ویزای روسیه و بررسی آن

ویزای روسیه و راه های مهاجرت و اخذ اقامت و پاسپورت روسیه و هم چنین مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای روسیه در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی و تخصصی قرار خواهد گرفت. آیا ایرانی ها برای سفر به روسیه نیاز به دریافت ویزای روسیه دارند؟ شرایط اخذ ویزای روسیه به چه صورت است؟ وکیل معتبر و متخصص در امر ویزا چه کمکی به شما خواهد کرد؟ در ادامه ما به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت ، اخذ اقامت و تابعیت کشور های مختلف، توصیه می کنیم حتما ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را تهیه کرده و با تماشای آن با آگاهی کامل اقدام به مهاجرت نمایید. جهت مشاوره با کارشناسان ارشد و متخصصین امر می توانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس گرفته تا کارشناسان امر پاسخگوی تمامی سوالات شما سروران باشند.

در ادامه این مقاله سرفصل های زیر را تشریح خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید :

ویزای روسیه
 • ویزای روسیه و شرایط عمومی
 • ویزای روسیه و انواع ویزا
 • ویزای تحصیلی روسیه
 • ویزای کاری روسیه
 • ویزای درمانی روسیه
 • ویزاهای بلند مدت روسیه
 • ویزاهای دیگر روسیه
 • ویزای روسیه و مدارک لازم برای اقدام
 • ویزای روسیه و وکیل متخصص ویزا
 • ویزای روسیه و وقت سفارت ویزای روسیه
 • ویزای روسیه و توصیه های مهم
 • ویزای روسیه و سخن پایانی

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

ویزای روسیه و شرایط عمومی

کشور روسیه با نام رسمی Russian Federation وسیع ترین کشور جهان می باشد که در شمال اوراسیا قرار گرفته است. کشور روسیه با اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام شمالی هم مرز بوده و هم چنین با دریای سیاه، دریای بالتیک و دریای خزر نیز مرز مشترک دارد. قسمت اعظم مساحت روسیه را قسمت های خالی از سکنه تشکیل می دهد چرا که اکثر مناطق این کشور سردسیر می باشد و به همین دلیل امکان کشاورزی در اکثر نواحی روسیه امکان پذیر نیست. کشور روسیه به دو ناحیه روسیه آسیایی و روسیه اروپایی تقسیم بندی می گردد. مساحت این کشور بالغ بر ۱۷ میلیون کیلومتر مربع است. پایتخت و بزرگترین شهر روسیه، مسکو و واحد پول این کشور روبل (RUB) می باشد. زبان رسمی این کشور زبان روسی است که البته ۳۰ زبان رسمی دیگر نیز در مناطق مختلف این کشور وجود دارد.

پاسپورت روسیه از نظر میزان اعتبار به همراه کشور نیکاراگوئه در رتبه ۴۱ جهان وجود دارد. دارندگان پاسپورت این کشور می توانند بدون ویزا به ۸۱ کشور سفر کنند، برای سفر به ۳۷ کشور می توانند در فرودگاه درخواست ویزا نمایند و  برای ۸۰ کشور دیگر از ابتدای امر نیازمند اخذ ویزا می باشند.

اعتبار پاسپورت روسیه

اقتصاد کشور روسیه بر پایه صادرات نفت و گاز و هم چنین محصولات پتروشیمی، چوب و محصولات چوبی، فلزات و صنایع نظامی استوار است. در ادامه نمودار تولید ناخالص داخلی روسیه را بر حسب میلیارد روبل طی بازه ۱۰ ساله مشاهده می فرمایید:

نمودار تولید ناخالص داخلی روسیه

پرچم روسیه ـ مهاجرت به روسیه ـ ویزای روسیه

راههای مهاجرت به روسیه

ویزای روسیه و انواع ویزا

ویزای روسیه، که در ایران به آن روادید روسیه نیز گفته می شود، یک مجوز است که در یکی از صفحه های پاسپورت شما درج می گردد و نشان دهنده آن است که شما مجازید به روسیه وارد یا از آن خارج شوید و برای مدتی تعیین شده نیز حق اقامت در این کشور را خواهید داشت. در ادامه به معرفی و بررسی انواع ویزای روسیه می پردازیم:

 • Tourist Visa: ویزای توریستی یکی از انواع ویزای روسیه می باشد که جهت ورود به این کشور به منظور گشت و گذار صادر می گردد. ویزای توریستی روسیه ظرف نهایتا یک ماه از درخواست صادر شده و می تواند جهت یک تا دوبار ورود و خروج و نهایت ۳۰ روز اقامت مورد استفاده قرار گیرد. جهت اقدام برای این نوع ویزای روسیه ایرانیان می بایست به آژانس های توریستی مراجعه کرده و توسط این گونه موسسات اقدام نمایند.

ویزای توریستی روسیه

 • Private Visa: ویزای پرایوت یا خصوصی نوعی از ویزای روسیه است که به شهروندان خارجی که از دوست یا فامیل تبعه یا مقیم روسیه دعوت نامه ای داشته باشند اعطا می گردد. این دعوت نامه با نام priglashenie مدرکی رسمی است که می تواند توسط دوست یا اقوام فرد خارجی متقاضی این ویزا، در دفتر ویزای محلی وزارت امور داخلی روسیه به دست آید. مدت زمان اعتبار این ویزا نهایت تا ۳ ماه بوده و می تواند جهت یک یا دو بار ورود صادر گردد.

 

 • Business Visa: ویزای کسب و کار یا ویزای تجاری یکی از انواع ویزای روسیه می باشد و به شهروندان خارجی که با اهداف تجاری قصد ورود به روسیه دارند اعطا می گردد. این نوع ویزای روسیه می تواند تک ورودی، دو ورودی (معتبر به مدت ۳ماه) و چند ورودی (معتبر تا یکسال) باشد. ارائه مدارک زیر جهت اخذ این ویزا الزامی می باشد:
 • اصل دعوت نامه (Priglashenie) صادر شده توسط سرویس مهاجرت فدرال محلی. تمامی شرکت های دولتی و خصوصی و موسسات مستقر در مسکو و دیگر مناطق باید دعوت نامه های خود را از طریق وزارت امور خارجه روسیه و یا دفاتر نمایندگی منطقه ای آن و یا وزارت امور داخلی روسیه پردازش نمایند.
 • پاسپورت معتبر با دو صفحه خالی برای ویزا و با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • یک عدد عکس پرسنلی ۴*۳
 • اصل آزمایش خون HIV (ایدز) (فقط برای ویزاهای چند بار ورودی)
 • بیمه درمانی
 • Working Visa: ویزای کاری روسیه به شهروندان خارجی تعلق می گیرید که به منظور کار به این کشور وارد می شوند. در ادامه نوشتار به طور مفصل به بررسی این ویزای روسیه خواهیم پرداخت.

ویزای کار ـ Work Visa Approved

 • Transit Visa: ویزای ترانزیت برای متقاضیان خارجی که قصد دارند از طریق روسیه به کشور دیگری سفر کنند، صادر می شود. این نوع ویزای روسیه می تواند Single Entry (تک ورودی) و یا Double Entry (دو ورودی) صادر گردد. ویزای ترانزیت فقط برای یک دوره زمانی ۱۰ روزه صادر می شود. متقاضیانی که قصد دارند از مسیر روسیه و از طریق حمل و نقل هوایی به کشور سوم سفر نمایند ویزای ۳ روزه دریافت خواهند کرد. متقاضیان باید مدارک زیر را تهیه نمایند:
 • ویزای ورودی ایالتی که شخص قصد بازدید از آن را دارد و در پاسپورت وی موجود است
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • ۳ عدد عکس ۴*۳
 • بلیط حمل و نقل
 • بیمه درمانی
 • ُStudent Visa: ویزایی است که برای اقامت دانشجویانی که به قصد ادامه تحصیل در برخی از موسسات و ارگان های روسیه به این کشور سفر می کنند صادر می شود. این ویزای روسیه را می توان صرفا تحت دعوت نامه اصلی و یا همان پذیرش دانشگاهی دریافت کرد و مدت زمان آن سه ماهه می باشد. در ادامه مقاله و در مبحثی جداگانه به بررسی و تحلیل این ویزا خواهیم پرداخت.

ویزای تحصیلی روسیه

جهت تحصیل در روسیه می بایست اول حتما ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید. طول دوره های لیسانس در روسیه عمدتا ۴ سال بوده و برای بسیاری از رشته ها اشخاص با آیلتس ۵- ۵/۵ می توانند آغاز به تحصیل نمایند (حتما پیش از هرگونه اقدامی در سایت  دانشگاه پیش نیاز سطح زبان مربوط به رشته خود را مشاهده نمایید)

دوره های کارشناسی ارشد در کشور روسیه رشته های متعددی از قبیل تجارت بین المللی، ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم سیاسی و امور مالی و … را شامل می شود. طول مدت دوره های این مقطع تحصیلی به طور کلی بین یک سال ونیم تا دو سال بوده و حداقل آیلتس مورد نظر برای این سطح آیلتس ۵/۶ و یا مدرک تافل برابر می باشد.

تحصیل در خارج از کشور ـ مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور

تحصیل در مقطع دکتری  نیز در روسیه معمولا ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد. دغدغه اصلی دانشجویان در دوره دکتری انجام تحقیقات این دوره تحصیلی می باشد. برای تحصیل در این مقطع حتما نیاز است که شخص از قبل با استاد راهنما یا سوپروایزری از این کشور مکاتبه کرده و ابتدای امر تایید او را بدست آورد. موارد بعدی داشتن مدرک زبان آیلتس سطح ۷ و مقالات معتبر ISI می باشد. در ادامه برترین دانشگاه های این کشور و رتبه جهانی آن ها را مشاهده می فرمایید:

لیست برترین دانشگاههای روسیه

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی
تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در روسیه

ویزای کاری روسیه

افرادی که قصد دارند به منظور کار به کشور روسیه سفر کنند می بایست از کارفرمایی در روسیه نامه پیشنهاد شغلی یا Job Offer  داشته باشند. فقط با داشتن این دعوت نامه شغلی است که افراد می توانند ویزای کاری روسیه را کسب نمایند. این نوع از ویزای روسیه تا ۳ ماه معتبر بوده و شخص تنها مجاز به یکبار ورود با این ویزا می باشد. البته متقاضی این امکان را خواهد داشت که ویزای خود را در دفتر محلی ویزا مربوط به اداره امور داخلی روسیه تمدید کند. دوره اعتبار این ویزای چند گانه باید با طول مدت قرارداد کاری فرد متقاضی همخوانی داشته باشد هرچند که این مدت نمی تواند بیش از یک سال برای هر ویزا باشد و می بایست در صورت نیاز سالیانه تمدید گردد.

کار و مهاجرت کاری ـ ویزای کار ـ کار در خارج از کشور

در زیر نمودار نرخ بیکاری روسیه را طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ مشاهده می فرمایید:

نمودار نرخ بیکاری روسیه

در نمودار بالا مشاهده می فرمایید که نرخ بیکاری روسیه طی ده سال اخیر کاهش زیادی داشته است. نرخ بیکاری هر کشوری نسبت افراد شاغل به کل افراد جامعه است. نرخ بیکاری روسیه در سال ۲۰۱۸ میزان ۷۴/۴ بوده است.

ویزای درمانی روسیه

ویزای درمانی ویزایی است که برای ادامه درمان پزشکی افراد صادر می گردد. جهت اخذ این ویزا متقاضی می بایست ثابت نماید که امکان درمان وی در کشور مبدا امکان پذیر نیست و برای تکمیل دوره درمانی خود نیازمند آن است که از امکانات پزشکی کشور مقصد استفاده نماید. افرادی که قصد دارند جهت درمان های پزشکی به روسیه سفر نمایند می بایست برای دریافت ویزای خصوصی یا Private Visa اقدام نموده و از طریق دریافت این ویزای روسیه وارد کشور گردند. مدت اعتبار این ویزا  تا سه ماه بوده و می توان از آن یک تا دو بار ورود به روسیه استفاده نمود.

ویزای درمانی ـ درمان در خارج از کشور

متقاضی این ویزای روسیه میبایست مدارک زیر را به کنسولگری ارائه نماید:

 • اصل دعوتنامه (Priglashenie) صادر شده توسط سرویس مهاجرت فدرال محلی که حتما می بایست بر روی کاغذ و مهر و موم شده باشد که شامل نام کامل فرد دعوت شده، تاریخ تولد، شماره پاسپورت و مدت اقامت وی در روسیه باشد. لازم به ذکر است که متقاضی می تواند به جای این فرم مدارک پزشکی که ضرورت درمان وی را تایید می کند ارائه نماید.
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • یک عدد عکس پرسنلی ۴*۳
 • بیمه درمانی

ویزاهای بلند مدت روسیه

ویزاهای با امکان اقامت بالای سه ماه جزء دسته ویزاهای بلند مدت قرار می گیرند. ویزای تحصیلی با طول دوره بالای ۶ ماه ویزای بلند مدت محسوب می گردد. ویزای کاری چندگانه ای که فرد بعد از تمدید ویزای سه ماهه کوتاه مدت کاری در وزارت امور داخلی کشور روسیه دریافت می کند نیز جزء ویزاهای بلند مدت می باشد. ویزاهای بلند مدت به منظور اقامت متقاضیان در کشور مورد نظر صادر می شود و قابلیت تبدیل به اقامت بلند مدت را نیز خواهد داشت. Business Visa یا ویزای کسب و کار چندگانه یا Multiple-Entry نیز از این دسته ویزاها می باشد.

ویزای روسیه

ویزاهای دیگر روسیه

علاوه بر ویزاهای ذکر شده چند ویزای خاص دیگر نیز وجود دارد که صرفا برای شهروندان ایالات متحده آمریکا صادر می شود. این ویزاها عبارت هستند از:

 • Business 3 Year Visa

  دارندگان پاسپورت آمریکایی می توانند برای ویزای چندگانه سه ساله ویزای کسب و کار اقدام نمایند.

 • Tourist 3 Year Visa

  این ویزا سه ساله صادر شده و دارنده آن اجازه دارد هر سال به مدت شش ماه در کشور حضور پیدا نماید.

 • Homestay (Russian Family Member) Visa

  اگر پدر و مادر فرد زیر ۱۸ سال و یا همسر فردی جزء شهروندان روسیه باشد فرد می تواند جهت دریافت این نوع از ویزا درخواست نماید.

 • Diplomat/Official Visa

  برای دیدارهای رسمی کارکنان دولت

 • Missionary Visa

   این نوع ویزای روسیه جهت زندگی و انجام امور موبوط به دین مسیحیت در روسیه صادر می گردد. این ویزا برای اهداف مذهبی مربوط به مسیحیت، حوادث و سازمان های خیریه و یا کمک های بشر دوستانه می باشد.

 • Guest of the Embassy Visa

  این ویزا به کسانی که به عنوان مهمان سفارت قصد بازدید از روسیه را داشته و دعوت نامه رسمی برای بازدید از روسیه دارند، اعطا می گردد.

ویزای روسیه و مدارک لازم برای اقدام

همان طور که پیش تر گفته شد جهت ورود به روسیه بنا بر نوع ورودتان باید در ابتدا جهت دریافت ویزای روسیه اقدام نمایید. با توجه به نوع ویزای درخواستی تان می بایست مدارک خاصی را به کنسولگری ارائه کرده باشید. به طور مثال جهت درخواست ویزای توریستی روسیه اسناد و مدارک زیر مورد نیاز خواهد بود:

 • فرم تاییدیه گردشگری استاندارد (اصلی) صادر شده از آژانس مسافرتی میزبان و مجاز روسیه که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده باشد. این فرم تاییدیه می بایست شامل نام کامل مسافر، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود/خروج، برنامه سفر، شماره مرجع آژانس، مهر و موم رسمی و امضای متقاضی باشد.
 • بلیط رفت و برگشت با تاریخ ورود و خروج از روسیه.
 • پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی با حداقل ۶ ماه انقضاء
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • یک عدد عکس ۴*۳
 • بیمه درمانی

فرم درخواست ویزا

ویزای روسیه و وکیل متخصص ویزا

از آنجا که اخذ پاسپورت و ویزای روسیه امری حساس و جدی می باشد و کیفیت مهاجرت، آینده فرد را رقم خواهد زد، توصیه می کنیم حتما در این امر از کمک وکیل متخصص و مجرب ویزا بهره بگیرید. وکیل معتبر و متخصص و آشنا به امور حقوقی کشورهای مختلف جهان با توجه به شرایط و ویژگی های خاص هر فرد به وی کمک خواهد کرد تا در اخذ اقامت و تابعیت دچار مشکل نشده و با اطمینان خاطر قدم در این راه بردارند. موسسه حقوقی ملک پور با سال ها تجربه در امور حقوقی و مهاجرت، می تواند یاری رسان شما عزیزان در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت کشور های معتبر جهان باشد. نوشتار فوق توسط متخصصان موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده و هرگونه کپی برداری از این نگارش حرام بوده و به طور حتم مورد پیگرد و تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

از آنجا که اخذ پاسپورت و ویزای روسیه امری حساس و جدی می باشد و کیفیت مهاجرت، آینده فرد را رقم خواهد زد، توصیه می کنیم حتما در این امر از کمک وکیل متخصص و مجرب ویزا بهره بگیرید. وکیل معتبر و متخصص و آشنا به امور حقوقی کشورهای مختلف جهان با توجه به شرایط و ویژگی های خاص هر فرد به وی کمک خواهد کرد تا در اخذ اقامت و تابعیت دچار مشکل نشده و با اطمینان خاطر قدم در این راه بردارند. موسسه حقوقی ملک پور با سال ها تجربه در امور حقوقی و مهاجرت، می تواند یاری رسان شما عزیزان در زمینه مهاجرت و اخذ ویزا و اقامت کشور های معتبر جهان باشد. نوشتار فوق توسط متخصصان موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده و هرگونه کپی برداری از این نگارش حرام بوده و به طور حتم مورد پیگرد و تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

مشاوره مهاجرتی و ویزا
ویزاها و مصاحبه های موکلین

ویزای روسیه و وقت سفارت ویزای روسیه

جهت سفر به روسیه به ویزای این کشور نیاز خواهید داشت. برای دریافت ویزای روسیه می بایست مدارک مورد نیاز را پیش از سفر تهیه نمایید. جهت دریافت ویزای روسیه فرد متقاضی ویزا باید شخصا با حضور در کنسولگری روسیه و یا از طریق نماینده رسمی آن اقدام نماید. فرم درخواست ویزا باید توسط متقاضی و به صورت آنلاین در سایت www.visa.kdmid.ru تکمیل  شده و پس از پر کردن فرم و پرینت آن بر روی یک صفحه A4  می بایست آن را امضا نماید. در ادامه اطلاعات سفارت های موجود در ایران را مشاهده می فرمایید.

ادرس و اطلاعات سفارت روسیه در تهران

ادرس و اطلاعات سرکنسولگری روسیه در رشت

ادرس و اطلاعات سرکنسولگری روسیه در اصفهان

راههای اخذ اقامت روسیه

ویزای روسیه و وقت سفارت ویزای روسیه

اخذ ویزای روسیه و دریافت اقامت و تابعیت این کشور مستلزم آشنایی با امور حقوقی مربوط به کشور روسیه است. توصیه می کنیم پیش از اقدام جهت مهاجرت به این کشور حتما ابتدا شرایط تان را به خوبی بررسی کرده و متوجه شوید که آیا کشور دیگری وجود دارد که با توجه به شرایط شما امکانات بهتر و بیشتری در اختیارتان قرار دهد و همینطور ببینید امکان دریافت ویزای کدام کشورها راحت تر و اعتبار آن بیشتر است. کشور روسیه از لحاظ هزینه های زندگی کشوری متوسط محسوب می شود اما باید به دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در روسیه را دارند هشدار دهیم که دانشگاه های پزشکی این کشور مورد اعتماد وزارت بهداشت ایران نبوده و افراد با داشتن مدرک پزشکی این کشور توانایی کار کردن در ایران را نخواهند داشت. هم چنین جهت درخواست پاسپورت این کشور پس از ۵ سال اقامت دائم یا موقت شخص می بایست به زبان روسی تسلط پیدا کرده باشد.

نکات بسیار مهم

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای روسیه و سخن پایانی

ویزای روسیه و انواع ویزاهای این کشور و هم چنین مدارک لازم جهت اخذ ویزای روسیه در مقاله فوق به طور علمی و تخصصی مورد بررسی و تحلیل شما عزیزان قرار گرفت. اگر قصد مهاجرت به روسیه و اخذ ویزای روسیه را دارید پیشنهاد می کنیم پیش از هر گونه اقدامی در این رابطه تحقیقات لازم را به عمل آورید. برای نیل به این امر می توانید مقالات موجود در سایت های موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش را مطالعه کرده و بررسی نمایید که اخذ اقامت و پاسپورت کشور های اروپایی مانند اتریش، سوئیس، دانمارک، آلمان و … که از اعتبار فوق العاده بالایی برخوردارند در مقابل پاسپورت روسیه چه برتری هایی خواهد داشت. شما سروران گرامی می توانید در هر زمانی سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ همگانی همین سایت پرسیده و یا در انتهای این نوشتار در قسمت دیدگاه ها نظرات خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ