مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و بررسی کامل آن

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت تحصیلی به کانادا و شرایط تحصیل در دانشگاههای کانادا در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. شرایط مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل چگونه است؟ آیا تحصیل در کانادا رایگان می باشد؟ چه مدارکی برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مورد نیاز است؟ آیا ممکن است با تحصیل در دانشگاههای کانادا به اقامت دائم و تابعیت و شهروندی کانادا دست یافت؟ کلید دستیابی به پاسخ این سوالات در مطالعه به مقاله پیش روست. طی سال های اخیر کشور کانادا به عنوان یکی از کشورهایی شناخته میشود که از متقاضیان زیادی از سرتاسر دنیا را به خود جذب می نماید، زیرا این کشور دارای وسعت زیاد و منابع طبیعی قابل توجهی است و کشوری کم جمعیت به حساب می آید؛ به همین دلیل این کشور طبق قوانین خاص، نیروهای کاری زبده و مهاجرین دارای استعداد و توانگر را پذیرش می کند. دریافت اقامت کشور کانادا از طریق تحصیل ، از بهترین و کم هزینه ترین راه هایی است که فرد با اقدام از طریق آن، هرچند بصورت غیر مستقیم شانس بالایی در کسب اقامت دائم کانادا پیدا می کند. بر اساس قوانین مشخصی، دانشجویان میتوانند در حداقل زمان ممکن با امتیازات مختلفی که با تحصیل در کشور کانادا کسب کرده اند، اقامت دائم این کشور را به دست آورند. می توان گفت که کشور کانادا جزء بهترین کشور های جهان در زمینه آموزشی و تحصیلی است که دارای دانشگاه ها و مدارس سطح بالا و بسیار با کیفیت می باشد. دانشجویان و دانش آموزان میتوانند در مراکز آموزشی کانادایی با سطح بسیار مناسب به تحصیل بپردازند. همه این موارد از دلایلی می باشد که هر ساله مهاجران این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند. لازم به ذکر است تحصیل در کانادا مانند سایر کشورهای انگلیسی زبان نظیر امریکا و انگلیس رایگان نمی باشد و متقاضیان باید هزینه های لازم را پرداخت کنند؛ اما با این وجود هزینه های تحصیلی و زندگی در کانادا کمتر از کشور آمریکا است و اگر متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل شرایط مناسب و کافی را داشته باشند، میتوانند از بورسیه های متنوع تحصیلی نیز برخوردار شوند. شما عزیزان میتوانید برای اینکه در مورد مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، اطلاعات بیشتری را به دست آورید با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور ،همکار موسسه مشاوره ای ارتباط برقرار کرده و از مشاوره های تلفنی رایگان برخوردار شوید. عناوین زیر در ادامه بررسی خواهند شد :

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و شرایط عمومی تحصیل در کانادا
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مدارس
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع دکترا
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و هزینه های تحصیل و زندگی
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار دانشجویی
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر کانادا
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و وضعیت اقامت دائم و تابعیت پس از اتمام تحصیل
 • مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و سخن پایانی

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

فایل ویدئویی آموزش نحوه نگارش Study Plan برای تحصیل در کانادا توسط آقای افضلی – مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و شرایط عمومی تحصیل در کانادا

 متقاضیان برای شروع فرآیند مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید شرایط لازم را دارا باشند، تا موفق به اخذ مجوز لازم برای ورود به کشور کانادا شوند. این شرایط شامل دو موضوع می شود:

 • اولین آنها بحث پذیرش است که فرد باید دارای صلاحیت و سابقه تحصیلی مناسب برای گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در کانادا را داشته باشد
 • دومین موضوع بحث اخذ ویزای تحصیلی کانادا است.

اگر افراد هر دو و یا هر یک از این شرایط را نداشته باشند، اجازه مهاجرت از طریق تحصیل به کشور کانادا به آنها اعطاء‌ نمی شود. مخصوصا در سال های اخیر که اهمیت این دو موضوع برای سفارت کانادا و مامورین کنسولگری و ویزا زیاد شده است و علت حساسیت در این سخت گیری ها این است که افراد زیادی برای تحصیل وارد این کشور می شوند؛ اما نه تنها هیچ دوره تحصیلی را پشت سر نمیگذارند بلکه به کارهای غیر قانونی و یا پناهندگی رو می آورند. به همین دلیل در سال های اخیر، حساسیت ها بر روی کامل بودن پرونده ویزای تحصیلی کانادا و شرایط افراد متقاضی بالا رفته است. لذا لازم است که همه چیز بی نقص انجام گردد تا اثبات شود که افراد برای تحصیل و پژوهش به این کشور آمده اند و با این کار شانس و احتمال اخذ ویزای تحصیلی هم افزایش پیدا می کند. به طور قطع افراد اگر متناسب با سوابق و رزومه تحصیلی و کاری خود و با برخورداری از نمره آیلتس مورد نیاز و همچنین داشتن تمکن مالی کافی برای تحصیل و زندگی در این کشور ، اقدام به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل کنند، احتمال دریافت ویزای آن ها نیز بالاتر است. در جدول زیر می توانید اطلاعات کلی در خصوص کشور کانادا را مطالعه بفرمایید:

شرایط و اطلاعات عمومی در مورد کشور کانادا

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در کانادا

مقاله مرتبط

تحصیل در کانادا

مهاجرت‌ به کانادا از طریق تحصیل در مدارس

امروزه متقاضیان و والدین زیادی به دلیل شرایط خوب مدارس کانادا مشتاق هستند ، برای فرزندان خود ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند. از مزایای تحصیل در مدارس کشور کانادا، میتوان به اخذ مدرک تحصیلی معتبر و با کیفیت بالا اشاره کرد.

تحصیل کودکان در مدارس کانادا

از فواید دیگر مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مدارس این کشور ، میتوان گفت که دانش آموز می تواند یکی از والدین خود را در طول تحصیلش در کنار خود داشته باشد و قطعا با این کار تحصیل برای دانش آموز نیز راحت تر می شود. مدارس کانادا شهریه های متفاوتی را برای دانش آموزان تعیین می کنند که از ۱۴ هزار دلار کانادا تا ۵۰ هزار دلار در طول یک سال تحصیلی متغیر است.

در کشور کانادا محل زندگی و اسکان دانش آموزان ( زیر ۱۸ سال ) بسیار اهمیت دارد که برای این‌ کار کشور کانادا ۳ روش را پیشنهاد می دهد:

 • روش اول این است که یکی از والدین دانش آموز همراه با او به این‌ کشور ورود نماید و دانش آموز در کنار پدر یا مادر خود به زندگی و تحصیل بپردازد.
 • در روش دوم دولت کانادا یک خانواده کانادایی دارای صلاحیت که محیطی مناسب برای تحصیل و زندگی دانش آموز را میتواند فراهم کند را انتخاب کرده و با دادن مبلغ کافی، سرپرستی دانش آموز را در طول تحصیل به آن خانواده کانادایی واجد الشرایط میدهد.
 • در روش سوم سرپرستی به مدارس شبانه روزی داده می شود. در این روش شهریه تحصیلی دانش آموز نسبت به سایر مدارس روزانه بالاتر می باشد و امکانات بیشتری را نیز در اختیار دانش آموزان قرار می دهند.

باید توجه کرد دانش آموزانی که از کشور های دیگر برای تحصیل به کانادا مهاجرت می کنند، در ابتدا باید یا در مدارس شبانه روزی و یا در مدارس روزانه بین المللی این کشور مشغول به تحصیل شوند و زمانی که وارد کشور کانادا و مدرسه مورد نظر شدند، متناسب با سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی و اطلاعات علمی خود تعیین سطح میشوند و در کلاس های متناسب با سطح دانششان به تحصیل می پردازند. گفتنی است نمره درس زبان انگلیسی و درس ریاضی در مدارس کشور کانادا اهمیت بسیاری دارد.

اما با وجود تمام روش های توضیح داده شده، روش اول گزینه بهتری است؛ زیرا کشور کانادا امکان اقامت یکی از والدین همراه دانش آموز را فراهم کرده است. مقاله ای با عنوان تحصیل در مدارس کانادا می تواند به تفصیل و دقیقا در این خصوص شما را بهتر راهنمایی نماید.

در جدول زیر به بررسی تعدادی از مدارس سطح بالا و بین‌ المللی کشور کانادا میپردازیم:

هزینه های تحصیل در مدارس کانادا - جدول هزینه شهریه تحصیلی در مدارس و کالج های کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای کانادا دارای مزایای قابل ملاحظه ای است که هر ساله دانشجویان و متقاضیان زیادی را برای تحصیل لیسانس به این کشور میکشاند. به عنوان مثال شهریه دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی که نسبت به کشور های دیگری نظیر آمریکا، انگلیس و استرالیا بسیار پایین تر می باشد؛ یا اینکه به طور معمول در بسیاری کشورها و دانشگاه های اروپایی دیگر، رشته های تحصیلی به زبان مخصوص همان کشور ارائه می شود و حتی آن کشور هایی که رشته هایی با زبان انگلیسی نیز ارائه میدهند، از تنوع مناسب دوره ها و فیلد های تحصیلی برخوردار نیستند؛ اما رشته ها و کلاس هایی که در دانشگاه های کشور کانادا ارائه میشود، به صورت زبان انگلیسی هستند که کار را برای دانشجویان راحت تر میکند و دانشجو را درگیر یادگیری زبان دیگر نمی نماید. برای اینکه دانشجویان مشکلی از لحاظ زبان نداشته باشند و بتوانند در مقطع کارشناسی پذیرش دریافت کنند، لازم است که آیلتس حداقل ۶  را ارائه دهند و همه نمرات آن در هر چهار Band آیلتس باید ۵٫۵ یا بالاتر باشد. البته باید اشاره کرد متقاضیانی که این سطح از زبان را ندارند میتوانند با گذراندن چند دوره از کلاس های زبان انگلیسی در کشور کانادا، ابتدا زبان خود را تقویت کرده و سپس به سراغ دانشگاه و پذیرش در دانشگاه بروند. به جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان رجوع بفرمایید.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

در مورد هزینه های دانشگاه در طول سال باید گفت که میزان آن به نوع دانشگاه و شهرهای مختلف آن بستگی دارد؛ ولی می توان گفت تقریبا هزینه از ۱۵ هزار دلار کانادا تا ۲۵ هزار دلار میتواند متغیر باشد.

دوره های کوآپ کانادا ـ فرصتی عالی برای ورود به بازار کار کانادا

 یکی از مزایای دیگر ‌مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ، شرکت در دوره های کو‌آپ می باشد که در ترم های آخر دانشجو ارائه می گردد و یا همزمان با دوره تحصیلی در دانشگاه است. شایان ذکر است که دوره های کوآپ، نوعی کار آموزی محسوب میشوند و کمک خرجی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو هستند. البته باید گفت که این دوره کارآموزی، ربطی به کار کردن دانشجو در هفته و ۲۰ ساعت کاری او ندارند. خواننده محترم! مقاله مذکور با تلاش های کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور تدوین و منتشر شده است، خاطر نشان می شود که هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام و غیر اخلاقی می باشد.

مدت زمان تحصیل دانشجویان در مقطع کارشناسی در کانادا به رشته تحصیلی بستگی دارد و به طور متوسط بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. پس از اتمام مقطع کارشناسی دانشجویان میتوانند به فکر ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باشند و یا اینکه وارد بازار کار گردند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در ارتباط با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا باید توجه کرد که این مقطع به صورت معمول به مدت ۲ سال به طول می انجامد و پس از آن طبق قانون Post Graduate Work Permit  دانشجو می تواند برای کار اقدام نماید و نوع اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

قانون Post Graduate Work Permit یا PGWP

بر اساس این قانون فارغ التحصیلان می توانند به تعداد روزهای تحصیل در این کشور در جستجوی کار باشند. مثلا اگر طول دوره تحصیل شما ۱ ساله بوده است متقاضی نیز یک سال فرصت برای جستجوی شغل دارد و اگر طول مدت تحصیل بالای ۲ سال باشد تا ۳ سال فرصت دارید به جستجوی کار بپردازید.

در کنار دوره های دو ساله مقطع کارشناسی ارشد، دوره های یک ساله post graduate در کانادا نیز وجود دارد، که این دوره ها هزینه های پایین تری نسبت به دوره های مقطع کارشناسی ارشد ( نسبتا بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کانادا ) دارند ؛ اما هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار کانادا می باشد و ‌ تحصیل در این دوره ها از لحاظ بحث هزینه به صرفه تر به نظر می آیند. دوره های Post Graduate دانشجو را آماده می کنند که زودتر وارد بازار کار شود و دوره های آموزشی متنوعی را در رشته های متفاوت به او ارائه میدهند.

البته باید دقت کرد که

اگر دانشجو قصد دارد وارد مقطع دکترا شود، شرکت در دوره های Post Graduate برای او توصیه نمیشود. چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارید بهتر است از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل نماید.

گفتنی است که دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای حداقل آیلتس ۶٫۵ باشد تا بتواند به طور مستقیم قبولی و پذیرش را دریافت کند. خوشبختانه در مقطع کارشناسی ارشد مانند مقطع کارشناسی امکان فراگیری زبان انگلیسی ( بدون نیاز به مدرک زبان ) در کشور کانادا و سپس وارد دانشگاه شدن نیز امکان پذیر است. دقت داشته باشید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بهتر است گپ تحصیلی شما بیشتر از ۵ سال نباشد که این گپ نیز باید ارائه سوابق کاری پر شود و برای آفیسر ویزا اثبات گردد که در حد فاصل آخرین مدرک تحصیلی تا مقطع مورد نظر، مشغول به کار بوده اید.

یکی از مزیت های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نسبت به مقطع کارشناسی پرداخت هزینه های پایین تر است که دانشجویان را ترغیب به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد میکند.

 

مجوز کار کانادا | Canada Work Permit

دانشجویان‌ در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد میتوانند در کنار تحصیل ، مجوز ۲۰ ساعت کار در هفته را دریافت کنند که برای کار دانشجویی دریافت مجوز کار از سوی دانشگاه الزامی می باشد، تا به واسطه این مجوز برای کارفرما اثبات گردد که متقاضی کار به صورت واقعی و رسمی، در یکی از دانشگاه های کشور کانادا حال تحصیل است. لازم به ذکر است که در روزهای تعطیل نیز حق کار برای دانشجویان وجود دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع دکترا

اخذ پذیرش و مهاجرت از طریق تحصیل در مقطع دکترا در کانادا کمی سخت تر است به گونه ای که فرد باید دارای سوابق تحصیلی سطح بالا و سوابق پژوهشی علمی و مقاله های علمی معتبر باشد و همچنین از دانش زبان انگیسی بالایی برخوردار باشد. از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع دکترا، می توان به این اشاره کرد که دانشجویان می توانند از بورسیه های تحصیلی متفاوت و یاfull fund  که همه هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش می دهند، بر خوردار شوند. با توجه به اینکه هزینه تحصیل در مقطع دکترا تقریبا بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار می باشد، این بورسیه ها میتواند برای جبران مخارج دانشجویان بسیار مناسب و کارساز باشند. همچنین دریافت ویزا برای دانشجویان در مقطع دکترا راحت تر می باشد و شانس بالاتری برای اخذ آن وجود دارد که قطعا مزیت قابل توجهی است.

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در خارج از کشور ـ کارشناسی ـ کارشناسی ارشد ـ دکتری در خارج از کشور

از طرفی در کنار تمام این مزایا معایبی نیز وجود دارد، مانند اینکه زمان تحصیل در این مقطع طولانی است و باید دقت کرد که هر چقدر دوره تحصیل طولانی تر باشد و دانشجو از هیچ گونه بورسیه تحصیلی استفاده نکند، متحمل هزینه های بیشتری خواهد شد. علاوه بر آن اثبات و ارائه سابقه و رزمه علمی و پژوهشی قوی می تواند کمی دشوار باشد. این نکته را نیز باید در نظر داشت که متقاضی تحصیل دکترا باید، تایید یک استاد راهنما را جهت پذیرش به دانشگاه داشته باشد. پیدا کردن این استاد راهنما و اخذ تایید از سوی او قطعا امری زمان بر است و نیازمند این است که متقاضی با اساتید مختلف به مدت چند ماه مکاتبه کند تا بتواند موفق به تایید از سوی یک استاد راهنما شود.

البته پیدا کردن استاد راهنما برای متقاضیان و دانشجویان درون کشور کانادا راحت تر است؛ زیرا اولویت اول اساتید راهنما در کانادا را جذب دانشجویان بومی است و در درجه دوم به دانشجویانی که از خارج قصد مهاجرت از طریق تحصیل در مقطع دکترا را دارند‌ پذیرش می دهند. در صورت تایید، استاد راهنما با ارسال دعوت نامه از متقاضی برای تحصیل در مقطع دکترا دعوت به عمل می آورد.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی

کشور کانادا نسبت به کشورهای دیگر بورسیه های تحصیلی متنوع و بیشتری را برای دانشجویان فراهم کرده است. هر چند که بر خلاف کشورهای اروپایی دیگر ( نظیر آلمان یا اتریش ) که دارای آموزش رایگان هستند، تحصیل در کشور کانادا رایگان نیست؛ اما همواره این کشور بورسیه های متنوع و مختلفی برای ارائه به دانشجویان بین المللی پیشنهاد می دهد. لازم به ذکر است که این بورسیه ها به هر دانشجویی تعلق نمیگیرد، بلکه به دانشجویان سطح بالا و با رزومه علمی قوی و غالبا در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا این بورسیه ها اعطاء می گردند.

در جدول زیر تعدادی از بورسیه های تحصیلی کشور کانادا را ارائه کرده ایم:

 مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل در مقطع دکترا می تواند کم هزینه باشد، زیرا احتمال گرفتن بورسیه تحصیلی در این مقطع نسبت به سایر مقاطع بیشتر است. در کانادا نیز مانند اغلب کشور ها شرایط اخذ بورسیه تحصیلی به سوابق تحصیلی دانشجویان بستگی دارد که برای این منظور ۲ نوع بورسیه تحصیلی وجود دارد که شامل اسکالرشیپ، گرنتس باشد. دریافت بورسیه اسکالرشیپ به سوابق تحصیلی دانشجویان بستگی دارد که متناسب با شرایط و سطح علمی آنها می باشد. مانند بالا بودن معدل مقاطع پیشین، نمره مدرک زبان انگلیسی و مقاله ها و تحقیقات پژوهشی.

گرنتس در واقع یک نوع کمک هزینه می باشد که بر اساس نیاز دانشجو از سوی دولت فدرال به دانشجو اعطا می گردد. برای دریافت گرنتس دانشجو باید اثبات کند خود او و یا خانواده وی از نظر مالی در شرایط مالی مناسبی قرار ندارند.

در جدول زیر به انواع بورسیه ها و میزان آن ها که کشور کانادا به دانشجویان بین المللی که دوره تحصیلشان به اتمام رسیده است پیشنهاد میدهد تا به عنوان نیروی کار آنها را استخدام کند پرداخته ایم:

جدول معرفی انواع بورسیه ها و میزان آن ها که کشور کانادا به دانشجویان بین المللی که دوره تحصیلشان به اتمام رسیده است پیشنهاد میدهد تا به عنوان نیروی کار آنها را استخدام کند

مقاله ای تحت عنوان  شرایط بورسیه تحصیلی در کانادا می تواند راهنمای جامعی در این زمینه باشد.

تحصیل در خارج از کشور ـ مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و هزینه زندگی و تحصیل

شرایط و هزینه زندگی کردن در کشور کانادا در شهر های مختلف ، متفاوت می باشد و یکی از همین تفاوت ها ، تفاوت در هزینه زندگی و تحصیل می باشد. افرادی که برای مهاجرت از طریق تحصیل به کشور کانادا می آیند، باید متناسب با منطقه و شهر محل اقامت و تحصیل خود هزینه های لازم را تخمین زده و سرمایه و پول خود را هماهنگ با آن مصرف‌ کنند. همانطور که میدانید در شهرهای کوچکتر، هزینه زندگی کمتر است، اما باید به این موضوع هم توجه کرد که فرصت های شغلی کمتری نیز وجود دارد که دانشجو از آن ها استفاده کند و حقوق کمتری نیز دریافت می کند. تقریبا هزینه زندگی در شهر های کوچک کانادا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به صورت ماهیانه است، اما در شهر های بزرگ مانند تورنتو و ونکوور به طور قطع برای زندگی، دانشجو باید هزینه بیشتری را صرف کند. البته مزیت زندگی در شهرهای بزرگ وجود فرصت های شغلی مناسب و فراوان با حقوق بالا و کافی می باشد. به صورت تقریبی هزینه های زندگی در شهر های بزرگ بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰دلار به صورت ماهیانه برای دانشجویان است.

در این جدول تعدادی از مخارج و هزینه های زندگی در کانادا اشاره کرده ایم. شایان ذکر است که تمامی این هزینه یه دلار کشور کاناداست:

جدول برخی از مخارج و هزینه های زندگی در کانادا

شما با مطالعه مقاله ای با عنوان « هزینه های تحصیل در کانادا » می توانید به اطلاعات جامعتری در باب هزینه ها و مخارج زندگی و تحصیل در شهر های مختلف و مقاطع و دانشگاه های مختلف به صورت تخصصی دست یابید.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار دانشجویی

یکی از دغدغه های دانشجویان بین المللی کار ضمن تحصیل در کانادا می باشد. یکی از مزایای مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا ، وجود فرصت های شغلی پاره وقت برای دانشجویان می باشد تا بتوانند به واسطه کارهای دانشجویی بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. کشور کانادا به دانشجو این امکان را میدهد که بتواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند و میزان زمان او برای کار کردن در روز های تعطیل یا بین ترمها، تمام وقت می باشد و می تواند ساعت بیشتری کار کند.

کار ضمن تحصیل ـ کار دانشجویی

شرایط پیدا کردن کار در شهر های بزرگ تر بهتر است و با توجه به اینکه کشور کانادا انگلیسی زبان است، ارتباط برقرار کردن با کارفرمایان کانادایی برای دانشجویان آسان تر خواهد بود. اگر بخواهیم به حقوق دانشجویان به صورت ساعتی اشاره ای بکنیم چیزی درحدود ۸ تا ۱۶ دلار در هر ساعت می باشد. از دیگر مزایای مهاجرت به کشور کانادا از طریق تحصیل این است که همسر دانشجو میتواند به صورت تمام وقت به کار کردن مشغول گردد و دانشجو می تواند برای همسر خود تقاضای اخذ ویزای اجازه کار باز  (open work permit)را بدهد تا همسرش بتواند تمام وقت و در مشاغل مختلف کار کند. البته با این وجود باید توجه کرد که کار کردن مانع درس خواندن و گرفتن نمرات خوب دانشجو نشود؛ زیرا اگر دانشجو نتواند نمرات خوب و کافی را کسب کند و نمرات او ضعیف باشد در ادامه فرایند اقامت تحصیلی وی مشکل پیش می آید. پس باید دقت کرد که تحصیل اولویت اول است.

لینک مقاله : دوره های تحصیلی پرستاری کوآپ کانادا ۲۰۱۹ (سریعترین روش اخذ اقامت با مدرک دیپلم)

پرستاری کوآپ کانادا

کار ضمن تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و بررسی ویزای همراه

اگر شخص دانشجو قصد دارد که همزمان با تحصیل ، همسر و یا فرزندان خود را در کنارش داشته باشد و آن ها نیز با او مهاجرت کنند این امر در کشور کانادا امکان پذیر است که این کار به دو روش میتواند انجام بگیرد:

 • روش اول ویزای همراه ساده است. همراه میتواند با نفر اصلی به این‌ کشور ورود کند و در کنار او باشد اما اجازه کار‌ ندارد و تنها میتواند برای تحصیل در دوره های کوتاه مدت اقدام نماید.
 • روش دوم از طریق تقاضای ویزای اجازه کار باز (open work permit) از طرف دانشجو برای همسر و همراه خود می باشد که همسر می تواند با او همراه باشد و اجازه کار را به صورت تمام وقت دارد و می تواند در هر شهر و یا ایالتی در هر زمینه ی شغلی، به صورت قانونی به کار مشغول گردد.

مهاجرت با اخذ ویزای همراه ـ مهاجرت با خانواده ـ ویزای همراه

گفتنی است که اگر دانشجو بخواهد همزمان با درخواست ویزای تحصیلی خود، درخواست ویزا برای همراه خود را نیز ارائه دهد، ممکن است که شانس دریافت ویزا کمتر گردد و بهتر است ابتدا دانشجو به تنهایی به خاک کانادا ورود کرده و مشغول به تحصیل گردد و سپس درخواست ویزا برای همسر و فرزندان خود را ارائه دهد.

Open work permit) یا w1 به ویزای کار همراه اطلاق می گردد که به واسطه آن برای همراه متقاضی اصلی تحصیل در کانادا ، اجازه ورود و کار در کانادا صادر می گردد. لازم به ذکر است که متقاضی ویزایw1  باید از نظر تحصیلی و رزومه کاری و همچنین زبان انگلیسی در جایگاه مناسبی باشد و فرد مفیدی برای کانادا به شمار آید (

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و معرفی دانشگاه های برتر کانادا

کشور کانادا دارای دانشگاه های سطح بالای زیادی می باشد که در رتبه بندی جهانی در جایگاه های بسیار مناسبی قرار دارند اما برخی از دانشجویان بیشتر به دنبال این هستند که هر چه زودتر راه خود را به بازار کار و اقامت کاری باز کنند و همچنین برای تحصیل کمتر هزینه کنند. از این رو اکثر دانشجویان به سراغ دوره های کوتاه مدت تحصیلی و یا دوره های ۱ ساله میروند. اما این نوع دوره ها در دانشگاه های سطح بالا و خوب ارائه نمی شوند و در دانشگاه هایی که دارای کیفیت بالا و جایگاه بهتری هستند، دوره های تحصیلی طولانی تر در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می گردد. بنابراین اگر دانشجو قصد تحصیل در دانشگاه های سطح بالا را دارد، لازم است مدت طولانی تری را تحصیل کند و هزینه ی بالاتری را نیز متحمل شود. البته باید به بورسیه های متنوعی که این دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می کنند، نیز اشاره کرد که در دانشگاه های سطح پایین وجود ندارد.

در جدول زیر بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان، جایگاه دانشگاه های برتر کشور کانادا را بررسی کرده ایم:

لیست دانشگاههای برتر کانادا با رنکینگ جهانی آنها

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از مهمترین و حساس ترین بخش های پروسه مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، آماده کردن مدارک مورد نیاز و بررسی صحت و درستی آن ها پیش از ارائه به آفیسر صدور ویزا می باشد. آماده سازی مدارک بسیار حائز اهمیت می باشد و باید گفت که کنسولگری کانادا در قسمت تحویل گرفتن مدارک لازم برای ارائه ویزا کمی سخت گیر است و ریزبینانه درستی مدارک را چک می کنند. پس لازم است که دانشجویان از ارائه دادن مدارک ناقص و غیر واقعی جلوگیری کنند، زیرا این سابقه وجود داشته است که با وجود اینکه متقاضی دارای سطح بالا و استعداد و توانایی خوبی بوده اما به خاطر مدارک ناقص، ویزای تحصیلی به او اعطاء نشده است. پس واجب است که دانشجویان برای آماده کردن مدارک به مشورت با مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا بپردازند و راه درست را پیش بگیرند. باید ذکر کرد که بعضی دانشجویان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی با موسسه های فاقد اعتبار و اشخاص سود جو مشورت کرده و با تحویل دادن مدارک جعلی و نادرست علاوه بر آنکه ویزای تحصیلی را دریافت نکرده اند، به دلیل ارائه مدارک جعلی و قید شدن آن در پرونده اداره مهاجرت کانادا شانس دوباره برای گرفتن ویزا را از دست میدهند.

چند بخش از مدارک برای گرفتن ویزای تحصیلی وجود دارد که در جدول زیر به آن ها به صورت کوتاه پرداخته ایم:

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و موقعیت کار پس ‌از تحصیل

یکی از عللی که دانشجویان و متقاضیان زیادی را ترغیب به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل میکند، همین موقعیت خوب و عالی کار پس از تحصیل است که دانشجویان میتوانند وارد بازار کار شده و ویزا و اقامت کاری بگیرند.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم کشور کانادا دارای مساحت زیاد و جمعیت کمی است به همین علت به دنبال افراد توانمند و متخصص برای رونق بازار کار خود می باشد. یکی از روش های این کشور برای جذب متقاضیان متخصصی که خواهان مهاجرت هستند، از طریق اکسپرس انتری یا اسکیلد ورکر می باشد که به واسطه آن متقاضی به کشور کانادا ورود و شروع به کار کردن می کند. اگر متقاضی خواهان یادگیری تخصص و بالا بردن توانمندی خود باشد، می تواند با مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، احتمال و شانس داشتن کار و ورود خود به بازار کار را افزایش دهد. طبق قوانین، دانشجویانی که دوره تحصیلی آن ها در دانشگاه ها و موسسه های مورد تایید، به اتمام رسیده است، می توانند با قانون ویزای اجازه کارPGWP در کشور کاندا بمانند و کار کنند. اگر دوره تحصیلی فرد بیشتر از ۹ ماه باشد پس از اتمام تحصیل تا ۳ سال با این ویزا اجازه کار دارد.

در زیر نمودار درصد بیکاری کشور کانادا را از سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ مشاهده می کنید:

نمودار نرخ بیکاری کشور کانادا در بازه 2010 تا 2018

کشور کانادا از نظر نرخ بیکاری جز کشورهای خوب می باشد و درصد بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۸ ،  ٪۵٫۷ است و حتی در شهر های تورنتو و ونکوور این درصد پایین تر می باشد و پیدا کردن کار برای دانشجویان نیز آسان و راحت تر است.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و وضعیت اقامت دائم و اخذ تابعیت پس از تحصیل

باید گفت تحصیل در کشور کانادا، کمک زیادی به متقاضیان خواهان اقامت، در این کشور می کند. دانشجو زمانی که با ویزای تحصیلی در کشور کانادا حضور داشته از راه های متفاوتی می تواند پس از اتمام تحصیل اش، اقامت دانشجویی خود را به اقامت کاری تبدیل کند. یکی از این راه ها از طریق سرمایه گذاری است و راه دیگر این است که دانشجو پس از اتمام دوره تحصیل خود به کار کردن مشغول شود که به این وسیله با پرداخت مالیات بعد از چند سال می تواند درخواست اقامت دائم نماید. راه دیگر هم پس از تمام شدن دوره تحصیلی این است که دانشجو از طریق شرکت در سیستم Express Entry یا ورود سریع خواهان اقامت کاری گردد و مدارک مورد نیاز برای این پروسه را ارائه دهد و با کسب امتیاز لازم در کشور کانادا، سریع تر به اقامت دائم دست پیدا کند. راه دیگر نیز از طریق ازدواج با یک شخص کانادایی است که اقامت دائم خود را متناسب با قوانین ازدواج دریافت می کند که در بین تمام این روش ها ، روش Express Entry بهترین روش است.

پاسپورت کانادا ـ اخذ تابعیت کانادا

و بعد از آنکه فرد اقامت دائم خود را کسب کرد به شرط آنکه از ۵ سال، حداقل ۳ سال را در خاک‌ این‌ کشور زندگی کند می تواند درخواست تابعیت و پاسپورت کانادا را بدهد و پاسپورت این کشور را دریافت کند، البته اگر با جامعه و فرهنگ کانادا یکی شده باشد به تقاضای او رای مثبت می دهند.

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنم؟
مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و سخن پایانی

مهاجرت به کانادا از طریق‌ تحصیل را به صورت مفصل در این مقاله بررسی کردیم و شرایط مختلف و قوانین حاکم را برای شما شرح دادیم. همانطور که می دانید کانادا یکی از بهترین کشورها در آموزش، فرهنگ، درمان، خدمات و رفاه اجتماعی می باشد که مورد توجه بسیاری برای مهاجرت می باشد و از سویی اخذ ویزای آن نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. از این رو مدارک و شرایط شما باید کامل و بی نقض ارائه گردد، در غیر اینصورت درخواست شما رد می شود. خیلی ها بوده اند که در عین لیاقت برای دریافت ویزا درخواستشان به دلیل ناقص بودن مدارکشان رد شده است. پس حتما باید با مشاوران زبده اداره مهاجرت کانادا گفتگو و مشورت نمایید. موسسه حقوقی ملک پور مفتخر است جهت پذیرش در کانادا، ویزا تحصیلی کانادا و هر گونه پرونده مهاجرتی در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق مشاور رسمی اداره مهاجرت این کشور به متقاضیان عزیز کمک کند. عزیزانی که مایل به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل هستند، حتی می توانند مستقیم با مشاور رسمی اداره مهاجرت کانادا، مشاوره ای فوق تخصصی داشته باشند. در صورت نیاز به اطلاعات کاملتر و یا حتی بررسی رزومه خود جهت اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل کرده و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید. همچنین شما می توانید سوالات خود را در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ، در ذیل همین مقاله و یا در بخش پرسش و پاسخ سوالات همگانی مطرح کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 پاسخ
 1. sadegh گفته:

  سلام
  من مدرک کارشناسی حسابداری پیام نور دارم و الان هم دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی میباشم .معدل کارشناسی ارشدم خوبه ولی لیسانسم خیلی خوب نیست ( سیزده و خرده ای ) . میخواستم بدونم اگر از این مدارک کارشناسی قابل استعلام بخرم بهتره یا با همونی که دارم ؟ بخاطر گرفتن پذیرش و فاند برای مقطع دکتری . کدوم راه بهتری هست ؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب،
   دوست عزیز در ابتدا لازم است شرایط سنی و تمکن مالی شما دقیق تر بررسی شود. برای اخذ دکتری با فاند لازم است رزومه علمی و پژوهشی قوی و مقالات معتبر داشته باشید. یافتن یک‌سوپروایزر نیز از دیگر الزامات تحصیل در مقطع دکتری است.

   پاسخ
 2. حمید گلستانی گفته:

  سلام. من متولد ۱۹۷۰ و خانمم متولد ۱۹۷۸٫ دارای دو فرزند دختر ۱۳ و ۳ ساله. مدرک خودم لیسانس ادبیات انگلیسی و ارشد زبان شناسی عمومی.خانمم مدرک ارشد روانشناسی عمومی رو ترم بعد میگیره. سرمایه ما با ارزش پولی الان حدود ۵۰ هزار دلار هست البته میشه تا ۶۰ یا ۷۰ هزار دلار رسوندش. برای مهاجرت به کانادا کدوم روش بهترینه.تشکر

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز با توجه به شرایط سنی شما و همسرتان از طریق ویزای کاری و تحصیلی نمی توان اقدام نمود برای روش سرمایه گذاری نیز شما می بایست پشتوانه مالی قوی تری داشته باشید . لطفا مقالات مربوط به سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلاری و ۲۰۰ هزار دلاری کانادا را مطالعه بفرمائید . ولی شما می توانید از طریق پذیرش تحصیلی برای همسرتان در کشورهائی نظیر اتریش ،دانمارک و هلند اقدام نمائید . لطفا با موسسه تماس بگیرید تا مشاورین در این خصوص شما را راهنمائی کنند .

   پاسخ
 3. blue sky گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ۲۳ سالم هست در حال حاضر دانشجوی سال اول پزشکی دانشگاه تهران هستم رتبه زیر ۱۰ کشور در کنکور سراسری و عضو انجمن استعداد های درخشان ( نخبگان)کشور آیلتس ۸٫۵ دارم منتها بین دبیرستان و دانشگاه ۵ سال گپ تحصیلی دارم ب خاطر کنکور و یادگیری زبان ( رتبه زیر ۱۰ کنکور سراسری در رشته زبان هم دارم )معدل ۱۹ دارم قصد دارم امسال از دانشگاه انصراف بدم و در مقطع کارشناسی کانادا شروع به تحصیل کنم از نظر مالی سالی ۲۰۰ میلیون تومن دارم و بابت گپ تحصیلی نگرانم با این شرایط میتونم شانسی برای ویزا داشته باشم؟( مصاحبه در تلوزیون هم دارم )

  پاسخ
  • mansoor soltani گفته:

   شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱٫۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 4. mie editor3 گفته:

  سلام آقای ملک پور.من ۱۵ سالمه که امسال باید انتخاب رشته کنم.من چند سال دیگه میخوام به تورنتو مهاجرت کنم و نیازمند راهنمایی شما هستم.آیا برای مهاجرت به کشور های پیشرفته فقط باید به رشته ریاضی فیزیک روی آورد؟ یا رشته علوم انسانی رو هم پذیرش میکنن؟ لطفا جواب بدید…

  پاسخ