مهاجرت از طریق کار به کشور ترکیه

آخرین قانون مربوط به اشتغال خارجیان در ترکیه در سال ۲۰۰۳ به تصویب قانونگذار این کشور رسید. به واسطه این قانون ، کوشیده شده است صدور اجازه کار که قبلا از سوی چندین مرکز ارائه می شد، تنها از یک مرکز انجام پذیرد.

در حال حاضر بر اساس قانون شماره ۴۸۱۷ سه نوع اجازه کار برای سه گروه مختلف پیش بینی شده است.  این گروه ها شامل اجازه کار مدت دار و نامحدود برای کارکنان وابسته و کارکنان مستقل و موارد استثنائی می باشد. بر اساس این قانون ، خارجیان می توانند از اجازه کار مدت دار و یا نامحدود به شرط به جا آوردن شرایط مورد نیاز، بهره مند گردند. مدت اعتبار اجازه کار مدت دار بر اساس قرارداد کار ، یک سال بوده و برای کار در محل کار مشخص و حرفۀ خاصی صادر می گردد. پس از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار تا سه سال دیگر تمدید می شود. پس از سه سال نیز این مجوز تا شش سال می تواند تمدید گردد.

درصورتی که یک تبعه خارجی حداقل هشت سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت داشته و اشتغال به شغلی داشته باشد ، اجازه کار دائم بدون در نظر گرفتن شرایط اشتغال در ترکیه و نیز بدون محدودیت جغرافیائی ، صادر می شود. برای خارجیانی که حداقل پنج سال در ترکیه به صورت بلاانقطاع اقامت داشته و نیز درصورتیکه در این مدت نزد کارفرمائی اشتغال نداشته باشند مجوز اشتغال مستقل صادر می گردد. شرایط اعطاء مجوز کار استثنائی مه موجب قانون محدود شده است. اجازه کار این افراد از کارکنان مستقل و وابسته متمایز بوده و از نظر زمان محدودیت نخواهد داشت.

خارجیان برای اخذ مجوز کار از کشور متبعوشان و یا کشور محل اقامت دائمشان می توانند به نمایندگی های جمهوری ترکیه در آن کشور مراجعه کنند. پس از تکمیل پرونده ، درخواست مذکور توسط نمایندگی های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد. ظرف سه روز از زمان ارائه درخواست متقاضی اشتغال در ترکیه به نمایندگی خارج از کشور، مدارک لازم از سوی کارفرما به وزارت کار و اموراجتماعی تحویل داده می شود. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی باید ظرف نود روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه و ویزای کار دریافت نماید. در صورتیکه متقاضیان اجازه کار ، دارای اقامت حداقل شش ماهه باشند شخصا و یا به واسطه کارفرمایشان می توانند مدارک لازمه را به وزارت کار تحویل نماید. همچنین در این صورت نیازی به اخذ ویزای کاری پس از تائید اجازه کار موجود نمی باشد.

برای تمدید مدت اجازه کار حداکثر تا ۱۵ روز پس از پایان مدت مجوز و  نیز دو ماه پیش از پایان مدت اعتبار آن می بایستی به وزارت کار مراجعه شود. وزارت کار مکلف است که حداکثر ظرف نود روز به پرونده متقاضی رسیدگی نموده و نیتجه را به وی ابلاغ نماید. ولی درصورتی که مدارک مشار الیه ناقص باشد این مدت پس از تکمیل پرونده تا نود روز قابل تمدید می باشد. وزارت کار می تواند از منابع امنیتی در مورد شخص مورد نظر تحقیق نماید.

پس از پایان کار بررسی پرونده ، وزارت کار مختار خواهد بود که درخواست را بپذیرد ویا آن را رد نماید. درصورتی که وزارت کار درخواست متقاضی را به تائید برساند ، متقاضیانی که از دفاتر نمایندگی ترکیه درخارج از کشور مراجعه کرده باشند می بایستی ویزای کار از همان محل دریافت داشته و به اداره اتباع خارجی در ترکیه مراجعه نمایند و متقاضیانی که از داخل ترکیه مراجعه کرده اند می توانند مستقیما به اداره اتباع خارجی در پلیس آن استان مراجعه نمایند. درصورتی که درخواست اشتغال در ترکیه رد شده باشد ، متقاضی می تواند ظرف سی روز پس از ابلاغ نتیجه تقاضای تجدید نظر کرده و به نتیجه اعتراض نماید.  درصورتی که وزارت کار به اعتراض هم پاسخ منفی دهد ، متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید. در این خصوص رای دادگاه قاطع و غیر قابل اعتراض خواهد بود.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

Rating: 4
یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 پاسخ
 1. صابر گفته:

  سلام من لیسانس تربیت بدنی ازدانشگاه گیلان دارم میخواستم برای کاربه ترکیه مهاجرت کنم ایاامکان پذیرهست؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام، بله میشه براتون اقدام کرد. پیشنهاد کاری داشته باشید خیلی کارتون راحت تر است چون میتونین اقامت کاری بگیرین، بهتره برای کشورهای اقدام کنید که آینده روشن تری داره براتون

   پاسخ
 2. بهمن فاتحي گفته:

  با سلام بنده ۴۲ ساله كارشناس تربيت بدني معلولين و مربي واليبال هستم و همسر بنده نيز مسلط به زبان تركيه اي داراي مدرك فوق ليسانس روان سنجي و مربي گفتار درماني كودكان استثنايي . من داراي ۲۷ سال و همسرم ۲۵ سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش استثنايي شهر تهران هستيم .داراي دو دختر ۳ و ۱۱ ساله .آيا مي توان براي كار در مدارس استثنايي تركيه درخواست بديم . مممنون از زحمات شما و همكاران محترمتان .هم اكنون ساكن تهران هستيم .

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   با سلام
   پیدا کردن کار در خارج از کشور ترکیه امکان پذیر نیست . باید از طریق راه های مختلف وارد کشور ترکیه شوید و سپس برای پیدا کردن کار اقدام نمایید . با تشکر

   پاسخ
 3. علی گفته:

  با سلام خدمت اقای ملک پور عزیز و تیم همراهشون.باید شما رو الگو قرار داد به عنوان یک ایرانی اصیل؛که بی چشم داشت پاسخ میدین سوالات رو و کمک میکنید به هموطن هاتون؛خدا قوت.
  استاد از محضرتون راهنمایی میخاهم. بنده فارغ التحصیل کارشناسی بیهوشی از دانشگاه سراسری هستم؛ابان ماه عازم سربازی هستم و بعدش چندماهی طرح که احتمالا مجموعا ۲سال به طول بیانجامد؛بعد از سپری شدن این ایام میخاهم مهاجرت کنم؛کشورهایی رو مورد بررسی قرار دادم و از بین اینها ترکیه و عمان رو بیشتر با شرایط خودم مناسب دیدم؛از لحاظ فرهنگ و دین و… اما سوالاتی در ذهن دارم که جایی پیدا نکردم؛سوال اولم اینه که ایا این رشته من مورد قبول و مورد نیاز کشور ترکیه هست و میتونم با مدرکم در مراکز درمانی ترکیه مشغول به کار بشوم،ایا همچین ردیف شغلی(نرس بیهوشی)در مراکز درمانی اونها وجود داره؛ایا امتحانی مثل کشورهای اروپایی مثلrn یا مدرک زبان احتیاج داره برای ورود به کار؟؟سابقه کار مطرح هست در پیدا کردن شغل؟؟از میزان درامد این رشته حدودا اطلاع دارین و ایا با میزان درامد در ایران خیلی فرق داره؟؟سوال دوم اینکه سرمایه اولیه برای انجام کارهای اولیه و اخذ ویزا و خرج های جانبی باید چقدر باشد؟؟و ایا استاد از نظر حضرتعالی که تجربه زیادی در بحث مهاجرت دارین برای فردی که قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی رو نداره و میخاد در همین کشورهای اطراف کار کنه این کشور مناسب هست یا در همین کشور خودمان بمانیم بهتر است؛از لحاظ درامد و مخارج زندگی و…؟؟؟ ببخشید استاد سوالاتم خیلی زیاد شد و میدونم حجم سوالات که در یکی از ویس ها گفتید به هزارتا در هفته هم میرسه و بنده هم توقعی ندارم با این حجم کاری جوابم سریع داده بشه اما منتظرم گرچه این انتظار دو سال هم طول بکشه؛هر روز هم سایت و تلگرام رو چک میکنم و منتظر میمانم؛چون به این قطعیت رسیدم که راهنمایی برای این سوالات فقط از دست شما برمیاد.
  در پناه حضرت حق
  شاد و سلامت و سرزنده باشید

  پاسخ
 4. ilqar گفته:

  سلام، من دندانپزشکی یکی از دانشگاههای ترکیه قبول شدم، میخواستم بدونم بعد اینکه درسم تموم شد امکان اینکه بتونم کار پیدا کنم و بهم ویزای کاری بدن چند درصده؟

  پاسخ
 5. علی خسروانی گفته:

  باسلام
  من مهندسی جوش وسابقه کاردر صنایع فراساحل (بازرسی . دیتا.ndtو…)را دارم آیا برای من بااین شغل وسابقه در کشورهای خارجی کاروجوددارد یاخیر؟

  باتشکر

  پاسخ
  • رضا شریفی گفته:

   با عرض سلام و ادب
   احتراماً به استحضار می رساند با توجه به سوابق کاری و سایر شرایط از جمله سن و مدرک تحصیلی و مدرک زبان شما شرایط کار در اروپا و یا در کانادا و کشور های دیگر متفاوت است
   بنده پیشنهاد می شود جهت برخورداری از اطلاعات بیشتر با مشاوران ارشد حقوق بین الملل موسسه حقوقی اریکه برگزیدگان پارسیان تماس حاصل نمائید و از مشاوره رایگان بهره مند شید
   ۰۲۱۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۰۲۱۸۸۵۶۷۳۴۰

   پاسخ
  • علی حسینی گفته:

   با عرض سلام
   برای کاریابی حداقل مدرک مورد نیاز برای اقدام لیسانس مرتبط به همراه دانسته های زبانی به منظور ارایه رزومه خود می باشید. در غیر این صورت شانسی برای شما در این زمینه وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید
   شماره های تماس موسسه اریکه برگزیدگان پارسیان:
   ۰۲۱-۸۸۵۶۷۳۴۰
   ۰۲۱-۸۸۵۶۷۳۲۶
   ۰۲۱-۸۸۰۸۸۶۱۴

   پاسخ