سرمایه گذاری در قطر

سرمایه گذاری در قطر و بررسی آن

 • سرمایه گذاری در قطر و شرایط عمومی آن
 • سرمایه گذاری در قطر و استانداردهای سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در قطر و شاخص های تاثیرگذار
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق املاک و مستغلات
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری در قطر از طریق خرید سهام و اوراق قرضه
 • سرمایه گذاری در قطر و بررسی اخذ اقامت و تابعیت قطر
 • سرمایه گذاری در قطر و مزایای آن
 • سرمایه گذاری در قطر و معایب آنشما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سرمایه گذاری در قطر و مقدمه ای بر آن

سرمایه گذاری در قطر ، شرایط سرمایه گذاری در کشور قطر و مهاجرت به قطر از طریق سرمایه گذاری در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. اهم مطالب پیرامون این موضوع به صورت ساده ، خلاصه و مدون خدمت شما عزیزان ارائه می شود. لطفا دقت بفرمایید که سرمایه گذاری در قطر پروسه ای حقوقی است که نیاز به دانش و تجربه کافی در این زمینه دارد. شما می توانید درصورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی در مورد سرمایه گذاری در قطر، در زیر همین مقاله سؤالات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه مطرح نمایید، کارشناسان ما در مؤسسه حقوقی ملک پور در اسرع وقت به تمام سوالات شما پاسخ خواهند داد. همچنین برای به دست آوردن اطلاعات تکمیلی در زمینه سرمایه گذاری و اخذ اقامت می توانید با کارشناسان مجرب ما در مؤسسه حقوقی ملک پور؛ همکار مؤسسه MIE اتریش‌؛ تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

سرمایه گذاری در قطر و شرایط عمومی آن

قطر کشوری کوچک در خاور میانه و جنوب غرب قاره آسیا است. این کشور کوچک جمعیتی در حدود دو میلیون و ششصد هزار نفر دارد. این کشور تازه استقلال یافته از بریتانیا دارای منابع طبیعی بسیار زیادی مانند مروارید نفت خام و گاز طبیعی است که همین امر در کنار جمعیت کم آن باعث شده است کشور قطر ثروتمند ترین کشور جهان باشد. زبان رسمی این کشور عربی و پایتخت آن شهر دوحه است و واحد پول این کشور نیز ریال است. نکته جالب اینجاست که بیش از ۶۰ درصد از جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل می دهند. که اغلب به عنوان نیروی کار در این کشور مشغول هستند و هیچ گاه تابعیت این کشور را نخواهند گرفت. کشور قطر با درآمدهای بسیار بالای نفت و گاز، درصدد تبدیل به یکی از هموارترین بسترها برای سرمایه گذاران خارجی در بین کشورهای جهان است. قطر در بین کشورهای جهان بالاترین شاخص توسعه انسانی و یکی از بالاترین درآمد های سرانه را دارد. همین عوامل هستند که هر ساله باعث جذب سرمایه گذاران بسیاری به سمت کشور قطر و سرمایه گذاری در قطر می شود. اما این نکته بسیار مهم که قطر همانند بسیاری از کشورهای عربی با سرمایه گذاری در قطر اقامت صادر نمی کند، باعث می شود که قطر برای عزیزانی که به دنبال اخذ اقامت و پس از آن پاسپورت هستند، کشور ایده الی برای سرمایه گذاری نباشد.

فایل تصویری مؤسسه ملک پور در مورد اقامت و تابعیت کشورهای عربی

سرمایه گذاری در قطر و استانداردهای سرمایه گذاری

علاقمندان به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید چندین نکته را مد نظر داشته باشند که مهمترین آنها امنیت کشور مورد نظر برای سرمایه گذاری است و اینکه قوانین حقوقی آن کشور چقدر از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند. سرمایه گذار باید مطمئن باشد قوانین محکمی در حمایت از سرمایه گذار خارجی وجود دارد که به آسانی قابل تغییر نمی باشد. نکته بعدی که باید بدان پرداخته شود و قبل از سرمایه گذاری تحقیقات کامل از طرف سرمایه گذار انجام شود این است که کشور مورد نظر در ازای این سرمایه گذاری چه امکاناتی را برای سرمایه گذار مهیا می کند و آیا سرمایه گذاری فرد سودده است یا خیر. از عوامل تعیین کننده در مورد امنیت سرمایه گذار شاخص مصادره اموال (Expropriation risk) است. این شاخص بیان گر این است که دارایی و سرمایه گذاری شما در کشور مورد نظر تا چه اندازه امنیت دارد. این شاخص عددی بین ۱ تا ۷ است که امن ترین سرمایه گذاری مربوط به عدد ۱ و بدترین امنیت مربوط به عدد ۷ است.

سرمایه گذاری در قطر

همان طور که ملاحظه می فرمایید این نرخ در طول سال های اخیر در کشور قطر در حدود ۳ است که نشان از امنیت تقریبی سرمایه گذاری در قطر دارد.

برای سرمایه گذاری موفق در این کشور باید شش فاکتور مهم را نیز در نظر گرفت:

 • بستر حرفه ای

  به این معنا که آیا زیر ساخت های سرمایه گذاری در زمینه مورد نظر در این کشور به صورت اصولی و بنیادی بنا شده اند یا خیر!

 • باز دهی در قبال سرمایه

  به این معنی که آیا با توجه به میزان سرمایه و ریسک موجود در بازار مورد نظر، آیا بازدهی تجارت شما قابل قبول است یا خیر. البته نکته ی مهم و اساسی در این مورد این است که مسلماً با بالاتر رفتن سود تجاری ریسک نیز افزایش خواهد یافت.

 • سادگی پروسه سرمایه گذاری

  به این معنا که آیا روند اداری و مجوز ها برای سرمایه گذاری شما ساده است یا پیچیده. که البته کشور قطر در زمینه سرمایه گذاری افراد خارجی کمی سختگیر است.

 • شفافیت بازار

  یکی دیگر از مسائل مهم در تصمیم گیری شما شفاف بودن بازار مورد نظر برای سرمایه گذاری است. همانطور که می دانید کشورهایی که به صورت غیر دموکراتیک اداره می شوند به دلیل دسترسی یک عده خاص به تمامی اطلاعات بازار، بازار های مالی شفافی ندارند. قطر هم که دارای نظام پادشاهی است از این قاعده مستثنی نیست.

 • اجازه انتقال سرمایه

  به این معنی که کشور مورد نظر شما برای سرمایه گذاری در هر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اجازه خروج سرمایه شما به عنوان یک فرد خارجی را طبق قرارداد های اولیه به شما بدهد.

سرمایه گذاری در قطر و شاخص های تاثیرگذار

یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در هر کشور، همچنین سرمایه گذاری در قطر، میزان تولید ناخالص ملی در آن کشور است. تولید ناخالص داخلی مجموع کالا یا خدماتی است که در طول یک سال به ازای هر شخص در یک کشور ایجاد می شود. کشور قطر یکی از بالاترین این شاخص ها را در میان کشور های جهان دارد. در نمودار زیر این نرخ را در مقایسه با دو کشور امارات و کویت ملاحظه می فرمایید.

سرمایه گذاری در قطر

نرخ مالیات نیز از عوامل بسیار مهم دیگر در موضوع سرمایه گذاری در قطر است. مالیات بر درامد فردی در این کشور در سال های اخیر صفر بوده است، اما نرخ مالیات شرکت ها در این کشور را نیز می توانید در نمودار زیر ببینید که در سال های اخیر در حدود ۱۰ درصد بوده است:

سرمایه گذاری در قطر

مورد بعدی تأثیر گذار در سرمایه گذاری در قطر ، می تواند نرخ تورم هر کشور باشد که کشور قطر در این مساله نیز بسیار سطح پایینی از تورم را در سال های اخیر داشته است که با رشد منفی مواجه است:

سرمایه گذاری در قطر

نرخ ریسک نیز از شاخص های مهم در انتخاب مقصد برای سرمایه گذاران خارجی است که در دو نوع نرخ تعریف می شود. در نوع اول شرایط عمومی کشور مانند شرایط سیاسی و اقتصادی و … بررسی شده و در نوع دوم شرایط محیطی برای ایجاد یک تجارت مورد بررسی قرار می گیرد. در نمودارهای زیر این دو نوع نرخ ریسک را در مورد کشور قطر و سرمایه گذاری در قطر ملاحظه می نمایید که در نوع دوم یعنی شرایط تجارت قابل قبول بوده و در نوع اول شرایط عمومی کشور در سطح معمولی قرار دارد:

سرمایه گذاری در قطر
سرمایه گذاری در قطر

سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت در قطر به اشخاصی توصیه می شود که صرفاً به دنبال فعالیت اقتصادی هستند و علاقه ای به اخذ اقامت قطر ندارند. زیرا اگر به دنبال ثبت شرکت و دریافت اقامت در کشور های خارجی هستید گزینه هایی مانند اتریش، مجارستان، اسپانیا و … گزینه هایی مناسب تر هستند که بعد از پنج سال فعالیت تجاری، به شما اقامت اعطا می کنند. دقت بفرمایید کشور قطر نیز مانند کشور های عربی دیگر به شما اجازه مالکیت ۱۰۰ درصد شرکت را نخواهد داد و شما فقط مجاز به داشتن سهم تا ۴۹ درصد خواهید بود. و ۵۱ درصد از شرکت شما باید به نام کفیل عربی باشد.
مزایای سرمایه گذاری در قطر از طریق ثبت شرکت :

 • عدم پرداخت مالیات بر درامد بالا
 • مالیات بسیار پایین ۵ درصدی در فعالیتهای صادرات و وارداتی
 • برگشت سود قابل قبول و سرمایه به سرمایه گذار خارجی
 • نیروی کاربسیار ارزان

یکی از بهترین انواع شرکت های قابل ثبت در قطر شرکت با مسئولیت محدود است. در این نوع شرکت سرمایه گذار باید یک یا دو شریک قطری داشته باشد که میزان سرمایه آنها در شرکت نباید کمتر از ۵۱ درصد از کل سهام شرکت باشد .ارائه طرح تجاری قوی در این زمینه ضروری است. اهداف شرکت و انتظارات سرمایه گذار از کسب و کار و براوردهای مالی و هزینه ها و منابع مالی شرکت  باید در این طرح تجاری بطور روشن بیان شود .مرحله بعدی انتخاب اسم برای شرکت است که مسلما باید منحصر به فرد باشد. بعد از اینکه طرح تجاری و نام شرکت مورد قبول اداره کار کشور قطر قرار گرفت سرمایه گذار باید افتتاح حساب در یکی از بانکهای معتبر قطر انجام دهد و حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار ریال قطر در حساب خود بگذارد که این مبلغ برای شرکت های با مسئولیت محدود حتما مورد نیاز است. در این روش به شخص اقامت یک ساله تعلق خواهد گرفت که مادامی که فرد در این کشور مشغول به فعالیت تجاری طبق قانون باشد این اقامت به طور سالانه تمدید خواهد شد.

سرمایه گذاری در قطر از طریق املاک و مستغلات

بسیاری از سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در قطر ، علاقمند به خرید ملک در مناطق لوکس قطر هستند. فرد با خرید ملک در این کشور اجازه اقامت را تا زمانی که صاحب ملک مورد نظر است خواهد داشت اما نکته بسیار مهم برای خریداران املاک و مستغلات در قطر این است که افرادی که تابعیت قطر نداشته باشند نمی توانند حتی با پرداخت کامل مبلغ، خانه را به نام خود سند بزنند و مجبور هستند تنها نصف خانه را به صورت رسمی به نام خود داشته باشند و نصف بقیه ملک به اسم شریک قطری آنها خواهد بود. البته در سال های اخیر کشور قطر مناطق آزادی را اعلام کرده است که فرد می تواند با خرید ملک در آنها مالکیت ۱۰۰ درصد را به دست آورد. مساله مالکیت کامل مسأله ای مهم بوده و اندکی جای تامل دارد. چرا که شما می توانید در اروپا با خرید ملک در کشورهای نظیر اسپانیا و پرتغال اقامت دریافت کنید. در کشوری نظیر اتریش ایرانیان اجازه خرید ملک دارند و سند کاملا به نام آنها صادر می شود.

نمودار رشد قیمت املاک در دو سال اخیر در کشور قطر:

سرمایه گذاری در قطر

سرمایه گذاری در قطر از طریق سپرده بانکی

افراد خارجی به منظور سرمایه گذاری در قطر ، به صورت اتوماتیک مجاز به افتتاح حساب نیستند و فقط در صورتی می توانند در این کشور حساب بانکی داشته باشند که دارای یکی از اقامت های قانونی این کشور باشند. بانک های کشور قطر مانند اکثر کشور های خارجی سود بالایی به سپرده گذاران پرداخت نمی کنند. از این رو سپرده گذاری در این کشور را نمی توان یک سرمایه گذاری جدی به حساب آورد هرچند که سپرده گذاران می توانند از بانک های قطری اعتبار دریافت نمایند که البته این مساله مستلزم داشتن کسب و کار قانونی در این کشور است.

سرمایه گذاری در قطر از طریق خرید سهام و اوراق قرضه

قطر دارای بازار بورس فعال و پر سودی است. برای علاقمندان به سرمایه گذاری در قطر در بازار بورس، این نکته وجود دارد که در کشور قطر می توانند اقدام به خرید اوراق قرضه و یا سهام نمایند اما با هیچ مبلغی شخص نمی تواند از طریق سرمایه گذاری در بورس اقامت و یا تابعیت این کشور را به دست آورید. این روش صرفا مناسب اشخاصی است که میخواهند در این بازار پر سود سهمی داشته باشند.

سرمایه گذاری در قطر و بررسی اخذ اقامت و تابعیت قطر

سرمایه گذاری در قطر به هیچ عنوان منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت قطر نمی شود. در بسیاری از انواع سرمایه گذاری حتی سرمایه گذار نمی تواند مالک صد در صد سرمایه خود باشد و مجبور است حتما از یک تبعه کشور قطر در این پروژه سرمایه گذاری استفاده کند .اگر علاقمند به اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری هستید می توانید مقالات ما در رابطه با سرمایه گذاری در کشورهای درجه یک اروپایی نظیر اتریش آلمان سویس و … مطالعه بفرمایید. در اکثر کشورهای اروپایی می توان با ثبت شرکت و سرمایه گذاری کارت اقامت یک ساله و پس از آن دو ساله و در انتهای سال پنجم کارت اقامت دائم دریافت نمود و پس ازسپری شدن چند سال پاسپورت آن کشور را نیز دریافت کرد. حتی در کشورهایی نظیر پرتغال و اسپانیا می توان با خرید ملک اقامت دائم اخذ نمود.

سرمایه گذاری در قطر و مزایای آن

سرمایه گذاری در قطر می تواند برای سرمایه گذار همراه با سود بسیاری باشد. قطر کشوری است که با داشتن ذخایر عظیم نفتی و زیرساخت های بسیار درجه یک اقتصادی بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جذب می کند. قطر عضو سازمان تجارت جهانی WTO می باشد. همین امر تا حدی باعث امنیت خاطر سرمایه گذاران می شود. نیروی کار در قطر بسیار ارزان است و فرایند استخدام بسیار ساده است. اگر چه سرمایه گذاری در این کشور برای ایرانیان کمی مشکل است اما این امر باعث می شود که سرمایه شخص به صورت ارز بین المللی حفظ شده و بی ارزش شدن ریال ایران در میزان  سرمایه شخص تاثیری نگذارد.

سرمایه گذاری در قطر و معایب آن

 • در اکثر برنامه های سرمایه گذاری در قطر شما مالک کامل تجارت و یا ملک خود نیستید.
 • کشور قطر به هیچ عنوان به افراد سرمایه گذار خارجی اقامت و تابعیت اعطا نمی کند.
 • نظام سیاسی کشور قطر پادشاهی است و این امر نکته ای منفی برای سرمایه گذاران خارجی محسوب می شود چرا که قدرت این کشور در دست خانواده آل ثانی و نزدیکان آن ها بوده و خاندان سلطنتی کلیه تصمیمات مهم سیاسی، اقتصادی و … را در کشور می گیرند. نرخ ریسک در این کشور با میزان ۳ معمولی بوده و در مقایسه با کشور های سطح اول جهان در سطح پایین تری از اطمینان می باشد.
سرمایه گذاری در قطر و سخن پایانی

سرمایه گذاری در قطر، روش های متفاوت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و معایب و مزایای سرمایه گذاری در قطر، در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت. سرمایه گذاری در قطر، برای کسانی که به دنبال اخذ اقامت قطر هستند گزینه مناسبی نیست چرا که قطر با سرمایه گذاری، اقامت دائم و یا پاسپورت نمی دهد. چنانچه می خواهید از طریق سرمایه گذاری مهاجرت نمایید قبل از هر گونه اقدام حتماً با کارشناسان و مشاوران مؤسسات حقوقی معتبر تماس بگیرید و شرایط کشور مورد نظرتان را در اعطای اقامت و تابعیت در رابطه با سرمایه گذار خارجی جویا شوید. در رابطه با سرمایه گذاری در قطر می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان و وکلای این مؤسسه بهره مند شوید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله در قسمت دیدگاه، نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.

16 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Sohrab گفته:

  سلام خسته نباشید
  ایا میشه ک من ایران هسم سهامی از قطرو خریداری کنم؟
  اگه امکان خرید ب وجود بیاد چگونه پیشه منی ک ایرانم ازش استفاده کنم
  با تشکر از شما عزیزان

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و وقت بخیر. دوست عزیز در خصوص این سوال شما باید با یک وکیل و کارشناس متخصص صحبت کنید. چون بحث خرید سهام در کشورهای مختلف یک موضوع کاملا تخصصی هست. موفق باشید

   پاسخ
 2. عرفان گفته:

  باسلام و خسته نباشید
  من ۱۲۰ میلیون پول دارم و میخوام در کلاس های فرمول ۱ شرکت کنمو مدرک بگیرم ایا امکانش هست
  ۲۰ سالمه و کارت پایان خدمت دارم

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام. دوست عزیز مهاجرت برای شما ،باید در قالب تحصیل انجام بشه. شما میتونید به واسطه ی تحصیل در هر کشوری وارد اونجا بشید البته شرایطی مانند مدرک زبان و پشتوانه ی مالی نیاز هست اما در حالت کلی به واسطه ی شرکت درکلاس های ورزشی هر رشته ای ویزایی تعلق نمیگیره. شما بهتره پشتوانه ی مالیتون رو ارتقا بدید بعد مهاجرت تحصیلی انجام بدید و اونجا در کلاس ها و دوره های فرمول یک و ماشین سواری شرکت کنید.

   پاسخ
 3. پویا گفته:

  سلام می خواستم بدونم سرمایه گذاری در بورس به چه صورت هست و چگونه میتونم اقامت قطر رو از طریق خرید سهام بگیریم

  Rating: ۴
  پاسخ
 4. نسیم گفته:

  سلام مجدد
  جب شرکت شما میتونه از طریق مهاجرت کاری برای من اقدام کنه؟
  ممنون میشم حدود هزینه بهم بدین. با تشکر

  Rating: ۵
  پاسخ
 5. نسیم گفته:

  سلام من یه خانم مجرد هستم ۳۲ ساله. دارای مدرک کارشناسی مدیریت جهانگردی.
  آیا شانس اقامت در قطر دارم؟ با توجه به اینکه جام جهانی ۲۰۲۲ در راهه و قطعا قطر به نیروی کار زیادی نیاز داره.
  هزینه مشاوره شرکت شما چقدره؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز شما تنها با داشتن دعوتنامه کاری می توانید اقامت قطر را دریافت نمایید.شما برای اخذ اقامت به کفیل نیاز دارید.

   پاسخ
 6. مهرداد گفته:

  سلام من تراشکار cnc هستم می خواستم به کشور قطر مهاجرت کنم اما به تازگی شنیدم که قطر به ایرانیان خدمات نمی دهد آیا این درست است و اگر بخواهم به قطر مهاجرت کنم شما می توانید کمکم کنید با تشکر

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب دوست عزیز در نظر داشته باشید کار در کشورهای عربی هیچ آثار اقامتی برای شما نخواهد داشت و به محض بالا رفتن سن و یا تحت تاثیر روابط دیپلماتیک شما را از این کشورها اخراج میکنند. شما چند ساله هستید و چه مدرک تحصیلی دارید؟

   پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز برای کار در کشور قطر شما نیاز به یک کفیل دارید تا بتوانید اقامت کاری دریافت کنید . در خصوص شرایط کاری بهتر هست پاسختون رو از خود کفیل دریافت کنید .

   پاسخ
 7. مجید گفته:

  با عرض سلام و تشکر از اطلاعات خوب ارائه شده.
  بنده تمایل به راه اندازی کسب و کار در قطر در زمینه تولید محصولات بتونی از قبیل بلوکهای ساختمانی، تایلهای پیاده رو سازی، انواع نیمکتها و فلاورباکسهای پارکی دارم.
  لطفا در این زمینه کمکهایی که شرکت شما می تواند به بنده نماید و پیشنهاد خود را اعلام نمایید.
  با تشکر
  محمدی شکیب

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، با تشکر از اطلاعات کامل شما ، اگر مایل به ثبت شرکت هستید باید در ابتدا یک طرح تجاری مناسب ارائه بفرمایید. ما می تونیم تو این امر کمکتون کنیم. لطفا با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس بگیرید و درخواست مشاوره تخصصی بدین.

   پاسخ
Rating: 5