سازمانهای بین المللی

سازمان های بین المللی شخصیت حقوقی سازمان ها  حقوق سازمان های بین المللی حقوق بین المللدر این مقاله موسسه ی MIE  اتریش سعی بر این دارد تا شما عزیزان را با سازمان های بین المللی آشنا سازد مفهومی با این که توجه کمی به ان می شود اما از اهمیت فوق العاده ای در زندگی ما برخوردار می باشد .

توجه داشته باشید که در اکثر آموزه های حقوقی و سیاسی بر سه عنصر اساسی در تعریف سازمان های بین المللی تاکید شده است که در قسمت ذیل برای شما توضیح می دهیم :

۱-عنصر مبنایی که در غالب موارد همان معاهده ای می باشد که به منزله ی سند موسس سازمان است و به همین علت مبین اراده سیاسی دولت های حاکم برای همکاری در عرصه های خاص جهت نیل به اهداف معین است .

۲-ساختار نهادین که به وسیله ی سازماندهی و ترتیبات اساسی سازمان نمایان می شود و ضامن استمرار و ثبات عملکرد سازمان هاست .

۳-عنصر ابزاری که شامل اشتغالات و اختیارات سازمان است یعنی ابزارهایی که سازمان با اتکا به آنها به عنوان نهادی جداگانه و مستقل از دولت های عضو ، اهداف خود را تعقیب می کند .

بر اساس اصول ذکر شده در قسمت بالا می توان سازمان های بین المللی را به عنوان اشکال و گونه های همکاری مبتنی بر یک موافقت نامه بین المللی تعریف نمود که دست کم دارای یک ارگان برخوردار از اراده ی مستقل میباشند و به موجب حقوق بین الملل ایجاد شده اند .

 

در قسمت ذیل درباره ی شخصیت حقوقی بین المللی سازمان ها صحبت می نماییم :

لازم به ذکر می باشد که شخصیت حقوقی درهر نظام حقوقی تابع واقعیت های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و سیستماتیک آن نظام می باشد . در تمام جوامع  این امر بدیهی تلقی می گردد که تمام اشخاص حقیقی به صرف انسان بودن از شخصیت حقوقی برخوردار هستند . اما بهتر است بدانید وجود یا فقدان شخصیت حقوقی بین المللی مبتنی بر فرضی اولیه و بدیهی نمی باشد و از رهگذر شاخص هایی معین احراز می گردد و به بیان دیگر برخلاف نظام های حقوقی داخلی ، حقوق بین الملل فاقد قانونی مدون است که شرایط لازم برای دارا شدن شخصیت حقوقی ، و همچنین آثار و تبعات ناشی از آنرا مقرر کند  . با این وجود باید  دقت داشت که این امر مانع از آن نشده که سازمان های بین المللی با تکیه بر اسناد و رویه بین المللی از شخصیت حقوقی در سطح نظام ملی و نظام حقوقی بین المللی برخوردار شوند .نکته ی بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این می باشد که ریشه ی شخصیت حقوقی سازمان های بین المللی را باید در سند موسس آنها جست و جو کرد زیرا سازمان ها  مخلوق دولت های عضو خود می باشند .

به عبارت دیگر این سند موسس سازمان است که صراحتا نه فقط شخصیت سازمان را محرز می نماید بلکه با اعطای وظایف و اختیارات معین ، محدوده آن را نیز ترسیم می نماید و در همین راستا می باشد که اساسنامه ی برخی سازمان های بین المللی به چنین امری تصریح کرده اند که  در قسمت ذیل آنها را برمی شماریم :

جامعه ی انرژی اتمی اروپا ، جامعه اروپایی زغال سنگ و فولاد ، جامعه اقتصادی اروپا ، صندوق بین المللی توسعه کشاورزی ، مقام بین المللی اعماق ، دیوان کیفری بین المللی

بنابراین سازمان ها اشخاص حقوقی بین المللی هستند و این وضعیت آنها به صورت صریح و واضح یا ضمنی یا در عمل به آنها اعطا شده است و اگر سازمان های بین المللی می توانند معاهده منعقد نمایند تبادلات دیپلماتیک داشته باشند و نیروهای بین المللی اعزام نمایند و همه ی اینها در سایه ی برخورداری از شخصیت حقوقی بین المللی امکان پذیر گشته است .

حقوق سازمان های بین المللی

بهتر است بدانید که حقوق سازمان های بین المللی وحدتی را به نمایش می گذارد که ورای تفاوت های صوری و شکلی سازمان های بین المللی ، آنها را در خانواده حقوقی مشترکی قرار می دهد . و باید به این نکته توجه داشت که آیا اصلا می توان قائل به وجود نظامی به نام حقوق سازمان های بین المللی شد یا نه ؟

باید دانست که درنگاه اول هر سازما ن بین المللی به منزله ی سیستم حقوقی خودبسنده ای می باشد که به وسیله  انعقاد یک معاهده ایجاد شده است و معمولا تابع ارگان های تقنینی یا قضایی خارج از آنچه که توسط یا طبق معاهده موسس ایجاد شده نیست . این سیستم حقوقی از سند موسس ، تصمیمات مصوب  و رویه تثبیت شده سازمان منبعث می شود .

بر این اساس برخی ابراز داشته اند که قواعد یا اصول مشترک در مورد نهادهای جمعی بین المللی وجود ندارد بلکه آنچه که با آن مواجه می باشیم قوانین سازمان های بین المللی می باشد .

در نهایت در اینباره می توان گفت که علاوه بر اینکه دارای جنبه ی اختصاصیت می باشند و در دورن سازمان خودشان به وظایف و تکالیف و جنبه ها و حقوق سازمان خود عمل می کنند وزیر چتر سازمان خودشان می باشند در خارج از آن و در تعامل با یکدیگر تابع حقوق سازمان های بین المللی هستند و تابع عام و مشترک می باشند و مهم ترین نکته در این قسمت این موضوع می باشد که آنچه را که می توان حقوق مشترک سازمان های بین المللی نامید جنبه ی تکمیلی دارد .

دقت داشته باشید شما عزیزان می توانید تمامی این نکات را از وکیل بین المللی جویا شده و به این منظور موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) همواره در کنار شما عزیزان خواهد بود.

 

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ