شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

نوشتار حاضر در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان و مهاجرت به آلمان ۲۰۱۸ و شرایط گرفتن وکیل مهاجرت و قوانین اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان و در نهایت اخذ اقامت آلمان جهت آشنایی شما عزیزان با موضوع شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان گردآوری شده است، لذا چنانچه قصد کسب اطلاعات در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان و یا مهاجرت تحصیلی به آلمان و یا شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان و یا شرایط تحصیل در دانشگاههای آلمان را دارید، مطالب ذیل را مطالعه فرمایید. بسیاری از افراد هر ساله کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند، به همین دلیل لازم است در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان نیز آگاهی داشته باشند. این کشور به دلیل استاندارهای بالای تحصیلی و دانشگاهی گزینه ی بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل در آلمان می باشد، البته هزینه های زندگی در آلمان نیز مساله ی قابل توجهی است به طوری که دانشجویان همواره در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان به دنبال کسب اطلاعات هستند و چنانچه در ادامه خواهید دید، شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان به دلیل پیشرفت همه جانبه و وجود فرصت های شغلی مناسب در این کشور، بسیار ایده آل می باشد. چنانچه با مطالعه ی مطالب این مقاله سعی در کسب اطلاعات بیشتر یا طرح پرسش در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان داشتید می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در ارتباط باشید.
چکیده
بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تامین منابع مالی در خصوص تحصیل خود به کار نیاز دارند، چه به عنوان گارسون در یک کافه یا رستوران و چه به عنوان دستیار تحقیق در کنار اساتید و یا دستیار تولیدات صنعتی. به هر حال هر دانشجویی به چنین فعالیت هایی نیازمند است. دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) و یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) به راحتی و به طور قانونی به بازار کار آلمان دسترسی آزاد دارند و می توانند هر نوعِ فعالیت قانونی و با مدت زمانِ مشخص، انجام دهند. دانشجویان بین المللی از سایر مناطق دنیا از این حق برخوردارند که به مدت ۱۲۰ روز در سال به طور کامل یا ۲۴۰ روز در سال به کار نیمه وقت دانشجویی در آلمان و  کار ضمن تحصیل در آلمان مشغول شوند. چنانچه دانشجویی قصد داشته باشد که مدت زمان بیشتری را به کار مشغول شود، می بایست مجوز لازم برای انجام کار را از اداره اشتغال فدرال Agentur für Arbeit دریافت نماید و دریافت مجوز کار تا حد زیادی به وضعیت بازار کار در محل زندگی و کار دانشجو بستگی دارد و در مناطق با نرخ بیکاری بالا احتمال دریافت مجوز کار بیشتر از ۱۲۰ روز در سال، بسیار کم است.
قوانین و مقررات مذکور به هیچ وجه مربوط به دستیار تحقیق research assistant و دستیار استاد نمی گردد و افراد شاغل در این تخصص ها، بدون محدودیت زمانی قادر به انجام کار خواهند بود، البته در این فعالیت نیز همچنان می بایست به مقامات صالح اطلاع رسانی نمود. نکته ی قابل ذکر این است که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و خارج از منطقه اقتصادی اروپا مجاز به خود اشتغالی و انجام فعالیت اقتصادی به صورت مستقل نیستند.
مقررات مربوط به انجام کار برای دانشجویان در خصوص دانشجویان دوره های زبان یا دوره های مقدماتی Studienkolleg به مراتب سختگیرانه تر می باشد.

یافتن کار دانشجویی در آلمان

بسیاری از دانشگاه ها و اتحادیه های دانشجویی در خصوص ارائه ی کار به دانشجویان فعالیت می نمایند، اداره اشتغال فدرال نیز در این خصوص کمک شایان توجهی به دانشجویان می نماید، همچنین دانشجویان می توانند از طریق تبلیغات در اینترنت یا روزنامه های محلی به شغل مورد نظر دست بیابند. حتی گاهی از طریق تبلیغات بر روی بورد دانشگاه نیز مشاغلی به دانشجویان پیشنهاد می گردد، بنابراین دانشجویان می توانند به عنوان دستیار پژوهشی استاد که Hiwis نامیده می شود، نیز فعالیت نموده و در کتابخانه دانشگاه و یا سایر مراکز وابسته و مربوط به دانشگاه به انجام فعالیت بپردازد.

شما عزیزان اگر به دنبال شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان هستید همواره می توانید با شعبه موسسه ام آی ای وین به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص کار دانشجویی در آلمان و شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان مشاوره ی رایگان و راههای اقامت پس از تحصیل در آلمان تخصصی دریافت نمایید  .
میزان درآمد دانشجو در آلمان
اینکه هر دانشجو چه میزان درآمد خواهد داشت بستگی زیادی به تجربه ی کاری شخص، وضعیت اشتغال و همچنین منطقه ی مورد فعالیت دارد، به طوری که دانشجویانی که در منطقه هامبورگ و مونیخ به کار مشغول هستند دستمزد بالاتری نسبت به سایرین دارند البته باید توجه داشت که هزینه ی زندگی در این دو شهر به مراتب بالاتر از سایر مناطق است و دستمزد تقریبی ۵ تا ۱۰ یورو در ساعت است. دستیاران پژوهشی اساتید Hiwis بین ۵ تا ۱۵ یورو در ساعت درآمد دارند و نود درصد این افراد دستمزدشان بین ۷ تا ۱۰ یورو می باشد. برخی از مشاغل مانند دستیار تولیدات صنعتی یا پرسنل خدمات در نمایشگاه ها دستمزدهای معقول و مناسبی دریافت می دارند و این رقم حدوداً بیش از ۱۰ یورو در ساعت است. همچنین برخی مشاغل مانند کار در رستوران می تواند کاملاً سودآور باشد زیرا عموماً مشتریان هزینه ای اضافه tips به گارسون می پردازند و این رقم به حقوق پایه ی دانشجو اضافه می شود.
قوانین مربوط به مالیات بر درآمد
درآمدهای دانشجویان تا مبلغ ۸۳۵۴ یورو در سال معاف از مالیات است و دانشجویان می توانند یک کار نیمه وقت با حقوق ماهیانه ۴۵۰ یورو داشته باشند و هیچگونه مالیاتی پرداخت ننمایند.
نکاتی برای صرفه جویی و پس انداز درآمد
عموماً دانشگاه ها امکانات ورزشی رایگان مانند کلاس های یوگا، فوتبال و رقص را به صورت رایگان برگزار می نمایند لذا دانشجو می تواند بدون پرداخت هزینه از این امکانات استفاده نماید. در خصوص خورد و خوراک نیز باید توجه داشت که هزینه ی پخت و پز در خانه بسیار معقول و مناسب تر از هزینه ی رستوران ها می باشد و این امر زمانی که در کنار دوستان و همکاران و به صورت اشتراکی تهیه شود به مراتب کمتر نیز خواهد بود. همچنین کتابخانه دانشگاه،کتاب های مورد نیاز را ارائه می نماید و می توان گاهی به جای خرید کتاب، از کتابخانه به امانت گرفت. البته باید توجه داشت که قوانین کتابخانه به صورتی است که چنانچه در موعد مقرر کتاب به دانشگاه بازگردانده نشود، هزینه های زیادی را بابت تاخیر دریافت می نمایند، لذا باید کتاب را به موقع برگرداند.
نتیجه گیری
در مقاله ی حاضر سعی شد شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان و شرایط مهاجرت به آلمان و شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان و راههای اقامت پس از تحصیل در آلمان و شرایط اخذ اقامت آلمان به طور خلاصه ارائه گردد و نکات قابل ذکر و مهم به صورت پر رنگ تر مورد توجه قرار گرفته است. همانگونه که اشاره شد آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته بوده و در بین کشورهای اروپایی از شرایط بسیار مناسب و ایده آلی برای ادامه تحصیل و کار و همچنین کار در حین تحصیل در آلمان برخوردار است. کار دانشجویی در آلمان و شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان عموماً بدین صورت است که به دلیل نیمه وقت بودن و ساعات کاری کوتاه تر، درآمد بسیار بالایی ندارد، اما می تواند تا حدود زیادی مخارج اولیه مانند خورد و خوراک، پوشاک و خرید کتاب و لوازم التحریر و را پوشش بدهد. چنانچه با مطالعه ی مطالب فوق، سعی در تکمیل اطلاعات و یا طرح پرسش داشتید می توانید با وکلا و کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) در سراسر دنیا و یا با تماس مستقیم با شعبه مرکزی در وین اتریش که دارای تخصص در امر مشاوره ی حقوقی بین المللی می باشند در ارتباط باشید.

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (6 نظرات, میانگین: 4٫33 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ
 1. مهدی گفته:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم که یه دانشجوی کارشناسی دارای مقاله isi و معدل ۱۵با مدرک زبان انگلیسی و آلمانی چقد شانس دریافت فول فاند ارشد در آلمان رو داره؟
  با تشکر

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام ، برای اخذ بورسیه ها در ابتدا با دانشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کنید و شرایط خود را برای آن ها ارسال کنید. دانشگاه بعد از بررسی شرایط و مقایسه با سایر متقاضیان به تاپ ترین دانشجویان بورسیه اعطا می کنند. همچنین برای تحصیل در آلمان بورسیه های خاصی وجود دارد که می توانید آن ها را در مقالات تحصیل در آلمان و بورسیه های تحصیلی مطالعه کنید.

   پاسخ