اقامت اسلواکی و بررسی آن

اقامت اسلواکی
 • اقامت اسلواکی و شرایط عمومی آن
 • اقامت اسلواکی از طریق کار
 • اقامت اسلواکی از طریق تحصیل
 • اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت اسلواکی از طریق ازدواج
 • اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی
 • اقامت اسلواکی برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت اسلواکی و هزینه های زندگی در اسلواکی
 • اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی

اقامت اسلواکی و مقدمه ای بر آن

اقامت اسلواکی ، راه های اخذ اقامت اسلواکی و شرایط مهاجرت به اسلواکی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. روش های اخذ اقامت اسلواکی کدام ها هستند؟ بهترین روش برای اخذ اقامت اسلواکی چیست؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت اسلواکی چه مدارکی است؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در مورد اخذ اقامت اسلواکی و انواع روش های مهاجرت به این کشور پاسخ داده و مهم ترین و اساسی ترین نکات در این زمینه را بیان می کنیم. کشور اسلواکی یکی از کشورهای کوچک در اتحادیه اروپاست که عضو شنگن می باشد و به دلیل توریستی بودن آن، ممکن است مورد تقاضای مهاجرت برخی از شما عزیزان باشد. حتما قبل از اقدام جهت مهاجرت به اسلواکی، با متخصصین این امر مشورت کنید. زیرا ممکن است شما از تمامی قوانین حقوقی این کشور و شرایط فعلی اقتصادی مانند نرخ بیکاری، نرخ مالیات و … که بر روی کیفیت زندگی تان در این کشور تاثیر گذار است، آگاهی نداشته باشید. امید است این مقاله که توسط متخصصین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده، تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و اطلاعات کاملی در باب اقامت کشور اسلواکی و شرایط مهاجرت به اسلواکی خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. با این مقدمه لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور با عنوان اسلواکی

اقامت اسلواکی و شرایط عمومی

اقامت اسلواکی از طرق مختلفی قابل انجام است که در این مقاله به تفصیل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. اسلواکی کشوری در اتحادیه اروپا و عضو شنگن می باشد که جمعیت آن بیش از پنج میلیون نفر و پایتخت آن براتیسلاوا ست. واحد پول این کشور یورو است و زبان رسمی آن اسلواک است. این کشور در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و هم اکنون عضو سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و همچنین عضو سازمان ملل متحد می باشد.

هم اکنون برای ورود ایرانیان به اسلواکی، نیاز به دریافت ویزا می باشد. در این مقاله راه های دریافت اقامت اسلواکی و شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت این کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هزینه های زندگی در اسلواکی مشابه هزینه های زندگی در اتریش، هلند و دیگر کشورهای اروپایی می باشد، ولی از نظر کیفیت زندگی، نرخ بیکاری، رنکینگ دانشگاه ها و تعداد دانشگاه های موردقبول وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور ما و مواردی از این قبیل، با هم تفاوت های عمده ای دارند. به طور کلی، راه های اخذ اقامت اسلواکی در شش دسته اصلی تقسیم بندی شده است که شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی می باشد. حتما پیش از انتخاب کشوری جهت مهاجرت، تمامی زوایای آن را بررسی نمایید.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور با عنوان مهاجرت به اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق کار

اقامت خارج از کشور از طریق کار

اقامت اسلواکی از طریق کار تنها در صورتی امکان پذیر است که شما یک پیشنهاد شغلی و یا اصطلاحا جاب آفر (Job offer)، از یک کارفرما در کشور اسلواکی داشته باشید. در صورت داشتن جاب آفر از کشور اسلواکی، مدت زمان ویزای شما، بر طبق مدت زمان قرارداد کاری شما خواهد بود. توجه داشته باشید شما وقتی از طریق پیشنهاد شغلی یک کارفرما برای ویزا اقدام می کنید، در صورتی که بخواهید کارفرمای خود را تغییر دهید، حتما نیاز است که یک مجوز جدید دریافت کنید.

برای اینکه کارفرما در کشور اسلواکی بخواهد برای شما دعوت نامه کاری ارسال کند، به دلیل قانون حمایت از نیروی داخلی، حتما می بایست شغل مورد تقاضایش را سه ماه در کشور اسلواکی و سپس سه ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و اگر شخصی را با ویژگی ها و تخصص های موردنیازش پیدا نکرد، سپس می تواند برای استخدام نیروی کار بین المللی اقدام کند. با توجه به توضیحات ارائه شده، دریافت پیشنهاد شغلی از این کشور امری دشوار می باشد و تا شما در محیط حضور نداشته باشید و همچنین دانش زبان اسلواکی را نداشته باشید، عملا انجام این کار بعید می باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع، شرعا حرام و غیرقانونی می باشد.

اگر شما خواهان کار در اتحادیه اروپا هستید و می خواهید اقامت کاری را به دست آورید، و از آنجاییکه فاصله اسلواکی تا اتریش ۷۰ کیلومتر می باشد، شما می توانید برای ویزای جستجوی کار کشور اتریش اقدام کنید. ویزای جستجوی کار یک ویزای ۶ ماهه می باشد که شما در این شش ماه فرصت دارید که دنبال کار موردنظر خودتان که باید مرتبط با رشته تحصیلی تان باشد، بگردید. یافتن کار به عواملی همچون سن، تحصیلات، سابقه کار، سطح زبان و میزان تخصص شما در حرفه تان، بستگی دارد. همچنین پیش از اقدام جهت مهاجرت کاری به هر کشوری، حتما عواملی نظیر نرخ بیکاری را مدنظر قرار دهید. نرخ بیکاری در اسلواکی ۶٫۶ و در اتریش ۴٫۸ می باشد.

شرایط اخذ ویزای کار اتریش

مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت اسلواکی از طریق کار :

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی از کارفرما
 • چند قطعه عکس جدید
 • ارائه رزومه کاری و تحصیلی
 • بیمه نامه مسافرتی
 • حداقل مدرک دانشگاهی لیسانس
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه اسنادی مبنی بر مشخص بودن محل اقامت فرد
 • عدم سوء پیشینه کیفری

در نمودار زیر، می توانید نرخ بیکاری کشور اسلواکی را در سال های اخیر ملاحظه نمایید :

نمودار نرخ بیکاری در 20 سال اخیر در اسلواکی

لازم به ذکر است که اداره کار اسلواکی در صورتی که نیروی خارجی قوانین و مقررات اقامت و قانون کار را نقض کند و به آن عمل نکند و همچنین کارفرما تشخیص دهد که نیروی کار واجد شرایط شغل مورد تقاضا نیست، می تواند مجوز اقامت فرد را لغو کند.

اگر شما به مدت پنج سال در کشور اسلواکی حضور داشته باشید و در تمام این مدت مشغول به کار بوده باشید و به دولت این کشور مالیات پرداخت نمایید، می توانید اقامت دائم کشور اسلواکی را دریافت کنید. از آنجاییکه شما پس از یافتن کار و مشخص شدن مکان اقامت تان، می توانید خانواده تان را با خود همراه سازید، به همین دلیل آنها هم پس از پنج سال اقامت دائم کشور اسلواکی را به دست خواهند آورد.

شما در صورتی می توانید اقامت اسلواکی از طریق کار را به دست آورید که حقوق تان مطابق با حداقل حقوق کشور اسلواکی باشد. همچنین در صورت کار در اسلواکی، فرزندان شما نیز ماهیانه در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو حقوق دریافت می کنند.

حداقل مبلغ حقوق در کشور اسلواکی ۵۲۰ یورو می باشد که در نمودار زیر می توانید تغییرات آن را مشاهده نمایید :

نمودار حداقل حقوق در اسلواکی در 20 سال گذشته
اخذ ویزای کار در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

تحصیل در خارج از کشور و اقامت تحصیلی در خارج از کشور

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل مورد سوال تعدادی از نوجوانان و جوانان می باشد که در زیر به طور مختصر به شرایط، هزینه ها و مدارک موردنیاز برای تحصیل در اسلواکی می پردازیم.

 • اقامت اسلواکی از طریق دوره های زبان

  اگر شما به زبان اسلواکی تسلط ندارید و می خواهید جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور اقدام کنید، می توانید کورس زبان اسلواکی را در این کشور بگذرانید. هزینه کورس زبان در این کشور سالیانه بین ۶ تا ۷ هزار یورو می باشد که دانشجویان باید در آزمون ورود به دانشگاه شرکت کنند و پس از کسب نمره قبولی، برای تحصیل در دانشگاه ها اقدام کنند. لازم به ذکر است که یادگیری زبان اسلواکی بسیار دشوار است و شما با هزینه کمتری می توانید در دیگر کشورهای اروپایی کورس زبان برداشته و زبان بیاموزید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس برقرار نموده و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.

 • اقامت اسلواکی از طریق تحصیل در مقطع لیسانس

  تحصیل در مقطع لیسانس در اسلواکی، در دانشگاه های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور، نیاز است که شما به زبان اسلواکی تسلط کامل داشته باشید که در این صورت شما هزینه تحصیل نخواهید پرداخت و عملا رایگان است. در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی انگلیسی زبان، غیر از پرداخت شهریه، شما باید نمره آیلس ۶ را نیز ارائه دهید.

  برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی، به غیر از آزمون ورودی، نیاز به دیپلم دوازده ساله دارید.
  هزینه تحصیل سالیانه بین ۸ تا ۱۲ هزار یورو می باشد که بسته به نوع دانشگاه و مکان آن متفاوت خواهد بود. اسلواکی چند دانشگاه معتبر دارد ولی تنها یکی از دانشگاه های آن موردتائید وزارت بهداشت است که آن هم دانشگاه Comenius  در پایتخت این کشور می باشد.

  هزینه تحصیل در رشته های دیگر در این کشور کمتر از ۸ هزار یورو در سال می باشد که البته تنها دانشگاه موردتائید وزارت علوم هم دانشگاه Slovak University of Technology می باشد که در براتیسلاوا پایتخت این کشور واقع شده است.

  برای تحصیل در مقطع لیسانس در اسلواکی، سن نقش مهمی را ایفا می کند. حداکثر سن قابل قبول برای ورود دانشجویان به مقطع لیسانس، ۲۴ سال می باشد و شما در مقطع لیسانس تا ۱۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهید داشت.

 • اقامت اسلواکی از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانس

  جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اسلواکی، همانند مقطع لیسانس، اگر شما به زبان اسلواکی تحصیل کنید، هزینه تحصیل پرداخت نخواهید کرد. در صورت تحصیل در دانشگاه های خصوصی و انگلیسی زبان، می بایست آیلس ۶٫۵ ارائه دهید. حداکثر سن موردقبول برای تحصیل فوق لیسانس در این کشور، ۳۰ سال می باشد. مدت زمان تحصیل نیز بین یک تا دو سال بوده و همچنین دانشجویان این مقطع، اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته خواهند داشت.

 • اقامت اسلواکی از طریق تحصیل در مقطع دکتری

  جهت دریافت اقامت تحصیلی از طریق تحصیل در مقطع دکتری در اسلواکی، شما باید بتوانید با اساتید دانشگاه ها ارتباط برقرار کرده و برای آنها رزومه کاری و تحصیلی خود را ارسال کنید تا بتوانید یک پذیرش از اساتید دریافت کنید. از الزامات تحصیل در مقطع دکتری در اسلواکی، یافتن یک سوپروایزر یا همان استاد راهنماست و دارا بودن مدرک زبان حداقل آیلس ۷٫ مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری معمولا سه تا چهار سال می باشد و به طور معمول، محدودیت سنی برای تحصیل دکتری، وجود ندارد. دانشجویان دکتری تا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت دارند.

 • اقامت اسلواکی از طریق دریافت بورسیه تحصیلی

  برای دریافت بورسیه تحصیلی در اسلواکی، شما باید حتما یک سوپروایزر داشته باشید. از الزامات اینکه یک استاد به شما تائیدیه برای دریافت بورسیه تحصیلی بدهد، این است که شما آیلس ۷ به بالا، مقالات ISI، چاپ مقاله در نشریات بین المللی، رزومه کاری تحصیلی و کاری قوی داشته باشید.

نکات مهم در باب اقامت اسلواکی از طریق تحصیل :

 • هزینه های زندگی دانشجویی برای یک نفر بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ به صورت ماهیانه می باشد.
 • دانشجویان پس از دوران تحصیل، در صورت یافتن کار مرتبط با رشته تحصیلی شان می توانند در اسلواکی مشغول به کار شوند. اما شرط مهم آن این است که برای پیدا کردن کار، نیاز به تسلط به زبان اسلواکی داشته باشند که کار ساده ای نمی باشد.
 • شروع ترم در اسلواکی دو بار در سال، در ماه های ژانویه و سپتامبر، می باشد.
 • زبان تحصیل در مقطع لیسانس، در اکثر دانشگاه ها به زبان اسلواکی می باشد.
 • دانشجو می تواند در طول مدت زمان تحصیل خود که در اسلواکی اقامت دارد، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود همراه کند.

در کنار مزایایی که اقامت اسلواکی از طریق تحصیل برای دانشجویان دارد، معایبی نیز دارد. از جمله معایب آن :

 • محدود بودن رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند.
 • طولانی بودن مدت سفارت
 • سخت بودن یادگیری زبان اسلواکی
 • هزینه بالای کالج برای دوره زبان
 • آسان نبودن اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت اسلواکی از طریق تحصیل :

 • تکمیل نامه درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • سه قطعه عکس
 • ترجمه شناسنامه
 • ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی
 • پرداخت هزینه ویزا (۶۰ یورو)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رضایت نامه والدین برای افراد زیر ۱۸ سال

لازم به ذکر است که به صرف تحصیل در کشور اسلواکی، شما هیچ گونه اقامتی به غیر از اقامت دانشجویی کسب نخواهید کرد. این به این معنی است که شما اگر ده سال هم در این کشور تحصیل کنید، به اقامت دائم آن نخواهید رسید. برای رسیدن به اقامت دائم کشور اسلواکی شما باید بتوانید پس از تحصیل تان در این کشور، شغل مرتبط با رشته تحصیلی تان پیدا کنید و مشغول به کار شوید.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور با عنوان تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در خارج از کشور

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری یکی از انواع راه های مهاجرت به این کشور می باشد. اگر قصد شما دریافت اقامت کشوری از طریق سرمایه گذاری است، حتما به این نکته توجه کنید که آیا آن روش سرمایه گذاری که در آن کشور انتخاب کرده اید، منجر به دریافت اقامت دائم و در نهایت تابعیت می شود یا خیر؟ زیرا در اکثریت کشورها، تمامی روش های سرمایه گذاری منجر به اعطای اقامت و پاسپورت نمی شود. هنگام انتخاب کشور جهت سرمایه گذاری، حتما به تولید ناخالص داخلی، تورم، نرخ سود بانکی، امنیت سرمایه گذاری و مواردی از این قبیل توجه فرمایید.

نمودار تولید ناخالص داخلی کشور اسلواکی را می توانید در زیر مشاهده کنید :

نمودار تولید ناخالص داخلی اسلواکی

همچنین می توانید نرخ تورم کشور اسلواکی در سال های اخیر را در نمودار زیر مشاهده کنید :

نمودار نرخ تورم در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق ثبت شرکت

برای اخذ اقامت اسلواکی و ثبت شرکت در این کشور، شما نیاز به یک طرح تجاری قوی دارید. این طرح تجاری شما باید مورد تائید وزارت اقتصاد این کشور قرار گیرد، در غیر اینصورت ثبت شرکت شما مورد موافقت قرار نخواهد گرفت. در صورتی که طرح توسط وزارت اقتصاد اسلواکی تائید شود، نتیجه را به کنسولگری جهت انجام مراحل قانونی اطلاع می دهد.

برای ثبت شرکت در اسلواکی، در ابتدا شما باید با ویزای توریستی به این کشور بیایید و مراحل قانونی ثبت شرکت را در آن انجام دهید. پس از انجام مراحل قانونی، می توانید به کشور خودتان برگردید و با کارت اقامتی که برای شما صادر خواهد شد، مجددا به اسلواکی بروید. در ابتدا به شما اقامت یک ساله داده خواهد شد و سالیانه در صورت رعایت قوانین، تمدید خواهد شد. دریافت تائیدیه طرح تجاری شما ۹۰ روز طول خواهد کشید. سرمایه اولیه جهت ثبت شرکت در اسلواکی در حدود ۱۲۰۰۰ یورو می باشد. غیر از با اهمیت بودن طرح تجاری، باید در نظر داشته باشید که سالیانه باید بیمه و مالیات پرداخت کنید تا پس از پنج سال به اقامت دائم اسلواکی از طریق سرمایه گذاری برسید. پس از دریافت اقامت دائم، می توانید برای دریافت پاسپورت اسلواکی، درخواست بدهید. لازم به ذکر است که برای دریافت اقامت اسلواکی می بایست حداقل شش ماه در سال در این کشور حضور داشته باشید.

 • معایب اقامت اسلواکی از طریق ثبت شرکت

  • طولانی بودن زمان سفارت
  • مشکل بودن افتتاح حساب در این کشور برای ایرانیان
  • امکان رد طرح تجاری ارائه شده

پیشنهاد ما قبل از سرمایه گذاری در اسلواکی این است که تمامی شرایط و ضوابط آن را مورد ارزیابی قرار داده و شرایط آن را با دیگر کشورهای اروپای مانند اتریش، سوییس و … مقایسه نمایید.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور با عنوان ثبت شرکت در اسلواکی

ثبت شرکت در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق خرید ملک

همانگونه که در این مقاله توضیح داده شد، تمامی روش های سرمایه گذاری منجر به دریافت اقامت اسلواکی نخواهد شد. به عنوان مثال خرید ملک در اسلواکی منجر به اعطای اقامت دائم و یا پاسپورت اسلواکی نخواهد شد. اگر قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک و دریافت اقامت از طریق آن را دارید، پیشنهاد ما این است که شرایط کشورهایی مانند اسپانیا، پرتقال و … را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

مدارک موردنیاز برای دریافت اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری :

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه پاسپورت و مدارک هویتی
 • سه قطعه عکس
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • بیمه نامه مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه اسنادی مبنی بر مشخص بودن محل اقامت در اسلواکی
 • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی تولد (در صورت وجود)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

اقامت اسلواکی از طریق تولد

اخذ تابیعت از طریق تولد

اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی از طریق تولد فرزند تحت شرایط خاصی امکان پذیر است. به طور کلی کشورها یا از قاعده خاک تبعیت می کنند یا از قاعده خون. قاعده خاک به این معنی است که نوزاد اگر در خاک کشوری که از این قانون تبعیت می کند، به دنیا آمده باشد، تابعیت آن کشور را به دست خواهد آورد. کشورهایی مانند کانادا و آمریکا از قاعده خاک تبعیت می کنند. یعنی تنها به دلیل تولد در خاک کانادا، به فرزند تابعیت کانادایی داده خواهد شد.

قاعده خون به این معنی است که شخص در صورتی تابعیت یک کشوری را کسب می کند که از پدر یا مادر تبعه آن کشور به دنیا آمده باشد. اقامت اسلواکی از طریق تولد نیز بر اساس قاعده خون می باشد. یعنی نوزاد در صورتی از اتباع و شهروندان اسلواکی حساب خواهد شد که حداقل یکی از والدینش تبعه اسلواکی باشد. در واقع نوزاد یک تابعیت نسبی از پدر یا مادرش می گیرد.

همچنین در شرایط ذیل که موقعیت خاصی است، به نوزاد تابعیت اسلواکی داده خواهد شد :

 • اگر کودکی که در خاک اسلواکی از پدر یا مادر نامشخص به دنیا آید، به نوزاد تابعیت اسلواکی داده خواهد شد. زیرا بر طبق قوانین بین المللی، امکان این وجود ندارد که نوزاد تازه به دنیا آمده، بدون تابعیت باشد.

 • اگر کودکی در خاک اسلواکی به دنیا بیاید ولی تحت شرایطی تابعیت از پدر یا مادرش به وی منتقل نشود، می تواند تابعیت اسلواکی را کسب کند.

اگر کودکی در کشور اسلواکی به دنیا بیاید و پدر و مادرش اجازه اقامت اسلواکی را داشته باشند، تا ۹۰ روز پس از تولد کودک، می توانند برای اخذ اقامت اسلواکی برای نوزاد اقدام کنند.

 • جهت دریافت اقامت اسلواکی برای نوزاد، در حالت گفته شده، مدارک ذیل موردنیاز است :
  • عکس کودک
  • گواهی تولد کودک
  • پاسپورت کودک
  • ارائه بیمه درمانی کودک
  • اثبات تمکن مالی والدین
  • اثبات محل زندگی و اقامت کودک

اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

یکی از روش های دریافت اقامت اسلواکی، از طریق ازدواج می باشد.

در ایران، اگر یک زن ایرانی با یک مرد تبعه اسلواکی ازدواج کند، به مرد تابعیتی داده نخواهد شد ولی اگر یک مرد ایرانی با یک زن از تبعه اسلواکی ازدواج کند، به زن تابعیت ایرانی داده خواهد شد. در اکثریت کشورهای دنیا، تفاوتی بین زن و مرد در ازدواج و اعطای تابعیت وجود ندارد که اسلواکی هم از این قاعده مستثنی نیست.

اقامت از طریق ازدواج

در اسلواکی شهروندان اجازه این را دارند که با افراد غیراسلواک ازدواج کنند اما دیپلمات های این کشور تنها اجازه دارند که همسر خود را از شهروندان اسلواکی انتخاب نمایند.

در اسلواکی زوجین، با اعلام ازدواج و شروع زندگی مشترک در مقابل دو نفر شاهد و همچنین حضور مقامات شهرداری در اداره ثبت و یا کلیساهای این کشور می توانند ازدواج خود را ثبت کنند. در صورتی ازدواج یک فرد از تبعه اسلواکی با یک فرد خارجی امکان پذیر است که از لحاظ قانونی تمام مراحل آن از قبل مطابق قوانین دولت اسلواکی انجام گرفته باشند. به عنوان مثال دو همسری در اسلواکی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و همچنین حداقل سن برای ازدواج باید سن قانونی یعنی ۱۸ سالگی است.

بر اساس حقوق بین المللی خصوصی، مراحل ازدواج توسط کشوری که ازدواج در آن صورت می گیرد، تعیین می شود. در نتیجه می بایستی قبل از هرگونه اقدامی، با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور جهت دریافت اطلاعات حقوقی تماس حاصل نمایید.

 • مدارک مورد نیاز جهت اقامت اسلواکی از طریق ازدواج، در خاک اسلواکی یا در سفارت این کشور
  • شناسنامه و مدارک هویتی فرد
  • مدرک وضعیت تاهل (این مدرک باید نهایتا در شش ماه اخیر گرفته شود)
  • مدرک تابعیت فرد خارجی
  • پاسپورت معتبر
  • گواهی فوت همسر قبلی (در صورت وجود)
  • گواهی طلاق از همسر قبلی (در صورت وجود)
  • اثبات مکان اقامت پس از ازدواج

مدارک فوق باید مورد تائید وزارت دادگستری و همچنین دارای مهر رسمی وزارت امور خارجه باشد. همچنین لازم به ذکر است که مدارک فوق باید در کمتر از دو هفته قبل از روز مراسم ازدواج، به اداره ثبت تحویل داده شود.

اگر هر یک از طرفین ازدواج (زوجین)، به زبان اسلواکی تسلط نداشته باشد، حضور یک مترجم الزامی است.

در صورت انجام مراحل فوق، به همسر خارجی، در صورتی اقامت اسلواکی به مدت پنج سال داده خواهد شد که فرد تبعه اسلواکی نیز اقامت دائم این کشور را داشته باشد. درخواست اقامت دائم، در سفارت اسلواکی و یا در اداره پلیس اسلواکی داده خواهد شد که در صورت صحیح بودن مدارک و انجام تمامی مراحل، به فرد خارجی اقامت پنج ساله اسلواکی داده خواهد شد.

فرد خارجی در مدت زمانی که اقامت اسلواکی را به صورت دائم دارد، اجازه کار و تحصیل داشته و در تمامی این پنج سال باید با همسرش زندگی کند تا اقامت دائم آن لغو نگردد.

 • هزینه های صدور ویزای ازدواج در اسلواکی :

  • هزینه ثبت ازدواج در اسلواکی برای یک فرد خارجی با فرد اسلواکی : ۶۶ یورو
  • هزینه ثبت ازدواج در اسلواکی برای دو شهروند غیر اسلواک که اجازه اقامت در اسلواکی را دارند : ۱۶۵٫۵ یورو
  • هزینه ثبت ازدواج در اسلواکی برای دو شهروند غیراسلواک که اجازه اقامت در اسلواکی را ندارند : ۱۹۹ یورو
  • هزینه اجازه ازدواج بین یک فرد اسلواک و یک فرد خارجی در خارج از اسلواکی : ۳۳ یورو
  • هزینه درخواست ثبت ازدواج به صورت ویژه : ۲۵ یورو
  • هزینه تائیدیه اسناد صادرشده توسط مقامات اسلواک در کشور اسلواکی : ۲۰ یورو
  • هزینه تائیدیه اسناد صادرشده توسط مقامات اسلواک در یک کشور خارجی : ۲۰ یورو

اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی

پناهندگی

به طور کلی اخذ اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی امکان پذیر است اما به هیچ عنوان انتخاب این مسیر، جهت مهاجرت پیشنهاد نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفا جهت افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد.

پناهندگی خطرات بسیاری دارد و شما باید مدت زمان زیادی را به همراه خانواده خود در کمپ بگذرانید. شخص پناهجو همیشه به عنوان سربار جامعه شناخته می شود و دارای شان و منزلت انسانی نخواهد بود. غالبا افراد از دیگر راه های مهاجرت به کشورها آشنایی ندارند و نمی دانند که آنها شرایط مهاجرت قانونی و دریافت اقامت کشورهای دیگر را از طریق روش کار، تحصیل و … دارند.

به طور کلی بر اساس کنوانسیون ژنو پناهنده کسی است که در صورت بازگشت به کشور خودش به دلایل مذهبی، دین، سیاسی، ملیت، پیوستن به گروه های خاص و … ترس از آزار، اذیت، شکنجه و حتی مرگ دارد و حاضر به بازگشت به کشور خودش نیست. کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند، شخص پناهجو را می پذیرند و تا مشخص شدن وضعیت دقیق فرد، به آن شخص در کشور خود اسکان موقت می دهند.

پناهجویانی که قصد دریافت اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی دارند، باید در ابتدا توسط مقامات دولت اسلواکی مورد بازرسی اولیه قرار بگیرند و هدف و قصد آنها از درخواست پناهندگی اسلواکی به صورت کتبی اعلام شود. مقامات دولتی و پلیس، از شما اثر انگشت گرفته و پرونده شما و خانواده تان را مورد بررسی قرار خواهند داد. در صورتی که ثابت شود که شما در اظهارات تان تناقضی وجود ندارد و همچنین به دروغ مطلبی را عنوان نکرده اید و یا موردی را پنهان نکرده اید، پرونده شما مورد قبول واقع می شود و شما و همراهانتان را به کمپ های تعیین شده در سراسر کشور اسلواکی هدایت می کنند و شما باید تا وقت دادگاه تان، منتظر بمانید. تا روز دادگاه هم در چند مرحله شما را احضار می کنند و مصاحبه هایی از شما انجام گرفته خواهد شد که باید بتوانید با دلیل و مدرک، صحبت های خود را به اثبات برسانید. همچنین به شما در مورد حقوقی که در دوران پناهندگی دارید گفته خواهد شد و شما هم باید تعهداتی در این زمینه بدهید. اگر در طول مدت زمانی که به عنوان پناهجو هستید، صاحب فرزند شوید و یا اتفاقی برای هر یک از اعضای خانواده تان پیش بیاید، می بایست موضوع را به مقامات مربوطه اطلاع دهید.

حال در روز دادگاه که پرونده شما بررسی خواهد شد، اگر اظهارات شما دروغین و جعلی باشد، به شما اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی داده نخواهد شد و باید به کشور خود بازگردید. شما می توانید یک مشاور حقوقی یا یک وکیل نیز انتخاب کنید که به شما در روند پرونده کمک کند. اگر پرونده شما مورد قبول واقعا شود، شما می توانید اقامت اسلواکی را از طریق پناهندگی به دست آورید و کمک هزینه های مالی، خورد و خوراک و پوشاک را از سازمان های خیریه دریافت نمایید.

شخص پس از پنج سال حضور در کشور، می تواند اقامت دائم اسلواکی را به دست آورد.

اقامت اسلواکی برای هنرمندان و افراد فوق موفق

اقامت اسلواکی برای هنرمندان و افراد فوق موفق در صورتی امکان پذیر است که شخص سابقه درخشان کاری و تحصیلی داشته باشد. یعنی هنرمندان در صورتی می توانند از طریق این نوع اقامت اقدام کنند که سابقه کاری عالی، پرتفولیوی قوی، و نمونه کار در عرصه های بین المللی داشته باشند. همچنین ورزشکاران در صورتی می توانند از این نوع اقامت اقدام کنند که مدال جهانی یا المپیک داشته باشند و در سلامت کامل جسمی باشند. به طور کلی این نوع اقامت برای سلبریتی ها، ورزشکاران، هنرمندان و افراد فوق موفق در زمینه های علمی امکان پذیر است ولی در حال حاضر این نوع اقامت در اسلواکی وجود ندارد.

اقامت اسلواکی و هزینه های زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در اسلواکی در شهرهای مختلف، متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه های زندگی در هر کشوری به نحوه زندگی (لایف استایل) و تعداد اعضای خانواده بستگی دارد. به عنوان مثال برای یک خانواده چهار نفره در اسلواکی، باید در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو به صورت ماهیانه به عنوان هزینه های زندگی در نظر گرفت.

در جدول زیر تعدادی از مبالغ کالاهای مصرفی، اجاره یا خرید ملک و … را می توانید ملاحظه نمایید :

جدول هزینه های زندگی در اسلواکی

همچنین نمودار زیر، سهم هر یک از هزینه هایی که شما به صورت ماهیانه خرج خواهید کرد را می توانید مشاهده فرمایید :

نمودار دایره ای درصد هزینه های زندگی در اسلواکی

اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی

پاسپورت سوئد و وکیل معتبر برای امور مهم

همانگونه که در مقاله فوق به طور مفصل به بررسی راه های دریافت اقامت اسلواکی و شرایط مهاجرت به این کشور پرداختیم، شما از طریق شش روش کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی می توانید به این کشور مهاجرت کنید و برای دریافت اقامت موقت و یا دائم، تحت شرایط مشخصی، اقدام کنید. باید توجه داشته باشید که تمامی راه های مهاجرت به اسلواکی، باعث اخذ اقامت اسلواکی و در نهایت تابعیت اسلواکی و شهروندی این کشور نخواهد شد. به عنوان مثال اگر والدین از تبعه اسلواکی نباشد، در شرایط نرمال، به فرزند تابعیت اسلواکی داده نخواهد شد و یا اینکه شما به صرف تحصیل، نمی توانید اقامت دائم کشور اسلواکی را به دست آورید.

شما حتما بایستی بعد از تحصیل، مشغول به کار شوید و پس از پرداخت بیمه و مالیات، مشمول پروسه اقامت دائم خواهید شد.

در شرایط کلی، وقتی فردی اقامت اسلواکی را به دست آورد، پس از یک سال از دریافت اقامت دائم این کشور، می تواند برای دریافت تابعیت اسلواکی و پاسپورت این کشور درخواست دهد. دولت اسلواکی پرونده شما را برای این درخواست بررسی می کند و اگر شما در سال های حضورتان در اسلواکی جرمی مرتکب نشده باشید و همچنین زبان اسلواکی فرا گرفته باشید و قوانین و مقررات مربوط به این کشور را رعایت کرده باشید، با درخواست شما موافقت خواهند کرد و شما می توانید تابعیت اسلواکی را کسب کنید.

 • مدارک موردنیاز برای دریافت تابعیت اسلواکی

  • پاسپورت معتبر
  • تکمیل فرم درخواست
  • ترجمه مدارک هویتی
  • گواهی تولد
  • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
  • عکس به اندازه پاسپورت
  • مدرک زبان (در صورت نیاز با توجه به روش انتخابی)
  • اثبات تمکن مالی
  • نشان دادن مدارکی مبنی بر محل اقامت شما در اسلواکی در طی این سال ها
راههای مهاجرت به اسلواکی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

اقامت اسلواکی و سخن پایانی

اقامت اسلواکی، راه های اخذ اقامت کشور اسلواکی و شرایط مهاجرت به اسلواکی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. از آنجا که اقامت اسلواکی به جهت توریستی بودن این کشور، مدنظر برخی از افراد است، بر آن شدیم پیرامون مسائل مهم راجع به اقامت کشور اسلواکی و راه های مهاجرت به اسلواکی مطالبی را به نگارش درآوریم تا راهنمای شما مخاطبان همیشگی ما باشد. راه های اقامت کشور اسلواکی از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و … در این مقاله مورد بحث قرار گرفت. همانگونه که در هر یک از راه های مهاجرت به اسلواکی توضیح داده شد، شما با هزینه ای مشابه اسلواکی و چه بسا کمتر از آن، در دیگر کشورهای اروپایی می توانید جهت تحصیل و کار اقدام کنید. به هر حال، امیدواریم توانسته باشیم سوالات شما در باب اقامت اسلواکی را پاسخ گفته باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران مجرب ما در امر حقوق بین الملل تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز برای اخذ ویزای کاری شما می بایست مدرک دانشگاهی داشته باشید . همچنین باید پشتوانه مالی تون رو تقویت کنید.

   پاسخ
Rating: 5