پاسپورت ارمنستان و بررسی آن

پاسپورت ارمنستان ، روشهای مهاجرت به ارمنستان و اخذ تابعیت و شهروندی این کشور در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. از چه راههایی می توان به پاسپورت کشور ارمنستان دست یافت؟ میزان اعتبار پاسپورت ارمنستان در بین سایر کشور های جهان چقدر است؟ با داشتن پاسپورت ارمنستان به چند کشور دنیا بدون ویزا می توان سفر کرد؟ در این مقاله سعی شده است که به این سوالات و سوالات دیگر در باب اخذ تابعیت و شهروندی ارمنستان و پاسپورت این کشور پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات پیرامون آن تشریح گردد. اخذ پاسپورت ارمنستان برای افراد به دلایل متعددی نظیر نزدیکی با کشور عزیزمان ایران مورد توجه است که ما در این مقاله به این پرداختیم که از چه طرقی می توان به تابعیت و شهروندی این کشور دست یافت و موفق به اخذ پاسپورت آن شد. پس از مطالعه این نوشتار همواره می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور ؛ همکار MIE اتریش تماس برقرار کرده از مشاوره تلفنی رایگان در باب اخذ پاسپورت کشور ارمنستان و سایر مسائل مهاجرتی برخودار شوید.

در این مقاله به ارائه مطالبی در باب موضوعات زیر می پردازیم :

پاسپورت ارمنستان
 • پاسپورت ارمنستان و شرایط عمومی آن
 • پاسپورت ارمنستان و اعتبار آن
 • پاسپورت ارمنستان و روش های اخذ پاسپورت ارمنستان
 • پاسپورت ارمنستان از طریق کار
 • پاسپورت ارمنستان از طریق تحصیل
 • پاسپورت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت ارمنستان از طریق تولد
 • پاسپورت ارمنستان از طریق ازدواج
 • پاسپورت ارمنستان و پناهندگی
 • پاسپورت ارمنستان و نکات مهم در باب تابعیت ارمنستان
 • پاسپورت ارمنستان و وکیل معتبر برای امور مهم

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پاسپورت ارمنستان و شرایط عمومی

کشور ارمنستان با نام رسمی جمهوری ارمنستان ، کشوری است که در جنوب منطقه قفقاز واقع شده است؛ پایتخت آن ایروان، زبان رسمی آن ارمنی و واحد پول آن درام می باشد. ارمنستان از غرب با ترکیه از شمال با گرجستان، از شرق با جمهوری آذربایجان از جنوب با کشورهای ایران و نخجوان دارای مرز زمینی است. ارمنستان با مساحت ۲۹٫۸۰۰ کیلومتر مربع، کوچکترین کشور از کشور های مستقل مشترک المنافع CIS استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی می باشد. این کشور در گذشته از مراکز صنعتی مهم اتحاد جماهیر شوروی به شمار می آمد. جمعیت ارمنستان در حال حاضر بیش از ۳ میلیون نفر است. دین رسمی ارامنه مسیحی است و کشور ارمنستان نخستین کشوری بود که در اوایل سده چهارم میلادی مسیحیت را بعنوان آیین رسمی خود پذیرفت.

پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال ارمنستان از آن، اقتصاد این کشور مبتنی بر صنعت و تولید بود. صنایع تولیدی مواد شیمیایی، ماشین آلات صنعتی، مواد غذایی، پوشاک و … قبل از استقلال این کشور از صنایع مهم این کشور به شمار می رفتند. از آنجا که صنایع مذکور به واردات متکی بودند، پس از استقلال رفته رفته تضعیف شدند. ساختار اقتصادی ارمنستان از سال ۱۹۹۱ از اساس تغییر کرده است و صنایع ساختمان سازی، کشاورزی نقش پیشرانه اقتصاد این کشور را برعهده گرفتند. اقتصاد ارمنستان بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ میلادی به رشد دو رقمی در تولید ناخالص داخلی خود دست یافته بود اما با تحولات سیاسی و بحران های جهانی با وجود سوء مدیریت حکمرانان این کشور و عدم آمادگی مناسب در برابر این بحران های مالی تولید ناخالص داخلی این کشور با کاهش ۱۴٫۲ درصدی رو به رو شد. دولت این کشور به منظور ارتقاء تولید ناخالص داخلی و شکوفایی اقتصاد تصمیم به افزایش نرخ مالیات گرفت که با مقاومت برخی از جریان های سیاسی داخل این کشور مواجه گشت، به همین دلیل تمام پتانسیل رشد اقتصاد این کشور بر پایه استقراض خارجی گذاشته شد.

ارمنستان بر روی نقشه ـ پاسپورت ارمنستان

کشور ها در طریقه اعطای تابعیت و شهروندی از طریق تولد به دو صورت رفتار می نمایند :

اعطای تابعیت از طریق تولد بر اساس اصل خاک:

در قاعده خاک، ملاک اعطای تابعیت و شهروندی خاک کشوری است که کودک در آن به دنیا آمده است. کشور هایی که از این قاعده در اعطای تابعیت  پیروی می نمایند،  تابعیت و ملیت والدین کودک را اصلی بر اعطای تابعیت نمی دانند. از جمله کشور هایی که در اعطای تابعیت از طریق قاعده خاک پیروی می نمایند؛ می توان به کانادا و برزیل اشاره نمود.

اعطای تابعیت از طریق تولد بر اساس اصل خون:

در قاعده خون ، ملاک اعطای تابعیت و شهروندی، تابعیت و ملیت والدین کودک می باشد. در واقع اگر والدین کودکی که به دنیا آمده از خون و تبار یک کشور باشد، به آن کودک تابعیت و پاسپورت آن کشور تعلق می گیرد. در قاعده خون، خاک کشور محل تولد کودک، اصلی بر اعطای تابعیت نیست. از جمله کشور هایی که از این طریق به کودکان تابعیت اعطا می کنند، کشور ارمنستان را می توان نام برد.

در بخش های بعدی مقاله به توضیحات مبسوطی در باره اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق تولد خواهیم پرداخت.

پاسپورت ارمنستان و اعتبار آن

به گزارش Passport index پاسپورت ارمنستان در بین سایر کشور های جهان اعتبار مطلوبی نداشته و در کنار پاسپورت کشور های زامبیا و کپه ورده در رده ۶۱ ام قرار دارد. شما با داشتن پاسپورت ارمنستان می توانید تنها به ۳۳ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید. برای مسافرت به ۳۸ کشور دیگر نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی یا به اصطلاح visa on arrival دارید. از جمله کشور هایی که با داشتن پاسپورت ارمنستان می توان به آن کشور ها آزادانه و بدون ویزا سفر کرد می توان به کشور روسیه، کشور های مشترک المافع حوزه CIS و ایران اشاره کرد.

اعتبار پاسپورت ارمنستان

در نقشه زیر میزان آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت ارمنستان را به تفکیک هر کشور مشاهده می فرمایید :

نقشه آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت ارمنستان

با توجه به آنچه که گفته شد، پاسپورت ارمنستان از اعتبار بالا یا قابل ملاحظه ای برخودار نبوده و دارندگان این پاسپورت از آزادی سفر بالایی برخودار نیستند.

پاسپورت ارمنستان و روش های اخذ پاسپورت ارمنستان

بمنظور مهاجرت به ارمنستان و اخذ پاسپورت این کشور به طور کلی ۶ روش کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی وجود دارد که در ادامه به تفصیل هر یک از این روشها با محوریت اخذ پاسپورت ارمنستان ، تابعیت و شهروندی این کشور خواهیم پرداخت :

پاسپورت ارمنستان از طریق کار

کار در ارمنستان و مهاجرت کاری به کشور ارمنستان یکی از روشهای اخذ پاسپورت ، تابعیت و شهروندی این کشور می باشد. به طور کلی برای اخذ مجوز کاری ارمنستان نیاز به داشتن یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر ارمنی دارید. اما پیش از اقدام به مهاجرت کاری به این کشور و اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق کار می بایست نرخ بیکاری این کشور را مورد بررسی قرار داد. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور ارمنستان در یک سال گذشته را ملاحظه می نمایید. همانطور که می بینید نرخ بیکاری در این کشور در ابتدای سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۷ درصد بوده است. این آمار از تعداد بالای بیکاران در جامعه ارمنستان حکایت دارد. لذا با توجه به این امر پیدا کردن کار در کشور ارمنستان برای نیروی کار خارجی امری بسیار مشکل به نظر می رسد، زیرا دولت و کارفرمایان دولتی و خصوصی این کشور استخدام افراد بومی را در اولویت خود قرار می دهند.

نمودار نرخ بیکاری ارمنستان در یک سال اخیر

همانطور که گفته شد، پیدا کردن کار در این کشور با توجه به نرخ بالای بیکاری امری دشوار است، اما اگر دارای تخصصی باشید که هیچ یک از نیروی کار داخلی این کشور آن تخصص و مهارت کاری را نداشته باشند، می توانید به اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق کار امیدوار باشید. برای این امر می توانید از موسسات کاریابی ارمنستان یا وبسایت های کاریابی آنلاین کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات جزئی تر در مورد ویزای همراه برای نیروی کار خارجی در ارمنستان، میزان حقوق و … به مقاله ای با عنوان ویزای کار ارمنستان مراجعه نمایید. در زیر همچنین می توانید نمودار نرخ بیکاری ارمنستان را در ۵ سال اخیر مشاهده کنید :

نمودار نرخ بیکاری ارمنستان در 5 سال اخیر

اگر قصد مهاجرت کاری و کار در خارج از کشور را دارید، پیشنهاد میکنیم گزینه های مناسب مهاجرت کاری به خارج از کشور نظیر کشور های آلمان، اتریش و کانادا را بررسی نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقالاتی با عنوان کار در آلمان یا اتریش و کار در کانادا از همین وبسایت مراجعه نمایید.

کار در ارمنستان

پاسپورت ارمنستان از طریق تحصیل

بطور کلی تحصیل در دانشگاههای یک کشور و داشتن اقامت تحصیلی آثار اقامت دائم و تابعیت را در پی ندارد، اما تحصیل در ارمنستان می تواند در نقش یک سکوی پرتاب برای راحت پیدا کردن کار در این کشور شود و همانطور که می دانید، داشتن اقامت کاری نیز منجر به اخذ اقامت دائم سپس تابعیت و پاسپورت ارمنستان می گردد؛ لذا تحصیل در امنستان به طور غیر مستقیم می تواند شما را به تابعیت و پاسپورت ارمنستان برساند. در اینجا ذکر این نکته ضروری است که کشور ارمنستان در مجموع ۲۶ دانشگاه دارد که ۴ دانشگاه از این ۲۶ دانشگاه دولتی می باشند و دانشگاههای این کشور در رنکینگ جهانی دانشگاهها از رتبه های بالایی برخودار نیستند. برای تحصیل در امنستان می بایست  حتما با زبان ارمنی آشنایی قابل قبولی داشته باشید. البته علاوه بر دانشگاه ایالتی ارمنی روسی، دانشگاه آمریکایی، دانشگاه فرانسه و یونانی نیز در این کشور وجود دارند که دوره های آنها به ترتیب به زبان های روسی، انگلیسی، فرانسوی و یونانی برگزار می گردد.

اخذ پاسپورت ارمنستان با تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان

برای تحصیل در مقطع کارسناسی در ارمنستان می بایست ابتدا بعد از اخذ پذیرش، ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرد. امکان تحصیل لیسانس هم در دانشگاههای دولتی و هم خصوصی این کشور وجود دارد. این کشور با ۵۹ دانشگاه و موسسه آکادمیک خارجی و داخلی، طیف وسیعی از رشته ها و فیلد های تحصیلی را برای متقاضیان لیسانس ارمنستان تدارک دیده است. گزارش ها حاکی از آن است که تعداد ۷ هزار نفر دانشجوی بین المللی در دانشگاه های کشور در حال تحصیل می باشند. مطابق آنچه که گفته شد، اگر متقاضی تمایل داشته باشد می تواند به زبانهای روسی، انگلیسی و فرانسوی نیز درس بخواند،‌ اما شهریه شرکت در این دوره ها بالا بوده و اگر می خواهید به صورت رایگان در دانشگاههای این کشور در مقطع کارشناسی تحصیل کنید، می بایست به زبان ارمنی اشراف نسبی داشته باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ارمنستان به زبان انگلیسی نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶ دارید، البته اگر دانش زبان انگلیسی شما بالا تر از آیلتس ۵ باشد، می توانید قبل از شروع کلاس های دوره اصلی تان، در دوره های آمادگی زبان دانشگاههای این کشور شرکت کنید. طول مقطع لیسانس در دانشگاههای ارمنستان عموما ۴ سال بوده و می تواند تا ۶ سال نیز ادامه داشته باشد.

اخذ پاسپورت ارمنستان با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان

اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان پس از دریافت پذیرش تحصیل از یکی از دانشگاههای این کشور، یکی از الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان می باشد. مدت زمان تحصیل در این مقطع ۲ سال به طول انجامیده و عموما برای تحصیل به زبان انگلیسی در این فوق لیسانس می بایست مدرک زبان آیلتس با نمره ۶٫۵ ارائه نمایید. در طول مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای ارمنستان، دانشجوی بین المللی مجاز است تا ۲۰ ساعت در هفته بصورت part-time به کار ضمن تحصیل پرداخته تا گوشه ای از هزینه های زندگی دانشجویی خود را پوشش دهد. دانشگاههای این کشور رشته هایی نظیر مهندسی، مدیریت تجارت، هنر، علوم انسانی و سیاسی و … را در مقطع فوق لیسانس ارائه می نمایند. گفتنی است که کلاس های درس این مقطع معمولا در ماه سپتامبر شروع می شوند.

کارشناسی ـ کارشناسی ارشد ـ دکتری ـ مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف به خارج از کشور

اخذ پاسپورت ارمنستان با تحصیل در مقطع دکتری در ارمنستان

از الزامات اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاههای ارمنستان، مکاتبه با یک استاد راهنما یا supervisor‌ می باشد. در واقع اخذ پذیرش تحصیلی منوط به ارائه یک رزومه تحصیلی و تحقیقاتی قوی و نمره زبان بالاست که استاد راهنما را قانع می سازد تاضمن بررسی و تأیید رزومه و پروپوزال تان، پذیرش شما را از دانشگاه مورد نظر اخذ نماید و شما بتوانید با مراجعه به سفارت ارمنستان جهت دریافت ویزای تحصیلی این کشور برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام کنید. نمره زبان انگلیسی مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع آیلتس ۷ به بالا می باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی نیز اگر طرح شما قوی باشد و سوابق تحصیلی، تحقیقاتی و کاری درخشانی را در رزومه خود داشته باشید، شانس تان بالاتر است. دانشجویان بین المللی در این مقطع می توانند تا ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی پرداخته و بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل را جبران نمایند. برای کسب اطلاعات در زمینه اخذ بورسیه های تحصیلی و هزینه های زندگی دانشجویی در ارمنستان می توانید به مقاله ویزای تحصیلی ارمنستان از همین وبسایت مراجعه نمایید.

تحصیل در مقطع دکتری در خارج از کشور

در جدول زیر لیستی از دانشگاههای برتر کشور ارمنستان را به همراه رشته های تحصیل و زبان مورد نیاز برای دوره های مذکور را مشاهده می نمایید :

لیستی از دانشگاههای معتبر ارمنستان

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور ارمنستان
تحصیل در ارمنستان

پاسپورت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری

جهت اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری در این کشور می بایست ابتدا برخی شاخص های اقتصادی و استانداردهای بین المللی سرمایه گذاری ارمنستان را مورد بررسی قرار دهید، تا به این نتیجه برسیم که فضای این کشور مساعد و مناسب سرمایه گذاری ایمن می باشد یا ارمنستان نیز از آن جمله کشور هایی است که ریسک سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای در آنها وجود دارد؟ برای بررسی و روشن شدن این موضوع باید ابتدا شاخص نرخ مصادره اموال کشور ارمنستان را مورد بررسی قرار داد. شاخص ریسک مصادره اموال یا سلب مالکیت سرمایه گذاران خارجی عددی بین ۱ تا ۷ را تشکیل می هد. این شاخص هر چقدر که به عدد ۱ نزدیک تر باشد، نشان از کمتر بودن ریسک مصادره اموال سرمایه گذار خارجی توسط دولت کشور هاست و هر اندازه که به عدد ۷ نزدیک تر باشد، حاکی از بیشتر بودن ریسک مصادره اموال و سلب مالکیت سرمایه گذاران خارجی است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می نمایید، نرخ مصادره اموال کشور ارمنستان برابر عدد ۴ می باشد و این نرخ، نمایانگر این است که سرمایه گذاری در این کشور ریسک قابل توجهی را در پی خواهد داشت :

نمودار نرخ مصادره اموال کشور ارمنستان

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق خرید ملک

مطابق قانون کشور ارمنستان، افراد خارجی و اتباع دیگر کشور ها مجازند در خاک این کشور مالک ساختمان یا آپارتمان شوند، شخصیت های حقوقی بیگانه یعنی شرکت ها و کمپانی های خارجی نیز در صورتی که دارای شماره ثبت و فعالیتهای قانونی باشند، از حق خرید املاک و زمین برخوردار خواهند بود. البته سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق خرید ملک مبحثی است که هم از لحاظ حقوقی و هم از لحاظ اقتصادی دارای پیچیدگیهایی می باشد که شما برای کسب سود می بایست از تمام این پیچیدگیها آگاهی کامل داشته باشید. از آنجا که اقتصاد ارمنستان در سال های اخیر بر اثر تکانه ها و نوسانات بحران مالی اروپا و بحران اقتصادی جهانی فراز و فرود قابل تأملی را به خود دیده است، ارزش املاک و مستغلات در این کشور با کاهش چمشگیری رو به رو شد. البته در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ مردم این کشور از نو با افزایش ارزش و قیمت گذاری املاک مواجه شدند. بنا بر قانون ارمنستان اتباع دیگر کشورها ، مالک ۱۰۰٪ املاک و مستغلات خود بوده و همانند بومیان ارمنستان از حق قانونی خرید، فروش و اجاره ما یملک خود برخودارند.

در جدول زیر می توانید متوسط قیمت خرید و اجاره املاک در ارمنستان را در مکان های مختلف مشاهده نمایید :

قیمت ملک و املاک در ارمنستان

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق ثبت شرکت

برای اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت، می بایست جهت اخذ مجوزهای اولیه برای ثبت شرکت مورد نظرتان یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار قدرتمند نشان دهید. در واقع شما با این بیزینس پلن نشان می دهید که شرکتی که شما تمایل دارید در ارمنستان تأسیس کنید، توجیه اقتصادی دارد و بر روی اقتصاد این کشور تأثیر مثبت خواهد داشت. پس از تأیید بیزینس پلن شما توسط اداره کار ارمنستان و سایر مراجع ذیصلاح این کشور، می بایست با در نظر گرفتن زمینه فعالیت تجاری شرکت تان، سرمایه اولیه شرکت را مشخص کرده و اقدام به خرید یا اجاره مکانی در خاک ارمنستان جهت راه اندازی دفتر مرکزی خود کنید. جهت اخذ اقامت ارمنستان از طریق ثبت شرکت دست کم می بایست ۳۰ هزار دلار سرمایه اولیه داشته باشید و با سرمایه مذکور بتوانید کسب و کار خود را راه اندازی نمایید. توصیه می گردد که قبل از هر گونه اقدامی در این زمینه از یک وکیل کارکشته متخصص در امر حقوق و مهاجرت راهنمایی گرفته و از وی بخواهید که شما را در این پروسه پیچیده یاری نماید و دستورالعملهای مورد نیاز به جهت افتتاح حساب ارزی در بانکهای ارمنستان و شرایط انتقال وجه به خارج از این کشور را به همراه مواعد مالیاتی و دیگر مسائلی که نباید از آنها صرف نظر کنید، را به شما یادآوری نماید.

 • از جمله مدارک لازم و اسناد مورد نیاز به جهت ثبت شرکت در کشور ارمنستان :

  • ارائه یک طرح کسب و کار قوی
  • ارائه اساسنامه
  • تعیین و ثبت نام شرکت و اسامی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره آن
  • مدارک شناسایی و هویتی اعضای هیئت مدیره
  • ثبت آدرس و نشانی دقیق دفتر مرکزی شرکت
  • مشخص نموده سرمایه اولیه شرکت و تعیین میزان سهم هرکدام از اعضاء
  • ارائه نامه عدم سوء پیشینه برای اعضای هیئت مدیره شرکت
  • ارائه فرم های تکمیل شده مالیاتی و فرمهای پرداخت شده دولتی

سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق کارآفرینی

از دیگر طرق اخذ اقامت ارمنستان سرمایه گذاری و ثبت شرکت از طریق کارآفرینی می باشد. در سالهای گذشته با توجه به نرخ بیکاری بالای ارمنستان و تعداد زیاد نیروی مستعد کار اما بیکار این کشور، دولت ارمنستان حساب ویژه ای بر روی سرمایه گذاران خارجی که قصد دارند ضمن تأسیس شرکت یا آوردن شعبه دوم شرکت خود به خاک ارمنستان به استخدام نیروی کار بومی بپردازند، باز کرده است و تسهیلات ویژه ای برای این دسته از سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است. از جمله این تسهیلات می توان به فراهم نموده شرایط مساعدی به منظور ثبت شرکت و همچنین اعطای وام و … اشاره نمود. شایان ذکر است که در برنامه سرمایه گذاری خارجی از طریق کارآفرینی، سرمایه گذار اصلی می تواند مالکیت تام سهام شرکت را در نام خود داشته باشد. علاوه بر اینها سرمایه گذار می تواند بدون طی کردن پروسه پیچیده خرید املاک و مستغلات به معامله ملک در این کشور بپردازد. این ها مواردی است که سرمایه گذاران خارجی را ترغیب به کارآفرینی در ارمنستان می نماید و دولت این کشور با ارائه این گونه تسهیلات به کارآفرینان خارجی توانسته است در سالهای اخیر نرخ بیکاری را تا حدی مهار کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله سرمایه گذاری در ارمنستان مراجعه نمایید.

سرمایه گذاری در خارج از کشور ـ کارآفرینی در خارج از کشور

پاسپورت ارمنستان از طریق تولد

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، کشور ارمنستان در اعطای تابعیت و پاسپورت از طریق تولد از قاعده خون پیروی می نماید. به این معنی که اگر پدر و مادری بیگانه، فرزند خود را در خاک این کشور به دنیا بیاورند، دلیلی بر اعطای تابعیت و پاسپورت ارمنستان به آن کودک نخواهد بود. البته دولت کشور ارمنستان در مواردی خاص و استثنایی نیز در اعطای تابعیت بر اساس قاعده خاک عمل می نماید.

بر اساس قانون ملی کشور ارمنستان یک کودک، زمانی تابعیت و پاسپورت ارمنستان را بدست خواهد آورد که :

 • هر دوی والدین او در زمان تولد آن کودک شهروندی و تابعیت ارمنستان را داشته باشند ( صرف نظر از محل تولد کودک )
 • یکی از والدین او در زمان تولد آن کودک شهروندی و تابعیت ارمنستان را داشته باشد ( اگر دیگری مجهول الهویه یا آواره و نامعلوم باشد )

اگر در زمان تولد کودک، یکی از والدین او تابعیت ارمنستان را داشته باشد و دیگری یک تبعه خارجی باشد، تصمیم گیری در مورد تابعیت و شهروندی ارمنستان بر اساس رضایتنامه مکتوب والدین کودک، خواهد بود.

اگر یک کودک در قلمرو کشور ارمنستان از پدر و مادری آواره و بی تابعیت به دنیا آمده باشد، به طور خودکار به آن کودک تابعیت و پاسپورت ارمنستان تعلق خواهد گرفت. ( قاعده خاک نسبی )

اخذ تابیعت از طریق تولد

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق تولد

پاسپورت ارمنستان از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه ارمنی یکی دیگر از راههای اخذ پاسپورت ارمنستان ، تابعیت و شهروندی این کشور می باشد. قانون  شهروندی جمهوری ارمنستان زمینه مناسبی را برای اخذ پاسپورت ارمنستان و تابعیت ارمنی از طریق ازدواج فراهم نموده است.  به نحوی که هر فرد خارجی که با یک تبعه ارمنی ازدواج رسمی کرده باشد ( چه در داخل خاک ارمنستان و چه در خارج از آن ) بدون نیاز به شرایط خاص نظیر دانستن زبان ارمنستانی و شرایط اقامت و آشنایی با قانون اساسی جمهوری ارمنستان می تواند جهت اخذ پاسپورت ارمنستان ، تابعیت و شهروندی این کشور درخواست دهد. یکی دیگر از گزینه هایی که می توان به صورت مستقیم شهروندی و پاسپورت ارمنستان را بدست آورد، به فرزند خواندگی قبول کردن کودکی است که از اتباع ارامنه باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری گردیده است و انتشار آن بدون ذکر منبع به هر وجهی، از لحاظ شرعی حرام و از نظر قانونی قابل پیگیری خواهد بود.

ازدواج در کشور های خارجی ـ مهاجرت به کشور های خارجی از طریق ازدواج

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق ازدواج

پاسپورت ارمنستان و پناهندگی

یکی از طرق اخذ اقامت و پاسپورت ارمنستان پناهندگی به این کشور می باشد. همانطور که می دانید روش مهاجرتی پناهندگی یک روش غیر قانونی بوده و قبل از ذکر هر نکته ای در زمینه پناهندگی به ارمنستان باید به اطلاع رساند که موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه پناهندگی ندارد و به شما دوستان گرامی به هیچ وجه این روش را توصیه نمی کند و این قسمت از نوشتار پیش رو صرفا به جهت افزایش اطلاعات شما در باب خطرات پناهندگی و شدائد این روش مهاجرتی به نگارش در آمده است. پناهنده کسی است که به دلایل مختلف مانند مذهب، نژاد، ملیت، عضویت در گروه های اجتماعی و سیاسی خاص در کشور خودش، ترس از دست دادن مال، جان و یا شکنجه و آزار و اذیت دارد و می خواهد که به کشوری برود که از این منظر در امان باشد. کشور ارمنستان یکی از اعضای کنوانسیون ژنو یا کنوانسیون پناهندگی می باشد و خود را ملزم به پناه دادن افرادی می داند که به این کشور درخواست پناهندگی دهند. سرویس دولتی ارمنستان نهادی است که موظف به مدیریت و بررسی درخواست پناهندگان و اسکان آنها در این کشور می باشد. سرویس دولتی این کشور بر مبنای مدارک هویتی و کیس درخواستی پناهندگان ( کیس ها شامل ، مذهبی، سیاسی، اجتماعی و … می باشند ) و با گرفتن مصاحبه های حضوری از آنان پروسه و مراحل قانونی درخواست پناهجویان را مورد بررسی قرار داده و رأی نهایی به تأیید درخواست و یا رد درخواست پناهجویان را صادر می نماید. تأیید درخواست پناهندگی هر پناهجو منوط به بررسی صحت اظهارات پناهجو و استعلام از کشور مبدأ او می باشد. چنانچه متقاضی اصلی پناهندگی به ارمنستان دارای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال باشد، آنها نیز مشمول درخواست پناهندگی و عدم استرداد و تسلیم آنان به کشور مبدأیی است که از آنجا گریخته اند. در مورد خطراتی که روش پناهندگی دارد باید گفت که به ظاهر هزینه مهاجرت و اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق پناهندگی کمتر از سایر روشهای قانونی است و در حقیقت این روش علاوه بر هزینه های گزاف مالی می تواند عواقب جبران ناپذیر معنوی برای خود پناهجو یا خانواده اش داشته باشد. خطر تعامل با قاچاقچیان انسان، گذشتن از مسیر های صعب العبور و خطرناک که ممکن است منجر به از دست دادن جان خود پناهجو و خانواده او شود را نباید نادیده گرفت. حتی در صورت رسیدن به خاک ارمنستان و ارائه درخواست نیز هیچ تضمینی مبنی بر قبولی در خواست آنان وجود ندارد و در صورت رد درخواست به هیچ وجه قادر نخواهند بود به کشور خود باز گردند و ممکن است به صورت مادام العمر آواره گردند. در صورت قبولی درخواست آنان نیز باید گفت زندگی در کمپ ها بسیار خطرناک است و از نزاع و درگیری با آوارگان دیگر تا خطر وجود بیماری های واگیر دار مزمن در کمپ ها نمی توان صرف نظر کرد. پناهندگان در ارمنستان و هر کشور دیگری بعنوان سربار جامعه شناخته می شوند و از بسیاری از حقوق شهروندی تا مدت حداقل ۵ سال محروم خواهند بود.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

پاسپورت ارمنستان و نکات مهم در باب تابعیت ارمنستان

بطور کلی هر شخص خارجی که بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، می تواند برای اخذ تابعیت، شهروندی و پاسپورت ارمنستان درخواست دهد. روشهای اعطای شهروندی ارمنستان در قانون ملی این کشور تحت نام ( Citizenship of the Republic of Armenia ) قید شده اند. الزامات عمومی اخذ پاسپورت ارمنستان عبارتند از :

 • اقامت قانونی در خاک ارمنستان به مدت حداقل ۳ سال
 • دانش مناسب از زبان ارمنی و ادغام فرد با فرهنگ بومی ارمنستان
 • آشنایی با قانون اساسی جمهوری ارمنستان

پروسه اخذ شهروندی و پاسپورت ارمنستان برای افرادی که از طریق اجداد و نیاکان به ارامنه می رسند، افرادی که همسر یکی از ارامنه باشند و افرادی که فرزند والدینی هستند که قبل تابعیت ارمنستان را داشته اند ( این افراد پس از رسیدن به ۱۸ سالگی ۳ سال زمان دارند که برای دریافت شهروندی و پاسپورت ارمنستان درخواست دهند ) و همچنین افرادی که فرزند والدینی هستند که پیش از سال ۱۹۹۵ از تابعیت ارمنستان انصراف داده اند، آسان تر می باشد. در این کیس ها الزامات اقامت قانونی و دانش زبان ارمنی برای اعطای تابعیت و پاسپورت ارمنستان برداشته می شود.

لازم به ذکر است که تابعیت و شهروندی ارمنستان ممکن است به افرادی که به دولت این کشور خدمات استثنایی ارائه نموده اند، هدیه داده شود. گفتنی است که شهروندی و پاسپورت ارمنستان به فرمان رئیس جمهور این کشور صادر می گردد.

پاسپورت ارمنستان ـ تابعیت و شهروندی ارمنستان

پاسپورت ارمنستان و وکیل معتبر برای امور مهم

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، به جهت اخذ شهروندی، تابعیت و  پاسپورت ارمنستان ۶ روش کلی وجود دارد. برای آگاهی کافی از اینکه کدام یک از روشهای فوق به جهت اخذ پاسپورت ارمنستان مناسب شرایط شخص شماست می بایست با یک شخص کاردان و وکیل مجرب امر مهاجرت به مشورت پرداخت. پس از تعیین اینکه به کدام یک از این روشها می خواهید به شهروندی، تابعیت و پاسپورت ارمنستان دست یابید، نوبت به اقدام و عمل می رسد. همانطور که شاید متوجه شده باشید، هر کدام از روشهای مهاجرتی به این کشور نیازمند الزامات خاص و مدارک و اسناد مورد نیاز می باشد که هر شخصی از آن ها آگاهی ندارد. بعلاوه پروسه اقدام برای برخی از این روشها آنچنان پیچیده است که بدون کمک گرفتن از وکیل معتبر انجام پذیر نخواهند بود. لذا اکیدا توصیه می شود به جهت مهاجرت به ارمنستان و اخذ تابعیت این کشور از یک وکیل معتبر راهنمایی بگیرید. موسسه حقوقی ملک پور با برخورداری از ۱۵ سال سابقه درخشان در امر مهاجرت و همچنین داشتن مشاورین متخصص مهاجرت و وکلای مجرب در امور حقوقی و مهاجرتی می تواند در این مسیر شما را یاری نماید. برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان برخودار گردید.

وکیل معتبر برای مهاجرت به خارج از کشور و اخذ اقامت و تابعیت

مهاجرت به ارمنستان
پاسپورت ارمنستان و سخن پایانی

پاسپورت ارمنستان با توجه به آنچه که از منابع معتبر خارجی استخراج و خدمت شما ارائه گردید از اعتبار بالایی برخودار نمی باشد. اخذ پاسپورت ارمنستان از طریق کار با توجه به نرخ بالای بیکاری این کشور امری دشوار به نظر می رسد. سرمایه گذاری در این کشور نیز می تواند گزینه مناسبی برای تأسیس شعبه دوم یک شرکت ایرانی و صادرات کالاهای ایرانی در بازار ارمنستان باشد. پیشنهاد می کنیم که اگر قصد مهاجرت و اخذ تابعیت دوم یک کشور خارجی را دارید، به کار، تحصیل، سرمایه گذاری و سایر روشهای اخذ تابعیت و پاسپورت بهترین و پیشرفته ترین کشور های جهان نظیر کشور های اروپایی و کانادا بیندیشید و با تحقیق اقدام به مهاجرت و اخذ پاسپورت دوم کنید. شایان ذکر است که اکثر کشور های اروپایی از اعتبار پاسپورت بالایی برخودارند که با داشتن پاسپورت این کشور ها می توانید به بیشتر کشور های جهان بدون نیاز به اخذ ویزا آزادانه مسافرت کنید. امیدواریم توانسته باشیم که با ارائه این مقاله تمامی ابهامات و سوالات شما در باب اخذ پاسپورت ارمنستان ، تابعیت و شهروندی این کشور را پاسخ داده باشیم. در صورت هر گونه سوال یا نظر می توانید آنرا در قسمت دیدگاههای همین مقاله مطرح نموده تا در سریع ترین زمان ممکن همکاران ما پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ