چگونه ویزای تحصیلی آمریکا بگیریم؟

هدف از این نگارش نوشتار

شاید برایتان سوال باشد آیا با وجود شرایط پیش آمده آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای متقاضیان تحصیل ایرانی در این کشور وجود دارد؟

مدارک ویزای تحصیلی آمریکا و شرایط تمدید آن نیز شاید برایتان سوال باشد.

در این نوشتار علاوه بر موارد فوق و دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا به بررسی ویزای تحصیلی آمریکا با همسر یا بصورت سینگل نیز خواهیم پرداخت.

لطفا در ادامه با ما همراه باشید

ویزای دانشجویی آمریکا

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویزای دانشجویی آمریکا و مقدمه ای بر آن

ویزای دانشجویی آمریکا ، شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به جهت تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در آمریکا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقاطع مختلف چیست؟ در چه صورتی می توان به بورسیه تحصیلی آمریکا دست یافت؟ هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا چقدر است؟ آیا می توان با اخذ ویزای دانشجویی آمریکا به اقامت و تابعیت این کشور دست یافت؟ بهترین دانشگاههای آمریکا کدامند؟ در این مقاله به این سوالات و دیگر سوالات در باب اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و به طور کلی مهاجرت تحصیلی به آمریکا پاسخ خواهیم داد و مهم ترین نکات پیرامون آن را خدمت شما عزیزان بیان خواهیم نمود. در حال حاضر با سر کار بودن دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده ، تمامی راههای مهاجرت و اخذ اقامت آمریکا ( نظیر مهاجرت از طریق کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی ) برای ایرانیان مسدود شده است و در برهه کنونی تنها از طریق مهاجرت تحصیلی می توان به این کشور ورود پیدا کرد. شایان ذکر است که اخذ ویزای توریستی آمریکا به بهانه های مختلف نظیر گردشگری، دیدار خانواده و آشنایان و … نیز بسیار مشکل و به اصطلاح عامیانه نشدنی است. امید داریم که با نگارش این مقاله تمامی ابهامات شما در باب اخذ ویزای دانشجویی آمریکا را بی پاسخ نگذاشته باشیم، علی ای حال، در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش تماس برقرار نموده و با مطرح کردن ابهامات مهاجرتی خود در باب مهاجرت تحصیلی به آمریکا یا هر کشور دیگر بصورت رایگان از مشاوره تلفنی برخوردار شده و ابهامات خود را مرتفع نمایید.

در ادامه نوشتار ویزای دانشجویی آمریکا به طرح مباحثی در باب عناوین زیر خواهیم پرداخت :

شرایط عمومی ویزای دانشجویی آمریکا چیست؟

به طور کلی، اتباع دیگر کشور هایی که قصد ورود به ایالات متحده آمریکا را دارند، نیازمند اخذ ویزا هستند، خواه این ویزا یک ویزای non-immigrant‌ ویزا باشد که برای اقامت موقت اخذ می گردد و خواه یک ویزای immigrant‌ ویزا باشد به جهت اقامت دائم. لذا اگر قصد تحصیل در آمریکا دارید، می بایست ویزای دانشجویی آمریکا یا ویزای دانش آموزی این کشور را اخذ نمایید که رشته تحصیلی شما و مدرسه و دانشگاه مقصد تحصیل تان معین می کند که ویزای دانشجویی آمریکا ی شما از نوع F‌ باشد یا M .

شرایط اخذ انواع ویزای دانشجویی آمریکا ـ شرایط اخذ انواع ویزای تحصیلی آمریکا

از دیگر ویزاهای دانشجویی و  ویزاهای تحصیلی آمریکا می توان به ویزاهای زیر نیز اشاره کرد :

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1‌ :

شاید بتوان گفت که مشهور ترین ویزای دانشجویی آمریکا ، ویزای F-1 باشد.  همانطور که در جدول بالا به آن اشاره شده است، ویزای نوع F-1‌ برای ورود به دانشگاهها، کالج ها، دبیرستانها، مدارس ابتدایی خصوصی، سمینارها، هنرستانها و … کاربرد دارد. چنانچه متقاضی اخذ ویزای دانشجویی آمریکا تمایل داشته باشد که بعنوان همراه، همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را با خود به آمریکا ببرد، می بایست برای همراهان ویزای F-2‌ را اخذ نماید.

ویزای تحصیلی آمریکا از نوع F-1 و ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع B-2‌ :

این ویزای دانشجویی آمریکا برای آن دسته از متقاضیانی صادر می گردد که قصد دارند در کشور آمریکا یک دوره تحصیلی یا آموزشی کمتر از ۶ ماهه را بگذرانند. شایان ذکر است که متقاضی با اخذ این نوع ویزا قادر نخواهد بود همرهانش را با خود به آمریکا ببرد.

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع M-1 :

تفاوت ویزای دانشجویی از نوع M-1 با دیگر ویزاهای دانشجویی آمریکا این است که برای متقاضیانی که قصد دارند در رشته هایی نظیر فنی و حرفه تحصیل نمایند، صادر می شود. متقاضیان می توانند برای با خود بردن همراهان و اعضای خانواده اش ( همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال ) ، درخواست ویزای M-2‌ نماید.

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع J-1  :

ویزای دانشجویی آمریکا از نوع J-1 به ویزای فرصت مطالعاتی آمریکا نیز شهرت دارد و برای متقاضیانی که به قصد تحقیق یا تدریس به کشور آمریکا ورود می نمایند، صادر می گردد. مدت زمان اعتبار این ویزا بسته به طول دوره خواهد بود، لکن عموما متقاضی می بایست پس از گذشت ۲ سال  از آمریکا خارج گردد و برای ادامه فرصت مطالعاتی اش مجددا اقدام به اخذ این ویزا نماید. بمنظور با خود بردن همراهان که شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال می باشند، در این خصوص ویزای J-2 اخذ می گردد.

مقاله مرتبط

تحصیل در دانشگاه هاروارد آمریکا

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ویزای تحصیلی آمریکا

مقاله مرتبط

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع کارشناسی چیست؟

برای بسیاری از دانش آموزان مقطع دبیرستان در ایران، علی الخصوص دانشجویان مدارس خاص نظیر تیزهوشان، اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع لیسانس ، بدون اغراق یک آرمان و آرزوی بزرگ است. تحصیل لیسانس در آمریکا ۴ سال به طول می انجامد و متقاضیان به جهت ورود به دانشگاههای این کشور در مقطع لیسانس ملزم به گذراندن آزمون SAT‌ می باشند. در واقع آزمون SAT‌ مهارت ها و توانایی دانش آموزان متقاضی ورود به دانشگاههای آمریکا را در زمینه های زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم و … مورد محک قرار می دهد و اخذ نمره بالا در این آزمون نمایانگر آمادگی دانش آموز به جهت ورود به کالج یا تحصیل در دانشگاه مورد نظر است. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع خصوصی و دولتی بودن دانشگاه، موقعیت و ایالتی که دانشگاه در آن واقع است و لایف استایل شخصی متقاضی از ۱۰ تا بیش از ۳۰ هزار دلار آمریکا متغیر است. هر چند گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس در این کشور امکان پذیر اما بسیار مشکل است، اما با توجه به گران بودن شهریه دانشگاهها و کرایه خوابگاههای دانشجویی، بهتر است برای قبل از هر اقدامی ارزان ترین دانشگاههای آمریکا را بشناسید، سپس جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا برای تحصیل در مقطع لیسانس اقدام نمایید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور ـ تحصیل در مقطع لیسانس در خارج از کشور

تحصیل در دانشگاه های ارزان آمریکا
تحصیل در آمریکا بدون نیاز به مدرک زبان
چگونگی تحصیل رایگان در آمریکا

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد چیست؟

بمنظور اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا، ارائه مدرک معتبر لیسانس به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی الزامی است. مدت زمان تحصیل در این مقطع عموما ۲ سال است اما در رشته هایی خاص نظیر روزنامه نگاری حتی با ۱ سال می توان فارغ التحصیل شد. متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های فنی-مهندسی و مدیریت کسب و کار ملزم به قبولی در آزمون GRE‌ یا GMAT‌ می باشند. برای تحصیل در رشته ای نظیر رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا قبولی در آزمونی موسوم به LSAT‌ از الزامات است. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این مقطع می بایست همانند دانشگاههای دیگر کشور پایان نامه خود را ارائه نمایند. شایان ذکر است که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا شدنی و امکان پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور ـ تحصیل در مقطع فوق لیسانس در خارج از کشور

شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع دکترا چگونه است؟

برای اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی آمریکا و تحصیل در مقطع دکتری در این کشور ، ارائه مدرک معتبر فوق لیسانس به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی از الزامات است. متقاضیان به منظور اخذ پذیرش می بایست با استاد راهنما یا سوپر وایزر وارد مذاکره شوند و با تأیید وی اقدام به اخذ پذیرش نمایند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا ۴ تا ۵  سال به طول می انجامد. متقاضیان در دو سال ابتدایی این مقطع، در کلاسهای تدریس و سمینارها شرکت نموده و واحد آموزشی خود را می گذرانند و دو تا سه سال انتهایی را به Research‌ و ارائه تز دکترای خود می گذرانند. متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع دکتری می بایست دارای رزومه ای بسیار قوی از مقالات ارائه شده در مجلات معتبر علمی، سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی و دیگر جوایز یا آثار علمی معتبر باشند.

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در خارج از کشور ـ کارشناسی ـ کارشناسی ارشد ـ دکتری در خارج از کشور

تحصیل دکترا در آمریکا

چه بورسیه هایی برای تحصیل در آمریکا وجود دارد؟

چنانچه مایل به مهاجرت تحصیلی به آمریکا و اخذ ویزای دانشجویی آمریکا هستید، این امکان برای شما وجود دارد که از بورسیه هایی که بصورت کامل یا جزئی هزینه های شهریه و زندگی دانشجویی تان را پوشش دهند، برخوردار شوید. دولت ایالات متحده آمریکا و همچنین دانشگاههای این کشور برای دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان بومی این کشور، هر ساله بورسیه های تحصیلی را اختصاص می دهند که در این بخش از مقاله ویزای دانشجویی آمریکا ، در قالب لیست، بورسیه های تحصیلی که در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و PhD‌ در این کشور قابل دریافت هستند، ارائه گردیده است:

بورسیه تحصیلی موسوم به American Association on Health and Disability(AAHD)

انجمن آمریکایی که در زمینه سلامتی و معلولیت فعالیت دارد، یک بورسیه تحصیلی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته سلامتی و معلولیت برای دانشجویان فراهم نموده است. این یک بورسیه کامل نیست و به دانشجویان مبلغ ۱۰۰۰ دلار در سال کمک هزینه پرداخت می نماید. شایان ذکر است که تنها دانشجویان بومی آمریکا واجد صلاحیت دریافت این بورسیه می باشند.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه AAHD

بورسیه جهانی در دانشگاه ایالتی Kent در آمریکا برای سال ۲۰۲۰

این بورسیه جزئی برای دانشجویان بین المللی علاقمند به تحصیلی در تمامی رشته ها در مقطع لیسانس قابل دریافت است.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه دانشگاه ایالتی Kent‌ آمریکا

بورسیه برنامه پژوهشی Tile VIII برای سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱  

این بورسیه برای دانشجویان آمریکا در مقطع دکترا در رشته های مرتبط به علوم انسانی و اجتماعی قابل دریافت است.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه برنامه پژوهشی Tile VIII

بورسیه دانشگاه تکنولوژی آرکانزاس

دانشگاه تکنولوژی آرکانزاس فرصت تحصیل برای دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در لیسانس در همه مقاطع دانشگاه آرکانزاس فراهم می کند.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه دانشگاه تکنولوژی آرکانزاس

بورسیه اتحادیه بین المللی ریاضی

اتحادیه بین المللی ریاضی یک فرصت تحصیلی برای کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در رشته ریاضیات در اتحادیه ریاضی بین المللی فراهم می کند.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه اتحادیه بین المللی ریاضی

بورسیه تحصیلی Kitten Scholarships at Simmons University in US, 2019

دانشگاه سایمونز، یک فرصت تحصیلی برای دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در مقطع لیسانس در همه رشته فراهم می نماید.

جدول اطلاعات کامل در مورد بورسیه Kitten از دانشگاه سایمونز

بورسیه تحصیلی فولبرایت

این بورسیه تحصیلی، یک بورسیه کامل در کشور ایالات متحده آمریکاست و دانشجویان بین المللی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل ادامه دهند، می توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. این بورسیه همچنین می تواند به دانشجویان تحصیلات تکمیلی خارج از مدارج تحصیلی نیز اعطاء شود. بورسیه فولبرایت آمریکا هزینه های تحصیل، کتاب های درسی، هزینه های هواپیما، مصارف زندگی و بیمه درمانی را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی فولبرایت ـ Fulbright

این ها فقط تعدادی از بورسیه هایی است که شما می توانید بمنظور مهاجرت تحصیلی به آمریکا ضمن گرفتن ویزای دانشجویی آمریکا برای دریافت آنها درخواست دهید. خوشبختانه در کشور ایالات متحده آمریکا بورسیه های تحصیلی زیادی در دانشگاهها، مقاطع و رشته های تحصیلی متفاوت وجود دارد که شما با جستجو در گوگل و مراجعه به وبسایت های رسمی دانشگاهها یا وب سایت scholarships ads به بسیاری از آنها دست یابید و با دریافت اطلاعات کامل برای هر بورس قبل از Deadline‌ برای دریافت آنها درخواست دهید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله شرایط بورسیه تحصیلی آمریکا مراجعه نمایید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد بورسیه تحصیلی در آمریکا

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا چقدر است؟

یکی از مهترین دغدغه های افرادی که بدنبال اخذ ویزای دانشجویی آمریکا هستند، میزان هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در ایالات متحده آمریکا در حدود ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار دلار در سال است که این هزینه ها بطور میانگین در ماه به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهند رسید. البته این هزینه ها شامل هزینه های خوابگاه یا خانه های دانشجویی، غذا، مسافرت، خرید کتب درسی، پوشاک مناسب هر فصل و همچنین تفریحات می باشد. در زیر لیستی از هزینه های زندگی دانشجویی را به تفکیک هر بخش عنوان خواهیم کرد :

 • کتب درسی و دیگر لوازم مورد نیاز تحصیل در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال
 • هزینه مسافرت درون کشور ایالات متحده در حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار در سال
 • هزینه خوابگاه دانشجویی در حدود ۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در سال
 • هزینه زندگی در خارج کمپ و خوابگاههای دانشجویی و اجاره مسکونی در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه ( البته بستگی به موقعیت محل تحصیل شما دارد )
 • هزینه خورد و خوراک در حدود ۲۵۰۰ دلار در سال خواهد بود ( اگر شما وعده های غذایی زیادی نداشته باشید )
 • هزینه پوشاک در حدود ۵۰۰ دلار بصورت سالانه برآورد می شود ( اگر شما در یک منطقه سرد در حال تحصیل باشید )
 • هزینه های شخصی و متغیر نیز در حدود ۲۵۰۰ دلار در سال می باشد

جدول زیر نیز می تواند دید خوبی از هزینه های تقریبی ماهیانه زندگی دانشجویی در آمریکا را به شما ارائه دهد :

هزینه های تقریبی ماهیانه زندگی دانشجویی در آمریکا

شایان ذکر است که این مقادیر از زندگی دانشجویی در هر ایالت متفاوت از دیگر ایالت های آمریکاست.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در آمریکا

شرایط کار دانشجویی در آمریکا چگونه است؟ آیا دانشجویان خارجی اجازه کار دانشجویی دارند؟

هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا نه تنها برای دانشجویان بین المللی بلکه خود دانشجویان بومی این کشور بالاست و کار دانشجویی ضمن تحصیل می تواند در کاهش برخی از این هزینه دانشجویان را یاری نماید. بسیاری از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی متقاضی اخذ ویزای دانشجویی آمریکا همواره به دنبال پاسخ این سوال می گردند که آیا امکان کار دانشجویی ضمن تحصیل در آمریکا برای آنها وجود دارد یا خیر؟ اگر بخواهیم به این سوال به صورت کوتاه پاسخ دهیم، بله! اما دانشجویان بین المللی بمنظور کار ضمن تحصیل در آمریکا دارای محدودیت هایی هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

دانشجویان بین المللی که دارای ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1 و M-1 هستند، این اجازه را دارند که در محیط کمپ دانشجویی خود در قالب برنامه های آموزشی ویژه به کار دانشجویی پرداخته و برخی از هزینه های خود را پوشش دهند. یکی دیگر از محدودیت هایی که در زمینه کار دانشجویی در آمریکا وجود دارد این است که دانشجویان مجوز کار دانشجویی را در خارج از کمپ دانشجویی در طول سال اول تحصیل خود ندارند. از جمله کار های دانشجویی که در محیط کمپ دانشگاه قابل انجام است، می توان به کار در کتابخانه، کافه تریا و همچنین مرکز دانشجویی هر دانشگاه اشاره کرد.

دانشجویان متقاضی اخذ ویزای دانشجویی آمریکا می توانند پس از اتمام سال اول تحصیلی خود در خارج از کمپ دانشگاه در قالب یک سری برنامه های ویژه به کار دانشجویی پرداخته و بدینوسیله با کسب درآمد به پوشش برخی از هزینه های تحصیل خود پردازند. این برنامه های ویژه شامل :

 • آموزش عملی اختیاری یا Optional Practical Training (OTP)
 • آموزش عملی اختیاری در زمینه ریاضیات، مهندسی، تکنولوژی و علوم Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) Optional Practical Training Extension‌
 • آموزش عملی در زمینه تحصیل دانشجو Curricular Practical Training (CPT)‌

برنامه OPT برنامه ای است که به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد در ایالات متحده آمریکا به صورت موقت تا حداکثر ۱۲ ماه به کار مشغول شوند. این برنامه ۱۲ ماهه می تواند هم قبل از پایان تحصیلی دانشجویان به پایان برسد و هم بعد از آن؛ اما خاطر نشان می کنیم که دانشجویان بین المللی مجازند که مجموعا ۱۲ ماهه این فرآیند را چه پیش از اتمام و چه پس از اتمام مقطع تحصیلی خود به انجام برسانند.

ویزای دانشجویی آمریکا و کار دانشجویی

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در آمریکا و ویزای تحصیلی آمریکا

آیا همراه داشتن یا سینگل بودن در اخذ ویزای دانشجویی آمریکا تأثیری دارد؟

این امکان برای دانشجویان بین المللی متقاضی اخذ ویزای دانشجویی آمریکا فراهم است که در هر زمان برای پیوستن همراه و وابستگان درجه یک شان به خود در آمریکا درخواست دهند. وابستگان یا در اصطلاح Dependents‌ بعنوان همسر ( شریک زندگی ) و فرزندان مجرد خرد سال تعریف می شوند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی که دارای ویزاهای تحصیلی F-1 و J-1‌ هستند، واجد صلاحیت ارائه درخواست جهت الحاق فرزندان بالای ۲۱ سال شان به خود نمی باشند. همراهان یک دانشجوی بین المللی متقاضی تحصیل در آمریکا می توانند به جهت اخذ ویزای F-2 و J-2 شان درخواست دهند؛ واضح تر آنکه همراهان می توانند هم بصوت همزمان با متقاضی به ایالات متحده ورود نمایند و هم می توانند پس از ورود متقاضی به خاک آمریکا و مدتی پس از شروع سال تحصیلی اش به وی بپیوندند.

یکی از مهمترین نکات به منظور بردن همراهان با خود به آمریکا این است که به دولت این کشور نشان دهید که از توانایی مالی کافی به منظور حمایت اقتصادی از خود و خانواده تان در خاک آمریکا برخوردار می باشید. بعنوان مثال یکی از نیازمندیهای بردن همراه برای تحصیل در دانشگاه ویسکانسین این است که اثبات کنید به ازای همسر مبلغ ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار و به ازای هر فرزند مبلغ ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار بر روی حساب شما وجود دارد. دولت ایالات متحده آمریکاست که دانشگاهها را ملزم می کند تا این قبیل شروط را برای دانشجویان بین المللی بمنظور ارائه درخواست جهت الحاق همراه وضع نماید.

ویزای تحصیلی و بررسی ویزای همراه

برترین دانشگاههای آمریکا کدامند؟

طبیعی است که متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا از جدیدترین رنکینگ بین المللی دانشگاه های این کشور در سال ۲۰۱۹ آگاهی داشته باشند و معتبرترین دانشگاههای آن را بشناسند تا بنا بر سطح دانش، تخصص و حوزه تحقیقاتی خود بتوانند درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه مناسب را داشته باشند. دانشگاه MIT به مدت ۷ سال متوالی، مقام بهترین دانشگاه جهان و ایالات متحده آمریکا به خود اختصاص داده است. دانشگاه کلمبیا نیز در سال ۲۰۱۹ با پیشرفت خود توانسته است در رنکینگ بین المللی QS‌ ۲ رتبه صعود کرده و به رتبه ۱۶ دست یابد.

لیست برترین دانشگاههای ایالات متحده آمریکا در سال 2019

در زیر نیز دانشگاههای معتبر آمریکا در سال ۲۰۱۹ با رنکینگ داخلی ۱۱ تا ۲۰ را مشاهده می نمایید :

جدول لیست دانشگاههای معتبر آمریکا در سال 2019 با رنکینگ داخلی 11 تا 20

تحصیل رایگان در دانشگاه هاروارد و آکسفورد
تحصیل در دانشگاه اوهایو آمریکا
تحصیل در دانشگاه شیکاگو در آمریکا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای دانشجویی آمریکا چیست؟

هر دانشجوی بین المللی متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاههای آمریکا، نیاز خواهد داشت که برای ورود به این کشور و اقامت تحصیلی خود، ویزای دانشجویی آمریکا را اخذ نماید. برای اغلب دانش آموزان یا دانشجویان متقاضی تحصیل در آمریکا ، ویزای F-1 صادر می گردد. طرح کلی پروسه اخذ ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1 را می توان در فلوچارت زیر نمودار ساخت که در ادامه به ارائه توضیحاتی در خصوص آن خواهیم پرداخت :

فلوچارت پروسه اخذ ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1

اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاههای مورد تأیید SEVP

قبل از ارائه درخواست جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا F-1 ، شما باید به یکی از مدارس یا دانشگاههای که مورد تأیید SEVP یا Student and Exchange Visitor Program می باشد، درخواست پذیرش داده و پذیرش خود را اخذ نمایید.

پرداخت هزینه SEVIS و دریافت I-20

به محض اینکه درخواست شما مبنی بر اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر مورد تأیید واقع شد، می بایست به منظور ثبت نام در Student and Exchange Visitor Information System (SEVIS) هزینه SEVIS I-901 را بپردازید. سپس دانشگاه یا مدرسه مورد نظر شما فرم I-20 را برای شما تدارک خواهد دید. این فرم I-20 به آفیسر صدور ویزایی که قرار است با شما در سفارت مصاحبه نماید، ارائه خواهد شد. اگر همسر یا فرزندان شما قصد داشته باشند که حین تحصیل تان در آمریکا با شما اقامت داشته باشند، نیاز است که به صورت جداگانه فرم I-20 برای هر یک از آنها به آفیسر ارائه گردد، اما همراهان نیازی ندارند که در SEVIS ثبت نام نموده و هزینه ای پرداخت نمایند.

پر کردن فرم درخواست ویزا

نحوه درخواست به جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا نوع F-1 بسته به نوع سفارت یا کنسولگری که شما با آن مکاتبه می کنید، متفاوت خواهد بود. شما حتما باید هزینه اپلیکیشن ویزای خود را پرداخت نمایید که این هزینه به هیچ عنوان به شما مستردد نخواهد شد. پر کردن فرم درخواست ویزای F-1 به صورت اینترنتی قابل انجام است که این قابلیت به شما اجازه می دهد که فرم DS-160 را کامل نموده و از آن پرینت بگیرید تا آن را با خود به قرار مصاحبه با آفیسر ببرید.

تعیین وقت سفارت و آماده شدن برای مصاحبه

پس از پر کردن فرم های مذکور شما می بایست از سفارت یا کنسولگری ایالات متحده وقت مصاحبه بگیرید. وقت تعیین شده توسط سفارت برای مصاحبه با شما بسته به موقعیت، فصل و دسته بندی ویزا متنوع است. پس هر چه زود تر برای اخذ ویزای دانشجویی آمریکا اقدام کنید، بهتر است. یک ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1 می تواند تا ۱۲۰ روز قبل از شروع دوره تحصیلی شما در آمریکا صادر شود، اما شما قادر خواهید بود که تنها ۳۰ روز پیش از شروع ترم تحصیلی تان به خاک آمریکا ورود کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1 که باید در مصاحبه سفارت به آفیسر ارائه دهید، عبارتند از :

 • یک پاسپورت معتبر
 • اپلیکیشن ویزای غیر مهاجر ، فرم DS-120
 • رسید پرداخت هزینه فی ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1
 • یک قعطه عکس پاسپورت
 • ارائه گواهی تأیید صلاحیت برای اخذ ویزای غیر مهاجر F-1 و فرم وضعیت دانشجو ( فرم I-20 )

سایر مدارک مورد نیاز که ممکن است توسط آفیسر از شما خواسته شود، شامل رونویس تحصیلی، دیپلم های تحصیلی، مدارج تحصیلی و گواهی های تحصیلی خواهد بود. همچنین شما می بایست با ارائه مدارکی اثبات کنید که پس از پایان تحصیلات، قصد ماندن در آمریکا را ندارید و به کشور خود بازخواهید گشت. مهم تر از همه اینها نیز ارائه مدارکی دال بر اثبات برخورداری از تمکن مالی جهت تحصیل در این کشور می باشد که این امر با ارائه پرینت حساب های بانکی و سایر طرق دیگر امکان پذیر است.

وضعیت پیدا کردن کار پس از تحصیل در آمریکا چگونه است؟

به صورت تلویحی اشاره کردیم که بهترین راه شروع کار در آمریکا وقتیکه در حال تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی لیسانس و فوق لیسانس هستید، کار در کمپ دانشگاه بعنوان یک اینترن در بخشی از برنامه تحصیلی خودتان است. هر چه مهارت های کاری خود را در زمینه رشته تحصیلی تان تقویت کنید و حتی تعداد مهارتها و تخصص خود را بالا ببرید، شانس شما در آینده پس از اتمام تحصیل به جهت دریافت یک پیشنهاد کاری و جلب حمایت یک کارفرمای آمریکایی بیشتر خواهد بود. اینتر شدن یک راه ایده آل برای توسعه مهارت هایتان است. لذا بهتر است که در مورد شغل مورد علاقه و اهداف شغلی خود در آمریکا بیشتر یاد بگیرید و صلاحیت های خود را به یک کارفرما نشان دهید. طبق آمار، بیش از نیمی از دانشجویان به طور مستقیم دوره اینترنی خود را به یک پیشنهاد کاری تبدیل می نمایند.

اگر دارای یک ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1‌ هستید، اجازه کار از طریق CPT‌ را در زمینه تحصیلی خود دارید. شما ضمن کار از طریق برنامه اینترنی CPT‌ و اتمام پروژه های محوله در طول این دوره اینترنی به کارفرمایان نشان خواهید داد که صلاحیت های لازم برای دریافت یک پیشنهاد شغلی را دارا هستید.

یک سوال که ممکن است برای بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا پیش بیاید این است که آیا پس از فارغ التحصیلی در آمریکا برای کار در آمریکا نیازی به دریافت یک پیشنهاد شغلی دارند یا خیر؟

ضرورتا خیر! اگر بیش از حداقل یک سال تحصیلتان در آمریکا گذشته باشد، صلاحیت دریافت OPT‌ را در زمان فارغ التحصیلی دارید. گفتیم که OPT‌ مخفف Optional Practical Training یا « آموزش عملی اختیاری » است که می تواند به شما اجازه کار در آمریکا  تا به مدت حداکثر ۱۲ ماه پس از فارغ التحصیلی را بدهد.

OPT یک بعنوان ملحقات ویزای F-1 به شما اجازه می دهد که در زمینه تحصیلی خود به دنبال کار بگردید. برخلاف دیگر ویزاهای کاری آمریکا، داشتن OPT‌ مشروط به برخورداری از یک پیشنهاد کاری نیست و بدون نیاز به دریافت یک پیشنهاد کاری می توانید به کار بپردازید.

برنامه ریزی برای مهاجرت به خارج از کشور ـ برنامه ریزی مهاجرتی

همانطور که شاید دریافته باشید، OPT یک مجوز کار موقت ۱۲ ماهه می باشد و حداکثر تا یک سال پس از پایان تحصیل، منقضی خواهد شد. در این نقطه است که شما نیاز به اخذ یک Job Offer‌ یا دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای آمریکا خواهید داشت. بعبارت بهتر برای اینکه به کار در آمریکا ادامه دهید می بایست ویزای دانشجویی آمریکا از نوع F-1‌ خود را تبدیل به ویزایی موسوم به Employer-Sponsored Visa‌ کنید. ویزای حمایت کارفرمایان در آمریکا اغلب با عنوان H1B‌ یاد می شود که مربوط به مشاغل خاص است. بمنظور اخذ ویزای H1B‌ نیازمند به استخدام درآمدن برای یک کارفرمای آمریکای دارید. کارفرمای شما می بایست درخواست استخدام شما را به US. Lottery‌ ارائه دهد که در آپریل هر سال، کارفرمایان می توانند تنها یک بار در طول کل سال این درخواست را داشته باشند. لذا اگر Deadline آن را از دست بدهید، می بایست تا آپریل سال آینده منتظر بمانید.

هر ساله بسته به تعداد درخواست ها ۸۵۰۰۰ ویزا یا بیشتر صادر خواهد شد و بسته به سال ۳۰ درصد تا ۵۰ درصد درخواست ها ویزا دریافت خواهند نمود که به طور معمول ۴ تا ۵ ماه پس از برگزاری لاتاری ( قرعه کشی ) صادر خواهند شد. شما صلاحیت کار در آمریکا را تا زمانی که ویزای کاری دریافت نمایید، نخواهید داشت، لذا تا دریافت ویزای کاری می بایست در کشور خود منتظر بمانید تا ویزای شما صادر گردد. ویزای H1B خود مجوزی خواهد بود که مجددا به خاک آمریکا ورود کنید.

بمنظور اخذ ویزاهای H1B که بوسیله لاتاری اهدا می شوند، به طور معمول باید مهارت های تخصصی “حرفه ای” مانند علوم، حسابداری، تجزیه و تحلیل داده ها، پزشکی، توسعه محصول تخصصی، علوم کامپیوتری و مهندسی را دارا باشید. شایان ذکر است که ویزاهای H1B غیر لاتاری برای کارمندان در بخش غیر انتفاعی نیز صادر می شود. یک کارفرمای غیر انتفاعی می تواند یک موسسه آموزشی، تحقیقاتی، بیمارستان یا موسسه دولتی باشد. اگر به دنبال استخدام در بخش غیر انتفاعی هستید، مطمئن شوید و این گزینه را بررسی کنید. در حال حاضر برخلاف ویزاهای H1B که از طریق لاتاری صادر می گردد، هیچ محدودیتی در مورد ویزاهای H1B غیر انتفاعی وجود ندارد و در طول سال صادر می شوند. لازم به ذکر است که ویزای کاری H1B در دسته ویزاهای non-immigrant ویزاها قرار می گیرد و منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت آمریکا نمی گردد.

ویزای H1B آمریکا

وضعیت اقامت پس از اتمام تحصیل در آمریکا چیست؟

همانطور که در بخش های قبلی مقاله اشاره شد، شما به منظور اخذ ویزای دانشجویی آمریکا در حین مصاحبه سفارت به آفیسر صادر کننده ویزا اثبات کنید که پس از تحصیل به میهن خود بازخواهید گشت و در آمریکا ماندگار نخواهید شد. اساسا مهاجرت از طریق تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی در تمامی کشور های منجر به اخذ اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت نخواهد شد و فرض بر این است که متقاضی پس از پایان اتمام تحصیلات خود به موطن خود باز می گردد. اما بسیاری از متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا و تحصیل در این کشور همواره به این فکر می کنند که آیا امکان اخذ اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت آمریکا پس از تحصیل برای شان وجود خواهد داشت یا خیر؟

پاسخ آری است. همانطور که اشاره نمودیم اگر پس از تحصیل بتوانید در آمریکا کار پیدا کنید می توانید به اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا دست یابید. از جمله راههای دیگری که پس از تحصیل می توانید به گرین کارت و به طبع آن به پاسپورت آمریکا دست یابید، می توان به اخذ ویزای کاری EB-3‌ ، ازدواج با یک شهروند آمریکایی حین تحصیل و سرمایه گذاری در آمریکا و راه اندازی یک کسب و کار در این کشور اشاره نمود. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور به نگارش رسیده است؛ لازم به ذکر است که هر گونه نسخه برداری از آن به هیچ عنوان مورد رضایت این موسسه نبوده، شرعا حرام و قانونا قابل پیگیری است.

پاسپورت ایالات متحده آمریکا

اقامت پس از تحصیل در آمریکا
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
چگونگی تحصیل در بهترین دانشگاه های آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و نتیجه گیری

ویزای دانشجویی آمریکا به همراه تمامی نکات مهم و اساسی مرتبط با مهاجرت تحصیلی به آمریکا و تحصیل در آمریکا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. اشاره شد که هر چند رئیس جمهور کنونی آمریکا دونالد ترامپ راههای مهاجرت ایرانیان به آمریکا حتی از طریق لاتاری را مسدود نموده است، اما کماکان راه مهاجرت تحصیلی به آمریکا و اخذ ویزای دانشجویی آمریکا باز است. بهترین دانشگاههای جهان در آمریکا واقع شده اند و آرزوی هر طالب علم و دانشی است که در دانشگاههای این کشور مدارج بالای تحصیلی را طی نماید. چنانچه شرایط اخذ ویزای دانشجویی آمریکا را دارید، این امکان برای شما فراهم است که با توجه به مطالب موجود در این مقاله به هدف خود دست یابید. متقاضیانی که علاقمند به تحصیل پزشکی در آمریکا هستند نیز می توانند پس از تحصیل به مدت ۴ سال در رشته هایی نظیر داروسازی، زیست شناسی و … و قبولی در آزمونی موسوم به آزمون MCAT موفق به ورود به دانشکده پزشکی در این کشور شوند. امید است توانسته باشیم که به بهترین وجه به سوالات و ابهامات شما در باب اخذ ویزای دانشجویی آمریکا پاسخ داده باشیم اما در صورت وجود هر گونه سوال و ابهام در ذهن تان می توانید آنها را در قسمت پرسش و پاسخ همگانی یا در قسمت دیدگاههای همین مقاله مطرح و درج نمایید و تا در سریعترین زمان ممکن شبهات شما رفع گردد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 پاسخ
 1. Alireza Mojoudi گفته:

  سلام و عرض ادب
  آیا دانشجویانی که در آمریکا مشغول تحصیل هستند پس از دوسال که ویزای آنها منقضی میشه و باز مشغول تحصیل هستند،برای تمدید ویزا حتما باید از آمریکا خارج شوند و به سفارت بروند یا اینکه داخل آمریکا میتوانند ویزای تحصیلی خود را تمدید کنند،با تشکر

  Rating: ۴
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ارادت
   دوست عزیز برای تمدید ویزا نیاز به خروج از کشور نیست و شما در خاک آمریکا می توانید ویزای خود را تمدید نمائید .

   پاسخ
 2. نیکتا گفته:

  سلام
  مقالتون خیلی خوب بود. مرسی که اینقدر کامل و مفصل توضیح دادین. من یه سوالی داشتم اونم اینه که میشه از آمریکا بورسیه تحصیلی واسه دانش آموزا گرفت؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز امکان اخذ بورسیه در این مقطع از تحصیل بسیار مشکل هست و در شرایطی که فرد دانش آموز سابقه تحصیلی و پژوهشی عالی داشته باشد می توان برای اخذ بورسیه اقدام کرد.

   پاسخ
 3. mostafa gholampour گفته:

  سلا و عرض ادب. ایا در حال حاظر به ایرانی ها ویزای تحصیلی در امریکا رو میدن به خاطر این تحریم های که از سوی دولت امریکا لحاظ شده؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز با توجه به قوانین سخت گیرانه دولت آمریکا علیه ایرانیان اخذ ویزاهای این کشور با ریسک بسیار بالائی همراه هست .

   پاسخ
 4. فرخ گفته:

  سلام
  واقعا ممنون بابت مقالتون. خیلی کامل بود و جواب تمام سوالاتم رو گرفتم. فقط بفرمایید که من ۲۷ سالمه و لیسانس مکانیک دارم. ایلتس ۶ دارم میتونم برای امریکا اقدام کنم؟ مطئنن ویزا میشم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   ممنون از شما دوست عزیز در حال حاضر و با توجه به قوانین سختگیرانه دولت آمریکا عیله ایرانیان ویزای این کشور با ریسک بسیار بالائی همراه هست .

   پاسخ
 5. مهراد گفته:

  سلام بر شما
  میخواستم بدونم آیا امکان اخذ بورسیه در امریکا وجود داره؟ من ۱۸ سالمه و الان دانشجوی ترم اول دانشگاه امیرکبیر رشته برق هستم. آیلتس ۷ دارم. آیا شانسی دارم؟

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز در حال حاضر امکان اخذ ویزای تحصیلی با توجه به قوانین سختگیرانه دولت ترامپ با ریسک بسیار بالائی همراه هست. در نظر داشته باشید اخذ بورسیه در مقطع لیسانس به ندرت امکانپذیر می باشد .

   پاسخ
 6. فرشاد گفته:

  سلام خسته نباشید. سپاس از مقاله کامل شما در زمینه تحصیل در آمریکا، بنده ۲۸ سالمه و مدریت بازرگانی خوندم و آیلتس آکادمیک دارم و ۴ سال و نیم هست که فارغ التحصیل شدم می خواستم بپرسم با توجه به شرایطی که گفتم برای آمریکا چقدر شانس دارم، اقوام زیادی هم در آمریکا داریم.

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز شرایط شما برای اخذ پذیرش تحصیلی بسیار مناسب هست.ولی با توجه به قوانین سخت گیرانه دولت آمریکا علیه اتباع ایرانی ویزای شما با ریسک بسیار بالائی همراه خواهد بود.

   پاسخ
 7. samirahtmi گفته:

  سلام وقتتون بخیر آیا با توجه به تراول بن ترامپ امکان اخذ ویزای تحصیلی امریکا هم اکنون وجود داره ؟ و اینکه گپ تحصیلی برای امریکا چقدر در نتیجه ویزا مهمه
  ؟ ممنونم

  Rating: ۵
  پاسخ
  • mie malekpour31 گفته:

   سلام
   دوست عزیز متاسفانه در حال حاضر اخذ ویزای تحصیلی با ریسک بالائی همراه هست ولی غیر ممکن نیست و تحت شرایطی خاص صادر می گردد.امریکا از جمله کشورهائی هست که به گپ تحصیلی اهمیت زیادی می دهد

   پاسخ
 8. k گفته:

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون ، فقط برای هر مقاله یا نوشته ای که می زارین اگه تاریخ آن رو پای هر مقاله بنویسین خیلی خوب میشه. چونکه الان نمی دونیم که این اطلاعات به روز هستش یانه. نه فقط این صفحه کلا عرض کردم
  با تشکر

  Rating: ۵
  پاسخ