرکت در سوئیس محسوب شود.

سرمایه گذاری در خارج از کشور - مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

در شیوه دوم یعنی اخذ اقامت توسط بازنشستگان و پرداخت مالیات افراد موظفند سالیانه ۱۵۰٫۰۰۰ فرانک سوئیس و در مواردی مبالغ بیشتر را پرداخت نمایند. انجام سرمایه گذاری در سوئیس برای افرادی امکان پذیر است که در ۱۰ سال اخیر اقامت سوئیس را اخذ ننموده باشند و بین ۱۸ تا ۵۵ سال سن داشته باشند. از آنجائیکه نرخ مصادره اموال از شاخص های تأثیرگذار برای تصمیم گذاری در سوئیس یا هر کشور دیگیری محسوب می شود در نمودار زیر به بررسی نرخ مصادره اموال در سوئیس پرداخته ایم.

همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، میانگین نرخ مصادره اموال سوئیس در بازه زمانی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ برابر با ۱ (در بازه ۱ تا ۷) بوده است که رقم بسیار قابل قبولی محسوب می شود که حاکی از امنیت بالای سرمایه گذاری و ریسک پایین آن است.

نمودار نرخ مصادره اموال کشور سوئیس

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ثبت شرکت در سوئیس و اتریش

بهترین کشور برای سرمایه گذاری خارجی
بهترین کشور برای پول درآوردن و پولدار شدن

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج یکی دیگر از راه های مهاجرت به سوئیس است. افرادی که تمایل به ازدواج در سوئیس دارند لازم است حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند و مدارکی مبنی بر تجرد خود و یا ابطال ازدواج قبلی ارائه دهند. به طور کلی، اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج شیوه پر دردسری نیست و افراد با گذشت ۳ الی ۵ سال با رعایتی الزاماتی همچون ادغام شدن در جامعه سوئیس، پیروی از قوانین این کشور و اثبات بی خطری برای امنیت داخلی و خارجی این کشور می توانند برای دریافت پاسپورت سوئیس درخواست دهند. ارائه درخواست برای الحاق اعضای خانواده نیز در سوئیس امکان پذیر است و فردی می تواند برای الحاق همسر خود درخواست دهد که شغل مناسب و درآمد کافی داشته باشد و از پس مخارج زندگی خود و همراهانش بر بیاید. به علاوه، در شرایط ازدواج با تبعه سوئیسی لازم است این ازدواج در شهرداری ها و یا اداره مهاجرت به ثبت و انجام برسد. شما سروران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره راه های اخذ اقامت سوئیس و تمامی شیوه های مهاجرتی محصول راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت را تهیه نمایید.

ازدواج در خارج از کشور - اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد ازدواج با سوئیسی

راهنمای گام به گام انتخاب بهترین مسیر مهاجرت

اقامت سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد

در این بخش از مقاله بررسی می کنیم که آیا با تولد فرزند در سوئیس می توان به اقامت سوئیس دست یافت یا خیر؟ به طور کلی، کشورها در اعطای تابعیت از طریق تولد از دو قانون خون و خاک پیروی می کنند. بر اساس قانون خون، تابعیت والدین کودک ملاک اعطای تابعیت به وی است و بر مبنای قانون خاک، تولد کودک در خاک یک کشور می تواند مبنای اعطای تابعیت کشور مقصد به وی باشد. بر اساس این دسته بندی، کشور سوئیس از قانون خون پیروی می کند. بنابراین، صرف تولد فرزند در سوئیس منجر به دریافت تابعیت این کشور نمی شود. کودکانی که حداقل یک والدین سوئیسی داشته باشند می توانند تابعیت سوئیسی دریافت کنند. کودک متولد شده از یک زن مجرد سوئیسی نیز تبعه سوئیس محسوب می شود. بنابراین، اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد در این کشور امکان پذیر نیست و این کار برای والدین نیز آثار اقامتی ندارد و افرادی که در جستجوی اخذ اقامت سوئیس هستند می توانند از شیوه های قانونی دیگر برای این کار اقدام نمایند.

تولد در خارج از کشور ـ اخذ تابعیت از طریق تولد

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از راه های اخذ اقامت سوئیس است. در کنوانسیون ژنو، پناهنده به عنوان فردی تعریف شده است که به واسطۀ دین، عقاید سیاسی، نژاد، ملیت و یا عضویت در گروه­های اجتماعی بیم آن می­رود که مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار گیرد. بنابراین، کشورهایی که به این کنوانسیون متعهد می شوند باید از افراد تحت آزار و شکنجه در شرایط تعریف شده حمایت نمایند. کشور سوئیس نیز به موجب متعهد شدن به این کنوانسیون از حقوق افراد تحت آزار و اذیت دفاع می نماید. همانطور که اشاره نمودیم شرایط مناسب اجتماعی و اقتصادی سوئیس موجه علاقه افراد زیادی به اخذ اقامت این کشور از طریق پناهندگی است و مشکلات وسیع و جنگ و نا آرامی در کشورهایی همچون عراق و سوریه موجب ارائه درخواست افراد زیادی برای پناهندگی در این کشور شده است. همین سیل عظیم درخواست ها موجب شده رسیدگی به درخواست های پناهجویان بسیار زمانبر باشد و کشور سوئیس نیز در زمینه پذیرش پناهجویان سخت گیری های زیادی به خرج دهد. برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر می توانید به مقاله ای با عنوان « پناهندگی به سوئیس » رجوع بفرمایید.

در شرایطی که به درخواست فرد رسیدگی می شود وی ملزم است در کشور سوئیس باقی مانده و از این کشور خارج نشود که در صورت ردی پرونده تا ۱۰ سال نمی تواند به اروپا بازگردد. با این حال، باید توجه داشت که پناهندگی خطرات روحی و جسمی جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال دارد و به هیچ وجه توسط موسسه MIE توصیه نمی شود و پناهندگی راه مناسبی برای اخذ اقامت سوئیس نیست.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق پناهندگی - پناهندگی به خارج از کشور

اقامت سوئیس برای هنرمندان و افراد فوق موفق

برخی کشورها برنامه هایی را برای مهاجرت افراد موفق و هنرمندان به کشور خود فراهم می آورند تا از توانمندی ها و استعدادهای آنها در جهت توسعه کشور خود بهره جویند. متأسفانه در کشور سوئیس به طور مستقیم برنامه ای برای مهاجرت هنرمندان و افراد موفق در نظر گرفته نشده است. بنابراین، هنرمندان علاقه مند به مهاجرت به سوئیس می توانند راه های دیگر اخذ اقامت سوئیس را مد نظر قرار دهند و یا کشوری همچون اتریش را هدف مهاجرت خود قرار دهند که برنامه های خاصی برای مهاجرت هنرمندان در آن در نظر گرفته شده است. در واقع، در این روش هنرمندان با نشان دادن شواهد کافی مبنی بر فعالیت هنری خود و تمکن مالی مناسب می توانند اقامت هنری اتریش را اخذ نمایند. از راه های دیگر اخذ اقامت سوئیس که می تواند برای هنرمندان مناسب باشد نیز می توان به شیوه تحصیلی و یا سرمایه گذاری اشاره نمود. متقاضیان می توانند شرایط خود را از طریق وکلای مجرب مهاجرتی بررسی نمایند تا بهترین شیوه با توجه به شرایطشان برای آنها انتخاب شود. کپی برداری از محتوا و مطالب نگاشته شده در این مقاله تحت هر شرایطی ممنوع و غیر قانونی است.

ویزای هنری - اقامت هنرمندان - اقامت هنرمندان و افراد فوق موفق

اقامت سوئیس و هزینه های زندگی در سوئیس

افرادی که از یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس ، موفق به اخذ اقامت و ادامه زندگی در این کشور می گردند قطعاً پیش از هر اقدامی لازم است هزینه های زندگی در این کشور را به دقت بررسی نمایند. آمار ارائه شده نشان می دهد که هزینه های زندگی در سوئیس ۲۱۲٫۴۹ درصد بیشتر از ایران و از ایالات متحده آمریکا ۷۳٫۵۵ درصد بیشتر است. به طور کلی، هزینه های زندگی در سوئیس بسته به منطقه و کانتون محل زندگی فرد متفاوت است. با این حال، جدول زیر هزینه برخی از اقلام مهم زندگی در سوئیس را نشان می دهد:

فهرست برخی اقلام و موارد ضروری

هزینه

۱ پوند برنج سفید ۱٫۲۸ فرانک سوئیس
یک عدد نان ۲٫۴۱ فرانک سوئیس
۱ پوند پنیر محلی ۱۰٫۴۸ فرانک سوئیس
۱ پوند سینۀ مرغ (بدون استخوان) ۱۱٫۴۶ فرانک سوئیس
۱ پوند سیب ۱٫۸۲ فرانک سوئیس
۱ پوند پیاز ۱٫۱۳ فرانک سوئیس
یک بطری ۱٫۵ لیتری آب ۱٫۲۷ فرانک سوئیس
۱ لیتر بنزین ۶٫۱۹ فرانک سوئیس
برق، آب، گاز، … برای یک آپارتمان ۹۱۵ فیتی ۱۸۲٫۴۱ فرانک سوئیس
اجارۀ ماهیانۀ یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ۱۴۲۴۹۶ فرانک سوئیس
اجارۀ ماهیانۀ یک آپارتمان ۳ خوابه خارج از مرکز شهر ۲۱۵۰۴۶ فرانک سوئیس

در ادامه نیز به شاخص قیمتها در برخی کانتون های مهم سوئیس در قالب یک جدول پرداخته ایم :

رتبه

شهر

شاخص هزینه زندگی

شاخص اجاره

شاخص اجاره اضافی

شاخص خوار و بار

شاخص قیمت رستوران

شاخص قدرت خرید محلی

۱ زوریخ ۱۲۹٫۲۷ ۶۲٫۲۲ ۹۷٫۱۸ ۱۲۹٫۸۵ ۱۲۵٫۱۵ ۱۲۵٫۷۰
۲ باسل ۱۲۶٫۷۳ ۴۶٫۱۴ ۸۸٫۱۶ ۱۲۶٫۹۳ ۱۲۳٫۴۳ ۱۲۰٫۵۶
۳ لوزان ۱۲۴٫۷۲ ۵۰٫۵۲ ۸۹٫۲۱ ۱۲۹٫۲۳ ۱۲۱٫۶۵ ۱۱۰٫۳۱
۴ ژنو ۱۲۰٫۰۸ ۶۸٫۹۲ ۹۵٫۵۹ ۱۱۴٫۵۸ ۱۱۹٫۷۱ ۱۰۹٫۱۶
۵ برن ۱۱۷٫۶۲ ۴۰٫۳۹ ۸۰٫۶۶ ۱۰۹٫۳۳ ۱۱۵٫۹۵ ۱۳۰٫۹۱

اقامت سوئیس و اخذ تابعیت سوئیس

همانطور که در بررسی شیوه های مختلف اخذ اقامت سوئیس اشاره شد، هریک از شیوه ها تحت شرایطی می تواند برای فرد آثار اقامتی به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، شیوه تحصیلی به خودی خود موجبات اقامت موقت فرد را فراهم می آورد و فرد برای اخذ اقامت بلند مدت یا دائم این کشور لازم است موفق به یافتن شغل شده و بیمه و مالیات بپردازد. در شیوه ازدواج به عنوان یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس نیز فرد منوط به رعایت الزاماتی می تواند در یک بازه زمانی ۳ الی ۵ ساله پاسپورت این کشور را اخذ نماید. به طور کلی، باید در نظر داشت که اقامت و تابعیت دارای تفاوت هایی هستند و تابعیت رابطه ای سیاسی، حقوقی و معنوی است که برای فرد و کشور مورد نظر نسبت به یکدیگر حقوقی ایجاد می نماید و اگرچه با اخذ اقامت دائم نیز افراد به عنوان مثال حق کار، تحصیل رایگان و غیره را دارند اما تا زمانی که تابعیت یا شهروندی سوئیس را بدست نیاورند حق رأی و فعالیت در پست های سیاسی را ندارند.

اقامت سوئیس

فردی که تمایل دارد در پی یکی از راه های اخذ اقامت سوئیس، تابعیت این کشور را اخذ نماید لازم است با جامعه سوئیس ادغام شود، زبان این کشور را فرا گیرد، تهدیدی برای امنیت داخلی و خارجی این کشور محسوب نشود و مرتکب جرم و جنایت در این کشور نشود. معمولاً فرد متقاضی پس از گذشت یک بازه زمانی ۱۰ ساله می تواند پاسپورت سوئیس را دریافت کند. اخذ پاسپورت سوییس یکی از دشوارترین روندها را در اروپا دارد، اما مزایای سفری آن چشمگیر است.

هزینه دریافت شهروندی سوییس

روند صدور شهروندی سوییس بین کانتون ها متفاوت است، اما معمولاً یک فرایند طولانی است، و معمولاً چند سال طول می کشد. شهروندی سوییس همچنین یک فرایند پر هزینه است، زیرا صدور مجوز در سه مرحله صورت می گیرد. بنابراین پرداخت هزینه در سطح فدرال، کانتون و کمون لازم است. هزینه فدرال حداقل هزینه ها است، اما هزینه کانتون و هزینه کلی برای تبدیل شدن به شهروند سوییس بسیار متفاوت است. این هزینه چند صد فرانک است، در حالی که با افزودن دیگر هزینه های اضافی به چند هزار فرانک می رسد. به عنوان مثال، در ژنو، هزینه با توجه به میزان درآمد متقاضی افزایش می یابد و از افراد ثروتمند هزینه ای در حدود ۴۰۰۰ یورو از طرف کانتون دریافت می شود. یا اینکه حتی در صورت عدم صدور پاسپورت سوییس برای شما، باید هزینه های آن را پرداخت کنید.

پرچم سوئیس - اقامت سوئیس - مهاجرت به سوئیس

گالری ویزاها و مصاحبه های موکلین موسسه حقوقی ملک پور
اقامت سوئیس و سخن پایانی

اقامت سوئیس از طریق شیوه های مختلف مهاجرتی و نحوه دریافت اقامت و تابعیت این کشور هدف بررسی علمی در این مقاله بوده است. راه های اخذ اقامت سوئیس بسیار متنوع است و همواره طبیعت زیبا، اقتصاد قوی، نظام آموزشی با کیفیت و رفاه مردم در این کشور موجب علاقه متقاضیان به مهاجرت به این کشور شده است. شیوه های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج و تولد شیوه های مختلف مهاجرت به سوئیس هستند. هریک از شیوه های اخذ اقامت سوئیس ویژگی های خاص خود را دارد که لازم است به تفصیل بررسی شود تا فرد بتواند مناسب ترین شیوه را از میان راه های اخذ اقامت سوئیس برگزیند. علی رغم تمامی ویژگی های مثبت سوئیس باید توجه داشت که هزینه های زندگی در این کشور بالا است و بنابراین برای افرادی مناسب است که تمکن مالی خوبی داشته باشند. با توجه به تنوع این شیوه ها به شما عزیزان توصیه می نماییم برای انتخاب بهترین شیوه اخذ اقامت سوئیس با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) مشورت نمایید تا از بروز هرگونه اشتباه جلوگیری به عمل آید. به علاوه، شما سروران گرامی می توانید با بیان دیدگاه های خود در قسمت پایانی این مقاله یا در بخش انجمن پرسش و پاسخ ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند نمایید یا به پاسخ ابهامات خود در کوتاه ترین زمان ممکن دست یابید.

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شیلا گفته:

  کسی ک مجرد باشه و ازطریق کار بره سوئیس چن سال طول میکشه ک اقامت بگیره و بتونه برگرده ازدواج کنه و همسرشو ببره؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرش،ارادت
   دوست عزیز معمولا بعد از ۵سال کار و پرداخت بیمه و مالیات میتوان برای اقامت دایم اقدام کرد.ولی از زمانیکه اقامت کاری موقت دریافت میکنند می توانند برای الحاق همسر اقدام نمایند

   پاسخ
Rating: 4