پناهندگی در فرانسه

پناهندگی در فرانسه و بررسی خطرات پناهندگی

  • پناهندگی در فرانسه و بررسی شرایط اولیه

  • درخواست پناهندگی در فرانسه

  • درخواست تجدیدنظر از دادگاه ملی حقوق متقاضیان پناهندگی در فرانسه

  • حق انجام کار برای متقاضیان پناهندگی در فرانسه

  • بررسی پناهندگی در فرانسه برای افراد زیر ۱۸ سال

شما می توانید از طریق دریافت مشاوره رایگان شرایط و اطلاعات تماس خود را وارد کرده تا مشاوران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند و شرایط شما را برای مهاجرت بررسی کنند.

پناهندگی در فرانسه و بررسی شرایط اولیه

پناهندگی در فرانسه و مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی، روشی پر ریسک و پر خطر برای مهاجرت به شمار می رود و به متقاضیان پناهندگی در فرانسه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. شما می توانید از روش های قانونی و بدون خطر برای اخذ اقامت و تابعیت فرانسه استفاده نمائید. ایمن نبودن راه ها باالاخص راه های آبی و عبور غیرقانونی از مسیرهای پرریسک و پرخطر مرزها، باعث شده که سالانه بسیاری از متقاضیان پناهندگی در فرانسه ، جان خود را در این راه از دست بدهند. شرایط نامناسب کمپ های نگهداری پناهندگان ازنظر بهداشت و نظافت، بالا بودن نرخ جرم و جنایت در مناطق این کمپ ها، عدم اجازه ورود و بازگشت به کشور بعد از پناهنده شدن در خارج از کشور و آثار غم انگیز روانی آن، عدم امکان کار کردن برای پناهندگان، نگاه نزادپرستانه و بدون احترام به شخص پناهنده، آوارگی پناهندگان و رعایت نشدن برخی از حقوق قانونی این افراد، از جمله معایب و سختی های پناهندگی در فرانسه به شمار می روند که در شماری از موارد، منجر به بازگشت پناهندگان به کشور خود و یا برگرداندن آنها به کشور دیگری غیر از کشورشان و یا حتی منجر به خودکشی این افراد به دلیل غیر قابل تحمل بودن این شرایط سخت و دشوار برای آنها می شود.

امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه به دلیل مهاجرت پناهندگان سوری و افغان و افریقایی و انتقال بیماری های مسری به کشورشان، شرایط پناهندگی در این کشورها را بسیار سخت کردند، همچنین به دلیل اینکه بسیاری از افراد برای اخذ پناهندگی در فرانسه دروغ می گویند، معمولا سختگیری هایی در این زمینه اعمال می نمایند.

کشور فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و بزرگترین کشور اتحادیه اروپا محسوب می شود. پایتخت و بزرگترین شهر آن پاریس است. واحد پول این کشور یورو و زبان آنها فرانسوی است. این کشور پرجمعیت، یکی از کشورهای دارای سطح بالای کیفیت زندگی در جهان شناخته می شود و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مهاجران است

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

درخواست پناهندگی در فرانسه

افرادی که ترس از مورد آزار و اذیت واقع شدن در کشور خودشان را به دلایل مختلف از جمله تعلق به گروه اجتماعی خاص، دارا بودن عقاید سیاسی یا مذهبی، گرایش جنسی، عدم امنیت و … داشته باشند، می توانند درخواست پناهندگی در فرانسه را بدهند. هر یک از کشورهای اروپایی در مورد پناهندگی قوانین مخصوص به خود را دارند اما قوانین پناهندگی در فرانسه قدری سختگیرانه تر و شدیدتر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. در اول ماه آگوست سال ۲۰۱۸ قوانین جدیدی در مورد پناهندگی در فرانسه وضع گردیده است.

روند کاری به این صورت است که شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه باید در ابتدا به اداره پلیس مراجعه نماید و فرم مخصوصی را پر نماید و ۲۱ روز زمان دارد که این فرم را که به زبان فرانسوی تکمیل گردیده است را به انضمام کلیه مدارک و شواهد خود دال بر اثبات درخواست پناهندگی اش، به افپرا OFPRA ارسال نماید. افپرا OFPRA می تواند با تشکیل جلسه مصاحبه حضوری در خصوص درخواست متقاضی پناهندگی در فرانسه اتخاذ تصمیم نماید. همچنین می تواند این جلسه را تشکیل ندهد. درصورت تشکیل جلسه مصاحبه حضوری، استفاده از مترجم برای شخص متقاضی بلامانع است. چنانچه مشخص شود شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه قبل از ورود به این کشور از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا عبور نموده است، به درخواست وی رسیدگی نمی شود و به همان کشور بازگردانده می شود و چنانچه از چند کشور گذر کرده باشد نیز به اولین کشور اروپایی که از آن گذر کرده است، بازگردانده می شود. نداشتن شناسنامه و پاسپورت و مدارک شناسایی خللی در روند پرونده پناهندگی و رسیدگی به آن ایجاد نخواهد نمود.

چنانچه افپرا OFPRA با درخواست پناهندگی شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه موافقت نماید، اداره پلیس برای وی کارت زرد صادر می نماید که سه ماه اعتبار دارد. پس از آن این شخص می تواند با مراجعه به اداره پلیس درخواست کارت اقامت ده ساله نماید.

قوانین فرانسه
شرایط مهاجرت به فرانسه
اقامت فرانسه
مهاجرت به فرانسه

درخواست تجدیدنظر از دادگاه ملی حقوق متقاضیان پناهندگی در فرانسه

چنانچه افپرا OFPRA با درخواست پناهندگی شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه موافقت ننماید، وی می تواند ظرف مدت ۳۰ روز به دادگاه ملی پناهندگان تقاضای تجدیدنظر نماید. این دادگاه در صورت لزوم جلسه ای ترتیب خواهد داد و زمان آن را حداقل ۱۵ روز قبل از تشکیل این جلسه به اطلاع شخص متقاضی می رساند. درصورت تشکیل جلسه علنی دادگاه ، استفاده از مترجم برای شخص متقاضی بلامانع است. نهایتا یک ماه پس از تشکیل این دادگاه رای صادر خواهد شد و در صورت موافقت با درخواست پناهندگی شخص متقاضی اداره پلیس ظرف برای وی کارت زرد صادر می نماید که سه ماه اعتبار دارد. پس از آن این شخص می تواند با مراجعه به اداره پلیس درخواست کارت اقامت ده ساله نماید. ولی چنانچه با درخواست وی موافقت نشود، باید نهایتا ظرف مدت یک ماه از خاک کشور فرانسه خارج شود. درخواست تجدیدنظر از رای دادگاه ملی پناهندگان و رسیدگی مجدد به این پرونده تنها با ارایه شواهد و مدارک جدید که بعد از تاریخ رای دادگاه ملی پناهندگان بدست آمده باشند، به اداره پلیس میسر خواهد بود.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش دوم

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد پناهندگی – بخش اول

حق انجام کار برای متقاضیان پناهندگی در فرانسه

باید توجه داشت که نرخ بیکاری در کشور فرانسه ۹٫۳% می باشد و بطور کلی پیدا کردن کار در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی قدری سخت است. بطور کلی اگر اشخاص متقاضی پناهندگی در فرانسه یک سال پس از درخواست پناهندگی شان هنوز درخواستشان توسط افپرا بررسی نگردیده باشد و تصمیم نهایی در مورد پناهندگی آنها اتخاذ نگردیده باشد و همچنین زمانی که درخواست پناهندگی اشخاص متقاضی پناهندگی در فرانسه توسط افپرا رد شده باشد و این اشخاص در دادگاه ملی پناهندگان تقاضای تجدیدنظر از این تصمیم را کرده باشند، اجازه انجام کار در این کشور را خواهند داشت

اخذ اقامت فرانسه
اخذ تابعیت فرانسه
راه های مهاجرت به فرانسه و شرایط اخذ تابعیت
ویزای توریستی فرانسه

بررسی پناهندگی در فرانسه برای افراد زیر ۱۸ سال

اگر شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه کمتر از ۱۸ سال داشته باشد و بدون سرپرست وارد کشور فرانسه شود، آنها شخصی را به عنوان کفیل ( نماینده ) برای او تعیین میکنند که وظیفه اش نظارت بر منافع کودک در هنگام رسیدگی به درخواست پناهندگی وی است. تنها پس از تعیین این نماینده رسیدگی به درخواست پناهندگی این شخص توسط افپرا میسر خواهد بود. چنانچه  شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه کمتر از ۱۴ سال داشته باشد، از وی انگشت نگاری به عمل نمی آید ولی انگشت نگاری از افراد بالای ۱۴ سال تا ۱۸ سال بلامانع است.

سخن آخردر مورد پناهندگی در فرانسه

بعنوان حسن ختام می توان اظهار داشت که علاوه بر مصائب و مشکلاتی که گریبانگیر اشخاص متقاضی پناهندگی در فرانسه می شود و در بالا به برخی از آنها اشاره شد. شخص متقاضی پناهندگی در فرانسه به نوعی از تابعیت اصلی خود رو برگردانده و بدون اینکه منفعتی برای کشور مقصد داشته باشد وارد آن می شود و از آن کشور پول میگیرد، بنابراین انتظار نمی رود که با او به گرمی و احترام رفتار کنند در حالیکه شخصی که از طریق سایر روش های قانونی مهاجرت ازقبیل سرمایه گذاری یا تحصیل و کسب و کار اقدام به مهاجرت نماید دارای ارج و قرب و احترامی درخور جامعه ایرانی می گردد. بنابر آمار ثابت شده است بیشتر از ۹۰ درصد اشخاصی که برای پناهندگی اقدام می کنند شرایط اقدام از روشهای مناسب تر مانند تحصیل ، کار و سرمایه گذای را دارند اما به دلیل عدم آگاهی این راه پرخطر را انتخاب می کنند. موسسه حقوقی ملک پور هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه پناهندگی در فرانسه ارائه نمی دهد و این مقاله صرفا جهت اطلاع و پاسخگویی به سوالات ذهنی شما عزیزان در این مورد تدوین گردیده است. درصورتیکه تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه طرق قانونی مهاجرت به این کشور را دارید، می توانید با موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای (MIE) در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره تخصصی تلفتی رایگان بهره مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ