پاسپورت امارات و بررسی آن

پاسپورت امارات ، راههای اخذ تابعیت امارات و شرایط بدست آوردن شهروندی کشور امارات متحده عربی در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. از چه راههای می توان به پاسپورت امارات دست یافت؟ اعتبار پاسپورت امارات بین سایر کشور های جهان چقدر است؟ با داشتن پاسپورت امارات می توان به چند کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کرد؟ به طور متوسط چند سال طول می کشد که به تابعیت و شهروندی امارات دست یافت؟ در این مقاله کوشیده ایم که به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه اخذ پاسپورت ، تابعیت و شهروندی کشور امارات متحده عربی پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات در خصوص آن را بیان نماییم. همانطور که می دانید داشتن پاسپورت یک کشور به معنای تابعیت و شهروندی آن کشور می باشد و دارندگان پاسپورت آن کشور مانند بومیان و مردم محلی از حقوق شهروندی مانند حق رأی، استفاده از سوبسیدهای دولتی، تحصیل و درمان رایگان و … برخوردارند. بسیاری از شما عزیزان به دلیل نزدیکی امارات به کشور عزیزمان ایران و شاید دلایل دیگر قصد دارید، به مجوز اقامت دائم یا تابعیت و پاسپورت این کشور دست پیدا کنید که بدین وسیله راهنمایی ها و اطلاعات لازم خدمت شما عزیزان برای اخذ مجوز دائم و تابعیت امارات ارائه می گردد. در این مقاله سعی شده است که تمامی سوالات و ابهامات شما در خصوص اخذ پاسپورت امارات پاسخ داده شود، علی ای حال شما همواره می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور ، همکار MIE اتریش تماس برقرار کرده و از مشاوره تلفنی رایگان در این زمینه برخودار شوید.

در ادامه مقاله به ارائه شرح مبسوطی از مباحث و سرفصل های زیر خواهیم پرداخت :

پاسپورت امارات
 • پاسپورت امارات و شرایط عمومی
 • پاسپورت امارات و اعتبار آن
 • پاسپورت امارات و روش های اخذ پاسپورت امارات
 • پاسپورت امارات از طریق کار
 • پاسپورت امارات از طریق تحصیل
 • پاسپورت امارات از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت امارات از طریق تولد
 • پاسپورت امارات از طریق ازدواج
 • پاسپورت امارات و پناهندگی
 • پاسپورت امارات و نکات مهم در باب امارات
 • پاسپورت امارات و وکیل معتبر برای امور مهم

شما می توانید از طریق فرم ارزیابی شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پاسپورت امارات و شرایط عمومی

مهاجرت به کشور های همسایه از جمله کشور امارات متحده عربی همواره بدلیل نزدیکی و پیشرفت شگرف این کشور در دو دهه گذشته از لحاظ اقتصادی، تکنولوژی و … مورد تقاضای بسیاری از هموطنان پارسی زبان ایرانی و افغانی بوده است. این کشور از ۷ شیخ نشین یا امیر نشین کوچک که هر کدام به یک ایالت معروف است، تشکیل شده است. ابوظبی، دبی، شارجه، فجیره، رأس الخیمه، ام القوین و عجمان شیخ نشین های این کشور هستند که اولین آنها یعنی ابوظبی پایتختی را برعهده دارد. همانطور که می دانید اتقصاد امارات متحده عربی بر پایه نفت و صادرات‌ آن است. سرانه تولید ناخالص این کشور در حد ثروتمند ترین کشور های اروپای غربی می باشد. با وجود اینکه امرا و دولت این کشور بر روی تابعیت و نژاد عربی شان متعصب هستند، اما درهای این کشور را بر روی بسیاری از نیروهای کار متخصص بین المللی، سرمایه گذاران خارجی و حتی توریست ها بازگذاشته اند، همین دلایل باعث شده است متقضیان زیادی از سر تا سر دنیا به این کشور به صورت موقت مهاجرت نمایند.

اخذ پاسپورت امارات ـ مهاجرت به امارات و اخذ تابعیت امارات

به طور کلی کشور ها در اعطای تابعیت از طریق تولد به دو قاعده خاک و خون تابعیت و حق شهروندی خود را اعطاء می نمایند.

قاعده خاک :

بر اساس این قاعده چنانچه کودکی در خاک یک کشور ( صرف نظر از تابعیت و ملیت والدین او ) به دنیا آمده باشد، به وی تابعیت و پاسپورت تعلق خواهد گرفت. از جمله کشور هایی که از قاعده خاک در اعطای تابعیت از طریق تولد پیروی می نمایند، می توان به برزیل و کانادا اشاره نمود.

قاعده خون :

بر اسا این قاعده ملاک و معیار اخذ تابعیت یک کودک تازه به دنیا آمده، تابعیت و ملیت والدین آن کودک می باشد و نه خاک یا قلمرو کشوری که در آن متولد شده است. بعبارتی بر اساس تابعیت پدر و مادر به کودک تابعیت تعلق خواهد گرفت. از جمله کشور هایی که در این زمینه از قاعده خون پیروی می نمایند، کشور امارات متحده عربی است.

توضیحات بیشتر در زمینه اخذ تابعیت و پاسپورت امارات از طریق تولد ، در ادامه مقاله تشریح گردیده است.

فایل ویدئویی موسسه حقوقی ملک پور در مورد اقامت در امارات و کشورهای عربی

مقاله مرتبط

مهاجرت به امارات

پاسپورت امارات و اعتبار آن

بسیاری تصور می کنند که قوی ترین و معتبر ترین پاسپورت جهان متعلق به آمریکا یا یکی از کشور های پیشرفته غربی است اما به گزارش passport index ، پاسپورت امارات در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها به صورت بلامنازع در رده نخست قرار داشته و معتبر ترین پاسپورت جهان شناخته می شود. شما با داشتن پاسپورت امارات می توانید به ۱۷۱ کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنید. البته لازم به ذکر است که برای مسافرت به ۵۵ کشور از این ۱۷۱ کشور نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی یا به اصطلاح visa on arrival دارید. از جمله کشور هایی که می توان با داشتن پاسپورت امارات به آن ها سفر کرد می توان به تمامی کشورهای اروپایی، روسیه، اکثر کشور های قاره آمریکا نظیر کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانیتن و … اشاره نمود. گفتنی است که در رده بندی مرجع دیگر پاسپورت ها یعنی Henely passport Index باز هم کشور های غربی در رده نخست اعتبار پاسپورت ها قرار نداشته و به ترتیب این مقام به کشورهای آسیایی ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی اختصاص داده شده است.

اعتبار پاسپورت امارات ـ رنکینگ پاسپورت امارات

در شکل زیر نقشه آزادی سفر را برای دارندگان پاسپورت امارات بر اساس گزارش مرجع Henely passport index به تفکیک هر کشور مشاهده می نمایید :

نقشه آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت امارات

پاسپورت امارات و روش های اخذ پاسپورت امارات

برای دستیابی به پاسپورت امارات و تابعیت این کشور می توان به ۶ طریق اقدام به مهاجرت به این کشور نموده و پس از طی مراحلی بسیار پیچیده و در بیشتر موارد غیر ممکن به تابعیت و پاسپورت امارات رسید. شایان ذکر است که همه این موارد لزوما و مستقیما به اقامت دائم امارات و تابعیت این کشور منجر نخواهد شد. به طور کلی روش های مهاجرتی و اخذ تابعیت کشور ها به ۶ دسته کلی کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی تقسیم بندی می گردد که به شرایط اخذ پاسپورت امارات در هر یک از این روشهای مهاجرتی به این کشور می پردازیم.

پرچم امارات ـ مهاجرت به امارات و اخذ تابعیت امارات

پاسپورت امارات از طریق کار

مهاجرت کاری به امارات یکی از انواع شایع و پرطرفدار مهاجرت به این کشور برای فارسی زبانان می باشد. دلیل این امر نیز علاوه بر نزدیکی این کشور به ایران و افغانستان، شاید نرخ بیکاری بسیار پایین این کشور ، دستمزد بالا و معافیت مالیاتی آن باشد. با وجود نکات مثبتی که برای کار در امارات ذکر شد، یکی از بزرگترین معایب مهاجرت کاری جهت اخذ پاسپورت امارات این می باشد که این کشور در هر بار تمدید اقامت کاری شما ممکن است عذر شما را بخواهد و دیگر مجوز اقامت کاری شما را تمدید ننماید و شما مجبور می شوید پس از عادت کردن به کار و شرایط کاری در امارات، به کشور خود بازگردید و موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت امارات از این طریق نشوید. لذا شما همواره این استرس و نگرانی را دارید که از این کشور اخراج شوید؛ حتی اگر هیچگاه درخواست تمدید مجوز اقامت شما رد نگردد، برای اخذ پاسپورت امارات از طریق کار ، می بایست بیش از ۳۰ سال در این کشور اقامت نموده و ضمن ارتکاب هیچ گونه جرمی، هیچ بدهی مالیاتی به دولت این کشور نداشته باشید تا واجد الشرایط ارائه درخواست جهت اخذ شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات گردید. در شکل زیر نمودار نرخ بیکاری امارات را مشاهده نمایید. به گزارش بانک جهانی میانگین نرخ بیکاری امارات در بازه سالهای ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۸ برابر با ۲٫۵۳ درصد بوده است که کمترین نرخ آن ۱٫۶۴ درصد در سال ۲۰۱۶ و بیشترین نرخ آن ۴٫۱۷ درصد در سال ۲۰۰۹ می باشد. همانطور که مشاهده می نمایید نرخ بیکاری در سال ۲۰۱۹ امارات ۱٫۷ درصد گزارش شده است.

نمودار نرخ بیکاری کشور امارات در سالیان متمادی

همانطور که می بینید نرخ بیکاری در این کشور کمتر از ۲ درصد است که حاکی از کم بودن تعداد بیکاران این کشور می باشد و همین امر احتمال پیدا کردن کار برای شما بعنوان یک نیروی کار ماهر خارجی را بالا خواهد برد. نکته شایان ذکر در باب اخذ پاسپورت امارات از طریق مهاجرت کاری به این کشور این است؛ درست است که اخذ پاسپورت امارات از این طریق پروسه ای پیچیده و بسیار طولانی مدت را دارد و تا حدودی نشدنی است، اما کار در این کشور می تواند سکوی پرتابی باشد، برای بدست آوردن سرمایه و پشتوانه مالی و سابقه کاری برای مهاجرت کاری به کشور های پیشرفته اروپایی. لازم به ذکر است که اخذ پاسپورت کشورهای اروپایی از طریق کار دارای پروسه ای به نسبت ساده تر و کوتاه مدت تر از امارات متحده عربی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میزان حقوق و دستمزد نیروی کار، مشاغل مورد نیاز کشور امارات در سال ۲۰۱۹ و شرایط و مدارک لازم جهت بردن همراه در مهاجرت کاری به امارات می توانید به مقاله ای با کار در امارات از همین وبسایت مراجعه نمایید.

کار در آلمان یا اتریش
ویزای کار امارات
کار در کانادا

پاسپورت امارات از طریق تحصیل

تحصیل در کشور های خارجی و مهاجرت تحصیلی به کشور های خارجی همواره به عنوان آسان ترین و سریع ترین راه مهاجرتی به حساب می آید. هر ساله تعداد کثیری از افراد، متقاضی مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور می شوند. اما باید به این نکته واقف بود اقامت تحصیلی در یک کشور منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت آن کشور نمی گردد، دلیل این امر نیز این است که از نظر دولت آن کشور خارجی، شما با این پیشفرض وارد دانشگاههای آن کشور شده و به تحصیل پرداخته اید تا به کشور خود برگردید نه اینکه در این کشور بمانید. با این وجود در بسیاری از کشورها دانشجویان بین المللی ضمن تحصیل با بازار کار آن کشور آشنا می شوند و با ارسال رزومه به کارفرمایان اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل می نمایند. البته بر خلاف کشور های اروپایی که به دانشجویان بین المللی خود این اجازه را می دهند که پس از اتمام تحصیل در خاک کشور شان باقی بمانند و در محیط بدنبال کار بگردند، اما در کشور امارات پس از اتمام تحصیل و مجوز اقامت تحصیلی شما، نمی توانید در خاک این کشور بمانید، در این صورت باید به کشور خود برگشته و دوباره از نو با داشتن یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای اماراتی درخواست اخذ ویزای کاری بدهید. لذا اخذ پاسپورت امارات از طریق تحصیل در دانشگاههای این کشور به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. توضیح بهتر آنکه تحصیل در دانشگاههای این کشور به دانشجویان بین المللی این اجازه را می دهد که با بازار کار و کارفرمایان این کشور آشنا شده و اعتماد آنان را برای اخذ یک پیشنهاد کاری جلب نمایند. در واقع اقامت تحصیلی در امارات، سکوی پرتاب و زمینه سازی است برای دریافت اقامت کاری و اقامت کاری زمینه سازی است برای اخذ پاسپورت امارات.

برای تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزشی امارات، در ابتدای کار می بایست برای دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر خود درخواست پذیرش ارسال کنید. درخواست های پذیرش عموما در ماههای ژوئن یا مه و بصورت آنلاین ارسال می شوند. شرایط اخذ پذیرش در هر یک از دانشگاهها این کشور ممکن است متفاوت از دیگر دانشگاهها بوده و شرایط پذیرش خاص خود را داشته باشد. اما عموما مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در امارات به شرح زیر است :

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات آنها
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره مورد نیاز در هر مقطع ( لیسانس : ۶ ، فوق لیسانس : ۶٫۵ و دکتری ۷ )
 • روزمه و CV تحصیلی و تحقیقاتی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

تحصیل در امارات برای اخذ پاسپورت امارات ـ مهاجرت تحصیلی به امارات

در مورد هزینه های تحصیل در امارات نیز باید گفت که هزینه های تحصیلی ( شامل شهریه دانشگاه، خوابگاه، خورد و خوراک و سایر هزینه های جانبی زندگی دانشجویی ) بسته به پارامترهای مختلفی نظیر نوع رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و سبک زندگی خود دانشجو متغیر است. عموما شهریه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای امارات ۵۰٫۰۰۰ درهم معادل ۱۴٫۰۰۰ دلار آمریکا می باشد، دوره های تخصصی نیز ممکن است شهریه ای تا ۱۲۰٫۰۰۰ درهم معادل ۳۳٫۰۰۰ دلار آمریکا را از دانشجو طلب کنند. البته امکان اخذ وام ها دانشجویی و بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در دانشگاههای امارات وجود دارد که می تواند گوشه ای از هزینه های زندگی دانشجویی آنها را مورد پوشش قرار دهد. اساسا شرایط اخذ بورسیه تحصیلی نیز از هر دانشگاهای به دانشگاه دیگر متفاوت است. در برخی از دانشگاه ها نظیر دانشگاه خلیفه برای دانشجویان بین المللی با شرایط ایده آل ( با دانش زبان بالا، سوابق تحصیلاتی و تحقیقاتی درخشان و … ) این امکان فراهم است که full-scholarship دریافت نمایند که شامل پوشش تمام هزینه ها از شهریه دانشگاه گرفته تا خوابگاه، خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل و … خواهد شد.

گفتنی است که تحصیل در دانشگاههای دولتی امارات تنها برای اتباع و بومیان این کشور امکان پذیر است و دانشجویان بین المللی خارجی تنها مجازند در دانشگاههای خصوصی و موسسات آموزشی غیر انتفاعی این کشور تحصیل نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه های تحصیلی و هزینه های زندگی دانشجویی در امارات می توانید به مقاله ای با عنوان تحصیل در امارات یا ویزای تحصیلی امارات مراجعه نمایید.

در رتبه بندی QS معتبر ترین دانشگاههای بین المللی نام  ۶ دانشگاه از امارات متحده عربی ذکر شده است :

لیستی از معتبر ترین دانشگاههای امارات به همراه رنکینگ جهانی آنها

پاسپورت امارات از طریق سرمایه گذاری

اخذ پاسپورت امارات از طریق سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر می باشد. بر خلاف مهاجرت کاری و تحصیلی که با استرس فراوان و امکان اخراج از کشور امارات با احتمال اندکی می توان به اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت امارات دست یافت؛ امکان اخذ مجوز اقامت دائم و سپس پاسپورت امارات از طریق سرمایه گذاری وجود دارد. در برنامه های جدید سرمایه گذاری امارات که اخیرا اعلام شده اند، با سرمایه های اولیه مختلف امکان اخذ اقامت ۵ و ۱۰ ساله کشور امارات وجود دارد که این مجوز های اقامتی به صورت خودکار تمدید می شوند و به سرمایه گذار اجازه فعالیت تجاری و بیزینس، تحصیل و مالکیت تام املاک و… می دهند.

برنامه سرمایه گذاری اخذ اقامت ۱۰ ساله امارات بدون نیاز به sponsor

برای اخذ اقامت دائم امارات برای خود و خانواده به مدت ۱۰ سال، متقاضی می بایست مبلغ حداقل ۱۰ میلیون درهم امارات ( ۲٫۷۷ میلیون دلار آمریکا ) را در یکی از موارد در این کشور سرمایه گذاری نماید :

 • سرمایه گذاری در یک سپرده بانکی
 • ثبت و راه اندازی شرکت
 • راه اندازی یک کسب و کار شراکتی

از شرایط سرمایه گذاری ۱۰ میلیون درهمی امارات می توان به این اشاره کرد که سرمایه ای که سرمایه گذار به این کشور انتقال می دهد، نباید به صورت وام باشد. از دیگر شرایط این است که سرمایه ذکر شده حداقل باید برای مدت ۳ سال در امارات باقی بماند.

برنامه سرمایه گذاری اخذ اقامت ۵ ساله امارات بدون نیاز به sponsor

برای اخذ اقامت دائم امارات برای خود و خانواده به مدت ۵ سال، متقاضی می بایست با توجه به مبلغ ذکر شده در یکی از موارد زیر در این کشور سرمایه گذاری نماید :

 • خرید املاک و مستغلات

مبلغ مورد نیاز در این طرح ۵ میلیون درهم ( ۱٫۳۶ میلیون دلار آمریکا ) می باشد. از شرایط این طرح نیز این است که سرمایه ی سرمایه گذار نباید به صورت وام باشد و دست کم برای مدت ۳ سال سرمایه خود را از این کشور خارج ننماید.

 • کارآفرینی

در این طرح سرمایه گذاری از افراد و سرمایه گذاران خارجی استقبال می شود تا با ارائه ایده ای خلاقانه و نوآورانه و تبدیل آن به یک بیزینس پلن قدرتمند، به راه اندازی کسب و کاری پرداخته تا ضمن کارآفرینی و شغل سازی در امارات، بر روی اقتصاد آن این کشور تأثیر مثبت بگذارد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای شرکت در این برنامه سرمایه گذاری نیم میلیون درهم می باشد.

سرمایه گذاری در امارات جهت اخذ پاسپورت امارات

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با عنوان سرمایه گذاری در امارات از همین وبسایت مراجعه نمایید.

پاسپورت امارات از طریق تولد

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، کشور امارات در اعطای تابعیت از قاعده خون پیروی می نماید و شما بعنوان والدینی خارجی با به دنیا آوردن فرزند در خاک این کشور نمی توانید برای او تابعیت و پاسپورت امارات را بدست آورید. البته کشور امارات در اعطای تابعیت از طریق تولد در مواردی خاص از قاعده خاک پیروی می نماید.

بر اساس ماده شماره ۱۷ از ۱۹۷۲ قانون ملی امارات متحده عربی، مواردی که در زیر به آنها اشاره شده است، به صورت پیش فرض از طریق نژاد و تولد بعنوان شهروند و تبعه امارات محسوب می گردند:

 • هر خانواده عربی که در هر کدام از شیخ نشین های ( ایالات ) امارات در سال ۱۹۲۵ میلادی و قبل از آن بصورت منظم و پیوسته اقامت خود را تا قبل از اعمال این قانون تمدید و حفظ کرده اند.
 • هر کودکی که چه در داخل خاک امارات و چه خارج از قلمرو این کشور، از پدری اماراتی به دنیا آمده باشد.
 • هر کودکی که چه در داخل خاک امارات و چه خارج از قلمرو این کشور، از مادری اماراتی تبار به دنیا آمده است و وابستگی او به پدر قانونی نیست.
 • هر کودکی که چه در داخل خاک امارات و چه خارج از قلمرو این کشور، از مادری اماراتی تبار و پدری مجهول الهویه ( بی سرپرست ) به دنیا آمده باشد.
 • هر کودکی که در خاک امارات از پدر و مادری نامعلوم به دنیا آمده باشد ( قانون خاک نسبی )

در واقع کودکانی که از پدری اماراتی یا پدری ناشناس و مادری اماراتی به دنیا می آیند از طریق نژاد و نیاکان ( صرف نظر از محل تولد شان ) شهروند امارات متحده عربی محسوب می گردند. تا قبل از سال ۲۰۱۷ کودکانی که از یک مادر اماراتی و پدری بیگانه به دنیا می آمدند، به محض اینکه به ۱۸ سالگی رسیدند این حق را داشتند که جهت اخذ شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات اقدام نمایند؛ اما این قانون در اکتبر سال ۲۰۱۷ اصلاح شده و در حال حاضر مادران اماراتی می توانند به محض اینکه کودکان شان به سن ۶ سالگی برسند، برای آنان درخواست تابعیت و پاسپورت امارات بدهند.

تولد در خارج از کشور ـ اخذ تابعیت از طریق تولد

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق تولد

پاسپورت امارات از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه اماراتی نیز یکی از طرق اخذ شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات می باشد. البته نحوه اعطای پاسپورت امارات از طریق ازدواج به طور مستقیم به جنسیت فرد خارجی بستگی دارد. اگر یک زن خارجی با یک مرد اماراتی ازدواج کند، در صورتی که ۷ سال از ازدواج آنها گذشته باشد و حداقل یک فرزند به دنیا آورده باشند، آن زن واجد الشرایط شهروندی ، تابعیت و پاسپورت امارات خواهد بود؛ در صورتی که بچه دار نشوند، مدت زمان لازم برای واجد الشرایط بودن اخذ پاسپورت امارات برای زن خارجی ۱۰ سال خواهد بود. لازم به ذکر است همسر مردی که از طریق naturalization یا ادغام با فرهنگ و زبان جامعه امارات به شهروندی امارات رسیده باشد هم می تواند واجد الشرایط اخذ تابعیت و پاسپورت امارات باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تدوین و گردآوری شده است و کپی برداری و انتشار آن علاوه بر حرام بودن آن از نظر شرعی، از نظر قانونی نیز قابل پیگیری است.

ازدواج و اخذ تابعیت

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق ازدواج

پاسپورت امارات و پناهندگی

قبل از ذکر هر نکته ای در باب اخذ پاسپورت امارات از طریق پناهندگی به این کشور، خاطر نشان می شود که موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE‌ اتریش هیچ گونه مشاوره و خدمات مهاجرتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این روش غیر قانونی به هیچ عنوان مورد تأیید این موسسه نمی باشد. لازم به ذکر است که این بخش از نوشتار صرفا جهت افزایش آگاهی شما به نگارش درآمده است. طبق تعریف کنوانسیون ژنو یا کنوانسیون پناهندگی پناهنده به فردی اطلاق می شود که به دلایل مختلفی از قبیل، تغییر مذهب و عقیده، رنگ پوست، عضویت در گروههای اجتماعی و سیاسی خاص و … در کشور خود مورد تهدید قتل یا تحت شکنجه و آزار و اذیت روحی و جسمی قرار گرفته و بهمین دلیل از کشور خود متواری شده و به کشور دیگری درخواست پناهندگی داده است. مطابق قوانین حقوق بشر و کنوانسیون ژنو، کشورهای عضو این کنواسیون متعهد به پناه دادن به پناهجویان و حمایت از آنان می باشند. لازم به ذکر است که کشور امارات هیچ گونه تعهدی در خصوص پناهندگان را تقبل ننموده است و قانون و مقررات عملی برای مدیریت و برخورد با پناهندگان در این کشور به صورت رسمی وجود ندارد. لذا توصیه می کنیم که بجای روش غیر قانونی و خطرناک پناهندگی از طرق قانونی نظیر کار، تحصیل، سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت به کشور های خارجی نموده  تا موفق به اخذ پاسپورت و تابیعت این کشور ها شوید.

پاسپورت دومنیکا و پناهندگی

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

پاسپورت امارات و نکات مهم در باب تابعیت امارات

همانطور که تا کنون متوجه شده اید، برای اخذ شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات می بایست پس از گذشت چند سال زندگی در خاک این کشور با فرهنگ، زبان و عادات و رسوم مردم این کشور خو گرفته و با مردم بومی آن ادغام شوید که این فرآیند را در اصطلاح naturalization گویند. قوانین اعطای تابعیت و شهروندی امارات از طریق naturalization‌ به دلیل ترس از رقیق شدن هویت ملی، عقاید قبیله ای و نژادی و فرهنگ محافظه کارانه بسیار محدود و سختگیرانه هستند. البته دلیل دیگر تصویب این قوانین سختگیرانه و محدود، رشد تعداد خارجیان در این کشور با نسبت ۱ به ۵ نسبت به بومیان و اتباع آن می باشد.

بر اساس ماده شماره ۱۷ از ۱۹۷۲ قانون ملی امارات متحده عربی، به مرد یا زن خارجی که از یکی از شرایط زیر برخوردار باشد، شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات تعلق خواهد گرفت:

 • یک شخص عرب با ریشه های اجدادی در بحرین، عمان و قطر که حداقل ۳ سال در امارات متحده عربی سکونت داشته و دارای شهرت خوب است و جنایتی مرتکب نشده و به جرمی محکوم نشده است.
 • هر شخص عرب که حداقل ۷ سال در امارات متحده عربی سکونت داشته و دارای شهرت خوب است و جنایتی مرتکب نشده و به جرمی محکوم نشده است.
 • هر فردی خارجی که به چیرگی به زبان عربی رسیده باشد و از سال ۱۹۴۰ به صورت قانونی در امارات متحده عربی سکونت داشته و دارای شهرت خوب است و به جرم و جنایتی محکوم نشده است.
 • هر فردی خارجی که به چیرگی به زبان عربی رسیده باشد و به طور قانونی برای مدت بیشتر از ۳۰ سال در امارات متحده عربی داشته که حداقل ۲۰ سال آن را پس از اعلام این ماده از قانون ملی سپری کرده باشد، دارای شهرت خوب و گواهی عدم سوء پیشینه باشد.

ازدواج و تابعیت خانوادگی در کشور های عربی

علاوه بر موارد فوق شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات ممکن است بدون در نظر گرفتن شرط اقامت چند ساله و پروسه naturalization به افراد خارجی در صورتی که در ادامه آمده است، تعلق بگیرد:

 • به دستور صادر شده از شخص رئیس جمهور امارات متحده عربی
 • هر فرد خارجی که خدمت شایسته و ویژه ای با به دولت و ملت امارات متحده عربی ارائه نموده باشد.

لازم به ذکر است که هر فردی که مایل به اخذ شهروندی و تابعیت امارات از طریق naturalization است، باید به زبان عربی چیره باشد، دارای منبع قانونی درآمد و اقامت دائم در امارات متحده عربی باشد، دارای مدرک تحصیلی باشد، اعتبار نامناسبی نداشته و به جرمی محکوم نشده باشد. زن یک تبعه اماراتی نیازی به داشتن مدرک تحصیلی جهت واجد شرایط بودن برای naturalization ندارد.

شهروندی و تابعیت امارات پس از انجام مراحل زیر به شخص تعلق خواهد گرفت:

 • بررسی و تأیید سوابق امنیتی فرد بوسیله دولت امارات
 • سوگند یاد کردن برای وفاداری به دولت و ملت امارات طی یک مراسم

ذکر این نکته ضروری است که از بین تمام افراد خارجی که تابعیت امارات در می آیند، فقط آن دسته که از طریق نژاد و تولد موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت امارات شده اند، حق رأی و نامزد شدن در انتخابات پارلمان و دولت این کشور را دارند و بقیه دسته هایی که بغیر از نژاد به تابعیت امارات درآمده باشند، از چنین حقوق شهروندی محروم خواهند بود. نکته مهم دیگر آنکه اخذ شهروندی امارات تنها یک با امکان پذیر است و در صورت لغو آن قابل بازگشت نخواهد بود.

تابعیت و پاسپورت امارات

وضعیت تابعیت مضاعف در امارات

داشتن تابعیت مضاعف در قانون ملی کشور امارات متحده عربی برای شهروندان اماراتی پذیرفته نیست. به این معنا که اگر شخصی خارجی بخواهد شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات را اخذ نماید می بایست تابعیت قبلی خود را لغو نماید.

پاسپورت امارات و وکیل معتبر برای امور مهم

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، برای اخذ شهروندی، تابعیت و پاسپورت امارات طرق مختلفی وجود دارد. اگر بخواهید برای هرکدام از طرق یاد شده که برای مهاجرت به این کشور برگزینید و برای آن اقدامی انجام دهید، پیش از آن می بایست برای انجام پروسه پیچیده اخذ ویزا و سایر پروسه های پر فراز و نشیب حقوقی و مهاجرتی از یک وکیل معتبر کمک گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. موسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش مفتخر است که با داشتن مجرب ترین مشاورین مهاجرتی و بهترین وکلای متخصص در امور حقوقی و مهاجرت شما را در زمینه اخذ تابعیت و پاسپورت امارات یا دیگر تابعیت دیگر کشور های جهان یاری نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر این موسسه در داخل یا خارج از کشور تماس برقرار کرده و از مشاوره با مشاورین ارشد ما کمال استفاده را ببرید.

مهاجرت به خارج از کشور و وکیل معتبر برای امور مهم

اقامت امارات
اقامت و تابعیت کشور های عربی
پاسپورت امارات و سخن پایانی

پاسپورت امارات به گزارش مرجع passport index معتبر ترین پاسپورت دنیا محسوب می شود و داشتن پاسپورت این کشور به شما امکان آزادی سفر فوق العاده ای را می دهد، اما دست یابی به پاسپورت و تابعیت کشور امارات معایب و نکات منفی زیادی دارد که یکی از آنها الزام به لغو تابعیت قبلی و انصراف از آن است. طبیعتا یکی از اهداف شما از داشتن پاسپورت کشور های خارجی من جمله پاسپورت امارات داشتن موطن دومی است که بتوانید همانند یک شهروندی واقعی هم در این کشور و هم در میهن عزیز خود زندگی کنید. اما قانون این کشور به خارجیان اجازه نمی دهد هم تابعیت و شهروندی امارات را داشته باشند و هم تابعیت و شهروندی کشور اصلی شان را. جدای از مسئله برای اخذ پاسپورت امارات از طریق naturalization‌ شما می بایست بیش از ۳۰ سال را در خاک این کشور زندگی کرده باشید، تا واجد الشرایط اخذ پاسپورت و تابعیت امارات گردید، که خود این امر از دیگر معایب بزرگ این تصمیم است. لذا پیشنهاد ما این است که به اخذ پاسپورت کشورهای اروپایی و تابعیت اروپا نیز بعنوان یک گزینه عالی بیندیشید؛ زیرا مدت زمان اخذ پاسپورت کشور های اروپایی در روشهای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و … بسیار کمتر از مدت زمان لازم برای اخذ پاسپورت امارات است و علاوه بر آن قانون ملی بیشتر کشور های اروپایی به شما اجازه می دهد که تابعیت مضاعف داشته باشید. امیدواریم توانسته باشیم که با ارائه این مقاله تمامی سوالات و ابهامات شما در زمینه اخذ شهروندی و تابعیت امارات را پاسخ دهیم. در صورت هر گونه سوال یا ابهام می توانید آن را در قسمت دیدگاههای این مقاله مطرح کرده تا در اسرع وقت به جواب آن دست یابید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ