پناهندگی بلغارستان و بررسی آن

پناهندگی بلغارستان
 • پناهندگی بلغارستان و شرایط عمومی
 • پناهندگی بلغارستان و کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی)
 • پناهندگی بلغارستان و خطرات
 • پناهندگی بلغارستان و روشهای جایگزین
 • پناهندگی بلغارستان و مراحل آن
 • پناهندگی بلغارستان و کیس های پناهندگی بلغارستان

پناهندگی بلغارستان و مقدمه ای بر آن

پناهندگی بلغارستان و شرایط  پناهندگی بلغارستان به همراه نکات حائز اهمیت و خطرات آن در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا اخذ اقامت بلغارستان از طریق پناهندگی امکان پذیر است؟ آیا کشور بلغارستان پناهندگان را می پذیرد؟ مراحل اخذ اقامت پناهندگی بلغارستان کدام ها هستند؟ ما  در این مقاله به این سوالات پاسخ داده و مهم ترین و اصلی ترین نکات را به صورت ساده و خلاصه در مورد پناهندگی بلغارستان توضیح می دهیم. یکی از انواع طرق مهاجرت ، اقدام از طریق پناهندگی می باشد. پناهندگی بلغارستان پروسه ای پیچیده و طولانی مدت دارد. افرادی که در کشور خود مورد تهدید هستند و دولت متبوعشان نمی تواند از آن ها در برابر تهدیدات دفاع کند می توانند از کشورهای دیگری درخواست پناهندگی داشته باشند. در این میان هر کشوری در خصوص پناهندگی قوانین خاص خودش را دارد. شرایط و راه های ورود به کشور مقصد با هدف پناهندگی بسیار سخت و نا امن است و گزینه مهاجرت از طریق پناهندگی توصیه نمی گردد. با ما همراه باشید تا با ذکر جزئیات بیشتر شما را با پروسه پناهندگی بلغارستان بیشتر آشنا کنیم و مراحل پذیرش و رد پناهندگی بلغارستان را بیان کنیم.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

مقاله مرتبط

مهاجرت به بلغارستان

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي MIE اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نمي دهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي مي باشد.

پناهندگی بلغارستان و شرایط عمومی

در خصوص اقدام اولیه برای امر پناهندگی بلغارستان شخص متقاضی باید اعلام کند که وارد خاک کشور بلغارستان شده و بعد از آن اداره ی پناهندگی بلغارستان  به درخواست شخص متقاضی رسیدگی می کند، سپس از شخص متقاضی پناهندگی اثر انگشت گرفته می شود تا بررسی شود که در گذشته اسم شخص متقاضی در فهرست متقاضیان پناهندگی ثبت شده است یا خیر؟  بعد از طی شدن این مراحل اداره ی امور مهاجرت کشور بلغارستان موظف است افراد متقاضی پناهندگی را از حق و حقوقشان آگاه کند و مسوولیت تمکین محل سکونت را عهده دار شود.  شخص متقاضی که در کشور بلغارستان پناهنده می شود در ماه های اول پس از پناهندگی اجازه ی کار نخواهد داشت. اما پس از گذشت ۳ ماه از تقاضای پناهندگی می تواند در صورتی که اداره ی امور پناهندگی بلغارستان در خصوص کیس متقاضی اعمال تصمیم نکرده باشد درخواست اجازه کار کند که البته یافتن کار بخاطر آشنا نبودن با زبان بلغاری و پناهنده بودن فرد کار دشواری است. اگر شخص متقاضی پناهندگی فرزندی داشته باشد، همچنین این موقعیت برای فرزند شخص متقاضی پناهندگی وجود دارد که در نزدیک ترین مدارس آموزشی به صورت رایگان  ادامه تحصیل دهد.

پناهندگی بلغارستان و کنوانسیون ژنو ( کنوانسیون پناهندگی )

پناهندگی اتریش و کنوانسیون ژنو

ناهندگی اتریش و امکان پناهنده شدن در این کشور بر اساس قرارداد کنوانسیون وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد که در تاریخ 28 ژوئیه 1951 به تصویب رسید امکان پذیر می باشد و کشور اتریش با به عضویت در آمدن در این کنوانسیون متعهد گردیده است که از حقوق پناهجویان حمایت کند. با به اجرا در آمدن مفاد این کنوانسیون در 22 آوریل 1954 ،کشورهای عضو این کنوانسیون در قبال حق زندگی عادی برای همه انسان ها فارغ از هر نژاد و مذهبی ، متعهد شدند و از حقوق پناهجویان حمایت کنند. حال باید دید بر اساس تعریف کنوانسیون، شما جز آن دسته از افرادی می باشید که برای پناهندگی اتریش واجد الشرایط می باشید یا خیر ؟ بر طبق تعریف کنوانسیون عنوان پناهنده به شخصی اطلاق می شود که در کشور خود به یکی از دلایلی همچون دلایل نژادی ، مذهبی ، ملیتی، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و همچنین عقاید سیاسی مورد تهدید و آزار و اذیت جدی باشد و اگر در کشور خود بماند خطرات جدی و جانی او را تهدید می کند. اگر شما نیز یکی از این دلایل را دارید میتوانید با قبول مخاطرات آن برای پناهندگی درخواست کنید .

پناهندگی بلغارستان امکان پذیر است زیرا کشور بلغارستان عضو کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی) می باشد. کنوانسیون ژنو پیمانی است که بین کشورهای امضا کننده بسته شده و مهم ترین ماده حقوق بین الملل بشردوستانه است که مفادی را برای زمان جنگ وضع کرده و از آوارگان جنگی و پناهجویان حمایت می کند. بر اساس کنوانسیون ژنو پناهنده به شخصی الحاق می شود که امکان بازگشت به کشور خود را به دلیل ترس از جان، آزار و اذیت و یا تهدید به خاطر جنگ، مذهب، نژاد، عقاید سیاسی، گرایشات جنسی و … ندارد، و در صورت بازگشت امکان دارد که آسیب دیده یا جان خود را از دست دهد.

 طبق آمار کشور بلغارستان در سال ۲۰۱۷ پذیرای۳۷۰۰ پناه جو بوده است. در زیر این آمار بصورت جدول ارائه شده است.

جدول زیر توزیع کشوری پناه جویان از جمله متقاضیان پناهندگی بلغارستان:

پناهجویان سال ۲۰۱۷ در انتظار در پایان ۲۰۱۷ حمایت فرعی ریجکت شده درصد پناه جو درصد حمایت فرعی درصد ریجکتی
افغانستان ۱,۱۳۹ : ۶ ۱,۳۷۵ ۱٫۱% ۰٫۴% ۹۸٫۵%
عراق ۱,۰۲۳ : ۷۴ ۸۹۵ ۴% ۷٫۳% ۸۸٫۷%
سوریه ۹۷۰ : ۸۰۳ ۹۷ ۴۴٫۷% ۴۹٫۴% ۵٫۹%
پاکستان ۲۱۲ : ۰ ۲۸۱ ۱٫۴% ۰% ۹۸٫۶%
ایران ۸۸ : ۰ ۱۳۶ ۰% ۰% ۱۰۰%
سریلانکا ۴۳ : ۰ ۴۴ ۰% ۰% ۱۰۰%
بنگلادش ۳۰ : ۰ ۳۷ ۰% ۰% ۱۰۰%
بی وطن ۲۹ : ۱۱ ۶ ۴۵٫۲% ۳۵٫۵% ۱۹٫۳%
الجزایر ۲۸ : ۰ ۲۹ ۰% ۰% ۱۰۰%
ترکیه ۱۰ : ۰ ۶ ۰% ۰% ۱۰۰%
جمع ۳,۷۰۰ ۱,۳۰۱ ۹۰۰ ۳,۰۴۸ ۱۶٫۹% ۱۸٫۹% ۶۴٫۲%

پناهندگی بلغارستان از لحاظ رده سنی و جنسیت:

تعداد درصد
تعداد کل ۳,۷۰۰ ۱۰۰%
مرد ۲,۷۴۸ ۷۴٫۲%
زن ۹۵۲ ۲۵٫۸%
کودکان ۱,۲۰۸ ۳۲٫۶%
کودکان بی سرپرست ۴۴۰ ۱۱٫۹%

پناهندگی بلغارستان و خطرات آن

در رابطه با خطرات پناهندگی بلغارستان باید گفت که معمولا اکثریت افراد به صورت قاچاقی و از طریق قاچاقچیان اقدام به ورود به کشورهای پذیرنده پناهنده می کنند. باید توجه کرد که قاچاقچیان هزینه های بسیار بالایی از پناهجویان می گیرند و خطرات زیادی افراد متقاضی پناهندگی را تهدید می کند از جمله: دزدیده شدن یا رها شدن توسط همین قاچاقچیان در کوه ها و مکان های دور افتاده و بدون دسترسی به کمک و یا خطرات طبیعی که در دریا، اقیانوس ( قایقهای نا امن و کوچک و غیر استاندارد ) کوه ها و صحرا انسان را تهدید می کند. در زیر نمونه ای از شرایط نا مناسب پناهندگی بلغارستان آورده شده است.

 • شرایط زندگی

  به جز پناهگاه Vrazhdebna در صوفیه، شرایط زندگی در سایر پناهگاه ها و کمپ ها، ضعیف و پایین یا در حد حداقل آستانه استاندارد قرار دارد. کودکان بی خانمان دارای مراقبت ۲۴ ساعته توسط سرپرست منتخب نیستند و توجه لازم برای سلامت عمومی خود را دریافت نمی کنند و اساسا پس از پایان ساعت کار کارکنان SAR به حال خود گذاشته می شوند. IOM بلغارستان بودجه اضطراری AMIF برای ایجاد مناطق ایمنی برای کودکان بدون همراه در مراکز پذیرش در Ovcha Kupel و Voenna Rampa دریافت کرده است، اما بازسازی هنوز آغاز نشده است.

 • امنیت فیزیکی

  در مراکز پذیرش پناهندگی بلغارستان ، به جز پناهگاه Vrazhdebna  در صوفیه، امنیت فیزیکی تضمین نمی شود. پناهجویان در Voenna Rampa گزارش می دهند که بیگانگان در طول ساعات شب بدون هیچ گونه مانعی برای جای خواب، دسترسی به الکل، قمار، توزیع مواد مخدر و دیگر معاملات یا اختلالات غیرقانونی، به خوابگاه ها دسترسی دارند. سوء استفاده های لفظی و جسمی، حملات و سرقت هایی که علیه پناهجویان در اطراف پناهگاه پناهجویان انجام شده بود، در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت. این امر به نامه ای مشترک از سوی سازمان های غیر دولتی منجر شد که از اداره پلیس صوفیه خواست تا اقدامات پیشگیرانه و تحقیقاتی موثر را انجام دهد.

 • آزادی تردد

  پس از اصلاحات در پایان سال ۲۰۱۶، پناهجویان حق دارند فقط در مناطق خاصی در قلمرو بلغارستان رفت و آمد داشته باشند، که در کارت شناسایی پناهندگی بلغارستان آنها مشخص می شود. عدم رعایت متوالی در رفت و امد ها نسبت به محدودیت منطقه می تواند منجر به بازداشت فرد پناهنده شود. قبل از سپتامبر ۲۰۱۷، دولت چنین مناطقی را به طور رسمی تعیین نکرده بود. در پایان سال ۲۰۱۷ این قانون در تمام مراکز پذیرش اعمال شده است تا حدود مناطق رفت و آمد مربوطه برای پناهجویانی که در آن مراکز قرار دارند، مشخص شود.

پناهندگی بلغارستان و روش های جایگزین

در صورتیکه مشخص شود دلایل و مدارک ارائه شده در درخواست پناهندگی مستدل و دارای صحت و درستی نمی باشد، درخواست شما برای پناهندگی بلغارستان باطل و شما ملزم به خروج از کشور بلغارستان هستید. در صورت تکرار اینگونه مسائل و ارائه پرونده های فاقد صحت و درستی از طرف مردم یک کشور اعتماد بین المللی نسبت به مهاجران آن کشور از بین رفته و وجه ی بین المللی ان کشور در مجامع حقوق بشر نیز زیر سوال می رود و از همه مهمتر افرادی که به راستی واجد شرایط پناهندگی هستند و شرایط خطرناکی زندگی آنها را تهدید می کند در آینده شانس کمتر و مسیر سخت تری برای پناهندگی خواهند داشت. موسسه حقوقی ملک پور یا MIE اتریش هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد افرادی که قصد مهاجرت به بلغارستان  را دارند می توانند از طریق راه های دیگر برای مهاجرت در بلغارستان اقدام کنند. اقامت کاری  از طریق پیشنهاد شغلی در بلغارستان و داشتن دعوتنامه کاری یکی از این راههاست البته باید توجه داشت که طبق قانون باید شغل مورد نظر در اتحادیه اروپا آگهی شود.  راه دیگر سرمایه گذاری در بلغارستان  از طرق مستغلات، ثبت نمایندگی تجاری، ثبت شرکت و یا خرید اوراق قرضه دولتی می باشد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره روشهای جایگزین مهاجرت به بلغارستان و شرایط و مدارک لازم برای سرمایه گذاری و یا اقامت کاری و تحصیلی در بلغارستان میتوانید به مقالات مرتبط مراجعه نمایید.

پناهندگی بلغارستان و مراحل آن

پس از ثبت درخواست پناهندگی بلغارستان سازمان پناهندگان و آوارگان LAR یک دوره زمانی ۶ ماهه برای تصمیم گیری در مورد درخواست پناهندگی ارائه شده تعیین می کند. هیئتی از کارکنان اداری موظف است که ظرف مدت ۴ ماه از آغاز پروسه برای تصمیم گیری در مورد پرونده درخواست پناهندگی بلغارستان پیشنهاد خود را ارائه دهد. اگر شواهد برای تصمیم گیری در مدت ۶ ماه کافی نباشد، قانون اجازه می دهد که مهلت را برای ۹ ماه دیگر تمدید کند اما لازم است تمام پروسه به حداکثر ۲۱ ماه محدود شود.

پس از تکمیل ثبت نام، تاریخ مصاحبه تعیین می شود. در عمل، همه پناهجویان حداقل یک بار مصاحبه می شوند تا تعیین شود که آیا واجد شرایط پناهندگی یا حفاظت تحت حمایت (“وضعیت بشردوستانه”) هستند یا خیر؟ مصاحبه های بیشتر معمولا تنها در صورتی انجام می شود که در پرونده تضاد وجود داشته باشد و یا برخی از واقعیت های مصاحبه شونده بیشتر روشن شود.

بر اساس قوانین LAR سازمان پناهندگان و آوارگان حضور مترجمی برای اطمینان از ترجمه به زبانی که پناهجو درک می کند، اجباری است. کیفیت ترجمه در پروسه پناهندگی بلغارستان مطلوب نیست. قوانین رفتاری که در سال ۲۰۰۹ تصویب شده است در عمل اعمال نمی شود. در نتیجه، اغلب اظهارات پناهجویان خلاصه می شوند و یا مترجمان نظرات خود یا مفهوم احتمالی را ارائه می دهند.

در صورتیکه رأی منفی به پرونده پناهجو صادر شود، وی می تواند در عرض ۱۴ روز درخواست تجدید نظر بدهد. اولین دادگاه تجدید نظر بطور کامل این پرونده را چه براساس حقایق و چه از نظر قانونی بررسی می کند. پناهجویان در یک جلسه عمومی فراخوانده می شوند و در مورد دلایلی که آنها برای پناهندگی بلغارستان درخواست کرده اند، مورد سوال قرار می گیرند. اگر اولین درخواست تجدید نظر در پرونده منفی باشد، پناهجویان می توانند پرونده خود را به دادگاه تجدید نظر دوم ( نهایی ) که همان دیوان عالی اداری می باشد ارائه دهند ، در نظر داشته باشید که ارائه پرونده باید با در نظر گرفتن نکات قانونی باشد.

هر دو دادگاه تجدید نظر باید رأی خود را در یک ماه صادر کنند. با این حال، این مهلت تعیین کننده است و بنابراین در عمل رعایت نمی شود. متوسط ​​مدت پرونده تجدید نظر در دادگاه در هر دو مورد قضایی ۱۵ ماه است، اگر چه در موارد پیچیده تر می تواند تا ۱۸ ماه طول بکشد. در صورتی که دادگاه در نهایت مجددا تصمیم اولیه را دوباره برگرداند، SAR این اختیارات را دارد که تا ۱۰ تا ۱۴ روز برای صدور رأی جدید، مطابق با دستورالعمل دادگاه اقدام کند. با این حال، مانند سال های گذشته، SAR همچنان این مهلت ها را نادیده می گیرد و در بسیاری موارد، علی رغم دستورالعمل دادگاه، درخواست پناهندگی را رد می کند. درخواست های تجدید نظر مکرر بعد از رای منفی دوم می تواند مدت بعضی از پرونده های پناهندگی بلغارستان را برای بیش از ۲-۳ سال افزایش دهد.

نمودار تعداد پناهجویان چند کشور اروپایی در سال ۲۰۱۷

نمودار تعداد پناهجویان چند کشور اروپایی در سال 2017

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

مقاله مرتبط

راه های مهاجرت به بلغارستان

پناهندگی بلغارستان و کیس های پناهندگی بلغارستان

مطابق قانون ” عنوان یک پناهنده در جمهوری بلغارستان می تواند به یک فرد خارجی اعطا شود، که به علت نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقاید سیاسی مورد آزار و اذیت و شکنجه یا تحت تعقیب باشد و همچنین خارج از کشور متبوع خود بوده و به دلیل ترس از جان و شکنجه، قادر به بازگشت به کشور خود نیست”. متقاضیانی که کودکان بی سرپرست هستند، معلولین، سالمندان، زنان باردار، پدر یا مادر تنهایی که دارای کودکان زیر سن قانونی هستند، قربانیان قاچاق، افراد با مشکلات سلامت جدی، اختلالات روانی یا افرادی که از شکنجه، تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت روانی، جسمی یا جنسی رنج می برند، به عنوان افراد متعلق به یک گروه آسیب پذیر محسوب می شوند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری و انتشار آن بدون ذکر منبع شرعا حرام و از لحاظ قانونی قابل پیگیری می باشد.

هیچ اقدام خاصی در قانون یا در عمل برای رسیدگی به نیازهای خاص این دسته آسیب پذیر وجود ندارد، به جز برخی از ترتیبات اضافی که در عمل برای اطمینان از تهیه دارو یا تغذیه ضروری برای برخی از بیماری های شدید و مزمن( دیابت، صرع و … ) اتخاذ می شود. قانون پناهندگی بلغارستان فقط در هنگام تصمیم گیری در مورد محل اقامت به گروه آسیب پذیر توجه دارد، اما این موضوع به صورت اختیاری و بدون هیچگونه معیاری نوشته شده است. متقاضیان گروه آسیب پذیر می بایست در مورد محل اقامت خود، خود تصمیم بگیرند. شایان ذکر است که در عمل، امکانات جداگانه ای برای خانواده ها، زنان مجرد، کودکان بی سابقه یا پناهجویان آسیب دیده در مراکز پذیرش وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درمورد اخذ اقامت بلغارستان می توانید سایر مقالات مرتبط زیر مجموعه کشور بلغارستان را مطالعه فرمایید و یا از ویدئوهای مؤسسه در این زمینه استفاده نمایید. همواره نیز می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور ، همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش، تماس برقرار نمایید و در خصوص اخذ اقامت بلغارستان از طرق قانونی به صورت تخصصی مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید. ایضا شما می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله طرح کنید تا مشاوران ما در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پناهندگی بلغارستان و سخن پایانی

با توجه به توضیحات حقوقی و قوانین پناهندگی که در این مقاله در مورد پناهندگی بلغارستان ارائه داده شد در می یابیم که مهاجرت و اخذ اقامت از طریق پناهندگی بلغارستان روش منطقی، امن و مورد تایید جوامع بین المللی نمی باشد و لزوما منجر به گرفتن اقامت دائم و تابعیت کشور بلغارستان نخواهد شد. برخی افراد با ارائه دلایل دروغین موفق به گرفتن اقامت موقت می شوند که مستلزم سپری شدن زمان بسیار طولانی، هزینه بسیار بالا و تحمل سختی ها و قبول خطرات و ریسک بسیار بالا و محدودیت هایی مانند منع کار و تحصیل خواهد بود. با توجه به تمامی این موارد نتیجه می گیریم که اخذ اقامت از طریق پناهندگی بلغارستان و یا هر کشور دیگری انتخابی عاقلانه و درست نخواهد بود. امیدواریم این مقاله پاسخگوی سوالات ذهنی شما در باب پناهندگی بلغارستان بوده باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ