هزینه های زندگی در آلمان

هزینه اقامت آلمان

هزینه اقامت آلمان

هزینه اقامت آلمان

هزینه اقامت در آلمان و به طور کلی هزینه های زندگی در آلمان با توجه به ایالاتی که در آن زندگی می کنید متفاوت است.  افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند پیش از هر اقدامی باید هزینه اقامت آلمان را بررسی می کنند. ما در این مقاله اطلاعات موثق و کافی در رابطه با هزینه اقامت آلمان را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد. هزینه اقامت آلمان شامل هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، تحصیل، بیمه و سایر هزینه های زندگی می شود که سعی ما بر این است هزینه هر بخش را بررسی کنیم.

در مورد هزینه اقامت آلمان بر روی وب سایت های مختلف ملکپور موضوعات متفاوتی بررسی شده است و هر کدام از مقالات به صورت تخصصی بخشی از هزینه اقامت آلمان را تحلیل کرده اند. شما می توانید.

 

لینک مقاله پیشنهادی => اقامت آلمان

 

بررسی هزینه اقامت آلمان نسبت به سایر کشورها

هزینه اقامت آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی غربی همسایه آن بسیار مقرون به صرفه است. استانداردهای زندگی در آلمان بالاست و امکانات حمل و نقل عمومی، خدمات بهداشتی و درمانی بسیار کیفیت بسیار بالایی دارند. هزینه زندگی در برلین پایتخت آلمان در مقایسه با پایتخت سایر کشورهای هم سطح آلمان مانند شهرهای لندن، پاریس، زوریخ، رم و بروکسل پایین تر است. از نظر کیفیت زندگی و سطح رفاه آلمان در شاخص کیفیت زندگی OECD بالاتر از سطح میانگین قرار دارد.

هزینه اقامت آلمان به شیوه زندگی شما و شهری که در آن زندگی می کنید بستگی دارد. به طور متوسط هزینه زندگی برای یک دانشجو و یا شخصی که زندگی معمولی دارد ماهیانه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. هزینه زندگی در شهر مونیخ بالاتر از سایر شهرهای آلمان است و پس از شهر مونیخ شهرهای دوسلدورف، فرانکفورت و هایدلبرگ دیگر شهرهای محبوب آلمان هستند.

به طور متوسط باید انتظار داشت هزینه یک وعده ناهار ۷ تا ۱۲ یورو، یک بلیط سینما ۱۲ تا ۱۵ یورو و عضویت در سالن ورزشی سالیانه ۷۰۰ یورو است. طبق نظرسنجی های اعلام شده استاندارد زندگی در آلمان بسیار بالاست و در سال ۲۰۱۷ هفت شر آلمان در رتبه ۱ تا ۱۰ از نظر کیفیت بالای زندگی قرار گرفته اند. رتبه بندی شهرهای آلمان بدین گونه است: مونیخ (رتبه چهارم)، دوسلدورف (رتبه ششم)، فرانکفورت (رتبه هفتم)، برلین (رتبه سیزدهم)، هامبورگ (رتبه هجدهم)، اشتوتگارت (رتبه بیست و چهارم)، نورنبرگ (رتبه بیست و پنجم).

هزینه اقامت آلمان و سکونت در برلین

برلین به عنوان پایتخت یکی از ارزانترین شهرهای اروپا در مقایسه با سایر شهرهای پایتخت کشورهای اروپایی است هرچند در سالهای اخیر به دلیل هجوم سرمایه گذاران و کارآفرینان اجاره بها در این کشور افزایش یافته است. هزینه زندگی در حومه شهر برلین معمولأ کمتر از شهر برلین است. بر اساس آمار Numbeo هزینه زندگی در آلمان ۳۴ درصد کمتر از نیویورک، ۲۳ درصد کمتر از لندن، ۲۳ درصد کمتر از سنگاپور، ۲۰ درصد کمتر از پاریس، ۷ درصد کمتر از مونیخ و ۵ درصد بالاتر از مادرید است.

هزینه اقامت در مونیخ

هزینه زندگی در مونیخ به عنوان پایتخت ایالت بایرن آلمان گرانتر از سایر شهرهای آلمان است. هزینه زندگی در مونیخ ۴۰ درصد کمتر از هزینه زندگی در نیویورک، ۲۰ درصد کمتر از لندن، ۲۰ درصد کمتر از سنگاپور، ۷ درصد کمتر از برلین، ۱۵ درصد کمتر از پاریس و ۱۲ درصد بالاتر از مادرید است.

هزینه زندگی در هامبورگ

هزینه زندگی در هامبورگ ۱۲ درصد کمتر از هزینه زندگی در لندن، ۲۴ درصد کمتر از نیویورک، ۵ درصد بالاتر از مونیخ، ۸ درصد کمتر از پاریس، ۲۱ درصد بالاتر از مادرید و ۱۴ درصد کمتر از سنگاپور است.

هزینه زندگی در هایدلبرگ

هیدلبرگ یک شهر علمی و دانشجویی و همچنین محبوب ترین شهر تاریخی آلمان است. زندگی در هیدلبرگ ترکیبی از زندگی مدرن و قدیمی است. این شهر در حدود ۹۰ کیلومتری جنوی فرانکفورت قرار دارد. هزینه زندگی در هایدلبرگ ۴۷ درصد کمتر از هزیه زندگی در نیویورک، ۲۷ درصد کمتر از لندن، ۲۷ درصد کمتر از سنگاپور، ۲۲ درصد کمتر از پاریس، ۱۱ درصد کمتر از هامبورگ و ۸ درصد بالاتر از مادرید است.

هزینه مسکن در آلمان نسبتأ بالاست اما نسبت به نوع ملک و منطقه ای که در آن زندگی می کنید به میزان قابل توجهی متفاوت است. هزینه مسکن در برخی مناطق مانند حومه شهر برلین پایین تر است. فقط ۱۰ درصد مردم در آلمان ملک شخصی دارند با این حال هیچ محدودیتی برای خرید ملک توسط مهاجران وجود ندارد. هزینه خرید ملک در آلمان در مناطق مختلف متفاوت است. به طور مثال قیمت یک آپارتمان یک یا دوخوابه در مرکز برلین بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار یورو است در حالیکه یک آپارتمان در ساکسن آنهالت حدود ۵۰ هزار یورو است.

متوسط هزینه مسکن در آلمان

متوسط هزینه مسکن در شمال آلمان بین ۱۹۵٫۰۰۰ تا ۲۶۰٫۰۰۰ یورو است در حالیکه در شرق آلمان هزینه مسکن ارزانتر است و قیمت ها بین ۱۷۵٫۰۰۰ تا ۲۵۵٫۰۰۰ یورو است.

متوسط قیمت ملک در شهرهای بزرگ آلمان:

فرانکفورت: ۵۲۵٫۰۰۰ یورو

هامبورگ: ۴۶۵٫۰۰۰ یورو

برلین: ۳۴۰٫۰۰۰ یورو

دوسلدورف: ۴۹۰٫۰۰۰ یورو

مونیخ: ۷۷۵٫۰۰۰ یورو

هنگتم جستجو برای اجاره آپارتمان به اصطلاحات تبلیغاتی توجه کنید. اگر یک آپارتمان به ۴ اتاق تبلیغ شود یک اتاق نشیمن و یک اتاق غذاخوری نیز به عنوان دو اتاق در نظر گرفته می شود. آشپزخانه، حمام یا سرویس بهداشتی به عنوان اتاق معرفی نمی شود. گرانترین شهرهای آلمان برای اجاره مونیخ، فرانکفورت، دوسلدورف و هامبورگ است. انتظار می رود هزینه اجاره برای هر متر مربع ۱۵ یورو باشد. کمترین هزینه برای اجاره مسکن در شهرهای برمن و لاییزیگ است که اجاره به ازای هر متر مربع ۶_۸ یورو است.

هزینه اقامت آلمان و اجاره ملک در ایالت های آن

برلین: ۱٫۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو

مونیخ، دوسلدورف و فرانکفورت: ۱٫۳۵۰ تا ۶۷۵ یورو

هامبورگ: ۱٫۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو

کلن: ۱٫۳۰۰ تا ۶۷۰ یورو

هایدلبرگ: ۱٫۵۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو

ساده ترین راه برای یافتن یک آپارتمان اجاره ای نماینده املاک (Immobilienhandler) است. هزینه اجاره ماهیانه پرداخت می شود. هزینه تلویزیون، دفع زباله و اینترنت جداگانه پرداخت می شود.

طبق برآورد Numbeo هزینه کلی سالیانه آب، برق، گاز و دفع زباله برای آپارتمان ۹۰ sqm در برخی شهرها بدین شرح است:

مونیخ، دوسلدورف و فرانکفورت: ۲۹۰۰ تا ۳۱۰۰ یورو

برلین: ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو

هامبورگ: ۳٫۲۸۰ تا ۳٫۳۳۰ یورو

کلن: ۲٫۶۰۰ تا ۲٫۷۰۰ یورو

علاوه بر این هزینه ها، هزینه ماهیانه اینترنت نسبت به بسته ای که انتخاب می کنید ۳۵_۵۰ یورو است.

هزینه اقامت آلمان و  بررسی حمل و نقل عمومی در آلمان

کیفیت حمل و نقل عمومی در آلمان بسیار بالاست و هزینه آن نسبت یه سیستم حمل و نقل سایر نقاط اروپا بسیار مناسب است. هزینه حمل و نقل عمومی حدودأ ۶۰ تا ۹۰ یورو در ماه نسبت به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. اگر برای رفت و آمد به محل کار خود از قطار و اتوبوس استفاده می کنید می توانید از کارت Bahn برای کاهش هزینه های رفت و آمد استفاده کنید. نظارت بر سیستم حمل و نقل عمومی بسیار دقیق و منظم است.

افرادی که بدون بلیط سفر می کنند می بایست جریمه ای به مبلغ ۴۰_۶۰ یورو پرداخت کنند. هزینه استفاده از اتومبیل شخصی گرانتر از هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. اخیرأ قیمت سوخت در المان ۱٫۳۵ برای سوخت بدون سرب و ۱٫۲۲ یورو برای سوخت دیزل است. تعرفه تاکسی معمولأ از ۳٫۲۰ یورو تا ۳٫۶۰ یورو است. گرانترین هزینه تاکسی برای برانشوایگ ۱۰ یورو است.

هزینه اقامت آلمان برای تحصیل

دانشگاههای برتر آلمان در لیست بهترین دانشگاههای جهان قرار دارند. تحصیل در مراکز آموزشی دولتی در آلمان هزینه ای ندارد همچنین مدارس دولتی آلمان گزینه خوبی برای مهاجرین است که فرزندان در حال تحصیل دارند. جایگزین مدارس دولتی در آلمان مدارس بین المللی است که هزینه تحصیل در این مدارس به طور قابل توجهی گرانتر از مدارس دولتی است. میانگین هزینه تحصیل در مدارس بین المللی سالیانه ۱۶٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ یورو است.

 

لینک مقاله پیشنهادی => تحصیل در آلمان

 

هزینه مراقبت از کودکان

سیستم مراقبت از کودکان در آلمان بسیار عالی و منظم است و در برخی شهرها برای پرداخت نگهداری روزانه کودکان یارانه پرداخت می شود. هزینه نگهداری کودک در یک مرکز دولتی ماهیانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو است در حالیکه هزینه نگهداری در مراکز خصوصی ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است.

هزینه اقامت آلمان در حوزه بیمه و سلامت

مهاجرینی که در آلمان زندگی می کنند به بیمه درمانی اساسی نیاز دارند. هزینه بیمه نسبت یه سن شخص بیمه شده و شرکتی که تحت پوشش آن هستید متفاوت است. بیمه دانش آموزان در حدود ۸۰ یورو و بیمه متخصصین ۱۶۰_۴۰۰ یورو است. افرادی که تابعیت آلمانی دارند به مراقبت های بهداشتی و مراکز درمانی به صورت رایگان دسترسی دارند.

هزینه های مالیاتی در آلمان

ساکنان کشور آلمان مالیات بر درآمد پرداخت می کنند. مالیات دیگری برای افراد غیر از شرایط خاص وجود ندارد. درصد مالیات بر مبنای درآمد بین ۰ تا ۴۵ درصد است.

هزینه اقامت آلمان به صورت دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به طور متوسط ۸۵۰ یورو در ماه است. بیشترین هزینه اجاره ماهیانه شماست. به طور کلی در طول مدت اقامت دانشجویی هزینه های زیر پرداخت می شود:

هزینه اقامت و زندگی (اجاره، غذا، لباس، تلفن، کتاب و ….)

شهریه دانشگاه

بیمه سلامت

 

لینک مقالات پیشنهادی :

کار در آلمان

ویزای کار آلمان

 

هزینه های احتمالی تحصیل

با توجه به تفاوت هزینه اقامت آلمان در شهرهای مختلف دانشجویان می توانند در شهرهای کوچکتر با هزینه کمتری زندگی کنند. هزینه اجاره آپارتمان و یا اتاق دانشجویی نسبت به منطقه ای که در آن زندگی می کنید متفاوت است. به طور متوسط ماهیانه ۲۱۰ تا ۳۶۰ یورو برای مسکن پرداخت خواهید نمود. اگر به دنبال محل سکونت ارزان برای زندگی هستید می توانید در خوابگاه دانشجویی یا مسکن مشترک WG زندگی کنید. دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از امتیازات ورود به سالنهای تئاتر، سینماها، موزه ها، استخرهای عمومی و سایر اماکن فرهنگی استفاده کنند. دانشجویان موظف به پرداخت هزینه ثبت نام در دان۲۵۰ یورو است.

اگر بیمه درمانی شما نیز معتبر نباشد باید برای هزینه بیمه هم اقدام کنید. اگر سن شما کمتر از ۳۰ باشد و تعداد ترمهای تحصیلی شما کمتر از ۱۴ باید ماهیانه ۳۰ یورو به عنوان بیمه سلامت پرداخت کنید و در غیر داشتن این شرایط این مبلغ به ۱۶۰ یورو افزایش می یابد.

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که مهاجرت به آلمان و همچنین هزینه اقامت آلمان را بررسی کنیم. همانطور که در ابتدا ذکر شد هزینه اقامت آلمان در شهرهای مختلف متفاوت است و هزینه های ذکر شده متوسط هزینه زندگی در شرایط معمول است. می توانید در رابطه با هزینه اقامت آلمان  با مؤسسه حقوقی ملک پور ( با همکاری مؤسسه MIE اتریش ) در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص مهاجرت به آلمان و همچنین هزینه اقامت آلمان مشاوره رایگان دریافت نمایید .

Rating: 4
16 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. حمیده سادات طاهری رضوی گفته:

  باعرض سلام من ۲۳ سالمه و کارشناس حقوق هستم و مدارک icdl و هلو و برنامه حسابداری کامپیوتر رو دارم مجرد هستم قصد مهاجرت ب المان رو دارم و ۵سال سابقه کار در شرکت دولتی میخواستم ببینم میتونم از طریق ویزای کار یا ادامه تحصیل ب المان برم

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز برای اخذ ویزای کار در کشور آلمان شما می بایست مدرک لیسانس ارایه دهید و حد اقل ۳سال سابقه کاری بعد از فارغ التحصیلی داشته باشید.با مدرک حقوق شانس کاریابی شما خیلی پایین هست

   پاسخ
 2. هادی گفته:

  با سلام
  من لیسانس مهندسی کام\یوتر – نرمافزار و فوق لیسانس مدیریت دولتی-تحول سازمانی دارم و دوره های تخصصی شبکه ُ مایکروسافت و سیسکو را نیز گذرانده ام و همچنین ۱۵ سال سابقه کار دوزه it از کارشناس فناوری اطلاعات تا رپیس اداره فناوری اطلاعات را دارم. همسرم نیز لیسانس زبان و ادبیات زبان انگلیسی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زبانهای باستان شناسی هست. ضمنا دوفرزند ۸ ساله -کلاس سوم ابتدایی- و ۵ ساله داریم. جهت ادامه تحصیل و کار هم برای خودم و هم همسرم در آلمان چه راهکاری دارید؟

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز یکی از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها در مهاجرت سن هست .شما و همسرتان چند ساله هستید؟

   پاسخ
 3. شقایق خورشیدی گفته:

  سلام. من لیسانس روانشناسی دارم با معدل ۱۸. و دیپلم تجربی دارم و معدلم دیپلمم پایین است. سنم ۲۰ سال است. میتوانم برای پزشکی اقدام کنم؟

  پاسخ
 4. سهیل گفته:

  سلام.
  ممنون از زحماتتون.
  مدرک تحصیلی لیسانس نرم افزار دارم و امتیاز +H بین المللی داره.
  ۱۱ سال سابقه کار در زمینه مربوط به شبکه و الکترونیک در شرکت خصوصی دارم. ولی سابقه بیمه ندارم
  متاهل و ۲ فرزند زیر ۷ سال دارم.
  آشنا به زبان آلمانی هستم و میتونم به زودی مدرک B1 بگیرم.
  همینطور به زبان انگلیسی و توانایی گرفتن آیلتس .
  با توجه به شرایط کنونی آلمان توصیه میکنید برای گرفتن ویزای کار و در نهایت اقامت دائم
  عزمم رو برای کدوم کشور جزم کنم؟

  پاسخ
 5. علیرضا گفته:

  سلام من ۳۳سال دارم فوق دیپلم تاسیسات
  ۶سال نصاب کابینت بودم در حال حاضر تعمیرکار دستگاههای بادی هستم همسرم لیسانس زیست شناسی هست وبدون فرزندهستم میخواستم ببینم از طریق ویزای کار چطور میتوانم اقدام کنم راهنمایی بفرمایید ممنون

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام برای اخذ ویزای کار باید حداقل مدرک تحصیلی شما لیسانس باشد تا بتوانید اقدام نمایید .
   برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 6. حبیب گفته:

  سلام و عرض ادب.
  جناب ملک پور دوست داشتنی،بنده مدرک لیسانس بازرسی جوش از دانشگاه علمی و کاربردی را اخذ کرده ام.آیا دانشگاه علمی و کاربردی مورد تایید آلمان جهت اخذ ویزای کار می باشد؟
  آیا اگر در دوره های بازرسی جوش شرکت کنم و مدارک آنها را هم داشته باشم.مفید است؟

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام باید مدارک شما مورد تایید قرار گیرد برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 7. E.bahar گفته:

  سلام آقای دکتر واقعا از خداوند ممنون هستم بخاطر وجود شما یک شانس بزرگ بود باهاتون آشنا شدم من و همسرم دوسال هست راههای مختلف مهاجرت و پیگیری میکنیم،رشته ام طراحی و دوخت فنی حرفه ایی(آموزشگاهی)هست ودر حال یادگیری طراحی کفش هستم برای مهاجرت به آلمان و راههای قانونی ممنون میشم راهنمايم کنید,بخاطر قانون کپی رایت در ایران واقعا رشته ما سوخته ،، با دفترتون در تهران تماس گرفتم متاسفانه راهی نشون ندادن ،ممنون

  پاسخ
  • mie editor3 گفته:

   با سلام
   دوست گرامی اگر قصد اخذ ویزای کار را دارید باید بتوانید مدرک تحصیلی و دانشگاهی ارائه نمایید که حداقل مدرک تحصیلی لیسانس باشد برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

   پاسخ