مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک ، اقامت بلژیک و طرق مختلف اخذ اقامت و تابعیت بلژیک در این نوشتار مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از چه روشهایی می توان به بلژیک مهاجرت کرد؟ شرایط مهاجرت به کشور بلژیک چیست؟ مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به بلژیک چیست؟ هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟ ما در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه مهاجرت به بلژیک پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات در این زمینه را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم. مهاجرت به بلژیک جزء اهدافی است که بسیاری از افراد ان را در سر دارند .که به دلایل مختلف اخذ اقامت بلزیک همیشه یک فرصت عالی بشمار می رود . بدون شک بلژیک یکی از زیباترین کشور های جهان است که دارای ثبات اقتصادی وسیاسی و سیستم مالی منظم و داشتن سطح بالایی از رفاه اجتمائی و دانش علمی برخوردار  است. مساحت  کشور بلژیک حدود ۳۰۵۲۸ کیلومتر مربع می باشد. بلژیک با جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر می باشد. پرجمعیت ترین شهر بلژیک، پایتخت این کشور شهر بروکسل است. همچنین  کشور بلژیک دارای آب و هوای  معتدل و مرطوب می باشد. اگر شما هم خواهان آگاهی از راه های مهاجرت به کشور بلژیک هستید در این مقاله با ما باشید تا طرق مختلف اقامت بلژیک را مورد بررسی قرار دهیم.

کشور بلژیک یکی از کشورها با اقتصادی پویا در زمینه صنعت بوده که در این چند سال اخیر رشد بسزایی داشته است و صادرات این کشور به کشور های اتحادیه اروپا شامل ماشین الات صنعتی و اهن نیز بوده و از طرفی بلژیک به دلیل شرایط جغرافیایی و اب وهوایی بستر بسیار خوبی در کشاورزی دارد .امید است این مقاله که توسط مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده، تمامی سوالات و ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید و اطلاعات کاملی در باب شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت کشور بلژیک خدمت شما دوستان ارجمند ارائه دهد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی با کارشناسان موسسه ما تماس حاصل فرموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. در ادامه مقاله به ارائه مطالبی در باب سر فصل های زیر می پردازیم :

مهاجرت به بلژیک
 • مهاجرت به بلژیک و تابعیت دوگانه
 • مهاجرت به بلژیک از طریق تولد
 • مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج
 • مهاجرت به بلژیک از طریق کار
 • مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل
 • مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به بلژیک و هزینه زندگی در بلژیک

مهاجرت به بلژیک و تابعیت دوگانه

با توجه به شرایط زیر شخص می تواند برای تابعیت بلژیک اقدام کند.

 • ثبت نام در بخش ثبت نام جمعیت
 • اقامت قانونی در بلژیک برای مدت ۵ سال
 • آشنایی با زبان ملی بلژیک
 • نشان دادن ادغام اجتماعی و مشارکت در بخش اقتصادی

تابعیت دوگانه در بلژیک :قابل قبول است.

از دست دادن تابعیت بلژیک : 

 • شخصی که حداقل ۱۸ سال دارد و قبل از ۹ ژوئن ۲۰۰۷ تابعیت کشور دیگری را کسب کرده است.
 • شخصی که حداقل ۱۸ سال دارد و فی مابین تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۰۷ تا ۲۸ آوریل ۲۰۰۸ به صورت داوطلبانه تابعیت کشورهای اتریش، دانمارک ، فرانسه، ایرلند ، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ ، اسپانیا و انگلستان را کسب کرده است.

شهروندان بلژیک که در تاریخ  ۱ ژانویه ۱۹۶۷ و در خارج از بلژیک متولد شده اند تابعیت بلژیک را در سن ۲۸ سالگی و در شرایط زیر از دست می دهند.

 • عدم سکونت در بلژیک بین سن ۱۸ تا ۲۸
 • عدم اعلام برای نگه داشتن تابعیت بلژیک بعد از ۱۸ سالگی
راه های اخذ اقامت بلژیک
پاسپورت بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق تولد

 مهاجرت به بلژیک از طریق تولد یکی از اصلی ترین انواع اخذ اقامت  یک کشور می باشد که با تولد فرد شروع  می شود و در زندگی وی نقش مهمی را ایفا میکند. این نوع اقامت از دو روش اصلی خاک و خون حاصل  می شود. قانون حاکم در این زمینه درکشور بلژیک مثل  دیگر کشورها  بدین صورت است که نوزادانی که پدر یا مادر آنها قبل از تولد دارای شهروند بلژیکی باشند، بعد از تولد فرزند آنها تابعیت کشور بلژیک را خواهد گرفت.

مقاله مرتبط

تولد فرزند در بلژیک

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تولد در خارج از کشور

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج یکی از روش هایی است که ابتدا این اقامت به صورت موقت بوده و اقامت دائم تنها زمانی صادر می گردد که ازدواج در کشور بلژیک صورت گرفته و به مدت ۵ سال به زندگی مشترک دو طرف ختم شود در آن صورت اقامت موقت به دائم تبدیل میشود قانون  کشور بلژیک هم مثل بسیاری از  کشورهای اروپایی در امراخذ اقامت از طریق ازدواج مشابه یکدیگر است. بشکلی که در صورت ازدواج یکی از شهروندان کشور بلژیک با فردی از تبعه خارجی به همسر شهروند خود اقامت بلژیک را خواهد داد.در ارتباط با  قانون حاکم بر ازدواج و تابعیت موجود در آن درشرایطی که فارغ ازهر نژاد و  جنسیت هر گاه زن یا مرد بلژیکی با یک فرد خارج از کشور بلژیک ازدواج کند در خصوص دادن اقامت به هر یک از زوج ها به هیچ وجه محدویتی وجود ندارد  وان فرد می تواند جهت اخذ پذیرش و اقامت دائم از کشور بلژیک اقدام نماید.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت از طریق ازدواج در بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

مهاجرت به بلژیک از طریق کار یکی دیگر از روش های اقامتی است که در این روش مهارت ودانش فرد متقاضی نقش بسیار مهمی در اخذ اقامت بلژیگ دارد چرا که در بلژیک صدور ویزای کار فقط از طریق پیشنهاد شغلی است و نمیتوان جهت ویزای جستجو (که در کشور هایی نظیر المان و اتریش و ……. وجود دارد) اقدام نمود پس اگر شما کارفرمایی را متقاعد کردید میتوانید مجوز اقامت کار در بلژیک را دریافت کنید که پس از گذشت مدت زمان معینی (که در زیر به ان ارشاره خواهیم کرد)  اقامت موقت شما به اقامت دائم تغییر خواهد کرد .این مجوز به سه دسته تقسیم می شود :

 • نوع A : این نوع از مجوز، برای همه انواع موقعیت های کاری و شغلی در دسترس است  که دارای مدت اعتبار نامحدود است. در شرایطی که فرد  خارجی به مدت ۵ سال متوالی در بلژیک حضور داشته باشد، به ان فرد اقامت بلژِیک اعطا می شود.
 • نوع B: این نوع از مجوز رایج ترین نوع مجوز برای اتباع خارجی است فقط اجازه می دهد که دارنده برای یک کارفرمای خاص کار کند و برای یک سال اعتبار دارد که پس از اتمام مجوز در صورت تمایل توسط کارفرما هر ساله قابل تمدید میباشد
 • نوع C: این نوع مجوز معمولا برای افرادی که به دنبال کارهای خانگی یا کشاورزی در بلژیک هستند، صادر می شود. که معمولا  برای یک سال معتبر است و قابل تمدید نیست.
کار در بلژیک
ویزای کار بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری در بلژیک دارای برنامه های مختلفی از قبیل خرید ملک/کارافرینی وهمچنین ثبت شرکت میباشد که هر کدام دارای فرایند خاصی میباشند

مهاجرت به بلژیک از طریق خرید ملک :

این برنامه یکی از روش هایی است با خرید ملک بطور موقت اقامت بلژیک صادر میگردد که پس از ۵سال اقامت موقت به اقامت دائم تغییر کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که همه کشور ها از این قانون تبعیت نمیکنند و فقط این امکان وجود دارد که با خرید ملک اقامت موقت صادر شود

مهاجرت به بلژیک از طریق کارافرینی :

با این روش با توجه به شرایط اقتصادی ایدال کشور بلژیک که بصورت یک فرصت مناسب جهت مهاجرت به بلژیک میباشد بدین صورت است که فرد متقاضی در خصوص  راه اندازی کسب و کار خود باید دارای یک بیزنس پلن دقیق باشد که پس از تائید میتواند  یک کد شناسایی و حساب بانکی افتتاح نمایید

مهاجرت به بلژیک از طریق ثبت شرکت :

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در کشور بلژیک ثبت شرکت  میباشد.که ابتدا باید طرح اقتصادی خود را ارائه و پس از موافقت دولت بلژیک ابتدا اقامت موقت یکساله وسپس بعد از سه سال میتوان ان را به اقامت دائم تبدیل کرد

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل و تحصیل در بلژیک فرصت بسیار خوبی برای اخذ اقامت این کشور و راهی بسیار هموار برای رسیدن به این هدف می باشد. زیرا تحصیل در دانشگاه های بلژیک به دلیل هزینه های کم  و همچنین کفیت اموزش به نسبت دیگر کشورها سبب شده که متقاضیان فراوانی در این امر داشته باشد. جهت پذیرش در مقاطع دانشگاهی در کشور بلژیک نیاز به مدرک ایلتس یا تافل دارد و هچنین ارائه تمکن مالی کافی جهت نشان دادن توان  پرداخت  هزینه ها در دوره ای که شما دانشجو هستید امر ضروری است. از طریق اخذ ویزای تحصیلی میتوان در دوره لیسانس هفته ای ده ساعت و دوره فوق لیسانس هفته ای بیست ساعت کار نمود که  پس اتمام دوره تحصیل  ویزای اقامت تحصیلی را به اقامت کاری و در انتها به اخذ اقامت دائم بلژیک تبدیل می گردد.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در بلژیک
اقامت پس از تحصیل در بلژیک
بورسیه تحصیلی در بلژیک

مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی

یکی از روش هایی که ممکن است به اقامت بلژیک ختم شود از طریق پناهندگی بلژیک است  ولی این راه بسیار خطر ناک و سخت می باشد. در این روش همه چیز به شرایط فرد و متقاعد کردن اداره مهاجرت و اداره کمیساریای عالی پناهندگان بستگی دارد . مهاجرت به بلژیک از طریق پناهندگی بدین صورت است که فرد پس از ورود باید خود به اداره مهاجرت معرفی کند که این موضوع میتواند در حین ورود در مرز یا اینکه زمان معین باشد وسپس پرونده به اداره کمیساریای عالی پناهندگان ارجاع داده شده و از آنجا به شورای دادخواهی قانون  بیگانگان و فرستاده می شود که این امر ممکن است به سالیان دراز ختم شود ودر نهایت حکم بر ترک خاک ان کشور شود. امروزه باتوجه به افزایش پناهندگان که مشکلات فراوانی برای هر کشور در خصوص اسکان و معیشت پناهندگان ایجاد کرده است. لازم به ذکر است که مؤسسه ملک پور یا MIE اتریش، هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و این مقاله صرفاً جهت افزایش آگاهی شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد.

پناهندگی در کشور های خارجی و مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت به بلژیک و هزینه زندگی در بلژیک

هزینه های زندگی در بلژیک دارای اهمیت ویژه ای برای آن دسته از افرادی هستند که قصد مهاجرت به بلژیک را دارند. برای اقامت در بلژیک بدون شک باید هزینه های زندگی در بلژیک را مدنظر و مورد بررسی قرار داد. در این مقاله تصمیم بر آن است که هزینه های زندگی در بلژیک را تحت بررسی قرار دهیم.

البته در میان بحث هزینه های زندگی در بلژیک نباید این نکته را فراموش کرد که میزان درآمد ماهیانه و قدرت خرید در بلژیک نیز به مراتب بالا است و مردم بلژیک از رفاه قابل ملاحظه ای برخوردارند. به عنوان مثال میانگین درآمد ماهیانه در بلژیک ۱۸۷۸٫۲۷ یورو و در ایران ۳۸۶٫۶۴ یورو است. بنابراین میزان درآمد ماهیانه در بلژیک ۷۹٫۴۲ درصد بالاتر از میزان درآمد در ایران است

هزینه های زندگی در بلژیک – حمل و نقل یا ایاب و ذهاب:

یکی دیگر از عوامل موثر و قابل ملاحظه در محاسبه هزینه های زندگی در بلژیک هزینه های حمل و نقل هستند که مهمترین آنها را مطرح می کنیم.

قیمت بلیط برای وسایل نقلیه عمومی ۲٫۲۰ یورو

قیمت تاکسی تا ۱ کیلومتر مسافت ۲ یورو

قیمت تاکسی تا ۱ ساعت انتظار ۳۰٫۰۰ یورو

قیمت ۱ لیتر گازوییل ۱٫۴۱ یورو

هزینه های اجاره خانه در بلژیک:

قیمت اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۷۱۴٫۴۸ یورو

قیمت اجاره آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهر ماهیانه ۶۰۳٫۲۹ یورو

قیمت اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر ماهیانه ۱۱۴۲٫۴۰ یورو

فیمت اجاره آپارتمان ۳ خوابه در حومه شهر ماهیانه ۹۳۴٫۰۱ یورو

هزینه های خرید خانه در بلژیک:

قیمت هر مترمربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۳۰۱۸٫۹۴ یورو

قیمت هر مترمربع برای خرید آپارتمان در حومه شهر ۲۴۷۷٫۱۹ یورو

هزینه های تحصیل در بلژیک
کار ضمن تحصیل در بلژیک

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

مهاجرت به بلژیک و سخن پایانی

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل فرصت بسیار خوبی برای اخذ اقامت این کشور و راهی بسیار هموار برای رسیدن به این هدف میباشد. زیرا تحصیل در دانشگاه های بلژیک به دلیل هزینه های کم و همچنین کفیت اموزش به نسبت دیگر کشورها سبب شده که متقاضیان فراوانی در این امر داشته باشد. جهت پذیرش در مقاطع دانشگاهی در کشور بلژیک نیاز به مدرک ایلتس یا تافل دارد و هچنین ارائه تمکن مالی کافی جهت نشان دادن توان پرداخت هزینه ها در دوره ای که شما دانشجو هستید امر ضروری است. از طریق اخذ ویزای تحصیلی میتوان در دوره لیسانس هفته ای ده ساعت و دوره فوق لیسانس هفته ای بیست ساعت کار نمود که پس اتمام دوره تحصیل ویزای اقامت تحصیلی را به اقامت کاری و در انتها به اخذ اقامت دائم بلژیک تبدیل میگردد. شما می توانید تمام سوالات و ابهامات خود را در مورد مهاجرت به بلژیک و طرق اخذ اقامت بلژیک را با مشاوران ما در میان گذاشته و در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ سوالات خود برسید. امیدوار است که مقاله مهاجرت به بلژیک مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ