مهاجرت

مهاجرت

این روزها واژه ی مهاجرت زیاد به گوشمان می خورد .  جابجایی جمعیت در تاریخ جهان همیشه بوده است .تعاریف زیادی  دراین زمینه بیان شده است . ما مهاجرت را به عنوان جابجایی انسان ها از مکانی به مکان دیگر توصیف می کنیم. دور شدن از شرایط و عوامل نامساعد اقتصادی  مثل فقر ،کمبود غذا ، بلایای طبیعی ،جنگ ، بی کاری  و کمبود امنیت از جمله دلایل اصلی مهاجرت است .مهاجرت را از زوایای مختلف دسته بندی می کنند .عده ای آن را به دو دسته ی طبیعی و غیرطبیعی تقسیم بندی می کنند . در دسته بندیی دیگری مهاجرت به مهاجرت اصلی و فرعی تقسیم بندی می شود . مهاجرت اصلی ۵نوع دارد .مهاجرت ابتدایی که به کوچ سرگردانان معروف است . مهاجرت اجباری که اجبار از سوی دولت  فرد را به کوچ مجبور می کند .مهاجرت غیر اختیاری  که وفق آن فرد با انتخاب خود اقدام به مهاجرت به کشور خاصی می کند اما در کوچ کردن مجبور است .مهاجرت اختیاری که مختص افرادی است  که در جستجوی حادثه های تازه و بهبود شرایط زندگی هستند . اخرین نوع مهاجرت اصلی ، مهاجرت جمعی است که بر اساس یک شیوه و الگوی جمعی صورت می پذیرد . اما مرسوم ترین دسته بندی مهاجرت قانونی و غیرقانونی است . موسسه ی حقوقی ملک پور باکادری مجرب شمارا در یافتن بهترین راه مهاجرت یاری می رساند .ما در این مقاله به بررسی انواع مهاجرت،علل و انگیزه های مهاجرت می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با مقوله ی مهاجرت باید با یک سری مفاهیم ابتدایی آشنا شویم. اقوام مهاجر که شامل افرادی می شود که به انگیزه های مختلفی همچون انگیزه های شغلی ،حرفه ای ،معیشتی  و یا علل طبیعی و یا به سبب گرایش های سیاسی یا امنیتی از کشور خود کوچ می کنند .مهاجر پذیر و مهاجر فرست نیز دو عنوان کلی است که باید تعریف مختصری از آن بیان کنیم. مهاجر فرصت عنوانی است که به کشور مبدا اختصاص یافته و معمولا کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته در این مقوله اند .مهاجر پذیر عنوان مقابل مهاجر فرست است که به کشور مقصد اختصاص یافته و معمولا کشورهای ثروتمند و توسعه یافته را شامل می شود .انگیزه های مهاجرت معمولا متفاوت است . عده ای با انگیزه های سیاسی ، اجتماعی  و عده ای با انگیزه های معیشتی مهاجرت می کنند . کار و تحصیل که زیر بنای زندگی بهتر هستند ، دو انگیزه ی قوی برای مهاجرت است . همان گونه که گفتیم مهاجرت تقسیم بندی های بی شماری دارد . تقسیم بندی مهاجرت به قانونی و غیر قانونی از شناخته شده ترین تقسیم بندی هاست . راه های قانونی مهاجرت به این ترتیب هستند : کار،تحصیل،سرمایه گذاری و ثبت شرکت ،ازدواج،تولد فرزند . این موارد در قانون اساسی همه کشورها به عنوان یک اصل پذیرفته شده و این اصل موکد قانونی بودن امر مهاجرت است .تبعا کسانی که اقدام به مهاجرت قانونی می کنند می توانند به راحتی به کشور مبدا خود رفت و آمد کنند . اکثراً به زبان آن کشور تسلط نسبی دارند .  این افراد به امید داشتن شرایط بهتر کار ،تحصیل و آینده ی بهتر مهاجرت می کنند و البته با احترام گذاشتن به قوانین کشور مبدا و مقصد جهت ورود قانونی مورد احترام قرار می گیرند .اما مهاجرین غیر قانونی که همان پناهنده ها ،آوارگان جنگی هستند از طریق غیر قانونی وارد کشور مقصد می شوند و در اغلب موارد به کشور مبدا عودت داده می شوند .در صورت پذیرش در آن کشور نیز در شرایط نامناسب در کمپ نگهداری می شوند و تنها از حقوق اولیه ی انسانی و شهروندی برخوردارند .این افراد معمولا به دلایل گرایش به سیاست هایی که از نظر دولت کشور متبوعشان غیر مجاز شناخته شده و نداشتن امنیت جانی و مالی  مهاجرت می کنند . برخی به دلایل دیگر همچون نداشتن تخصص و تحصیلات لازم ،جنگ ، … اقدام به مهاجرت از این طریق می کنند . بی کاری و شرایط نامساعد اقتصادی از قوی ترین دلایل مهاجرت هستند .

لذا در تئوری های سنتی بین موارد رانده شدن و عوامل جذب و کشش تفاوت و تمایز وجود دارد .طبق این تئوری ها عوامل راندن و رانده شدن در وهله ی اول موجب انگیزش افراد برای مهاجرت می شود .در این نوع مهاجرت ها مثل مهاجرت کاری یا اقتصادی تفاوت در میزان و سطح دستمزدها از جمله عوامل  تعیین کننده است .دست یافتن به استانداردهای زندگی برتر برای افراد فقیر ساکن مناطق توسعه نیافته . یا در حال رشد به منظور فرار از فقر یک عامل مهم در رانده شدن از یک منطقه است و افرادی که در این گام قدم می زنند از راه های غیر قانونی  چون پناهندگی برای رسیدن به رفاه کاذب استقبال می کنند .از سوی دیگر آموزش یک عامل جذاب در رانده شدن است . گرچه دانشجویان با ویزای محدود به عنوان مهاجر تعریف نمی شوند ، اما تحصیل یکی از گزینه های مهاجرتی است . نوع جدیدی از مهاجرت که توسط مهاجرین بازنشسته از کشورهای متمول توسعه یافته به کشورهای خوش آب و هواتر و کم هزینه ترصورت می گیرد . عواملی همچون عوامل غیر اقتصادی  شامل مسائل مذهبی ،عوامل نژادی ودرخطر بودن افراد غیر نظامی در حین جنگ ، حرکت های سیاسی که به منظور فرار از دیکتاتوری صورت می گیرد از جمله عوامل مهاجرتی است .مهاجرت های قانونی بسته به زمان مهاجرت به دو دسته ی کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم می شود.

مهاجرت از طریق تحصیل و کار از موارد مهاجرت کوتاه مدت است .موسسه ی حقوقی ملک پور اماده ی خدمات رسانی در خصوص انواع مهاجرت های قانونی به ما هموطنان عزیز است .

 ویزای توریستی امریکا

اقامت و تابعیت

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (بدون نظر)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ