ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی آن

ویزای تحصیلی بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط عمومی
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مدارس
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری
 • ویزای تحصیلی بلژیک به همراه بورس تحصیلی
 • ویزای تحصیلی بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و کار دانشجویی
 • ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر
 • ویزای تحصیلی بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل
 • ویزای تحصیلی بلژیک و وضعیت اقامت و تابعیت پس از تحصیل

ویزای تحصیلی بلژیک و مقدمه ای بر آن

ویزای تحصیلی بلژیک ، شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک و چگونگی تحصیل در بلژیک در مقاطع مختلف در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک چیست؟ هزینه های زندگی دانشجویی در بلژیک چقدر است؟ آیا ویزای تحصیلی بلژیک موجب اخذ اقامت و تابعیت این کشور می گردد؟ ما در این مقاله به این سوالات و دیگر سوالات در زمینه اخذ ویزای تحصیلی بلژیک و اقامت تحصیلی در این کشور پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات را به طور کامل و جامع شرح خواهیم داد تا متقاضیانی که به دنبال تحصیل در کشور بلژیک می باشند، بتوانند نسبت به شرایط و ضوابط و هزینه های تحصیل در این کشور اطلاعات کافی کسب کنند. شما علاوه بر خواندن این مقاله، همواره می توانید با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور ، همکاری موسسه مشاوره MIE اتریش، تماس برقرار نموده و در زمینه در تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت، از مشاوره تلفنی رایگان برخودار شوید. با این مقدمه در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نماد بلژیک
Study in Belgium
نماد بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط عمومی

ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط عمومی آن جز مسایلی است که برای تحصیل در این کشور بسیار حائز اهمیت می باشد. شما می توانید در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در این کشور تحصیل نمایید. متقاضیانی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند نیاز به اخذ ویزای تحصیلی بلژیک را ندارند و افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا هستند اخذ ویزای تحصیلی بلژیک برای آن ها الزامی می باشد. کشور بلژیک در غرب اروپا واقع شده است. این کشور از لحاظ جغرافیایی از شرق به آلمان، از شمال به هلند و از جنوب با فرانسه هم مرز می باشد و زبان رسمی کشور بلژیک به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی است. پایتخت این کشور بروکسل می باشد. اگر تمایل به اخذ ویزای تحصیلی بلژیک دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که نیاز به آشنایی این سه زبان را دارید. البته در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهید داشت، ولی باید رشته ای را برای تحصیل انتخاب نمایید که پس از اتمام تحصیل، امکان کاریابی در بلژیک برای شما وجود داشته باشد. شایان ذکر است که برای کار در این کشور دانستن این سه زبان تا حدودی الزامی است.

نقشه بلژیک در قاره اروپا

ویزای تحصیلی بلژیک در مدارس

تحصیل در مدارس خارج از کشور

 اخذ ویزای تحصیلی بلژیک برای دانش آموزان، جهت تحصیل در این کشور ممکن است مورد نظر خیلی از عزیزان باشد. آموزش اجباری در بلژیک از سن ۶ تا ۱۸ سال می باشد. زبان آموزشی در بلژیک، هلندی و فرانسوی و آلمانی است که در مدارس خصوصی و دولتی متفاوت است. محدودیت سنی آموزش در مدارس بلژیک به شرح زیر می باشد :

محدودیت سنی در مدارس بلژیک

دانش آموزان خارجی، می توانند با توجه به سنین ذکر شده در جدول فوق، در مدارس بلژیک تحصیل نمایند. برای تحصیل در مدارس بلژیک باید به این توجه داشته باشید که در کدام ایالت  می خواهید تحصیل نمایید، زیرا سیستم آموزشی با توجه به زبان آن کشور ممکن است به یکی از زبان های فرانسوی، هلندی، آلمانی یا انگلیسی باشد. در اکثر مدارس، تدریس این سه زبان بخشی از برنامه های آموزشی آن ها خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مدارس بلژیک می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس برقرار کرده و از مشاوره تلفنی رایگان برخوردار شوید.

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی برای افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند امکان پذیر می باشد. دوره کارشناسی در بلژیک بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد. برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت کنید. زبان مورد نظر برای تحصیل در این مقطع با توجه به انتخاب دانشگاه متفاوت می باشد. در دانشگاه های دولتی کلاس های دوره لیسانس در رشته های مختلف به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی امکان تحصیل برگزار می گردد. در دانشگاههای خصوصی ارائه مدرک زبان آیلس ۶ الزامی می باشد.

اقامت از طریق تحصیل

 مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی در کشور بلژیک به شرح زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش و ارسال آن ها به دانشگاه مورد نظر
 • مدارک شناسایی و پاسپورت معتبر
 • ارائه ریز نمرات مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
 • ارائه مدرک دیپلم و مدرک معتبر پیش دانشگاهی با ترجمه رسمی
 • پرداخت هزینه ورودی دانشگاه مورد نظر
 • گواهی سلامت جسمانی

این موارد باید حداقل سه ماه قبل از شروع دوره جدید تحصیلی ارسال گردد. مدت زمان پردازش توسط دانشگاه و ارسال جواب آن ۲ الی ۳ هفته به طول می انجامد. پس از اخذ پذیرش، شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک اقدام نمایید که مدت زمان پردازش آن حدودا ۲ ماه می باشد. دانشجویان در مقطع لیسانس اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل کار کنند.

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع فوق لیسانس برای افراد اروپایی و غیر اروپایی امکان پذیر می باشد. عموما تحصیل در مقطع فوق لیسانس متقاضیان بیشتری نسبت به دیگر مقاطع دارد. دوره تحصیل در این مقطع ۲ الی ۳ سال به طول می انجامد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک لیسانس و ریز نمرات آن می باشد. ارائه مدرک زبان بستگی به دانشگاه و ایالتی دارد که از آن پذیرش می گیرید. در دانشگاه های خصوصی، تحصیل به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد که نیاز به آیلتس ۶٫۵ است. به دلیل اینکه اخذ ویزای تحصیلی بلژیک ، امری تخصصی می باشد، بهتر است با آگاهی کامل رشته و دانشگاه مورد نظر را انتخاب نمایید. شما می توانید با مشاوران ما جهت بالا بردن شانس خود مشورت کنید. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و غیر قانونی می باشد. برای خیلی از دانشجویان مهلت ثبت نام، هزینه ویزا، هزینه بیمه و … در ایالات مختلف بلژیک حائز اهمیت می باشد که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد:

جدول ثبت نام، هزینه ویزا، هزینه بیمه و ... در ایالات مختلف بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری

 تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری در اکثر دانشگاه ها معمولا ۳ سال به طول می انجامد. برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز به پیدا کردن سوپروایزر (استاد راهنما) خواهید داشت. برای پذیرش در مقطع دکترا ارائه مدرک لیسانس و فوق لیسانس الزامی است. با داشتن رزومه قوی، پروپوزال و مقالات ISI می توانید با استادان دانشگاه های بلژیک مکاتبه نموده و پس از اینکه مورد تایید واقع شدید، می توانید جهت اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه مورد نظر اقدام کنید. شما در مقطع دکترا هفته ای ۳۰ ساعت اجازه کار همزمان با تحصیل خواهید داشت. شرایط پذیرش در بلژیک سالانه در ماه سپتامبر و ژانویه انجام خواهد گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله دیگر از وب سایت ما با عنوان تحصیل در بلژیک مراجعه نمایید.

بورسیه تحصیلی

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک به همراه بورس تحصیلی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک از طریق بورس تحصیلی از جمله روش هایی است که شاید مورد نظر خیلی از افراد باشد. بورسیه های تحصیلی بلژیک برای دانشجویان بین المللی، به صورت آکادمی تحقیقات و تحصیلات عالی در برخی از دانشگاه ها و سایر سازمان ها ارائه می شود. برخی از بورسیه های تحصیلی بلژیک عبارتند از:

 • Master Mind Scolarships – ارائه شده توسط دولت فلاندرز

  این بورسیه تحصیلی توسط دولت فلاندرز برای دانشجویان برجسته مقطع کارشناسی ارشد و برای ارتقاء پایه، به عنوان یک مقصد تحصیلی در بروکسل و فلاندرز ارائه می شود. سالانه ۳۰ دانشجو می تواند از این بورسیه بهره مند شوند که شامل کلیه هزینه های تحصیل و بخشی از هزینه های زندگی دانشجویان می شود.

 • Ares scholarsips in Belgium – ارائه شده برای دانشجویان کشور های در حال توسعه

 • Erasmus Mundus Scolarships – برای دانشجویان بین المللی

به دانشجویان بین المللی از کشورهای در حال توسعه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس سالانه با تعدادی محدود بین۷۰ تا ۱۵۰  بورس تحصیلی شامل هزینه های زیر تعلق می گیرد:

هزینه های ریز بورس تحصیلی کشورهای توسعه یافته بلژیک

ویزای تحصیلی و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

هزینه های تحصیل و زندگی برای بسیاری از متقاضیانی که تمایل به تحصیل در بلژیک دارند می تواند بسیار اهمیت داشته باشد. در دانشگاه های بلژیک هزینه های تحصیل را به طور عادلانه ارائه می دهند. اگر شما شهروند اروپا باشید هزینه تحصیلتان از ۹۰۶ یورو شروع می شود. برای دانشجویان بین المللی نرخ هزینه ها بسته به رشته های تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت است.  برخی از نمونه هزینه های تحصیل در بلژیک در بخش های دولتی و خصوصی عبارتند از:

 • KU Leuven

   هزینه های تحصیل می تواند از ۹۰۶ تا ۵۰۰۰ یورو در سال متفاوت باشد.

 • Vlerick Business School

   هزینه تحصیل در برخی از دوره ها به ۱۵۰۰۰ یورو در سال می رسد.

 • Vrije Universiteit Brussel

  متوسط هزینه تحصیلات بین ۹۰۶ تا ۱۴۵۰ یورو در سال می باشد.

 • University of Liege

  برای دانشجویان اتحادیه اروپا ۹۰۶ یورو و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بین ۲۴۰۰ تا ۴۱۷۵ یورو متغیر است.

هزینه های زندگی در بلژیک از شهری به شهر دیگر می تواند متفاوت باشد که به شرح زیر می باشد:

 • Antwerp

  بین ۷۸۰ تا ۱۲۳۰ یورو در ماه

 • Brussels

  یسن ۸۹۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه

 • Gent

  بین ۷۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه

 • Leuven

  بین ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه

 • Liege

  بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه

هزینه های اسکان برای دانشجویان در کشور بلژیک :

 • خوابگاه در بلژیک ۲۰۰ الی ۴۰۰ یورو در ماه
 • اتاق سینگل ۵۰۰ یورو در ماه
 • آپارتمان بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو

در جداول زیر به بررسی اکثر هزینه های عمومی برای زندگی در بلژیک می پردازیم:

جدول هزینه مواد غذایی در بلژیک
اسکان دانشجویی در خارج از کشور
جدول هزینه مسکن در بلژیک
هزینه های تحصیل در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و کار دانشجویی

کار دانشجویی در خارج از کشور

بسیاری از افراد پس از اخذ ویزای تحصیلی بلژیک تمایل به مشغول شدن کار همزمان با تحصیل را در این کشور دارند تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. با توجه به قوانین کشور بلژیک دانشجویان می توانند اجازه کار ضمن تحصیل داشته باشند تا بتوانند بخشی از هزینه های زندگیشان را پوشش دهند. در جدول زیر میزان ساعات مجاز کار کردن برای دانشجویان در مقاطع مختلف دانشگاهی ارائه شده است :

جدول ساعات کار مجاز دانشجویان در بلژیک
کار ضمن تحصیل در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی ویزای همراه

ویزای همراه برای مهاجرت به خارج از کشور

ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی وضعیت همراه از جمله مواردی می باشد که برای افرادی که متاهل هستند بسیار حائز اهمیت می باشد. در کشور بلژیک برای افرادی که متاهل اند امکان الحاق همسر وجود دارد. با توجه به قوانین کشور بلژیک، در هنگام ارائه درخواست ویزای تحصیلی بلژیک زوجین باید حداقل بیست و یک سال داشته باشند، مگر اینکه در مواردی ازدواج قبل از حضور زوج مقیم در بلژيک انجام گیرد.

ویزای تحصیلی بلژیک و مدارک مورد نیاز جهت ویزای همراه بر اساس موارد زیر می باشد:

 • دو عدد فرم جهت درخواست ويزا
 • 4 قطعه عکس شناسایی
 • گذرنامه معتبر
 • سند ازدواج (با ترجمه هلندی، فرانسوی، آلمانی)
 • کپی از صفحات شناسنامه (با ترجمه هلندی، فرانسوی، آلمانی)
 • سند طلاق ( در صورت وجود )
 • گواهی فوت همسر (در صورت وجود)
 • عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی
 • عدم سوء پیشینه

تمامی درخواست ها بايد توسط دادگستری و وزارت امور خارجه مورد تائيد قرار گیرد. متقاضیان، توسط سفارت از تصميمات در خصوص تقاضا ويزای خود مطلع خواهند شد.

ویزای تحصیلی بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک

Top 10 Universities in Belgium

ویزای تحصیلی بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک و بررسی رنکینگ آن ها در این قسمت از مقاله تقدیم حضور شما متقاضیان محترم می گردد. در جدول زیر تعداد ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های بلژیک و رتبه بندی آن ها مورد بررسی قرار گرفته است.

جدول 10 دانشگاه برتر کشور بلژیک
تحصیل در دانشگاه های بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

همانطور که گفته شد، برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک قبل از درخواست ویزا باید از دانشگاه یا کالج پذیرش تحصیلی گرفته باشید و بابت پذیرش هزینه پرداخت نمایید. برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک باید شرایط زیر احراز گردد :

مدارک مورد نیاز ویزا
 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت
 • اثبات پذیرش تحصیلی در کشور بلژیک
 • داشتن تمکن مالی مورد نیاز
 • تحت پوشش بودن بیمه سلامت
 • ترجمه همه مدارک الزامی می باشد
 • نام عدم سوء پیشینه

الزامات زبان برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک (داشتن یکی از این موارد زیر الزامی می باشد) :

 • انگلیسیTOEFL یا آیلتس
 • هلندی NT2-II دیپلم
 • فرانسوی DELF یا DALF
 • آلمانیDSH یا TestDaF

ویزای تحصیلی بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل

بسیاری از دانشجویان به دنبال این می باشند که پس از تحصیل بتوانند اقامت کشور بلژیک را اخذ نمایند. طبق قوانین حاکم بر کشور بلژیک، دانشجویان تبعه خارجی پس از اتمام ویزای تحصیلی بلژیک باید به کشور خود باز گردند. برخلاف کشورهای دیگر اروپایی مثل اتریش، آلمان، هلند و دانمارک، مقامات دولتی به دانشجویان اجازه نمی دهند که پس از اتمام تحصیل و انقضای ویزای تحصیلی بلژیک ، بتوانند در این کشور بمانند و به جستجوی کار بپردازند. با این اوصاف دانشجویان تبعه خارجی باید قبل از به اتمام رسیدن تحصیلشان اقدامات لازم را در جهت تمدید اقامت خود انجام دهند.

کار ضمن تحصیل ـ کار دانشجویی

به دلیل اینکه کشور بلژیک به دانشجویان اجازه اقامت پس از تحصیل نمی دهد، دانشجویان باید با توجه به استانداردها با آگاهی کامل در این مسیر قدم بگذارند. یکی از روش هایی که دانشجویان می توانند سریعا پس از تحصیل نوع ویزای خود را تغییر دهند و اقامت خود را تمدید نمایند، دریافت مجوز کار می باشد، تا بتوانند به این واسطه اقامت این کشور را اخذ نماید.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در مورد کار در بلژیک

مقاله مرتبط

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و وضعیت اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل

افراد غیر اروپایی که تصمیم دارند بیش از ۹۰ روز در این کشور باشند و تمایل به اخذ ویزای تحصیلی در بلژیک را دارند، باید قبل از رسیدن به این کشور ویزای نوع D را اخذ نمایند. در واقع اگر دانشجویان بتوانند از دانشگاه های کشور بلژیک پذیرش بگیرند، می توانند ویزای تحصیلی بلژیک را دریافت نمایند. اقامت تحصیل در بلژیک موقتی می باشد و اقامت از طریق تحصیل در بلژیک هر ساله باید تمدید گردد. با توجه به قاعده کلی تمامی افراد غیر اروپایی به طور قانونی حضورشان به مدت ۵ سال در این کشور الزامی می باشد، تا بتوانند اقامت دائم کشور بلژیک را اخذ نمایند و بعد از ۶ سال با رعایت موازین می توانند درخواست تابعیت دهید. مدارک لازم برای تبدیل اقامت دائم به تابعیت در کشور بلژیک عبارتند از :

 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • اثبات نمودن اقامت قانونی در کشور بلژیک
 • تمکن مالی
 • گواهی سلامت
 • عدم سوءپیشینه
 • گواهی وضعیت تاهل
 • بیمه نامه
 • اثبات پرداخت مالیات در طی مدت اقامت در بلژیک

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ویزای تحصیلی بلژیک و سخن پایانی

ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط اخذ آن به طور کامل و جز به جز در این مقاله مورد بررسی قرار گردید. همان طور که در مطالب فوق خواندید زبان رایج در کشور بلژیک به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی می باشد، که یکی از معایب این کشور به شمار می آید. زیرا دانشجویانی که تصمیم دارند پس از تحصیل اقامت این کشور را اخذ نمایند یا کار ضمن تحصیل داشته باشند تمایل ندارند درگیر زبان سوم یا چهارم شوند. به دلیل اینکه اخذ ویزای تحصیلی بلژیک برای ایرانی ها سخت شده است بهتر است با آگاهی کامل کشور مورد نظر را انتخاب نمایید. شما عزیزان باید نکات مثبت و منفی را کنار هم بگذارید و بعد ویزای تحصیلی بلژیک را اخذ کنید. از این رو به شما پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک با مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور و همکار مشاوره ای MIE اتریش تماس حاصل نموده و با مشورت با مشاوران موسسه اطلاعات رایگان به دست آورید. همچنین می توانید در قسمت انتهای مقاله، در قسمت دیدگاه نظرات و پرسش های خود را بیان نموده و پاسخ خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ