پاسپورت چین و بررسی آن

پاسپورت چین ، شرایط اخذ اقامت کشور چین و همین طور نکات مهم در باب اعتبار پاسپورت چین و آزادی سفر با داشتن این پاسپورت در این نوشتار به طور مفصل و علمی مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد. چه مدارکی جهت اخذ پاسپورت چین مورد نیاز است؟ چه راه هایی منجر به اخذ اقامت و تابعیت کشور چین می گردد؟ پاسپورت چین در رنکینگ بین المللی پاسپورت های جهان در چه جایگاهی قرار دارد؟ برای اخذ تابعیت و شهروندی چین چه راههای وجود دارد؟ سوالات مذکور و شاید چندین سوال دیگر ممکن است برای بسیاری از شما سروران بوجود آمده باشد که آیا انتخاب کشور چین به عنوان مقصدی جهت مهاجرت انتخاب درستی است یا خیر؟ ما در ادامه این مقاله به تمامی سوالات شما در این باب پاسخ خواهیم داد. به شما پیشنهاد می کنیم که جهت امر مهاجرت با وکلای معتبر و مجرب آشنا به امور مهاجرتی، مشورت نمایید. این نوشتار توسط مشاورین متخصص موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه گردیده است. در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوال در باب پاسپورت چین می توانید با کارشناسان ما تماس تلفنی حاصل نمایید و بدون پرداخت هیچ حق مشاوره ای از مشاوره تلفنی کاملا رایگان بهرمند شوید.

در ادامه موارد زیر مورد تحلیل قرار خواهند گرفت:

پاسپورت چین
 • پاسپورت چین و شرایط عمومی
 • پاسپورت چین و اعتبار آن
 • پاسپورت چین و روش های اخذ پاسپورت
 • پاسپورت چین از طریق کار
 • پاسپورت چین از طریق تحصیل
 • پاسپورت چین از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت چین از طریق تولد
 • پاسپورت چین از طریق ازدواج
 • پاسپورت چین و پناهندگی
 • پاسپورت چین و نکات مهم در باب چین
 • پاسپورت چین و مدارک مورد نیاز
 • پاسپورت چین و وکیل معتبر برای امور مهم

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پاسپورت چین و شرایط عمومی

جهت اخذ پاسپورت چین در ابتدا بهتر است با شرایط عمومی این کشور آشنا شوید. کشور چین که نام رسمی آن جمهوری خلق چین می باشد کشوری است واقع در شرق قاره آسیا که بر طبق فهرست جمعیت کشورها با بیش از ۱٫۴۱۷ میلیارد نفر پرجمعیت ترین کشور جهان شناخته می شود که در قالب نظام تک حزبی و توسط حزب کمونیست چین اداره می گردد. کشور چین از لحاظ وسعت چهارمین کشور دنیا پس از کشورهای روسیه، کانادا و امریکاست. چین از معدود کشورهایی ست که دستیابی آزادانه به اطلاعات را محدود کرده است. گفتنی است که درصد بالایی از مسدودی ها بر روی وبسایت های خبری اعمال می گردد.

جدول اطلاعات عمومی کشور چین

کشور چین در سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا پس از ایالات متحده آمریکا شناخته شد. نمودار زیر شاخص تولید ناخالص داخلی کشور چین بر اساس میلیارد دلار آمریکا را در یک دهه گذشته به تصویر کشیده است:

نمودار رشد تولید ناخالص داخلی چین در چند سال اخیر

پاسپورت چین و اعتبار آن

ارزش یک پاسپورت به تسهیلاتی اشاره می کند که برای دارنده اش به ارمغان می آورد. برای اینکه بتوان در رابطه با اعتبار پاسپورت چین سخن گفت باید بررسی کرد که دارندگان پاسپورت این کشور می توانند به چه کشورهایی بدون ویزا سفر کنند. پاسپورت چین از لحاظ رتبه جهانی بین پاسپورت سایر کشورهای دنیا پس از پاسپورت کشور اسواتینی در رتبه ۵۹ جهان قرار دارد. دارندگان پاسپورت چین می توانند بدون ویزا به ۲۹ کشور  سفر کرده و برای ۴۷ کشور در هنگام ورود نیاز به ویزا دارند. دارندگان پاسپورت کشور چین برای سفر به ۱۲۲ کشور دیگر دنیا نیاز به ویزا دارند.

اعتبار پاسپورت چین در رنکینگ بین المللی پاسپورت ها

در نقشه زیر نیز می توانید آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت چین را به تفکیک هر کشور مشاهده فرمایید :

نمودار نقشه آزادی سفر برای دارندگان پاسپورت چین

بر طبق بندهای ۳، ۴، ۵ و ۸ قانون پاسپورت چین که در سال ۲۰۰۷ به اجرا گذاشته شد، سه نوع گذرنامه در سرزمین چین صادر میگردد؛

 • گذرنامه های معمولی: به شهروندانی اعطا می گردد که قصد سفر به خارج از کشور برای مقاصدی غیر رسمی دارند، مانند اقامت در کشورهای دیگر، بازدید از بستگان، کار، تحصیل، سفر و یا مشارکت در فعالیت های تجاری.
 • گذرنامه های دیپلماتیک: به دیپلمات ها، کنسول ها و همسران و فرزندان کوچک آنان توسط وزارت امور خارجه صادر می شود.
 • گذرنامه های خدماتی: برای کارکنان و همسران و فرزندان آنان، که توسط دولت چین جهت کار در ماموریت های خارج از چین، سازمان ملل یا کمیسیون های ویژه آن، یا سایر سازمان های بین المللی اعزام می شوند صادر می گردد. انواع متنوعی از پاسپورت خدماتی، که گذرنامه امور عمومی نامیده می شود، به خدمتگزاران دولتی که تقسیمات کشوری را اداره می کنند، اعطا می گردد.

 پاسپورت معمولی پاسپورتی برای امور خصوصی است در حالی که پاسپورت خدماتی و دیپلماتیک گذرنامه ای برای امور عمومی محسوب می شود. گذرنامه های SARS ماکائو و هنگ کنگ توسط دولتمردان این مناطق صادر و نظیم می گردد و این قانون شامل آن ها نمی شود.

جدول انواع پاسپورت های چینی

پاسپورت چین و روش های اخذ پاسپورت

جهت اخذ پاسپورت چین باید بدانیم که کدام یک از روش های اقامتی منجر به اخذ پاسپورت این کشور می گردد. همان گونه که مستحضر هستید برای مهاجرت به کشور چین، اخذ اقامت و تابعیت این کشور، شش روش مهاجرتی وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها به طور جداگانه با رویکرد دست یابی به پاسپورت چین خواهیم پرداخت:

 • پاسپورت چین از طریق کار
 • پاسپورت چین از طریق تحصیل
 • پاسپورت چین از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت چین از طریق تولد
 • پاسپورت چین از طریق ازدواج
 • پاسپورت چین از طریق پناهندگی

جمهوری خلق چین ـ پاسپورت چین

اخذ پاسپورت چین از طریق کار

جهت اخذ پاسپورت چین و شهروندی این کشور افراد باید ابتدا اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند. به طور کلی بعد از ۵ سال کار و زندگی در چین افراد می توانند برای اقامت دائم درخواست نمایند. برای ورود به چین و اخذ اقامت کاری افراد می بایست ویزای کاری چین را دریافت نمایند. ویزای کار Z یا همان ویزای کار به افرادی که جهت کار بالای شش ماه به چین مهاجرت می کنند و همینطور خانواده ایشان اعطا می گردد. هر فردی که از اختلال روانی، بیماری مقاربتی، ایدز، سل ریوی و یا سایر بیماری های عفونی رنج می برد مجاز به ورود به چین نخواهد بود. برای دریافت ویزای کاری چین به دو سند اولیه نیاز است: اول نامه استخدام کاری یا یادداشت تاییدیه خارجی و دوم دعوت نامه ویزای Z که هر دوی این مدارک باید توسط کارفرمای چینی از دولت های محلی تهیه شود. برخی از کنسولگری های چینی نسخه های فکس شده این مدارک را به جای نسخه های اصل آن می پذیرند. علاوه بر این دو سند ممکن است در برخی از کشورها گزارش معاینه پزشکی فرد نیز مورد نیاز باشد.

به طور معمول ویزای کاری که توسط سفارت های خارج کشور صادر می شود مجاز به یکبار ورود است و تا ۳۰ روز پس از ورود معتبر می باشد. فرد موظف است که در همین ۳۰ روز برای درخواست اقامت اقدام نماید.

نمودار زیر نرخ بیکاری چین را در بازه زمانی ده سال اخیر نشان می دهد:

نمودار نرخ بیکاری چین

برای کسب اطلاعات جزئی تر می توانید به مقاله ای با عنوان کار در چین از همین وبسایت مراجعه فرمایید.

پاسپورت چین از طریق تحصیل

همانگونه که مستحضر هستید صرف تحصیل در کشورها به طور مستقیم منجر به اخذ پاسپورت آن کشور نمی گردد. کشور چین هم جدا از این قاعده نیست. دانشجو پس از پایان تحصیلات می بایست در کشور چین کارفرما پیدا کرده و نوع اقامت خود را از اقامت تحصیلی به کاری تغییر دهد، به این صورت که شخص اجازه اقامت در کشور را خواهد داشت. برای اقدام جهت تحصیل در چین برای دوره های تا ۱۸۰ روز ویزای X2 (که قابلیت تبدیل به ویزای دیگری را ندارد) و برای دوره های طولانی تر شخص باید ویزای X1 را دریافت نماید.

چین دارای برترین دانشگاه های جهان از لحاظ رتبه جهانی است. در لیست زیر نام برخی از برترین داشگاه های این کشور را مشاهده می فرمایید:

جدول معرفی دانشگاههای برتر چین به همراه رنکینگ بین المللی آنها

تحصیل در چین در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است و دانشگاه های این کشور پذیرای دانشجویان از اقصی نقاط دنیا می باشند. تحصیلات عالی در چین به دو دسته تقسیم بندی می شود:

 • دانشگاه هایی که دوره های لیسانس چهار یا پنج ساله برای کسب مدرک تحصیلی آکادمیک ارائه می دهند.
 • کالج هایی که دوره های تحصیلی سه ساله دیپلم یا دوره های آموزشی فنی و حرفه ای ارائه می دهند.

برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا فقط در دانشگاه ها ارائه می گردند که عمدتا طول دوره های کارشناسی ارشد بین ۲ تا ۳ سال و برای مقطع دکترا نیز این زمان در حدود ۳ سال می باشد. برای تحصیل در مقطع دکترا دانشجویان نیازمند سوپروایزر می باشند. زبان آموزش در دانشگاه ها بسته به رشته و نوع دانشگاه می تواند چینی یا انگلیسی باشد.

تحصیل و اعزام دانشجو به چین

پاسپورت چین از طریق سرمایه گذاری

چین یکی از سریع ترین بازار های در حال رشد جهان است که البته انتظار می رود در طول چند سال آینده از آمریکا پیشی گرفته و تبدیل به بزرگترین اقتصاد جهان شود. البته نباید منکر این قضیه شد که تفاوت های فرهنگی در روش های مختلف کسب و کار در چین می تواند موجب ایجاد پیچیدگی هایی در امر سرمایه گذاری گردد.

سرمایه گذاری در خارج از کشور ـ اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های اخذ پاسپورت چین می تواند مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باشد. جهت سرمایه گذاری در چین شخص متقاضی باید در ابتدا ویزای M را دریافت نماید که مخصوص افراد خارجی است که قصد سفر به چین به منظور فعالیت های تجاری و تبلیغاتی را دارند. سرمایه گذاری در چین از چند روش امکان پذیر است:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در چین
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام

اقتصاد چین ممکن است که در مجموع موفق باشد اما داستان بازار بورس متفاوت است. تلاش های دولت برای جلوگیری از رشد، منجر به کاهش ۱۵ درصدی ارزش سهام کمپانی شانگهای در سال ۲۰۱۰ شد که یکی از بدترین عملکرد ها در جهان شناخته شد. چین دارای مقدار قابل توجهی بدهی به ایالات متحده آمریکا است.

یکی از راه های سرمایه گذاری در چین شامل صندوق های معامله بورس اوراق بهادار (ETF) است. ETF های محبوب چینی عبارتند از:

 • iShares FTSE China 25 Index Fund (NYSE: FXI)
 • iShares MSCI China Index Fund (NYSE: MCHI)
 • SPDR S&P China ETF (NYSE: GXC)
 • Guggenheim China All-Cap Fund (NYSE: YAO)
 • Guggenheim China Small Cap ETF (NYSE: HAO)

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با عنوان سرمایه گذاری در چین از همین وبسایت مراجعه نمایید.

پاسپورت چین از طریق تولد

طبق قاعده ای کلی کشورها در زمینه اعطای تابعیت از طریق تولد از دو قانون خاک یا خون پیروی می کنند. قانون خاک یعنی صرف به دنیا آمدن فردی در خاک یک کشور جهت اخذ پاسپورت آن کشور کافی است و قانون خون یعنی جدای از اینکه فرد در کجا به دنیا آمده، به تبع مادر و پدر، تابعیت به او تعلق می گیرد. اکثریت کشورهای جهان از قانون خون پیروی می کنند. کشور چین نیز جدای از اینکه شخص در خاک چین به دنیا آمده باشد یا خیر، اگر پدرو مادر وی پاسپورت چین داشته باشند و تبعه چین باشند؛ طبق قانون خون پاسپورت چین را دریافت خواهد نمود. لازم به ذکر است که کشور چین دو تابعیتی را نمی پذیرد و شهروندان چینی که مایل باشند تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشند به طور اتوماتیک تابعیت چین را از دست خواهند داد.

تولد در خارج از کشور ـ اخذ تابعیت و شهروندی از طریق تولد ـ اخذ پاسپورت از طریق تولد

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق تولد

پاسپورت چین از طریق ازدواج

اگر می پرسید که آیا امکان اخذ پاسپورت چین از طریق ازدواج ممکن است یا خیر باید به شما اطلاع دهیم که صرف ازدواج با یک شهروند چینی منجر به اخذ پاسپورت چین نمی گردد. یک فرد خارجی به هیچ وجه به طور خود به خودی حق زندگی در چین را، علیرغم ازدواج با فرد چینی، ندارد. با اینحال از اول ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ خارجی هایی که همسر چینی ایشان در چین ساکن باشد می توانند جهت دریافت ویزا / اقامت ملاقات خانواده برای دوره اقامت طولانی تر درخواست دهند.

جهت دریافت کارت اقامت چین باید بیش از پنج سال از ازدواج فرد خارجی با شهروند چینی گذشته باشد و در هر سال بیش از ۹ ماه را در چین گذرانده باشد، دارای درآمد ثابت یا حمایت مالی مکفی باشد و حتما قبل از درخواست گرین کارت چین اقامت دائم خود را دریافت کرده باشد.

اخذ تابعیت از طریق ازدواج ـ مهاجرت به خارج از کشور از طریق ازدواج با فرد خارجی

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد اخذ اقامت از طریق ازدواج

مقاله مرتبط

اخذ اقامت چین از طریق ازدواج

پاسپورت چین و پناهندگی

موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه مشاوره و خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این بخش از مقاله صرفا جهت بالا بردن سطح آگاهی و دانش شما عزیزان گردآوری شده است. پناهندگی روشی غیرقانونی و خطرناک برای مهاجرت و اخذ اقامت و پاسپورت چین می باشد. چین در سپتامبر سال ۱۹۸۲ به کنوانسیون ۱۹۵۱ و پروتکل ۱۹۶۷ آن که مربوط به وضعیت پناهندگان می باشد ملحق شد. علیرغم پیوستن این کشور به معاهدات ذکر شده قانون داخلی چین در مورد پناهندگان هنوز در حال توسعه است. در حال حاضر تنها مقررات قانونی مربوطه ماده ۳۲ قانون اساسی و ماده ۴۶ قانون ورود و خروج است. پناهجویان در چین می توانند کارت شناسایی دریافت کنند.

مسئولیت امور پناهندگی و تعیین وضعیت پناهندگان چین بر عهده دفتر کمیساریای عالی پناهندگانِ سازمان ملل متحد می باشد. پناهندگانی که حضور خود را اعلام کرده اند مجاز هستند که به طور موقت در چین بمانند اما کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در جستجوی راه حلی با ثبات است که مستلزم اسکان مجدد در کشور سوم می باشد.

با پناهندگان غیر هندوچین معمولا به عنوان بیگانه برخورد می شود به گونه ای که حتی حق کار هم ندارند. در مورد سایر حقوق مربوط به پناهندگان می توان به حق مسکن، تحصیل، مواد غذایی و مراقبت های بهداشتی و آموزش کودکان اشاره کرد.

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل ویدئویی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

پاسپورت چین و نکات مهم در باب چین

همانطور که پیش تر در رابطه با پاسپورت چین گفته شد این پاسپورت در بین سایر گذرنامه ها از درجه اعتبار متوسطی برخوردار است و در مقایسه با سایر کشور های برتر اروپایی قدرت بالایی ندارد. در تمامی روش های مهاجرت به چین در ابتدا برای فرد اقامت موقت صادر می شود و با توجه به نوع آن اقامت، فرد بعد از حدود ۵ سال می تواند کارت اقامت دائم دریافت کند.

به طور کلی جهت اخذ پاسپورت چین افراد می بایست تاریخ این کشور مطالعه کرده باشند و بتوانند آزمون شهروندی به زبان چینی را بگذرانند.

چین ـ مهاجرت به چین ـ اخذ پاسپورت چین

پاسپورت چین و مدارک موردنیاز

افراد خارجی می توانند طبق ماده ۷ قانون ملی شدن جمهوری خلق چین، تابعیت چین را به دست آورند. شرایط اخذ پاسپورت چین برای افراد خارجی به شرح زیر است:

 • بستگان نزدیکی که تبعه چین هستند، داشته باشند
 • در چین متولد شده باشند
 • در چین زندگی و امرار معاش کنند
 • دلایل مشروع دیگری برای درخواست شهروندی و پاسپورت چین داشته باشند

فرم درخواست ویزا ـ Visa Application

در هنگ کنگ، تمام امور درخواست شهروندی توسط اداره مهاجرت مطابق با دستورالعمل ملیت چینی (سایر مقررات) (بند ۵۴۰ قانون هنگ کنگ) مورد استفاده قرار می گیرند. افرادی که موفق به کسب شهروندی چین می گردند، حقوقی مشابه با اشخاصی که در هنگام تولد ملیت چینی را به دست آورده اند، دارند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور به نگارش درآمده است و هر گونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع فارغ از رضایت این موسسه بوده، شرعا حرام و از لحاظ قانونی قابل پیگیری می باشد.

برای بدست آوردن شهروندی و پاسپورت چین، فرد ابتدا باید گواهینامه اجازه اقامت دائم چین (کارت سبز چینی) را دریافت نماید. این سخت ترین بخش کار است. شرایط اخذ این گواهی عبارتست از:

 • یک پست شغلی نسبتا بالا در چین داشته باشد
 • سرمایه گذاری مستقیم و پایدار در چین انجام داده باشد
 • تخصص مورد نیاز کشور چین را دارا باشد
 • همسر یا فرزند زیر ۱۸ سال اشخاصی باشد که حداقل یکی از سه مورد فوق را برآورده می کنند
 • همسر یک شهروند چینی باشد
 • فرزند مجرد زیر ۱۸ سال یک زوج شهروند چین باشد
 • بالای ۶۰ سال سن داشته باشد و تمامی خانواده درجه یک وی در چین باشند
 • سوء سابقه نداشته باشد

مهم تر از همه  این که دولت چین هر ساله این گواهینامه ها را صادر نمی کند یعنی فرد در صورت واجد شرایط بودن  هم ممکن است موفق به کسب گواهی اقامت نشود.

متقاضیان جهت کسب اقامت کشور چین متقاضیان باید مدارک زیر را داشته باشند:

 • پاسپورت حاوی ویزای ورودی مربوطه
 • عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل شده درخواست اقامت
 • تاییدیه اقامت ثبت شده که از اداره محلی PSB (دفتر امنیت عمومی) به دست آمده باشد.
 • قرارداد کار و اجازه کار و مستندات ثبت نام (ارائه شده توسط کارفرما یا موسسه آموزشی)
 • نتایج تست پزشکی
 • پرداخت هزینه

پاسپورت چین و وکیل معتبر برای امور مهم

از آنجا که اخذ اقامت و پاسپورت چین از موارد مهم حقوق بین الملل می باشد، بهتر است افراد با دقت و تحقیق کافی در این راه قدم بردارند. تصمیم گیری در اموری که به زندگی و آینده فرد ارتباط پیدا می کند، نیازمند راهنمایی و مشاوره با کارشناسان و وکلای معتبر می باشد. متقاضیان و افراد واجد شرایط ملزم به آگاهی در زمینه الزامات اولیه و تهیه مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت چین می باشند و این امر با تکیه بر تجارب و دانش وکیل آگاه مهاجرتی تسهیل می گردد. موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش با بهره گیری از کارشناسان و متخصصین آگاه به امور و وکلای معتبر در زمینه مهاجرت می تواند پاسخگوی سوالات شما عزیزان بوده و از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرت شما را همراهی نماید تا به نتیجه دلخواه و مطلوب تان دست پیدا کنید.

وکیل مهاجرتی ـ وکیل معتبر ـ وکیل متخصص امر مهاجرت

پاسپورت چین و سخن پایانی

پاسپورت چین و روش های مختلف مهاجرت و اخذ پاسپورت چین و به طور کلی نکات مهم در مورد آن در این مقاله به صورت علمی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. در این نوشتار سعی بر آن داشتیم که راه و روش هایی که منجر به اخذ اقامت و پاسپورت چین می گردند را برای شما عزیزان شرح داده و توضیحاتی خدمت تان ارائه نماییم. با توجه به خطیر بودن امر مهاجرت پیشنهاد می کنیم در صورتی که هدف شما از مهاجرت، اخذ پاسپورت چین است، پیش از هرگونه اقدامی در این زمینه شرایط کشورهایی مانند کانادا، اتریش و… که پروسه های کوتاه تری جهت دستیابی به پاسپورت شان به افراد ارائه می دهند، را بررسی نمایید. شما سروران گرامی همواره می توانید با مشاورین آگاه ما در موسسه حقوقی ملک چور همکار موسسه MIE اتریش تماس گرفته و سوالات تان را با ایشان مطرح نمایید تا به دقیق ترین و صحیح ترین پاسخ ها دست یابید. هم چنین می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی در انتهای این نگارش سوالات تان را مطرح نموده تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ