لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و بررسی کامل شرایط کاریابی برای ایرانیان در آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۱۹ و هم چنین شرایط کار و کاریابی در آلمان برای ایرانیان به طور کاملا تخصصی و علمی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. چه تخصص هایی در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان وجود دارد؟ میزان حقوق مشاغل مورد نیاز آلمان چقدر است؟ سایت جستجوی کار آلمان چیست؟ مراحل دریافت ویزای کار آلمان چگونه است؟ آیا می توان با کار در آلمان به اقامت و تابعیت و در نهایت پاسپورت آلمان دست یافت؟ در ادامه این مقاله پاسخ سوالات فوق را دریافت خواهید کرد. هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز آلمان جهت جذب نیروی متخصص و ماهر کاری توسط دولت آلمان ارائه می گردد تا افراد جویای کار و واجد شرایط از کشورهای مختلف امکان کار در این کشور را داشته باشند. آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته است که با داشتن اقتصادی قوی یکی از سه صادر کننده برتر جهان محسوب می گردد. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه لیست مشاغل مورد نیاز آلمان می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار MIE اتریش تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. هم چنین این امکان برای شما عزیزان و همراهان گرامی ایجاد شده که سوالات خود را در زمینه لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نحوه اخذ ویزای جستجوی کار این کشور و حتی سایر روش های مهاجرتی آلمان ، در قسمت پرسش و پاسخ همگانی این سایت مطرح نموده و یا در انتهای این نوشتار و در بخش دیدگاه ها نظرات سازنده خود را بیان نمایید تا کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشند. مباحث زیر بصورت علمی در این نوشتار مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد:

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و شرایط عمومی
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و ویزای کار
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و مدارک مورد نیاز
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نرخ بیکاری
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان ۲۰۱۹
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و میزان حقوق
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نحوه کاریابی
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و مؤسسات کاریابی
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و بررسی ویزای همراه
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و وضعیت اقامت و تابعیت
 • لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و شرایط عمومی

جهت کار در آلمان و یا اخذ ویزای جستجوی کار یا بررسی لیست مشاغل مورد نیاز آلمان بهتر است در ابتدا با شرایط عمومی این کشور آشنا شوید. کشور آلمان که با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان نیز شناخته می شود کشوری در قلب اروپاست که در میان دریای شمالی و دریای بالتیک و هم چنین رشته کوه های آلپ قرار گرفته است. آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند و بلژیک هم مرز می باشد. این کشور از ۱۶ ایالت تشکیل شده و با جمعیتی در حدود ۸۳ میلیون نفر، مساحتی در حدود ۳۸۰ هزار متر مربع از اروپا را در بر گرفته است.

این کشور آب و هوایی نسبتا معتدل داشته و پرجمعیت ترین کشور اروپا نیز محسوب می گردد. پایتخت و بزرگ ترین شهر آن برلین است اما شهر فرانکفورت به عنوان پایتخت مالی این کشور شناخته می شود. دیگر شهرهای مهم این کشور شامل هامبورگ، اشتوتگارت، کلن، مونیخ و… می باشد. این کشور سومین صادر کننده بزرگ کالا در جهان محسوب می شود. در ادامه نمودار تولید ناخالص داخلی آلمان (GPD) را بر حسب دلار آمریکا طی بازه ده ساله مشاهده می نمایید:

نمودار تولید ناخالص داخلی آلمان (GPD) را بر حسب دلار آمریکا طی بازه ده ساله

در هنگام مهاجرت و اخذ اقامت کشوری چه از طریق کار و چه از طرق دیگر بهتر است در مورد اعتبار پاسپورت کشور مورد نظر نیز اطلاع داشته باشید. پاسپورت آلمان در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر اعتبار در کنار پاسپورت کشورهای فنلاند، لوکزامبورگ و اسپانیا در رتبه دوم جهان قرار دارد. افراد با داشتن پاسپورت آلمان می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۷۰ کشور سفر نمایند. در هنگام ورود به ۴۲ کشور ویزا دریافت کنند و برای ۲۸ کشور دیگر پیش از سفر درخواست ویزا نمایند.

اعتبار و ارزش پاسپورت آلمان در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد مقایسه ویزای کار آلمان و اتریش قسمت اول

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد مقایسه ویزای کار آلمان و اتریش قسمت دوم

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و ویزای کار

برای کار در آلمان در ابتدا باید اجازه کار یا همان ویزای کاری آلمان را اخذ نمایید. سه روش برای کار در آلمان وجود دارد که به تفصیل بیان می گردد:

 • داشتن پیشنهاد شغلی یا Job Offer
 • ویزای جستجوی کار آلمان یا Job Seeker
 • کارت آبی یا Blue Card

داشتن پیشنهاد شغلی یا Job Offer

اگر بتوانید از کشور آلمان دعوت نامه کاری اخذ نمایید، می توانید برای اخذ ویزای کار در آلمان درخواست نمایید. اما باید بدانید که داشتن Job Offer از کشور های اروپایی کار راحتی نیست. زیرا کارفرمای شما باید اداره کار کشور خود را متقاعد نمایید که نیروی کار متخصص برای شغل مربوطه در آلمان وجود ندارد و مجوز لازم برای جذب نیروی کار خارجی اخذ نماید. پروسه ی اخذ مجوز به این صورت است که، کارفرمایان آلمانی در ابتدا به مدت ۳ ماه کمبود نیروی خود را در آلمان آگهی می نمایند، زیرا اولویت استخدام با شهروندان آلمانی است. اگر کارفرما در این مدت نیروی کار متخصصی نیابد، برای ۳ ماه دیگر آگهی را در کل اروپا منتشر می نماید و تنها در صورتی که نیروی کار متخصص برای تصدی آن شغل یا حرفه از اتباع آلمان و اروپا وجود نداشته باشد، کارفرما اجازه استخدام نیروی کار متخصص خارجی ( خارج از اتحادیه اروپا ) را خواهد داشت. توجه داشته باشید که شما به عنوان نیروی کار باید ویژگی ای داشته باشید که بتوان شما را متمایز دانست. مدرک تحصیلی، سطح زبان و سن از موارد مهمی است که باید به آن توجه نمایید. البته این نکته را حتما در نظر داشته باشید که با توجه به وقت طولانی سفارت آلمان برای ویزای کاری حتی اگر بتوانید پیشنهاد شغلی دریافت کنید با تاخیر قادر به ورود به کشور خواهید بود و در چنین مواردی کارفرما به هیچ عنوان چنین غیبتی را مجاز نمی داند. بنابراین بهترین روش ویزای جستجوی کار خواهد بود.

ویزای جستجوی کار آلمان یا Job Seeker:

جستجوی کار در خارج - job seeker

دو کشور صنعتی و پیشرفته اتریش و آلمان در حال حاضر برای ایرانیان امکان صدور ویزای جستجوی کار را دارد و در واقع متقاضی کار در آلمان با داشتن این ویزا اجازه حضور در محیط و کاریابی بصورت حضوری به مدت ۶ ماه را خواهد داشت. اگر در این مدت بتوانید شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابید که بواسطه آن شغل حداقل حقوق پایه این کشور را دریافت کنید، می توانید ویزای کاری و اقامت آلمان را اخذ نمایید. حداقل مدت قرار داد کاری باید ۱ سال باشد و می توان این اقامت را برای ۱ سال دیگر نیز تمدید نمود و بعد از آن به مدت ۳ سال تمدید می شود که در نهایت با ۵ سال کار در آلمان می توانید اقامت دائم آلمان را اخذ نمایید. اگر کاری که در این کشور یافتید حقوقی بالاتر از میانگین حقوق رشته تحصیلی شما باشد، بعد از یکسال می توانید کارت آبی اروپا یا همان Blue Card را دریافت نمایید. برای آنکه بتوانید ویزای جستجوی کار آلمان را اخذ کنید، باید الزاماتی را فراهم فرمایید که در ادامه به آن می پردازیم.

 • حداقل مدرک تحصیلی لیسانس که مورد تایید کشور آلمان باشد.
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی برای حداقل ۳ سال
 • داشتن سن زیر ۴۰ سال

کارت آبی یا Blue Card:

بلو کارت اروپا - Blue Card - کارت آبی اقامت اروپا

کارت آبی آلمان همان اقامت کاری آلمان است که فرد می تواند اخذ نماید. اگر فرد با ویزای جستجوی کار آلمان یا پیشنهاد کاری بتواند به کار در آلمان دست یابد و میزان حقوق دریافتی او از میانگین حقوق رشته تحصیلی خود بالاتر باشد، می تواند Blue Card دریافت نماید. حداقل مدت زمان قرارداد برای این روش یک سال می باشد. این ویزا قابلیت تمدید و تبدیل را خواهد داشت. حداکثر اعتبار Blue Card 4 سال است. شما بعد از ۵ سال کار در آلمان و پرداخت مالیات می توانید اقامت دائم آلمان را اخذ نمایید و ۳ سال بعد از آن می توانید درخواست پاسپورت دهید. اگر بتوانید زبان آلمانی خود را به حد نصاب برسانید، در زمانی کمتر از ۳ سال نیز می توانید درخواست پاسپورت نمایید. به محض دریافت پیشنهاد کاری و منعقد نمودن قرارداد کاری، می توانید درخواست الحاق خانواده داشته باشید. همسر و فرزند زیر ۱۸ سال تان در پرونده شما قرار می گیرند و با ورود به خاک آلمان می توانید از آثار شهروندی همانند خدمات دولتی و اجتماعی، خدمات بیمه و بهداشت، اجازه کار در آلمان برای همسر و تحصیل رایگان برای فرزندان بهره مند شوید.

خلاصه ای از بلو کارت آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و مدارک مورد نیاز

جهت اخذ ویزای job seeker کشور آلمان باید مدارک مورد نیاز را تهیه فرموده و طبق اصول خاصی ارائه نمایید. لیست مدارک خدمت شما ارائه می گردد:

 • فرم تکمیل‌ شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • اثبات محل اقامت
 • ارائه بیمه سلامت یا بیمه مسافرتی تا زمان استخدام شدن در آلمان
 • قرارداد کاری با جزئیات در صورت امکان
 • اجازه کار از اداره کار فدرال آلمان ( در صورت امکان )
 • رزومه کاری و علمی متقاضی
 • گواهی تایید مدارک از آلمان
 • توصیه نامه جهت ارائه هدف و طول مدت اقامتتان در آلمان.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • پرداخت هزینه ویزا که ۷۵ یورو می باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزا

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نرخ بیکاری

از جمله مواردی که هنگام مهاجرت کاری به آلمان میبایست در نظر بگیرید توجه به لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و هم چنین امکان کاریابی در این مشاغل و نرخ بیکاری آلمان است. همانطور که گفته شد در صورتی که تخصصی داشته باشید و این تخصص در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان موجود باشد می توانید برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمایید. با این ویزای کار اجازه دارید که با قرار گرفتن در محیط به دنبال کار باشید. نرخ بیکاری آلمان در ۱۰ سال اخیر نزول چشمگیری داشته و از ۷٫۷۴ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۳٫۱ درصد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. در ادامه نمودار نرخ بیکاری آلمان را در مقایسه با نرخ بیکاری کشور های آمریکا و فرانسه را مشاهده می نمایید:

نمودار نرخ بیکاری آلمان را در قیاس با نرخ بیکاری کشور های آمریکا و فرانسه

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان ۲۰۱۹

هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز آلمان توسط دولت ارائه می گردد تا متخصصین این مشاغل با توجه به آن قادر باشند برای اخذ اقامت کاری آلمان و یا ویزاهای کاری و جستجوی کار این کشور اقدام نمایند. همان طور که گفته شد آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته است و کمپانی های بزرگ و قدرتمندی مانند بنز، پورشه، BMW، فولکس واگن، آئودی و… در این کشور جای گرفته اند و متخصصان بین المللی می توانند به کار در این شرکت های بزرگ و نام‌ آور در سطح جهانی امیدوار باشند. در ادامه لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۱۹ را مشاهده خواهید کرد:

جدول لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و میزان حقوق

از جمله مواردی که در هنگام انتخاب کشور و شغل مورد نظر مطابق با لیست مشاغل مورد نیاز آلمان برای متقاضیان جستجوی کار اهمیت دارد، میزان حقوقی است که از شغل مورد نظر دریافت خواهید کرد. میزان حقوق دریافتی با توجه به تخصص و تجربه و سابقه کاری افراد متفاوت می باشد. البته باید این نکته را حتما متذکر شویم که اگر قصد دارید از طریق ویزای جستجوی کار آلمان به این کشور مهاجرت کنید می بایست تخصص شما در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور موجود باشد و از کاری که با این ویزا در محیط پیدا می کنید حداقل حقوق پایه را دریافت نموده و شغل مورد نظر مرتبط با تخصص شما باشد. بر اساس آخرین آمارهای رسمی میانگین حقوق در آلمان سالیانه ۴۵٫۲۵۰ هزار یورو و یا ۳٫۷۷۰ یورو در ماه بوده است. در ادامه میزان حقوق برخی از مشاغل آلمان را مشاهده خواهید کرد:

جدول میزان حقوق برخی از مشاغل در آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نحوه کاریابی

همان طور که قبل تر خواندید ویزای جستجوی کار آلمان به منظور کاریابی در این کشور صادر می گردد. اگر تخصص شما در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان موجود باشد می توانید از طریق این ویزا اقدام نمایید. با اخذ ویزای Job seeker شش ماه زمان خواهید داشت تا در کشور آلمان کار مناسب با تخصص و رشته تحصیلی خود را یافته و قراردادی با کارفرما ببندید تا بتوانید اقامت کاری این کشور را بدست آورید. برای یافتن کار مناسب می توانید از طریق موسسات کاریابی و یا سایت های کاریابی اقدام نمایید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار در آلمان به مقالاتی با عنوان شرایط کار در آلمان و اقامت آلمان از طریق کار رجوع فرمایید.

مهاجرت کاری به خارج از کشور ـ کاریابی در خارج از کشور ـ ویزای کار ـ اخذ پاسپورت از طریق کار در کشور های خارجی

در روش کاریابی با Job Offer باید از طریق ارسال رزومه به سایت های کاریابی معتبر و یا از طریق برقراری ارتباط با کارفرماها به دنبال پوزیشن شغلی مناسب با رشته و تخصص خود باشید و مدت زمانی برای این پروسه نمی توان در نظر گرفت. در روش Job Seeker یا جستجوی کار این امکان برای شما فراهم خواهد بود که در مدت زمانی که در انتظار تایم سفارت و صدور ویزای خود هستید وقت مصاحبه با کارفرما set نمایید تا پس از اخذ ویزا و قرار گیری در محیط بتوانید به صورت حضوری با کارفرماها مصاحبه نموده و شانس کاریابی خود را افزایش دهید.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و مؤسسات کاریابی

مانند اکثر کشورهای اروپایی به جهت کار در آلمان می توانید از طریق موسسات کاریابی معتبری که در آلمان موجود اند بهره بگیرید. در پروسه کاریابی داشتن نامه پیشنهاد شغلی یا همان Job offer می تواند بسیار موثر عمل نماید. با توجه به موجود بودن رشته و تخصص تان در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان ، اگر قصد دارید از طریق موسسات کاریابی اقدام به یافتن کار نمایید، می بایست رزومه ای مناسب آماده کنید تا کارفرما را تحت تاثیر قرار دهید. این رزومه باید شامل تخصص شما، سوابق کاری، ویژگی های مثبت و سایر امتیازات شما باشد. هم چنین می توانید پروسه کاریابی در آلمان را به صورت آنلاین و از طریق سایت های کاریابی معتبر پیگیری نمایید. در ادامه لیست چند سایت کاریابی معتبر را مشاهده خواهید کرد.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و بررسی ویزای همراه

همان طور که پیش تر اشاره گردید، روش های مختلفی برای ورود به کشور آلمان و کار در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان وجود دارد. ویزای شش ماهه جستجوی کار یکی از طرق رسیدن به کار در آلمان است. در ویزای شش ماهه جستجوی کار شما از ابتدا اجازه بردن همراه نخواهید داشت و شغل شما نیز باید در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان موجود باشد و زمانی که بتوانید شغلی مطابق با رشته تحصیلی و سوابق کاری خود در آلمان بیابید و قرارداد کاری مطابق با قانون کار آلمان منعقد نمایید، می توانید درخواست الحاق خانواده داشته باشید. همسر و فرزند زیر ۱۸ ساله شما به عنوان همراه تان شناخته می شوند. با ورود آنها همانند سایر شهروندان آلمانی، اجازه تحصیل رایگان، حق کار برای همسر، استفاده از خدمات اجتماعی و بهداشتی دولتی نیز وجود خواهد داشت. داشتن دعوت نامه کاری نیز می تواند منجر به اخذ ویزای کار در آلمان گردد. اگر شخصی در آلمان به شما پیشنهاد کاری دهد و بتوانید دعوت نامه کاری از آلمان داشته باشید از همان ابتدا اجازه دارید که با خانواده خود اقدام نمایید و باز همراه شما همانند شهروندان آلمانی از حقوق اجتماعی برخوردار هستند.

مهاجرت با اخذ ویزای همراه ـ مهاجرت با خانواده ـ ویزای همراه

به این نکته توجه نمایید

زمانی شما می توانید ویزای کاری آلمان را دریافت نمایید که میزان حقوق دریافتی شما حداقل حقوق پایه آلمان باشد و بتوانید زندگی خود و خانواده تان را پوشش دهید.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و وضعیت اقامت و تابعیت

در خصوص اخذ پاسپورت آلمان لازم است بدانید با کار در آلمان نمی توانید از ابتدا پاسپورت این کشور را اخذ نمایید و پروسه اخذ پاسپورت این کشور حداقل ۸ سال زمان نیاز دارد. شما با کار در آلمان می توانید اقامت بلند مدت این کشور را داشته باشید و در صورتی که ۵ سال اقامت کاری در آلمان داشته باشید و طبق قانون مالیات خود را به دولت این کشور پرداخت نموده باشید، می توانید برای اقامت دائم آلمان درخواست نمایید. با گذشت حداقل ۳ سال از اقامت دائم خود در آلمان در صورتی که شرایط اخذ پاسپورت آلمان را فراهم آورید، می توانید درخواست پاسپورت آلمانی نمایید.

اخذ پاسپورت - تابعیت مضاعف - شهروندی کشور های خارجی

 • رسیدن به سطح زبان مورد نظر آلمانی
 • پرداخت مالیات
 • سازگاری با جامعه و فرهنگ آلمانی
 • آشنایی با قوانین آلمان

از موارد مهمی است که باید در پروسه اخذ شهروندی ، تابعیت یا پاسپورت آلمان مدنظر قرار دهید. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که، یکی از کم هزینه ترین و راحت ترین مسیر ها برای دست یافتن به پاسپورت آلمان، کار در آلمان می باشد و بهتر است بدانید تنها تفاوت اقامت دائم با پاسپورت آلمان این است که با داشتن پاسپورت آلمان می توانید منصب سیاسی در این کشور داشته باشید و در انتخابات آلمان شرکت نموده و حق رأی دارید. سایر حقوق شهروندی مثل: تحصیل رایگان، استفاده از خدمات دولتی و رفاهی، خدمات اجتماعی و بهداشتی کاملا یکسان می باشد.

پرچم آلمان - کار در آلمان - مهاجرت کاری به آلمان - مهاجرت به آلمان

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و سخن پایانی

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و نحوه کار و کاریابی و اخذ اقامت و تابعیت این کشور از این طریق در این مقاله مورد بحث و بررسی تخصصی قرار گرفت. آلمان از جمله کشورهای صنعتی و پیشرفته است که شرایط رفاه و زندگی بسیار مناسبی داشته و سالیانه افراد زیادی به جهت تحصیل و کار در آلمان به این کشور مهاجرت می نمایند. با بررسی لیست مشاغل مورد نیاز آلمان پیش از هر اقدامی می توانید از امکان کاریابی با تخصص خود در این کشور مطمئن شوید. اگر قصد شما از مهاجرت به آلمان ، اخذ اقامت در اروپاست، توصیه می کنیم شرایط کشورهایی مانند اتریش، دانمارک، هلند، سوئیس و… را نیز بررسی کرده و با دانش کافی و اطلاعات کامل اقدام به مهاجرت نمایید. کشور اتریش نیز امکان صدور ویزای جست و جوی کار را برای ایرانیان فراهم کرده است. امید که با مطالعه مقاله لیست مشاغل مورد نیاز آلمان با شرایط کار در این کشور آشنایی پیدا کرده و گامی در جهت رفع ابهامات شما عزیزان برداشته باشیم. شما سروران گرامی می توانید سوالات خود در باب لیست مشاغل مورد نیاز آلمان و سایر امور مهاجرتی را در قسمت پرسش و پاسخ همگانی همین سایت بیان کرده و یا در انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها نظرلات خود را مطرح نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ