پناهندگی ترکیه و بررسی آن

پناهندگی ترکیه
 • پناهندگی ترکیه و شرایط عمومی پناهندگی ترکیه
 • پناهندگی ترکیه و کنوانسیون ژنو
 • پناهندگی ترکیه و خطرات پناهندگی
 • پناهندگی ترکیه و راه های جایگزین
 • پناهندگی ترکیه و مسیر پناهندگی
 • پناهندگی ترکیه و کیس های پناهندگی ترکیه

پناهندگی ترکیه و مقدمه ای بر آن

پناهندگی ترکیه ، شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی و روند پناهندگی و مهاجرت به ترکیه در این مقاله به صورت علمی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.  راه های اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی چیست؟ آیا پناهندگی ترکیه امکان پذیر است؟ تکات حائز اهمیت در مورد پناهندگی ترکیه کدام اند؟ پناهندگی یکی از طرق مهاجرت و اخذ اقامت میباشد که در کنوانسیون پناهندگی ژنو ۱۳۵۱ شرایط و قوانین اخذ پناهندگی برشمرده شده است. پناهنده به شخصی گفته میشود که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از نظر جانی در خطر محاکمه می باشد. شخصی که قصد درخواست پناهندگی ترکیه را دارد ابتدا باید بررسی کند آیا شرایط عنوان شده در کنوانسیون را دارد یا خیر؟ ترکیه میزبان پناهنده های سوریه ای در سال های اخیر بوده است و تعدادی در حدود ۳٫۶ میلیون پناهنده سوریه ای در این کشور اقامت دارند. برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ ترکیه اولین قانون خود را در خصوص پناهندگی به تصویب رساند که این قانون از سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمده است.

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي MIE اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی ترکیه و شرایط عمومی پناهندگی ترکیه

پناهندگی ترکیه و شرایط عمومی پناهندگی ترکیه در کنوانسیون ژنو و قانون حمایت بین المللی و اتباع خارجی به صورت کامل تشریح شده است. طبق ماده ۶۱ این قانون پناهنده به شخصی گفته میشود که به علت هایی نظیر نژاد، دین ، ملیت ، تعلق به عقیده یا گروه اجتماعی خاصی، خارج از کشور خود می باشد و به علت ترس از محاکمه قادر به بازگشت به کشور خود نمی باشد. در ترکیه چند نوع پناهنده وجود دارد.

 • پناهنده

  شخص اروپایی که به دلایل فوق الذکر توانایی بازگشت به کشور خود را ندارد.

 • پناهنده مشروط

  شخص غیر اروپایی که به علت ترس از محاکمه در کشور خود امکان بازگشت به این کشور را ندارد و به صورت موقت در ترکیه ساکن می شوند تا پس از آن به کشور ثالثی منتقل شوند.

 • حفاظت جانبی

  یک شخص خارجی که شرایط پناهندگی یا شرایط پناهندگی مشروط را ندارد به این افراد حفاظت جانبی اهدا می شود. حفاظت جانبی در صورتی به شخص اهدا می شود که در صورت بازگشت به کشورش:

  • به مجازات اعدام محکوم شود.
  • با مجازات هایی نظیر شکنجه و اعمال غیر انسانی مواجه شود.
  • با تهدید شدید به جان خود به علتی مثل جنگ روبرو شود.

طبق قوانین شخصی که به علت انجام جرم در کشور خود مورد تهدید است این شخص شامل پناهندگی نمی شود و به کشور خود باز میگردد؛ یا اگر شخص جرمی را انجام داده باشد که در خود ترکیه نیز این عمل جرم شناخته میشود و برای فرار از آن مجازات به ترکیه درخواست پناهندگی داده است پناهندگی وی مورد قبول واقع نمی شود. همینطور اگر شخصی از نظر جانی مورد تهدید واقع شده است و طبق قوانین کشور خود می تواند مورد حمایت قرار گیرد درخواست پناهندگی وی رد میشود. برای مثال خانمی که از نظر جانی مورد تهدید همسر خود می باشد در صورتی که به ترکیه درخواست پناهندگی دهد پناهندگی وی قبول نمی شود زیرا قانون ایران از شخص حمایت می کند.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد پناهندگی از مسیر ترکیه برای درخواست اقامت به کانادا

پناهندگی ترکیه و کنوانسیون ژنو

پناهندگی ترکیه و قوانین پناهندگی ترکیه طبق کنوانسیون ژنو سال ۱۹۵۱ بنا شده است. ترکیه عضو کنوانسیون پناهندگی ژنو می باشد و به همین جهت در سالهای اخیر قوانین مهاجرتی کشور ترکیه به سمت بهبود رفته و در حال نزدیک تر شدن به استاندارد های بین المللی پناهندگی است. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.

با وجود اینکه این کشور جزو کنوانسیون ژنو می باشد ولی هر شخصی را به عنوان پناهندگی نمی پذیرد. اخیرا حتی سوریه های بسیاری از کشور ترکیه بیرون شده اند و به کشور خود بازگردانده شده اند. با اینکه ترکیه از اصلی ترین عضو های کنوانسیون ۱۹۵۱ بود ولی با این وجود پناهندگی را با شرط جغرافیایی تصویب کرد؛ به این معنی که ترکیه مسئولیت کامل پناهندگان از کشورهای عضو شورای اروپا را به عهده دارد ولی برای افراد خارج از این منطقه ترکیه اقامت ها و وضعیت های موقت تعیین کرده است. (وضعیت پناهندگی مشروط، اقامت بشر دوستانه، حمایت های موقت) این افراد برای اقامت موقت میتوانند در ترکیه حضور داشته باشند ولی برای بلند مدت باید کشور دیگری را انتخاب کنند.

حتی در تغییرات قوانین و قانون جدید مهاجرت ترکیه در سال ۲۰۱۳ این موضوع تغییری نکرده و راه حلی برای اقامت و ادغام دائمی پناهندگان مشخص نشده است.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

مقاله مرتبط

اخذ تابعیت ترکیه از طریق پناهندگی

پناهندگی ترکیه و خطرات آن

پناهندگی ترکیه خطرات بسیار زیادی دارد. بزرگترین خطر و ریسک برای پناهندگی ترکیه عدم قبول دائمی پناهندگان غیر اروپایی می باشد که شخص ممکن است حتی چند سال بلاتکلیف منتظر بماند تا بتواند به کشور دیگری برود و در آن کشور به عنوان پناهنده قبول شود که این موضوع فرد را در شرایطی قرار می دهد که نه توانایی بازگشت به کشور خود را دارد و نه شرایط مناسبی را در کشور ترکیه دارد. برخورد با پناهندگان نیز در کشور ترکیه بسیار نامناسب می باشد و همینطور کمپ های پناهندگی این کشور شرایط استاندارد ندارد. در ترکیه نزدیک به ۲ میلیون پناهنده وجود دارد که شرایط زندگی و اقامت آنها وضعیت جالبی ندارد. برخی پناهندگان به علت کمبود جا در جنگل ها و مناطق بیرون شهری اقامت دارند و حتی روزهای قابل ملاحظه ای را بدون آب و غذا سپری می کنند. در برخی کمپ های پناهندگی طبق آمار رسمی ۲۰۰۰ پناهنده جای می گیرند ولی تنها ۲ سرویس بهداشتی وجود دارد. بسیاری از این پناهندگان به صورت غیر قانونی به یونان مهاجرت میکنند و از این کشور به صورت قاچاق و از روش های غیر قانونی قصد مهاجرت به اروپا را دارند که در این راه مشاهده شده پناهجویان بسیاری ضرر های جانی و مالی زیادی متحمل شده و در نهایت به کشور خود بازگردانده شده اند یا پیامد های دیگر قانونی را متحمل شده اند. شخص با درخواست پناهندگی امکان ورود به کشور خود را نیز از دست می دهد و نمی تواند به کشور خود بازگردد که بسیاری از اشخاص بدون اطلاع از این شرایط و با تفکر اشتباه که پناهندگی و پناهنده شرایط بسیار عالی دارد قدم به این راه میگذارند.

پناهندگی ترکیه و خطرات آن

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

مقاله مرتبط

مهاجرت به کشور ترکیه

پناهندگی ترکیه و راه های جایگزین

پناهندگی ترکیه روش بسیار پر خطر و غیر منطقی جهت مهاجرت می باشد؛ حتی برای برخی افرادی که واقعا شرایط پناهندگی را دارند و در کشور خود از نظر جانی در خطر می باشند. کشور ترکیه برای اخذ اقامت و تابعیت روش های دیگری را نیز دارد که افراد می توانند بدون اینکه از روش پناهندگی اقدام کنند، روش های کم خطر تر را انتخاب کنند و اقامت این کشور را اخذ نمایند. یکی از روش های اخذ اقامت کشور ترکیه روش ازدواج با یکی از اتباع این کشور می باشد. در صورتی که فردی با شخص تبعه ترکیه یا شخصی که اقامت دائم ترکیه را دارد ازدواج کند می تواند درخواست اقامت کشور ترکیه را بدهد. یکی دیگر از روش های اخذ اقامت کشور ترکیه تحصیل در این کشور می باشد. حتی با پذیرش در دوره های زبان می توان اقامت کشور ترکیه را اخذ کرد و از کارت اقامت این کشور استفاده کرد. تحصیل در کشور ترکیه نسبت به کشورهای دیگر و کشورهای اروپایی بسیار کم هزینه میباشد و قطعا روش مناسب تری جهت اخذ اقامت کشور ترکیه می باشد. دانشگاه های بسیاری در کشور ترکیه وجود دارند که به زبان انگلیسی نیز دوره های تحصیلی ارائه میدهند که مورد تائید وزارت علوم ایران نیز هستند. تعدادی از بهترین دانشگاه های ترکیه:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)
 • دانشگاه بوگازیچی (bugazici)
 • دانشگاه کوک (Koc)
 • دانشگاه بیلکنت (Bilkent)

یکی دیگر از روش های جایگزین اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق مهاجرت کاری می باشد. جهت کار در کشور ترکیه شخص نیاز به تائید کارفرما و دریافت مجوز کار در این کشور دارد. بسیاری از ایرانیان به طور غیر قانونی به کشور ترکیه رفته و به صورت غیر قانونی مشغول به کار می شوند که این نیز روش نادرستی می باشد. برای دریافت اقامت کاری در کشور ترکیه شخص می تواند از طریق موسسات کاریابی کارفرمای خود را در این کشور پیدا کند و پس از آن برای دریافت مجوز کار و اقامت درخواست بدهد. چند وب سایت معروف ترکیه جهت کاریابی :

کاریابی در استانبول jobsinistanbul.com
مشاغل انگلیسی زبان در ترکیه glassdoor.com/Job/

از مشاغل پر درآمد کشور ترکیه نیز می توان به خدمات مشتریان، تدریس زبان، پرستاری بچه، مدیریت فروش و واردات و صادرات اشاره کرد. شایان ذکر است که مدرسین زبان شانس خوبی جهت کاریابی در ترکیه دارند.

البته کار در ترکیه سبب اعطای اقامت دائم نمیشود و دریافت اقامت دائم کشور ترکیه و اخذ تابعیت در این کشور بسیار سخت می باشد و نمیتوان مثل کشورهایی نظیر آلمان یا کانادا در مدت کوتاه اقامت دائم و پاسپورت کشور را اخذ کرد.

روش دیگر اخذ اقامت کشور ترکیه از روش سرمایه گذاری می باشد که برخی با اجاره ملک در ترکیه اقامت موقت این کشور را اخذ می کنند ولی روشی که بتوان اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه را اخذ کرد از طریق خرید ملک ۲۵۰ هزار دلاری می باشد که تا قبل از سپتامبر ۲۰۱۸ این مبلغ چیزی در حدود یک میلیون دلار بود که این مبلغ کاهش پیدا کرد.

شما میتوانید با مشاهده ویدئویی با عنوان ” راهنمای گام به گام انتخاب بهترین مسیر مهاجرت ”  از تمامی روش های قانونی مهاجرت و اقامت در کشورهای مختلف اطلاعات کامل کسب کنید و بتوانید بهترین روش مهاجرت با توجه به شرایط خود را انتخاب نمایید.

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد مهاجرت به ترکیه

مقاله مرتبط

روش های مهاجرت به ترکیه

پناهندگی در ترکیه و مسیر پناهندگی

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی ، مسیر پر خطر و پر ریسکی دارد. طبق ماده ۶۵ قانون، اتباع خارجی متقاضی پناهندگی ترکیه، می بایست درخواست خود را به استانداری ها ارائه کنند و در صورتی که درخواست پناهندگی خود را در مرز های کشور ترکیه ارائه دهند، بلافاصله باید جهت رسیدگی به استانداری های مربوطه ارسال شود. پس از آن بررسی پرونده آغاز میشود و پرونده وی در GDMM (General Directorate for Migration Management)  ثبت میشود. در صورتی که شرایط شخص فوق العاده باشد ( برای مثال تعرض جنسی و…) به پرونده وی به صورت فوق العاده رسیدگی می شود که رسیدگی فوری ۸ روزه است و در غیر این صورت به صورت عادی پرونده وی بررسی می شود.  پرونده های عادی در PDMM(provincial directorate of migration management)  بررسی می شود. در صورت تائید و قبولی پرونده به شخص یکی از ۳ حالت (حالت پناهندگی – پناهندگی مشروط – پناهندگی جانبی) اعطا می شود.

در صورت رد شدن پرونده و عدم قبولی میتوان به دادگاه اداری کل اعتراض کرد و  خواستار تجدیدنظر شد.

نمودار روند کار اداری مربوط به پناهندگی ترکیه

پناهندگی ترکیه و کیس های پناهندگی ترکیه

پناهندگی ترکیه برای ایرانیان با ارائه کیس های متفاوتی انجام می شود. با اینکه اکثریت پناهندگان ترکیه از جنگ زده های سوریه ای هستند ولی از سال ۲۰۱۶ تا به حال حدود ۳۰ هزار ایرانی در کشور ترکیه درخواست پناهندگی داده اند که پرونده های این اشخاص توسط UNHCR یا کمیسیون عالی سازمان ملل برای پناهندگی بررسی می شود و این پرونده ها در صورت تائید شخص را به کشور ثالثی می فرستند. پروسه بررسی این پرونده ها سالها به طول می انجامد و عموماً نتیجه مشخصی ندارد. طبق آمار رسمی نیز اکثر پرونده های اشخاص ایرانی در مورد محدودیت و آزادی های مذهبی (از جمله اشخاصی که تغییر دین داده اند یا بهاییان و …) یا محدودیت در فعالیت های سیاسی یا به علت آزار و اذیت های جنسی که به آنها وارد شده است بوده اند. البته بسیاری از این پرونده ها دروغین بوده و فرد با اعلام تغییر دین یا ساختن پرونده های سیاسی دروغین و … از این روش قصد مهاجرت داشته اند و سعی می کنند از این طرق در ترکیه درخواست پناهندگی به سازمان ملل بدهند و بعد در کشورهایی مثل کانادا و انگلستان پناهنده شوند. این روش روشی ناصحیح و بسیار پرخطر می باشد که اخیرا کشورها پناهندگان ایرانی را به راحتی نمی پذیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر درمورد اخذ اقامت ترکیه می توانید سایر مقالات مرتبط زیر مجموعه کشور ترکیه را مطالعه بفرمایید و یا از ویدئوهای مؤسسه در این زمینه استفاده نمایید. همواره نیز می توانید با مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه مشاوره ای MIE اتریش، تماس برقرار نمایید و در خصوص اقامت ترکیه به صورت تخصصی مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید. ایضا شما می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله طرح کنید تا مشاوران ما در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشند.

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پناهندگی ترکیه و سخن پایانی

پناهندگی ترکیه یکی از روش های مهاجرت و اخذ اقامت می باشد ولی باید توجه داشت درخواست پناهندگی در کشور ترکیه باعث اعطای اقامت و تابعیت کشور ترکیه نمیشود و ترکیه تنها شهروندان اروپایی را به عنوان پناهنده میپذیرد و اشخاص غیر اروپایی ناچار به درخواست و پیگیری پرونده خود از طریق سازمان ملل میشوند و در نهایت باید به کشور ثالثی بروند. عموماً ایرانیان ترکیه پس از طی چند سال سختی های فراوان در کمپ هایی که کیفیت بسیار پایینی دارند در صورت قبول شدن پرونده پناهندگی ترکیه به کانادا یا انگلستان میروند و بسیاری از این افراد نیز پرونده آنها قبول نمی شود و ناچار مجبور به ترک ترکیه می شوند. برخی نیز جهت فرار از شرایط سخت پناهندگی ترکیه به صورت غیر قانونی و قاچاق به یونان پناه می برند ولی در حال حاضر سازمان ملل در یونان نیز پناهندگان را به ترکیه باز می گرداند و پناهندگان با وجود اعتراض های زیاد نسبت به امنیت و کیفیت کمپ های پناهندگی این کشور به ترکیه بازمی گردند. بارها دیده شده اشخاص با توانایی های بالا ، استعداد های خوب و تحصیلات و شرایط مناسب مهاجرت به دلیل دیدگاه اشتباه و غلط در خصوص پناهندگی راه اشتباه را انتخاب کرده اند؛ در صورتی که همان شخص با یک برنامه ریزی صحیح و درست می تواند برای روش های درست و مناسب و قانونی مهاجرت اقدام کند و با تکمیل تحصیلات یا کار و یا انجام کسب و کار در کشور ترکیه یا کشورهای دیگر به هدف خود که اقامت و مهاجرت است برسد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید