وکیل برای سرمایه گذاری در ایران

از آنجا که ایران جهت سرمایه گذاری یکی از بهترین کشورهای دنیا به شمار می آید، وکیل پایه یک دادگستری که موضوع سرمایه گذاری و تجارت را پیگیری می کند، باید افزون بر حقوق داخلی، به تجارت بین الملل هم تسلط داشته باشد.

قانون جذب و حمایت از سرمایه گذاری خارجی، صریحاً اعلام نموده است که سرمایه گذار خارجی از تسهیلات و حمایت های این قانون برخوردار است. در ادامه در ماده ۳ این قانون روش های پذیرفته شده برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حقوق ما، برشمرده شده است. بر این اساس، در قالب عقد خصوصی موضوع ماده ۱۰ قانون مدنی، سرمایه گذار طرح اقتصادی خود را پیگیری می کند و قانون گذار چند نمونه از این عقود را به شرح ذیل نام برده است:

عقد مشارکت مدنی: که همان Joint Venture در حقوق خارجی می باشد.

عقد بیع متقابل: که ترجمه لغت Buyback است.

عقد ساخت، بهره برداری و واگذاری: که ترجمه مستقیم عقد Turnkey است.

وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان حاذق باید این عقود را بشناسد و بتواند به سرعت قراردادهای یاد شده را آماده کند و در اختیار موکل خود قرار دهد.

بدیهی است که نام بردن از عقود مذکور، تنها از باب ذکر مثال های رایج در میان قراردادهای سرمایه گذاری بین المللی است و چنانچه عقدی در آینده رایج شود، منعی ندارد که وکیل در چهارچوب آنها، قرارداد منعقد کند.

به هر حال نحوه مشاوره حقوقی در باب قراردادهای مشارکت بین المللی، نحوه نگرش مشاور به مسئله حقوقی از اهم امور است.

مادام که سرمایه خارجی در مکانیسم درست حقوقی تعریف شود و تخصیص یابد، موکل با آسودگی خاطر به امر تجارت می پردازد. یکی دیگر از نکات سرمایه گذاری خارجی که باید در مشاوره و انجام امر حقوقی مذکور مد نظر باشد، طرح موضوع با مراجع ذیصلاح است که حقوقدان مذکور می تواند با تشخیص درست، راهنمایی مناسب را به تجار از باب مشاوره حقوقی ارائه کند.

لذا مؤسسه حقوقی ملک پور، اشخاصی را برگزیده است که در تشخیص سازمان سرمایه گذاری خارجی، نهادهای قضایی و اجرایی، امر سرمایه گذاری خارجی و وکالت تخصص داشته باشند.

در مقاله بعدی تحت همین عنوان، ضمن بررسی مراجع ذیصلاح در باب سرمایه گذاری خارجی، و به نحوه تضمین و انتقال سرمایه خارجی نیز می پردازیم.

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 نظرات, میانگین: 5٫00 از طریق 5)
Loading...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ