ویزای تحصیلی ایتالیا و بررسی آن

ویزای تحصیلی ایتالیا ، شرایط تحصیل در ایتالیا و مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است؟ برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چه مدارکی مورد نیاز است؟ بهترین دانشگاههای ایتالیا کدام اند؟ هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا چقدر است؟ آیا کشور ایتالیا به دانشجویان بین المللی بورسیه اعطا می کند؟ ما در این مقاله به این سولات سوالات دیگر در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به این کشور پاسخ می دهیم. اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاههای ایتالیا از چند جهت قابل بحث می باشد که به صورت خلاصه به مهمترین و اساسی ترین نکات پیرامون آن خواهیم پرداخت. احتمالا سوالات و ابهاماتی زیادی در مورد ویزای تحصیلی کشور ایتالیا در ذهن شما هست که با مطالعه این مقاله به جواب آن خواهید رسید، همچنین برای دریافت اطلاعات کامل تر می توانید با موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرمایید تا مشاورین مجرب شما عزیزان را به صورت رایگان راهنمایی بفرمایند. ما در این مقاله به نکات زیر خواهیم پرداخت:

ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و شرایط عمومی
 • ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا
 • ویزای تحصیلی ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و معرفی دانشگاههای برتر ایتالیا
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و بررسی ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و موقعیت کار پس از تحصیل
 • ویزای تحصیلی ایتالیا و هزینه های تحصیل و زندگی

ویزای تحصیلی ایتالیا و شرایط عمومی

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است و پایتخت آن شهر رم می باشد. کشور ایتالیا  قدمتی کهن دارد و مهد فرهنگ و هنر است. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا است و بیست و سومین کشور پرجمعیت در جهان می باشد. مساحت ایتالیا ۳۰۱٫۳۵۳ کیلومتر مربع و جمعیت آن۵۹۴۳۳۷۴۴ می باشد. ایتالیا دارای دانشگاه های معتبر با رنکینگ بالا مانند پلی تکنیک میلان، ساپینزا ، تورین و … می باشد. کشور ایتالیا در زمینه معماری ، هنر و طراحی لباس بسیار پیشرفته است. دانشمندانی مانند گالیله و داوینچی ایتالیایی متولد ایتالیا هستند. دانشجویان بین المللی که تمایل به تحصیل در ایتالیا دارند، بایستی در ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند و ورود داشته باشند. توجه داشته باشید که کشور ایتالیا نرخ بیکاری بالایی دارد و امکان پیدا کردن کار پس از تحصیل پایین می باشد.

ایتالیا بر روی نقشه ـ ایتالیا
مهاجرت به ایتالیا و شرایط زندگی در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا در مدارس

تحصیل در مدارس ایتالیا در چهار مقطع امکان پذیر می باشد که شامل مقطع مهد کودک، ابتدایی، متوسطه و دبیرستان می باشد. دوره مهد کودک برای سنین سه تا شش ساله بوده و اجباری نمی باشد، ولی تحصیل در ایتالیا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است. کشور ایتالیا دارای نظام آموزشی خصوصی و دولتی می باشد. در نظر داشته باشید که کیفیت مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی بالاتر است. مقطع ابتدایی از سن ۶ سالگی تا ۱۱ سالگی و مقطع متوسطه از سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی به طول می انجامد و به دو صورت عمومی و تخصصی دانش آموزان را برای ورود به دبیرستان آماده می کند. سن شروع مقطع دبیرستان از ۱۴ تا ۱۹ سال می باشد که تا سن ۱۶ سالگی اجباری است و تا سن ۱۹ سالگی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می شوند.

دانش آموزان بین المللی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا بایستی در ابتدا پذیرش تحصیل را  از مدارس دریافت نمایند، برخی از مدارس بین المللی ایتالیا را در جدول زیر مشاهده نمایید.

برخی از مدارس بین المللی در کشور ایتالیا
تحصیل در مدارس در خارج از کشور

ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا در مقطع کارشناسی بایستی ویزای تحصیلی ایتالیا را اخذ نمود، در ابتدا باید پذیرش را از دانشگاه مورد نظر اخذ نمود و سپس برای ویزا اقدام نمود. دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل داشته باشند. برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس ۶  و همچنین برای تحصیل به زبان ایتالیایی سطحB1   ارائه نمایند. طول دوره تحصیل چهار سال می باشد و دانشجو اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارد. از جمله مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دوره کارشناسی در کشور ایتالیا، مدرک دیپلم ۱۲ ساله و ریز نمرات می باشد. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه های آزمون ورودی دارند. مدارک لازم جهت تحصیل در این مقطع دیپلم ۱۲ ساله می باشد و برای دانش آموزان بین المللی، اخذ پذیرش از دانشگاه مربوطه الزامیست، که می توانند به صورت آنلاین برای اخذ پذیرش درخواست دهند. دانشجویان اروپایی و مقیم ایتالیا به طور مستقیم می توانند برای تحصیلات کارشناسی در دانشگاه اقدام داشته باشند. حداکثر سن برای این مقطع ۲۲ سال می باشد و دانشجویان بین المللی که تمایل به تحصیل در ایتالیایی را دارند بایستی در آزمون SAT  و یا ACT  شرکت کنند و پس از قبولی در این آزمون به دانشگاه ورود داشته باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور

ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد. دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا دو سال به طول می انجامد. تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی می باشد که تحصیل به زبان ایتالیایی معمولا رایگان و یا کمتر از ۱۰۰۰ یورو است ولی در نظر داشته باشید برای تحصیل در دانشگاههای رایگان و ارزان در ایتالیا، اخذ مدرک زبان ایتالیایی در سطح b1  الزامی است ولی به زبان انگلیسی باید هزینه تحصیل را در نظر گرفته که بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه، بین ۵ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو است. همچنین ارائه مدرک زبان (آیلتس ۶٫۵ ) الزامی ست. دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، اجازه کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را دارند تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاههای ایتالیا، مدرک کارشناسی و دیپلم ۱۲ ساله است و همچنین نامه پذیرش در دانشگاه نیز الزامی است. سن قابل قبول جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولا ۳۰ سال می باشد.

کارشناسی ـ کارشناسی ارشد ـ دکتری ـ مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف به خارج از کشور

ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع دکترا

در سالهای اخیر تحصیل در ایتالیا مورد تقاضای دانشجویان ایرانی و دانشجویان سایر کشور‌‌ها قرار گرفته است. تحصیل در مقطع دکترا نیاز به رزومه قوی مانند مقالات ISI و داشتن استاد راهنما (سوپروایزر) می باشد؛ همچنین باید در پروژهای تحقیقاتی نیز فعالیت داشته باشند. استاد راهنما با بررسی رزومه دانشجو نظرش را در مورد تحصیل دانشجو در این مقطع اعلام می کند و در صورت تأیید می توانند برای پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام نمود. تحصیل در مقطع دکتری ۳ تا ۴ سال طول می کشد که برای اقامت سال چهارم نیاز به تمدید دارد. تحصیل در دانشگاههای ایتالیا می تواند به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت گیرد که به زبان انگلیسی نیازمند آیلتس ۷ می باشد. بیشتر برنامه های دانشگاهی در این مقطع به صورت کار تحقیقاتی و آموزشی است که توصیه نامه و انگیزه نامه از الزامات تحصیل در مقطع دکترا می باشد. برای دریافت مدرک دکترا در ایتالیا بایستی پایان نامه بر اساس تحقیقات انجام شده و همچنین دفاع آن در هیئت علمی انجام شود.

برای اخذ ویزا پس از دریافت پذیرش با داشتن مدارک ترجمه شده به کنسولگری مراجعه کرده و پس از ثبت نام و دریافت کد دانشجویی از سفارت در آزمون دکترا می توان بر اساس زبان انتخابی شرکت نمود.

تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور

مقاله مرتبط

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد بورس دکترا ایتالیا

مقاله مرتبط

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی

یکی از راه های دریافت ویزای تحصیلی، اخذ پذیرش به واسطه بورسیه تحصیلی می باشد. برخی از دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان بین المللی برای تحصیل و کمک هزینه زندگی بورسیه می دهند. در جدول زیر به برنامه بورسیه برخی از دانشگاه ها می پردازیم:

جدول انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد مقایسه بورس تحصیلی ایتالیا با اتریش

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا و معرفی دانشگاههای برتر ایتالیا

دانشجویانی که تمایل به اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا دارند، جهت اقدام برای پذیرش و بورسیه نیاز به شناخت دانشگاه های برتر این کشور دارند. دانشگاه های ایتالیا از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاهها در جهان می باشد. در کشور ایتالیا حدود ۹۰ دانشگاه وجود دارد که اکثریت آن ها به صورت عمومی تأمین می شود. در نظر داشته باشید که ۳۰ دانشگاه در ایتالیا در رتبه بندی جهانی(QS) در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته اند که ۱۴ دانشگاه از آنها رنکینگ زیر ۵۰۰ را به خود اختصاص داده اند. در جدول زیر به معرفی پنج دانشگاه برتر ایتالیا می پردازیم:

جدول دانشگاههای معتبر کشور ایتالیا به همراه رنک جهانی آنها

دانشجویانی که تمایل به اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا دارند، جهت اقدام برای پذیرش و بورسیه نیاز به شناخت دانشگاه های برتر این کشور دارند. دانشگاه های ایتالیا از قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاهها در جهان می باشد. در کشور ایتالیا حدود ۹۰ دانشگاه وجود دارد که اکثریت آن ها به صورت عمومی تأمین می شود. در نظر داشته باشید که ۳۰ دانشگاه در ایتالیا در رتبه بندی جهانی(QS) در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته اند که ۱۴ دانشگاه از آنها رنکینگ زیر ۵۰۰ را به خود اختصاص داده اند. در جدول زیر به معرفی پنج دانشگاه برتر ایتالیا می پردازیم:

جدول دانشگاههای معتبر کشور ایتالیا به همراه رنک جهانی آنها

اعزام دانشجو به ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بایستی مدارک به صورت دقیق و صحیح ارائه شود، هرگونه اشتباه در جمع آوری و ارائه آن مدارک باعث رد شدن یا عدم دریافت ویزا می شود. بهتر است پیش از هرگونه اقدامی  با وکلای متخصص در خصوص جمع آوری مدارک و نحوه برخورد با سفارت مشورت داشته باشید، موسسه حقوقی ملک پور با بهره بندی از وکلای مجرب شما عزیزان را در خصوص اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و چیدمان صحیح مدارک راهنمایی می فرمایند.

برای اخذ ویزای تحصیلی در ابتدا از دانشگاه مربوطه باید پذیرش دریافت نمود و سپس ویزای تحصیلی را با ارائه مدارک زیر دریافت نمود:

 • پذیرش از دانشگاه منتخب
 • پاسپورت
 • عکس
 • شناسنامه و مدارک هویتی همراه با ترجمه
 • تکمیل فرم ویزا
 • تمکن مالی
 • مدرک زبان( آیلتس یا ایتالیایی)
 • رزومه
 • اثبات محل زندگی( اجاره نامه یا خوابگاه)
 • بیمه
 • گواهی سوء پیشینه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به خارج از کشور

ویزای تحصیلی ایتالیا و بررسی ویزای همراه

یکی از دغدغه های دانشجویان بین المللی که ویزای تحصیلی ایتالیا را اخذ می نمایند، امکان الحاق شدن خانواده ( همسر و فرزندان ) به او در خاک ایتالیا می باشد. توجه داشته باشید که کشور ایتالیا این امکان را به دانشجویان بین المللی نمی دهد که به صورت همزمان خانواده دانشجو ورود داشته باشد، ولی به وسیله ویزای توریستی و یا ارسال دعوتنامه توسط دانشجو می توانند اقدام نمایند. مدارکی مانند سند ازدواج، تمکن مالی، اثبات محل جهت زندگی بایستی به سفارت ارائه شود.

همراه ـ ویزای همراه ـ مهاجرت به خارج از کشور با همراه

ویزای توریستی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا و موقعیت کار پس از تحصیل

با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در این کشور امکان کار پاره وقت حین تحصیل وجود دارد ولی پس از تحصیل یکی از مواردی که برای دانشجویان مهم به شمار می آید، موقعیت کار و اشتغال پس از تحصیل در ایتالیا می باشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در ایتالیا به مدت شش ماه زمان دارند تا به جستجوی کار بپردازند. در صورت پیدا شدن کار می توان ویزای تحصیلی ایتالیا را به ویزای کاری تبدیل نمود. نرخ بیکاری در سال  ۲۰۱۹ برای کشور ایتالیا ۱۰٫۵ در صد می باشد که این عدد نشان دهنده نرخ بیکاری بالای این کشور است و شرایط کاریابی پس از تحصیل چندان  مناسب نیست. نرخ بیکاری ایتالیا را در نمودار زیر بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷  مشاهده بفرمایید.

نرخ بیکاری در ایتالیا از 2007 تا 2017

نمودار نرخ بیکاری ایتالیا در مقایسه با آلمان و اسپانیا

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با لینک کار در ایتالیا مراجعه نمایید.

ویزای تحصیلی ایتالیا و هزینه های تحصیل و زندگی

هزینه های تحصیل در ایتالیا تقریبا تفاوت چندانی با سایر کشور های اروپایی ندارد. به  برخی از هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می پردازیم:

جدول شهریه دانشگاههای ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا با توجه به شهر و نوع زندگی متفاوت است، به طور کلی هزینه زندگی دانشجویان در ایتالیا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ در ماه یورو می باشد. در جدول زیر به برخی از هزینه ها به برخی از هزینه ها می پردازیم:

جدول هزینه های زندگی در ایتالیا

راههای مهاجرت به ایتالیا
مهاجرت به ایتالیا و شرایط رندگی در ایتالیا

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ویزای تحصیلی ایتالیا و سخن پایانی

ویزای تحصیلی ایتالیا ، شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در این مقاله علمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. با توجه به اینکه تحصیل در کشور ایتالیا می تواند به زبان انگلیسی و ایتالیایی باشد، دانشجویان از سرتاسر جهان تمایل به تحصیل در ایتالیا را دارند. کشور ایتالیا دارای دانشگاه هایی با رنکینگ بالا و قدمت زیاد می باشند. به دلیل اینکه بیشتر دانشجویان زیادی پس از اتمام تحصیل قصد زندگی و کار در همان کشور را دارند، با توجه به نرخ بیکاری بالا ایتالیا امکان پیدا کردن کار در این کشور پس از اتمام تحصیل پایین است، به همین خاطر ما به شما تحصیل در کشور های نظیر هلند ، دانمارک، اتریش و …. را پیشنهاد می نماییم؛ زیرا نرخ بیکاری در آن کشور ها پایین است و امکان پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیل بالاست. به طور کلی این نکته را مد نظر داشته باشید که برای مهاجرت تحصیلی، کشور هایی را انتخاب کنید که نرخ بیکاری آن ها پایین باشد. موسسه حقوقی ملک پور با داشتن بیش از ۱۵ سال تجربه و برخورداری از کارشناسان مجرب شما عزیزان را در خصوص بررسی شرایط و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، به صورت رایگان راهنمایی می فرمایند. برای اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید. همچنین در صورت هر گونه سوال و ابهام در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می توانید آن را در بخش پایانی همین مقاله، در قسمت دیدگاهها و نظرات مطرح نموده تا همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ