شرایط لازم برای صدور پروانه کاردر ایران

شرایط لازم برای صدور پروانه کاردر ایران ( پروانه کار در ایران ، راه های گرفتن کار در ایران ، اقامت کاری در ایران)

چنانچه شما مایلید در ایران کار کنید یا در ایران پروانه کار بگیرید ، باید به نکات قانونی در این زمینه ها دقت بفرمایید که از مهم ترین این نکات شامل :

۱ – برای کار مذکور یافتن شخص واجد شرایط سخت باشد یا به عبارتی از جمله کارهایی نباشد که تخصص آن در بین ایرانی ها زیاد باشد لذا یکی از شرایط میشود :کمبود متخصص ایرانی مشابه – بند الف ماده ۱۲۱ قانون کار مقرر میدارد: “مطابق اطلاعات موجود در وزارت کار و امور اجتماعی در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد.”

بنابراین ممکن است متخصص به تعداد کافی در بین ایرانیان وجود داشته باشد اما به عللی آمادگی کار نداشته باشند و بنابراین متقاضی کار نباشند.در این صورت وزارت کار میتواند از افراد خارجی که دارای تخصص میباشند استفاده نمایند.(موسسه حقوقی ملک پور تحت نظر امیر محمد ملکپور از بهترین وکلای منطقه خاورمیانه اداره میگردد و برای عزیزان خارجی در ایران برنامه های خاصی جهت اقامت در ایران دارد به خصوص افغانیان عزیزی که در ایران به پروانه اقامت نیاز دارند.)

برای احراز این شرایط وزارت کار با همکاری اداره امور اتباع بیگانه موظف میباشد همواره امار دقیقی در مورد متقاضیان مشاغل و تخصص و تجربیات انان به صورت اماده داشته باشد، تا بدین ترتیب بتواند  تشخیص دهد که در چه رشته هایی افراد متخصص ایرانی به تعداد لازم وجود دارد و در چه رشته هایی باید از متخصصین خارجی استفاده نمود.

۲ – تخصص تبعه بیگانه – این شرط که مندرج در بند ب ماده ۱۲۱ قانون فوق الذکر میباشد ار شرایط اصلی اشتغال به کار اتباع بیگانه در ایران است. بنابراین در صورتی تبعه بیگانه حق اشتغال در ایران را خواهد داشت که در حرفه خود دارای تخصص باشد.

برای احراز تخصص تبعه بیگانه، وزارت کار باید پرسشنامه مخصوصی را که توسط کارفرما یا خود تبعه بیگانه تکمیل شده و همراه تقاضانامه به وزارت کار تقدیم شده، دقیقا بررسی نماید و در صورتی که بیگانه را واجد شرایط تشخیص دهد با تقاضای وی موافقت کند. بنابر این عزیزان دقت داشته باشند که اگر دارای تخصص خاص باشند میتوانند تقاضای اقامت در ایران را طرح کنند و وزارت کار این موضوع را بررسی میکند .(موسسه حقوقی برگزیدگان ملک پور تنها یک موسسه حقوقی نیست راه سبز یک زندگی جدید میباشد.)

۳ – آموزش افراد ایرانی – این مورد که مربوط به بند ج ماده مذکور است، بستگی کامل به شرط اول دارد و به نظر میرسد مقصود قانونگذار از قایل شدن این شرط تکمیل معلومات و تخصص افراد ایرانی و اماده کردن انان برای احراز مشاغل مربوط به جای بیگانگان میباشد.

البته مسلم است که در صورتی میتوان از تبعه بیگانه انتظار داشت که در مورد آموزش افراد ایرانی اقدامات لازم را انجام دهد که تبعه بیگانه نزد یک کارفرما مشغول به کار باشد، نه به صورت مستقل. زیرا فقط در این صورت است که میتوان موجبات اموزش کارگران ایرانی را با راهنمایی کارفرما و با استفاده از معلومات تبعه بیگانه فراهم آورد.

در صورتی که تبعه بیگانه از این وظیفه خود سرباز زند کارفرما میتواند وزارت کار را در جریان امر قرار دهد تا در صورتی که وزارت کار لازم تشخیص دهد از ادامه کار تبعه بیگانه خلوگیری نموده، پروانه کار او را لغو نماید. دقت کنید البته وزارت کار نمی تواند بی دلیل و به صرف ادعای کارفرما پروانه کار کارگر یا متخصص را لغو نماید بلکه بایستی تمامی شرایط را از نظر حقوقی و انسانی در نظر گرفت. چناچه میخواهد در مورد این شرط بیشتر بدانید با وکلای موسسه حقوقی ملکپور تماس حاصل بفرمایید.

اما در صورتی که تبعه بیگانه به صورت مستقل مشغول به کار باشد، اولا معلوم نیست به چه افرادی باید آموزش دهد. ثانیا مقامی که بتواند نظارت مستقیم در اعمال فرد بیگانه داشته باشدو در موارد لزوم احتیاجات فرد بیگانه را برای تهیه وسائل مربوط به اموزش براورد، وجود نخواهد داشت.

اخذ پروانه کار در ایران شرایط دیگری نیز دارد که در مقالات بعدی به آن بیشتر خواهیم پرداخت و میتوانید در همین پایگاه داده اطلاعات بیشتری در باب اخذ اقامت ایران یا سایر نقاط جهان به دست آورید یا با وکیل و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی بین المللی ملکپور تماس حاصل بفرمایید.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ